Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Bahrain, Egypt, Írán, Irák, Izrael, Jordán, Kuvajt, Libanon, palestinské území, Oman, Katar, Saúdská Arábie, Súdán, syrská arabská republika, Arab Emirates, Jemen, Pakistán

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Mogen » stř kvě 3, 2017 19:55

Díky Hafi,
vystihl jsi to naprosto přesně. Kdyby bylo po mém, jdu 5 denní trek přes průsmyk. Ale kompromisy musí být, že. V úvahu přichází spíše možnost číslo 1, takže budu podrobně študovat hlavně Mestii, na kterou jsem narazil ve více zdrojích. Ono i ty 3-4 dny jsi trefil správně. Jsem zastáncem spíš okružních výletů než "cestu tam a zase zpátky", tak se pokusím vymyslet něco tam. Jinak jaký je tvůj tip na orientaci v terénu? Zatím mi z různých možností vychází nejlépe staré sovětské mapy..
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Hafi » stř kvě 3, 2017 20:43

Nevím, jak jste na tom fyzicky, tj. co za ten den stihnete. Něco okružního by tam asi šlo (na ten kopec co vede lanovka, po hřebínku a zpět). Ale jinak bych to spíše viděl na jednosměrné přechody (např. do Mazeri) a zpět stop/taxi. Budeš mít větší akční radius a nevyplýtváš rychle cesty v blízkém okolí. Případně se do Mazeri nechat vyvést tam i zpět a dát výlet pod Ušbu - moc hezký, ale pěšky z Mestie za den nereálný.
Mapy staré sovětské jsou OK. V Mestii bývalo i nějaký infocentrum, kde dávali jakési plánky, k většině pohybu to stačilo.
Pak ještě navrhnu alternativu k jednodenním túrám, ikdyž tě to asi už taky napadlo - když už tam budete, tak by šlo (dle předpovědi počasí) to dát tak nějak nalehko i s přenocováním. Tj. že byste si většinu věcí nechali v Mestii na ubytku a vzali jen nejnutnější, což bys měl zvládnout pro oba unést. Ať už s úvahou přespání ve stanu, nebo někde v jiné vesnici u místních (nějak takto jsem byl se svou drahou třeba v Kyrgoši v Ala Arče - 3 dny jsme byli v Biškeku na ubytku, bo její střevní problémy, a pak jsem Ala Arču dal já na těžko, ona jen s "kabelkou" přes rameno. Taky to šlo.)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Olchor » čtv kvě 4, 2017 7:43

Ale počítej s tím, že Mestie je pod Vysokým Kavkazem a to už jsou opravdovské hory hory.
V úvahu by připadalo taky to Borjomi. Nižší kopce, národní park, termály, poblíž Vardzia, hrad v Achalciše, vláčkem ( jestli teda ještě jezdí) do Bakuriani a výlet k jezeru Tabačkuri..
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Chmeld4 » pát kvě 5, 2017 9:59

Takovej "jakože horskej výlet s přespáním" by jste mohli udělat výlet z Mestie na Koruldi Lakes. Je to celkem oblíbená záležitost návštěvníků tohohle města. Cesta vede na vyhlídku a přístřešek nad Mestií kam chodí i dost místních (cirka 2 hodiny do kopce). Dál pak pokračuje až k jezerům (další 2 hodiny pozvolnějšího stoupání). Nad těma se terén zvedá do skalní vlny z které je při dobré viditelnosti vidět dobře Ushba.
Dá se to stihnout i za den, ale už je to celkem rychta. Pokud by jste chtěli až k jezerům na pohodičku, tak bude lepší stan a přespat u nich. Když sem tam byl já, tak se odpoledne vyrazilo z Mestie, do večera sme se xindlily v okolí přístřešku a pak v něm přes noc přespaly. Je moc pěknej pohled na noční rozsvícenou Mestii :) Druhý den jsme došli k jezerům, postavily stan, kochaly se a požíraly zásoby. Třetí den pobalili co zbylo a šli do Mestie. :)

Samozřejmě pokud by se vyrazilo dopoledne tak se to dá rapidně zkrátit. Oficiálně je psaná cesta 4 hodiny nahoru a 3 hodiny dolu. Převýšení ale neodpouští.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Mogen » pát kvě 5, 2017 17:16

Díky za další tipy :) Cesta od těch jezer je stejná jako k nim?
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Chmeld4 » stř kvě 10, 2017 6:34

Jo je.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Mogen » stř kvě 10, 2017 17:06

Tak jo, už se mi to trošku rýsuje v hlavě :) Možná, že bych dokonce polovičku ukecal na přechod Maestia - Mazeri. Jsem si ale jistý, že bychom to za den nedali. Šel někdo tuhle trasu přes sedlo Guli Pass? Je tam nějaká chajdička / kemp / útulna / seník, ve kterým by se dalo přespat? Kromě vesničky Guli, která je ale příliš blízko Mazeri. Jinak bych bral stan v ČR prakticky jen kvůli tomuto přechodu, což se mi moc nechce :D Jinak celkem mě překvapilo, jak podrobně mají MAPY.CZ tuto oblast zmapovanou. Kam se na ně s..e google. Škoda, že nejde v aplikaci mapy.cz Gruzie stáhnout, to by pomohlo moc.

https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... %22%3A3%7D
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Hafi » stř kvě 10, 2017 20:38

Já to šel, ale to už je dávno, myslím 2010. Nějaký salaše tam byli, ale nepamatuju si nic co by šlo použít. To spíš koukni na předpověď pičasí, den předem už tomu jde věřit, a vyražte jen když nebude mít pršet. V Mazeri pak je pěkný hotýlek, možná by šlo i něco u místních (ale je to hrozná díra).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod andrejslavkov » čtv srp 3, 2017 13:11

Ahoj,
připojil bych se k dotazu na ubytování. Byl jsem letos v Nepálu na treku kolem Annapurny a líbilo se mi tam, že každý den byla možnost se vyspat v posteli a koupit si jídlo. Jsou takové možnosti také v Gruzii? Když až tak neřeším co to stálo, bylo to velmi příjemné. Šli jsme na lehko jen se spacákem, oblečením a vodou.
Díky za informace.
Andrej
andrejslavkov
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 18, 2012 16:37

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod ajdam » stř pro 27, 2017 18:14

Ahoj, měl byste někdo nějaký tip na nějaký pěkný jednoduchý vrchol v Gruzii, s možností půjčení vybavení v okolí? Už jsem byl na Kazbeku, vloni jsem se vydrápal na Pik Učitel, tak bych chtěl zas něco zkusit. Pokud by se na vrchol dalo vylézt i bez maček, tak to není na škodu, naopak.
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod Sc0rpio » stř kvě 20, 2020 11:26

Ahoj, nevíte náhodou kde koupit v Kutaisi trekové hole? Díky :-)
Sc0rpio
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv kvě 6, 2010 21:53

Re: Gruzie - nejhezčí hory - aktuální mapy a info k trekům

Příspěvekod FrantaKrajta » stř kvě 20, 2020 13:24

V lese? :D

Tezko rict, v Kutaisi bylo driv jen par loveckych obchodu (jeden myslim kousek od Bileho mostu smerem na Shota Rustaveli z centra) a byval problem sehnat i kartuse (nejlip hned na letisti), ale hrozne rychle se to meni - i v Kutaisi uz jsou agentury na canyoning, rafting a pod. a vypada to, ze maji i rental. Ovsem otazka je, kolik z nich prezije nynejsi krizi, treba zimni turisticka sezona v Gudauri sotva zacala, kdyz vsecko zavreli.

V Tbilisi je toho pak samozrejme vic, rental i obchodu.

Mrkni na caucasus-trekking.com a jejich skupinu na FB, tam bych se zkusil zeptat na aktualni info.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Gruzie 2023

Příspěvekod Michal1983 » stř kvě 24, 2023 16:26

Zdravím všechny,

pokusím se oprášit vlákno. Chystáme se ve 2. polovině července do Gruzie a zvažujeme nejprve čtyřdenní trek v národním parku Borjomi-Kharagauli, konkrétně St. Andrew trail s následným přesunem do Stepantsmindy a chtěli by jsme se pokusit o zdolání Kazbegu. Chtěl bych se proto zeptat, jestli máte někdo zkušenost s St. Andrew trailem na těžko, co se týče obtížnosti a jestli tu náhodou není někdo, kdo letos absolvoval výstup na Kazbeg a mohl by říct, v jakém stavu jsou ledovcové plochy. Názory na obtížnost výstupu na Kazbeg jsou různé právě s ohledem na stav ledovců, proto se ptám. Dále řešíme dopravu z Marelisi do Stepantsmindy, jestli je zde šance na maršutku. Předem moc děkuji za příspěvky.
Michal1983
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon kvě 22, 2023 12:15

Předchozí

Zpět na Střední a blízký východ