Spaní v autě a stanu

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Spaní v autě a stanu

Příspěvekod matyas » ned črc 23, 2017 17:24

Zdravím,
zajímalo by mě jestli náhodou někdo nevíte, jak je to obecně se spaním ve stanu a autě v Rakousku, Německu, Slovinsku, Švýcarsku, Lichenštejnsku a Itálii? Plánuji asi měsíc dlouhý roadtrip a nerad bych sbíral v každém státě ranec pokut. Budu rád za každou užitečnou odpověď.
matyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 23, 2017 17:08

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod pickard » ned črc 23, 2017 19:17

Z hlediska právního je to velmi složité, protože v každé zemi to může být jinak, často je to jinak v každé spolkové zemi/kantonu. Z hlediska faktického má asi každý nějaké osobní nepřenositelné zkušenosti. Moje jsou tyto:

1) Spím pokud možno v hotelích a kempech, protože jsem prostě postiženej a když někde spím na černo, tak mě budí každý zaslechnutý auto, protože se bojím, že jsou to policajti. Takže se nevyspím, ani když mě nikdo neotravuje.
2) Nikdy mě nikdo nikde neotravoval, když jsem si několik hodin po setmení vytáhl na zapadlým místě vedla auta žďárák, zalehl do něj, v pět ráno ho sbalil a jel do háje.
3) Stan bych nikdy nestavěl. Nikdy bych netábořil (vařiče, hostina, kravál). Nevím zda se to smí. Nedělal bych to.
4) Na dohled od obytných staveb bych to nedělal.
5) Na dálničních odpočívadlech bych to nedělal (divný typy).
6) Není mi ani z doslechu znám případ, kdy by něco takového skončilo pokutami, které by stály za řeč. Jako nejlepší se dle zkušeností jeví:
a) Hovořit místním jazykem, tedy německy, aspoň trochu.
b) Tvářit se smířlivě a omluvně.
c) Nasadit historku "měli jsme v úmyslu dojet až do kempu 120km daleko, ale řidič už byl fakt unavenej, nestíhali jsme, tak jsme to na pár hodin zalomili zde. Podívejte, jen jsme se vyspali, není tu po nás žádnej bordel, tak se prosím nezlobte.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod apuka » ned črc 23, 2017 19:23

Mam dojem, ze se to da shrnout cca takto: Je zakaz spani (mysleno celou noc, v Nemecku napr. myslim je povolene spani 4 hodiny) na mistech k tomu neurcenych.

To je ale teorie, praxe muze byt jina a spousta lidi tak spi a nedelaji jim problemy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod Pierre111 » pon črc 24, 2017 9:56

Tohle ti nikdo přesně neřekne. Jedna věc jsou totiž místní pravidla a druhá jejich vyžadování. Já spal venku v Rakousku a Itálii. Ve Švýcarsku jsem to vzhledem k lokalitě nezkoušel. Stan bude asi vždy problém, víc tolerované bude spaní pod širákem. Spal jsem tak několikrát a nikdy jsem neměl problém. V Rakousku ve stanu nás jednou navštívila policie a to jsme stan postavili až o půlnoci a za deště. Ráno před šestou už nás budili policajti. Pokutu nám nedali, jen papír o zákazu stanování a hodinu na sbalení stanu (jinak budou muset dát pokutu). Itálie zatím bez problémů. Dost záleží ale taky kde si usteleš.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod PaKo » pon črc 24, 2017 10:33

Já nevím, ale mám vždy z podobných diskuzí pocit, že každý večer se scházejí hlídači, policisté a dobrovolníci a v rojnicích pročesávají lesy a snaží se najít lidi pod širákem či ve stanech, aby jim to osolili nějakou pokutou. Pokud nemá člověk tendenci stanovat na exponovaném místě, profláknutý vyhlídce, nestaví stan po obědě a nevylehává v něm celé dopoledne, pak se vždy nějaký kousek na zašití najde všude na světě a riziko, že na vás někdo přijde je opravdu minimální...
PaKo
 

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod pickard » pon črc 24, 2017 14:16

Přesně tak. Ono obecně vůle policajtů něco řešit je nízká, pracovat se nechce nikomu. Když někoho půjde buzerovat, bude se s ním muset bavit, dotyčnej nebude umět jazyk, policajt nebude umět anglicky, bude se o tom muset vyplnit papít, bude se tam muset čekat, až se táborník spakuje, táborník bude nepříjemnej... Voser se tomu říká.

Policajt to většinou jede řešit teprvá tehdy, až nějakej místní někam volá a na něco si stěžuje. To vzniká tak, že je někdo debil. Buď ten místňák nebo ten táborník.

Základem je podle mě uklidit se na tiché místo mimo dohled civilizace a zde se chovat klidně. Rovněž je dobré skutečně pouze spát. Blbé je plkat, hodovat, vařit. To štve ty místní a ti volaj těm policajtům. Kritické jsou v tomto směru skupiny. Skupiny jsou hlučné. Jednotlivec je v pohodě.

Jak jsem už napsal - já to nemám moc rád, fakt se snažím projevy minimalizovat. Takže když to chci zalomit, tak se nejprve najím, umeju, vykartáčuju a vyvenčím na benzince a pak jen vytáhnu matku, spacák, žďárák a jsem v kanafasu za 5 minut od zastavení.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod Kubba » stř črc 26, 2017 16:35

Tak nějak. A dobré je naučit se aspoň pozdravit v místním jazyce. Dělá to při komunikaci s domorodci divy.

Já nikdy neměl vážný problém a zkoušel jsme to všude možně po Evropě - a to i ve skupince, s vařením atd. Maximálně mě odněkud vyhodili, většinou až ráno. Letos v Polsku nás probudil správce parku ťukáním na stan - že tedy v národním parku se stanovat nesmí a na hřbitově už vůbec - ani jednoho jsme si po tmě nevšimli. Tak jsem se omluvil, že to sbalíme, a OK. Správce odjel a během balení stanu šel kolem nějaký domorodec - a zeptal se, zda nás v noci nestrašili ti esesáci, co jsou tu pohřbení. :D
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod BMAJTZ » úte srp 1, 2017 11:27

Když už se tu na to lidi vyptávají, netušíte jak je to řekněme právně v oblastech Oberösterreich a Salzburg (ferraty). Většinou to fakt řešíme s ženou tak, že spíme v autě, což nám na prodlouženém víkendu nevadí ale máme v plánu vyrazit ve skupině 4 lidí a to už takto neuděláme. Stan vytahovat v plánu nemám pokud nebude venku zrovna děsně chcát. Našel jsem sice info, že zrovna zde by to mělo být vcelku ok ( http://www.mnichov.de/mkportal/modules/ ... php/Kempování_a_stanování_v_Rakousku ) ale mám pocit, že ty stránky už jsou děsně staré.

Případně jestli nemáte tip na něco okolo Bad Ischl. Osobně sice nemám problém asi za kemp zaplatit, ale dát pětikilo za stan a dva lidi když v tom kempu budu jenom cca 8 hodin a ani tu sprchu nevyužiju páč to vyřeším jezerem mi příjde zbytečné, raději to utratím za pivo na horách.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2017 12:09

O stanovani/prespavani mimo kempy mas na OF cele vlakno, resilo se to i nedavno. Najdes tam aktualnejsi info. Ale i tam je napsane, ze jedna vec je legislativa, druha praxe...
Na parkovisti a blizkem okoli bych ja osobne stan moc nevytahoval.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod Wiking » úte srp 1, 2017 16:12

Dotaz na spani v aute mi prijde docela divny.. vsude kde se da parkovat auto tak tam vsude muzete v tom aute i prespat.. zadny zakon to nezakazuje..
Pokud by tam pobliz byl policajt, muze delat problemy jen ve 2 pripadech: bud ze v tom aute delate sex :-) tak pak na to uz je nejaky § .. tipnul bych si neco jako verejne pohorseni.. a druha vec je kdyz si z auta odskociite se vycurat k nejblizsimu stromu.. pokud nejsí uprostred lesa, mohlo by to byt brano jako nejaky § znecistovani verejneho prostranstvi..

Jak uz mnozi rikali: nejlepsi je se nekam zasit a zamaskovat, a pak vas nikdo nenajde.. problem je tam jen ten, ze musis nekde zaparkovat auto a se stanem a vecma na spani odejit se nekam schovat, coz muze byt nekdy i nekolik set metru az par kilometru.. to neni moc dobre.. lepsi je spat samozrejme hend u auta.. to preferuji i ja, kdyz nekam daleko jedu.. proste navecer az se zacne stmivat se nekde zasiju a brzy rano zmizim.. zatim se mi nikdy nestalo ze by nekdo delal potize v nejake houstine u polni cesty mezi 22:00 do 06:00..

Reknu vam jednu perlicku: mam znameho, ktery jezdi vsude autem a nekolikrat prespal prakticky na krizovatce 2 nejfrekventovanejsich nemeckych dalnic, kdyz je sjezd z jedne dalnice na druhou, nemecky se tam vzdy pise: "Ausfahrt" tak je tam mozno sjet z dalnice pres travu (nebyvaji tam totiz v tech vyjezdech svodidla) do nejblizsiho krovi (predpoklad ej aby tam nejake bylo, to je logicke).. to je fakt celkem mazec, nebot za tu 1 noc se kolem prozene nekolik desitek tisic aut :-) a to prakticky v bezprostredni blizkosti..
Tady musim ocenit opravdu tu neskutecnou odvahu, nebo lepe receno drzost, nebot s tim ze by si tam nekdo v housti rozdelal stan, tak s tim opravdu nikdo nepocita, dokonce ne ani ta dalnicni policie ktera tam zajiste jezdi okolo .-)

Pokud tam nebudete delat ohen velikosti vatry jak horda zbojniku, nikdo vas tam neuvidi nebot tam nikdo nechodi.. pokud tam pri setmeni vlezete a za rozbresku vypadnete, neni problem.. kde neni zalobce, neni ani soudce..
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod apuka » úte srp 1, 2017 16:39

Wiking píše:vsude kde se da parkovat auto tak tam vsude muzete v tom aute i prespat.. zadny zakon to nezakazuje.
Promin, ale v tomto si teda docela vedle, alespon v okolitych statech urcite, stejne tak ve velka casti Evropy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod wawrik » úte srp 1, 2017 16:47

Wiking píše:Dotaz na spani v aute mi prijde docela divny.. vsude kde se da parkovat auto tak tam vsude muzete v tom aute i prespat.. zadny zakon to nezakazuje..
Jo, taký frajer bol aj kamarát - až kým nebol na 10 rokov vyhostený z Chorvátska :-) Vrátil sa tam s veľkou slávou len minulý rok, tentokrát pekne do kempu.

Niektoré štáty sú jednoducho nenažraté a svoj turistický priemysel si chránia trochu mimo zdravý rozum.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod BMAJTZ » stř srp 2, 2017 10:45

Mimochodem ještě jedna věc, pokud si dobře pamatuji tak v Rakousku v Raxu je Free Camp (Free Camp Keiserbrunnu 47°44'3.454"N, 15°47'29.366"E). To je sice úplně jinde než na co se ptám, ale dotaz zní, zda nevíte o podobných opravdu oficiálních free kempech i v jiných místech rakouska.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod BMAJTZ » ned srp 6, 2017 17:43

Sice nevím kam to úplně napsat, ale je třeba říci, že Free Camp Keiserbrunnu (47°44'3.454"N, 15°47'29.366"E) je od letošního roku 1.1.2017 oficiálně zrušen. Bylo to pro mě docela překvápko teď o víkendu (protože jsme dojeli strašně pozdě, cca okolo 1 ráno, tak přes četné zákazy jsme si tam vybalili i stan), ale hajzlíky a umývárka pořád frčí. Naštěsí se kousek vedle (asi 3 km) otevřel u lanovky (Raxalpen Berggasthof Gasthof Raxalpen-Berggasthof) ještě jeden menší free camp (47°43'00.2"N 15°48'19.2"E). Je tam značně méně místa, jsou tam jenom Toi Toi, ale jako záložní camp to ujde.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod Wiking » stř srp 9, 2017 8:24

@Apuka + Wawrik:

To fakt myslite vazne? Jaky zakon tedy zakazuje cloveku, ktery cely den ridi auto zastavit na tach parkovistich pobliz dalnic ty se nemecky jmenuji "Rastplatz" nebo na tech mensich parkovistich u sjezdu a vyjezdu pri dalnicich, ty se jmenuji "P+R" a a zdrimnout si tam v aute?

Stejne jako kamionaci tam maji svoje pauzy a ktere musi dodrzovat je logicke, ze i clovek ridici osobak musi udelat pauzu. Samozrejme je treba spat v aute, nemuzete si vedle auta rozhodit stan.. to je samozrejme nezakonne kempovani mimo kemp a za to je pokuta.

Podotknu jen ze jezdim jako profesionalni ridic dodavky celkem hodne po Nemecku a doposud jsem se nesetkal s tim ze by mi nejaky Policajt delal problemy. Od ostatnich jsem to take jeste neslysel.. a to mam v Nemecku pomerne dost znamych kteri taky hodne jezdi..

Proto me vase prispevky velmi udivuji. Muzete to nejak konkretne rozepsat?
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod wawrik » stř srp 9, 2017 8:39

To fakt myslím vážne... V chorvátskych zákonoch úplne nie som doma, budeš si to musieť vygoogliť sám, mňa to nijako extra nezaujíma. Akurát si pred cestou do zahraničia - ak mi hrozí prespatie niekde po ceste - zisťujem, či to tam nemajú zakázané. O vyhostenie nijako nestojím.

Mimochodom, kamionistov sa týkajú iné predpisy ako bežného súkromného vodiča. Napríklad najnovšie v Nemecku nemôžu na pumpách prespávať práve kamionisti. Súkromné osoby môžu. Cestou z Islandu som bol svedkom, ako to kontrolovala polícia a vyhadzovala ich z áut. Nás aj karavanistov nechali na pokoji.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod GreyMouse » stř srp 9, 2017 10:23

Mně přijde, že se ten zákaz týká jen povinného 45hodinového odpočinku a ne obyčejného přespání během jedné noci. Nadpis odkazovaného článku ("Slovenskí kamionisti už nemôžu v Nemecku prespávať vo svojich autách") sice budí jiný dojem, ale v samotném článku je věta "Nemecko bez prechádzajúcich varovaní a narýchlo zaviedlo zákaz trávenia týždňového, 45-hodinového, odpočinku vo vozidle, podobne ako je to už vo Francúzsku a v Belgicku."
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod wawrik » stř srp 9, 2017 10:27

Jasné, ale odkaz na článok som dával kvôli tomu, že kamionistov sa môžu týkať (a týkajú) iné predpisy ako bežných vodičov.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod apuka » pát srp 11, 2017 14:11

@wiking: Presny odkaz na zakon Ti tezko dam, je to jednak mnoho statu, jednak si to muzes sam zkusit dohledat, pokud ovladas mistni jazyk(y) :-).

Ale bacha na jednu vec, co si pletes, resp. nejenom Ty. Odpocinek (i s kratkodobym spanim, napr. hodinu - nevim, jestli je to nekde u jednotlivych statu specifikovane) a prenocovani (s dlouhodobym spanim, tj. napr. 6+ hodin, celou noc...) jsou dve naprosto ruzne veci.
"Rastplatz" je odpocivadlo, misto na odpocinek - a odpocivat tam muzes. Taky Te nikdo potahovat nebude za to, ze si tam zdrimnes, napr. hodinu. Samozrejme ale ne tak, ze si vytahnes spacak a zalezes do nej. Ale spani celou noc je neco jineho, to neni odpocinek ale prenocovani. A prave prenocovani nesou nelibe ve vetsine statu a je to mnohdy primo zakonem zakazano. Konec koncu, nektere zakony muzes najit v odkazech, kde se rozebiralo prespavani a stanovani v prirode v Rakousku, myslim, ze se to mnohdy vztahuje i na parkoviste.
P+R jsou primo i podle nazvu urcene v prvni rade na to, abys tam dojel, nechal tam auto a jel dal hromadnou dopravou, vybavil, cos chtel, vratil se (hr. dopravou) a odjel. Kazde ma svuj provozni rad a dost mozna tam najdes i nejaky odstavecek, ze ktereho uvedeny zakaz prenocovani vyplyva (nechci ode mne podrobnosti, tech P+R je ponekud dost pod ruznymi provozovateli), k tomu mnohe nejsou 24h parkoviste, na noc se uzaviraji a nesmi se tam zustat. Jako inspiraci muzes najit alespon podminky prazskych P+R.

Co se tyce mestskych parkovist, tam musis vzit do uvahy i mistni podminky prenocovani - napriklad se vyzaduje placeni mistniho poplatku, atd. A zase ty zakony spolkovych krajin - vetsinou je zakaz prenocovani mimo na to urcena mista do nejake vzdalenosti od lidskych obydli, vcetne celeho prostoru obce.

Ja ale netvrdim, ze kdyz nekde zustanes zasity a budes spatm tak se hned pririti policiste nebo straznici. Ale tazatel se puvodne ptal "jak to obecne je" se spanim a ze nechce platit pokuty, takze se da predpokladat, ze chtel vedet o legislativni moznostech, ne jejich dodrzovani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod apuka » pát srp 11, 2017 16:06

Jeste jsem k tomu nasel par veci.
1) Pry se v A a D prenocovani mimo urcena mista v case 22:00 - 06:00 povazuje za "bezdomovectvi", coz je taky jedna z pricin, proc se to nesmi delat.
2) Ve Svycarsku:[quote=http://mojesvycarsko.com/clanek/694-ubytovani-ve-svycarsku]Obytná auta mimo to mohou parkovat na tzv. Stellplatz (parkoviště, kde jsou přípojky na elektřinu a vodu a možnost vypustit odpadní vodu). Stanování a parkování mimo místa k tomu určená není ve Švýcarsku povolené. Nouzové přespání na parkovišti se toleruje. Pokud se dohodnete s farmářem, že si postavíte stan na jeho louce, je i toto řešením, ale rozhodně nedoporučuji spoléhat na to, že si vašeho stanu nebo zaparkovaného auta nikdo nevšimne.[/quote]
3) Ponekud starsi tabulka na konci clanku, uz v te dobe nebyla presna, od te doby se hodne pomenilo, ale alespon nejake voditko.
4) Podle novejsiho nemeckeho clanku doplnene o info z jinych, pokud jsem to dobre pochopil, v Nemecku obecne je povolene prespat na vyhrazenich mistech, samozrejme za dodrzeni vsech pravidel ("oteviraci doba" parkoviste, pripadny platny parkovaci listek, jen na jednu noc - jinak mohou byt problemy s mistnimi urady, auto se bere jako "apartma" a musi byt nahlaseno, v pripade vlivu alkoholu se nesmi spat s klickem v zapalovani a ne na miste ridice!, zadne odpadky kolem, nepouzivat okoli jako WC, atd). K tomu jenom poznamka, ze toto jsou celostatni pravidla, spolkova a mistni uprava muze byt jina. Kazdopadne, policie ma pravo kontrolovat bezpecnost a to i vzbudit a legitimovat a v pripade nejakych podezreni i zakazat dalsi pobyt na miste (poslat pryc).
Jinde v Evrope:
- Svedsko, Norsko vice-mene povolene
- Nizozemi, Dansko - se to povazuje za "divoke kempovani" a je to striktne zakazane pod hrozbou vysokych pokut (i na Nemce vysoke!)
- jizni staty (Chorvatsko, Recko, Portugalsko, ...) - zakazano
- Italie, Francouzsko, Rakousko a Svycarsko - povoleno v pripade souhlasu mistnich uradu (nebo majitele pozemku), tj. v praxi dost problematicke. Zase s vyjjimkou mist k tomu vyslovene urcenych. Plus regionalni a mistni podminky....

Jinymi slovy, nekde je to jasne zakazano, na Severu povoleno, jinde je to stejne otazne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod jura9002 » stř zář 6, 2017 10:59

Moje osobní zkušenost z Rakouska.

S kamarády jsme loni v noci dojeli do Ventu a tak jsme zajeli s autem kousek pod vesnicí stranou a počali dřímat v autě, aby jsme ráno byli trochu ready. Nad ránem nás probudil policajt bušením na okna a oznámil nám, že ve spolkové zemi Tyrolsko spaní v autě zakazuje zákon a pokuta je 250 EUR na hlavu.
Kamarád mluvící plynnou němčinou se mu omluvil, vymluvil se na přeplněnou ubytovnu a únavu na cestě. Polda nás nechal s tím, že máme urychleně vypadnout, už nás nechce vidět a dal nám německy psaný papír, na kterým byl výcuc toho zákona... Znovu už by se mi tam v autě přespávat nechtělo.
jura9002
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát led 2, 2015 11:46
Bydliště: Ostravice

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod PaKo » stř zář 6, 2017 11:30

To je na palici...
PaKo
 

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod matyas » stř zář 6, 2017 13:54

Děkuji Vám za všechny odpovědi. Po vice než měsíci jsem doma a sdělím Vám stručně své poznatky. Při cestě z Českých Budějovic do Curychu na kole jsme problém se spaním ve všech zemích (ČR, Rakousko, Německo, Lichtenštějnsko, Švýcarsko) řešili tak, že jsme se kolem 18:00 zeptali lidí co byli zrovna na zahradě, zda-li nemůžeme u nich přespat ve stanu. V 99 % byla odpověď ano. Zdůraznil bych to, že neměcky umím pouze 3 slova a angličtinu moc nikdo nepoužíval. K našemu překvapení nám lidé zejména v Rakousku ještě často přinesli nějáké pohoštění a pivo :rolleyes: . Jediný problém sehnat ubytování touhle cestou bylo v odlehlých částech Švýcarska, kde nežilo příliš mnoho lidí. Na mé následující cestě (ČR, Slovensko, Rakousko, Slovinsko) nyní už v automobilu to bylo o něco horší sehnat nějaké ubytování zadarmo. Přece jen auto se schovává o něco hůř než kolo. Protože jsem nechtěl nechávat auto plné věcí osamocené někde na parkovišti, tak jsem si dával stan vždycky vedle auta. Místo ke spaní jsem hledal již za tmy a na polních cestách, kam by člověk zabloudil jen velkou náhodou. Pokud se mi nepodařilo něco najít (což bylo za 2 týdny asi 2x, tak jsem spal v autě v nějáké oblasti města/vesnice, kde žili místní lidé. Žádné hotely, ubytovny ani kempy v okolí. Odpočívadlům jsem se po přečtení nějákých doporučení raději vyhnul. Za celou dobu jsem neměl ani jeden problém s policíí ani s majitelem pozemku kde jsem zrovna nocoval. Doufám, že to někomu pomůže :)

PS: Zjistil jsem, že v některých kempech mají sprchu zadarmo (teplá za 0,5 eur) i pro lidi co zde nejsou ubytování. Kempy jsou zkrátka tak veliké, že nemají možnost kontrolovat lidi co se tam pohybují.
matyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned črc 23, 2017 17:08

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod wawrik » čtv zář 28, 2017 15:42

Nech nezakladám novú tému...

Chystám sa na LC100 urobiť integrovaný strešný stan a narazil som na pár problémov. Možno to niekto riešil a poradí - kde sa dá nechať ušiť samotný stan? Sú to stany úplne inej konštrukcie ako bežné turistické stany, preto sa takému Jurkovi ani písať nechystám. Navyše kusovú výrobu ani neriešia. Z čoho by to malo byť a čoho sa prípadne vyvarovať?

A keď už o tom píšem... S konštrukciou tiež trochu lavírujem medzi rôznymi postupmi. Prvou možnosťou je pozvárať vaňu z duralu, s tým sa potom dajú lepšie riešiť problémy, ktoré vzniknú ex post - vetranie, kĺby atď.

Druhou je nechať naskenovať strechu na 3D skeneri, v CADe urobiť návrh, na CNC fréze urobiť formu a vaňu urobiť buď z laminátu alebo karbónu. Na to všetko (predbežne) mám firmy. Malo by to byť oveľa presnejšie, trvácnejšie, nenápadnejšie aj ľahšie (hmotnosť je pri návrhu dosť zásadná vec), na druhej strane sa problémy, ktoré vzniknú na konci, dajú riešiť len veľmi zložito. Zatiaľ sa prikláňam k tomuto postupu, napadá niekoho niečo menej zložité?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod vonkreuz » čtv zář 28, 2017 15:49

Napiš Indymu, on to také řešil. Nebo ti pošlu kontakt na chalana z BA, který má stan na Diskárně, kterou má zobytněnou stejně jako ty tvého tátoša.

A myslím, že Yopo by ti mohl stan ušít, když mu dáš střih.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod Stani » čtv zář 28, 2017 16:32

Ja som videl už hotové skladacie modely a univerzálnym pripnutím na strechu. O nich určite vieš, no nezaujali ťa? Máš nejaký vlastný návrh stanu?
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod wawrik » čtv zář 28, 2017 16:50

Ak myslíš bežné strešné stany, čo sa upínajú na priečniky a lezie sa do nich zvonku, tak to nechcem. Lebo sa tam lezie zvonka :D

Návrh stanu ešte nemám, na to je priskoro. V zásade to bude pás nepremokavej a zateplenej látky ako na Westfaliách.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod Stani » čtv zář 28, 2017 17:04

Aha. Westfalia. Už pozerám, paráda. O takýchto plne integrovaných som ani nevedel. Tak tu neporadím, ale díky za rozšírenie obzorov :) .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod rambo518 » úte kvě 22, 2018 11:03

Lidi máte tu někdo zkušenost se spaním v autě ( případně u auta pod širákem ) u nás v ČR někde u lesa, louky, pole, rybníka? S ženou a miminem chceme po ČR a vždy navečer zajet na zmíněné místo a jednu noc tam přespat. Beze stanů, ohňů apod. Jde mi spíše o to auto, jak moc to tady u nás řeší. Jelikož máme zelenýho Forestera, dost často si mě pletou s myslivcem a průjezdy na podobná místa jsou bez problémů. Ale co to tam takto parknout? Divoké nocování provozujeme. Ale s autem by to bylo poprvé :-)

Chápu že vše někomu patří a že záleží na koho narazím... Ale jak je to prostě v praxi... :wink:

Praktikujete takto někdo?
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Spaní v autě a stanu

Příspěvekod sobb » stř kvě 23, 2018 9:47

Spáváme v autě celkem běžně. Nikdy zatím nikdo neprudil, spíš si z nás občas dělaj srandu :)
Nevjíždíme na louky, pole apod., zůstáváme na cestě nebo u ní. Samozřejmě taky nevjíždíme do zákazů (pokud nemáme povolení).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Alpské státy