Jabal Toubkal v zimě

Kenia, Tanzánie, Uganda, Botswana, Namibie, JAR, Madagaskar, Mauritius, Reunion

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod martinx » ned pro 7, 2008 21:08

Ahoj,

chtěli bychom s kamarádem letět na přelomu ledna a února do Maroka pokořit Jabal Toubkal. Máte někdo nějaké zkušenosti se zimním výstupem? Jak to tam asi vypadá? Máte někdo nějaké informace?? Náročnost? Teploty?? popř. nějaké odkazy z kterých bychom mohl čerpat?? Zatím jsme byli v Dolomitech a Pyrenejích, ale obojí v létě. Naše zimní zkušenosti jsou přechod hřebenu Roháčů. Budou nám tyto zkušenosti stačit?? Nebo je to o hodně náročnější??

Budu rád za jakoukoliv odpověď i se sebenepatrnější pomocí.

Děkuju Martin
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod Hafi » ned pro 7, 2008 21:18

v jednom cisle kalimery nebo dobrodruha (papirove verze jsou v podstate vizualne tak podobne, ze mi splyvaj...) behem tak poslednich tri let byl clanek o vystupu na toubkal v zime a nejakych skialpovych sjezdech tam. vic nevim, ale mas aspon tip kde hledat....
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8427
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod pavproch » pon pro 8, 2008 5:50

sežeň si knížku "Legionář"..... tam se toho o tom,jak to v Atlasu vypadáv zimě dočteš dost.... akorát si fčíl starý člověk nevzpomene, kdo ji napsal....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod martinx » pon pro 8, 2008 22:36

Díky moc za informace, snad to někde najdu. Budu hledat :D

Mám ještě jeden dotaz. Nemám moc zkušeností s Ryanair. Našel jsem tento spoj do Marrakeshe a zpět http://img509.imageshack.us/img509/3460/cestanf8.jpg , je to už konečná cena nebo se platí ještě jakoby za normální letenku? Zmátlo mě tam nahoře napsáno regular fare. zdá se mi totíž divné že by cesta tam a zpět vyšla jen na 1100Kč :-k popř. jestli někdo máte zkušenosti s lety od ryanair, jak potom funguje koupě letenky apod. (stačil by nějaký odkaz kde je ten proces česky vysvětlen). Děkuju všem za odpovědi, jsem nováček a moc se ještě v těhle věcech nevyznám, tak se mnou mějte trochu strpeníí :)
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod Hafi » úte pro 9, 2008 4:04

cena od ryaana je v poho, ale jeste zaplatis par set z batoh a par set za platbu (pokud nebudes platit karotou visa electron - tou to je zadarmo)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8427
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod stanax » úte pro 9, 2008 15:06

Já jsem s ryanair letěl v září do Marakéše (byl jsem i na Toubkalu), co se týče ceny tak tu můžeš pak ještě snížit když si dáš No travel insurance needed(cestovní pojištění). Tak je to pak konečná cena, kdyžtak si to proklikej a uvidíš.
Uživatelský avatar
stanax
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 20, 2007 13:56
Bydliště: Paskov, Ostrava

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod martinx » stř pro 10, 2008 6:42

Tak letenky už jsem úspěšně koupil:) vyšly mě na 2090Kč na jednoho tam i zpět z Frankfurtu, což je skvělá cena. Mohl jsem to ještě snížit, ale bohužel nemám visa electron kartu. Každopádně všem děkuji za rady

Teď mě zajímá co si vzít s sebou: Mačky nebo sněžnice?? nebo obojí??

Martin
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod sobb » stř pro 10, 2008 20:22

Klasická výstupová cesta (přes Neltner) je choďák, v zimě se tam sněhové i teplotní podmínky můžou údajně hodně lišit, většinou bývá doporučováno si vzít mačky a cepín (vlastní zkušeností ale nemohu sloužit, byli jsme tam na podzim).

a jen tak na okraj: Toubkal není třeba "pokořovat" :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod pavproch » stř pro 10, 2008 21:19

@sobb: =D> =D> =D>
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod martinx » čtv pro 11, 2008 20:46

sobb píše:Klasická výstupová cesta (přes Neltner) je choďák, v zimě se tam sněhové i teplotní podmínky můžou údajně hodně lišit, většinou bývá doporučováno si vzít mačky a cepín (vlastní zkušeností ale nemohu sloužit, byli jsme tam na podzim).

a jen tak na okraj: Toubkal není třeba "pokořovat" :wink:


No v tu chvíli mě nenapadlo žádné jiné slovo.. tak snad vylézt?? :roll: bude to moje první čtyřtisícovka tak jsem do toho zapálený :)

Tahle otázka možná bude znít banálně, ale byl jsem včera na přednášce Libora Uhra o K2 a zmínil se, že musí mít každý kdo jede do pákistánu vízum. Do Maroka doufám žádné nepotřebuju!! Spíše mě ale zajímá jestli ho budu potřebovat kdybych jel na měsíc do Keni.

Díky za odpovědi Martin
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod pavproch » čtv pro 11, 2008 20:50

spolu s bajem reaguju se zpožděním od 2 sekund do několika let....

Simon Murray - "Legionnaire"
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod zbuddy » pát pro 12, 2008 8:24

martinx píše:Tahle otázka možná bude znít banálně, ale byl jsem včera na přednášce Libora Uhra o K2 a zmínil se, že musí mít každý kdo jede do pákistánu vízum. Do Maroka doufám žádné nepotřebuju!! Spíše mě ale zajímá jestli ho budu potřebovat kdybych jel na měsíc do Keni. Díky za odpovědi Martin

Odpovídám - nebuď líný a podívej se na stránky MZV.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod Ondrej Kopacek » pon úno 9, 2009 14:16

Zdar,
tak jak to tam vypadalo ? My se tam chystame zacatkem brezna. Snehu hodne ? Krome Toubkalu jste lezli jeste nekam ? Je normalka na Toubkal lavinezni nebo spise bezpecna ? Diky
Ondrej Kopacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 28, 2008 12:55

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 9, 2009 14:27

Kamarád tam byl asi tak před měsícem až třemy týdny. Troufám si řici, že v horách nemá žádné zkušenosti. On sám řekl, že to byl celkem choďák...
Tady je přepis naší ICQ konverzace:

Kamarád: Toubkal ve vysokem atlasu byla opravdu prochazka.
Já: sel jsi na tu francouzskou horskou chatu a pak druhej den nahoru ?
Kamarád: jj ale ja to vybihal a to doslova.
Kamarád: Vzdy kdyz jsem v horach musim se smat tem velkym horalum z francie a tak jak ze sebe delaji lezce a pritom pri kazdych par metrech vystupu odpocivaji.
Já: protoze maji spostu matrosena sobe
Kamarád: A pak vydi co mas ty za vybaveni spis nevybaveni a rikaji jaky si blazen
Kamarád: nesnasim turisticka mista a vysoky atlas je hodne turisticky

Teďkonc zmizel snad na rok Japonska a na ICQ se ještě neukázal, tak se ho nemůžu zeptat na podrobnosti :evil:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod martinx » pon bře 2, 2009 20:57

Ondrej Kopacek píše:Zdar,
tak jak to tam vypadalo ? My se tam chystame zacatkem brezna. Snehu hodne ? Krome Toubkalu jste lezli jeste nekam ? Je normalka na Toubkal lavinezni nebo spise bezpecna ? Diky

Ahoj, promiň za pozdní odpověď.
No tak Maroko celkově super, krásná příroda, neznámá kultura, spoustu nových známých. Pár věcí tam bylo ale nepříjemných a to to, že se na Tebe lidi dívají jako na chodící bankovku, takže tě chcou všude na všem ošulit. My jsme se naštěstí zkamarádili s kjedním marokáncem a jeho bratry u kterého jsme i přespali. Ten nám ukázal jejich normálni život, vzal nás na jejich trhy v bočních uličkách takže jsme potom věděli kolik tam stojí jídlo a různé věci, takže jsme pak věděli co kde a za kolik. tady jsou přibližné ceny:
Bageta: 1.2dirhamu
jogurt: 2 dirhamy
Mléko: 4.5 dirhamu
Kuře živé(+okuchání,zabití) 20dh
Jídlo ve stáncích(bageta s masem a zeleninou, nebo placka s masem a zeleninou+ velká kopa hranolek+tatarka,kečup,hořčice) 10DH
buchta 1,5DH
Typický marocký chleba(placka) cca 2,5-3DH
Taxík ve městě např. Marrakesh, zaveze Vás do vzdálenosti 2-3km 10DH

Nikdy nekupujte věci přímo na Súkách, to jsou ty velké trhy, chtějí tam mnohdy 5*vyšší ceny. Mě jednou dokonce nabísli i 12*vyšší cenu u jednoho krystalu, první ho chtěl za 350DH a nakonec jsem ho koupil v bočních uličkách po smlouvání za 30DH.

No ale teď k věci: Výytup na Jbel Toubkal je sice šlapací takže není nijak zvlášť obtížný, ale všechno to závisí na počasí. My jsme měli štěstí protože ten den co jsme šli nahoru bylo hezky,no ale bylo extrémně větrno, takže nahoru nikdo nešel, snad jenom ještě 2 lidi. Vítr byl dost silný takže jsme museli být položený celým tělem proti větru a když byl poryv tak jsme si museli lehnout na zem a zaseknout se mačkama protože by nás to shodilo dolů. Celkově ale super pocit. No ale k tomu počasí, když jsme se za 3 dny vraceli dolů od chaty Neltner(byli jsme ještě na Ras a Timesguida) byla zrovna sněhová bouře. Člověk neviděl ani na 5metrů a k tomu všemu nasněžilo tolik sněho že jsme se skoro brodili popás ve sněhu. Takže jsem si skoro jistý že na další 3dny než sníh ztvrdl nebyl výstup na okolní hory možný. Pokud by se ovšem někomu nechtělo brodit se popás ve sněhu ještě v tom šíleném větru o lavinovém nebezpečí nemluvně. Celkově tam ale nebezpečí lavin moc nehrozí, když jsme tam byli my sníh byl ztvrdlý takže se po něm chodilo normálně jako po zemi a pochybuju že by se tam něco urvalo. Jinak když jsme se bavili s lidmi z chaty říkali že týden až dva zpět než jsme tam přišli tam bylo tolik sněho že nebyl výstup na Jbel možný. No to je asi všechno k horám. Pokud by se chtěl někdo na něco zeptat stačí napsat rád odpovím.

Btw nespoléhejte na místní dopravu. Měli jsme 36hodin na to, dostat se ze Zagory do Marrakeshe a díky pokaženému autobusu, sněhu na cestě v horské soutěsce, píchnuté první gumě, píchnuté druhé gumě a došlému benzínu jsme nestihli letadlo:) takže jsme si prodloužili výlet o 3 dny
martinx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: ned pro 7, 2008 20:46

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod Ondrej Kopacek » pon bře 16, 2009 10:52

Diky za info, stihnul jsem to precist jeste tesne pred odjezdem :) Ted uz jsem zpatky doma. V horach jsme chteli obejit kolecko kolem Toubkalu (pres Nelter, jezero Ifni do Amsouzartu a zas nahoru a nakonec pres sedlo Tagharat zase do Imlilu), ale kvuli pocasi jsem to nedali. Bylo hodne prasanu, takze i Toubkal dal celkem zabrat, ale aspon jsme tam byli sami. Do sedla smerem na Ifni jsme se dalsi den dobrodili, ale byla spatna viditelnost a vysnezene zlaby na druhe strane sedla nas odradili (nehlede na varovani mistnich, ze jit to v tech podminkach je blbost kvuli lavinam i vzdalenosti k jezeru). On se tenhle okruh v zime asi moc nechodi, jen u jedne cestovky jsem nasel zimni pochod od jezera Ifni k Nelteru. Na Ras to dalsi den bylo zase v mlze a po kolena v prasanu, takze jsme to vetsina v sedle otocili, ale kamosi to dosli. Pak jsme si jeste vybehli od Chamharouch do toho sedla Tagharat, protoze uz nebylo tolik oblacnosti a pak dva dny pochodovali jarnim udolim od Tacheddirtu do Asni pres spoustu berberskych vesnic, coz bylo fajn. Cili mi prijde, ze na normalni vandr s baglem musi byt v zimnim Atlasu idealni podminky (tvrdy firn) a jinak je to opravdu lepsi dotahnout na Nelter a behat nalehko po okolnich kopcich a pak si pruipadne dat pochod udolim.
Ondrej Kopacek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte říj 28, 2008 12:55

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod jozifek08 » sob říj 10, 2009 13:14

No osobne si myslim, ze aj ked mas batoh a vsetko, tak ta cena s ryanairom je stale ovela nizsia ako ine aerolinky, takze sa to oplati, ale treba vystihnut akciu
jozifek08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob říj 10, 2009 12:46

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod kobowski » čtv led 21, 2010 12:58

sobb píše:a jen tak na okraj: Toubkal není třeba "pokořovat" :wink:


dovolil bych si s tebou nesouhlasit, ja sem treba zrovna Toubkal "pokorit" musel
(nebo nevim jak tomu jinak rict, kdyz se nekomu vys..es na hlavu :lol: )
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod longi » stř dub 14, 2010 12:34

Ahojte,
chtěl jsem se zeptat, jak je to s batožinou při výstupu na Djebel Toubkal. Je možno ji nechat v některém z hotelů po cestě, nebo je lepší vše táhnout na zádech (např. z důvodu krádeže).
Díky za info
Mira
longi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 14, 2010 11:53

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod sobb » stř dub 14, 2010 18:57

my nechávali věci ve stanu u Neltneru, pokud spíš v chatě, tak si necháš věci vevnitř
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod longi » čtv dub 15, 2010 9:07

Vy jste nechali normálně bagáž ve stanu? To je super, takže v tomhle ohledu je Maroko bezpečné? Máme v plánu tam pobýt 4 týdny a přemýšlel jsem, jak je to tam i obecně s bezpečností zavazadel, zda se to dá nechávat v hotelech, ubytovnách či úschovnách.
longi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: stř dub 14, 2010 11:53

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod sobb » čtv dub 15, 2010 17:21

Nechali,ostatně, byly tam lepší stany, než ten náš :-) Stejně tam nic až tak cennýho nezbylo.
Obecně nevím, jinak jsme se přesouvali a nikde nic nenechávali (tehdy jsme mastňácky cestovali busem z ČR a tudíž tam furt někdo hlídal).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod pavproch » čtv dub 15, 2010 19:47

wiki píše:Džabal Tubkal
Tubkal (arabsky جبل توبقال Jabal Tūbqāl resp. Džabal Túbkál, v překladu hora Tubkal, v marocké arabštině Žbel Tubkal, francouzským přepisem Jbel Toubkal, berbersky Adrar-n-Tubkal) je se 4 167 metry nejvyšší horou Vysokého Atlasu, Maroka i celé severní Afriky až po Etiopii. Hora se nachází asi 63 km jižně od města Marrákeš v národním parku Tubkal (Parc National du Toubkal, المنتزة الوطني لتوبقال).


kura, ten název threadu rve woči, nescete to opravit?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod sobb » čtv dub 15, 2010 23:08

mám pocit, že to názvosloví je poněkud nesjednocené, viděla jsem x variant ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jabal Toubkal v zimě

Příspěvekod pavproch » ned kvě 30, 2010 19:29

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Afrika