Írán - aktuální informace

Bahrain, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordán, Kuvajt, Libanon, palestinské území, Oman, Katar, Saúdská Arábie, Súdán, syrská arabská republika, Arab Emirates, Jemen, Pakistán

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Írán - aktuální informace

Příspěvekod charlie.v » úte říj 11, 2016 20:15

Ahoj, vrátil jsem se před týdnem z Íránu. Někdo by mohl shánět aktuální informace, tak něco málo píšu.

Víza
Bez problému vyřízeno Visa on arrival na letišti. Nejen já, ale všichni, které jsem po celém Íránu potkal. Zaplatil jsem něco kolem 70 eur + 11 eur za pojištění (+-) Nevím, jestli to šlo bez něj, schválně jsem si žádné nepořizoval, protože jsem věděl, že ho tam budou trochu nutit. Je lepší mít drobnější dolary nebo eura, na přepážce s pojištěním nemají drobné. Vyřízení víz trvalo možná 45 minut, bylo tam postupně tak 20 dalších lidí.

Peníze
Neměnil jsem na letišti ale až v Teheránu. Kurz na začátku října byl 35 500 rialů za dolar. Měnil jsem v Teheránu a Šírázu a kurz byl všude přibližně stejný. Podobně přepočítávali i ceny za ubytování, které se platilo v dolarech. Bankomaty stále nefungují, přivezte si hotovost.

Ubytování
Hostelsiniran.com, nabízejí ubytování ve všech hlavních destinacích téměř vždy za 15 dolarů. Možná není problém sehnat i jinde, ale tohle je pohodlné. Spal jsem ještě mimo to v Qazvínu, tam jsem našel hotel za asi 17 dolarů na noc za jednolůžko. Couchsurfinng tam funguje výborně.

Doprava
Platil jsem přibližně tohle:
Teherán > Ísfahán - 270 000 rialů
Ísfahán > Yazd - 210 000 rialů
Yazd > Šíráz - 250 000 rialů
Šíráz > Teherán (noční) - 550 000 rialů
Teherán > Qazvín - jedna cesta 80 000 rialů, druhá 110 000 rialů

Autobusy po městěch většinou 5 000 - 10 000 rialů. Metro v Teheránu 11 000 rialů za zpáteční lístek (včetně přestupů).

Taxi jsem použil dvakrát, jednou v Šírázu na cestu z autobusového nádraží do centra, stálo to 70 000 rialů, podruhé v Teheránu z předposlední zastávky červeného metra (snad Shaheb?) na letiště IKIA, to stálo 300 000 rialů (chtěli 400 000 rialů).

Jídlo
Nejím maso, takže nemám obecný přehled, nicméně velké bagety s falafelem a nápoj ve fast foodu přibližně 40 000 rialů, rýže s nějakou omáčkou v obyčejné restauraci a nápoj přibližně 80 000 rialů. Zmrzlina 10 - 20 000 rialů, džusy na ulici tak 10 000 rialů, kilo rozinek 80 000 rialů, kilo pistácií 300 000 rialů, kilo vína 30 000 rialů apod. 0,5 L voda v potravinách tak 5 000 rialů. V Teheránu jsou věci na trhu o něco dražší.

Památky
Téměř do většiny památek je regulované vstupné 200 000 rialů, takže za nějakou zahradu s bazénkem zaplatíte stejně, jako za návštěvu Persepole. Zvažte, co stojí za to. Golšanský palác v Teheránu podle mě ne :-)

Ještě k Persepoli, asi tam je možné jet nějak autobusy, ale po příjezdu do hostelu v Šírázu není problém domluvit společnou cestu s dalšími lidmi, za taxi na půl dne chcou většinou kolem 45 dolarů (pro 4 lidi), je to bez průvodce a vstupného. Vstupné je 200 000 rialů.

Ještě možná pro představu k rozpočtu - za 14 dní jsem včetně víza a pojištění utratil asi 500 dolarů. Jedl jsem na ulici a v restauracích, bydlel v hostelech, cestoval VIP autobusy, navštívil hodně památek se vstupným, kupoval jsem si neustále něco dobrého na jídlo, ale nejezdil jsem moc taxíky.

Víc mě nenapadá, kdyžtak si napište. Je to fantastická země, pokud tam jedete, užijte si to!
Islandofil.cz - osobní blog o Islandu
Twitter: Carl Carlsson
charlie.v
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon lis 7, 2011 19:23
Bydliště: Praha

Zpět na Střední a blízký východ