Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Island

Příspěvekod Maato » stř led 4, 2017 16:38

Taky budu sledovat, letíme poslední týden v červnu na kratší týdení výlet. Letenky jsme v akci Easyjetu sehnali za 3. Vzhledem k tomu, že jsme 4 tak zvažujeme půjčení auta a spaní v kempech. Budu rád za dallší bližší info.
Maato
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: pon zář 23, 2013 8:43

Re: Island

Příspěvekod wawrik » sob led 7, 2017 14:58

Všetky tieto veci už vo vlákne máte napísané, treba si to niekedy večer v kľude prečítať a pýtať sa konkrétne. Ale teraz je obdobie, kedy počet turistov na Islande prudko stúpa a primerane tomu klesajú ceny, takže je to naozaj len orientačné.

V princípe sú služby drahé - jedlo na pumpe alebo reštauráii od 10 € na osobu; hotely, hostely aj privátne ubytko sú v sezóne tak od 50 € za izbu a noc (no, skôr od 70 €), kempy (dobre vybavené) sú tak od 10-15 € za noc. Stanovanie na divoko je v pohode, ak teda človek nie je v národnom parku. Potraviny sú za ceny zhruba ako u nás (teda, podľa toho, čo človek jedáva - viď staršia diskusia tu vo vlákne). Požičovné áut je zhruba od 250 € na týždeň za mrňavé osobné až po 700 € za slušnejší offroad, prípadne aj viac. Autobusy sú drahé (30-60 €), link na aktuálne ceny pre konkrétne linky je tu niekde vo vlákne tiež. Z letiska do Reykjavíku je to asi za 20 €.

Stan pre jedného na Laugavegurinn treku je za 12-15 €, ubytovanie v turistickej chate bez jedla za 40-50 €. Nevarí sa tam, jedlo si treba nosiť vlastné. Samoobslužné chaty stoja tak od 20 €, väčšinou sú vybavené plynovými bombami, na ktorých si človek môže uvariť.

Vo všetkých ubytkách je lacnejšie spanie vo vlastnom spacáku, niekde je vlastný spacák nutnosť.

Rátať treba s nízkymi teplotami, najmä vo vnútrozemí je nadránom pod nulou pomerne bežne. Často prší, ale pripraviť sa treba hlavne na silný vietor.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod terezaslovensko » ned led 8, 2017 11:19

Boli ste niekto na Islande v zime?
Seriozne predmyslam nad tym, ze by som tam sla pozriet polarnu ziaru, ladove jaskyne a okupat sa v teplych pramenoch :ú
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned led 8, 2017 11:22

To je dobrý plán, aj prenájom auta a letenky sú v tom období o dosť lacnejšie. Smelo do toho :smt023
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Kjuba » ned led 8, 2017 16:50

Jednoznačně ano. A hlavně je všude méně turistů.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod terezaslovensko » ned led 8, 2017 18:25

ano, turisti a ceny boli tiez dalsie dovody..
Super, dakujem, tak idem citat sprievodcu a planovat. Boze, potrebovala by som viac dovolenky. A idealne aj penazi :mrgreen:

Dufam, ze ma muz nezabije, ked mu dam na dalsie vianoce letenky.. v predstihu.
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Příspěvekod Kjuba » ned led 8, 2017 19:20

Ale počítej, že otevřený bude jen ring road. Do vnitrozemí bez šance. Velká část ostrova může být buď nedostupná autem nebo můžete lehce někde uvíznout. Buď kvůli větru nebo sněhu. Obzvláště části vzdálené od REY. Pokud je někde zákaz vjezdu, tak silné doporučuji nemachrovat a respektovat to. Jinak se to dost prodraží :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv bře 9, 2017 18:35

Má niekto prechodený Hornstrandir? Vyzerá to, že budem mať pár dní čas na sólo trek, tak sa tam po dvoch neúspešných pokusoch na severe chcem vrátiť a prejsť niečo na juhu, popri fjorde Joekulfirdir.

Je v Hesteyri nejaká infraštruktúra alebo je tam mŕtvo, ako mi spomínal jeden človek, čo tam v septembri bol? Odtiaľ chcem ísť na východ, a keby bolo počasie, prejsť cez hrebeň na sever k otvorenému Atlantiku a pokračovať tade. Nejaké info? Akékoľvek.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » pát bře 10, 2017 14:23

@wawrik Já ne, ale můžu se ti poptat známých z Ísafjordu, nebo u českých známých, kteří tam dřív jezdili (to ale bude o něco míň aktuální).

Já mám pro změnu dotaz na kvalitu silnic v Západních fjordech. Vybavuju si z minula, že Thingeyri-Ísafjordur-Hólmavík byl v pohodě, ale třeba o cestě na Látrabjarg vím houbeles. V tomhle zas na ty svoje známé Islanďany spoléhat nechci, jsou zvyklí jezdit velkým autem a my nejspíš na nic extra z půjčovny peníze mít nebudeme (a kromě Západních fjordů to vidíme čistě na asfalt).
Takže: Jel jste někdo autem na Látrabjarg? Jakým?

Druhá otázka je na Landmannalaugar. Přece jenom už je to devět let, co jsem tam byla a tohle jsem nezajišťovala já - nemáte zkušenost se spojem Landmannalaugar - Skógafoss? Nechce se mi zamlouvat bus dopředu (chceme se rozmyslet podle počasí, za každou cenu tam nemusíme), tak jestli netušíte, zda to šlo i bez toho... Stopovat můžeme vždycky, ale kdo chce brát umatlaný smrdutý lidi, že jo... :oops:
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pát bře 10, 2017 14:43

Jo, ak môžeš, popýtaj sa mi na ten Hornstrandir, prosím. Aj na spojenie z Ísafjorduru do Hesteyri - loď, lietadlo. Ako často chodia a prípadne koľko asi stoja.

Ak si dobre pamätám, na Látrabjarg sa dá dostať osobným autom. Pri majáku parkovalo zopár budgetových malých áut. Marí sa mi, že ma v terénnom aute dosť brzdili, takže cesta asi pre ne úplne ľahká nebola. Pozriem doma fotky a dám vedieť.

Z Landmannalaugaru do Skógaru AFAIK žiadny priamy autobus nechodí, treba prestupovať v Helle alebo Selfosse. A dvakrát som už videl, ako sa v Landmannalaugare pár ľudí do busu nedostalo, ale inokedy jazdia poloprázdne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pát bře 10, 2017 16:38

Jo, tak k Látrabjargu sa dá prísť čímkoľvek. Toto je parkovisko pri majáku:
IMG_8488(1).jpg

... a toto cesta medzi Breidavíkom a Látrabjargom, vľavo je zlatá bredavícka pláž. Bez nejakých problémov, autá chodili pomalšie len v priesmyku, ale kvôli serpentínam, nie zlému povrchu.
IMG_8526.jpg

Btw, pozerám na tvojom blogu,že si bola priamo pri Gígjoekulle. Vedela by si mi, plíz, napísať presné súradnice toho miesta? Alebo link na google maps.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » ned bře 12, 2017 10:35

Díky!

Pozeptám se a dám vědět.
Kouknu, jestli Gígjokull trefím na google maps, nicméně už jsem psala Einarovi, takže souřadnice snad budou.
Jen teda já tam byla 2011/2012, tak bůhví, jak to tam vypadá teď. Na to jsem se ho ptala taky, tak uvidíme.

Edit:
Ten Gígjökull je podle mě tohle: 63° 40.882'N, 19° 37.888'W Ale pdole leteckejch snímků ubyl fakt hodně, tak nevím, jak moc to bude lákavé.
Mimochodem na hledání islandských názvů v mapách je dobrý web http://ja.is/kort, jestli neznáš.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned bře 12, 2017 15:37

Dík, ten Gígjoekull zodpovedá miestu, ktoré som tipol aj ja... Mala by tam vraj byť asi kilometrová odbočka z F249 až ku čelu ľadovca, ale neviem, či to zodpovedá stavu pred alebo po erupcii. Na konci júna chcem ísť do Thórsmorku, ale idem s deckom a trochu sa bojím, aby nás neodnieslo do Atlantiku :D Zima vraj bola tuhá a snehu je celkom dosť.

S hľadaním islandských názvov veľký problém nemám, ale tá mapa je skvelá! Online a topo! :prayer: Dík, už je v bookmarkoch, ešte ju nejako natlačiť do Garmina :-k

Btw, teraz mi napadlo, že v Landmannalaugare tesne pred začiatkom prázdnin budem a pôjdem odtiaľ na Ringroad, tak dvoch-troch umatlaných smrdutých ľudí tam môžem hodiť :D Ak to je aj váš termín, poobzeraj sa po striebornej Toyote so slovenskou značkou a prípadne zazvoň :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » ned bře 12, 2017 19:13

Díky!
Třeba se potkáme, my tam budem 15. 6. - 2. 7. a do Landmannalaugaru půjdeme podle toho, kolik ještě bude sněhu. Když to nepůjde, tak to nepůjde, je tam spousta jiných krásných míst :)
Až se mi Elín nebo Einar ozvou s Hornstrandirem, dám vědět.
Ještě jsem si vzpomněla na Danin web, tam k Hornstrandiru taky něco bylo....
https://dankajis.wordpress.com/2011/11/26/hornstrandir/
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 9:54

Dík za odkaz, pomohol.

Ty si na Islande chvíľu žila, však? Vedela by si doporučiť nejaké miesta, čo by mohli zaujať štvorročné decko? Ak si na nejaké niekedy narazila. Akékoľvek a kdekoľvek - dobré ihriská v mestách aj usadlostiach, vraky lodí či lietadiel, historické lokomotívy, tematické múzeá, ľadové jaskyne, opičie dráhy, ak niekde na Islande vôbec sú...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » stř bře 15, 2017 10:54

Zamyslím se, my s sebou bereme kamarádku s pětiletou slečnou, tak taky koumáme...

V Húsavíku jsem byla v muzeu velryb, které bylo hodně pro děti (ale už je to dávno, 2008). Edit: Asi ho přestěhovali ro RVK: http://stuckiniceland.com/south-iceland ... k-iceland/
Na Reykjanesu u Gardskagaviti je loď - prolejzačka přímo v kempu (ta je pěkná).
Pak skanzen v Reykjavíku, tam se na děti myslí dost.
Ledová jeskyně na Reykjanesu - vlastně lávovej tunel, ale v červnu už tam podle mě led nebude- Raufarhólshellir.
V Reykjavíku je i jakýsi zábavní park u Laugardalu ale tam jsem nikdy nebyla, ani v ZOO.
Lokomotivu snad jen na nábřeží u Harpy v RVK.
Hřišťátka jsou skoro u každýho open air muzea a občersvovny - ale "po islandsku" - jakože skládačka, kde jsou místo kostek ovčí obratle (Hólmavík, z vlastní zkušenosti), klády na balancování a tak.
Někdo mi říkal o Slakki u Skálholtu (?) - jakože zvířátka a hry pro děti, ale tam jsem nebyla.
Jestli vás baví kešky, na Islandu je jich hodně.

My doufáme, že malou bude bavit, že je venku (na výlety i stan je zvyklá), zvířátka (koně, ovečky, spousta ptáků), moře (kamínky, hvězdice, klasika), chce vidět "velké ledy a tryskáč" (ledovce a gejzír) a "čmoudící kamení" (geotermální políčka), dáme koupačku ve Varmá (tomu malá pořád nevěří, že by to existovalo). Nejspíš s sebou dostane blok a pastelky ("deníček") a starej kompakt (my tři fotíme všichni a přijde mi, že ji to začalo zajímat).

Kdyby tě něco napadlo, dej vědět, třeba to taky užijeme.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 13:47

Fakt beriete decko? Dúfam, že nie aj na Laugavegur, inak by som musel porozmýšľať, či toho nášho šarkana príliš nerozmaznávame :D

Vďaka za tipy, doma si ich nabúcham do mapy. Mne práve chýbajú bezpečné pohybové atrakcie a zvieratá, najmä kde by si malý mohol pojazdiť na koni a podobne. Najlepšie za menej ako 100 € :-k

My máme chalana, takže tie jeho zaujímavosti sú dosť odlišné od dievčenských. Napríklad:
- automobilové múzeá v Ystafelli alebo Stóragerdi,
- skvelé lietadlové múzeum v Akureyri,
- vrak lietadla na juhu alebo vrak lode v Mjóifjördure,
- 10 000-ročný kráter Hrossaborg, len s osobným autom treba zastaviť pri brode ešte pred vstupom,
- historická farma Ströng,
- skrývačková cesta v Djúpalónssandure,
- výlet trajektom na ostrov Flatey,
- kŕmenie kačičiek v Ásbyrgi,
- islandská Formula Offroad alebo Drag race,
- čarovná roklinka Gjáin,
- úplný top bola lagúna Forvöd, ale tam sa dostaneš len vyšším autom, napríklad Dusterom,
- ak ste neplánovali, skvelý (pol)denný výlet aj s prípadným piknikom je pozdĺž kaňonu rieky Skóga. Keď mal malý dva roky, musel som ho dosť niesť, lebo sa po ceste niekde pri vodopáde č. 20 začal nudiť :D ale päťročnú babu by to baviť mohlo.
- pešia túra k vodopádu Glymur ho bavila tiež, cesta vyzerá dobrudružne, pritom je primerane krátka a bezpečná, až na posledných 5 minút.

Páčili sa mu aj samoobslužný bazén v Krossnesse či menej odľahlá civilizovaná obdoba v Hofsóse, aj termálne jazierko v Saelingsdale, to má na seba namotanú peknú históriu, čo ho bavila. Pýtal sa na to ešte tri dni po návšteve.

Inak v aute na strope vozím takú priebežne dopĺňanú orientačnú mapu Islandu s atrakciami všeobecne. Možno tam nájdeš niečo, čo sa ti zíde (link na lepšiu kvalitu a PDF).
Island.jpg

Edit: link.
Naposledy upravil wawrik dne ned bře 19, 2017 13:04, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Kjuba » stř bře 15, 2017 20:55

@Wawrik: Super mapka, díky za link. Budu z ní čerpat při příští návštěvě v září.

Jenom dotaz. Jak je to s tou Dakotou? Chtěli jsme tam jet loni, ale měl jsem zprávu, že už se k ní nedá dostat. Leží totiž na soukromém pozemku a majitel měl těch lidí prý už dost a oplotil to. Takže byl tam někdo od loňského září? Třeba už to zase jde. Sice jsem to viděl, ale chtěl bych tam fotit za lepšího počasí.

Díky za info.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » stř bře 15, 2017 21:20

@wawrik Díky za tipy! Holčička je outdoorová, klučičí věci ji celkem baví.

Ale Laugavegur s ní asi nedáme :D Tam se plánujeme rozdělit.

Kdyby mě něco napadlo (a konečně se ozvala Elín nebo Einar), ozvu se.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 21:24

Kjuba: Už zasa? #-o Naposledy som tam bol v septembri 2015. Neviem, ako staré je to tvoje info, ale niečo podobné sa stalo už v roku 2014. Vtedy ohradili pozemky, cez ktoré išla prístupová cesta východu, tesne pred lietadlom bol brod. Tak sa začalo chodiť po západnom brehu rovno k lietadlu, a na križovatku pôvodnej cesty s Ringroad vypleštil majiteľ ceduľu.

Ak sa to stalo znova, no ďakujempekne... To za chvíľu z toho Islandu veľa neuvidíme.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Kjuba » stř bře 15, 2017 21:38

Moje info je ze září 2016. A ano, v roce 2015 to šlo.

Jinak souhlas, je to v kelu. Navíc tam začal od lítat tuším WizzAir z Prahy za pár kaček a taky Germania od 10/2017 z Norimberku a Drážďan od 117€ včetně zavazadla.

Takže z toho bude Václavák :-(
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 21:50

To nie je veľké prekvapenie :D Čo prekvapenie je, sú ceny. Práve som pozeral na pár svojich obľúbených ubytiek a to, čo pred piatimi rokmi stálo 70 €, teraz stojí 270 :shock: Kempy za 2 roky zdraželi o 70-100 %. Človek by čakal, že s množstvom turistov rastie ponuka a klesajú ceny...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Kjuba » stř bře 15, 2017 22:14

Jo to jo. Ale ber to z té lepší stránky. Třeba to část turistů odradí. :-) No od té doby co mají ten státní program na zvýšení cestovního ruchu to zabíjí to kouzlo, co to mělo. Ale tohle platí paušálně všude na světě. Jak se objeví šance vystříkat z něčeho prachy, tak je po romantice.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Příspěvekod Kjuba » stř bře 15, 2017 22:17

A s růstem nabídky sice cena klesá, ale tady to neplatí. Tady roste hlavně poptávka a kapacity ubytování jsou omezené, takže zcela logicky cena roste.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř bře 15, 2017 22:43

No, to odrádzanie nejako vidno nie je :D Chápem, že si domáci počas trojmesačnej sezóny musia zarobiť na celý rok, splácať úvery a podobne, ale to dojenie turistov IMHO prekračuje únosnú mieru.

Práve som čítal blog nejakej rodinky s piatimi deckami, čo na Islande strávili kompletnú sezónu. Dosť si neviem predstaviť, koľko peňazí ich to muselo stáť - a to mám predstavivosť dosť veľkú. Chatky so šiestimi posteľami pod 200 € za noc tam snáď ani neexistujú, jedlo v reštike začína na 10 € na osobu [-o< Plus každá lepšia atrakcia typu veľryby, štvorkolky, múzeá atď. stojí od 50 € na osobu vyššie. Jo, decká majú zľavy, najmenšie sú občas zadara, ale aj tak - podľa mňa sa pod priemer 350 € denne nedostanú ani náhodou. Skôr to bude okolo 500-600 €.

Začínam byť rád, že idem iba ja s malým. V ubytku budeme síce iba každý štvrtý až šiesty deň, ale aj tak by to celkom slušne liezlo do peňazí.

Inak kapacity pribúdajú snáď exponenciálne - tam, kde pred troma-štyrmi rokmi bola v pustine jedna chata alebo dom, je teraz zhluk domov a prístavieb, plus obďaleč 5-10 samostatných chatiek. A ceny trojnásobné.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Kjuba » stř bře 15, 2017 23:13

Jasný. Ale ruku na srdce. Nedělali bychom to jinak.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv bře 16, 2017 10:09

Ja sa len bojím, že začnú nepokryte bojovať proti lacným turistom - zákazmi prespávania voľne v prírode a podobne, páky na to sú. Pritom sloboda (nielen pohybu, ale aj mentálna) je jednou z hlavných vecí, ktoré sa mi na Islande páčia. Aby to neskončilo ako v Bhutáne - tam lacných turistov vyslovene nechcú a kto tam chce ísť, musí utratiť tuším 100 USD denne. Ostatní majú smolu.

Nie, že by som to nechápal - menej drahých turistov menej rozoserie prírodu, pritom prinesú rovnaké množstvo peňazí ako masa lacných turistov... Ale to neznamená, že sa mi to páči.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Příspěvekod Kjuba » čtv bře 16, 2017 12:17

Rozumím a zcela se s Tvými názory ztotožnuji. Bohužel to k tomu spěje.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod lenny_vej » čtv bře 16, 2017 22:05

Pravda pravdoucí. Jakmile tam nebude možnost svobodnýho spaní venku, už nikdy tam nepojedu. Pro mě je Island zejména o svobodě. Přinejhorším se na dovolené přesunu do severního Norska a na východ, ale Island je srdcovka...
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod GreyMouse » pát bře 17, 2017 15:42

GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie