Norsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Norsko

Příspěvekod DonQuijote » stř led 4, 2006 16:27

Taky bychom chtěli o prázdninách zamířit do Norska a to konkrétně do Hardegerviddy (?). Sháním proto jakýkoliv informace o téhle oblasti. Chtěli bychom letět letadlem, ale řešíme jak to udělat s vařemím, protože se nám nechce vařit na lihu a na benzínový vařiče nemáme... Zbývá nám jedině plyn, ale ten tam nedostaneme ani letadlem, ani poštou. Nemáte s tím náhodou někdo nějaký zkušenosti? díky
DonQuijote
 

Příspěvekod šíp » stř led 4, 2006 19:22

napadá mě jediná možnost-koupit kartuši na místě.
když už jsme u tématu Norsko, taky se tam chystáme, a to 10.-31.7. Potřebovala bych poradit stran půlnočního slunce-dá se prý sledovat ze severní části , a to do 15.7. Jenže do toho termínu se na sever nedostaneme (konrétně jsem to chtěla sledovat z Lyngenských Alp. Může mi tedy někdo polopatě vysvětlit, co uvidím po 15.7., a hlavně-v čem to spočívá, co se stane zrovínka toho 15.7.Doba půlnočního slunce je prý 15.6-15.7.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř led 4, 2006 19:48

nevím přesně, severní šířku má tvé vysněné pozorovací stanoviště, ale tipl bych si, že to znamená, že uvidíš východ a západ slunce - i když třeba jen hodinku od sebe vzdálený...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř led 4, 2006 19:52

jezo píše:nevím přesně, severní šířku má tvé vysněné pozorovací stanoviště, ale tipl bych si, že to znamená, že uvidíš východ a západ slunce - i když třeba jen hodinku od sebe vzdálený...


to co uvidím vím-slunce nezapadne, uvidím ho i o půlnoci a ze zapadání bude rovnou vycházení-ale proč to končí toho 15.7?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř led 4, 2006 20:10

šíp píše:to co uvidím vím-slunce nezapadne, uvidím ho i o půlnoci a ze zapadání bude rovnou vycházení-ale proč to končí toho 15.7?


tipl bych si, ze je to datum, kdy se slunce dotkne obzoru... alespon podle toho, co pises, se mi to tak jevi...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř led 4, 2006 20:13

jezo píše:
šíp píše:to co uvidím vím-slunce nezapadne, uvidím ho i o půlnoci a ze zapadání bude rovnou vycházení-ale proč to končí toho 15.7?


tipl bych si, ze je to datum, kdy se slunce dotkne obzoru... alespon podle toho, co pises, se mi to tak jevi...


no já nevím zda jsem to pochopila dobře. cituji z průvodce "Naprosto fantastickým zážítkem je vyrazit na túru až hodinupřed půlnocí. Na vrcholu můžeme být mezi dvanáctou až jednou hodinou po půlnoci a můžeeme nerušeně pozorovat cestu slunce, které se jen mírně sklání k obzoru a hned vzápětí stoupá nahoru"
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř led 4, 2006 20:23

pruvodcum never! lepsi je vypocet :) potrebujes akorat vedet datum a zemepisnou sirku, potom se da odhadnout, co uvidis. Potrebne konstanty: prumer slunce 0,5stupne, sklon zemske osy 23,5stupne... a to je vlastne cele...
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř led 4, 2006 20:25

jezo píše:pruvodcum never! lepsi je vypocet :) potrebujes akorat vedet datum a zemepisnou sirku, potom se da odhadnout, co uvidis. Potrebne konstanty: prumer slunce 0,5stupne, sklon zemske osy 23,5stupne... a to je vlastne cele...


nejsem technicky založená, takže cos napsal je pro mě španělská vesnice. budeme tam odhadem tak cca 19.-21.7., a zeměpisnou šířku zkusím zjistit

ještě k úplně prvnímu dotazu ohledne plynu. pokud bychm se tam nacházeli ve stejnou dobu, tak sbalíme o kartuši navíc a domluvíme si předání.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » stř led 4, 2006 20:38

Píše průvodce něco o tom, jestli se tam dají sehnat kartuše spíš se závitem nebo na jehlu?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Ježo » stř led 4, 2006 20:44

šíp píše:nejsem technicky založená, takže cos napsal je pro mě španělská vesnice. budeme tam odhadem tak cca 19.-21.7., a zeměpisnou šířku zkusím zjistit


Fnuk fnuk, asi me nebudes mit rada, ale je to jen o tom si to nakreslit... :wink:

tak tedy: vyska polu nad horizontem je rovna zemepisne sirce. Slunce je od polu vzdaleno 90stupnu - deklinace (jediny problemovy parametr), takze vyska slunce o pulnoci nad obzorem je zemepisna sirka + deklinace Slunce - 90 stupnu pricemz deklinace Slunce pro 22. 7. je asi 20 stupnu. Dalsi zalezi od toho, co vyjde:

pokud vyjde kladne cislo vetsi nez 0.25, tak slunce nezapadne
pokud vyjde neco mezi -0.25 a 0.25, slunce zapadne castecne
pokud vyjde neco mensiho nez -0.25, slunce zapadne

castecne je to ale ovlivneno atmosferickou refrakci, ktera ma tendenci slunce ,,vyzdvihovat" nad obzor...

takze pro misto o zemepisne sirce 70 stupnu: 70+20-90=0 - tzn slunce se dotkne obzoru
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř led 4, 2006 20:45

Přípluv píše:Píše průvodce něco o tom, jestli se tam dají sehnat kartuše spíš se závitem nebo na jehlu?


tohle jsem nezkoumala, páč my si povezem svoje. ale zjistím.
jinak šířka by měla být 70 stupňů - blíže se mi nepodařilo. takže snad mi někdo spočítá, co můžu vidět. a možná by to mohl i nakreslit :roll:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř led 4, 2006 20:49

šíp píše:jinak šířka by měla být 70 stupňů - blíže se mi nepodařilo. takže snad mi někdo spočítá, co můžu vidět. a možná by to mohl i nakreslit :roll:


tipl bych, ze o pulnoci se bude slunko obzoru dotykat, ale budete moci noc po noci sledovat jak se nori hloub a hloub... (pokud teda budete zhruba na stejne zemepisne sirce). tipl bych si, ze kolem 25.7. uz uvidite i vychod a zapad slunce... (jinak, vypocitas si to sama podle toho vzorecku, ktery jsem Ti napsal...) (alle stejne, neni lepsi se prekvapit?)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř led 4, 2006 20:49

Jezo byl rychlejší než jsem krvopotně vyhledala šířku.
díky za odpověd. :prayer:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Cestování s plynovým vařičem

Příspěvekod McEAGLE » čtv led 5, 2006 12:03

Zdravím, několik let cetsuji na kole po Evropě a vozím si vše sebou na nosiči. Když jsem chtěl navštívit Irsko a Skotsko, letěl jsem letadlem a musel jsem řešit totéž. Nejrozumější mi přišlo koupit bomby (kaťuše - slovo bomba v zahraniči raději nepoužívat... :) ) na místě. Sehnal jsem klasické Colemany (šroubový závit) i bajonety (nasazovací) kdekoliv v obchodě s Outdoor Equipments. Ideální je mít sebou oba hořáky - je to pak na jistotu. Jinak Norsko jsem projel cele - vřele doporučuji. Kraj Handargervidda je nadherny, nezapomeňte se vyšplhat na Prekestolen. Cestování zdar! Pavel
McEAGLE
 

Příspěvekod šíp » čtv led 5, 2006 13:50

díky za tipy. co ještě dalšího se dá doporučit? my chceme hodně Jižní norsko a pak jet až k NOrdkappu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Návštěvník » čtv led 5, 2006 18:59

Koupit kartuši na místě nás napadlo, ale nevíme, jaký typy se tam dají... Na vary se ani neptám, takže snad camipng gazy?

Šíp: My tam jedem cca. 23.6.-8.7., takže se tam asi bohužel nepotkáme...

Nemáte ještě někdo nějaký daší informace o Hardangerevidě?
Návštěvník
 

Příspěvekod šíp » čtv led 5, 2006 19:39

Anonymous píše:Koupit kartuši na místě nás napadlo, ale nevíme, jaký typy se tam dají... Na vary se ani neptám, takže snad camipng gazy?

Šíp: My tam jedem cca. 23.6.-8.7., takže se tam asi bohužel nepotkáme...

Nemáte ještě někdo nějaký daší informace o Hardangerevidě?


s tím termínem smůla, mineme se. My teda vyrazíme už asi 5.7, dneska jsem ukecávala šéfa, aby mi dal dovolenou a nebral si ji on. přesvědčila jsem ho, když jsem mu vysvětlila, že potřebuju být do 15.7. na 70.rovnoběžce, abyh viděla půlnoční slunce. nakonec me uvolnil, ale myslím že mě chtěl spíš poslat někam...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod chonga » čtv led 5, 2006 21:18

:(( dóóóst bobrá výmluva pro delší dovolenou :mrgreen: :mrgreen:
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Vojtos » čtv led 5, 2006 23:57

Anonymous píše:Koupit kartuši na místě nás napadlo, ale nevíme, jaký typy se tam dají... Na vary se ani neptám, takže snad camipng gazy?

Šíp: My tam jedem cca. 23.6.-8.7., takže se tam asi bohužel nepotkáme...

Nemáte ještě někdo nějaký daší informace o Hardangerevidě?


Kamarádka tam byla letos v létě poptám se jak to řešili, jestli tam byly kartuše někde k zakoupení. Co se týče Var tak stejnej závit dělaj některý italský výrobci kartuší. My jsme sehnali kartuše na var i v kanadě.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1538
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod šíp » pát led 6, 2006 13:20

chonga píše::(( dóóóst bobrá výmluva pro delší dovolenou :mrgreen: :mrgreen:


a to jsem mu ještě říkala, jak mi manžel vysvětloval princip polárního dne-že měl v jedné ruce balon=Země a v druhé baterku=Slunce a kroužil a nakláněl osy a tak. šéf určitě zvažoval moji internaci na psychiatrii...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » ned led 15, 2006 19:55

ještě otevírám otázku - a to jsou mapy. zatím mám průvodce "HOry skandinávie" od Ivo Petra, pak od firmy Freytag&Berndt "Jižní NOrsko", ale nemám mapy. poradí mi někdo?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř úno 1, 2006 19:25

takže průvodce jsem vyřešila, mám Norsko od Rough Guides, nakladatelství JOta. SUper.
teĎka ale řešíme trajekt. Dívala jsem se na pár stránek a když jsem spatřila ceny, myslela jsem žě me budou omývat. Máte někdo nějaký tip? koukala jsem se jak na trajekty Německo_norsko, tak Dánsko_norsko.
a pro upřesnění-budeme mít karavan. proto tak brečím nad cenou trajektu, je to několikanásobně dražší než auto.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » stř úno 1, 2006 19:29

Ty sis to ještě nerozmyslela? :finga:

Karavan, jako tu budku na kolech místo vozejku, nebo něco integrovanýho? Ale na to už je vlastně asi céčko, co?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » stř úno 1, 2006 19:32

Přípluv píše:Ty sis to ještě nerozmyslela? :finga:

Karavan, jako tu budku na kolech místo vozejku, nebo něco integrovanýho? Ale na to už je vlastně asi céčko, co?


já si nemám co rozmýšlet :bike: manžel řekl že pojede jenom když bereme karavan. budeme mít integrovaný karavan. prý na to stačí béčko, je to do 3,5 tuny. dej pokoj s céčkem, to by musel celé odřídit manžel. a zkoušky na céčko si dělat nehodlám. to by mi sebrali i to béčko.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř úno 1, 2006 19:33

šíp píše: koukala jsem se jak na trajekty Německo_norsko, tak Dánsko_norsko.
a pro upřesnění-budeme mít karavan. proto tak brečím nad cenou trajektu, je to několikanásobně dražší než auto.


Neni nejaky most mezi DK a NO? Nebo to jsem predbehl nekolik desetileti?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř úno 1, 2006 19:36

jezo píše:
šíp píše: koukala jsem se jak na trajekty Německo_norsko, tak Dánsko_norsko.
a pro upřesnění-budeme mít karavan. proto tak brečím nad cenou trajektu, je to několikanásobně dražší než auto.


Neni nejaky most mezi DK a NO? Nebo to jsem predbehl nekolik desetileti?


no to prý je, ale jeden kluk, co tam byl mi tvrdil, že se už vyplatí trajekt, kvůli benzínu co člověk projede navíc a taky kvůli času. tak nevím. proto se ptám tady na fóru, abyste mi poradili.
když už teda víte o tom mostě, tak kde ho najdu?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř úno 1, 2006 19:46

šíp píše:no to prý je, ale jeden kluk, co tam byl mi tvrdil, že se už vyplatí trajekt, kvůli benzínu co člověk projede navíc a taky kvůli času. tak nevím. proto se ptám tady na fóru, abyste mi poradili.
když už teda víte o tom mostě, tak kde ho najdu?

Errata: most mezi DK a SW. Google > Denmark Sweden bridge > http://osb.oeresundsbron.dk/frontpage/?lang=1
...je tam i cenik, ale neznam kurz DKK ani SEK... Ale zase jet po moste pres more... to take neni k zahozeni, ne?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř úno 1, 2006 19:47

uz jsem nasel i cenu v EUR: zpatecni 64EUR = 1900CZK Jen pro srovnani, kolik stoji trajekt?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » stř úno 1, 2006 19:51

jezo píše:uz jsem nasel i cenu v EUR: zpatecni 64EUR = 1900CZK Jen pro srovnani, kolik stoji trajekt?


pro karavan totéž co most v korunách, akorát že norská má kurz 3,5...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » stř úno 1, 2006 20:00

jen bacha, jak se divam do mapy, tak ony tam budou nejake mosty i na ceste do Kodane, hadam, ze take zpoplatnene... Nu, asi te ceka docela dost hledani na internetu a pocitani :) Ale drzim pesti, doufam, ze potom sepises nejaky ten cestopisek (uz ted se tesim) *
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Skandinávie