Afghánistán, Pákistán, Írán

Bahrain, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordán, Kuvajt, Libanon, palestinské území, Oman, Katar, Saúdská Arábie, Súdán, syrská arabská republika, Arab Emirates, Jemen, Pakistán

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Afghánistán, Pákistán, Írán

Příspěvekod pripluv » stř zář 17, 2008 16:09

V podstatě jakékoliv informace a všechny možné odkazy. Nejen o možnosti cestování po zemi, ale třeba i, kde najít aktuální počasí. Jak se na ně tvářit a co nedělat. Sám začínám hledat, ale jakýkoliv odkaz mi to vskutku ulehčí. Díky.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod ZbynekN » stř zář 17, 2008 16:13

ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod Borek » stř zář 17, 2008 18:30

Postupuj následovne :
1, Napíš testament
2,Popredaj svoje orgány äaj tak ťa už nikto nenájdeň
3,Naposledy sa naslop, uži sexu a zožer celú zabijačku s prasaťa.
No a potom sa rozlúč s najbližšími a pober sa. Veď ako sa hovorí, človek má zomrieť mladý.
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Příspěvekod Hafi » stř zář 17, 2008 18:57

Nejaky konkretnejsi plany? takto vseobecne se blbe radi

uparisina.expeditions.cz ... socasna expedice mary Holecka (mmch prave sestoupili po uspesnem vystupu)
pak taky gooogle
pocasi ... nenasel jsem
na co se pripravit...v poho, na jihu pakoše a v iranu a v afghanu vzdy dlouhy gatata, v nekterych oblastech i dlouhy rukavy. lidi sou v pohode, tech se nebat (spis te zabije americka bomba, nez mistni terorista)
pockej na cestopsa (predpokladam, ze zas az tak nespechas)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod djx1 » stř zář 17, 2008 19:05

Tak pocasi by se mozna dalo sehnat tady.
Jinak odvaha ti koukam nechybi! Pro mne krasne zeme, ale mam rad svoji hlavu. Ikdyz lide, co tam byli rikaji, ze lide jsou uplne v pohode....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod pripluv » stř zář 17, 2008 20:38

stop pesimismu :protest:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » stř zář 17, 2008 20:40

No do Iranu by som sa kludne vybral aj tento vikend. Podla mna uplne bez problemov. Do Pakistanu po dokladnom nastudovani vsetkeho. A do Afganistanu by som dobrovolne nesiel. Na svete je straaaasne vela zemi, ktore su minimalne rovnako pekne a podstatne bezpecnejsie.

Jo a info nemam ziadne. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Mařena » stř zář 17, 2008 20:44

Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » stř zář 17, 2008 20:46

souhlas s panem učitelem :wink: ... sice mám jen info z druhé ruky, ale Afgánistán opravdu není příliš bezpečná destinace ... známého kamarád tam cestoval, a prý mu šlo párkrát docela o krk (a to říkal, že byl dobře připraven a půlrok dopředu si nechal růst hustý plnovous :mrgreen: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Letec » stř zář 17, 2008 22:10

Jak píše Rujir - Írán- toie jak jet do Itálie. Afghánistán bych moc nedoporučoval, my jsme ani v Íránu k Afghánským hranicím radši nejeli-jsou tam ozbrojení pašeráci, Íránská armáda s nima bojuje... Možná tak před 5 rokama, kdy tam byl relativně klid, ale teďka to tam moc klidné není.

P.S.: Před měsícem a něco jsem se vrátil z Íránu, kdybys něco konkrétního nebo i trochu méně konkrétního potřeboval, pošli SZ...
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod no5 » čtv zář 18, 2008 7:07

Aktuální počasí je na www.accuweather.com. Írán je pod Středním Východem, Afghánistán a Pákistán pod Asií. V České republice se s předpovědí příliš nepletou.
no5
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 14, 2007 12:33

Příspěvekod Simi » čtv zář 18, 2008 9:43

Pocasi se jakz tak da najit na strankach pakistanskyho hydrometeorologickyho ustavu. Ale chce to trochu umet cist v synoptikach... Nicmene hlavne vzhledem k clenitosti hor je stejne pravdepodobnost lokalni predpovedi docela mala. Kamos, co nam loni posilal predpoved(nabranou z ruznych zdroju), mel presnost predpovedi tak maximalne 60%. Obcas nepredpovedel ani zasadni obrat v pocasi, obcas jo. A to do toho vidi!
Co se tyce predpovedi, je stejne lepsi spolehat na vlastni usudek a odhad, maximalne doplneny o nejakou informaci ;-). Asi kazdy, kdo jezdi do hor zna par situaci, kdy se pozna jasna zmena - obvykle k horsimu :-).
Naposledy upravil Simi dne čtv zář 18, 2008 9:45, celkově upraveno 1
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » čtv zář 18, 2008 9:44

Jaké je počasí v těchto zemích v březnu?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Simi » čtv zář 18, 2008 9:53

Zima. :-)
Mistnaci v Pakistanu rikali, ze v horach pry i v udolich byva hodne snehu. Obcas pry zamrznou i ty divoky reky! :shock:
Kamos zase letel v zime pres Iran ve dne a rikal, ze to tam bylo nadherne bily.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hafi » čtv zář 18, 2008 11:44

pripluv píše:Jaké je počasí v těchto zemích v březnu?

tak postupne.
zalezi jak kde, na severu a hlavne v horach bude asi zima, kamoska byla loni na prelomu brezna a dubna 14 dni v iranu, (teharan a jizneji az k zalivu) a pry docela horko, 30 stupnu velmi bezne a sucho.

co se tyka bezpecnosti (ad rujir)
-pakistan (krom balucistanu - jih okolo karaci, a rekneme udoli swat, kam te stejne nepusti) zcela bez vahani a okamzite
-iran - co se tyce bezpecnosti asi ok, ale hlavne na jihovychode byl pro me iran obrovskym sklamanim, viz cestopis. proste brutalni pruda ze strany lidi (ale nutno dodat, ze vzhedem k tomu co jsem slysel od ostatnich, tak jsme meli velmi smulu), kazdopadne do iranu v nejblizsih letech me nikdo nedostane (no, uvidime, ale fakt by musel byt dobry duvod)
-afgoš - pred odjezdem do pakoše jsem rikal, ze je par mist na svete kam bych se bal - irak, afgoš, čečna a par zemi v africe. nevim jak ty ostatni ale afghanistan bych s dnesnim pohledem smazal. myslim, ze vyzaduje velkou opatrnost, opet zalezi i na konkretni destinaci (tech nevhodnych tam bude asi vic nez v pakoši), ale obecne bych se nebal a je taky jednou z vaznych variant na pristi rok (úvaha byla asi Váchán, kdež to je momentálně Holeček) - doufam ze to necte mati - by me zabila :ú

hodim to sem, casem to treba kdosi pouzije:
pripluv píše:ahoj hafi,

mas odkazy na nejake stranky ohledne pakistanu? jde mi spis o zemi obecne nez o hory, zajima mne, kde najit informace o pocasi (brezen), da-li se tam poridit plynova kartuse a jestli ana, tak na jaky typ varice, co lide (asi v poho - vsude jsou v poho), kde koupit mapy, jestli nemas nejake stranky na dopravu, co urcite nevynechat. bude toho jeste vic, sam ted nevim, na co konkretne bych se ptal :wink:
diky

PS: zalozil jsem i vlakno (afghanistan, pakistan, iran), muzes tedy i tam.

odkazy: zas tak moc nema, z casti to je v mem vlakne o pakosi a krom toho jen veci co sem snad ani nema cenu davat - stranky na mzv pod ambasadou v islamabadu (lepsi nevidet) a pak par konkretnich popisu cest, ale vesmes trekove (tusim bych ze ty planujes spis lozit) a navic jsem googlil prevazne jen me zajimajici okoli nangy
raz
dva
tri
nerikam ze je neco z toho pouzitelny, asi jsem to jen vygooglil a necet :oops:
pocasi
- viz vyse, ja to neresil, pac sem si stejne nemoh vybrat
plyn - k sehnani je, ale...v gilgitu je v jednom kramku meli, vesmes system var, ale vypadalo to ze slo o pouzite, ktere nekdo nespotreboval a prodal je tam (cena nevim, ale predpokladam takrka nulova), jedny nemci tam meli campingaz a nekam sli shanet bombu, tusim ze uspesne, ale jak oc to slo, nevim. Kazdopadne myslim, ze pod horama nesezenes, v horach tak mozna ve mestech (gilgit, skardu,...). pripadne muzes zkusit aby ti je nejaka agentura za naky prachy zajistil, pokud jich vezmes vic, tak bych rek ze cena za kus vcetne zarizeni bude nizsi nez tady v rockpointu....
lidi- v pakoši no problem, cim vic v horach tim lepsi, dole videj trochu prachy, v iranu...ehm...viz cestopis, nebudu se rozepisovat
mapy - download celkem komplet 1:100k na poehali.org, u nas sezenes nejaky stary, ale celkem dobry, sheety karakoram maps za cca 800, na miste te vyjdou na par desitek korun, ale videl jsem je jen v jednom obchode v karimabadu! pak jsou tam asi 4 kusy map oeav, ale mala sance ze by ses trefil zrovna do tech. ty tu stojej celkem stejne jako tam. jinak pokud bys jel lizt na nejaky kopec, ciste lezecky (tezko poradit, kdyz nereknes co mas v planu :twisted: ), tak bych po zkusenostech tam mozna spis mapy neresil a vzal si pruvodce, ktery te tam odvede, cena velmi rozumna, omezeni minimalni, vyhod je docela dost
doprava: odkazy asi neexistujou, mas stranky pakistanskych zeleznic (Pakrail), ale pro prakticky pouziti vyuzitelny tezko (vlaky a jizdni doby tam jsou, ale treba tam chybi poznamky, ktery dny nejezdi. ted si nepamatuju jestli jsou tam ceny - coz ale ti celkem reknu - cca 200 kč/24hodin), nejaky idos asi neexistuje a jestli tak o nem nevim a nejspis by byl jen v jejich pisme. kazdopadne neni celkem problem se kdykolik kamkoli dostat. proste reknes kam potrebujes a v dohlede dobe jedes.
co nevynechat: to je individualni, nic co by mi vyrazilo dech jsem nevidel, hodne lidi rika ze cim vic na sever tim lepsi, ze se fakt vyplati jet po KKH i nad Passu, treky okolo Shimshalu, atd. My jsme tam nebyli a je to jako motivace se vratit tam.

ptej se na cokoli, neco mozna prozradi cestopis. cago
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » čtv zář 18, 2008 15:05

Jen tak mezi nama ... cestopis ist fertig? :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » čtv zář 18, 2008 15:20

pripluv píše:Jen tak mezi nama ... cestopis ist fertig? :wink:

je kompletne napsany, ted je na korekture, pak dodelam asi jeste jednu kapitolu s financnim shrnutim a doplnim fotkama. jak uz jsem napsal - konec zari vidim jako velmi realny termin. (Pac ted jedu na vikend na moravu na burcak a do Biych karpat a jeste pristi ctvrtek mam zkousku...)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod pripluv » čtv zář 18, 2008 16:06

Hafi píše:(tezko poradit, kdyz nereknes co mas v planu :twisted: )


spíš to procestovat, hory tentokrat ani ne :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Hafi » čtv zář 18, 2008 16:15

pripluv píše:spíš to procestovat, hory tentokrat ani ne :wink:

aha - tak to jsem necekal
z tohoto pohledu bych jel asi do pakoše nebo afgoše. iran je evropa (jak nekdo napsal, jak italie), az na vyjimky nic noveho...a kvuli italii by ses asi x tisic km netrmacel.
a urcite bych to videl tak na jeden z tech statu a spis na jednu oblast, vzdalenosti jsou tam velky a doprava pomala...jestlis to planoval jako trojboj, tak mylim nebudes mit z niceho nic - teda pokud to planujes tak max na mesic.

Jo a rada nad zlato: na sever pakoše se z islamabadu vyplati letet - cena je vtipna a ve srovnani s dvacetihodinama v autobuse...mit na to hotovost a nebejt zrovna hnusne, tak jsme nevahali.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod MarekX » pát zář 19, 2008 10:28

Ahoj, projel jsem přes Iran do Pakistanu po zemi. Tak se kdyžtak ptej co tě konkretně zajima. Z meho pohledu jsou obě země bezpečne, pokud se chovaš jako člověk a ne jako dobytek. Iran - klidna země se skvělejma lidma co se děsně zajimaji o všechno dění v evropě( doporučuji vzit fotky rodiny, přirody nebo čehokoliv a je vždy o čem vypravět.), Levne taxiky, levne busy kamkoliv. Ubytovani někdy horši, třeba nas nechtěli jako cizince ubytovat, ale vždy někdo pomohl. Pakistan - to už je drsnějši země, tam se s nikym nepařou. Ale jsou taky v klidu. Sestoval jsem s holkou, občas byli vlezlí. Jinak hory naprosto bezkonkureční. ......
MarekX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát zář 19, 2008 10:15

Příspěvekod pripluv » pát zář 19, 2008 11:19

Super, určitě se ozvu, mám ještě kus času do odletu, tak to nějak sesumíruju (možná se budu někdy opakovat :oops: ) a 100% se ozvu.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod MarekX » pát zář 19, 2008 11:41

jedeš taky po zemy?
MarekX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát zář 19, 2008 10:15

Příspěvekod zbuddy » pát zář 19, 2008 11:51

MarekX píše:jedeš taky po zemy?

...a to je co? :(( :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod MarekX » pát zář 19, 2008 12:00

Sorry, trošku mě to uteklo.....
MarekX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát zář 19, 2008 10:15

Příspěvekod pripluv » pát zář 19, 2008 13:05

Představa je pohyb po zemi, až si to nastuduju, napíšu víc, teď je to vážně pouze plán.

Spíš pořád řeším, kolik tam bude těch Celsiusů v březnu :(( :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod MarekX » pát zář 19, 2008 13:19

Já jel červenec srpen a bylo to peklo. Copak iran, balučistan to je pohoda. Sice vedro, ale sucho. Ale jak přijedeš poblíž řeky Indus tak začne bejt ještě vlhko a to je teprve zážitek:) Na iranske počasi se zeptam zname co tam žije a dam vědět. Jinak jak bych si já představoval cestu je zhruba toto: http://www.erwinvoogt.com/overland.html
MarekX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát zář 19, 2008 10:15

Příspěvekod pripluv » pát zář 19, 2008 13:22

Já to vidím jednosměrně (letět do Pakoše a přes afghoš, Iroš a Turecko do Istanbulu a odtud letět dom).
Na to počásko se mi pls zeptej (to by mohla vůbec znát nějaký chytrý weby s hromadama informací, hej?) :(( .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod MarekX » pát zář 19, 2008 13:25

Hm, nevim, zeptam se. kdyz von ten Iran ma prece jenom jinej nazor na svobodny pristup k informacim. Ale jo normalně vše šlapalo a s netem nebyl problem........
MarekX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát zář 19, 2008 10:15

Příspěvekod pripluv » pát zář 19, 2008 13:28

Paráda :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Letec » pát zář 19, 2008 13:53

V Íránu je net ve všech městech, takže dostupnost no problem. Jen některé weby byly nedostupné-cenzura. centrum.cz nešlo, seznam.cz občas. Yahoo a google no problem.
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Střední a blízký východ