Severná Kórea

Sibiř, Altaj, Mongolsko, čína, Kamčatka, Japonsko, Taiwan...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Severná Kórea

Příspěvekod mike » čtv kvě 13, 2021 15:48

Ja taky ne, na to jsem byl moc mlady, ale rodice to zkouseli kazdy rok a po mnoha pokusech nam to jednou milostive povolili, takze jsme projeli cele pobrezi az na hranice Albanie. To byl sakra rozdil proti studenemu Baltu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49647
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Severná Kórea

Příspěvekod apuka » čtv kvě 13, 2021 15:56

Ja jsem se v deseti letech dostal na luxusni plavbu sovetskou obrolodi po Cernem mori (pouze po CCCP, samozrejme) (pres mamku, co tu moznost dostala jako odmenu za zasluhy v praci - jen tu moznost, ze ji to podepsali, zaplatit si to musela cele sama). Co mi nejvice v hlave utkvelo (krome poznani, ze skvele nafocene fotky na vyvolanem kinofilmu, co videt pri cervene zarovce nejsou zadnou zarukou stejne hezkych fotek bez pouziti ustalovace :-D) bylo, kdyz jsme staly vecer pod molem v Soci. Jak tam nikdo skoro nebyl a najednou prijel nakladak a zacali nakladat pulky prasat, tak se nahore najednou vytvoril neskutecny shluk lidi, co doslova s kapajicimi slinami z huby koukali na to zjeveni - prasata... Vetsina z nich nic takoveho v zivote nevidela.

A pro pouceni pro rippera6 a spol - mnoho cizincu studentu z ciziny v Sovetskem svazu (i v Moskve) nejradeji chodila z obchodu do prodejen elektroniky. Ne ze by tam toho meli vice nez jinde (tj. skoro nic), ale byl to jediny obchod, kde to nesmrdelo :wink: :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 14, 2021 8:16

apuka píše:Rekl bych, ze tam se dostat bylo radove jednodussi nez nekam do Alp (snad krome Slovinska, tehdy byvale Jugoslavie). Peru byl sprateleny stat, studovalo tady dost lidi od nich na VS.

Zajmave teda, to me ta znama v Peru co tam zije 15 let ani asi nestacila rict :) Tak snad priste se ji zeptam, ta by to vedet toto mohla.
Jinak myslel jsem to i financne, ze asi takova jen letenka, musela stat kdysi poradny ranec :)
Ne jako dnes kdy to jen se koupi (neni nutne mit cestovku, tehdy kdovi to mozna musela delat agentura) a clovek tam stoji u patniku a zbytek poresi na miste :D

Samozrejme ze i dnes XY lidi nevyrazi i kdyz muze, protoze se boji jazyku, reseni veci apod. Alespon tak to rikal kamarad, ze projel forum hedvabnej stezky a ze na nektere tyto casti JA (Kolumbie treba ale i Stredni Ameriky napr Guatemala) to je tak 1 - 2 lidi zarok se zajmem o pridani se a seznameni.
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 14, 2021 8:20

mike píše:Proste by te nepustili pres hranice. Zadnym zpusobem. Ani pesky, na Sumave byly draty, elektrina, psi a pohranicicnici se samopaly. Kdybys to zkusil, tak bys byl rad, kdybys to prezil.

To jsem nemyslel utekem, jsem to mel za to ze se nekde prislo a zadalo. Treba na VB ci jine bezpecnosti tj papir + zadost + info proc, co, s kym, jak.
Takze jako ten vtip, ze tam nakracim nekde pred ten organ a zacnu jim tohle vypravet :D
Jako na to je par filmu a info po netu, ze i strileli a ze jen tak free bych bezet nemohl pres hranici, to zase vime :)
A je jasne ze v zamestnani zadat to byl asi taky problem, protoze se nejak muselo s papirem za sefem a tam urcite panovala min zavist. Takze pokud lidi z firmy by napr do KLDR, Peru nemohli tak by urcite nebyli nadseny ze nekdo na to ma a vesele tam chce litat bez ubytka nekde po ulici :D
I dnes nekdy ty lidi na to divne cumi :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 14, 2021 8:30

apuka píše:Vsak ja to s podminkami udelovani vyjezdni dolozky moc neznam. Ja jsem stejne nemel sanci

To vim od rodicu, u nas to bylo tak ze babka byla Nemka, jenze tu znali tak ze proste tu kdyz pustili kdykoliv do Nemecka, vzdy ze se jim poctive vrati :) Jenze maminka ta byla pustena jen 1x nejak do 12 let, jak ji prej padlo 15 let tak okamzite ji uz s babkou nepustili :)
Deda byl zivnostnik, mel pekarnu a prohlasil "komunismus se stejne jednou posere" - zavreli ho.
Takze maminka nemohla ani na skolu a musela rok uklizet ve spitale, prej ji to tak tehdy rekli ze ma smulu za to. Presto tvrdila ze zlatej komunismus, ze jim bylo celkem dobre, cestovat nemeli potrebu.
Je pravdou ze rodina byla trochu vopacna, tem stacil by dvorek a pred tim plot :D

Jinak tyto zakazy me S***U, protoze co je komu pokom kolik tam mam penez, kde tam budu spat (to jim do dnes delam umyslne na celnici ze jim napisu fake hotel), s kym tam jedu. Hlavni je ze se prece vratim a nezustanu tam :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod apuka » pát kvě 14, 2021 9:09

ripper6 píše:Jinak tyto zakazy me S***U, protoze co je komu pokom kolik tam mam penez, kde tam budu spat (to jim do dnes delam umyslne na celnici ze jim napisu fake hotel), s kym tam jedu.
Tak bacha na vec - ve mnoha statech se vyzaduje minimalne mnozstvi penez a kdyz je nemas a zrovna Te na hranicich zkontroluji, tak mas smulu. No a nekdy by ses divil, ze ktere staty to takto maji... :wink: Jen ne vzdy a ne kazdeho kontroluji.
ripper6 píše:myslel jsem to i financne, ze asi takova jen letenka, musela stat kdysi poradny ranec
To ano, to jsem ani nespominal... Nekteri by asi za cely rok nevydelali na jednosmernou letenku, ani kdyby kazdy halir oklozili jenom na to.

Navic Vase generace si uz ani neumi predstavit, co to bylo za martirium koupit letenku... To se muselo zajit do cestovni kancelare (vetsinou do Cedoku, malokde byla jina a ne kazda dokazala takove veci resit) a zahajit dlouhe jednani. Dostat se k letovym planum - problem, nelitalo se kazdou chvili tisic spolecnosti, ani se casto nelitalo pravidelne. Najit spojeni s prestupem - problem. Nebyl internet, nebyly aplikace, vsechno se delalo rucne. Navic nesmis zapominat - prestupy jedine ve spratelenych zemich, tj. krajiny RVHP, do Peru nejspise Moskva, na druhe strane zemekoule mozna jeste Kuba..

Az by mozna za nejaky mesic dokazali dat v Cedoku dokopy plan cesty a sehnat jim povoleni mit rezervaci v jednotlivych letadlech (nebo napr. zarezervovat luzko ve vlaku do Moskvy - tj. 2,5-3 dny na cestach - a ubytovani tam do odletu) a predlozili Ti ucet, co to stoji a kdyby Te z toho netrefila mrtvice, tak by z toho mozna neco bylo.

Ale uplne na zacatku sis musel vybavit devizovy prislib - obavam se, ze s vychodonemeckyma markama nebo rublama bys v Peru moc nepochodil -, coz sice v pripade cesty do Peru bylo o neco jednodussi nez do kapitalisticke ciziny, ale od jednoducheho a jisteho to melo tisic mil daleko :lol:. Bez odsouhlaseneho devizoveho prislibu by Te ale nikam nepustili.
Bo jsme Ti zapomeli rict, ze prvni predpoklad soukromeho vycestovani do ne RVHP statu (resp. jejich evropskych clenu a ne Albanie) bylo vybaveni devizoveho prislibu - na nej se bezne cekalo i nekolik let, teda pokud jsi nebyl clenem KSC, mnozi se jej nedockali nikdy. O tom se kazdy rok rozhodovalo, myslim, do zacatku dubna. Vyjezdni dolozka byla az tou dalsi veci, bez devizoveho prislibu Ti jej nedali, resp. jsi musel mit potvrzeny jiny zpusob ziskavani deviz (napr. Ti oficialne zvenku nekdo zajistil).

Ze jsem napsal, ze do Peru ses mohl radove jednoduseji dostat nez do Alp jeste neznamena, ze by ses tam hned jen tak dostal... :wink:

Na VS ve vedlejsi studijni skupine ve stejnem rocniku byla holka, co se dala dokopy s klukem Peruancem. Co si pamatuji, tak asi 3 roky dopredu chystali, jak se dostat po svatbe po studiach do Peru. Nakonec se to vyresilo samo - studium jsme koncili v lete 1990.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ratel » pát kvě 14, 2021 9:27

ripper6 píše:
mike píše:Proste by te nepustili pres hranice. Zadnym zpusobem. Ani pesky, na Sumave byly draty, elektrina, psi a pohranicicnici se samopaly. Kdybys to zkusil, tak bys byl rad, kdybys to prezil.

To jsem nemyslel utekem, jsem to mel za to ze se nekde prislo a zadalo. Treba na VB ci jine bezpecnosti tj papir + zadost + info proc, co, s kym, jak.

Mel jsem moznost parkrat vyzkouset pevnost zelezne opony na Balkane. Jednou nas zavreli do podpalubi abychom neskocili z osobni lodi do vody a neplavali do Srbska pres Dunaj, podruhe nas zavreli na 24 hodin pri vstupu do pohranicniho pasma v Banatu, taky pamatuju nocni budicek a presun do policejni stanice v Bulharsku u hranic s Reckem. Po techto zkusenostech me poznavani severu Koreje jako atrakce s ploty atd. nijak nelaka. On ten kult osobnosti treba v Rumunsku byl dost podobny. Ale pral bych to mladsi generaci poznat (samozrejme ne trvale), patri podle mne tak nejak k zivotu parkat narazit na omezení, byt nejsou v souladu s dnesnimi ci tehdejsimi lidskymi pravy.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Severná Kórea

Příspěvekod apuka » pát kvě 14, 2021 10:20

ratel píše:pral bych to mladsi generaci poznat (samozrejme ne trvale), patri podle mne tak nejak k zivotu parkat narazit na omezení, byt nejsou v souladu s dnesnimi ci tehdejsimi lidskymi pravy.
...a nechat je se s vervou odvolavat na ty sva lidska prava - a zazit ty "hodne chapave" reakce druhe strany :wink: arm4
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Severná Kórea

Příspěvekod Etheric » pát kvě 14, 2021 11:17

ratel píše:narazit na omezení, byt nejsou v souladu s dnesnimi ci tehdejsimi lidskymi pravy.

To zažíváme i tady a teď, jen je to taková jakási parodie na komedii, kde možné následky a postihy jsou spíše k smíchu, než aby z toho měl kdo strach :)

Jinak v diktatuře jako Korea, kde máš určen i typ účesu, jakej můžeš nosit, bysem fakt žít nechtěl. Bych utekl, případně byl zabit při pokusu o útěk, ale pořád lepší zemřít jako svobodný člověk, než žít pod bičem.
Btw ohledně toho účesu - nezjistil jsem, jak postupují v případě, že je člověk plešatý od přírody. Bude zastřelen, zavřen, nebo dostane výjimku? :-k
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 14, 2021 12:40

apuka píše:Tak bacha na vec - ve mnoha statech se vyzaduje minimalne mnozstvi penez a kdyz je nemas a zrovna Te na hranicich zkontroluji, tak mas smulu.

To nekde pisou vim to, ale nikdy jsem poradne nezjistil jak to prokazat :(
Asi vypis z uctu? No a balik v hotovosti zas velkej co presne pisou se tahat nechce. Nejhorsim by museli umoznit to vybrat z bankomatu :)
Taky pisou ze mas min tam predem zajistenej hotel a adresu.
Jenze ja tak nejak spleham na to, ze tam nikdo to neresi, nevola a tak vzdy napisem adresu a tim to konci :D A castku take vymyslime, napise se do karty ze mame dost penez tak aby to stacilo.

Nekteri by asi za cely rok nevydelali na jednosmernou letenku, ani kdyby kazdy halir oklozili jenom na to.
I dnes s tim maj problem, ale kdyz vidim ty ceny tak fakt je to na pohodu i dalky jako je Australie treba :)

Navic Vase generace si uz ani neumi predstavit, co to bylo za martirium koupit letenku... To se muselo zajit do cestovni kancelare
Jak slysim cestovka, tak bych asi taky nesel a nejezdilo byse nikam :D Jak nekdo rekl bohatej, kdyz to nemas, tak to prece nemuze chybet. Takze to mozna proto ne kazdemu chybelo a tak jednoduse, nejelo se nikam :)
Sice rodice se chlubili, jak mohli z prace domluvit velikou chatu v CR zadarmo hec :mrgreen:
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 14, 2021 12:43

ratel píše:Mel jsem moznost parkrat vyzkouset pevnost zelezne opony na Balkane. Jednou nas zavreli do podpalubi abychom neskocili z osobni lodi do vody.

Hezke, je pravdou ze Balkan nemam tolik procestovan, takze treba jeste nekdy zaziju :D
Nam to stacilo v Turecku, to jsme jim vesli do hlidaneho objektu kde bylo jezero. Nasli nas tam az dalsi den a hrozne se divili ze jsme tam, jakym zpusobem, ze nas nenasel ani pes :lol:
Dali i tlumocnika ale nakonec to dopadlo jen kontaktem na facebook :D
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pát kvě 14, 2021 12:47

Etheric píše:Btw ohledně toho účesu - nezjistil jsem, jak postupují v případě, že je člověk plešatý od přírody. Bude zastřelen, zavřen, nebo dostane výjimku? :-k

Normalne, nejdes ven a musis sehnat paruku a tu pak nosis :) Nikdo uz neresi ze to mas treba prilepeno na palici, hlavni je splnit esteticky kodex na pohled :)
Netusim jaka je reakce na plesate lidi v zahranici?

ale ze svoji zkusenosti jen....
kamaradka blondynka uplne z ni lidi mimo a to staci jen Italie, nemluve jinde.

Ze me byli uneseny ve vsech statech kde je Islam a jak sli nekde skolacky chteli se ihned fotit :)
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod apuka » pát kvě 14, 2021 12:57

Etheric píše:Jinak v diktatuře jako Korea, kde máš určen i typ účesu, jakej můžeš nosit, bysem fakt žít nechtěl. Bych utekl, případně byl zabit při pokusu o útěk, ale pořád lepší zemřít jako svobodný člověk, než žít pod bičem.
Trochu je to poznamka i pro rippera6:

Nezapomente na to, ze ted to soudite "zvenci" a s nejakymi zkusenostmi s necim jinym. Kdybyste od narozeni zili v KLDR a pod., NIKDY NIC JINEHO byste nezazili, nemeli byste moznost zjistit, ze se jinde zije jinak a fakt lip, tak byste premysleli naprosto jinak.

Co myslis, v CSSR kazdy vse vedel, jak to je na Zapade (a Vychode :wink:) a ze kazdy, kdo "veril" v idealy, ktere do nas hustili, byl zatvrzely komous? Houbelec. Deckam se libilo byt jiskrickou, pionyrem, bo dobry vedouci s nima delal spoustu zajimavych a zabavnych veci, ani ve SZM se mnoho lidi k nicemu nedostalo, co by ukazovalo, ze cely stat zije v klamu. Ani si nedokazes predstavit, jaky byl pro mnohe lidi sok, kdyz se dozvedeli o vecech, o kterych "se nemluvilo", kdyz najednou jim nekdo ukazal tu fales a ty nepravdy. Nebyli to blbi lidi, jen nemeli informace, ne kazdy poslouchal Svobodnou Evropu, Hlas Ameriky, mel k dispozici zahranicni TV (satelity nebyly), atd. Zili jen z toho, co se k nim dostalo.
A bylo taky dost lidi, kteri napr. na Slovensku zili cely zivot ve sve vesnici, v doline, do okresniho mesta se dostali (mozna) jednou za zivot a ani netusili, co ziji za lidi ve vedlejsi doline. Byli radi za jediny radiovy signal, ktery se k nim horko-tezko dostal a stejne nemeli cas na nic, bo dreli na polich od vidim do nevidim. Bylo jedno, jestli na svem poli a vysledek prace odevzdavali JZD nebo primo na poli patricimu JZD.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Severná Kórea

Příspěvekod apuka » pát kvě 14, 2021 13:45

Jinak kratky studijni material pro zajemce :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Severná Kórea

Příspěvekod Etheric » pát kvě 14, 2021 14:39

apuka píše:Kdybyste od narozeni zili v KLDR a pod., NIKDY NIC JINEHO byste nezazili, nemeli byste moznost zjistit, ze se jinde zije jinak a fakt lip

Nepotřebuju zjišťovat, když vím, že to, co je tu a teď, mi nevyhovuje a je nad slunce jasný, že to může být někde jinak, že není celej širej svět stejnej.. Že je to všude stejný uvěřím až ve chvíli, kdy se o tom přesvědčím. Atlas světa měl doma každej, copak nikoho nenapadlo, že hen tu může být všechno jinak? Že TV a rádio jsou jen nástroje propagandy? Ale já su svobodomyslný rebel.. Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho… zesměšnil arm2
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Severná Kórea

Příspěvekod Medak » pát kvě 14, 2021 14:45

Nebyli to blbi lidi, jen nemeli informace, ne kazdy poslouchal Svobodnou Evropu, Hlas Ameriky, mel k dispozici zahranicni TV (satelity nebyly), atd. Zili jen z toho, co se k nim dostalo.

Pokud někdo vědět nechtěl, nevěděl. Nicméně i to o něčem svědčí.

Kdo se aspoň trochu zajímal, věděl dost na to, aby mu bylo jasné jak to tady stojí za vyliž a proč. Jistě, detaily primárně z padesátek až tak moc sdílené nebyly ... ti co zažili si buď raději moc nevzpomínali, nebo si to aspoň nechávali z valné části pro sebe.

Rádio nebyl problém ... Hlas, Evropa, Londýn všude. Kdo si naladil akorát tak Hvězdu, tak jeho boj. A min pro víc jak půlku Čech a Moravy nebyla problém ani nějaká televize ... i v Praze jsme v pohodě chytali Poláky( jsem v té době uměl skoro líp polsky než česky.-), kteří už v těch osmdesátkách byli nejen informačně někde jinde. Navíc spousta věcí "rupla" v druhé polovině šedesátek a to zase nebylo tak dávno, aby si to lidi nepamatovali. O tom že kde kdo měl v rodině někoho, komu bolšáni sebrali živnost nebo hospodářství, ani nemluvě.

Jednoduše řečeno ... min v hrubých obrysech nevědět byla volba. Rozhodně v ČSSR.

Jinak zrovna listopad mi až tak překvapivý nepřišel ... formou provedení a rychlostí samozřejmě jo, ale šrouby se pomalu začínaly povolovat už pár let před ním, v podstatě od Gorbiho, byť skalní bolševici se z toho mohli ...., a v 89 se sám Adamec nepokrytě vyjadřoval ve smyslu jakéhosi pozvolného přistání. Aby taky ne, když se to podělalo už všude okolo.
Medak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: pon lis 2, 2020 17:56

Re: Severná Kórea

Příspěvekod Etheric » pát kvě 14, 2021 14:53

ripper6 píše:kamaradka blondynka uplne z ni lidi mimo a to staci jen Italie, nemluve jinde.

Jj, zažil jsem ve Španělsku. Blondýna se světlýma očima byla pro ně jako kilovej zlatej nuget v hromadě hoven.
Bohužel pro opačné pohlaví to funguje opačně, měl jsem kolikrát problémy jen proto, že su bílej jak stěna a mám modrý oči.. V několika vesnicích jsem byl za atrakci a všichni místní se na mě chodili dívat a dotýkat se, ptž jsem byl první modrooký člověk, kterého v životě viděli. Jakkoliv to v dnešní době zní neuvěřitelně, je to tak.. Jsem jim vysvětloval, že seru stejný hovna a chčiju stejnou moč, že se můžou i přesvědčit /což nikdo neudělal/.... Ale dotknout se chtěl každej. A jak opatrně nejdřív, jen prstem pohladit, potom celou rukou, pak obejmout.. Někteří měli vyloženě strach.. Velice zajímavá a absolutně nečekaná zkušenost v r 2013..
Bůh dal všem lidem mozek, ale jen někomu návod na jeho použití.
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8261
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Severná Kórea

Příspěvekod mike » pát kvě 14, 2021 15:48

ripper6 píše:Takze jako ten vtip, ze tam nakracim nekde pred ten organ a zacnu jim tohle vypravet

Jj, to jsem myslel. Sel bys supem primo do blazince ;-) Nebyl bys zdaleka prvni. Policajti a komousi smyslem pro humor prilis netrpeli, zato byli strasne duleziti.

apuka píše:ale uplne na zacatku sis musel vybavit devizovy prislib ... Bo jsme Ti zapomeli rict, ze prvni predpoklad soukromeho vycestovani do ne RVHP statu (resp. jejich evropskych clenu a ne Albanie) bylo vybaveni devizoveho prislibu

Hmm, jak jsem psal vys s tou Jugoslavii, tak vlastne nevim, jestli se roky cekalo na devizovy prislib nebo vyjezdni dolozku. Mozna oboji. Matne si vzpominam, ze pak clovek dostal specialni pas (sedy) s kratkou platnosti, ciste na tu cestu. Navic se na to samozrejme muselo nasetrit, na tehdejsi pomery to nebylo nic levneho.

To neni jako dneska, ze se vecer kouknu na pocasi, koupim pres Net letenku, pres noc se sbalim, rano dojedu na letiste a vecer uz bivakuju v Dolomitech :) Tenkrat naprosto mimo realitu.

Medak píše:Kdo se aspoň trochu zajímal, věděl dost na to, aby mu bylo jasné jak to tady stojí za vyliž a proč.

Rekl bych, ze to beres z prazskeho pohledu. Jasne, ze i na venkove jsme tak nejak tusili, ale zlom pro mne znamenal az presun do Prahy. Samozrejme to souviselo i s vekem, v puberte mel clovek trochu jine starosti :)

Medak píše:Rádio nebyl problém ... Hlas, Evropa, Londýn všude.

Vsude ne. Na Valassku to moc nefungovalo, obcas jsem se snazil to chytat kvuli hudbe a povedlo se jen za idealniho pocasi a i tak hodne mizerne.

Medak píše:v 89 se sám Adamec nepokrytě vyjadřoval ve smyslu jakéhosi pozvolného přistání. Aby taky ne, když se to podělalo už všude okolo.

Jj, Praha plna Trabantu... :)

Etheric píše:To zažíváme i tady a teď, jen je to taková jakási parodie na komedii, kde možné následky a postihy jsou spíše k smíchu, než aby z toho měl kdo strach

No prave, v podstate se to vubec neda srovnavat. Snad jen vloni na jare, kdyz se estebak rozpomnel na sve mladi a zakazal cestovani ven. To byla myslim docela rarita, vsak pak myslim nejaky soud rozhodnul, ze to bylo protiustavni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49647
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Severná Kórea

Příspěvekod apuka » pát kvě 14, 2021 16:32

Medak píše:Pokud někdo vědět nechtěl, nevěděl. Nicméně i to o něčem svědčí. ... Jednoduše řečeno ... min v hrubých obrysech nevědět byla volba. Rozhodně v ČSSR.
Houbelec... Jak Ti pise mike, vidis to "z prazskeho pohledu".

Ja jsem proto spominal Slovensko, bo tam odveky byly ty hluboke a dlouhe doliny tak, ze vetsina obyvatelstva z te doliny v zivote ven nedostala, nekteri ani do vedlejsi vesnice. Typicky napr. Liptov. Proto se tam vyvinulo tolik nareci, co bylo za "kopcem" nebo za lesem, o tom malokdo vedel a do vedlejsi vesnice se ani na veselku nechodilo (bo by je hnali vidlemi). Tam neplatilo, ze "radio a televize nebyl problem", v nekterych vesnicich jeste tesne pred revoluci se ani mistni televize nechytala (konec koncu, je tady asi dost pamatniku, co pobihavali s antenou po zahrade, aby alespon nejake "jine" zrneni v telce naladili :wink:).
Na Morave to byla napr. cast Valasska (jsem si spomenul na mika), Jesenicka, resp. Rychlebskych hor.
Medak píše:A min pro víc jak půlku Čech a Moravy nebyla problém ani nějaká televize
K tomu se nedokazu plne vyjadrit, ale napr. prave na tom Liptove mas Polaky 10-15 km od sebe, ale nikde je nechytis (resp. alespon tehdy). Bo hory. To same mnohdy na Jesenicku...
Ale k cemu se vyjadrit mohu, to je rakouska a nemecka televize. Urcite si slysel terminy OIRT a CCIR. Za socaku melo mnoho lidi prastarou televizi - s vychodni normou zvuku. Protoze jednak na novou nemeli a jednak ani k mani moc nebyly. Ono se dalo bez problemu (teda, pokud by prijem a nebyl ruseny) koukat na vysilani ORF. Jenze - beze zvuku. Tudiz skvele napr. na koukani futbalu, zato se blbe koukalo na koncerty. Stejne tak spravy.

Ja pochazim z jihozapadniho Slovenska, my jsme meli madarskou i rakouskou televizi (a potom, co bracha trochu vyrostl a zacal se zajimat o radiotechniku, tak i se zvukem - sice nejdrive naladene pres vlastnorucne postavene radio, ale pozdeji uz primo v telce). Nemecky sice nerozumim, ale mnoho veci se dalo pochopit, navic madarska televize byla (jeste i pred perestrojkou, po ni uz uplne) v otevrenosti nekde jinde nez ceskoslovenska, dokonce castecne i jako polska za Jaruzelskeho. Takze ja jsem mel docela prehled.
Ale kdyz jsem videl decka, co prisli do Blavy na VS pred prvnakem na letni aktivitu, jak na vsechno ve velkomeste ziraji doslova s otevrenou hubou. Na autobus, kam se nastupuje uz s nakoupenou jizdenkou, ta se dokonce nekde deruje vevnitr, nikde zadny pruvodci, Dokonce tramvaj, vzdyt to jezdi po kolejich a neni to vlak. Pro mnohe byla tehdy jizda do Bratislavy (hlavne z vychodu Slovenska) neskutecne slozita - na tri i vice prestupu do Humenneho a odtud nocnim vlakem v kupe pro 8 lidi celou noc, proste jizda na pul dne a noc. A potom ze se na kolejich da koukat cizi televize, ze se prejde po ulici a tam se nezdravi kazdy kazdemu... To uz si dnes nikdo nedokaze predstavit - a to bylo v r. 1985.

No a to u nich doma byl na tom skoro kazdy takto, takze se o necem, ze se v cizine zije jinak fakt nemeli ani potuchy. Rict jim, ze to byla jejich volba je, s prominutim, plivnutim jim do tvare - vetsina z nich nemela jinou volbu, jinou moznost.

Viz:
Etheric píše:měl jsem kolikrát problémy jen proto, že su bílej jak stěna a mám modrý oči.. ...jsem byl za atrakci a všichni místní se na mě chodili dívat a dotýkat se, ptž jsem byl první modrooký člověk, kterého v životě viděli. ... dotknout se chtěl každej. ... Někteří měli vyloženě strach.. Velice zajímavá a absolutně nečekaná zkušenost v r 2013..
Presne tak to bylo s tema lidma vyse - s cernochama, Vietnamcema/Laosanama/Kambodzanama, jihoamericanama, Arabama, atd., proste lidma a prvni pohled jinak vypadajicima
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16746
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Severná Kórea

Příspěvekod GreyMouse » pát kvě 14, 2021 21:55

sobb píše:Czech republic or North Korea? V Severní Koreji jsem nikdy nebyla, ale v Česku jo :mrgreen: Přesto mám skóre jen 23/30.

Snad nic neprozradím, když se zeptám (od února už si zájemci mohli test udělat, mně to tehdy uniklo). Projížděla jsem to na mobilu, takže obrázky celkem malý, většinou jsem si vůbec nebyla jistá (výsledek taky 23/30 :-)), ale u otázky č. 10 s dopravním letadlem jsem si říkala Tohle je jasný, to je Korea, když je v pozadí moře. No a ono ne, prý Česká republika. Něco mi uniklo? Máme moře? Nebo co to je to modré co jako moře vypadá?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Severná Kórea

Příspěvekod mike » pát kvě 14, 2021 22:03

Vypada to jako more, ale asi neni. Nejspis je to obloha. Taky si vubec nejsem jisty, ale na spici letadla je napsano IL-62. V originale by to bylo azbukou a v KLDR predpokladam nejakymi jejich paznaky, takze minimalne letadlo ceske.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49647
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Severná Kórea

Příspěvekod GreyMouse » pát kvě 14, 2021 23:41

apuka píše:Ale kdyz jsem nastoupil na VS, mohu rict, ze mnoho mych spoluzaku o podobnych vecech fakt nic netusila - a to nebyli zadni papalasodeti. Proste decka z Oravy, Liptova, Vychodu, co prakticky neumeli jiny jazyk nez Slovenstinu/cestinu a rustinu, nemeli moc sanci zachytit neco jineho nez "oficialni" linii. Hlavne, kdyz v tech oblastech byli ucitele casto hodne "stranicky spravne persony".
Pamatuji si hodne silne, jak mnohym z VS po 17. listopadu doslova spadla brada, kdyz se nektere veci dozvedeli. Napriklad dlouho nechteli uverit, co se delo na Narodni tride, i kdyz uz slyseli svedectvi, videli/slyseli zaznamy...

Tohle je pro mě docela překvapivá informace, asi bylo tehdy Slovensko mnohem víc na východ než jsem si myslela. Já mám zafixovaný, že už na druhým stupni jsme všichni věděli, že nám lžou a že o některých věcech se ve škole radši nemluví. Když nám soudružka zástupkyně ředitelky při občance vykládala jak u nás v roce 1968 byla krize, ale naši přátelé stáli u hranic a hrozili, že nám pomůžou (zvláštní spojení, co? fakt to takhle řekla) tak jsme se na sebe s kamarádkou podívaly a měly co dělat, abysme nevyprskly smíchy. Obě jsme věděly, že naši "přátelé" pomocí nejen vyhrožovali, ale že nám i "pomohli". A to jsme nebyly z žádných disidentských rodin, táta té kamarádky se dokonce služebně dostal na západ (a přivezl jí rifle; jo, záviděla jsem :D). Že mýho tátu vyhodili z práce protože internacionální pomoc nepochopil jsem věděla, ale víceméně se o tom doma nemluvilo. Konkrétně si vybavuju jen jednu poznámku, když prohlásil že je rád, že ho vyhodili, že nebýt toho, tak by ještě možná byl ve fabrice, která vyrábí výrobky, které nikdo nechce, zatímco teď může občas přinést domů banány (dělal šoféra náklaďáku v zelenině).(Poznámka pro mladé: banány se obchodě objevily jen párkrát (nebo možná jednou - před Vánocema) za rok, stála se na ně fronta a množství na osobu bylo omezené.) Z toho co jsme doma mimochodem zaslechly, jsme měly představu, že komunisti jsou svině, ale že je lepší o tom veřejně nemluvit, pokud se chceme dostat na střední školu. Takže o některých věcech jsme se bavily jen mimo školu, abysme sobě ani rodičům nepřidělávaly problémy. Na druhou stranu, když spolužák někdy v osmičce o přestávce na celou třídu prohlásil, že ty Brežněvovy Vzpomínky, co jsem všichni dostali "za odměnu", se budou hodit, protože na chalupě nemají čím zatápět, tak se taky nic nestalo. A to určitě pár spolužáků rodiče ve straně mělo. Buď to doma nenabozovali nebo ani jejich rodiče neměli potřebu to nějak řešit. Přeci jenom už nebyla 50. léta, tehdy by to asi chlapec odskákal.

Vím, že to zní zbaběle, ale myslím, že nás byla spousta, co jsme to brali tak, že pokud nechceme emigrovat ani skončit u lopaty/smetáku, je lepší držet hubu a krok a myslet si svoje a komunisty neprovokovat. A v 80. letech už jim člověk nemusel lízt do zadku, když nechtěl dělat kariéru. Současně nevěřím, že by v 80. letech letech mohl někdo vstoupit do strany z mladické nerozvážnosti s vírou, že komunistům jde o blaho člověka, zvlášť pokud měl IQ dost vysoké na to, aby vystudoval vysokou školu a stal se později třeba rektorem univerzity :?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Severná Kórea

Příspěvekod sobb » sob kvě 15, 2021 10:57

GreyMouse píše:Tohle je jasný, to je Korea, když je v pozadí moře. No a ono ne, prý Česká republika. Něco mi uniklo? Máme moře?
:smt023 Já tyhle letecký fotky považovala za určený pro fajnšmekry, tak jsem je moc nezkoumala a nějak tipla. Moře jsem nevímproč považovala za oblohu. Takže letadlo sice český (československý) je - to rozmazané na ocasu je československá vlajka a pod tím OK, na trupu zas Československé aerolinie. Ale fotka není ani od nás, ani z Koreji, nýbrž z Athén :lol:

A co se týče naší historie, tak nabývám dojmu, že by se do Severní Koreji měly pořádat povinné školní výlety. I některým starším by "opáčko" neuškodilo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Severná Kórea

Příspěvekod GreyMouse » sob kvě 15, 2021 11:54

Hezky, to bych najit nedokazala :smt023
Ja si vlastne tu otazku (Ceska republika nebo Severni Korea?) spatne vylozila; brala jsem to jako kde je to vyfoceny a ne komu patri vyfoceny objekt.

Jo, nekterym lidem by nekolikatydenni pobyt v KLDR prospel. Myslim v pozici bezneho tamniho pracujiciho a ne turisty, kteremu ukazou jen Potemkinovu vesnici.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1997
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Severná Kórea

Příspěvekod sobb » sob kvě 15, 2021 12:24

Řekla bych, že sis zadání vyložila naprosto správně a autor kvízu se trochu sekl.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Severná Kórea

Příspěvekod mike » sob kvě 15, 2021 17:26

Aha, tak je to prece jen more :) Letadlo ceske, ale do kvizu to nejak nezapada :D

GreyMouse píše:Jo, nekterym lidem by nekolikatydenni pobyt v KLDR prospel. Myslim v pozici bezneho tamniho pracujiciho a ne turisty, kteremu ukazou jen Potemkinovu vesnici.

Par tydnu by neprezili, tyden by byl az az. Nebo mesic u nas v 70. letech. Mladym, aby se poucili a starym na osvezeni pameti.

Premyslel jsem nad tim, jak nekdo z pametniku muze tvrdit neco tak zvraceneho, jako ze to tenkrat bylo lepsi. Asi to krome mizerne pameti bude psychologie. Tenkrat jsme se sice vsichni meli spatne, ale tak nejak stejne spatne, krome par papalasu velke rozdily nebyly. Dneska se sice maji lip, ale schopnejsi, sikovnejsi, pracovitejsi atd. se maji mnohem lip, takze relativne jsou na tom vlastne hur. K tomu citat, pry od Churchilla: Kapitalismu je vlastní jedna vada: nerovnoměrné rozdělení bohatství. Socialismu je vlastní naproti tomu jedna ctnost: rovnoměrné rozdělení bídy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49647
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Severná Kórea

Příspěvekod Olchor » ned kvě 16, 2021 7:14

Hodně lidí bylo v KSČ, nebo různých přisluhovačů. Těm se těžko přiznává, že se podíleli na špatnosti, tak hledají ospravedlnění.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1019
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Severná Kórea

Příspěvekod mike » ned kvě 16, 2021 19:08

Myslis takove ty s hrosi Kuzi, co ztraci prehled, jestli maji 5 nebo 65 nemovitosti? :twisted: Ti si myslim nestezuji. I kdyz... za komousu by se o tom v novinach nikdo napsat neodvazil.

Prijde mi, ze rec je o jinych. Zadne ospavedlnovani, ale proste rikaji, ze za komousu bylo lip. Sam takove neznam, myslim ty, o kterych psal ripper a o tech pochybuju, ze v KSC byli. Oni si i komousi vybirali a jak uz psala GM, v 80. letech tam lezli lidi kvuli kariere a vyhodam. Takovi se po revoluci neztratili, naopak, najdou si cestu vzdycky. Lidi, co tam byli z predsvedceni, uz moc nazivu neni. Znal jsem asi jen jednoho, nas tridni na gymplu. Ucil obcanku, s oblibou rikal "my mauxiste", tvaril se pritom strasne dulezite a my jsme z nej meli srandu. Co jsem ale slysel, tak po revoluci otocil o 180 stupnu a presvedceni se nekam vytratilo :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49647
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pon kvě 17, 2021 9:45

Mike: Ja docela poznal, co je nejhorsi tak to bohuzel uci i mlady lidi a potom to papouskuji jako kamarad. Jenze kamarad ma dnes 33 let, takze tezko muze poradne pamatovat leta pred 1989 :D

Ja na to nepristoupil, jelikoz me staci jen ty informace a par filmu na tema 2 roky branna povinnost s buzeraci a lestenim kanad :(
A jeste dnes se me stale nelibi ta nerovnopravnost do armady (treba vlasy).
A asi ano v te dobe bych se nechal radeji zavrit nez plnit ty dva roky a nebo bych se snazil ziskat moznost jak utect pres hranice (s nekym, pripadne za urcitych podminek jako sli lidi do USA) :)

Dotaz: co by znamenalo plivnuti do xichtu Nadpraporcikovi, nasledna basa s tim ze bych treba cca 2 roky sedel? Byl bych v te dobe vubec sanci se zamestnat a nebo co s takovejma potom delali co se postavili rezimu (treba te vojne)? :)
Naposledy upravil ripper6 dne pon kvě 17, 2021 9:53, celkově upraveno 1
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

Re: Severná Kórea

Příspěvekod ripper6 » pon kvě 17, 2021 9:51

Etheric píše:Nepotřebuju zjišťovat, když vím, že to, co je tu a teď, mi nevyhovuje a je nad slunce jasný, že to může být někde jinak, že není celej širej svět stejnej..

Myslis tim ted tu situaci ala covid? :) Tak to jasne, treba v USA je to znatelne lepsi nez tohle ale treba v JA to tak ideal uz neni zrovna v dobe covidu :( Ne vzdy ale jde tak rychle preskocit jinam :(
ripper6
účastník
účastník
 
Příspěvky: 440
Registrován: pon dub 8, 2013 10:00

PředchozíDalší

Zpět na Asie Severní a Východní