Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte led 6, 2015 13:41

V polovici mája je vám offroad naprd, leda by ste si požičali islandský bigfoot špeciál a vedeli to správne odšoférovať. Vnútrozemské cesty sa otvárajú najskôr začiatkom júna, obyčajne v polovici. Minulý rok bola cesta do Landmannalaugaru otvorená až začiatkom augusta, v roku 2013 tesne pred prázdninami, v oboch prípadoch iba od západu.

Trek sa v tom čase už niekedy prejsť dá, ale autom sa tam (asi) nedostanete. Aj keď tento rok tam majú podstatne menej snehu, ako roky predtým, takže mikrošancu máte :-)

Inak so spaním mimo kempov vo všeobecnosti problém nie je.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod musashi » úte led 6, 2015 15:53

Diky moc za odpoved a za odkaz!
Jestli chapu spravne, cerne trasy jsou sjizdne, oranzove zatim nikoliv?
Predstava byla, ze trek pujdeme pesky ze Skogaru nahoru ... Do Skogaru by se autem snad dostat dalo, otazka je, zda je pak se jak dostat zpatky pro auto?
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte led 6, 2015 17:21

Nie, ale na tej mape sú cestné kamery, kde sa dá pozrieť množstvo snehu :-) Zjazdnosť ciest je tu. Tú stránku treba pozorne sledovať, aj miestni sa ňou celkom dosť riadia.

Do Skógaru sa dostanete bez problémov, ale na to nepotrebujete offroad.

Naspäť jedine peši. Občas je ešte pred otvorením ciest v Landmannalaugare alebo pri Áftavatn správca s veľkým autom, ale to veľmi závisí od podmienok. A či vozia ľudí netuším.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod musashi » úte led 6, 2015 21:46

Ty jo, tak to si me teda nepotesil :(
V tom pripade berou veskere plany za sve a naplanovat neco rozumneho bude vyrazne slozitejsi ...
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte led 6, 2015 22:31

Času máš dosť, môžeš si to obvolať a zistiť, či na tých chatách/kempoch niekto bude a možno ti počasie vyjde. Alebo ti minimálne miestni poradia, čo by mohlo byť v tom čase schodné.

V každom prípade, môžeš si požičať normálne auto a prejsť si nejaké treky, ale asi iné. Pár ľudí tu na fóre to urobilo a boli spokojní. Ale s offroadom tam v máji naozaj veľmi nemáš čo robiť... Skúšal som nájsť pár informácií o zimnom prechode treku do Landmannalaugaru, chcel som tam ísť túto zimu, ale vraj je to čistá samovražda, tie podmienky sú veľmi, veľmi drsné. V máji to môže byť lepšie, ale aj nemusí, všetko záleží na počasí - na rýchlosti topenia, stave riek a hrúbky ľadovej škrupiny.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod musashi » úte led 6, 2015 22:40

Auto planujeme pujcovat tak jako tak, abychom tam behem pobytu byli sobestacni.
Chtel jsem ale par dni stravit na treku a Duhove hory me lakaly snad nejvice. Kazdopadne mas pravdu, ze casu je zatim dost, takze zkusim nastudovat i dalsi moznosti.
Diky moc za ochotu!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte led 6, 2015 22:53

Ešte mi napadlo: ak by si sa peši dostal do Landmannalaugaru, nemusíš ísť naspäť, ale dá sa po ceste F225 dostať na cestu 26, ktorá už v tom čase býva zjazdná (alebo o 15 km severnejšie je už 32, ktorá je asfaltová a udržiavaná aj cez zimu). Je to asi 50 kilometrov prinajhoršom prejditeľných za deň. Auto tade síce prejsť kvôli snehovým poliam nemusí, ale peší človek áno.

Prípadne 30 km z Landmannalaugaru priamo na sever k benzínke a hotelu Hrauneyjar, môžeš im zavolať, odkedy fungujú a či sa k nim dá v máji autom dostať, na nete iste bude kontakt.

Edit: aha, tak oni majú vlastnú stránku a zdá sa, že fungujú celoročne. Dokonca sa mi marí, že odkedy z cesty F208 urobili bezefkovú (208), tak týmto smerom ani nie je žiadny brod - takže by to malo byť ozaj bez problémov.
Naposledy upravil wawrik dne stř led 7, 2015 9:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod musashi » stř led 7, 2015 8:01

Parada, moc diky za tip! To by mohlo byt reseni, proverim to na mapach. Snad to zvladneme :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod musashi » ned led 18, 2015 9:00

Tak jsem v ramci Tvych informaci dosel k zaveru, ze v danem obdobi a pri casu, ktery mame k dispozici, ten trek nedava moc smysl.
Nemel bys tip na nejake jedno az tridenni okruhy, kde se da (plus/minus) vychazet z ring road a vracet se zpet? Tedy pokud vubec nejake takove jsou?
Nechtel bych stravit cely pobyt v aute, ale zase si s ohledem na podminky nemuzu dovolit stravit minimalne 8 dni na treku :(
Diky za pripadnou ochotu!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned led 18, 2015 9:56

To ti budú musieť poradiť iní, na to som ja malý pán. Peši nemám Island veľmi prechodený, okrem Západných fjordov a pár jednodenných výletov.

Pekný a nenáročný je kaňon Joekullsa a Fjoellum od Ásbyrgi na juh, náročnejší je trek od chaty Mulaskáli (na konci F980) ku sopke Snaefell. Ale sú to prechody, z každého som prešiel iba časť a netuším, ako to tam vyzerá v máji ani ako náročné sú časti, ktoré som nevidel - napríklad výstup na Snaefell, ten má byť náročný celkom dosť. Fajn je aj výstup na najvyšší kopec Islandu, Hvannadalshnúkur, to je jednodenný výstup od mora až do 2111 m, zhruba v 800 metroch je nástup na ľadovec, výbava nutná. Ak nie ste moc skúsení, dá sa zobrať sprievodca. Je (teda bol) o dosť lacnejší ako tatranský, môže zobrať až 11 ľudí a v cene je aj požičanie výbavy, vrátane topánok, ak treba. A niečo v okolí Dúhových hôr alebo priamo v nich by sa tiež určite dalo urobiť, minimálne na Heklu sa od cesty 26 bude dať vystúpiť. Ja by som naozaj začal tým, že by som zavolal do toho hotela vyššie alebo rangerom v tej oblasti a popýtal sa. Oni sa vyznajú, ja nie.

Tu máš pár linkov na pešie cestopisy (väčšinou od členov OF) z mojich bookmarkov, možno ti pomôžu, aj keď sú zo sezóny:
http://www.ui42.sk/island/
http://www.tatry.nfo.sk/island/obsah.html
http://rumcajs.ulfree.net/Webgalerie/20 ... ndex3.html
http://beba.ontheroad.to/island-2013/

Pár ľudí odtiaľto má aj celkom pekné okomentované fotky zo zimných trekov, ale galérie majú neverejné, to ti budú musieť poslať sami...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod musashi » stř led 28, 2015 21:23

Diky moc, tak nejak to sjizdim a sosam informace.
Chtel jsem se zeptat, zda nemate nekdo zkusenost s peer2peer pujcenim auta na carrenters.is?
Ty ceny jsou proti beznym komercnim pujcovnam uplne jinde a tak bychom to z ekonomickych duvodu pujcili radi prave tady.
Diky za kazde info!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod tocak » ned úno 1, 2015 11:02

Ahoj tady najdeš spoustu treků na Islandu ISLAND
Také se dá hezky pochodit v okolí Mývatnu.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned úno 1, 2015 11:55

Máš nejaký tip? AFAIK okolo Mývatnu sú len také párhodinové vychádzky, ale môžem sa mýliť...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod musashi » ned úno 1, 2015 12:03

Diky, prosmejdim to tam! ;)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Island

Příspěvekod tocak » ned úno 1, 2015 12:24

Už si přesně nepamatuju jména těch oblastí, na více dní to asi nebude dá se to stihnout za jeden den. Jde jít od kráteru Hverfell, přes nádherné jeskyně Grjotagjá a Storagjá (asi se to píše jinak) pak okolo té kouřící laguny co je u 1ky na Námafjall a od tama je značená cesta přes lávová pole směrem k Lerihnjukur tam si pochodit, touto cestou se tam dá dostat zdarma jinak se v tomto prostoru od parkoviště vybírá vstup od tamtud je možné dojít k kráteru Víti a pak vystoupat na Kraflu je tam krásný rozhled, vypadá to, že se tam nesmí chodit, vede tam stará trasa co už není značená, ale my tam vylezli, pak si obejít elektrárnu a zpět druhou stranou. Pro pochopení přidávám mapu Mapa za jeden den se to asi stihnout nedá my jeli nějakou část stopem, přičemž na trase přes lávová pole k Lerihnjukur jsme během pár hodin nepotakli nikoho.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Island

Příspěvekod Hotik » ned bře 8, 2015 14:15

Koupání na Islandu

Ahoj všichni milovníci Islandu, bavíte se tu o nejluxusnějších místech tohoto krásného ostrova, dovolím si přidat ještě další :)
S kolegou jsme momentálně vytvořili web s uceleným seznamem všech koupacích jezírek, termálních pramenů, hot potů a hot springů po celém ostrově, vše doplněno o aktuální GPS souřadnici a fotku :) Mrkněte na www.hotpoticeland.com a užijte si cestu!

Mějte se báječně

Kuba
Hotik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned bře 8, 2015 14:07

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned bře 8, 2015 15:09

Skvelé! Dobrá práca...

Je nejaká možnosť, ako to používať offline? Robím si (okrem iného) podobnú databázu, ale zďaleka nie je taká podrobná ako vaša. Mám to v Mapsource, aby som videl horúce pramene alebo prírodné zaujímavosti najbližšie k miestu, kde práve som... Dalo by sa to vyexportovať do gpx, trebárs bez fotiek, aby tej online verzii zostala nejaká pridaná hodnota?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte kvě 26, 2015 13:03

Má niekto aktuálne informácie o tom, ako to vyzerá vo vnútrozemí? Ide mi o to, či bude najmä sever pri Askji na konci leta prejazdný, alebo tam stále robí šarapatu voda z ľadovca. Musashi, už ste sa vrátili?

A druhá vec - má niekto nejaké nápady, kde sa zastaviť s 2,5-ročným deckom? Mám na mysli akékoľvek atrakcie - od lagún typu Forvöd cez automobilové múzeum až po nejaké kone, skútre, prípadne nejaké miestne festivaly so šarkanmi alebo tak... Privítam čokoľvek, hlavne nech je to rôznorodé - mesiac je dlhá doba a detské ihriská tam okrem Reykjavíku veľmi nevedú.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte čer 23, 2015 9:53

Tak skúsim iné...

Nemá niekto dobrú turistickú mapu Laugavegurinn treku? Z Landmannalaugaru do Skógaru.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » úte čer 23, 2015 10:38

2.5 rocnemu decku to bude uplne jedno, nie? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte čer 23, 2015 11:08

Čo, atrakcie? Ani nie, treba mu to urobiť pestré. Potom sa nenudí a celá dovolenka je v pohode. Mesiac hádzať kamene do vodopádov a naháňať papuchalky by nebavilo ani mňa :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod apuka » úte čer 23, 2015 14:14

grco píše:2.5 rocnemu decku to bude uplne jedno, nie? :)
Jemu mozno jo, ono si "zabavu" vzdy najde, ale rodicom to asi jedno nebude :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Island

Příspěvekod wawrik » úte čer 23, 2015 19:01

Chodíme na cesty aj treky od troch mesiacov a nikdy nebol ani najmenší problém. Ani v lietadlách, ani na chatách, ani na túrach. A v stane šarkan spal ako Šípková Ruženka, aj keď sa okolo prekrikovala pripitá partia.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod mike » úte čer 23, 2015 19:03

To aby ses zamyslel nad tim, po kom teda je ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Island

Příspěvekod mike » úte čer 23, 2015 19:48

V tom pripade sis postaka dobre vybral ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Dovoz masa a masných výrobků na Island

Příspěvekod ricardo » sob srp 8, 2015 17:21

Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat, jestli máte někdo zkušenost s dovozem sušeného masa nebo různých masných výrobků (třeba lovečáku) na Island? Vím sice, že je to zakázané, ale zajímalo by mě, jak často a striktně to Islanďané kontrolují..

Předem díky za všechny odpovědi

Ricardo
ricardo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát srp 7, 2015 12:37


Re: Island

Příspěvekod mike » ned srp 9, 2015 1:57

Jj, slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie