Poprve do Alp, jak na to

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod jony800 » pát lis 11, 2022 19:59

apuka píše:Napr. kdyz se lanovka automaticky vypina pri narazech vetru 120 km

Lanovka na Lomnický Štít se odstavuje při větru 65km/h na Sněžku při 60km/h.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob lis 12, 2022 17:58

To tak nejak odpovida koeficientu, kterym jsou potreba prepocitat apukovy odhady rychlosti vetru :twisted: Ano, jsem optimista, ve skutecnosti bude vetsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob lis 12, 2022 18:13

apuka píše:Evidentne to nekde znackarum jako blbost nepripada. Max. je tamupozorneni, ze jen pro zkusene turisty. A je to i bez jisteni - taky nevim, jak bys chtel delat rozumne jisteni na travnatem svahu...

Nebavime se o tom, jestli je tam narocna a v mokru nebezpecna stezka, to nejspis je. Bavime se o tvych traverzovat svahy 50-60 i vice stupnu strme, coz povazuju za blbost. Mozna jsi to i videl, ale jelikoz nemas odhad a strasne prehanis, tak to klidne mohlo byt 35 stupnu. Coz neni vubec malo. Ostatne pochybuju, ze by v 60 stupnovem svahu jeste rostla trava, nemela by na cem, tam uz se hlina neudrzi.

Kdyz jisteni udelat nejde, tak tam holt nepovede stezka. Tak jednoduche to je. Videl jsem jisteni zavesena na skalach 5 a vice metru nad stezkou a to ten svah nejspis nemel ani tech 35 stupnu, akorat byl sutovy a pohled dolu byl dost neprijemny. Do svahu se daji zarazit tyce atd. Proste nemuzes jen tak vyznacit turistickou stezku v terenu, kde se dela spatne i kamzikum.

Uplne jednoduse. Tvrdis neco na prvni pohled absurdniho, a tak to dokaz (idealne fotkou ze spravneho uhlu). Na mape v tech mistech nic takoveho nevidim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob lis 12, 2022 18:49

Ha, kouknul jsem na TyTrubku a vybehlo na mne video z Dolomit. Lehce jsem ho proklikal a trefil se zrovna do mista, kde traverzuje slusny svah: https://youtu.be/7m8nON7zf0U?t=596. Zmeril jsem ho a vychazi mi prave 60 stupnu. Misto, kde zrovna je, svah za nim ma tak 55 stupnu. Samozrejme je to ferata, tohle zajisti dokonce i Taliani a ty se s tim zdaleka tak nemazou, jako Rakusaci. A ne, do tohodle bych bez jisteni nevlezl a kdyby takhle vypadal travnaty svah, tak mozna ani s jistenim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon lis 14, 2022 11:15

jony800 píše:
apuka píše:Napr. kdyz se lanovka automaticky vypina pri narazech vetru 120 km

Lanovka na Lomnický Štít se odstavuje při větru 65km/h na Sněžku při 60km/h.
Ja jsem ale nepsal o techto lanovkach. Napr. lanovky typu Funitel jezdi az do 120 km (na SK napr. v Jasne, v Alpach napr. v Soldenu na Gaislachkogel, na Hintertux, ...)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pon lis 14, 2022 14:27

mike píše:Tvrdis neco na prvni pohled absurdniho, a tak to dokaz (idealne fotkou ze spravneho uhlu).
Hm, co si tak predstavujes pod "fotkou ze spravneho uhlu"? Vis dobre, ze fotka bude skoro vzdy - teda pokud si nelehnes a nefotis primo od zeme - sklon svahu menit. Jakmile tam mas sebemensi nerovnosti, "zahyby", jakmile se trochu nahnes, aby bylo lip videt - a uz mas zdanlive jiny uhel.

Tady mas priklad, fotku, kterou jsem tady uz nekdy daval. Ceska skupinka stala metr nad stezkou, drzic se doslova zubama-nehtama vetsich skalek, protoze ten jemny a hluboky sutopisek i s nima ujizdel dolu. Na stezce stado ovci, projit se nedalo, vlastne ani obejit - vsude to ujizdelo. S jednym nemcem se nam nakonec povedlo stado "posunout" az za ten nejhorsi usek, uz se daly obejit.
Dve fotky.
Tady je zpetny pohled z dalky (vyrez 1:1, je to z vetsi dalky). Ten svah tam ma podle mereni podle fotky max 35 stupnu:
Ovce2.JPG

Tady je foto tesne zpred stada z jeste pomerne bezpecneho mista, to jsem se trochu vyklonil, at je alespon neco videt - ale dbal jsem na to, aby byla vodovaha (mam jej v hledacku) nastavena spravne. Svah u te svetle ovce vypada merenim jako cca 40 stupnu, u nejvetsiho "sesuvu" opticky pres hlavu zadni ovce (ve skutecnosti az pres zadni cast dalsi ovce) cca 45 stupnu. Ale tezko se to meri, protoze pres ty ovce se ztraci prima linie a clovek ma tendenci jit "od sebe". Navic tady neni rovny svah, je to neco jako hrebinek a stezka mirne zataci kolem toho hrebinku. Coz zase splostuje.
Skutecni sklon v tom miste "sesuvu" cca 52-53 stupnu - ale to na fotce nemas sanci zmerit. Ja jsem to zmeril sklonomerem v alpenvereinacke aplikaci letos v lete. kdyz jsem tudyma sel znovu (a ovce tam nebyly).

Jinak ale moc fotek tech strmych useku nemam, protoze foceni je to posledni, s cim mas v takovych mistech starosti nez vybirat a stelovat fotak. A fotit to dodatecne je zbytecne - viz vyse.
Mimochodem, docela by me zajimalo, jak jsi pocital sklon svahu na tom Tvem linkovanem videu tam "kde je" ten clovek. Nemas tam moc voditek na stanoveni sklonu. Kdyz jsem se moc snazil najit linie, tak mi vyslo 70+ stupnu a ne 60. Pricemz ten svah za nim "na obzoru" ma taky 55 (mereno tim sklonomerem AV).

Jeste bych dodal, ze tato stezka je ve vnitrnim Otztalu jedna z nejvice navstevovanych, chodi tam ze Soldenskych ledovcu do Ventu stovky lidi denne, vcetne rodin s detmi. Prece je tam usek 50+ stupnu, kde sice mozna neni spatne kamzikum, ale tyto ovce tam stoji proto, ze se boji prejit - jim taky ujizdela sut pod nohama, tak stoji, kde to nedela. Dostat je dal nebylo vubec jednoduche.

No a pokud chces videt pekne strme travnate svahy, mel bys navstivit Lechtalske Alpy ale hlavne Allgau (domov travniho lezeni s mackami a cepinem - v lete, bo jinak se to neda). Neco se najde i v Zillertalu. Na mape kratke (rekneme 10-20m) takove useky nemas sanci zjistit, to az kdyz tam jsi. Nezajistena stezka tam je casto podobne jako na tech fotkach - je tam vychozena, nekdy i vysekana stezka pul metru siroka, ktera je (skoro) rovna. Jen z ni obcas trci kameny, kdyz jen trochu naprsi, je tam blatove mydlo. Ale za sucha pri jistem kroku jsi na tom pomerne bezpecne - ale jakmile se potknes, uklouznes, dostanes se mimo stezku a uz se nemas jak zastavit.
Přílohy
Ovce1.JPG
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » pon lis 14, 2022 23:23

apuka píše:Mimochodem, docela by me zajimalo, jak jsi pocital sklon svahu na tom Tvem linkovanem videu tam "kde je" ten clovek. Nemas tam moc voditek na stanoveni sklonu. Kdyz jsem se moc snazil najit linie, tak mi vyslo 70+ stupnu a ne 60.

Ano, to pekne ilustruje tve schopnosti odhadnout a zmerit sklon svahu.

apuka píše:Svah u te svetle ovce vypada merenim jako cca 40 stupnu, u nejvetsiho "sesuvu" opticky pres hlavu zadni ovce (ve skutecnosti az pres zadni cast dalsi ovce) cca 45 stupnu.

Ve skutecnosti je to jeste min, jelikoz fotka je nahnuta. Ovce jsou naklonene.

apuka píše:Jeste bych dodal, ze tato stezka je ve vnitrnim Otztalu jedna z nejvice navstevovanych, chodi tam ze Soldenskych ledovcu do Ventu stovky lidi denne, vcetne rodin s detmi. Prece je tam usek 50+ stupnu

O tom silne pochybuju, jestli to ma 40, tak moc, bez ohledu na tve mereni a velke oci. Prijemne to jiste neni, ale ne proto, ze by tak byla vybudovana stezka, ale protoze je tam sesuv. Ty vzdycky situaci meni a neni to k lepsimu. Rec byla ovsem o tom, jestli by nekdo vybudoval stezku bez jisteni v terenu 50 - 60+ stupnu.

apuka píše:Nezajistena stezka tam je casto podobne jako na tech fotkach - je tam vychozena, nekdy i vysekana stezka pul metru siroka, ktera je (skoro) rovna. Jen z ni obcas trci kameny, kdyz jen trochu naprsi, je tam blatove mydlo. Ale za sucha pri jistem kroku jsi na tom pomerne bezpecne - ale jakmile se potknes, uklouznes, dostanes se mimo stezku a uz se nemas jak zastavit.

Pul metru siroka stezka je naprosty luxus. V Italii jsi obcas rad za 20 cm. Takova klidne muze byt i ve 40 stupnovem svahu a vic to nebude.

Zopakuju, ze uz 35 stupnovy svah pusobi jako hodne strmy, 40 polezes po ctyrech a 50 uz pusobi jako skoro kolme. Kvuli tomu ale neni potreba prehanet a psat nesmysly o nejistenych traverzech v 50 - 60 i vice stupnich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod jony800 » čtv lis 17, 2022 13:04

apuka píše:Ja jsem ale nepsal o techto lanovkach.

Obě místa jsi zmiňoval v předchozím příspěvku proto jsem je uvedl pro příklad.
apuka píše:Napr. lanovky typu Funitel jezdi az do 120 km

Výrobce lanovky Funitel na stránkách uvádí: "bezproblémový provoz rychlostech větru až do 100 km/h." https://www.doppelmayr.com/cz/produkty/funitel/
A to že nějaká lanovka dokáže bezpečně fungovat i při takovém extrémním větru rozhodně neznamená že ji tak běžně provozují. Co by asi lidi dělali na Chopku při větru 120km/h? Nad 100km/h máš co dělat aby jsi se vůbec udržel na nohách.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv lis 17, 2022 15:07

jony800 píše:Co by asi lidi dělali na Chopku při větru 120km/h? Nad 100km/h máš co dělat aby jsi se vůbec udržel na nohách.

Apuka prece pri 100 km/h bezne chodi po horach a pri 120 se vydava na hreben Rohacu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pohyb v alpskom teréne

Příspěvekod Dudko » čtv bře 16, 2023 7:37

Zdravím,
nikde som sa k takejto veci nedopátral, možno len zle hľadám...niekedy je problém trafiť správny český výraz :)

Ak sa podarí, tak by som chcel v budúcnu absolvovať nejaké treky vyžadujúce skúsenosti s pohybom v alpskom teréne, primárne skôr v skorých letných až letných termínoch.
Sám neviem poriadne čo si pod tým predstaviť. Videl som, že sa organizujú platené kurzy na túto tému (ak to tak môžem nazvať). Nakoľko ja sám žiadne takéto skúsenosti nemám, má zmysel sa niečoho takéhoto zúčastniť? Alebo viete odporučiť, kde, prípadne nejako postrčiť "ako" tieto skúsenosti nadobudnúť?
Moje doterajšie skúsenosti sú iba pochodené celé Vysoké Tatry(prístupné turistickými značkami), niektoré vrcholy viac krát, raz výstup na Téryho chatu v zime, (a jedno brodenie nečakaným letným snehom na Sedielko), takmer všetky tunajšie ferraty po obtiažnosť E. Aj preto ma začína lákať už aj niečo vyššie, avšak tam všade sa už spomína pojem "Alpský terén". Predpokladám, že alpským terénom sa rozumie okrem iného aj sneh/ľad, aj v letných mesiacoch.

Ďakujem za každý postreh.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Pohyb v alpskom teréne

Příspěvekod apuka » čtv bře 16, 2023 18:11

Ja Ti na toto odpovim asi jinak nez ocekavas.

"Aplsky teren" - to je hodne siroky pojem, do ktereho spada vsechno od stejneho terenu jako je v Beskydech nebo Krkonosich, pres slovenske hory typu Mala Fatra, Slovensky Raj, Zapadne a Vysoke Tatry az po ledovcovy a horolezecky teren. Plus feraty.
Da se predpokladat, ze na CZ a SK hory mas zkusenosti, tak to neni treba procvicovat.
Vysokohorska turistika ve vyssich horach (nad 2500m) je hodne podobna jako v Tatrach nebo vapencovych horach typu Velky rozsutec/Sivy vrch, atd. Rozdilu bude jen nekolik:
1) vice sutoveho terenu, pricemz sut muze byt od jemne, skoro prachove pres podobnou jako je pod Sedielkom ve VT az po docela velke balvany. Muze byt docela vyrazne nestabilnejsi nez v Tatrach.
2) na nekterych mistech budes mit ponekud divocejsi stezky - mene znaceni, vice se to podoba volnemu terenu.
3) nekdy narazis na znacene stezce na horolezecky teren UIAA II, nekdy dokonce i III a to bez jisteni.
4) i v letnim obdobi casto narazis na snehove/firnove pole, nekdy i na docela velke. Taky v tech vyssich vyskach casteji nasnezi i uprostred leta, v horsim pripade i 30-50 cm za den/noc.
5) nadmorska vyska - v nasich podminkach si na ni nezvyknes, musi se dodrzovat aklimatizace. Bohuzel, je to hodne individualni a zalezi na mnoha podminkach, tezko Ti dat obecne platna pravidla. Nejdulezitejsi ale je posluchat sve telo a kdyz nemas zkusenosti, nespolehat se na to (hlavne ve vyssich vyskach a pri prilis rychlem vystoupani), ze si casem zvyknes. Neco si o tom nastuduj.

No a posledni veci jsou ledovce - to se musis naucit zachazet s mackama a cepinem, hlavne na zacatku nedelat machra, navazovat se ve skupinach. Dopredu si nastudujte zachranu z trhliny - da se to i bez snehu a ledu, klidne i u nas a v lete. Dobre by bylo absolvovat prvni ledovcove tury s nekym, kdo se v tom vyzna. Zrovna tady vidim smysl i nejakeho ledovcoveho kurzu.
Jo, musi se taky dobre naucit automatizovat brzdeni cepinem - to muze zachranit zivot nejenom na ledovcich, ale i (a mozna jeste casteji) na snehovych/firnovych polich.

Jeste poznamka ke skorym letnim terminum - je dobre sledovat situaci a aktualni podminky. Pokud bys do toho terminu pocital napr. i zacatek cervna, tak na mnoha mistech muze byt jeste docela hodne snehu, to samne ale muze platit i v lete. Musis pocitat i s tim, ze mozna nektere stezky nebudou (rozumne) schudne a budes muset menit plany. Je to ale hodne zavisle od prubehu zimy, resp. kdy a kolik nasnezilo.
V Obertauernu jsem zazil nekdy v kvetnu, ze na horach (a tam jsou na Alpy pomerne nizke) bylo stale mnoho snehu, nekam jsme si netroufli, bylo by to prilis nebezpecne. Dokonce na jedne rozbocce na hodne chozene stezce k tamejsi nejnavstevovanejsi chate byllo smerem dolu uplne bez snehu, k horam, odkud jsme prisli takove bezne roztapejici se snehove pole, ale smerem k te chate bylo treba hned na rozbocce se nejdrive dostat svisle na asi 2,5 - 3m silnou vrstvu tvrdeho snehu. Proste neco, co necekas a nemas sanci udelat - ten sneh byl tim smerem vsude.

Takze alpske planovani, hlavne ve skorem lete musi zahrnovat i alternativni trasy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv bře 16, 2023 21:27

Slouceno. Myslim, ze tohle je vhodne tema.

apuka píše:Dopredu si nastudujte zachranu z trhliny - da se to i bez snehu a ledu, klidne i u nas a v lete.

Myslis nejaky konkretni kurz?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » čtv bře 16, 2023 21:34

Nemusi to byt kurz. Technika se da nastudovat teoreticky, jde o poradne procviceni, co a jak delat. Jasne, kdyz bude "obet" privazany k lanu jen v normalnim svahu v lese, tak se "vytahne" snadneji nez visici v trhline, ale opravdu jde o osvojeni techniky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv bře 16, 2023 21:39

U techniky je dobre, kdyz ti ji nekdo nauci tj. predvede a zkontroluje, jestli to delas spravne. Proto jsem se ptal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát bře 17, 2023 8:42

Jasne, ze je to lepsi, o tom zadna - ale samotne vytazeni z trhliny si nacvicite. Kdyz se to dela spatne, tak to nepujde ani "na sucho", kdyz to "nejak" jde, tak max. se nadrou vice.

Ja jsem to myslel spise trochu jinak - jak tazatel psal, jsou nabizene kurzy ohledne obecneho pohybu v alpskem terenu, kde se probiraji vyslovene zakladni veci, ktere nejspis on uz zna. A ledovcova turistika se tam probira casto pouze okrajove. Kdyby se tazatel chystal i na takovou turistiku, tak v tom pripade by se mu vice hodil specializovany kurz, proste zamereny vyhradne na ledovcovou problematiku.
My jsme to udelali tak, ze jsme si zaplatili na den horskeho vudce v Tatrach s tim, ze nas nauci nejpotrebnejsi zimni dovednosti, se kteryma jsme nemeli prakticke zkusenosti, tj. vytazeni nekoho z trhliny, jak se sam vyprostit/dostat se ven - a v neposledni rade prave i brzdeni cepinem. Pro tri lidi to vyjde podobne, mozna i levneji nez trikrat kurzovne na hromadny kurz, je to vyrazne intenzivnejsi a zamereny jen na to, co se potrebujes naucit, nebude Te otravovat tim, co davno vis (napr. zaklady chuze v mackach), max. si to vsima v prubehu vyuky a pokud vidi, ze mas nejaky problem, tak Te na to upozorni a ukaze, co delas spatne a jak to mas delat spravne.
Osobne si myslim, ze pokud uz nejaky kurz, tak neco takoveho.

Ale nejvice vsechno zavisi na tom, jako oblast VHT by Dudko chtel provozovat, jestli by chtel chodit ve skupine nebo sam - v tom pripade radeji at nejdrive absolvuje nekolik narocnejsich neledovcovych tur, zjisti, co to obnasi, potom nekolik zacatecnickych skupinovych ledovcovych tur, at si osaha ledovec a nakonec se zkusit dobre naucit "videt a citit" ledovec, jak rozeznavat nebezpecna mista, skryte trhliny, atd. Proste chodit na ledovci sam je uz vyssi divci - nakonec sam to vis nejlepe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Dudko » pát bře 17, 2023 10:04

Aby som upresnil, v mačkách som bol iba v tých "naťahovacích" s menšími zúbkami a iba zo spodu podrážky. Tam popravde ešte ani nemám naštudované, či na tie serióznejšie treba už špecifický typ topánky alebo sú aj na "bežnejšie" topánky slušné mačky. Ale toto budem riešiť neskôr, ako som písal, plánujem to do budúcna, nie hneď. Teraz mám už dosť iných plánov.
Čiže ak by som sa aj obhliadal po kurze tak mi to vychádza tak, že hľadať skôr špecifické, na pohyb po ľadovci so všetkým, čo to obnáša.
Oblasť na začiatok by som si chcel vyliezť napríklad na Grossglockner v Rakúsku, prípadne si naštudovať prv iné, zaujímavé miesta podobného charakteru ktoré za to stoja.
Pravdepodobne minimálne začiatky skôr v skupinách v rámci organizovaných zájazdov (ktoré práve vyžadujú skúsenosti s pohybom v alpskom teréne) nakoľko na blind, sám a bez skúseností nechcem riskovať a nemám žiadneho parťáka, ktorý sa niečomu takémuto venuje/chce venovať.
Čo sa týka chodenia po tunajších pohoriach tak som zatiaľ s ničím nemal najmenší problém a práve technickejšie časti ma bavia asi najviac.

Edit: Ďakujem za usmernenie do už existujúcej témy
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát bře 17, 2023 15:02

To byly jen "nesmeky". Pokud myslis na turistiku ve vyssich Alpach, kde jsou firnova pole a ledovce, tak si rozhodne budes muset sehnat klasicke macky. Nesmeky Te nemusi udrzet a nebudes se v nich citit jiste - a na bezpecne traverzy zasenzenych/zledovatelych svahu muzes primo zapomenout.
Dobra zprava je, ze si jejich pouziti v pohode nacvicis i na CZ a SK horach v zime, kdyz je snih.

Nejsem si jisty, jestli takovy Grossglockner je idealni tura na seznameni se s Alpami. Jednak je to uz i ledovec a jednak ve vrcholove casti jsou tam uzke hrebinky, kde je dobre uz vedet, co clovek dela.
Jeste bys mel vedet, ze pokud bys sel s "organizovanym zajezdem", dobre si vybirej organizatora. V Alpach podobnou turu smi vest pouze certifikovany UIAMG horsky vudce a zdaleka ne vsechny cestovky si jej chteji zaplatit. Pokud nekdo rekne, ze on nebude vedouci, ale vy muzete jit za nim/s nim na lane, ale on za Vas neodpovida, tak takovy zajezd posli nekam. Takove vystupy jsou casto zazitkove a adrenalinove tury - v lepsim pripade v pozitivnim slova smyslo, pokud se vse dari, v horsim ... Jsou na OF o podobnych cestovkach vlakna.

Potom je taky dulezita otazka, jake budes mit spolecniky. Mnoho takovych zajezdu se zvrhne po vecerech na bohate popijeni - a ver mi, neni nic prijemneho spat v ubytovani s ozralimi bujarymi hosty... Navic na druhy den jsi s nima na lane a jsou tam useky, kdy kdyz jeden uklouzne, tak bere sebou vsechny na lane... Navic casto je to organizovane jako vikendova akce, tj. v patek odpoledne vyrazis napr. z Blavy z vysky nejakych 115 m nad morem, dojedes busem/mikrobusem a pesky vyslapes na chatu ve vyskach kolem 3000 m, snazis se tam vyspat a dalsi den jedes na GG do skoro 3800 m. Nebo se vyspi nekde na parkovisku nebo na nizsi chate a dalsi den se slape cela trasa az nahoru. Tj. mas za dva dny prevyseni bezmala 3700m, coz muze clovek na to nezvykly docela dobre vytrpet.

Proste si dobre vybirej.

Ale GG neni uplne idealni na zacatek i z jinych pricin.
1) GG je nejhezci z jinych kopcu, jeji majestatnost videt z pulky Rakouska a z blizka to tak ani nevynikne.
2) Je lepsi si nejdrive osvojit pohyb v tech vysokych horach, aby ses zvykl na odlisnosti oproti napr. Tatram, zjistil, jak zvladas nadmorskou vysku, naucil se jistotu chuze i v mackach, pouzit cepin, atd. S takovyma znalostma si muzes potom pozdejsi vystup na GG mnohem vice vychutnat.
3) V sezone tam bude hlava na hlave a budete si vzajemne zavazet. Toto je tam obecny problem.

Uz jen v A je mnoho oblasti, kde se s alpskou VHT muzes seznamit lip nez na GG, muzes si vychutnat ruzne druhy terenu, kochat se nadhernymi vyhledy - vsechno si muzes davkovat postupne, podle aktualni chuti a schopnosti. Tam se muzes klidne vybrat i sam, na vetsine mist je docela funkcni mistni doprava. Nakonec, pokud pujdes do tech nejvyssich, ledovcovych oblasti a nestitis se domlouvat se v cizim jazyku (resp. casto rukama-nohama, bo mnoho mistnich vudcu dobre anglicky nezna), muzes si domluvit nejaky ledovcovy vystup s mistnim vodcem vcetne vysvetleni a instruktaze, co a jak pouzit. Na nekterych mistech pokud mas mistni kartu (doporucuji, hodi se na dopravu a lanovky - ty Ti usetri casto 1000+ vyskovych metru a 2-3 hod. nezazivneho slapani po ceste pro auta, nekdy i asfaltce), muzes absolvovat nejaky "zazitkovy ledovcovy vylet" i zadarmo na tu kartu.

Bohuzel, s ledovcema je jeden velky problem - taji. Uz jsou zavreny nektere i casto pouzivane stezky, nevodi tam ani vudci, je to nebezpecne. Spatne je i to, ze kdyz nekde sleze ledovec, tak zacne byt svah "pod nim" nestabilny a taky nebezpecny. I kvuli tomu nekde prestali delat ty spomenute zazitkove vylety.

Pises, ze ty Alpy nejsou na nejblizsi dobu. Tak nad tim premyslej, jak a co bys tam chtel. V tomto vlakne najdes hodne inspirace, kam se muzes vybrat i sam, kde se s nima seznamit i v tech nejvyssich partiich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » sob bře 18, 2023 1:37

apuka píše:Nejsem si jisty, jestli takovy Grossglockner je idealni tura na seznameni se s Alpami.

Ja si jisty jsem. Ze neni. A ze je to fakt spatny napad, ktery v lepsim pripade od dalsich pokusu cloveka odradi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » sob bře 18, 2023 10:51

No, ja jsem to chtel napsat trochu mirne. Jinak je to jak pises.

Ze jsem na GG ja jeste nebyl, je jasne - na ledovcove tury nechodim. Ze tam nebyl syn a manzelka je dano tim odporem vuci spomenutym navalum lidi. A taky, bohuzel, obecne chovanim dvou skupin lidi v podobne proflakanych oblastech vuci "nevodcovskym" skupinkam - mistnich horskych vudcu zivicich se denno-dennim vodenim na dany kopec a ceskych skupin lidi majicich pramalo zkusenosti s ledovcem (ale i s nekterymi ceskymi vudci). To je problem nejenom GG, jen tam je v Rakousku nejvetsi naval, tak je to nejvice viditelne. Nastesti nejsou vsichni takovi, ale je to az prekvapive casty jev. Navic prave takove zkusenosti mohou "zacatecniky" odradit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Dudko » sob bře 18, 2023 15:39

Hej no, preto som aj pisal, ze prv mozno ine zaujimave tury podobneho charakteru. Navaly ludi tiez osobne moc nemusim a ak je to mozne sa im vyhybam. Stacilo mi zazit tie hordy na Rysoch.Celkovo aj do nasich hor sa prave preto snazim chodit mimo najvacsiu sezonu.
Toho topenia ladovcov som si vedomy...tusim akurat vcera som tu natrafil na temu na tutu temu z minuleho roka...az je to smutne, no s tym nespravime nic. Aby to este neskoncilo tak, ze o par rokov budu ladovce len v Himalajach a pod.
V dnesnej dobe si musi clovek tusim uz vsetko peclivo vyberat aby nelutoval.
Cize mam cas si tento rok pokukat co by bolo realne a potom este dufat, ze to tak bude aj na rok...leto nepredpokladam ze bude miernejsie nez bolo.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » úte bře 21, 2023 16:38

Dudko, ted ber napsane jen jako moje osobni doporuceni.

Nejdrive zkus vymyslet nejake ne-ledovcove tury v Alpach. Docela bych doporucil rakouske Alpy - uz jen proto, ze je tam nejblize a mas tam opravdu hodne naprosto odlisnych oblasti, takze si to trochu nastuduj (zase upozornuji na prispevky v tomto vlakne, je tam inspiraci dost) a vyber si, co Te nejvice zajima. Vybirej podle Tobe se libici charakteristice terenu, nadmorske vysky a obtiznosti terenu. I ferat tam najdes pozehnane a to kazde obtiznosti.

Promysli si, jestli chces chodit denni tury "z ubytovani", prechody se spanim na chatach nebo se stanem se spanim v horach (muzes i se stanem se spanim v kempech, ale to je jednak to same jako "z ubytovani" a jednak alpske /alespon rakouske/ kempy jsou spise zamerene na karavany a velke rodinne stany s autem nez na male stany jednotlivce). Silne nedoporucuji premyslet nad spani v aute na parkovistich nebo nekde odstavene mimo civilizaci - vez, ze v Rakousku (a nejenom tam) je to striktne zakazane a uz i na OF bylo uvedenych par prikladu, ze se to opravdu i kontroluje.
Napodobne v pripade, ze bys chtel spat ve stanu v prirode, nastuduj si, kde jsou jake podminky - rozhodne neplati, ze v Rakousku muzes spat kdekoliv a kdykoliv. Vlastne i v celych Alpach.

Pokud premyslis do budoucna i nad ledovci, tak si sezen normalni macky a nauc se v nich chodit v zime. Klidne na Slovensku, "uzivis" je pri vystupech na chaty ve Vysokych Tatrach nebo i pri prechodu hrebene Male nebo Velke Fatry, trochu slozitejsi vyuziti si muzes vyzkouset napr. pri vystupu na Velky Rozsutec nebo jeho prechodu jeste s vystupem na Maly Rozsutec a nasledne sestupem pres Diery - nebo opacnym smerem, kdyz chces zkosuet i slozitejsi sestup na zasnezenych/zledovatelych skalach. Trochu slozitejsi je nacvicovani brzdeni cepinem v techto SK pohorich, bo bys to musel vetsinou delat mimo znacky, co je zakazane. Ale i pri ceste ze Zbojnicke nebo Teryho chaty mas vhodne svahy - jen to nezkousej hned nahore, ale nejdrive az nejakych 10-20 m od bezpecneho dojezdu na konci hangu. Taky neni uplne dobre zkouset dojezd na zamrzle pleso - jo, tady upozorneni i do budoucna, pokud by ses dostal v mackach na zamrzlou vodni plochu, tak bacha, doslap na mackach zpusobi pomoci zadnich hrotu na led jako kdybys tam zacal zatloukavat ostry hrebik, tj. muzes udelat dlouhe a hluboke praskliny, i pod par centimetrovou vrstvou snehu!. Proto radeji v techto pripadech si dej dole macky a slapej bez nich, stejne to mas po rovine. Jeste taky muzes zkouset to brzdeni ve spodni casti sjezdovky, kdyz tam uz neni provoz - nebo take nekde na "mistnim kopci".
Zkus si neco nastudovat i o lavinach, jak se chovat v zimnich horach abys jejich vzniku nedal duvod - pozor na to, ze nejvice zatezujici (timpadem i pro vznik laviny nejnebezpecnejsi) cinnosti na snehovem svahu je pesi chuze, ne lyze, ne sneznice! Ve vyssich Alpach se tyto vedomosti mohou hodit i uprostred leta.

Az kdyz budes vedet rutinne chodit v mackach a brzdit cepinem, tak si nastuduj zaklady chuze po ledovci ve skupine (navazovani, ...) a vytazeni i samozachranu z trhliny - jak jsem uz doporucil drive.

Jo, jeste jedna poznamka. Pokud chces do Alp trochu mimo sezonu, tak doporucuji radeji PO letnich prazndinach, nekdy v zari nebo rijnu, ne PRED v kvetnu/cervnu. Budes mit (s vetsi pravdepodobnosti) stalejsi pocasi a nejmene snehovych poli. Naopak, v kvetnu/cervnu jeste mnohdy narazis na kvuli snehu nepruchodne zlaby a vystupy, resp. jeste horsi sestupy.
Navic se podivej na oteviraci doby horskych chat, casto oteviraji az konce cervna (nektere az zacatkem cervence) a spise najdes otevrenou chatu v zari/zacatkem rijna. Tyto oteviraci dobuy taky trochu predznamenavaji, kdy byva pristup k chate bezproblemovy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod Dudko » čtv bře 23, 2023 9:26

Díky za rady, určite si to začnem postupne tento rok študovať, aj tému o mačkách si musím skuknúť (nechcem tu už riešiť nejaké dotazy k nim keďže tam predpokladám nájdem informácií dosť (zamotané v tom spamu :(( :D )
U nás sa každopádne bude (mal by) organizovať tzv. "zimný kurz" na ktorý chcem ísť, ktorý je vzhľadom na obsah za veľmi slušný peniaz. A možno aj tam sa aspoň niečo priučím, nedajbože spoznám podobne orientovaných ľudí.
Každopádne nejaké neľadovcové túry by som chcel tento rok absolvovať aspoň vo forme nejakej ferraty.
Dudko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv led 12, 2023 12:48

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » čtv črc 13, 2023 23:02

apuka píše:Silne nedoporucuji premyslet nad spani v aute na parkovistich nebo nekde odstavene mimo civilizaci - vez, ze v Rakousku (a nejenom tam) je to striktne zakazane a uz i na OF bylo uvedenych par prikladu, ze se to opravdu i kontroluje.
Ach jo, zase příšerně přeháníš. V Rakousku se v horách docela často v autech, dokonce i karavanech, spává, není to nic neobyklého k vidění. Obzvláště v sedlech a na populárních východištích turistických tras. Samozřejmě na místech, kde nejsou zákazy. Kterých bohužel přibývá, lví podíl na tom mají právě karavanisti, kteří obecně nebývají na spaní "na divoko" mnohde příliš vítáni. Asi hlavně proto, že jich je už moc a stále jich přibývá. A ano, občas se to kontroluje. Nám se to za těch několik stovek nocí v Alpských zemích stalo tuším 3x. Dvakrát policii poslali místní - a policajti s námi neměli žádný problém, jen nás legitimovali a ptali se, co my tam. Jednou se za náma jeli podívat, protože měli evidentně strach, jestli to není vykradený auto (otevřená zadní okýnka dokořán, bylo vedro).
Čímž nijak nezpochybňuji, že se mnohokrát stalo, že lidi byli odněkud vyhnáni, či pokutováni. Nicméně to zcela jistě není tak běžné, jak to prezentuješ.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod apuka » pát črc 14, 2023 16:12

@sobb: Neprehanim, pisu, jak to maji v A v zakonech. Samozrejme, asi na horskych prechodech, hlavne kde neni nijak velky provoz (pokud jsou otevrene i v noci) se to mozna kontroluje min, ale napr. na dalnicnich odpocivadlech a parkovistich (samozrejme mimo kamionu na vyhrazenych mistech na povinny odpocinek), stejne tak i na hlavnejsich tazich to kontroluji policajti docela casto - vzdyt i na OF o tom par lidi psalo, ze s nima meli problemy. Proste tam je spani v aute zakazano.

Navic mas na mnoha mistech na konci horskych silnic placene parkoviste, kde mas moznost si koupit parkovaci listek i na vice dni "presnoc", ale to je na parkovani auta, neresi to spani v nem - to je vetsinou zakazane. Kdyz uz ne primo zakonem, tak pravidly daneho parkoviste. Jenze je tam vetsinou jen "Campieren verboten" a vetsina lidi si rekne, ze on nekempuje, "jen" prespi v aute. Ale pro mistni zakony je to to same.

Jak si muzes precist napr. v novem prehledu na garazi, tak
Rakousko

V Rakousku je podobná situace jako v Německu. Na veřejných prostranstvích je volné kempování zakázáno, někde vám to sice pravděpodobně projde, riziko vysoké pokuty se ale podle nás spíše nevyplatí.
Podobne, mirne vice rozepsane to mas i na Portalu ridice:
Možná se domníváte, že na spaní v autě není nic hrozného, v Rakousku však toto povoleno není. Neberou rozdíly ani mezi karavanem a osobním automobilem. ... Jedním z důvodu, proč je spaní v autě v Rakousku zakázáno, je především bezpečnost. Dalším důvodem je udržování pořádku. ... takovému nepořádku se chce Rakousko vyhnout a proto je přespávání v autě jedním z možných pokutovatelných činů.

A tady mas neco primo od zdroje - od Rakouskeho Automotoklubu.

Neni to sice uplne presne, ale je docela slozite najit tu spravnou legislativu. Muze se jinak posuzovat pouhe kratkodobe spani v aute, prespani/prenocovani a kempovani, coz si mnozi (i na ruznych portalech) pletou - a jak vidis v tom druhem linku, tak i nektere spolkove zeme si prepletaji jedno s druhym. No a OEAMTC se zase primo venuje pouze prespani v karavanech. Pritom pro tyto zalezitosti mohou platit ruzne predpisy.
Mimo spomenute dalnice a hlavni silnice na parkovistich mohou platit predpisy dane spolkove zeme, mesta/obce, "pravidla" majitele pozemku... Zjistit konretni pravidla na konkretnim miste muze byt casto skoro nemozne.

Jo, jeste tady je odkaz na muj stary prispevek, tehdy jsem trochu hledal pro ruzne staty a nasel jsem, proc je to spani v aute na parkovistich v A zakazano - povazuje se to za "bezdomovectvi", coz je zakazana a pokutovatelna cinnost. Nevim, mozna se mezitim neco v jejich zakonech zmenilo, ale nevmyslim si to.

Jeste dve pripominky:
1) Nevim jestli sis vsimla, ale rozrostl se "nesvar" - cim dal vice parkovist je s dodatkovou tabuli, ze je povolene na nem parkovat od-do (a timpadem nesmi pres noc).
2) Ja pisu o pravnich podminkach, ne o tom, nakolik se pravni predpisy vymahaji, hlavne jak na odlehlych mistech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod sobb » pát črc 14, 2023 20:25

apuka: Reagovala jsem na to, co jsem citovala výše. Teorie versus praxe :wink: Rizika a výhody/nevýhody si už každý musí zvážit sám.

Jinak s přibývajícíma zákazama máš bohužel pravdu, je to rok od roku horší. A jak píšu výše, je to hlavně způsobeno přemírou karavanů a různých campervanů. Některá parkoviště připomínají spíš kemp a není se co divit, že to místním už leze krkem. Není to jen specifikum v alpských zemích, stejný trend (tedy přibývání obytných aut i zákazů) je postupně vidět i na Severu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » čtv črc 20, 2023 18:07

Du si taky postěžovat. Některé trendy v Alpách stojí za prd. Třeba přechod z Nízkých Taur na Vysoké (tedy Radstadtské Taury, trasa klasika Obertauern-Südwiener Hütte-Franz-Fischer Hütte-...) je ještě komplikovanější, než dříve. Jak jsem letos zjistil při pokusu o rezervaci na Franz-Fischer Hütte, kde jsem už dvakrát dříve spal ](*,)

Ta chata měla totiž letos víkendy na celou sezónu plně zabookované už před prázdninama, a ve všední den je první volno aktuálně až za měsíc. Super, vzhledem k tomu, že další alternativa je protáhnout už tak docela dlouhou etapu ze Südwiener až na Tappenkarsee Hütte, což s dětma úplně nechcu. A proč? Protože na F-F se dá vyběhnout za hoďku od autobusové zastávky a chata se profiluje jako kulinářská destinace, pod heslem "první vegetariánská/veganská chata v Alpách". Už několik let jsou toho plné zprávy :vom: To už fakt s tradicí chat jako "schutzhütten" nemá nic společného a tak trochu se divím, že to OAEV trpí :-k

Z mého pohledu je to velká škoda, holt dětem budu muset ukázat jiný kus Alp.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv črc 20, 2023 20:18

To je smutne. Na FFH jsem kdysi na podzim spal a byla skoro prazdna. Vubec by mne nenapadlo si tam delat rezervaci...

Jak mas stare deti? Etapa ze Sudwiener Hutte neni az tak dlouha ani tezka, to byste na Tappenkarsee dojit mohli. Zvlast kdyz se stavite na FF a date si veganskou svacinu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod obda » čtv črc 20, 2023 22:11

Děti už celkem velký, ale přeci jenom by to pro ně už bylo dost na sílu (teenageři ještě nemají tu vytrvalost dospělých, a nechu je od podobných akcí odradit :lol:]. Podle Rother průvodce je to pak skoro 10 hodin a 1600 výškových metrů oběma směry, což už je dost bez rezervy na počasí a tak. Ne že bychom takové věci se ženou občas nešli, ale ideální to není. Ostatně následujíc přechod na Osnabrücker Hütte také není ideální, pokud člověk nechce plánovaně využít Albertsbiwak (což by neměl - nás minule zachránil před epickou bouřkou, takže cajk :)).

Vyřeším to jinak, ale dost mne to překvapilo, při předchozích návštěvách jsem to šel na blind bez rezervace a nikdy nebylo plno.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Poprve do Alp, jak na to

Příspěvekod mike » čtv črc 20, 2023 22:23

Jj, v Rakousku jsem si na chatach nikdy rezervaci nedelal a vzdycky jsem se vesel...

Bohuzel jsem to sel jeste pred tim, nez jsem si poridil GPS a z hodinek mi chybi pulka zaznamu, ale co si matne vybavuju, tahle etapa byla v pohode, vylezl jsem si v ramci ni jeste na Mosermandl. Prechod na Osnabrucker Hutte byl jine kafe, tam jsem dorazil asi v 10 vecer a holka na chate trochu vrcela, nez zjistila, ze jsem prisel z FFH, pak trvala na tom, ze mi udela veceri :) Myslim, ze vyuzit Albertbiwak neni od veci, on tam od toho je. Tam mam v zaznamu 10 hodin ciste chuze bez prestavek (natezko), coz bylo tenkrat celkem dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Alpské státy