Irak

Bahrain, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordán, Kuvajt, Libanon, palestinské území, Oman, Katar, Saúdská Arábie, Súdán, syrská arabská republika, Arab Emirates, Jemen, Pakistán

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Irak

Příspěvekod Peter Gregor » pon bře 26, 2012 22:06

Cesta do severného Iraku (kurdská autonómna oblasť) je bez problémov. Víza vám udelia na 10 dní, predĺžiť sa dajú na akomsi konzuláte v Erbile. Je nutné sa vyhýbať miestam ako Mosul, Kirkúk, Bagdad a celému arabskému Iraku, kde bezpečnostná situácia nie je stále stabilizovaná. Cestovanie cez etnickú oblasť Kurdistanu (mimo oficiálne kurdskej oblasti) sa dá, ale neodporúčam to. Pre viac otázok sa pokojne na mňa obráťte.

Zdraví

Peťo Gregor
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Re: Irak

Příspěvekod karaya1 » úte bře 27, 2012 9:57

Před rokem jsem se tam měl vydat, ale nakonec to neklaplo (spolucestovatel si ještě v ČR zlomil nohu). Potkal jsem ale v Istanbulu pár lidí, co tam byli. Pravda, byli to Amíci, takže jejich zkušenosti z hranic mohly být tím ovlivněné, ale hlavně při návratu z Iráku do Turecka podstoupili mnohahodinové výslechy u tureckých celníků - co dělali v Iráku, kde tam byli, proč tam byli... Výhledově bych se tam chtěl podívat, tak by mě zajímalo, jak moc se to týká i lidí z ČR (za rok života v Turecku jsem neviděl, že by místní dělali rozdíl mezi Čechem a Slovákem :wink: ).

Mimochodem, dá se tam případně půjčit auto? Co jsme zjišťovali Írán, tak tam údajně (oficiálně?) jedině i s řidičem, ale zase v Iráku by to mohlo být volnější.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Irak

Příspěvekod _Andy_ » úte bře 27, 2012 13:30

Kamarádi tam teď pár dní byli, projížděli na cestě dál na východ a vesměs můžu skrz ně potvrdit, že sever je opravdu pohodová část Iráku a lidi (i policajti!) jsou tam milí a bezproblémoví.

Kdyby si chtěl někdo počíst přímo jejich zážitky, tak se koukněte na http://www.littlebigadventure.cz/ :).
Audaces Fortuna Iuvat
_Andy_
nováček
nováček
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon říj 5, 2009 20:43
Bydliště: Hned vedle sousedů

Re: Irak

Příspěvekod Peter Gregor » pát bře 30, 2012 11:41

karaya1 píše:Před rokem jsem se tam měl vydat, ale nakonec to neklaplo (spolucestovatel si ještě v ČR zlomil nohu). Potkal jsem ale v Istanbulu pár lidí, co tam byli. Pravda, byli to Amíci, takže jejich zkušenosti z hranic mohly být tím ovlivněné, ale hlavně při návratu z Iráku do Turecka podstoupili mnohahodinové výslechy u tureckých celníků - co dělali v Iráku, kde tam byli, proč tam byli... Výhledově bych se tam chtěl podívat, tak by mě zajímalo, jak moc se to týká i lidí z ČR (za rok života v Turecku jsem neviděl, že by místní dělali rozdíl mezi Čechem a Slovákem :wink: ).

Mimochodem, dá se tam případně půjčit auto? Co jsme zjišťovali Írán, tak tam údajně (oficiálně?) jedině i s řidičem, ale zase v Iráku by to mohlo být volnější.


To mi príde trocha čudné, lebo Američanov majú v severnom Iraku veľmi radi, keďže Američania pomohli Kurdom od vyslobodenia sa spod diktatúry Saddáma Husseina. Pokiaľ človek nie je Arab (alebo Turek), nemal by tam mať žiadne problémy.
Auto sa dá určite požičať, videli sme mnoho kancelárii s prenajímaním áut.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Re: Irak

Příspěvekod karaya1 » sob bře 31, 2012 10:22

Však on strávil veselých pár hodin na turecké straně celnice, ne na té irácké :wink: (plus pak měl dobrou historku o tom, jak kvůli zpoždění sotva stihl letadlo v Diyarbakiru - na stopu z hranic ho zachránil až turecký taxikář, který ho expresně dovezl až na letiště a chtěl po něm jen zlomek skutečné ceny).

Jinak po Iráku jste cestovali maršrutkama (nebo dolmušema nebo kýho šlaka jak se to tam jmenuje)? Mě by auto lákalo hlavně z důvodu, abych se mohl svobodně podívat do hor.. Navíc tam benzín moc stát nebude :)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Irak

Příspěvekod eimles » sob bře 31, 2012 10:43

jeden díl jistého britského motoristického pořadu je o cestě přez irák tuším do sýrie
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Irak

Příspěvekod pavol » pát kvě 4, 2012 9:45

ja som toho roku (2012) tiez chcel ist do iraku, ohladom viz som sa bol spytat priamo na velvyslanectve v bratislave.

velvyslanec mi osobne povedal, ze ak chcem ist do arabskych casti (cely irak okrem kurdzistanu) potrebujem viza, ktore ale vydava iba na pozvanku. to iste som sa docital aj na ceskych strankach MZV. takze irak nie, skoda.
pavol
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 4, 2012 9:32

Re: Irak

Příspěvekod Peter Gregor » stř kvě 9, 2012 21:50

Vieš čo Pavol, miestny vôbec neodporúčali chodiť do arabskej časti. A keď miestny hovoria, že nie, treba to brať vážne. Arabská časť je stále o hubu a potencionálne nebezpečie hrozí aj domácim, nieto ešte pre turistu. Stále platí, že Irak je jedna z najnebezpečnejších oblastí sveta. Treba počkať pár rokov, snáď sa časom situácia zmení natoľko, že sa tam bude dať ako-tak cestovať. Dôrazne varujem všetkých, aby zbytočne nevymýšľali - aj keď, chápem, že to láka.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Re: Irak

Příspěvekod Peter Gregor » sob kvě 19, 2012 21:29

Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava


Zpět na Střední a blízký východ