Dánsko pěšky se stanem?

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Karapax99 » úte říj 17, 2023 21:46

Zdar a sílu!

Mám v plánu se nějak dostat z Hamburku do Hirtshalsu, odkud vyplouvá trajekt na Island. Tedy kousek Německa a Dánsko projít z jihu až na ten nejsevernější cíp. Docela rád bych to šel celé pěšky a většinu nocí spal ve stanu. Se Skandinávií celkově nemám zkušenost, a tak nemám ani představu, jak moc je to reálné. Prosím poraďte, je tam dostatek turistických tras, nebo bych se musel týdny plazit někde po rychlostkách atp.? Jak tam hledí na stanování mimo turistická místa, nebo jiná k tomu určená? Myslíte, že by to byla spíše zajímavá cesta, nebo monotónní? Napadne vás ještě něco jiného? Mentalita Dánů? Vaše dojmy z vašich cest aj. Budu rád za každičkou radu.)

Jinak jsem nový člen, jmenuju se Adam. Mám rád zvířata, stromy, kameny a někdy taky lidi.
Karapax99
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte říj 17, 2023 20:42

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Etheric » stř říj 18, 2023 4:42

Máš teda koule, to se cení :)
Na jaře jsem četl něčí cestopis, kdy šel z nejjižnějšího bodu Dánska do jeho nejsevernějšího (Grenen, nejsevernější bod Evropy). Bohužel to nemůžu najít a už ani nevim, v jakym jazyce to bylo.
Takže to jde, ale naplánovat takovou trasu bude možná stejně náročný, jako ju jít. Nebo můžeš okopírovat, případně upravit trasu, kudy tam už někdo šel. Můžeš hledat v dánském jazyce, na tohle Google translator stačí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod irem » stř říj 18, 2023 7:29

Dansko ma znacene turisticke stezky, prochazi jim i nekolik dalkovych. Stanovani neni povolene mimo vyhrazena taboriste a kempy (a pokutuje se), pri dodrzeni podminek je mozne v prirode prespat, ale bez stanu. Takze pokud nechces riskovat problemy, budes muset prizpusobit strategii noclehu a budto se vzdat stanu nebo si planovat etapy tak, abys vzdy dosel nekam, kde budes moct stanovat legalne.

Co se tyce monotonnosti - vnimani rozmanitosti / monotonnosti je hodne subjektivni, to Ti tezko nekdo najisto rekne, jestli si v tom neco najdes nebo ne. Nutnost pohybu po silnicich - tady bude hodne zalezet na planovani a na tom, kolik budes mit casu. Kdyz na to budes mit dost casu a venujes nejaky i priprave, muzes trasu naplanovat tak, aby ses zejmena vetsim silnicim vyhnul.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 18, 2023 7:46

Tak přeci stačí otevřít mapy.cz, nastavit si turistické trasy a hned vidím, jak to tam je s turistickýma trasama.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod apuka » stř říj 18, 2023 9:05

Karapax99 píše:Napadne vás ještě něco jiného?
Ano, jedna vec.

Pokud tam chces chodit sam natezko a prespavat v prirode, kazdopadne bych TED (! - a asi jeste nejakou dobu) doporucil se nejak "oznacit", aby bylo kazdemu pomerne zretelne, ze nejsi nejaky migrant. Dat si viditelne cesko vlajku, ceduli, ze jdes pesi prechod Hamburk - Hirtshalsu nebo jeste lepe Czechia - Island, nejak to honosne nazvat mezinarodne srozumitelnym nazvem (napr. Czechia - Island Solo Trek III).

Jinak bys mohl byt vystaveny castejsim kontrolam jak v Nemecku, tak i v Dansku. Nerikam, ze se Ti to s timto "vybavenim" nestane, ale - hlavne v Dansku - bych spise ocekaval, ze az si to lidi vsimnou, budou k Tobe vstricnejsi a mozna Ti budou i pomahat, napr. Ti povoli prespat na zahrade, atd.

No a fakticky bych nejvetsi problem ocekaval se dostat pesky ven z Hamburku... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 18, 2023 9:17

Tak s touto logikou by jsme si takovéto praporky na batohy mohli šít i na Šumavě nebo hranicích se Slovenskem. Pokud je to průměrný běloch a není Rom, tak jej tam asi hned za migranta považovat nebudou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod apuka » stř říj 18, 2023 13:22

Jestli to tak udela nebo ne, necham na tazateli. Ale srovnavat to se Sumavou nebo s horamana hranicich s SK je trochu ujete... Co myslis, jaky bude asi pomer turistu chodicich po Sumave/hranicich s SK s tezkym batohem a po rovine od Hamburku po Sever Danska? :twisted:

No a pokud si myslis, ze vsichni migranti vypadaji jako Romove (nebo cernosi) a nemuzes si uz na prvni pohled je splest s "prumernym belochem" nejakou dobu po dovolene u more, tak to jsi jich moc asi nevidel... Jo, vetsina z nich je ponekud jinak vypadajicich, ale nezanedbatelnou cast mas tezke rozeznat. Pokud jsi mel moznost se setkat napr. s vetsim mnozstvim lidi z Izraele (a nemyslim pristehovalce z Evropy) a na vyzoru jsi je nerozeznal od zdejsich, tak nezapomen, ze Arabove jsou etnicky stejna rasa, vlastne podle Bible dokonce pochazeji od dvou bratru stejnych rodicu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Dromedaro » stř říj 18, 2023 13:51

Davy Izraelců jsem viděl v Osvětimi na Pochodu přeživších. I oni mají takový blízkovýchodní "nádech". Prostě je to na nich vidět, že to nejsou Evropané.

Když jsem se nedávno přichomýtl jako slepý k houslím k nehodě dodávky s migranty, tak tam kolem mě taky pobíhali snědí chlapi s černými oči, vlasy a plnovousy v tmavých kožených bundách.

Tak asi je pravděpodobnější migrace od nás a přes nás do Německa (viz znovuzavedené kontroly Němců na hranicích a určitě nekontrolují jen silnice) , než že chodí pěšky s těžkou krosnou podél silnic do Dánska.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod mike » stř říj 18, 2023 16:00

@Dromedaro: asi tak. Tady je opet videt apukovo ujete a extremisticke videni sveta :D BTW, vetsi skupiny Izraelcu potkavam ve vlaku, kdyz jezdim do Ceskeho Stredohori, jezdi do Terezina. A ano, ten blizkovychodni nadech je na nich videt na prvni pohled.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Lipon » stř říj 18, 2023 21:38

Já je potkával na Kypru, jezdili tam hodně na svatby, měli to kousek. Dokud nepromluvili, nebyli od jiných turistů jako byli Angláni, Němci, poznat.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod ketrin » čtv říj 19, 2023 6:13

Izraelce v současnosti rozhodně na první pohled nepoznáš, dřív možná jo, teď už dávno ne, neboť je tam už v 2. a další generaci spousta přistěhovalců zejména z Ruska, Bulharska,... spousta je jich hnědovlasých, blonďatých nebo zrzavých zrovna jako my.
Helča
ketrin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 503
Registrován: stř dub 29, 2009 5:08
Bydliště: Liberecko

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod milarepa » čtv říj 19, 2023 7:23

tak hlavně Izraelci jsou mixem, sami se mezi sebou podle barvy kůže rozlišují :-)

máš tam aškenazy, což jsou přistěhovalci z Evropy (hlavně Německa), ti vypadají jako my a mají tam nejlepší joby, pak sefardi, což jsou utečenci ze Španělska v době středověkých pogromů, ti jsou tmavší a mají černé oči, a pak tam máš ty klasické blízkovýchodní lidi, které nerozeznáš od Arabů, kdyby se stejně oblékli, historicky to jsou "bratranci", a do toho ještě černí Židé z Etiopie...
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Dromedaro » čtv říj 19, 2023 9:22

Tak proto jsem psal o Izraelcích, o kterých psal Apuka. To, co popisujete už jsou pro mě Židé a ne přímo Izraelci, kteří nejsou na první pohled poznat, protože to nejsou rodilí Izraelci, nevím, jak to stručně popsat. Prostě z Blízkého Východu mají jen vzdálené předky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod milarepa » čtv říj 19, 2023 9:35

Dromedaro - co to je zase za blábol? Než tu něco napíšeš, tak se nad tím aspoň trochu zamysli
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Dromedaro » čtv říj 19, 2023 9:40

Že něco nechápeš, ještě neznamená, že je to hloupost. :wink:
Ty jsi hrozně nepříjemný a namistrovaný člověk. Hlavně, že velký Buddha. Ještěže tě neznám.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod apuka » čtv říj 19, 2023 10:17

Dromedaro píše:Když jsem se nedávno přichomýtl jako slepý k houslím k nehodě dodávky s migranty, tak tam kolem mě taky pobíhali snědí chlapi s černými oči, vlasy a plnovousy v tmavých kožených bundách.
Ja netvrdim, ze na vetsine z nich neni videt ten "blizkovychodni nadech" - ale tvrdim to, mnohe z nich vyzorem nerozeznas od Evropanu. Ani barvou pleti, ktera neni natolik tmava, aby se nepodobalo barve pleti Evropanu, co v lete jezdi k mori nebo i na hory - a to radeji nepisu o jizanskych narodech v Evrope. Ne kazdy ma vyrazne arabske crty.

Ja jsem mel to "stesti", ze jsem se nekolikrat taky nechtic dostal k nim, napr. ve Vidni na nadrazi, my jsme cekali na nocni vlak do Nemecka, oni prijeli vlakem z Budapesti, naposledy predminulou sobotu v Bratislave na nadrazi, kdyz jsem cekal na pripojny vlak. Stejne tak v Duisburgu se do spolecnosti, pro kterou pracuji se jezdi pres tureckou, arabskou, armenskou, albanskou a jine oblasti, chodili jsme tam obcas na obedy a obcas pesky do centra. Ve meste se podvecer zacnou na hlavnim namesti ve velkem schazet mladi taky ze vsech techto narodnosti a ras - a mezi Arabama bylo opravdu dost, co bys o nich, ze jsou Arabove nikdy nerekl. Jen nesmi mit plnovous, dlouhe kucerave vlasy a typckou pokryvku hlavy - jenze mladi ani jedno z toho nezvyknou mit.

Konec koncu mas tady jeden priklad, podivej se na fotky Muhammada Bakrího, relativne znameho palestinskeho herce a rezisera - tezko bys o nem na potkani rekl, ze je Palestinec/Arab.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Tomas » čtv říj 19, 2023 10:34

Trochu jsem tam chodil, hlavně po Bornholmu, ale což. Dánové jsou normální evropský lidi, není tam moc co řešit. Na mapách.cz bych pořešil trasu, tady bych si vytipoval spaní, protože wild camping na rozdíl od zbytku skandinávie tam není povolený.

Dánsko je jednak malý a druhak v porovnání se zbytkem skandinávie dost hustě osídlený. Cesta z mého pohledu to bude asi dost nezáživná (Dánsko je placka). Asi bych se snažil držet západního pobřeží, tam to vypadá aspoň trochu zajímavě. Klasický kempy jsou celkově drahý, tak se stačí držet těch ofiko tábořišť a shelterů v tom linku co jsem dal výše. Osobně bych ale řekl, že je spousta hezčích a zajímavějších míst, kde se dá strávit čas (a tohle nějáký jistě zabere).

Apuka má pravdu s tím Hamburkem, vzal bych nějáký dopravní prostředek mimo město, dostávání se z těchhle velkých měst dokáže být dost peklo.

Jinak dost příjemná debata o etnických skupinách a národech ve vlákně o Dánsku pěšky. To tazateli bude jistě k užitku :roll:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod malejjarda » čtv říj 19, 2023 11:29

Na sheltery (tábořiště) je i mobilní aplikace. https://play.google.com/store/apps/deta ... l=US&pli=1
Některé je možno si i za poplatek zarezervovat dopředu.
Loni jsme jezdili po Dánsku dva týdny na kolech a občas jsme je využili.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Karapax99 » úte říj 24, 2023 18:53

Díky všem za podnětné odpovědi, zejména odkazy na sheltry atp. Dal jsem už výpověď v práci, tak mi nezbývá než vyrazit. Napíšu pak nějaký report, jestli jsem to přežil a jak se šlo.)
Karapax99
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte říj 17, 2023 20:42

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod booze » úte říj 24, 2023 20:01

At se ti dobre slape a mas dobre pocasi. :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod Olchor » stř říj 25, 2023 6:52

Ty vogo, to sis teda vybral termín na vandr po severu - zima, déšť a krátký den. No proti gustu....
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Dánsko pěšky se stanem?

Příspěvekod apuka » stř říj 25, 2023 7:27

Olchor píše:zima, déšť a krátký den
Jo, obdobi neustalych stridani frontalnich systemu, dozvuku karibskych hurikanu... Tj. k vlhku, zime jeste i stridave silny, velmi silny az silne bourlivy vitr, obcas orkan...

Pocasi u Baltickeho more je letos na podzim vubec hodne zazivny. Nastesti se k nam (zatim) dostava vetsinou jen okrajove, jen slabsi odvar.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Skandinávie