Raxalpen

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Raxalpen

Příspěvekod Horal Fanda » pon čer 27, 2011 21:22

Dík Terko. Plno bylo. Tolik značek CZ, SK, PL a HU na jednom místě jsem už dlouho neviděl. Ale přes den nepršelo, tak jsme si i něco vylezli. Pěkné to bylo.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Raxalpen

Příspěvekod Kubajz.m » úte dub 3, 2012 7:18

Ahoj,
zajímalo by mě jestli jste někdo už letos byli nebo se chystáte do höllentalu za lezením. My chce jet příští týden od Středy do neděle tj. 11.-15. 4.

Pokud už jste tam někdo byli nebo se chystáte, a máte info o tom jak to tam teď vypadá, tak prosím o odpověď.
Hlavně mě zajímá jak to tam vypadá se sněhem a s přístupem ke skalám. Taky jestli už jsou otevřené záchody atd. Klidně můžete přidat i nějaké doporučení k výběru sektoru vhodného k lezení v téhle době.

Díky za každou odpověď
"Bez rizika smrti neexistuje dobrodružství...."
Reinhold Messner
Uživatelský avatar
Kubajz.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 11, 2011 16:29
Bydliště: Ostrava

Re: Raxalpen

Příspěvekod Eric » stř dub 11, 2012 8:01

Ahoj. Boli sme tam, ale uz pred troma tyzdnami. Zachody boli este zavrete, ale predpokladam, ze ich uz otvorili. Sneh na skalach ziadny, drzi sa len hore na nahornej plosine, ale tam predpokladam chodi liezt len malo zezcov. Z druhej strany (Preinerwand) to bolo horsie, i ked predpokladam, ze za tri tyzdne sa to uz mohlo zmenit. Na parkovisku sme boli skoro sami :) Liezli sme inokedy preplnene cesty na Vordere Stadelwand. Bolo to treba vyuzit, kedze sme v celej stene boli sami :)
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Raxalpen

Příspěvekod Kubajz.m » stř kvě 9, 2012 11:25

Taky sem napíšu, třeba pro někoho, kdo by se tam chystal někdy v budoucnu.

Nakonec jsme byli v Höllental v období 11.04. až 13.04.

Na vrcholcích sníh, sníh také místy v lesích a u severních stěn. Ncméně stěny bez sněhu a bez problémů sjízdné. vzhledem k tomu, že bylo celý víkend zataženo a teploty se pohybovaly přes den od 10 do 15 stupňů a v noci okolo 0 stupňů Celsia, tak jsem byli v kempu Kaiserbrunn úplně sami. My jsme měli péřovky a pertexky takže nám to nevadilo :)

záchody otevřené. Pro mé překvapení se uvnitř hajzlíků nachází elektrické topení, kdy uvnitř bylo příjemně :)

Dále jsme tam byli i od 27.4. do 29.04. . teplota značně odlišná - přes den ve stínu okolo 20 stupňů Celsia - sníh značně ubyl a ve spodních částech se již nenacházel vůbec. Nicméně v kempu ale bylo nechutně plno, odhadem víc než 200 hlav, takže záchodky v ranních a večerních hodinách nedobytné :).... I tak jsme si ale parádně zalezli.

Jo a abych nezapomněl na koupání, tak my jsme se koupali oba víkendy, protože voda je pořád stejně studená, pro naše překvapení nebyla ani zvýšená hladina, proti tomu jak je tomu v létě.
"Bez rizika smrti neexistuje dobrodružství...."
Reinhold Messner
Uživatelský avatar
Kubajz.m
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon črc 11, 2011 16:29
Bydliště: Ostrava

Re: Raxalpen

Příspěvekod Lucc » sob zář 22, 2018 11:33

Netušíte, jak je na tom veřejné tábořiště v Raxu? Kaiserbrunn má být snad zavřený (zakázaný) a o jiném nevím. Nemá někdo čerstvé info?
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Raxalpen

Příspěvekod mmmmichal » čtv dub 25, 2019 20:04

kaiserbrunn ma byt zruseny to jo..ale na mape je u lanovky raxseilbahn nejaky free camp area se zachodky...chceme tam v kvetnu jet prave...
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Raxalpen

Příspěvekod slezacekm » čtv dub 25, 2019 20:12

Kaiserbrunn uz je dobu zavreny, primo u Rax Seilbahn je placek zdarma a jsou m zachodky. predpokladam i pitna voda...resp. na lanovce bude asi taky pitna voda
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Raxalpen

Příspěvekod Lucc » pon kvě 6, 2019 10:25

Jo, díky kluci, už to nepotřebuji. Nakonec jsme jeli na "vyhlášené" tábořiště pod Hode Wand.
Uživatelský avatar
Lucc
nováček
nováček
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob bře 21, 2009 16:27

Re: Raxalpen

Příspěvekod mmmmichal » čtv čer 20, 2019 16:45

ten kemp je v pohode...cena je 14eur/platz + 1,6eur za dospelou osobu mistni poplatek... pokud ovsem prijedete dostatecne pozde, tak budete mit "stesti" a pan uz bude pryc a rano prichazi snad kolem 9 az...takze s placenim je to kdovijak... byva tam dost lidi a je to i na dost vetrnem miste..nutno s tim pocitat
Hore háj, dolů háj!
Valašsko moje, zdrávo buď!
Uživatelský avatar
mmmmichal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: pát úno 2, 2007 16:41
Bydliště: hanácké atény / štatl

Re: Raxalpen

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 20, 2019 19:04

Jak jsem psal v poslední zkušenosti z free campu u lanovky u Hirschwangu za Reichenau v Raxu ve vedlejším vlákně, kdybyste do něj někdo jel v červenci, tedy (asi) už po pravděpodobném oficiálním otevření a placeném módu, dejte pak prosím vědět, jak (zda dobře) fungoval...

Samotného by mne to zajímalo.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Raxalpen

Příspěvekod skutrjohny » stř zář 9, 2020 11:53

chci se jen zeptat, zluta znacka/trasa Gaislochsteig udolim Hollental je schudna i seshora a bez nejakeho ferratoveho setu a s batohem na zadech? mapy.cz ji maji znacenou jako turistickou trasu, ale jinde se uvadi jako ferrata obtiznosti B

jako je mi jasne, ze bych ji bez problemu takto sesel a klidne bych to i udelal, ale nechci tam poburovat od spodu jdouci pseudohorolezce a zavazet jim
Naposledy upravil skutrjohny dne stř zář 9, 2020 13:06, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Raxalpen

Příspěvekod apuka » stř zář 9, 2020 12:31

Ja TI moc neporadim, sel jsem to jen kousek (zespodu) pred zacatkem toho Gaislochsteigu. Ale koukni se hoc na mapy.cz na fotky na prerusovane zlute care u naznacenych vodopadu a jeskyn, abys vedel, co Te asi ceka.
Kazdopadne si myslim, ze za dobrych podminek to nemusi byt neschudna cesta ani smerem dolu, i kdyz se mozna nepujde uplne prijemne. Jak jsem se koukal na fotky, tak nekdo tam chodi se setem, nekdo bez nej. Ale jakmile bude vlhko nebo snih/led, tak to bude urcite hodne klouzat.

Jeste si muzes najit nejake popisy s fotkama, klidne i nemecky/anglicky a podivat se prave na fotky. Posoudit to musis sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Raxalpen

Příspěvekod skutrjohny » stř zář 9, 2020 12:36

koukal jsem, ale v realu a jak rikas, za horsich podminek, to nemusi byt radost a nechci tam fakt nikomu zavazet. to je jedno, lepsi a mozna i hezci varianta pro sestup bude po cervene Rudolfsteigem
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Raxalpen

Příspěvekod apuka » stř zář 9, 2020 14:00

Ze bys mel nekomu zavazet, bych neresil, to neni jednosmerka, i kdyz vetsinou se po ni slape nahoru. Jenze to same plati i pro Rudolfsteig - a tam to budes mit dost podobne, za horsich podminek to taky nebude uplne radost. Ale to tam v Raxu asi nikde (vapenec a jemna vrstva blaticka). Cast Rudolfsteigu (asi tu jednodussi, ale to nemohu osobne srovnavat) jsem sel tehdy smerem dolu, co jsem psal, byl tam snih. Na nekterych mistech v lese jsem si rikal, ze bych to uplne nemusil za mokra a s tezsim ruksakem - a to technicky to nebylo nic sloziteho, jen by to bylo trochu kluzsi. Ale to si fakt nevyberes. Vysku potrebujes nekde slezt a teren je +- ze stejneho "materialu" vsude. Jedine, ze nekde je to technicky slozitejsi (klettersteigy ruznych obtiznosti) a nekde min. Vsak, bohuzel, uklouznout a rozbit se muzes i na asfaltce ve meste.

Rekl bych, ze pockej jeste, co TI reknou, co to znaji lip, nech si poradit a potom se rozhodni na miste podle aktualnych mistnich podminek. Hezke to budes mit tak nebo onak, jen trochu jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Raxalpen

Příspěvekod skutrjohny » čtv zář 10, 2020 8:11

no ja si chci udelat takovy okruh pres Murzstegske Alpy, Rax a Schneeberg a jen v techto mistech se mi tam sbihaji same ferraty, tak at se tam zbytecne nezaseknu a nemusim se vracet. ze to bude klouzak, to k pobytu v prirode patri, to si pohlidam :)
a vidim, ze vetsina me trasy spada pod Dolni Rakousko, takze na moznosti volneho prenocovani mimo kempy se ani nebudu ptat a proste tam nekde nacerno zalezu. priroda to nejak prezije.
otazka jeste je, jak se zprisni opatreni na hranicich.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Raxalpen

Příspěvekod booze » sob srp 26, 2023 10:43

@apuka ve vlakne o bundach si psal, ze si byl v Raxech. Co jste prosim te sli? Jake bylo pocasi? Jak to tam vypada? Kde jste byli? Minuly tyden jsem se dival z Vidne na Schneeberg a neco ve me rikalo, ze bych mel vyrazit. Diky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Raxalpen

Příspěvekod apuka » pon srp 28, 2023 9:47

Ahoj,
Ano byli jsme s manzelkou jeden den na Raxu a jeden na Schneebergu. Sli jsme (alespon nahoru) ruzne.

Schneeberg:
Nahoru z parkoviste u Weichtalhausu (neplacene). Ja - s malou odchylkou od znacky na zacatku jak jsem sel s manzelkou - pres Weichtalklamm pod Turmstein a dal po znacce (01 801) na Klosterwappen. Manzelka sla stezkou hned na zacatku parkoviste nahoru a potom pres Lachkogelgrat (na mapach.cz tam stezka neni znacena - neni to technicky moc narocne, ale ani ne pro uplne zacatecniky, je tam nejake lehci prolezani skal) az na Sudlicher Grafensteig, po ktere sla na Kolsterwappen. Dolu jsme sli spolecne od Fischerhutte po stezce Wurzengraben (ta vede ve zlabu) zpet na Turmstein a dole zase pres Weichtalklamm.
Pocasi tam bylo pekne slunecne a dobre palilo.

Rax:
Z parkoviste na Preiner Gscheidu (placene) po zelene (826, Zipperlingsteig) az na rozbocku na pramenem Hetzelquelle, odkud jsem ja sel po 825 (stale zelena), nahore po "retezich" (bez feratoveho setu, ten tam neni treba, prilba se ale obcas zda uzitecna) a dal po ten "kopecek" nad sedlem pod Heukuppe, nahoru jsem uz nesel. Dole na Karl-Ludwig Haus a tam jsem chvili cekal na manzelku. Ta sla od rozbocky po zlute a nahoru se vybrala asi po Reisstalersteig. Nahoru ale uz se nedostala, pri retezich to zahrmelo blizko, tak otocila zpet dolu stejnou cestou.
Ja jsem dolu sel (no, od tretiny uz spise padil, bo zacalo prset a bouchat) od K-L Hausu po ceprovske siroke Schlagenweg az skoro k Waxriegelhausu, ale jsem sel primo na parkoviste. Byla pekna bourka, prselo tak, ze za par minut na vsech cestach a stezkach teklo 5-10 cm vody, ja jsem nejak sesel ze znacky a sel jsem "zkratkama", kterymi jsem se nakonec dostal zpet na zelenou vystupovou stezku (a nabral tak 10 minut casu navic). To se tam slo fakt skvele v tech potuckach vody, vubec nebylo videt, co je pod vodou (koreny, skalky nebo vetve).

Ja jsem dolu nespechal tak moc, protoze jsem se koukal na radar, ze mraky tahnou "pres udoli", to jsem i napsal manzelce - jenze nebyl signal a mne prisla jeji SMS asi pul hodiny pote, co ji napsala a moje odpoved zase odesla dalsi pulhodinu pozdeji. Proto se ona otocila, nevedela, ze ten blesk udrel na vedlejsi hreben a nad ni se (jeste) nebliska. Jinak by stihla nahoru a dojit ke mne, spolu sejit. Zase byla o neco mene zmokla nez ja :-).

S bourkami po poledni jsme pocitali, ale podle vseho bychom mohli vyslapat jeste pred nima, jen smerem dolu jsme je cekali. Vypadalo to tak podle predpovedi, na radaru i na miste. Proto jsme tam meli spise puldenni vyslap, nic velkeho. Jen jsem ztratili nejaky cas rano kupovanim jidla a jeste jednou objizdkou po ceste. Jinak by to (skoro) presne vyslo v suchu od auta k autu.

Jinak ale Rax je stejny jako jindy. Jen pokud bys chtel nekde nahore nejake obcerstveni, tak pocitej, ze K-L Haus je uzavreny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Raxalpen

Příspěvekod booze » úte srp 29, 2023 9:03

diky za info :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Raxalpen

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2023 9:17

Jo, jeste jedna trochu obecnejsi vec, ktera znamejsi trasy na Rax a Schneeberg se (snad) tolik netyka.

Vsude v Alpach (od svycarskych a nemecklych pres cele Rakousko a Italii, pry i Slovinsko) je podklad dost promoceny az do hloubky. Je treba na to davat bacha, muze na strmsich mistech pod nohama ujit. Plus na mnohych mistech byly sesuvy, nektere trasy mohou byt tim pomerne nebezpecne - ani sutove pole nemusi drzet jak predtim, vetsi zatez (napr. opakovana prechodem mnoha lidi nebo "jednorazova" skupinou lidi, ale napr. i vetsi zatizeni bezcem) muze casti uvest v pohyb.
Je to na nekterych mistech fakt docela citit pod nohama, nekde docela neprijemne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Raxalpen

Příspěvekod booze » úte srp 29, 2023 9:59

To je specificke, kdyz jdes z Hollentalskeho udoli.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Raxalpen

Příspěvekod apuka » úte srp 29, 2023 10:12

Jo, tam si to umim predstavit :-). Ale my jsme sli na druhou stranu, na Schneeberg a taky kdyz jsem doprovazel manzelku na zacatku, tak to tam trochu citit bylo, stejne tak na nekterych mistech, jak jsem psal, ze jsem sel na Rax z druhe strany.

Ale spise jsem to psal, aby se s takovou moznosti pocitalo. Fakt na mnoha mistech naprselo za posledni obdobi opravdu hodne a to se ani ve vapencich nemusi hned "ztratit". Samozrejme, pokud clovek nemusi byt frajer libovy, co vsechno zvladne levou zadni a trochu vnima po cem jde i okoli, tak na Raxu/Schneebergu po beznych stezkach nebude mit problem. Vetsim problemem to je v jinych castech Alp, hlavne ve vyssich vyskach, napr. v okoli ledovcu.

Tak az na ten Rax pujdes, at mas dobre pocasi!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Předchozí

Zpět na Alpské státy