Rakousko - Venediger

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod oodoow » stř zář 6, 2017 18:04

apuka píše:Jinak ja bych si to i s mackami a cepinem, hlavne nenavazany hooodne dobre rozmyslel vstoupit na ledovec. Musel by byt opravdu bezpecny, bez trhlin a prakticky rovny. Ja nejsem mike, necitim se na to. Na dobrem firnu by to bylo jine, ale pokud by pod nim byl ledovec trochu jiny nez v predchozi vete, tak ne, nesel bych tam.
A klidne priznam, ted uz bych se poradne podival i na sutove pole - a v pripade, ze bych jej uznal na prilis nebezpecne, bych se na nej nevydal, radeji bych se i otocil a vzdal.

No a o tom jsem psal, na ledovec nevlezeš v podstatě nikdy a na suťové pole nevlezeš leda by mělo moc velký sklon a ujíždělo by. Takže to rozmezí sklonu terénu mezi prakticky rovný až ujíždějící suť je právě to, co by se člověku bez maček a cepínu zpřístupnilo.
Jinak i v tenisce můžu stát na malém výstupku i když asi ne tak dobře jako v pohorce, ale to je stejně jenom teorie, protože bych to nikdy neriskoval, chodit po nějakých centimetrových výstupcích.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » stř zář 6, 2017 18:35

To sice jo, ale takoveho terenu moc nebude. Vetsinou po ledovci zustanou moreny s vetsimi sutry, po kterych se ti pujde blbe. Pak dojdes na konec relativne ploche casti a zjistis, ze dal nemuzes, protoze se teren do sedla nebo na hreben moc zveda. Viz tady:
po_desti.jpg

Cele to udoli jsem prosel priblizne od mista za "zubem" uprostred fotky. Nezda se to, ale je to 500 vyskovych metru. Byval tam plochy ledovec a v teniskach bys to prosel, maximalne by ti do nich obcas nateklo. Jenze co dal? Jednoducha cast konci 200 vyskovych metru pod sedlem a 250 pod hrebenem, pres ktery jsem nakonec prelezl. Stojim priblizne v pulce svahu, sklon neni moc videt, ale neni uplne maly a nahoru se jeste zvysoval. Tohle bys podle mne v teniskach nedal, ja urcite ne, protoze hrany podrazek byly potreba docela dost. Takze co s tim? Otocis se a vratis?

Chodim v ted v nizkych botach docela dost, na sve denni 5 - 10 km prochazky. Nad Vltavou je tady par peknych skalek po nich nebo kolem nich se da sejit az dolu. Je to asi 80 - 100 vyskovych metru a po trochu strmejsich cestickach. Je to prave udusana hlina a na ni sut, obcas sutry a ty centimetrove vybezky. Sejit se to v nizkych botach da, ale proti pohorkam je to dost rozdil. Musim si davat o dost vic bacha a peclive vybirat, kam slapnu, i v mistech, kde bych v pohorkach proste prosel. A uz jsem sebou parkrat svihnul. Nebudu si kvuli tomu brat na takove prochazky pohorky, ale ten rozdil fakt neni maly. No a takovy teren patri v horach spis k tem lehcim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » stř zář 6, 2017 19:06

oodoow píše:to rozmezí sklonu terénu mezi prakticky rovný až ujíždějící suť je právě to, co by se člověku bez maček a cepínu zpřístupnilo.
No jo, jenze tam prave nikdy nevis, po cem slapes/behas...
Napriklad z cesty (z mensi casti po ledovci, lehkem - sli jsme to ve skupine s guidem v ramci prechodu, my jsme nenarazili na zadnou trhlinu, ktera by vubec stala na rec) Schone Aussicht na Hauslaubjoch. Po stezce nejdrive obejdes spodek ledovce, potom vlezes na sutove pole, presne takove, jak to popisujes, ze s spristupni:
Hauslaubjoch1.JPG
Vypada dobre, obcas z nej vycuhuji vetsi skaly
Hauslaubjoch2.JPG
Jenze, ejhle, neco tam nesedi, obcas je to protkane necim takovym:
Hauslaubjoch3.JPG

...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » stř zář 6, 2017 19:16

...
Zblizka to v trochu lepe pruchodne, sirsi casti vypada asi takto, foceno z vysky cca 7-8 m nad tim spodnim firnovym ostruvkem, ale uz nejaky ten metr-dva pod okolitym terenem:
Hauslaubjoch4.JPG

Jeste pripomenu, ze jednak tim ostruvkem jeste led zdaleka nekoncil, jeste tam dobrych par metru zbylo a jednak ta cesticka smerem dole, kde jsou lide je vysekana gajdem pomoci cepinu (jeho asi dvacitiminutova prace), abychom se vubec dostali dolu normalne, ta sut hodne ujizdela a pod ni byl tvrdy led, takze tak na zlomeni min. nohy idealni. Na druhe strane nahoru to bylo lepsi, mensi sklon a lepsi sut.

Jinak receno, jak jsme popisovali, jdes po pohodlne suti a najednou se propadnes par metru do trhliny do ledu. Tady alespon na nekterych mistech bylo viditelne, ze je vrstva suti na ledu, ale nekde to ani v nejmensim nevidis - i tady to prvne vypadalo, ze led(ovec) konci na kraji suti, pricemz ve skutecnosti byl pod celym tym sutovym svahem mimo ty velke skaly. A byla to poradna vrstva ledu, tak 10-15 m minimalne (podle tech obcasnych trhlin, kde stejne az na spodej videt nebylo. A kdyz se zacne poradneji topit, zaucinkuji spodni toky vody nebo po silnejsich destich, to se budes divit, jak se to dokaze menit i samo od sebe, ne to jeste, kdyz se zatezuje.
A nemysli si, ze jsem narazil na neco vyjimecneho, je to skoro vsude podobne. Ani bych se nedivil, ze kdybys zacal hrabat v "mikovem" udolicku, za chvili bys taky na led narazil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » stř zář 6, 2017 19:21

apuka píše:Ani bych se nedivil, ze kdybys zacal hrabat v "mikovem" udolicku, za chvili bys taky na led narazil.

To zcela jiste, jelikoz tahle fotka je prave z nej a tam je to primo videt. Sel jsem po prave strane, kde stojim, ale urcite i tam nekde led dole byl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod Petrs » stř črc 11, 2018 19:24

mike píše:Essener-Rostocker hutte pry ted taky neni spatna (bavil jsem se s jednim trekarem, co tam spal), je celkem velka, ovsem lidi uz vic.


Byli jsme teď 2 noci na Essener-Rostocker hutte, ale moc mě nenadchla. Ubytování a jídlo dobré, ale proti některým jiným chatám dost neosobní jednání (třebaže tam zas tak moc lidí nebylo, druhý večer vyloženě málo), absoltně bez zájmu, co budeme dělat nad chatou, rozhodně žádné tipy kam jít nebo nebo naopak kam nechodit. Navíc trochu problém domluvit snídani dřív než na sedmou. Ale to údolí je krásné...
Petrs
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 14, 2013 13:54

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » pát črc 20, 2018 16:46

Njn, tam se stalo neco spatneho. Chata byla hrozne dlouho "rodinna", ale patrila DAV (nebo OEAV?). Vedli to tam Steinerovi, posledni generace aspon 20, jestli ne 30 let. No a pak se nejak nepohodli s DAV, byli vyhozeni a od te doby to tam jde sejdrem. Jak pises, neosobni, neznaji oblast, na turisty celkem kaslou. Mam pocit, ze se tam uz par najemcu vystridalo.

Pan Steiner je ted na infocentru v Praegratenu. Chodival jsem za nim pro rady. Kam jit, co se da projit, jake bude pocasi. Protoze mel prochozenou celou oblast, fungoval castecne i jako horsky vudce a obcas mi dal tip, ktery by mne ani pri studiu podrobneho pruvodce nenapadl. Na chate fungoval stejne, ptal se i kdyz clovek jen sel okolo a vypadal, ze se vydava nekam vys. Kdyz jsem sel poprve Alpenkoenig route, tak mi chtel pujcit i vysilacku, kdyby se neco stalo (ted uz je vetsina cesty nove vybudovana a znacena). Tohle se proste nepovedlo, driv jsem se na chate stavoval, ted uz vetsinou jen projdu okolo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » ned črc 3, 2022 3:15

Free public transport in Osttirol. Hledal jsem jizdni rady busu a vypadlo na mne tohle. To je docela bomba.

Nevite nekdo, co je presne ta guest-card? Takovy ten papir, co clovek vyplni pri ubytovani a pak dostane kopii? A fakt s tim staci jen zamavat v buse? :shock: :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » pon črc 4, 2022 19:05

Jo, to je ten vyplneny formular, co dostanes na ubytovani. Ale nejspis vydavaji nejakou kartu, abys nemusel nosit ten formular. Je to jednodussi a na nekterych mistech to tak maji.

Dobre toto vedet. Diky za info.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » čtv črc 14, 2022 19:59

Zeptal jsem se jich na podrobnosti, hlavne jak je to se zminenym pripadem, kdy cestuju driv, nez se ubytuju.

Tourismusinformation Osttirol píše:The guest card, which you usually get from your locator when you fill in the registration form, can also be ordered in advance from the locator.
If the locator cannnot send you the guest card by mail before your arrival, you can also visit our tourist office in Lienz, Mühlgasse 11, to pick up the guest card and fill in your travel data.
With the guest card you can use all public busses in Osttirol for free. You only have to show it to the bus driver.

Locator asi bude ubytovatel (to vidim prvne) a bud mi teda kartu posle dopredu nebo se pro ni muzu stavit v Lienzi. Ani jedno mi asi nestoji za usetrenych neco pres 10 euro za prvni cestu, ale treba se to nekomu bude hodit. Ale ted koukam, ze ta kancelar je hned u nadrazi, kdybych cekal na bus dyl, tak by to mozna stalo za pokus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » úte črc 18, 2023 20:57

Letos jsme vyzkouseli vyse zmineny Free public transport in Osttirol a je to fajn. Usetrilo nam to aspon 70 Euro. Clovek dostane pri ubytovani karticku velikosti kreditky, na ktere je zepredu horsky relief a napis Gastekarte a na druhe info o ubytovani, rozsahu platnosti a poctu osob. Realne se na to za 8 dni kouknul jeden ridic, ostatnim stacilo ukazat predni stranu, coz tam ted delaji skoro vsichni turisti. Navic to usetri spoustu casu a busy pak jezdi nacas.

V Lienzi v inforcentru u nadrazi vydavaji provizorni karticku a je to vyrizene behem chvilky. Akorat je dobre se predem kouknout, kde presne infocentrum je, aby clovek nebehal v horku po namesti jako ja :D (za 25 Euro za dva lidi mi stalo za to tam zajit).

Mj. i diky tomuhle jsme si jeden zpocatku destivy den zajeli na vylet a nakup do Matrei, coz by mne driv ani nenapadlo. I proto, ze v Praegratenu byval slusny Spar, zatimco ted tam je M-Preis s podstatne horsim sortimentem, ve kterem chybi treba pouzitelne pecivo :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod apuka » čtv črc 20, 2023 17:09

Meli jste tam par dnu zustat, mohli jste mit skvele zazitky. V utery meli pekny vetricek v celem Tyrolsku, alespon bys jednou mohl skutecne zazit orkan :wink:. V Innsbrucku namerili 161 km/h a i u Matrei museli zachranovat vrtulnikem tri rodiny, co byli na Gletscherwegu (nejspise okruh pod Neue Prager Hutte), bo se strhl most pres potok.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Venediger

Příspěvekod mike » čtv črc 20, 2023 20:22

My jsme tam jeste par dni zustat chteli, ale nebylo ubytovani. Od soboty vsechno plne. Navic by to neprezila ma balkonova rajcata, v tech vedrech vypila vsechnu vodu a nektera uz mela v sobotu vecer fakt namale.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Alpské státy