Sauleck + Hochalmspitze

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » ned čer 9, 2024 17:09

Ahoj. Nedávno jsem si vysnil tyto dvě hory. Sauleck jsem byl už v. Zimě ale chci na nej vyrazit i v létě plus k tomu přidat HOchalmspitze. Sauleck jsem šel od AVYS Haus takže vím ze tam problem nebude, kord teď v létě. Chtěl bych vás poprosit o radu jak nejlépe tyto svá vrcholy spojit do prodlouženého víkendu. Co vás napada za trasu? Jít od Mallnitz nebo druhou stranou? Klidně někdo kdo to šel tak jak to měl rozplanovane. Ještě je tu menší zádrhel. Bohužel na tuhle turu půjdu sám tak se chci zeptat na případné nebezpečí na Hochalmspitze - prece jenom nejsem sebevrah. Z jakého směru byste sli kdybyste byli sami. Velmi me zaujala ta cesta přes DG, ale jak říkám, neznam nevím tak budu rad za info. Budu rad za nabídku více variant. Klidně jsem ochoten jeden den vyjít z Mallnitz na Sauleck a zpět a přejet na druhou stranu k HOchalmspitze autem. Ale říkám di jestli to není skoda.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » pon čer 10, 2024 2:10

Sel jsem to solo pred 15 lety:
1. den: vlakem do Mallnitz, pak na Arthur-von-Schmid-Haus a tam jsem prespal
2. den: Artur von Schmid Haus - Sauleck - Detmolder Weg - Lassacher Winklscharte - Hochalmspitze - Preimlscharte - Osnabrucker Hutte
3. den: Osnabrucker Hutte - Fallboden - Ankogel (po ledovci) - Kleiner Ankogel - Etschlschartl - Hochalmblick - Talstation - Mallnitz

Druhy den mi zabral 12 hodin ciste chuze, asi 15 celkove a na Osnabrucker hutte jsem byl nekdy po 23. Nastesti jsem nebyl posledni, skupina Cechu, co jsem predbehl, prisla az okolo pulnosti a chatar vrcel na ne. Sestup z HA a vystup na Ankogel byl solo po ledovci, coz se samozrejme z hlediska bezpecnosti neda doporucit. Pokud nemas dost zkusenosti a nevis presne, do ceho jdes. Hodne zalezi na snehu, sel jsem to na konci zari a podminky se blizily idealu. Celkem dost noveho snehu, ktery uz byl pekne zfirnovately a zmrzly.

Trasu pres Sauleck a Detmolder Grat na HA muzu doporucit, otazka je, jak se dostat dolu. Mas v zasade tri moznosti. Tu moji, sestup po normalce ke Giessener hutte nebo se vratit pres DG do Lassacher Winklscharte a pak sestoupit ke Giessener hutte, pripadne pres sedlo zpatky na Artur von Schmid Haus nebo dokonce do Mallnitz. Moje varianta je asi z bezpecnostniho hlediska pro solistu nejhorsi, sestup pres Steinerne Mandln neznam, ale pry je docela neprijemny prechod z feraty na ledovec kvuli odtrhove trhline a strmosti snehu na zacatku. To se ale muze velmi lisit podle aktualniho stavu snehu.

Z vychodu bych spis nesel, tam jsem jindy sestupoval a udoli k chate je strasne dlouhe.

Jestli chces nejake podrobnosti, ptej se.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » pon čer 10, 2024 12:21

@Dubajeq: Jen obecna pripominka k tomu, co napsal mike, protoze ani na jednom kopci jsem nebyl.
Kazdopadne si dobre zjisti, jaky je soucasny stav ledovcu, pokud bys po nem sel. Za tech 15 let totiz v celych (nejenom) rakouskych Alpach stav ledovcu hodne zmenil. Nejenom rozsah, tloustka ale i stav - mnohde je vyrazne vice a horsich trhlin, mnohe stezky jsou hodne tezko pristupne, protoze se najednou na ledovec neda ani nastoupit (kvuli odtrhovym trhlinam, sestupu ledovcu, atd.) bez horoloeckeho vybaveni. Na mnoha mistech se prestalo chodit, protoze ze svahu padaji skaly vice nez je prijatelne.... Atd.

Pokud bys tam sel letos, dalsi duvod, proc si dobre zjistit aktualni stav je, ze tuto zimu (vlastne i cele jaro) platilo, ze ve strednich polohach bylo snehu min a roztopil se rychle, v nizsich hodne malo a roztopil se hodne rychle - ale ve vyssich polohach napadlo az extremni mnozstvi, drzelo se tam a jeste stale byva mnohde vyrazne vice nez v poslednich letech bylo normalne. (Jeste stale se pry chodi i na skialpy na mista, kde se v tomto case uz desetileti nechodilo.)
Toto sice nekde muze byt vyhoda (snehove mustky pres trhliny), ale nekde naopak, trhliny nevidis a netusis, do kdy mustky cloveka udrzi). Navic hrozi pady seraku.

Ja bych se mimo zkusenosti na internetu taky zkusil informovat na okolitych chatach, pripadne i v kncelarich mistnich horskych vudcu. Proste je lepsi vedet, do ceho jdes nez byt prekvapeny na miste.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Petrs » pon čer 10, 2024 23:17

Nejelegantnější a pro sólistu snad i nejvhodnější je začít brzy ráno na Arthur-von-Schmidt Hausu a přes Detmolder steig a Detmolder grat dát Sauleck i Hochalmspitze v jeden den, jak psal Mike. Akorát bych z Hochalmspitz nesestupoval na Osnabrucke hutte, protože je to flák po ledovci, ale sestoupil bych na Giesener hutte přes Steinerne Mandln, kde je jediným problémem to dost strmé firnové pole pod lany vedoucími z hřebene. V průběhu roku se ten firnový svah dost mění, takže je třeba se připravit na všechny možnosti včetně slanění úvodní části (ale taky můžeš mít štěstí a sejít to úplně bez problémů). Z Giesener hutte bych se pak druhý den vrátil spodní cestou na AvSH. Ještě upozorňuji na možná úskalí na Detmolder gratu - opět se tam hodně měmí podmínky v průběhu roku a mohou tam být 2 problémy. Nejdřív je třeba přetraverzovat horní cíp ledovce Tripp, je to krátký úsek, ale opět trochu strmý. Líp se nám to šlo počátkem léta, kdy tam byla silná vrstva sněhu. Koncem léta je pak úplně holý. Pak je tam ferráta, která je normálně bez problémů, ale počátkem léta jsme zažili lana zčásti hluboko pod sněhem a pak následovalo nepříjemné lezení po skále a v nestabilním strmém sněhu. Takže je trochu otázka, kdy je vlastně ideální termín. Každopádně bych si s sebou vzal kus tenkého lana, může se hodit.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » úte čer 11, 2024 0:02

Petrs píše:Akorát bych z Hochalmspitz nesestupoval na Osnabrucke hutte, protože je to flák po ledovci

Mne se to docela libilo ;-) Ledovec neni az tak dlouhy, daleko je to pak z pod ledovce na chatu. Ale samozrejme je to ledovec, takze pro solistu nezanedbatelne riziko. Plus byl kus nahore docela strmy, coz nebyl problem po firnu, ale cisty led bych tam asi zazit nechtel.

Petrs píše:Z Giesener hutte bych se pak druhý den vrátil spodní cestou na AvSH.

A pak klidne az dolu do Mallnitz, za den by to melo byt v pohode.

Petrs píše:Nejdřív je třeba přetraverzovat horní cíp ledovce Tripp, je to krátký úsek, ale opět trochu strmý.

Tohle byl na konci zari dost pekelny usek, jelikoz tam byl led tvrdy jak sutr. Myslel jsem ale, ze tenhle usek pozdeji premostili feratou tj. jde se po skale nad ledovcem. Nekde to tu pred lety padlo. Pak uz by to melo byt v pohode. Kdys tam byl naposled?

Petrs píše:počátkem léta jsme zažili lana zčásti hluboko pod sněhem a pak následovalo nepříjemné lezení po skále a v nestabilním strmém sněhu.

Jj, podobna prekvapeni se nedaji vyloucit. Macky a cepin to asi chce s sebou vzdycky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Petrs » úte čer 11, 2024 8:59

mike píše: Kdys tam byl naposled?

Už to bude skoro 10 let, strašně to letí. Je možné, že od té doby začátek feráty posunuli na hřeben nad ledovec, bylo by to logické a co jsem se díval, tak v nových reportech traverz ledovce nikdo nezmiňuje
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » úte čer 11, 2024 10:02

Ahoj všem a děkuji za rady. Já co jsem hledal na netu a jak jsem si to sám plánoval, tak me se nejvíce libilo dojet ve čtvrtek večer, vyjít do AVS haus, prespat a ráno vyrazit na Sauleck, pak Hochalmspitze a potom Giesener Hutte. Přepsat a zpět do Mallnitz. Jsem zvyklej si dávat porce km a jít klidně 12-15h, ale opravdu se nerad moc honim a specham. Což prepodkladam tady bude potřeba fakt valit - to si člověk poradně ani neuzije.

Můžete někdo tedy prosím podrobněji popsat přechod Sauleck - Hochalmspitze - Giessener Hutte tedy? Zejména ten úsek Sauleck - Hochalm. Realne nebezpečí pro sólistu, ledovce, co čekat apod. Predpokladam ze základní vybaveni bude ferrativy set, macky a cepin. Poslední den z G. Hutte zpět do Mallnitz je bez jakýchkoliv problémů a rizik predpokladam.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » úte čer 11, 2024 15:57

Tohle neni o kilometrech, ale o schopnosti se pohybovat v obtiznejsim terenu. V lete by to za normalnich podminek melo byt za den v pohode, aniz by ses musel hnat. Z AvS Hausu bys mel byt do 2 hodin na Saulecku a za dalsich cca 6 na HA. A pak uz "jenom" dolu.

Na obtiznost se koukni po Netu, nekde jsem videl jednotlive useky na HA pekne rozkreslene. Osobne mi to neprislo nijak zvlast tezke a to nejsem lezec ani feratista a sel jsem to bez feratoveho setu. Nevzpominam si na zadne obtiznejsi feratove useky, sice je to C/D, ale je to horsky vystup, kde nejsou zadne previsy ani velmi strme useky. Mam skoro pocit, ze nejtezsi zajisteny usek byl mezi Sauleckem a Lassacher Winklscharte, je tam takovy sestup po kramlich, ktere nebyly v nejlepsim stavu a cast jich chybela. To se ale mohlo za 15 let uplne zmenit, cekal bych, ze to spravili.

Zdaleka nejhorsi pro mne byl ten traverz strmeho ledu, zminovany vyse, ale tam uz je ted nejspis ferata nad nim.

Vybaveni: macky a cepin urcite, feratovym setem nic nezkazis. Mozna kus lana na prechod ze skaly na ledovec pri sestupu na Giesener Hutte, ale tam jsem nesel. Mj. proto, ze bych tam byl az za tmy, v tomhle je podzim horsi. BTW, zrovna ten den tam nekoho zachranovali.

Melo by to byt samozrejme, ale radej to napisu: zasadni je pocasi tj. dobra az skvela predpoved. Na tom hrebenu za bourky opravdu byt nechces. Kdekoliv tam.

Napsal bych, ze by nebylo do veci se kouknout na nejaka videa, jelikoz dneska jsou jich mraky, ale co jsem na par kliknul, tak nadelaji vic skody, nez uzitku. Ty GoPro sracky, co nosi lidi na hlave, straslive zkresluji a uplne jednoduche useky pak vypadaji jako pokus o sebevrazdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » čtv čer 13, 2024 15:38

Ještě jednou všem díky za info. Nechci zakládat nové vlákno ale chtěl bych se zeptat na objektivní nebezpečí pro sólistu na hory Similaun a Hochfeiler. Šel kste někdo sám? Případně odkud? Vím ze Similaun je prakticky choďák s minimem trhlin, ale přesto. A Hochfeiler je snad dokonce bez pohybu po ledovci jestli se nepletu.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » čtv čer 13, 2024 15:43

Hochfeiler jsem mel sveho casu v planu a melo by to byt, jak pises. Normalkou chodak a maximalne firnovy vysvih na vrchol.

Doporucil bych ti ale pred dotazy tohodle typu prohledat forum. Uz tu o tom vsem byla rec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » čtv čer 13, 2024 17:00

Jasné Miku, já vím. Procital jsem to, ale chtěl bych aktuálnější info, plus informace od vás nejzkušenějších tady.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Petrs » čtv čer 13, 2024 23:15

Similaun je úplný choďák vhodný pro začátečníky. Ledovec od Similaun hutte patří k těm bezpečnějším, je celkem rovný, plynulý, ale pořád je to ledovec a trhliny tam prostě být můžou. Každý jsme asi z nejrůznějších důvodů někdy šli přes ledovec nenavázaní, ale nikdy bych to nikomu nemohl doporučit. Riziko není nulové a následky mohou být fatální. Navíc strašně záleží na podmínkách - tam kde si jeden jde jak na promenádě, je druhý jak v minovém poli, stačí pár dnů s nočními teplotami nad nulou.
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » čtv čer 13, 2024 23:19

:smt023 to muzu podepsat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » pát čer 14, 2024 8:49

Ja podepisuji vse, co Petrs napsal o pristupu na Similaun. Navic od Similaunhutte je mozne cast ledovce obejit pres "skaly", pres Kleiner Similaun (mysleno kopec, ne nutne na vrchol). Obe trasy jsou kratce popsane i na strankach Similaunhutte - tam pisou o "ledovcovejsi ceste", ze je tam "spaltenreichen" leovec, tj. hodne rozprskany. Coz jsem taky zachytil, ze za posledni roky je tam trhlin vyrazne vice nez kdyz jsem tam byly my.
Z druhe strane pri pristupu od Marzelkammu uz mnoho lidi reportovalo problemy s trhlinami, tam by to melo byt horsi.

Jo, na Hochfeiler by se za dobrych okolnosti melo z Italie dostat pomerne dobre, prakticky bez ledovce.

Ale... vsechno bude hodne silne zaviset o aktualnim stavu snehu a ledu. Jak jsem upozornil uz na jinych mistech, tuto zimu, resp. hlavne na jare napadlo na mnoha mistech az rekordni mnozstvi snehu a drzi se to tam (a pri ochlazenich jako minuly nebo tento tyden to tam pada stale). Neni to ale vsude stejne. Nevim, jak je to u Hochfeileru, tam nejsou zaden vyse polozene stanice v blizkosti, ale napr. na Grawandu (3000+m), jen kousek na stejnem hrebeni jako Similaun je momentalne 240 cm snehu.
Takze je treba sledovat aktualni situaci, informovat se na chatach.

Edit: Zrovna co se tyce Similaunu, tak chatar na Similaunhutte je horsky vudce a primo na svych strankach pisou, ze "Vas rad podpori na Vasich turach" napr. na Similaun - predpokladam, ze rad poskytne nejake info o stavu i kdyz ho nebudes chtit jako placeneho vudce :-), kdyz prijdes k chate, asi si tam neco das, kdyz neprijdes, nic z Tebe mit nebude.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » ned čer 23, 2024 18:54

Je to sice OT na temu vlakna, ale odpoved na posledni dotaz.
Dnes jsem se koukal z dalky z italske strany na hlavni hreben a teda Zillertalske a Stubaiske Alpy maji souvisle bilo az tak do cca 2500m, nekde i nize. Kupodivu ale uz posledne Stubaiske kopce maji snehu vyrazne min. Bohuzel, Otztalske Alpy byly vetsinou v mracich, tak nevim.

Takze na Hochfeiler pouze s cepinem a mackami a pocitat se zimnimi podminkami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » ned čer 23, 2024 23:08

Na Hochfeiler bych bral macky a cepin vzdycky. Kdyz uz nic jineho, tak posledni vysvih na vrchol je firnovy a docela strmy. Aspon podle fotek pred lety, mozna se to oteplenim meni a koncem leta uz tam firn nebude, ale nespolehal bych na to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » sob črc 6, 2024 17:33

Ahoj. Tak podávám informace. Včera jsem se rozhodl vyšvihnout se na Hochfeiler, normalkou ze St. Jákob-Giacomo. Aby to byla výzva, tak jsem si řekl, že to dám za den tam i zpět. Parkoval jsem kousek u Bartlhofu. Zde bylo na mapě vyznačené parkoviste - no ještě se k tomu na konci vrátím (oficiální je ještě o 2 km dal smerem k Hochfeileru). Dojel jsem v pátek cca ve 2 ráno, vstavacka, tak abych v 6 vyšel. Cesta byla parádní, zpočátku je to spis džungle bez výhledu, ale postupně se začno otevírat nádherné výhledy na Zillertalske masívy, krásné zelené hory, spousta potůčků kde doplnit vody, spousta menších vodopádu po cestě. Zhruba v druhé polovině pak začínájí sněhová pole, měkký prasan, kde se spíše boříte, ale jde to obejít i suchou nohou po skále, macky zatím nejsou nutné. Celou dobu se šlo velice dobře, žádné extra prudké svahy, suťoviska apod. Posledních sto metrů byla třešnička na dortu. Nádherný výšvih na krásně prošlapaném firnu. Zde už určitě mačky a cepín. Samotný vrchol je velmi malý, není zde moc
Mista k hnutí. Nastesti já tam byl úplně sám, až pak přišli další Češi. Dlouho jsem se kochal musím uznat. Sestup zpět řekl bych pohodový bezpečný, ale prostě zdlouhavý. Odpolko na sestupu jsem potkaval dost lidi, pravděpodobně šli má Hochfeilerhutte a další den na vrchol. Zpátky jsem byl snad chvíli před 7. No jak jsem naznačil, čekalo na me prekvapko. Očividně jsem se postavil nejakymu zemědělci na jeho soukromý plavek, tak mi postavil kolem auta balíky a jeho auto. Když jsem ho chtěl Anglicky omluvit a poprosit Ho at to
Odstraní, tak říkal “taliáno”. Tak jsem se mu gesty omluvil a on me pustil. No musím rict ze jsem toho
Měl plný brejle. Nastoupano za den cca 2000 výškových metru a to same dolu. Ale stalo to za to. Není to nic náročného, potažmo nebezpečného ale spíše jde o tu délku.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » pon črc 8, 2024 15:57

Kdyz uz je to tu stale OT...

Tady mas foto, proc jsem psal, ze je Zillertalskych Alpach spousta snehu a ze se cepin a macky hodi...
HlHreben.jpg

Hochfeiler je tam, kde je nejvice zasnezeno, to nejvice bile, trochu vpravo od stredu - bohuzel vrchol se neustale schovaval v mracich. Ty snehove pole rozhodne nejsou pouze zbytky ledovcu, ktere tam jeste jsou. Ta fotka je z 28.6. z Plattkofelu v Dolomitech - ale uplne stejne to vypadalo jeste i 5.7. ze Sasslongeru i jindy, kdyz tam bylo videt. Popravde receno, snad jedine Wildspitze mohl soutezit s Hochfeilerem v mnozstvi bila na svazich...

Tj. ta turisticka trasa musi vest dobre promyslene, aby co nejvice byla v mistech, kde se co nejrychleji roztopi snih.

BTW, minuly tyden v pondeli a ve stredu jeste ve vyssich mistech masnezilo asi ne uplne zanedbatelne mnozstvi snehu a taky se ve vyssich polohach docela ochladilo. My jsme to nejvice videli na Marmolade, kde v patek bylo doslova videt, kde je hranice nuly. Den predtim byla na ledovci cela sveze a zarive bila, v patek k poledni uz tam byl pekny predel, doslova cara - nad ni stale krasny cisty bily snih a pod ni takovy spinavy, pravdepodobne se saharskym piskem (toho tady bylo na snehovych polich docela hnusne dost). Mozna ale i ten cerstvy snih mohl pro Tebe delat ten prasan.

Edit: prosim, nekomentujte vyvazeni barev fotky. Proste si s tim promenlivym svetlem fotak neporadil a mne se nechce s tim dlouho hrat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mitau » pon črc 8, 2024 17:41

Jen potvrzuju apukovo pozorovani. Minuly tyden jsem byl v pondeli na Wildspitzi a za dopoledne napadlo nekolik cisel snehu. Na druhou stranu povetsinou dobre snehove podminky a zvlast s rannim startem to porad jeste prijemne drzi. Pokud ma clovek cepin a macky, tak za me jsou porad idealni podminky nekam vyrazit a zazit hory v trochu zimnich podminkach, i kdyz clovek nebude nikde extra vysoko.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1229
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » pon črc 8, 2024 21:27

Dal by si prosím podrobnější popis podmínek výstupu na Wildspitze? Jedeme tam za 2 týdny. Vím, ze se to muže změnit, ale tak pro zajímavost.
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mike » úte črc 9, 2024 1:06

Dubajeq píše:Včera jsem se rozhodl vyšvihnout se na Hochfeiler, normalkou ze St. Jákob-Giacomo. Aby to byla výzva, tak jsem si řekl, že to dám za den tam i zpět.

Dobry :smt023 Jestli mas nejake fotky, tak jich sem klidne par hod. Pripadne odkaz na fotoalbum, jestli budes delat. Zajimava by byla hlavne posledni firnova pasaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49791
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » úte črc 9, 2024 6:55

Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » úte črc 9, 2024 7:02

Tak jsem to dohledal. Ještě upresnim že poslední výšvih byl vlastně měkký napadány snih, který byl prošlapaný na zmíněny firn.

https://ibb.co/QXn6nQj
https://ibb.co/w02XnGk
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » úte črc 9, 2024 9:16

Dobre fotky, videt, ze tam je snehu (i vsude kolem) opravdu dost.
Dubajeq píše:Dal by si prosím podrobnější popis podmínek výstupu na Wildspitze? Jedeme tam za 2 týdny. Vím, ze se to muže změnit, ale tak pro zajímavost.
Mozna by stalo za to napsat, kterou cestou tam chcete jit. Jsou ctyri hodne pouzivane (nepredpokladam, ze byste chteli nejakou malo chozenou variantou) a ty podminky byvaji na nich obcas docela rozdilne.
Ani mitau nepsal, odkud a jak sli (jen jinde pred casem psal, ze se chysta jit od Ventu); ja jen tak mlcky predpokladam, ze u obou z Vas se jedna o normalku od Breslauerhutte pres Mitterkarjoch.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod Dubajeq » úte črc 9, 2024 10:33

Díky moc za pochvalu fotek. Upřímně jsem necekal tolik snehu. Já si tuto horu vysnil kdysi (když jsem ještě neuměl používat macky a cepin) jako svoji nejvýše turisticky (bez vybaveni) dostupnou horu. No ještě ze jsem tam tenkrát nejel a jel až minuly týden plně vybaven a relativně zlušenějši. Co jsem četl tak většinou tam opravdu v létě bývá firn az ten poslední výstup. Po cestě me Místní Rakušan teochu vyděsil. Ptal jsem se ho na podmínky a říkal ze tam šel včera a dost snih odtaval a bylo to těžké. Že tam navíc potkal lidi kteří na sestupu dost zacali panikarit. Ale nevím jestli jsem mu dobře rozuměl šle asi tvrdil ze nemeli mačky. No bez nich bych si to asi vazne netroufl ikdyz to bylo hezky proslapané.

Na Wildspitze sis odpovedel sám a spravne
Dubajeq
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob led 27, 2024 16:13

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » úte črc 9, 2024 11:39

Jeste jedno upozorneni na Wildspitze. Kdysi jsem na OF daval dve srovnavaci fotky z mista, jak se vyjde do Mitterkarjochu. Je tam plochy ledovec, pekne plato, tam se zvykne prevlekat do ledovcoveho vybaveni (ted mozna uz budes vetsinu mit i pri vystupe do sedla). Takze tam bylo hodne lidi na tom place. No a druha fotka byla z cesty zpet ten samy den, jen par hodin pozdeji - uz tam nebyl nikdo, zato pekne velka trhlina... Presne v miste toho hromadneho prevlekani.
Proste musis si davat bacha, i kdyz nekde ten ledovec vypada bezpecne, ted bude jeste i zasnezeny, pokud ale bude par dnu prazit slunce a bude se snih roztapet, najednou se mohou objevit trhliny, kde necekas a snehove mustky pod nohama (o kterych ani netusis) mohou zeslabit, ze uz nikoho neunesou.

Dalsi fotky jsem daval prave z a zpod Mittelkarjochu - na pristupovou cestu obcas mohou popadat mensi lavinky, pokud Vas to chyti na "spravnem" miste, bylo by to docela neprijemne. Takze vyrazte brzo rano, odpoledne pri navratu uz jsou vetsinou spadle.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod apuka » úte črc 9, 2024 12:10

Dubajeq píše:Já si tuto horu vysnil kdysi (když jsem ještě neuměl používat macky a cepin) jako svoji nejvýše turisticky (bez vybaveni) dostupnou horu.
V Otztalu mas par dalsich moznosti, vyssi kopce bez ledovce - jen az tam primo nevede znacka.
Finailspitze (3514m) - z Hauslaubjochu ("Otzi Fundstelle", az tam vede znacka) jdes po hrebeni nebo pod, ledovec tam uz odtal, melo by to byt znacene muzicky a vychozena stezka
Vorderer Brochkogel (3565m) - od Breslauer hutte smerem na WIldspitze/Mitterkarjoch, je (resp. byla) tam nekde "znacena" (popsany kamen) odbocka a melo by to byt znacene muzicky. Jde to mimo ledovec (uz tam davno neni), nekdy jen prechazis pres zbytky firnoveho pole.

Ani na jednom z kopcu jsem jeste osobne nebyl, na Finailspitze byla manzelka se synem a celou cestu na V. Brochkogel jsem nekolikrat koukal z jinych mist. Oba jsou ale s malou technickou obtiznosti, max. nekde do UIAA I - ale, samozrejme, musi se zaslouzit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16887
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Sauleck + Hochalmspitze

Příspěvekod mitau » úte črc 9, 2024 22:51

Podminky na Wildspitze z 1.7.2024 pro normalku z Breslauerhutte pres Mitterkarjoch s brzkym rannim startem (nekdy pred sestou z chaty):
uz od chaty obcas kousky se snehem, ale na rovine to moc nevadi. Do Mitterkarjochu se to zveda a je vhodne na ten finalni usek pred feratou nasadit macky. Pekne drzici snih, ale je to zkratka prudke. V miste, kde se v lete asi uz nastupuje na ferratu je pres celou sirku trhlina ve snehu - da se bud prekrocit (to jsme delali cestou nahoru) nebo to vzit s pouzitim kousku vykukujiciho feratoveho lana (udelali jsme po ceste zpet, kdy je snih mekci a nechtelo se nam navazovat kvuli jednomu kroku). Pak jest ekousek prudsim snehem. Na feratu se nastupuje u takove male policky, kde jde pohodlne sundat macky. Nahore nastup na ledovec bez viditelne trhliny (ale navazovali jsme se uz na skale). Na ledovci vyslapana cesta. Na nekolika mistech male trhliny, do kterych vzdycky nekdo na te ceste slapnul, takze byly dobre videt. Po cceste tak pet takovych mist, casto mezi nimi byla mezera akorat na delku navazani mezi dvema lidma :) Hrebinek na uplny vrchol v pohode - casto po kameni, troska snehu, ale zadne preveje nebo nestabilni snih.

Byl jsem tam s lidma, pro ktere to byl jejich prvni ledovec, takze dolu stejnou cestou. Hrebinek dal na ten druhy vrchol vypadal hezky - pekne zasnezeny hrebineks expozici a tenkou vyslapanou estou navrcholku. Jak dal vypadal Jubileumsgrat nevim.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1229
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56


Zpět na Alpské státy