Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Island

Příspěvekod tocak » úte čer 14, 2016 7:17

Tady přidávám věc co mi moc pomohla a to je mapa supermárketů.
http://www.iheartreykjavik.net/2013/07/the-ultimate-guide-to-food-shopping-in-iceland/
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Island

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 12:24

@wawrik: Zistil som, ze budem mat asi volno posledny julovy tyzden a premyslam, ze by som to otocil na Island. Mam ale len 5 dni, odporucil by si mi nejaky itinerar? :) Diky.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv čer 16, 2016 13:25

Mam tu zle wifi, tak len v rychlosti.

Pozicaj si offroad a chod na juh - Landmannalaugar, od severu sa tam dostanes aj osobnym autom (tam aj dve noci, cez den tura na okolite kopce a k horucim pramenom Storihver). Potom offroadom sa da prist ku vyslapu na Heklu, dalej je v tej oblasti Lakagigar, tiez offroad.

Nejake tie vodopady, urcite Serljalandsofoss, Skogafoss, pripadne aj s (pol)dennym vyslapom pozdlz kanonu nad vodopadom, je uzasny. To zvladnes aj obycajnym autom, takisto ladovcovu lagunu Jokulsarlon. Plus na juhu je ešte pekný vrak lietadla v pobrežnej púšti.

Ak ti ostane cas, je tam NP pod Vatnajokullom, pripadne aj s guidom celodenny vyslap na najvyssi kopec Islandu Hvannadalshnukur, vybavu pozicaju.

Velmi by som sa inde na ostrove netrepal, vela casu by si precestoval. Vsetko vyssiespominane mam na webe, popozeraj, co ta zaujme. Itinerar ti takto v rychlosti nespravim, mam konecne okno v pocasi a chcem ist na Jezerku. Navyse zalezi kolki idete, kolko chces chodit a kolko jazdit, kde chces spavat... V kazdom pripade sa za 5 dni da stihnut vela. A potom sa tam vratis, ako vsetci ostatni :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 14:32

Diky.

Uz to samozrejme pozeram aj sam, a vychadza mi tiez, ze by som siel do toho Landmannalaugar (busom z Reykjaviku) a odtial 4 dnovy trek Laugavegur na juh (bud len do Thorsmork, alebo az do Skogar).

Problem je, ze idem sam, takze auto by ma vyslo dost draho, compact suv 550 eur, mini 310 eur! To sa mi za auto davat nechce. Bus tam aj zpatky vyjde na 100 eur a nemusim sa vracat z toho isteho miesta.

Vychadza mi, ze budem mat cele 4 dni na slapanie, tak teraz sa snazim zistit, ci som schopny to dojst az do Skogar.

Spat budem bud v chatach po ceste, alebo v stane, to este premyslim...

Co ty na to?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 17:27

Vis o tom, ze na Islandu casto prsi? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod Kjuba » čtv čer 16, 2016 17:48

Naprostý souhlas s poslední větou wawrika. Takže ono je vlastně stejně jedno, co si vybereš, protože Ti to stejně nedá a příště to doženeš. A když ne příště, tak příště a příště.

IMHO ten Bus není moc dobrej nápad. Autem je to mnohem lepší. Kór když máš jen 5 dní.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 18:39

@Kjuba: Neber to zle, ale vysvetli mi, jak je lepsie auto, ktore ma bude stat 550 eur, zaparkujem ho v Laudmannablabla, pojdem 4 dni pesi niekam a potom sa budem musiet neviem jak vratit zas k autu (co vlastne ani nestiham).

Oproti busu, ktory mi ide v pohode priamo na zaciatok trasy, a potom zpatky aj z Thormblabla, aj zo Skogar? Celkovo za 100 eur? :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 18:48

@mike: Viem, idem out of my comfort zone :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 18:52

Objevils v sobe skryte sklony k masochismu nebo chces mit duvod si poradne zanadavat? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49392
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Island

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 18:56

Oboje :P Ale pre istotu idem na zaciatok len na 4 dni, a nie na 10 :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pát čer 17, 2016 16:58

grco píše:Problem je, ze idem sam, takze auto by ma vyslo dost draho, compact suv 550 eur, mini 310 eur!
Jo, na pešo je ten Laugavegurinn najlepšie riešenie. Dobrá dostupnosť busom z Reykjavíku aj návrat zo Skógaru, a keď nebudeš stíhať, dá sa vrátiť aj z Thórsmorku.

A podľa mňa je to top trek na Islande, pestrý, ľahký, a ponúka z každého rožku trošku.

Ak ti bude vychádzať počasie, vykašli sa na chaty a zober stan. Chaty sú prepchaté a drahé, sa mi marí okolo 50 € noc... Aj stan stojí tuším 15 €.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » pát čer 17, 2016 17:09

@wawrik: jo presne, tie spojenia busmi som pozeral, ide mi tam bus hned v den kedy doletim, vecer som v landmanblabla, prespim a rano mozem vyrazit, a zpatky tie busy idu aj o 8 vecer, a pred polnocou som v reykjaviku, zase prespim a rano na lietadlo, takze som rozhodnuty, ze to bude prave tento trek...

no a stan beriem na 100%, pretoze som cital, ze tie chaty treba rezervovat tak pol roka dopredu ;)

teraz este premyslam, ci to tam ta moja hubba hubba hp zvladne, alebo musim kupit novy! :D

arcteryxy bora 2 som uz objednal, pridu buduci tyzden, tak dufam ze budu v pohode a stihnem ich rozchodit :)

nemas nejake odporucanie na mapu, alebo nejaku literaturu? nasiel som toto
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pát čer 17, 2016 18:41

Hubba Hubba je v pohode, kopec ľudí to tam vláči. Samozrejme, ak nepríde nejaký extrém... Treba to stavať s rozumom a zistiť si, odkiaľ fúka/bude fúkať vietor. Chatári majú väčšinou aj slušné meteostanice a vedia poradiť. Inak na konci augusta (by) nebol s chatami problém - vždy som dorazil okolo tretej medzi prvými a chatári sa ma pýtali, či nechcem radšej posteľ.

Mapu som kúpil v Landmannalaugare za nekresťanských 17 €. Je dobrá, aj keď trochu odlišná od našich. Ale nie je treba, celé je to dobre značené a ak si stiahneš nejaké GPX do mobilu alebo navigácie, vyriešiš aj tie asi dve miesta, kde mapy tvrdia niečo iné ako smerovníky :-)

Btw, načo chceš itinerár, keď vieš, kam ideš? :-k
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » pát čer 17, 2016 19:06

Ked som pisal ten prvy dotaz, tak som este nevedel. :) Som zacal hladat sam co sa tam da podniknut az potom :)

Ze keby som nic nenasiel, tak mozno ma niekam posunies, chapes :) A som rad, ze si mi aj schvalil to, co som vybral :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Příspěvekod Kjuba » pát čer 17, 2016 19:24

Grco: neboj, neberu to zle.... Já to myslel obecně. Pokud máš málo času, tak je to autem lepší a stihneš toho víc. Ale pokud chceš jít jen konkrétní trasu Landmanalaugar-Skogar (čemuž se vůbec nedivím, protože je to top trek nejen v rámci Islandu), tak je to samozřejmě lepší busem. Ale stojí to čas. Auto Tě stojí "jenom" peníze.

Takže souhlas s busem v Tvém případě.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod grco » pát čer 17, 2016 19:32

Jasne, chapem, autem by to bolo skor na presuny a len 1dnove vylety. To mozno nekdy jindy :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod grco » pát čer 17, 2016 19:33

@wawrik: tak stan neriesim teda, budem to musiet prezit v tej hubba hubba, ktoru budem stavat za dazda, snazim sa na to psychicky pripravit :)

prinajhorsom budem prosit aby ma pustili do chaty :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod grco » pát čer 17, 2016 20:50

Tak letenka kupena! \:D/
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod cmaro » ned srp 14, 2016 20:19

Zdar páni, viem že je ešte len leto ale rozmýšlam ako využiť dovolenku okolo vianoc a nového roka. Napadol ma Island má zmysel ist na prelome december januar ist na island? Rad by som bol min tyzden podla leteniek popr aj dlhsie. Mate niekto nejake skusenosti? Diky
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Re: Island

Příspěvekod wawrik » ned srp 14, 2016 20:32

Už len pre polárnu žiaru sa tam rozhodne oplatí ísť.

Dá sa vidieť aj kopec atrakcií v okolí ringroad. Niektoré v sezóne ani neuvidíš - napríklad ľadové jaskyne pri Jökulsárlone. Vnútrozemie je uzavreté komplet, z toho neuvidíš nič.

Už tu o tom niekde reč bola. Pešej turistiky si veľmi neužiješ, ale príroda je svojská a zaujímavá aj v zime.

Rozhodiť plány môže vietor, občas je na pár dní jazda po ringroad nemožná, to sa všetci ubytujú na benzínkách a dúfajú, že vietor skončí skôr ako zásoby :-)

Tie letenky Wizzairu a Wowairu sú lákavé, však? :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod cmaro » pon srp 15, 2016 14:05

Wawrik, presne ako hovoriš :) Letenky sú lakavé. tak si to dávam dokopy, čo kde a hlavne ským. Druhu alternatívu mam Gruzinsko s lyžovačkou v Gudauri. Na rozdiel od Teba sa neviem sám rozhýbat. Potrebujem mať nejaké sparinga. Ja sa sám nevyberiem ani do Tatrach :)
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pon srp 15, 2016 14:59

No mňa by si možno na to aj ukecal, polárnu žiaru som stále nevidel :D Chcel som tam ísť v januári, ale nemal som s kým :D

Najbližšie tam idem na začiatku budúceho leta trajektom, takže túto zimu mi to nehrozí, až tú ďalšiu.

Problém je, že je to drahé - ceny sú síce prívetivejšie ako v sezóne, ale aj tak za týždeň zimného Islandu mám komplet mesiac v Nepále aj s darčekmi :D To sa potom rozhoduje fakt ťažko.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod cmaro » pon srp 15, 2016 15:26

To mi ani nehovor, aj to mam v plane len nie a nie sa odhodlat. A ked sa tak nieco dotoho pride :(
Chcem nejak zmyslupne vyzit dovolenky medzi sviatkami. Predsa Island je trosku menej casovo narocny. Takze preto a to nehovorim ze by som nesiel aj do Nepalu. Ale musim sa uz konecne rozhybat. treba na dozadku nakopat aby som niekam siel.
Uživatelský avatar
cmaro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: pon črc 18, 2011 18:42
Bydliště: NMnV

Příspěvekod Kjuba » pon srp 15, 2016 16:46

Zdarec, doporučuji vyrazit co nejdříve. Delší dobu pozoruji, že to začíná být pěkná masovka a jde to od 10 k 5. Místa, která bývala prázdná a skrytá bez turistů jsou dneska opatřena novým parkovištěm a je tam hromada lidí. Ty levné letenky budou dle mě už poslední hřebíček do rakve. Všude bude hromada chrochtajících Němců apod. Samo to platí nejvíc v sezoně. V zimě to bude lepší, ale fakt můžeš ztvrdnout někde na benzince na 5 dní.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pon srp 15, 2016 16:51

Ono je to vládny program z predminulého roku na zvýšenie príjmov cestovného ruchu. Preto sa aj zhusta asfaltujú cesty po celej krajine, aby sa aj pre osobné autá sprístupnilo čo najviac odľahlejších atrakcií.

Bohužiaľ s tým pribúda aj zákazov a obmedzení. To predtým vôbec nebývalo, ale takú masu ľudí už treba regulovať.

Teraz je také vhodné medziobdobie. Kopec z nových atrakcií je ešte pomerne neznámych, zato sú ľahko dostupné, rovnako ako Island ako taký. Ešte pred nedávnom boli najlacnejšie letenky na mimosezónu okolo 300 € a nedalo sa dostať nikam okrem ringroad a Thingvelliru. Pri tom všetkom tam ešte nie je toľko ľudí, ako bude o dva roky, keď už bude každý vedieť, ako je to dostupné (a lacné, lebo ceny sa znížia).
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Island 2016

Příspěvekod Johny55 » ned zář 18, 2016 19:26

Zdravím,

tento rok jsem měl možnost podívat se na Island, musím říct, že to bylo fascinující. Za mě hodně zajímavé, sice už trochu zima...rekord byl -2 ve stanu (byli jsme přelom Srpen, Září) nicméně jako přírodní a poznávací zážitek super. Půjčili jsme si Toyota RAV 4 4x4 což bylo ideální na náš plán a to F-roads (ne dokola, ale středem Islandu) ...

Krátká video produkce z výletu: https://www.youtube.com/watch?v=uj6to7h0A5A pokud máte zájem za odběr budu rád, chystám další cestovatelská videa.

A jaké jsou vaše zážitky s Islandem a nebo něco tomu podobné?

:tonqe:
Naposledy upravil pavproch dne ned zář 18, 2016 19:36, celkově upraveno 1
Důvod: edit by -pp-: sloučeno s vhodným tematem
Uživatelský avatar
Johny55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: ned lis 20, 2011 19:23

Re: Island

Příspěvekod Johny55 » pon zář 19, 2016 15:48

bonus polární záře ;) https://www.youtube.com/watch?v=AWkzmQGzB2E něco neskutečného....bylo kolem -2 stupňů, totálně jsme mrzli, ale záře hřála :D
Uživatelský avatar
Johny55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: ned lis 20, 2011 19:23

Příspěvekod Kjuba » pon zář 19, 2016 21:11

Záře pěkná. Jaký stupeň jste měli dle předpovědi? My jsme letos moc štěstí neměli a měli jen 3jku v Landmannalaugaru. Ale i tak to bylo pěkný.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re:

Příspěvekod Johny55 » čtv zář 22, 2016 12:08

Popravde v den kdy jsme videli polarni zari jsme ji necekali. Pres den bylo zatazeno a osklivo, pak jsme si sli zahrat karty do spolecenske mistnosti u kempu a kdyz jsme sli ke stanum najednou .... zare. Tak jsem ihned tasil kameru, vse nastavil a nechal celou noc :wink:

jinak posledni z trilogie Island videji (4K z GoPro kamery): https://youtu.be/U8SjpBgZxsg
Naposledy upravil mike dne pát zář 23, 2016 3:14, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
Johny55
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: ned lis 20, 2011 19:23

Re: Island

Příspěvekod nefertiti » stř led 4, 2017 16:09

Ahoj :),
uz dlouho uvazuju nad Islandem. Rada bych jela na tri tydny: cerven-cervenec. Mohl by mi nekdo poradit s jak velkou sumou penez mam cca pocitat? Vim, ze to je dost individualni, ale staci hruby nastrel ;). Divala jsem se, ze letenka se da sehnat okolo 6000,- , videla bych to spis na dobrodruznejsi vylet- spani ve stanu a cestovani stopem. Koncim letos skolu a jsou to me posledni prazdniny v zivote, tak bych je rada vyuzila na cestovani. :t:t
Diky moc za rady :D
nefertiti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 3, 2017 14:53

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie