Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Island

Příspěvekod Lipon » pát čer 3, 2022 21:14

Neměl byste prosím někdo k půjčení mapu buď Laugaveguru neboť jižní části Islandu? Případné doporučení, jakou koupit?
Wawrik kdysi zmiňoval, jak v kempech šponujou ceny i náčrtkové mapy.
V Reykjavíku se daří případně něco rozumného koupit?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod Tomas » čtv čer 16, 2022 12:42

Mapu teda nemám, ale na letos (aspoň v červenci na ten trek též pohlížím). Děcko sice měří 165cm, ale z těch brodů mám kvůli ní drobet vítr.

Popravdě moc nevím jak se na to zařídit. Asi prostě vezmem na tohle sandále, to je závěr ke kterýmu jsem došel.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Island

Příspěvekod Lipon » čtv čer 16, 2022 13:24

pro jistotu počítáme s menšíma loďáčkama v batohu, kam přijdou suchý věci na převlečení a spacák plus doklady apod., na brody bereme neoprenový ponožky (holky, co maj z vodáka) a keen sandály s plnou špičkou (já), ten hluboký poslední brod budu mladou nějak asi jistit
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod Tomas » pát čer 17, 2022 12:15

Hmm, s těma loďákama to není špatnej nápad, asi to taky tak pořeším.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Island

Příspěvekod Lipon » čtv črc 7, 2022 21:26

Tak brody nakonec v pohodě, vč. toho obávaného u Thorsmorku. Ty dřívější mně po kolena a ne až tak silný proud. Spíš krutě ledová při širším brodu, zvlášť když jsem šel 2x. Jednou sám a podruhé holce pro batoh.
A Thorsmork první širší část pod kolena, druhý proud užší, ale o dost silnější, Zahákli jsme se s dcerou lokty do sebe, v druhé ruce hůlky a pomalu jsme prošli. Holce nad kolena, mně po kolena, jen jsem vykasal kalhoty.
Chodí dost lidí, vždycky tam je někdo, kdo případně pomůže.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod Lipon » úte srp 30, 2022 21:25

pár fotek z výletu

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod mike » úte srp 30, 2022 21:27

Ta posledni je pekna. Kolik minut byla modra obloha? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Island

Příspěvekod Lipon » úte srp 30, 2022 21:57

jj, tu poslední bych těl zkusit hodit na velký formát, dat je tam dost, je to složené z 24 snímků

takhle hezky bylo ten den skoro celé odpoledne, taky začal ledovec slyšitelně tát
při Laugavegur treku jsme měli ze 4 dnů fakt hezky asi 1,5 dne, vyloženě hnusně bylo jednou přes noc
a pak poslední 2 dny, co jsme už měli auto

z treku, 2. den
Obrázek
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod mike » úte srp 30, 2022 22:01

Tak ta je taky pekna :smt023

Technicka poznamka, jinak je to samozrejme na tobe. Kdybys to dal jako prilohu, tak to tady zustane. Ze 3rd party serveru to casem mizi, jak je videt ve starsich vlaknech. Coz je v tomhle pripade trochu skoda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Island

Příspěvekod Lipon » úte srp 30, 2022 22:46

Nechce se mi furt hlídat 500 kB limit, exportovat na třikrát jednu fotku kvůli OF. Buď bych musel dělat menší (není tam toho zas tolik vidět) neboť víc komprimovat.
Tenhle hosting jede už docela dlouho a spolehlivě, rovnou vygeneruje kód náhledu pro fórum. .

DSC-4414-HDR-Dx-O.jpg
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod mike » úte srp 30, 2022 22:51

Schvalne jsem zkusil tvuj obrazek ulozit a pak ho dat jako prilohu do tveho prispevku. Aby se neuplatnily me limity, ktere mam asi jako moderator lepsi. Vypada, ze to funguje. Pritom ma vic, nez 500 kB. Myslim, ze limit je hlavne rozliseni a to mas spravne. Do 1280x1024, mozna i o neco vic.

Hostingy sice jedou, ale soubory po case mazou. Uz jsem na to narazil ve starych vlaknech hodnekrat, hosting jede, ale obrazek uz neexistuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Island

Příspěvekod Lipon » čtv zář 1, 2022 18:12

zkusil jsem nahrát jeden z obrázků, nenechá mě to nahrát nic, co je větší než 500kB
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod mike » čtv zář 1, 2022 20:06

Hmm, tak to se asi uplatnily moje limity i kdyz slo o tvuj prispevek... Jak se to projevi? Rekne to neco? Udelal jsem par pokusy a vypada to, ze limit u mne je okolo 2 MB a pri prekroceni se to chova debilne. V dialogu a nahravanim beha progress bar porad dokola a neukonci se to.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Island

Příspěvekod Lipon » čtv zář 1, 2022 21:53

Jednoduše to řekne, že nelze nahrát soubor větší než 500 kB a zůstane to jak je.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Island

Příspěvekod ntz » čtv zář 8, 2022 8:20

to jako vazne ??? o.O .. a ja tady vymejslim, ze pojedu na Slovensko, abych se tam tahal mekde po lesich zamorenejch hladovejma medvedama .. Jet na Island s fotakem je muj skoro celozivotni sen .. kdyz ale kouknu sem, tak z toho leze ze prelom rijna a listopadu asi nebude dobrej napad ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Island

Příspěvekod Lipon » čtv zář 8, 2022 9:13

nápad to špatnej nebude, jen počítej, že se nedostaneš už úplně do vnitrozemí, F kový cesty bývyjí otevřený tak do září, možná kraj října
a taky tam nebude tak draho, jako v hlavní sezóně (čvc-srp), půjčovné auta i nájmy klidně za polovic i níž
třeba Jarda Hora pořádá fotoexpedice na Island i v zimě, jen je jiný itinerář, než v létě - máš víc stabilní ledovce a ledovcový jeskyně, polární zář ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Island

Příspěvekod Kjuba » čtv zář 8, 2022 19:24

Já tam prakticky jindy než koncem září nebo začátkem října fotit nejezdím. Ten podzim je asi nejhezčí. Většina Fkových cest je v říjnu průjezdná. Chce to ale samozřejmě 4x4 auto a trochu zkušeností.

V zimě je to všechno úplně jinak. Otevřený je jen Ring Road. Bývá dost hnusně. Foto počasí si musíš dost "vyysedět" a "vyčekat". Někdy je to dost frustrující....

Já bych Ti doporučil jet tam teď a tu zimu si odpustit. Byl by jsi podle mě dost zklamaný.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod Lipon » čtv zář 8, 2022 20:31

Kjuba: a nemáš někde pár kousků ke shlédnutí, jak to tam na podzim vypadá?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Island

Příspěvekod Kjuba » pát zář 9, 2022 14:06

Na webu žádná fota nemám, neb nemám, zcela záměrně, žádnou webovou platformu, na které bych to vystavoval. Fotka patří na papír, řádně adjustovat a na zeď.

Ale je toho plný internet. Zadej do Googlu "autumn Iceland photos" a můžeš to hodiny prohlížet.

Mé osobní tipy jsou:

1. Poloostrov Snæfellsnes, od října dle mě nejlepší lokace, navíc s velkou šancí na polární záři (pokud Tě ovšem zajímá)

2. Západní fjordy. Nádhera, ale dost odlehlé, málo silnic. Je třeba si to "nachodit" a najít si svoje místa. Ale je to spousta km, někdy i dost daleko od auta. Ne každý je ochoten to absolvovat.

3. Duhové hory. Tam můžu být klidně týden kolem Landmannalaugaru a nemám šanci to všechno projít. Tam je to na celý život. Ale koncem října už se tam nejspíš nedostaneš. Je to na Fkových cestách.

4. Fotit se dá i na Laugavegur Treku. To vede z Landmannalaugaru do Skogaru a fotit se dá na každým metru.

https://tmbtent.com/laugavegur-trail/

Dále třeba vnitrozemí Askja. Ale tam je těžký se dostat autem i v létě, je to přes brody těžkým terénem. Ale stojí to za to.

Dále třeba Hornstrandir, Fjaðrárgljúfur, Vestrahorn, Reynisfjara, Sigöldugljufur mnoho dalších.

Více třeba tady:

https://iceland-photo-tours.com/article ... -your-mind

P. S. Tohle píšu jako krajinář. Samozřejmě záleží na tom, co by Tě zajímalo. Pokud wildlife, tak jsou tam jiná místa. Hnízdiště ptáků, kytovci a co já vím, co ještě. Já to nedělám, protože to neumím.

Makraři a detailisti se vyblbnou na 5 metrech čtverečních. Ti jsou nejlepší. Když jsem tam vozil lidi na focení, tak s těma bylo nejmíň starostí... :-)
Naposledy upravil Kjuba dne pát zář 9, 2022 14:24, celkově upraveno 3
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod Lipon » pát zář 9, 2022 14:20

dík za tipy
Laugavegur jsme letos šli, ten kratší, v říjnu se to ale jinak než do Skogaru už nedá.
Z Thorsmorku jezdí busy jen do konce září, asi kvůli počasí, chaty na Laugavegur treku myslím že jsou taky jen do konce září, aspoň co nám říkal správce na jedné z nich
Skogar je přeci jenom na hlavní, kde busy ještě trochu jezdí, je tam i nějaká linka do Reykjavíku.
Odlehlost ani chození mi nevadí.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Předchozí

Zpět na Skandinávie