Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř dub 23, 2014 8:08

Asi o 5-20 centov na liter viac ako u nás. Nepodstatná položka.

Edit: vo dvojici by som radšej spal v aute, je to o dosť pohodlnejšie najmä kvôli vetru - hluk a mokro. A stan by som vyťahoval len na párdňové treky. Ale to je každého vlastný boj, najmä keď namiesto stanu nosíš cirkusové šapitó :twisted:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » stř dub 23, 2014 8:30

@wawrik: tam sa neda spat, je to strasne kratke

inak, ma zaujima jedna vec, ked si tam siel uz druhy krat a vedel si jak to tam chodi, preco si nesiel neskorsi termin aby boli otvorene cesty?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Island

Příspěvekod wawrik » stř dub 23, 2014 8:34

V robote mám problém s letnými dovolenkami. Aby som mohol chodiť na 4-5 týždňov do Nepálu, cez prázdniny musím držať hubu :D Čo mi v zásade vyhovuje, lebo v lete nemám kam chodiť, teda okrem toho Islandu, kde je príjemných 10 stupňov...

Inak vnútrozemské cesty sú obyčajne otvorené od polovice júna do polovice septembra, čiže tri mesiace (to je zhruba islandská sezóna). Minulý rok boli otvorené tri týždne... Vo vnútrozemí bolo veľa snehu a vody, v podstate by som si iným termínom veľmi nepomohol.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod grco » stř dub 23, 2014 8:40

Aha, chapem, aj tak mas tej dovolenky nejak vela :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6899
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08


Re: Island

Příspěvekod Aggy » čtv dub 24, 2014 8:41

Ahoj, jaké máte prosím zkušenosti s kontrolami zavazadel po příletu na Island? Jaké by mohly vyvstat problémy a jak jim třeba předejít. Vím, že je nějaký limit váhy jídla, věci co se nesmí vozit, ale jak je to hlídáno a zabezpečeno? Vážením a probíráním dovezeného jídla a podobně? Letíme v termínu 30.6.- 18.7.
Díky za informace těm zběhlým :wink:
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv dub 24, 2014 8:50

Pri odchode z letiska je stôl s colníkom, ktorý námatkovo vyberá batohy na kontrolu. Mal tam aj váhu. Ako presne kontrola prebieha netuším, šikuláci z Air Berlin nám batohy tak trochu postrácali.

Kamaráta prelustrovali pri príjazde z trajektu, celé auto poslali do takej búdy a tam ho preklepli. Vyhádzali mu všetko jedlo a do trojkilového limitu na potraviny, ktoré si človek môže zobrať, mu zarátali napríklad aj otvorenú dvojlitrovú cocacolu. Takže mu, pochopiteľne, už veľa potravín, čo si mohol zobrať, neostalo.

V oboch prípadoch je šanca, že prinesené potraviny cez kontrolu prenesieš, pomerne vysoká. Ale úplne zbytočne, ceny sú plus-mínus rovnaké ako u nás.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod Aggy » čtv dub 24, 2014 8:56

Myslel jsem si, že to nějak takhle bude. :shock:

Nejde ani tak o peníze, jako o četnost obchodů na trase co jsme si zvolili.. chceme z Keflavíku, kam přiletíme, letět rovnou na západní fjordy Hornstrandiru a pak trekovat převážně na severu ostrova. :t:t

Proto se ptám, jak je to s tou kontrolou, být na jihu, tak to neřeším. Takhle nad tím ale dumat musím :((
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv dub 24, 2014 9:03

To ma zaujíma, dúfam, že potom napíšeš nejaký report... Mne sa tam kvôli počasiu dosť nepodaril jeden trek, ale určite sa tam ešte vrátim.

Kam presne tam letíte?

Rozložte si to jedlo do báglov rovnomerne, keď vám jeden vyhádžu, s ostatnými prežiť dokážete.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Re: Island

Příspěvekod Aggy » čtv dub 24, 2014 9:11

Díky za odkaz:) Do přístavu Hesteyri, pak na čumendu k útesu Hornbjarg, nějaké kopce, nějaké koupání, prostě bych rád zažil tu divočinu.. hlavně všechno trochu mimo jižní, turisticky vytíženější, dění :)
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod [b2e] » čtv dub 24, 2014 9:16

Ja teda nesouhlasim s tim, ze ceny jsou rovnake. Chleba u nas nestoji 100,- CZK a nejlevnejsi jogurt 40,- CZK. O uzeninach radeji ani nemluvim. (Byl jsem tam ted v breznu.)

Ja jsem teda jel nabaleny jidlem dost nadrzo. V krosne jsem mel neco pres 4 kg (1 kg nadlimit) a dalsi 1.5 kg v prirucnim zavazadle a spolehal jsem na to, ze me nevyhmatnou. Nevyhmatli. Celnici u toho exitu stali a usmivali se na lidi a nic neresili. V planu jsme meli jezdit a spat spis mimo civilizaci a stravovat se vzdycky nekde v terenu. Kdybych to mel vsechno kupovat na miste, tak se mi to prodrazi.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv dub 24, 2014 9:27

Môže byť, my sme kupovali hlavne špagety :-) Jogurt je u nás nadávka a údeniny nejako nejeme. Ale chleba na miestach, kde sme kupovali my, 4 € určite nestál. Strava bola drahá iba v reštikách, resp. fastfoodoch na benzinkách.

Aggy: v Hesteyri je letisko? :o AFAIK sa dá letieť iba do Ísafjorduru, a odtiaľ loďou na sever.

Ešte mi napadlo - ako budete variť? Tak či tak budete musieť po poslednom lete kúpiť plynovú bombu alebo lieh, nie? To obyčajne majú na benzínkach, a tam mávajú aj základné potraviny.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod [b2e] » čtv dub 24, 2014 9:30

Jj, na benzinkach celkem bezny sortiment. Pulkilova plynova bomba se standardnim zavitem okolo 2000 ISK (ale na tuhle cenu jsme, myslim, meli smulu, mela by se dat koupit i levneji).
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Island

Příspěvekod Aggy » čtv dub 24, 2014 9:34

tam dojedeme lodí od letišťátka jak píšeš.. já to popletl :oops: ..pořád mi dělá problém zapamatovat si ty názvy.. a přečíst je, to je ještě větší oříšek.. :mrgreen:
Pojedeme na plynu, takže něco určitě dokoupíme i ze zásob, ale i tak je lepší si všechno pozjišťovat. Tudíž díky za tohle vlákno i rady v něm :prayer:
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv dub 24, 2014 9:38

Aggy píše:Pojedeme na plynu, takže něco určitě dokoupíme i ze zásob...
Jasné. Ja len, že keď vám aj vyberú všetko jedlo (čo sa nestane, zo skupiny berú väčšinou len jedného), netreba vešať hlavu.

Teším sa na report, nezabudni na nás :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod Aggy » čtv dub 24, 2014 9:45

nezapomenu- budou fotky, bude blog, bude report \:D/
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod Aggy » pát čer 13, 2014 8:58

Jakého byste prosím doporučili knižního nebo mapového průvodce?
Zaujaly mě tyhle-
http://www.mapy-pruvodce.cz/JOTA/PRUVODCI/Island~9372.html
http://www.mapy-pruvodce.cz/SVOJTKA/PRUVODCI/Island~10290.html

napadá vás něco lepšího? Rád bych podrobné mapky, nejlépe i popisky cest, pozice kempů a nocležišť. Snad toho nechci moc:) díky za rady
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod šíp » pát čer 13, 2014 9:56

O Islandu mám jen jeden typ /RG/, ale o Norsku a Finsku mám oba a jednoznačný závěr jsem již psala v jiném vlákně:

šíp píše:Máš už průvodce? Doporučuji na Váš způsob cestování spíše Rough Guide než Lonely Planet. Mám obojí, tak mohu porovnávat. RG mi přijde psaný spíše pro autoturistiku, kdežto LP pro turisty cestující spíše veřejnou dopravou. V případě zájmu rozvedu blíže.


šíp píše:takže, rozhodla jsem se, že sem shrnu své poznatky.
nakonec mám FInsko jak LonelyPlanet tak ROughGuide
každé má své bonusy a malusy, pokusím se shrnout /jedná se konkrétně o průvodce touto jedinou zemí/

napřed LP
+ LP je přehlednější /členění každé kapitoly na informace, ubytko, restaurace, zajímavosti,dopravu-v jednotlivých odstavích/
+ informace o dopravě má u každého města, ne na konci kapitoly jako RG
+ přehlednější mapky měst a parků, jednodušší vyhledávání podle klíče
+ ubytko členěné do kategorií podle ceny
+ zpracované celé FInsko,nikoliv jenom zajímavé oblasti
+ přehledněji udělaný slovníček
- šílený předklad, strojová čeština-asi to překládali pomocí programu v PC
- sice pokryté celé FInsko, ale zase mín informací o jednotlivých atrakcích
- faktické chyby, ale dle mě vzniklé spíše chybou překladu nebo tím, že jim vypadla nějaká ta věta a odstavec pak dostal jiný smysl

nyní RG
+ spousta informací, které sice nepoužiju při cestování, ale ráda si je čtu /hodně historie, zeměpisu atd/
+ DVD přiloženo
+ mám aktualizované vydání, tedy i nové informace, více odpovídající realitě
+ pěkně udělaný překlad, žádná těžkopádná čeština
+ jednotlivé oblasti, kterým se věnují, mají popsané opravdu podrobně
- nepřehledné členění kapitol, všechno je prakticky napsané dohromady a skáčou z jedné věci na druhou /ubytko, informace apod./, pokud by člověk hledal určitou informaci, ztrácí se v textu/
- doprava je shrnuta pouze na konci velkých kapitol, což je jednak nepřehledné, jednak nedostatečně to pokrývá situaci
- hůře přehledné mapky
- nemají pokryté celé FInsko, zabývali se jen turisticky zajímavějšími oblastmi /ty ale zase mají podrobněji popsané než LP
- jejich členění na oblasti mě naprosto vytočilo - dali dohromady celky, které spolu nesouvisejí

Závěr: jedině LonelyPlanet

a nyní mě kamenujte
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Island

Příspěvekod Aggy » sob čer 14, 2014 14:34

Děkuju moc!:)
Uživatelský avatar
Aggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon zář 3, 2012 20:01
Bydliště: Plzeň 92% / Sušice 6% /Hodslavice 2%

Re: Island

Příspěvekod bodik » pon črc 28, 2014 12:29

Aggy píše:Děkuju moc!:)

Nám se na Islandu nejvíce osvědčil LP
bodik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon črc 28, 2014 12:17

Re: Island

Příspěvekod wawrik » čtv srp 21, 2014 16:41

Aggy píše:nezapomenu- budou fotky, bude blog, bude report \:D/
Tak kde sú? Prešli ste celý Hornstrandir? Rozprávaj, preháňaj...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Island - aktuální informace

Příspěvekod charlie.v » ned srp 31, 2014 15:07

Ahoj, byl jsem tam celý červenec, šli jsme Laugavegur směrem od Skógafossu, od Landmannalaugaru dál směrem po F26, Detifoss - Ásbyrgi, dost jsme stopovali. Pokud se tam někdo chystáte a sháníte nějaké konkrétní informace rád poradím co budu vědět. Jo a letos poprvé jsem v Jokursarlonu neviděl tuleně :-)

K.
Islandofil.cz - osobní blog o Islandu
Twitter: Carl Carlsson
charlie.v
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon lis 7, 2011 19:23
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod cufa » ned srp 31, 2014 15:12

Ahoj.příští rok bych se rád podíval s manželkou na Island v době někdy od června do konce srpna.samožřejmě dle letenek a chtěl bych projít hlavne trasu Skogar - Landmannuugar a ně co sem tam a to vše co s nejmenčíma nákladama, Bez pujčování auta a do Skogaru stopem, možná občas spaní v nějakém tom kempu.Nejdál jsme byli v vysokých tatrách.Nemáme s takovým trekem ještě žádné zkušenosti.Já 50 let ale aktivní sportovec a moja občas nějaká jednoduchá tůra. Máme rádi přírodu a ne žádné válení u moře, jen nevím zdali to zvládnem, co nás čeká, hlavně mám obavy z toho počasí .
Který měsíc tak vychází nejideálnější počasí a kolik dní tak počítat na Islandu. Trek + den koupání v Ladmannalaugar + den Reykjavik+2 dny rezerva.mám z toho trochu v hlavě zmatek. děkuji kdo nás pomuže rozhoupat. pavel
cufa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned říj 7, 2012 16:19

Re: Island

Příspěvekod charlie.v » ned zář 14, 2014 12:46

Ahoj cufo,
nejlepší počasí na Islandu je v červenci a srpnu.
Stop do Skogafossu je v pohodě, jeli jsme to sice natřikrát ale bez problému. Kemp ve Skogafossu je asi 1 km od hlavní silnice č. 1. Co se týče spaní po cestě tak první den jsme kvůli počasí museli spát v horách mezi ledovci (chata asi za 4 200 ISK, Fimmvordulhas). Je tam možnost spát i venku ve stanu, ale za podmínek které nás tam potkaly o tom nešlo ani uvažovat. Platit šlo i embosovanou kartou. Dále po cestě jsou kempy v Thorsmorku (snad 2 nebo 3), potom Emstrur/Botnar, Alftavatn a pak už je Landmannalaugar. Většinou je ta trasa psaná na 4 dny (Skog.-Thorsm., Thorsm.-Emstrur, Emstrur-Alfta, Alfta - Lanmanna) ale rezervujte si raději 5, počasí tam bývá občas zrádné :-)
Po cestě je dost vody ale žádné jídlo (v Landmannalaugaru je malý obchod se základními potravinami). Po cestě je též několik brodů, jeden byl trochu drsnější, ale dá se to zvládnout.
Není to zrovna nejlehčí tůra ale nijak hrozné to není a hlavně je to tam krásné! 1 den si nechte v Landmannalaguaru na koupání, procházku po okolních kopcích a odpočinek. Z Laugaru jede nějaký bus přímo do Reykjavíku, stopovat se ale taky dá. Nejlépe asi dopoledne nebo později odpoledne kdy lidé nejvíce odjíždějí. Jo, kemp v Laugaru stál tuším 1 500 ISK a pozor, nenašli jsme tam nikde zásuvky!

Určitě vyražte, je to fakt velká pecka!
K.
Islandofil.cz - osobní blog o Islandu
Twitter: Carl Carlsson
charlie.v
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon lis 7, 2011 19:23
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod tocak » pon zář 15, 2014 16:26

Ahoj my jsme tam byli měsíc od konce června do konce července, celých 33dní jen stopem spaní povětšínou mimo kempy. Stopem se dostaneš dobře chce to jen trpělivost stopovat v dešti je horší protože to berou jen místní turisti nás v dešti nikdy nevzali.
Ke kontrolám zavazadel my letěli s wow air a žádna kontrola jídla a hmotnosti potravin nebyla, nikde pultík s celníkem taky jsme se báli a bylo to ok.
Trek Laugavegur z Landmanalaugaru do Skogaru je to nejhezčí co jsme na Islandu šli. Trek se dá ujít za 3dny při dobrém počasí pokud máte dobrou kondičku a ujdete kolem 25km za den. Počasí je však nevyspitatelné a poslední 2 léta na Islandu i podle místních pořád prší z celých 33dní co jsme tam byli nepršelo tak 4dny a to sprchlo třeba v noci :D
Na trek doporučuju vzít rukavice a šátek nebo čepici, nás mezi ledovci chytla sněhová bouře a museli jsme improvizovaně použít ponožky na ruce. Také jsme se ztratili v mlze značení tam není tak dobré jako u nás a mezi ledovci jsou dvě cesty takže se hodí i GPS.
My jsme pili i tu sirnou železitou vodu co tam teče a nic nám nebylo takže o vodu bych se nebál, jídlo mít na celou cestu. V kempech po cestě stojí teplá sprcha 500ISK.
Druhé místo co bych doporučil navštívit je oblast Mývatn tam je skoro všechno z Islandu k vidění na malé ploše.
Island mohu jen doporučit krásná země milí lidé ceny v nejlevnějších supermárketech asi jednou tolik co u nás (jak co třeba kečup Heinz tam stojí o polovinu méně než tady ;) Jen se to chce obrnit dobrou náladou proti špatnému počasí. Z auta se to tolik nezdá, ale na stopu na vás stále fouká, nebo prší :)
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Island

Příspěvekod charlie.v » pon zář 15, 2014 20:07

Přesně jak řekl tocak, chce to mít nervy stopovat i v dešti. Nejhorší je když jsi relativně kousek od cíle ale ne takový, abys to došel v rozumné době a začne lít... :-) Dvakrát mě vzali v lijáku turisti, asi záleží na štěstí.
Okolo Mývatnu je to pecka a bývá tam pěkné počasí, letos v létě to bylo jediné místo kam jezdili Islanďani za sluncem :-)
Jo a ještě jsem si vzpomněl s tím Mývatnem - kousek od tama je vodopád Detifoss a u něj začíná fantastická tůra do Ásbyrgi, vede takovým kaňonem a je to opravdu nádhera! 2 dny cesty, po cestě kemp a téměř žádní turisté.

K.
Islandofil.cz - osobní blog o Islandu
Twitter: Carl Carlsson
charlie.v
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon lis 7, 2011 19:23
Bydliště: Praha

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pon říj 13, 2014 10:29

Má niekto skúsenosti s trekovaním po Islande na začiatku zimy? S čím človek má a s čím naopak nemá rátať? Budú na niečo snežnice, alebo je to aj v horách skôr snehová brečka? Dá sa prejsť napríklad známy Laugavegurinn? Čo brody?

A privítam akékoľvek info o trekovaní v Hornstrandire.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod Astrozzy » pon říj 13, 2014 16:39

@cufa. Do Skogaru stopom je to v pohode. Treba mat ale obcas nervy. Je dobre sa z Rey vyviest autobusom niekam za mesto. Obcas trvalo 10-15 minut a rekord stopovania na Gulfose 5 hodin. Problem je ze domaci tahaju vacinou svoje decka, rodinu a ine kramy a nema sa clovek a bagaz kde usadit. Vacsinou brali prave turisti na pozicanych autach.
Pocasia by som sa nejako nebal, ako sa pise vysie ciapka, satka a nejake wind, rain veci. TRek sa da prejst v pohode za 3-4 dni. Ja osobne by som sice siel trasu Sever - Juh proste sa mi to zdalo lepsie, ja som koncil ale v Torsmorku. Skuste 3 tyzdne da sa prestopovat juzna cast od Rey az po Jokulsarlon, NP Skaftafell, Stop do Landmanalaugaru by mohol byt problem ale urcite to pojde, dat trek, a stopovat hore niekam na Gulfos, Geysir, podla casu Hveravellir. Cestou spat NP Tinkvelir a koniec v Rey. Ako rezervu je dobre mat peniaze na bus v stave casovej nudze. Lepsie pramene na termalne kupanie ako Laug..in su nad mesteckom Hveragedry v kopcoch.
Este aspon raz sa vratim a dam divoky Hornstrandir.
Winter forever - skialp forever
Par fotiek
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Re: Island

Příspěvekod musashi » úte led 6, 2015 13:01

Ahoj!

V prvni polovine kvetna letosniho roku se chystame na cca 2 tydny na Island. Jede nas parta 5 lidi, planujeme pujcit vetsi offroad (nejspis Mitsubishi Pajero) a rad bych ziskal nejakou radu, co se v tomhle casovem rozsahu da nejak realne stihnout. Mel jsem predstavu prechodu Duhovych hor, to by snad melo byt 4 -6 dni, ale nejsem si jisty, zda je to v tomhle terminu pruchozi?
Jak je to se spanim mimo kempy, je mozne bez problemu vsude nebo je s tim problem?
Budu rad za kazdou radu, nemam s Islandem nejmensi zkusenosti ... :(
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie

cron