Ankogelgruppe

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod sobb » stř zář 1, 2021 23:30

Zase se vymlouváš :twisted:

Taky na to nemám. Nebo by mě to totálně zničilo na zbytek výletu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod FFA » úte srp 1, 2023 11:47

Ahoj, chystam sa sa na vrchol Ankogel, ale mam par otazok.

1. Isiel niekto uz tuto trasu?
https://sk.mapy.cz/turisticka?planovani ... 09583&z=13

2. Parkovisko pri lanovke je platene? Da sa tam parkovat cez noc a prespat v aute?

Dakujem za info
FFA
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 18, 2017 10:36

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod obda » úte srp 1, 2023 11:59

Znám úsek po trase O2, tedy do bodu 4 bez serpentin na startu, pokud to pomůže. Parkoviště je bezplatné: https://www.moelltaler-gletscher.at/ankogel/anreise-parken, se spaním nevím (ale typicky bývá zakázané).
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 12:37

Parkovisko by melo byt bezplatne (poud to mezitim nezmenili). S parkovanim pres noc to mozna - vzhledem k nekolika chatam s prenocovanim od tohoto vychodiska - povolene bude. Ale s prespanim v aute muzes mit problem. Je to (mimo vyhrazena mista) zakazane v celem Rakousku a na nekterych mistech se to docela hlida, netusim, jestli i tady.

Ale... Uvedomujes si, ze sis naklikal VHT trasu s prevysenim 2150+m? Nesud to podle delky 27 km.
Vzhledem k tomu, ze jeste pred trema lety si psal, ze bys chtel chodit i na narocnejsi trasy typu V. Rozsutec, Baranec, Teryho chata, tak si opravdu nejsem plne jisty, jestli si uvedomujes, co to je za trasu a teren. Mozna ses za tri roky posunul hodne dal, potom je moje poznamka irelevantni. Pokud ale vetsi VHT zkusenosti a jeste v tech vyskach 2500-3000m nemas, pocitej s tim, ze nejspise budes mit cas trasy docela delsi nez pocitaji mapy.cz. Navic se tam muzes v sezone a za dobreho pocasi protloukavat davem lidi z lanovky.

Dalsi poznamka je, ze - podle mne!, jiny muze mit jiny nazor - mas trasu obcas trochu nesmyslne vybranou. Nejprve chces slapat po zpevnene siroke ceste misto stezky pro pesi, "utnes" trasu kousek pred/nad hezkym plesem, ktere asi stoji za navstevu (je blizko a neztratis ani moc vysky a z Tvoji trasy ji - podle vyskoveho profilu - mozna ani neuvidis) - kdyz uz tam nechces (je to asi 700m, 15-20 minut celkem tam a zpet), bys mel radeji jit z prostredni stanice primo na horni po prime stezce. Je to kratsi, usetris skoro hodinu, ktera se TI vecer muze hodit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod FFA » úte srp 1, 2023 13:34

Vdaka za info, to parkovisko este premyslim, pripadne nejake prespatie v Mallnitz, este uvidim.

Co sa tyka narocnosti a skusenosti, ano, posunul som sa. Chodim na tury pravidelne, problem nie su ani dlhsie prechody ako napr. prechod Rohacov z Brestovej cez Banikov, Ostry Rohac po Volovec, ci prechod zo Starych Hor hrebenom VF do Litovskej Revucej. Alebo napr. hrebenovka zo Stefanovej do Strecna v MF. V Tatrach mam za sebou vsetky znacene vrcholy /okrem teda polskych Tatier. Takze tura 27km/+2200m by po kondicnej stranke nemala byt problem.

Ano, uvedomujem si, ze Alpy su niekde inde, co sa narocnosti tyka, s Alpami a vyskami nad 2500m skusenost nemam, preto hladam nejaku vhodnu turu bez ladovcov, technicky nenarocnu. Ankogel mi prisiel na zaciatok celkom fajn, ale zhanam informacie, takze presne odpovede ako tvoja mi pomozu. Co sa tyka trasy, je to len taky hruby nastrel, rozmyslal som aj nad variantou popod lanovku aj so zachadzkou k plesu.

Ak by ste mali nejaky napad na peknu turu, na zoznamenie sa s Alpami, kludne sem s nou, budem len rad.
FFA
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv kvě 18, 2017 10:36

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod bonatius » úte srp 1, 2023 13:48

@FFA: na zoznamenie sa s Alpami skus tuto trasu
https://www.bergfex.sk/sommer/steiermar ... ages-tour/
je to chodenie od chaty k chate, pohodova turistika krasnou krajinou, vody je po ceste dostatok
bonatius
nováček
nováček
 
Příspěvky: 174
Registrován: čtv srp 28, 2014 12:12

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2023 14:01

Ja tomu rozumim nejak takto (klidne mi to vyvrat, mohu se mylit) - chces vyrazit nejspise vecer z SK, dojit pod Ankogel (nebo jinam do Alp) nadranem, trocha se prospat v aute, vyrazit na 12-13+ hod turu s prevysenim 2100+m, vratit se vecer k autu, v nem se vyspat (pripadne nekde v obci) a jit zpatky do SK. Nebo nejak podobne. Neboli tak trochu typickou ceskou prodouzenou "jednodnovku" do Alp.

Takto to neni uplne nejlepsi napad. Jdes se "seznamit s Alpama", to znamena, ze nemas zkusenosti s vyskami kolem 3000m. A jeste jnymi slovy to taky znamena, ze do tech 3000 (na ANkogel) se dostanes z SK (rekneme z nejakych 115 - 400 mnm), tj. 2850 - 3100 m prevyseni za 24 hod. To je pro organizmus docela velky zahul. I pro toho, kdo uz v podobnych vyskach pobyval, ne to pri prvni navsteve.

Navic je - podle mne - naprosta skoda obetovat na seznameni se s Alpami jeden jediny vylet. Ja bych na to vyuzil delsi dobu, minimalne 3-4 dny, jeste lepe tyden. To uz umoznuje alespon mirnou aklimatizaci - prvni den muzes do nejakych 2500m, pripadne prespis na chate v e vysce nad 2000m a dalsi den (pravdepodobne) uz bez vetsich problemu vyslapes do tech 3000m. A mas dalsi den-dva-vice na dalsi tury.

Osobne si myslim, ze je fakt lepsi se trochu seznamit lip s nejakou konkretni oblasti nez vyslapat narychlo na jeden jediny kopec. A taky bych na prvni navsteve radeji slapal vice relativne kratsich vyletu nez jeden-dva opravdu narocne (27km/2100+ vyskovych metru) - abych z te navstevy taky neco mel, abych mel cas a moznost si trochu vychutnat, kde to jsem, vyhledy a pod.

Taky kvuli tomu, ze mnoho lidi (i na OF, vcetne me a moji rodiny) dopadlo pri prvni navsteve Alp tak, ze hned prvni den si prakticky odrovnalo sve nohy, resp. kolena, protoze nebyli zvykli na takove dlouhe, prudke sestupy v podobnem terenu. Co na mapach vypada rozumne, je ve skutecnosti obcas docela narocne.
Sestup je nekdy hodne neprijemny i nekde v Tatrach, Fatrach, jenze tam je strmy sesup rekneme 700-800m, tady muze byt klidne 1500+ m a jeste v neprijemnejsim, casto i ve vyrazne strmsim terenu.

Pokud bys hledal neco na to seznameni s Alpama, na vice dnu, najdes na to na OF nekolik samostatnych vlaken, je tam toho popsaneho docela dost. I pro ruzne zpusoby prespavani - v udoli, na chatach, venku, ...

Edit: Jen poznamka na zaklade mezitim doporucene trasy.

Neni nutne hned na zacatku, na seznameni muset vyslapat na tritisicovky. Mnohdy jsou ty nizsi hory i z jisteho hlediska hezci, rozmanitejsi. Kazdopadne, nic neztratis, kdyz se na vyssi hory dostanes pozdeji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16551
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod obda » úte srp 1, 2023 14:43

Musím souhlasit s apukou. Jinak pokud bys chtěl zůstat u této trasy, rozděl si ji na dva dny s přespáním na Osnabrücker Hütte. Případně není problém k ní přidat třeba procházku k plesům apod. (pokud bys to zvažoval, dá se pěkně jít i v protisměru).
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 15:27

Ja taky. Ta trasa neni dobre vybrana, byl jsem tam ani nevim kolikrat a takhle bych to nesel. Je to nesmyslne dlouhe, 27 km (realne 30+) v tomhle terenu je strasne moc. Prevyseni se da, ale jen pro cloveka, ktery je na 2000+ denni trasy zvykly. Jinymi slovy, tohle je trasa pro terminatory.

Kdyz uz na Ankogel, tak primo nahoru po sjezdovkach, je tam stezka, myslim i znacena (mapy.cz na tohle fakt dobre nejsou), nechodit az k chate, odtraverzovat pod vrchol, pak nahoru a stejnou cestou dolu. Traverz na vychod je dlouhy a mnohem pomalejsi, nez to na mape vypada. Sestup je strmy a tech 10 km udolim zpatky k parkovisti je dorazecka. Sel jsem to (od Celler hutte), kdyz jsem tam byl naposled a ac chodim 11 km denne, tak tohle bylo nekonecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod obda » úte srp 1, 2023 16:26

@mike: Potvrzuju, že ta čárkovaná cesta pod horní lanovkou na mapy.cz je turistická trasa 518 (mám teď na měsíc online mapy od Kompassu). BTW souhlasím s tebou, že (až na pokrytí značených cest, kvůli kterému jsem si to pořizoval) jsou ty Kompassácké mapy dost hrozné. Zlatý AV.
Uživatelský avatar
obda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 78
Registrován: sob úno 1, 2014 19:05

Re: Ankogelgruppe

Příspěvekod mike » úte srp 1, 2023 19:35

Jj, akorat by mohl mit vetsi pokryti. Tady nastesti staci.

Po te stezce jsem sel nekolikrat dolu a obcas ji zkracoval primo po sjezdovce. Znacena urcite byla. Prijde mi jako nejlepsi zpusob, jak se z tehle strany dostat pod Ankogel nebo z nej. Mastnaci muzou jet i lanovkou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Alpské státy