Afghánistán, Pákistán, Írán

Bahrain, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordán, Kuvajt, Libanon, palestinské území, Oman, Katar, Saúdská Arábie, Súdán, syrská arabská republika, Arab Emirates, Jemen, Pakistán

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod kropt » pát zář 19, 2008 14:34

Doporučuji přečíst knihu od Břetislava Turečka: Světla a stíny Islámu - je to zajímavý čtení a po přečtení této knihy sem si na tudle oblast výrazně poopravil názory. Tenhle člověk se v oblasti pohybuje od začátku devadesátých let a je vidět, že ví o čem mluví.
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pripluv » sob zář 20, 2008 11:51

poopravil k lepšímu nebo horšímu?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod kropt » ned zář 21, 2008 10:20

Samozřejmně k lepšímu, člověk má totiž po masáži medii (která u nás neustále probíhá) pocit, že cokoliv mezi bosporem a kašmírem je smrtelně nebezpečné, připravené ti uříznout hlavu a nebo obrat alespoň o prachy. A tenhle informační stereotyp tahle kniha uspěšně nabourává.

I když dnešní smrt českého velvyslance v Pakistánu při bombovém útoku, mě opět utvrdila v názoru že tenhle kout světa pro mě není.
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

info

Příspěvekod brunilda » ned zář 21, 2008 11:53

Kamaráde tak počasí můžeš najít i tady....afgán je tam docela přesnej a dá se na to spolehnout.
http://www.wunderground.com/

na co se nemůžeš spolehnout je bezpečnostní situace. Vím o čem mluvím,jelikož jsem tam odsloužil asi 15 měsíců. Pokud se máš rád tak si najdi jiný oblasti,pokud jsi dobrodruh a vyjde ti to a vrátíš se v pořádku,tak gratuluji a výtej mezi nama. Jinak není opravdu o co stát. Ano pro evropana a civilizovaného člověka je krajina něco úžasného a nikdy na to člověk nezapomene,to nejde vymazat z paměti.To je to pozitivuj.Zbytek jen samá negativa.Prostě jestli jsi až takový kaskadér,tak ano.Snad jsem ti to rozmluvil.Myslím tím celý afghánistán. Není to nic pro turistu :shock:
brunilda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř zář 26, 2007 20:35
Bydliště: Opava

Příspěvekod Hafi » pon zář 22, 2008 0:30

Kua, čumel sem na ten Mariot v televizi dost zmeteně...to bylo cast islamabadu, kam se clovek v podstate nemel sanci dostat.

Ikdyz btw, muj soukromy nazor je takovy ze takto par kokotu, na ktere kazdy rozumny pakistanec nadava slovy ktere nemuzu interpretovat, zabilo nekolik desitek lidi, ovsem pokud by jim vysel puvodni plan a dostali se k prezidentovi, tak tam bude behem par tydnu desitky nebo stovky tisic mrtvych. Toto prinejmensim oddalilo obcanskou valku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: info

Příspěvekod pripluv » pon zář 22, 2008 5:26

brunilda píše:Snad jsem ti to rozmluvil. Myslím tím celý afghánistán. Není to nic pro turistu :shock:


Zatím sháním informace, za sebevraha se nepovažuji. Vzhledem k tvému pobytu ale budeš určitě vědět něco víc :wink: . Obecně mne zajímá, jak to tam s tou válkou vlastně je. Řeže se někdo s někým, nebo všichni ze všema? Řežou se všude, nebo je sever země klidný? Funguje tam infrastruktura? Jaký tam je počasí v březnu ( :twisted: )? Je problematiské přejet do Pákistánu po zemi? Když už, tak kudy?
Zkus pls odpovědět...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát zář 26, 2008 12:07

Hafi, jak to vypadác tvým cestopsem? A helej, kam jste letěli a odkud zpět?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod zbuddy » pát zář 26, 2008 12:50

pripluv píše:Hafi, jak to vypadá s Tvým cestopsem? A helej, kam jste letěli a odkud zpět?

Pracuje se na tom :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Hafi » pát zář 26, 2008 12:58

pripluv píše:A helej, kam jste letěli a odkud zpět?

viden - sofia, pak istanbul - sharjah (dubaj) a sharjah - peshawar.
prvni let se skyeurope, dalsi dva air arabia, zpet po zemi....

a cestopis (jak sem uvadel) kdyz to pujde tak do konce zari to bude....
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » pát zář 26, 2008 13:55

po zemi kudy a jak a jak dlouho? po zodpovezeni tohoto si uz vazne pockam na cestopiis (bude-li do konce zari :mrgreen: ).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » pát zář 26, 2008 14:12

pripluv píše:po zemi kudy a jak a jak dlouho? po zodpovezeni tohoto si uz vazne pockam na cestopiis (bude-li do konce zari :mrgreen: ).

kudy-v pakosi na jih, pak iran, turecko a dal uz to znas,
jak-v pakosi vlak a bus, v iranu bus a taxi, v turecku stopem, pres balkan ja vlakem, ostatni stopem
jak dlouho-vhodnym planovanim to jde podle me z islamabadu dat za 7 dni, my jeli 11 (gilgit - praha), jeden den navic je cesta z gilgitu, dalsi jsme ztratili relativne pomalym stopovanim pres turecko (busem usetris cas a neni to az tak drahy) a taky nepripravenost co se tyce jizdnich radu (coz ale moc resit nejde)
Naposledy upravil Hafi dne pát zář 26, 2008 14:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » pát zář 26, 2008 14:13

sem mslel jako ze napises seznam vetsich mest, pres ktera jste jeli :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » pát zář 26, 2008 14:18

pripluv píše:sem mslel jako ze napises seznam vetsich mest, pres ktera jste jeli :twisted:

se podivej do mapy,:twisted: :twisted: :twisted:
tam existuji tri varianty cesty
-severem pres cinu, stredni asii (miliarda viz, drahe,...)
-pres afgos a iran (trochu byl strach a navic dalsi viza...ani nevim kolik stojej)
-pres jih pakose a do iranu


co se tyce konkretni trasy, tak tam uz neni moc vyber,
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » pát zář 26, 2008 14:20

Hafi píše:-pres afgos a iran (trochu byl strach a navic dalsi viza...ani nevim kolik stojej)


jak moc trochu?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » pát zář 26, 2008 14:24

pripluv píše:jak moc trochu?

kdyby tam nebyly viza tak o tom vazne uvazuju, ale nevim jestli bych to predem rikal doma. Navic ja moc nevedel do ceho jedu do pakose a afgos byl jeste vetsi neznama, ted bych asi volil tranzit afganistanem, chtel bych si tam ale nejaky cas nechat. nunto dodat ze by to bylo asi i kvuli spatne zkusenosti s iranem v jeho jizni casti.
navic to neni uplne asi nejrychlejsi, byt nejkratsi urcite.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Rujir » pát zář 26, 2008 16:13

pripluv píše:
Hafi píše:-pres afgos a iran (trochu byl strach a navic dalsi viza...ani nevim kolik stojej)

jak moc trochu?


Hovorite obaja o oblasti, kde sa odohrava jeden z najurputnejsich bojov na celej planete, hej? Ci spravy o tom, ako Amici uz bombarduju aj pakistanske prihranicne uzemie si prehliadol? A ze prave pakistansko-afganska hranica je asi najhorsia z celeho Afganistanu? No ja by som mal strachu dost. :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Hafi » pát zář 26, 2008 16:17

ano, aspon ja mluvim presne o teto oblasti. protoze dle informaci z medii jsme v peshawaru meli pristat v podstate na bitevni pole, hned po vystoupeni sme meli byt zastreleni a odvedeni talibanem kamsi do hor (na poradi nezalezi)
....takze...neverim mediim o cemkoli co se stane dal nez v miste kam jde dojet z prahy dojet do tri hodin autem, vse ostatni je zprostredkovany a neskutecne zkresleny.
a lidi, co tam v posledni dobe byli, zadny problemy nehlasili.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Rujir » pát zář 26, 2008 16:28

Ale o atentate, kde vam umrel velvyslanec si pocul, hej? :wink: Ako media beriem tiez s veeeelkou rezervou, ale zase su oblasti, ktore za to podla mna nestoja. Nic viac, nic menej. Samozrejme kazdy si moze so svojim zivotom nakladat, ako uzna za vhodne. :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Hafi » pát zář 26, 2008 16:34

Rujir píše:Ale o atentate, kde vam umrel velvyslanec si pocul, hej?

hej. a nutno dodat, ze bych tam cekal vsechno, ale ne ze bouchne marriot - fakt kua strezena cast islamabadu

a druha vec - no a? vis kolik umre tady lidi na prejeti autem? troufam si vyjadrit domnenku ze vzhledem k mnozstvi lidi na auto to bude v pakosi radove min, tedy si muzou dovolit to obcas doplnovat nejakymi temi vybuchy...proste umrit muzu vsude a na vsechno, jediny rozdil bude, ze kdyz me podrizne terorista v afganistanu, tak v diskuzi na novinkach o me spousta erudovanych diskutujicich prohlasi, ze sem asi dement, kdyz tam jezdim...coz je mi docela i fuk


btw, lehce mimo tema....na papue nove guinee zemre stejne procento lidi na ranu dohlavy kokosovym orechem spadlym ze stromu jako ve velke britanii pri autonehodach :wink:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » pát zář 26, 2008 16:58

čoveče Rujir, nechceš jet taky :twisted: ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » pát zář 26, 2008 17:06

pripluv píše:čoveče Rujir, nechceš jet taky :twisted: ?


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Zly termin. A inak by som sa kludne nechal nahovorit. Teda az na ten Afganistan. :fuj:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » pát zář 26, 2008 17:13

a už někdo víte, jaký tam je v březnu počasí?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » pát zář 26, 2008 17:19

pripluv píše:a už někdo víte, jaký tam je v březnu počasí?


Pocuj a na co ti je pripojenie na internet, ked ho nepouzivas, haaa? :twisted:

Citujem:
"Afghanistan has four distinct seasons. There's fine weather in spring (March to May) and the country blooms, but rain and melting snow can make many roads difficult to traverse. Summer (June to August) can be blisteringly hot everywhere except the mountains - Herat, Mazar-e Sharif and Jalalabad all swelter, but Kabul and Bamiyan enjoy pleasant, cool nights. Autumn (September to November) is one of the best times to visit, as there is pleasant, dry weather and plenty of delicious Afghan fruit. From the end of November, winter sets in, and snow is common across much of the country. Travel in the mountains is particularly tricky at this time.

Weather

Afghanistan's mostly mountainous geography makes for varying degrees of harshness depending on the altitude. Most of the country experiences a severe winter from December to February where 8°C (47°F) is a warm day and -8°C (18°F) a very cold night. A light to moderate wet season occurs from October to May with March and April being the only particularly wet months. Between June and September it is quite dry with average highs of 30-32°C (86-89°F) and apart from the arid winds along the Iranian border it can be quite pleasant. However May and September to October provide particularly comfortable mid-20°C (around 80°F) days and a little more moisture. Afghanistan's lower areas have slightly warmer winters with the only significant rain for the year and summer days bake with an average high around 39°C (104°F) in July."
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » ned zář 28, 2008 19:39

Rači mi to přelož, haaa.

(Ne že bych to nezvládl, ale ty máš na to škol :wink: :mrgreen: ).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod vonkreuz » ned zář 28, 2008 20:04

pripluv píše:Rači mi to přelož, haaa.
(Ne že bych to nezvládl, ale ty máš na to škol :wink: :mrgreen: ).


popros nejvyssiho pana Guugla :twisted: :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod MarekX » pon zář 29, 2008 8:46

Přes to Turecko bych jel rači vlakem. Je to neskutečně pohodlne, levne a krásně se dá kochat krajinou. Samozřejmě bus je rychlejší, ale dražší. Jel bych z Erzurumu, jede to jednou deně až do istanbulu. více na http://tcdd.gov.tr
MarekX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát zář 19, 2008 10:15

Re: Afghánistán, Pákistán, Írán

Příspěvekod pripluv » stř lis 19, 2008 6:41

Jen pro zajímavost, nevíte proč Afghánci nosí k těm jejich typickým hadrům ještě ty vesty (takový ty žurnalistický ze 70. let)?

Dělí je to nějak (barva, vzor, střih), nebo to je putna?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Afghánistán, Pákistán, Írán

Příspěvekod zbuddy » stř lis 19, 2008 8:50

Dle mne v nich mají po kapsách a úchytech náhradní zásobníky :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Afghánistán, Pákistán, Írán

Příspěvekod sheriff » stř lis 19, 2008 15:43

pripluv píše:V podstatě jakékoliv informace a všechny možné odkazy. Nejen o možnosti cestování po zemi, ale třeba i, kde najít aktuální počasí. Jak se na ně tvářit a co nedělat. Sám začínám hledat, ale jakýkoliv odkaz mi to vskutku ulehčí. Díky.

kamaratka bola v Afganistane 4 krat, myslim, ze Ti vie dat dost dobre informacie... ak chces, mozem sa jej spytat, ci Ti mozem dat jej kontakt... Alebo mi posli svoj, a ona sa Ti ozve. na zaciatok asi mail, a potom si zavolate...
sheriff
účastník
účastník
 
Příspěvky: 252
Registrován: pon kvě 1, 2006 22:36
Bydliště: Dubnica nad Vahom

Re: Afghánistán, Pákistán, Írán

Příspěvekod pripluv » stř lis 19, 2008 22:19

ha, na tebe jsem cekal :ú . zitra ti pisnu mail...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

PředchozíDalší

Zpět na Střední a blízký východ