Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » pát črc 27, 2012 20:07

To už neprojde, rok na Erasmu se zopakovat nedá a je na čase napsat diplomku. Kanada dost závisí na štěstí, Norsko na Kanadě (prachy, jó prachy,...) Kdyžtak do SZ, ať to tu neplevelíme :-)
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod jonza » ned črc 29, 2012 18:37

tady jsou nase fotky

Na Islandu jsme strávili tři krásné týdny. Stopli jsme 21 aut, jeli 4x autobusem, 1x lodí a 1x obojživelníkem. První týden jsme šli trek na těžko, pak jsme cestovali po Islandu a po Vestmannských ostrovech - ty vrele doporucujeme. Počasí nám vyšlo - na Islandské poměry, horinzontální déšť jsme zažili jen jednou. Island je krásný a lidi tady jsou úžasní.

- stopovani na turistickych exponovanych mistech uplne v pohode (do 30min),
- stopovani vnitrozemim jsme nezkouseli, vsichni meli plne auta - turisti
- ceny kempu 1000 - 1500ISK za osobu a noc
- sprcha casto zdarma, nebo za 100 - 500ISK
- vyplati se spat v kempu, casto jsme dostali informace k nezaplaceni, jsou tam krabice s jidlem, mapky a letaky, bomby (pouzite)
- navleky jsme nepotrebovali
- moskytiera se hodi, ale my jsme ji nepotrebovali (bylo sucho)
- pod stan jsme plachtu nedavali, v kempech je vsude trava
- bomby se zavitem se daji sehnat v kempech, benzinkach a supermarketech (ne vsak vzdy a vsude)
- nabijeni mobilu lze casto v koupenach a kuchynkach (byva preplneno), nekde vsak za poplatek 100ISK
- platit kartou se neda jen v autobusech v Reykjaviku, jinak si kartou koupite i kafe, v kempech maji bud terminal nebo zehlicku (potreba je embosovana karta)
- kupujte mistni potraviny, jsou kvalitni, chutove lepsi nez nase a ne zas tak drahe
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pon srp 13, 2012 13:33

Ako veľmi je pre turistu zábavný Island v období od septembra zhruba do polovice decembra? Je tam čo robiť a kam ísť? Dá sa nájsť ubytko aj inde, ako iba vo veľkých mestách typu Akureyri, Edilsstadir a podobne?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod jonza » pon srp 13, 2012 15:38

sice jsem tam v tom obdobi nebyl, ale moc privetive to nebude. Spousta snehu, spousta zavrenych silnic. Vnitrozemi skokro nedosupne. Vetsina ubytoven zavrenych a tak. Mluvim o listopadu a prosinci. Zari nevim.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » pon srp 13, 2012 20:17

V září počítej se zavřenými kempy a ubytování si raději telefonicky ověř předem. Vnitrozemí později nedostupné. Koukni kdyžtak na moje Rajče, byla jsem tam srpen-červen, tak tam nějaké podzimně-zimní fotky budou...
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod vita.jerabek » stř srp 29, 2012 22:33

Přátelé, nenašel by se hrdý majitel mapy Víknaslóðir: Trails of the Deserted Inlets? Určitě si jí plánuju zakoupit na místě, ale pro základní plánování by mi pomohlo něco lepčího než je Nordausturland 1:300.000.
Krásná žena bez kázně je jako zlatý kroužek na rypáku vepře
Uživatelský avatar
vita.jerabek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte lis 23, 2010 18:06
Bydliště: Kralupy

Re: Island

Příspěvekod wawrik » sob úno 23, 2013 19:58

Nech nezakladám nové vlákno...

Má nejaký význam kupovať na offroad cestu po Islande vysielačku? Používajú to vôbec domáci? Dá sa ňou prípadne zohnať nejaká blízka pomoc, keď sa človek dostane do trablov niekde vo vnútrozemí mimo GSM signálu? Googlil som dva dni, ale žiadnu zmysluplnú odpoveď som nenašiel.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » sob úno 23, 2013 22:35

Stopla jsem si za ten rok pár offroadů a v naprosté většině (rozuměj 7 z 9) vysílačku měly. Ve vnitrozemí jsem teda ale nestopovala, většinou menší cesty na Snaefellsnesu a na jihu, případně Reykjanesu a pak dva offroady po ledovci.
Jak je to ale používaný netuším a moc tamních, kteří se v tomhle pohybují, neznám. Jestli to nepotřebuješ vědět brzy, zeptám se známé, která je tam u záchranářů, ale až se vrátí z Patagonie (ca 4 týdny).
Naposledy upravil šíp dne sob úno 23, 2013 22:47, celkově upraveno 1
Důvod: Smazána zbytečná citace celého předchozího příspěvku. šipka
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod vita.jerabek » ned úno 24, 2013 16:50

Předpokládám, že když píšeš off road, máš na mysli cestu po horských silnicích, protože off road jako takový je na celém Islandu zakázaný a tresty jsou celkem tvrdé. Na řadě horských cest najdeš signál GSM na poměrně překvapivých místech. V letním období, na kdy to asi plánuješ, se i po těch méně frekventovaných silnicích pohybuje několik aut za den, takže bych vysílačku neviděl jako nutnou investici.
Krásná žena bez kázně je jako zlatý kroužek na rypáku vepře
Uživatelský avatar
vita.jerabek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte lis 23, 2010 18:06
Bydliště: Kralupy

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned úno 24, 2013 17:51

Jo, slovíčkom "offroad" som to chcel odlíšiť od pešej turistiky, ktorá je na fóre default :-)

Tam, kade chcem ísť, chodia tak dve autá denne. V niektorých úsekoch je cesta poobede zalievaná vodou z ľadovca alebo mora, a privolať rýchlo blízku pomoc by mohlo zachrániť auto a veci. Nutná investícia to asi nie je, ale zmysluplná by mohla byť, ak miestni naozaj používajú CB pásmo a nemajú tie antény na autách len kvôli drsňáckemu vzhľadu :-) Chcem mať niečo v zálohe, a satelitný telefón problém nerieši, lebo sa dovoláš len do oblastí, kde má GSM pokrytie a to môže byť 5-6 hodín jazdy ďaleko.

lenny_vej: Keby si sa mohla opýtať tej známej, pomohlo by mi to. Skúsim sa na konci marca pripomenúť :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod terezaslovensko » čtv kvě 2, 2013 9:55

Ahojte,
s buducim manzelom premyslame kam na svadobnu cestu. Nechceme ziadne vylihovanie pri mori, skor nieco poznavacie, krasnu prirodu, samostatnost. Termin niekedy v lete - jul/august/prip. september. Boli sme minuly rok v Norsku a uplna nadhera, urcite este pojdeme - no tento krat by sme chceli pozriet nieco ine. Premyslame nad Islandom, nasa predstava je taka, ze priletime, prenajmeme si nejaky karavan alebo nieco podobneho typu, a pojdeme krizom krazom s mapkou cez Island, budeme spat v karavane / v nejakych kempoch a podobne.
Je to realne? Nas rozpocet je cca do 1500 eur na dve osoby na dva tyzdne (viac casu asi nebudeme mat). Oplati sa to, alebo je lepsie potom ist niekam inam (mame v zalohe este Azory, to je teplejsia varianta). Zatial u nas vsak vyhrava Island.

Co tam asi stoji prenajom karavanu?

Dakujem za vsetky informacie :)
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Island

Příspěvekod šíp » čtv kvě 2, 2013 10:21

Ten rozpočet je komplet, tj. včetně letu, nebo je to rozpočet na půjčení vozu?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Island

Příspěvekod terezaslovensko » čtv kvě 2, 2013 10:55

to je rozpocet komplet, s letom aj so stravou. citala som, ze tie prenajmy aut su drahe, ale neviem ako inak to riesit - stopom moc chodit nechceme, je to obmedzujuce, a za dva tyzdne by sme toho vela nestihli.
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 2, 2013 11:35

Obávam sa, že s týmto rozpočtom sa budeš musieť poobzerať po niečom inom :-k

Za dva týždne prenájmu toho najmenšieho auta typu Toyota Yaris zaplatíš okolo 800-1000 eur, v závislosti od sezóny, požičovne a poistky. Navyše s ním obeháš len tie najvychytenejšie (= narvaté) prírodné zaujímavosti okolo ringroad. A to v tom ešte nemáš benzín. Na karavan zabudni rovno, ak na Islande nemáš známych...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod šíp » čtv kvě 2, 2013 11:40

Wawrik tak nějak shrnul, co jsem chtěla napsat i já :ú
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned čer 2, 2013 8:43

Mám ďalšiu otázku k islandskej autoturistike :-)

Nevie niekto, ako zjazdná, obtiažna a rýchla je tá cesta smerom na sever od F910, čo je vyznačená na mape? Nemá názov, v jednej mape je označená ako Bardardalsvegur. Prípadne, ktorá z tých troch severných ciest na západ od Askje je najrýchlejšia? Hľadám čo najbezproblémovejšiu spojnicu ku kopcu Bláfjall pod Mývatnom, a asi mi už bude dochádzať nafta... Tú najbližšie k Askji popisuje Sucharda ako to najťažšie, čo na Islande prešiel - túto zábavu by som si radšej nechal ujsť.
bardardalsvegur.jpg
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř čer 5, 2013 9:26

Hm, tak skúsim radšej niečo z pešej turistiky :-)

Vedie na Snaefell (1833 m), najvyšší kopec Islandu mimo ľadovcovú oblasť, turistický chodník? Je jeho ľadovec nebezpečný? Podľa jednej z máp, ktoré mám, končí chodník na hrane ľadovca vo výške asi 1400 m.

Druhá otázka. Koľko trvá výstup na Herdubreid od parkoviska na západe?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » stř čer 5, 2013 16:21

Na Snaefell (resp. ke kraji ledovce) jsem se chystala pěšky, ale bodrý rybář mě přemluvil, že v takovým fičáku to nemá cenu a hodil mě tam autem. Měl pravdu, výš fičelo, že se skoro nedalo stát.
Jít na ledovec se s vybavením a zkušenostmi dá, ale jaro a léto nejsou nejbezpečnější a chce to konzultovat s místními. Jestli tam chceš, máš nejvyšší čas, zrovna tenhle ledovec ubývá strašně rychle...
Pak dej vědět, jak jsi pochodil, ráda bych si tam zajel na reparát :-)

Edit: Aha, tak nic. Teprve teď jsem si rozklikla tvůj odkaz a koukám, že je to jinej Snaefell. Omlouvám se.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte črc 16, 2013 7:44

Na Islande som v novinách zachytil zmienku o tom, vraj sa pripravuje legislatívna zmena (alebo o nej len prebieha verejná diskusia), ktorá úplne uzavrie niektoré časti Islandu a vstup do nich bude možný len po zakúpení nejakej karty. Ich počet bude (asi) obmedzený. Bohužiaľ, moja angličtina nie je na patričnej úrovni, aby som pochopil skutočný zmysel. Nevie niekto niečo bližšie?

Inak tam dosť popribúdalo zábradlí, obmedzení a zákazov :oops: Síce pochopiteľné, ale aj tak som dúfal, že to Island vďaka ich slobodnému zmýšľaniu obíde. Zjavne potrebujú viac a "drahších" turistov...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod krujz » úte dub 22, 2014 13:45

Chystame se na mesic na Island. Mam dotaz ohledne jidla.
Jak je to se susenym mlikem jestli se dostanu pres celni kontrolu? po kazde kdyz nekam jedu delam si domaci ovesnou kasi. zatim jsem stim nemel problemy na celnici. jestli neni lepsi si udelat ovesnou kasi bez mlika a mit mliko zvlast kdyby se jim to nelibilo a vyhodili mi to.
a kdyz si dovezu vlastni prut na rybareni jestli snim taky projdu?

Dik za odpovedi
krujz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 10, 2014 9:37

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte dub 22, 2014 14:31

Sušené mlieko nie je problém, problém je len tepelne nespracované.

Udicu by si mal mať dezinfikovanú (ale čo to obnáša a ako to dokladovať netuším). Na druhej strane je vysoká pravdepodobnosť, že ťa na letisku nevymáknu.

Oni sa dosť boja nejakej nákazy, čo by im tam narobila bordel v ekosystéme.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod mED » úte dub 22, 2014 19:23

@ wawrik: ban nekterych casti ostrova - cetl jsi to nekde na netu? Posli link, kouknu na to
next!
mED
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: sob čer 29, 2013 13:31


Re: Island

Příspěvekod grco » stř dub 23, 2014 6:36

@wawrik: kolko stalo to pozicanie auta?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř dub 23, 2014 7:31

Už si nepamätám, ale bolo to skurvene veľa, 3-5000 € za offroad. Radšej som si kúpil vlastné, keďže som tam chcel chodiť pravidelne a na dlhšie. Ale odvtedy ceny trochu klesli, lebo pribudlo požičovní.

Pozri www.reykjavikrentacar.is, to bola v tom čase najlacnejšia seriózna požičovňa. Čiže žiadny farmár, čo mu zbytočne v šope stoja dve rozhrkané Toyoty a o nič sa nestará...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » stř dub 23, 2014 7:35

Och, ty vole, tak som to teraz pozeral, na 3 tyzdne, ~2300 eur, to sa tam fakt viac oplati ist svojim :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř dub 23, 2014 7:41

Trajekt pre dvoch-troch ľudí je 1600-2000 € v spoločných kajutách, plus asi 3000 km za palivo do Dánska a naspäť. Je to lacnejšie, ako požičovné+letenky, na druhej strane tam ničíš cudzie auto a v tom teréne sa na cudzom jazdí tak nejako lepšie :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » stř dub 23, 2014 7:48

Ehm, tak ten trajekt je dost drahy teda, to som necakal... To zas potom to pozicovne nie je take drahe :D

3000km, to mam 450 eur za benzin, trajekt pre 2 + auto mi vychadza 1250 eur, takze ok, zaokruhlene 2000 eur, pozicovne + letenky bude tak 3000 eur, tak predsa, stale je to lacnejsie, ale stale je to dost, do norska bol ten trajekt lacnejsi :)

Edit: Zabudol som, ze to mozem vydelit 2, tak 1000 eur na osobu, to uz je lepsie :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř dub 23, 2014 7:58

Dávaj ešte bacha na dátumy. Trajekt aj požičovné dosť závisia od sezóny, takže v máji dáš o tretinu až polovicu menej ako v júli a auguste.

Ak máš stále dlhú Vitaru, na tvojom mieste idem s ňou. Len rátaj aj s časom na cestu, dokopy tak 6-7 dní, trajekt aj diaľnica.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » stř dub 23, 2014 8:04

@wawrik: pocital som orientacne, tak som pocital s tou strednou cenou :) grand vitaru stale mam, sice 5 dverovu, ale nie tu dlhu verziu co robili, ale "normalnu"... inak aj tak nepocitam, ze by som tam dostal viac jak 1 cloveka so sebou, keby som sa tam rozhodol ist, takze pre dvoch velkostou to auto staci, spat ale by sme museli vonku v stane...

Do Hirtshals som uz siel, takze viem co by ma cakalo a cital som ten tvoj cestopis, takze viem, ze trajekt ide 2 dni :)

Jak je drahy benzin tam?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie