Norsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Norsko

Příspěvekod mike » úte bře 18, 2014 16:13

pavprochovi by dite odebrali uz na hranicich :twisted:

A ano, je to silene a ano, je to politika ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Norsko

Příspěvekod martinnakole » ned bře 23, 2014 17:20

Nemáte někdo tip na nějakej pěknej trek v Norsku na léto? Tak 200 - 300 km, prostě cca na 10 dní. Ideálně dobře dostupný z Osla a můžou tam bejt hory i lidi.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » úte bře 25, 2014 20:51

pavproch píše:no tak po přečtení tohodle
Norové byli málo prozíraví a v 70. letech vpustili do Norska poměrně dost velké množství Pákistánců ... A nějak ty jejich zdivočelé potomky asi musí zkrotit. Rozhodně tam není bordel, jako ve Francii.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » úte bře 25, 2014 21:04

martinnakole píše:Nemáte někdo tip na nějakej pěknej trek v Norsku na léto? Tak 200 - 300 km, prostě cca na 10 dní. Ideálně dobře dostupný z Osla a můžou tam bejt hory i lidi.
Co třeba:
Hardangervidda ?
Jotunheimen ?
Rondane ?

V Norsku něco jako švédská http://cs.wikipedia.org/wiki/Kungsleden asi neexistuje, v Norsku je to pohoří vedle pohoří oddělené údolími a každé pohoří je trochu jiné, ale vždy krásné.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod martinnakole » čtv bře 27, 2014 20:46

Díky za tipy. Nejvíc se mi teda zamlouvá ta Kungsleden, i když to neni Norsko. Píšu si do wishlistu :P
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » ned bře 30, 2014 20:48

Kungsleden mohu vřele doporučit *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Prosba o radu - Norsko

Příspěvekod Sev » čtv srp 21, 2014 18:44

Zdravím!
vždycky jsem se chtěl podívat do Norska a teď mám konečně trošku času a financí to uskutečnit.
Našel jsem jakžtakž zpáteční letenku přes WizzAir z Katowic do Stavangeru v termínu od 5. - 15.9., takže počítám asi s 8 dny na toulání se. Mám/e v plánu spát ve stanu a jezdit pokud možno stopem.

Máte prosím někdo odhad a doporučení, co bych za těch cca 8 dní mohl a měl stihnout vidět? Zatím mám v plánu pouze profláklý Preikestolen. Já vím, 8 dní je málo, ale škola volá :(
Díky moc předem! :)

sloučeno s vhodným vláknem,
sobb
Sev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv srp 21, 2014 18:30

Re: Prosba o radu - Norsko

Příspěvekod terezaslovensko » čtv srp 21, 2014 21:00

akurat planujem Norsko na buduci rok :t:t

skus pozriet http://www.lonelyplanet.com/norway a inspiruj sa. Stavanger sam o sebe je trochu nuda, ale je vyhoda, ze je hned pri fjordoch a kusok od Bergenu :ú
urcite by som navstivila nejaky NP, napr. Hardangervidda, prip. railway Oslo-Bergen, sice som tam zatial nebola, ale ta cesta sama o sebe je nadherna, zeleznicou to musi byt krasa
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Norsko nízkonákladově

Příspěvekod Forestia » stř zář 3, 2014 9:17

Norsko nízkonákladově

Ahoj, v neděli frčíme ve čtyřech studentech na týden do Norska a řešíme několik problémů:

1) přiletíme na Sandefjord Torp a potřebujeme tam někde sehnat propanbutanku, je tam někde něco, nebo musíme do většího města?

2) Chceme mít co nejmenší náklady a pokud možno eliminovat vlaky a autobusy, tj. chtěli jsme stopovat, ale nacházíme dost různorodé názory. Jedny tvrdí, že v Norsku je to v pohodě a že do půl hodiny ti někdo zastaví (jeli bychom asi 2+2), druhé zas, že Norové jsou vůči cizincům dost studení, projíždí kolem spousta prázdných aut, dlouho čekají a když už je někdo sveze, bývá to taky cizinec či turista, což my tam budeme trochu po turistické sezoně a poněkud mimo turistickou oblast. Každopádně se potřebujeme dostat pryč ze Sandefjordu, tak by mně zajímalo, zda je šance, že tam někoho odchytíme, nebo je lepší si (neochotně) zainvestovat do nějakého spoje třeba do Drammenu. Stejně tak cesta zpátky-uvažuju, zda je lepší spoléhat na dopravu v rámci jednoho dne (a noci) a zkusit se nechat dovézt do Sandefjordu stopem, nebo raději mířit do nějaké větší civilizace a busem/vlakem zpátky. Když už, co je tam lepší a levnější chytit, vlak nebo bus? Mimochodem se stopováním vlastně nemáme vůbec zkušenosti, kdyby někdo poskytl nějaké rady (nebo odkaz, kde se to řeší), budu moc ráda :-) jinak přílet máme v pondělí okolo osmé ráno, odlet rovněž v pondělí asi v osm ráno.

3) s tím souvisí oblast-když na to máme týden a první a předposlední den (poslední den je ten ranní odlet) by se dal na dopravu, nemůžeme odjet nikam moc daleko. Ještě snad přijatelná se mi zdála oblast Telemark, konkrétně Mosvatn Ausfjell. Má tam s tím někdo zkušenosti? A kudy by bylo nejlepší vést cestu, zamířit na Porsgunn "rovnou tam" nebo si popojet po větší silnici na sever do Drammenu a pak na západ? Případně jsou nějaké pěkné oblasti blíž? Budeme mít stan pro čtyři a chceme nějaký pětidenní trek, nebo mít někde "základnu" a dělat hvězdicové výlety.

4) Dá se v Norsku volně stanovat?

5) Jídlo si povezeme určitě s sebou, ale vrtá mi hlavou voda. Kolegové spoléhají na říčky a hlavně jezera, ale slyšela jsem, že v té vodě mohou být jednak bakterie, jednak mikroskopické úlomky, co pak nehezky zamávají s trávicím traktem, případně to může mít jiná úskalí. Mám zbytečné obavy a je to bezpečné, či se tam dá voda řešit nějak jinak?

6) část výpravy by ráda viděla Oslo, mně osobně tam nic netáhne a radši budu mít v klidu pětidenní přírodu + 2x den na stopování/vlak/bus. Nebo to tam fakt stojí za to?

Moc díky! :-)

sloučeno, zvýrazněn nový nadpis,
sobb
Forestia
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 3, 2014 8:46

Re: Norsko nízkonákladově

Příspěvekod mED » stř zář 3, 2014 9:44

@ 4) Všude, kde to není výslovně zakázané. Minimálně 200m od soukromého pozemku.
@ 5) Pil jsem vše co bylo na pohled čisté, a žiju. (Jotunheimen NP)
@ 6) Oslo nic moc. Centrum projdeš za dvě hodiny, extra památky tam nejsou. Mají hezká muzea (třeba Fram)
next!
mED
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: sob čer 29, 2013 13:31

Re: Norsko nízkonákladově

Příspěvekod sobb » stř zář 3, 2014 13:08

2) Norsko považuju z hlediska stopa za jednu z nelepších zemí v Evropě

5) v horách jsme pili vodu z potoků, dokonce mám i jednu "promo" fotku, kde pijeme vodu z jezera; v civilizaci jsme dobírali na pumpách, u lidí, v obchoďácích - prostě kde to šlo

6) My byli v Norsku docela dlouho, takže jsme si čas na Oslo nechali. Město samotné mě nijak zvlášť nezaujalo, ale Vigeland Sculpture Park je hodně dobrý (vlastně to byl jeden z důvodů, proč jsme do Osla chtěli). Takže záleží čistě na vašich preferencích, kde chcete trávit čas, který na pobyt máte a za čím tam jedete.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko

Příspěvekod lenny_vej » stř zář 3, 2014 14:37

My byli v Norsku teď v srpnu 2 týdny a stopovali jsme prakticky jen jeden den - holka, kluk, přiměřený batohy, nelilo, dokonce jsme my i bágly bili opravdu čistí.
V Kåfjordu (konkrétně Birtavarre) jsme měli čekat cca 3 h na bus, tak jsem místo toho zkusili stopovat do Nordkjosbotnu- aut jezdilo tak nějak přiměřeně, ale hodně náklaďáků a úplně plnejch aut nebo motorek. Z 63 (jo, počítali jsme to) aut, kde jel jen 1-2 lidi nezastavil nikdo. Ten samý den jsme jsme to ještě zkusili z Nordkjosbotnu směrem na Tromso, protože jsme měli cca 1,5-2h na další spoj. Tam toho jezdilo dost, takže i když nám zastavilo 54. auto, byli jsme tam odtud pryč za 35 minut.
Ale třeba jsme jen vypadali fakt blbě :((

Co se týče okolí Tromso (tzn. nemusí to platit jinde):
Busy mi přišly drahý, ale bohužel u sebe nemám účtenky, abych ti napsala jak moc. Jen mi teda utkvělo, že to nebylo placený přesně poměrově od kilometrů, ale nejspíš podle pásem, protože autobusem stejného dopravce jsme jeli 3x (160, 95 a 38 km) a "korunokilometry" se nám nepodařilo předpovědět nikdy. Vtipný bylo i to, že všechny zastávky byly "na znamení" - jednou jsme se rukama nohama dohodli, že nám autobusák dá vědět, až budem namístě (v autobuse sice byla el. tabule, ale tam jen svítilo "zapněte si pásy" a zastávky se nezobrazovaly a zastávky "v terénu" maj kromě obrázku autobusu název stanice fontem tak 18, což za jízdy nepřečteš :axe: ), podruhý jsem jeli na konečnou a potřetí to bylo nejlepší.

"Dvě jízdenky do Vangenu."
"To nemám na trase."
"Ale jo, podle vašeho webu tam stavíte."
"Aha, to je někde u Alty?" (Alta je cca7 hodiny jízdy.)
"Ne, to je ještě před Breivikeidet." (40 minut)
"Aha. Máte mapu?"
měli jsme
"Hm, aha, tak tam jsem nikdy nestavě, až tam budeme, dejte mi radši znamení. Jízdenku vám prodám na Breivikeidet, já tady Vangen nemůžu najít."
A tak jsme koukali do mapy padesátky, počítali cesty, mosty a vrcholky okolních kopců a snažili se odhadnout, kdy dát znamení, a dali jsme to :D 8)

Na stopování je dobrý zkouknout hitchwiki :wink:

Jinak v Oslu jsem byla naposled 2006 a líbilo se mi. Jestli radši zůstat v přírodě, to už je na osobních preferencích.

Užijte si to :-)
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod ZdenekL » pon pro 22, 2014 13:23

Ahoj, chci jet příští rok na 14ti denní vandr do Norska. Tam busem do Osla, pak vlakem do Bergenu a tom chodit po okolí. Mám koupenou letenku z Bergenu do Katowic. Chtěl bych před odletem poslat domů poštou kudlu, aby mi ji v letadle nesebrali. Nemáte s tím někdo zkušenost? Jak je to složitý a drahý? Dík za odpověd. Taky budu vděčný za typy na vandrování kolem Bergenu. Zdeněk
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko

Příspěvekod fps » pon pro 22, 2014 14:24

já bych kudlu nechal doma, a vzal si Švýcarský nůž, sním snad problém nebude?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Norsko

Příspěvekod ZdenekL » úte pro 23, 2014 14:47

V letadle ti seberou i nožik z manikury, posledně se jim nelíbilo ani křesadlo a nesli ho posoudit šefovi.
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko

Příspěvekod terezaslovensko » pon led 5, 2015 18:27

a to vam zoberu nozik aj ked ho mate v normalnej velkej (nie prirucnej) batozine? :shock:
my sme prevazali noze do Osla a v pohode, nic nam nezobrali.

ja som zacala akurat planovat nasu takmer 3tyzdennu cestu, boze,potrebovala by som aspon cele leto na to pobehat, co by som chcela (pripadne aj viac). som zvedava, co stihneme. potrrebovala by som ale poradit.

ideme styria, mame na vyber:
1/ kombik, zmestime sa, akurat kazdodenne cestovanie nebude uplne pohodlne, k tomu stan+spacaky
2/ karavan (problem je, ze to nie je nase auto a bude to maly poplatok za pozicanie+neviem v akom je stave, ale snad v dobrom).

priklaname sa k druhej moznosti, snad to nevyjde o moc drahsie - ako je to tam s kempami? kebyze berieme auto a stan so spacakmi, neviem si predstavit ako to urobit - zaparkujem na parkovisku a rozlozim sa na travicke vedla? :mrgreen:
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Norsko

Příspěvekod pavproch » čtv bře 12, 2015 19:00

Jen další potvrzení toho, co sem tu už psal: v tomhle norským banánistánu mě opravdu nikdo nikdy neuvidí!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Norsko

Příspěvekod rob » sob dub 25, 2015 9:50

Kupoval někdo z vás kartuši v Oslu? Jestli má cenu tahat vařič a kartuši koupit tam nebo rovnou vymyslet jiný způsob vaření.
rob
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned pro 21, 2014 18:22

Re: Norsko

Příspěvekod terezaslovensko » stř črc 8, 2015 14:42

tak nakoniec nam 3tyzdnovy trip nevysiel (kvoli viacerym skutocnostiam) a sli sme na 10 dni, ale aj tak sme presli uzasny kus cesty (cca 2500km), presli sme niekolko narodnych parkov, vyslapali Trolltungu, kupali sa v severnom mori, boli na kajakoch vo fjordoch a presli par campov.
uzasna dovolenka, nebol to moj prvy a stopercentne ani posledny krat. nabuduce pojdeme viac na sever :t:t
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Norsko

Příspěvekod Simi » pon črc 13, 2015 13:01

Prosím, neměli byste někdo na půjčení turistického průvodce Norska? Zhruba od konce července do půlky srpna? Ideálně někdo z Prahy.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod ZdenekL » sob črc 18, 2015 16:19

Promin, ale chceš jet do nejdražší země v Evropě a je ti lito dvě kila za průvodce?
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko

Příspěvekod Simi » pon črc 20, 2015 13:39

ZdenekL píše:Promin, ale chceš jet do nejdražší země v Evropě a je ti lito dvě kila za průvodce?

Vzhledem k předpokládané frekvenci jeho využití mi to přijde jako relativně zbytečná investice nehledě na jeho cenu a nehledě na ceny v Norsku obecně. Jen ho chci mít k ruce s sebou. Toť vše...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod imaleafonthewind » úte črc 21, 2015 1:35

Nejaky campingaz nebo neco se da koupit napr i v Otta. V Oslu toho bude asi i vic. Nejsem si uz ale jisty kolik to stalo.
Kdyz jsem byl v Norsku, mel jsem s sebou pruvodce Rough Guide a neprislo mi to moc uzitecne... krome nejakych tipu na kratke jednodenni hiky to je zbytecna vaha... vetsina obsahu jsou nazvy restauraci a hostelu, otviraci doby muzei, telefonni cisla atp... V dnesni dobe mi to prijde trochu zbytecne (navic, jak ty informace starnou, tak dost rychle ztraci hodnotu).
Edit: Jinak k nejdrazsi zemi: Jen kvuli tomu, ze je to "nejdrazsi zeme" nema imho smysl zbytecne utracet... kdyz clovek spi venku a vari si sam tak to nevyjde o moc draz nez jinde... drahe jsou sluzby... (z jidla hlavne maso, syry, atp vyrobene ve skandinavii a samozrejme jidlo v restauracich, zatimco ovesne vlocky / musli, ryze, pecivo, konzervy jsou drahe vsude skoro stejne)
imaleafonthewind
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob úno 15, 2014 11:54

Re: Norsko

Příspěvekod Sirkka » úte črc 21, 2015 18:38

V Oslu se dá kartuše koupit třeba v obchodním centru ve sportu u hlaváku (Oslo S). Primus Power Gas stála 99 NOK. Ale bacha, nefunguje na vařič VAR 2. Byť na tenhle Primus funguje bez problémů. Lepší je mít takový ten "obojetný" vařič, co jde na oba typy kartuší. Nevím, jaké všechny varianty lze v Norsku pořídit.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Norsko

Příspěvekod ZdenekL » stř srp 12, 2015 10:19

Kartuši jsem v pohodě koupil u benzinky asi za 200,- NOK. Poprvé nechtěl Var chytit, ale pak celou dobu chytal na jiskru.
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko

Příspěvekod pavproch » pát led 15, 2016 21:40

Norská proimigrantská aktiviska a univerzitní multikulturalistka Dr. Unni Wikan to pojmenovala zcela jasně: “Norské ženy musí přijmout zodpovědnost za fakt, že muslimští muži shledávají jejich oblečení za provokativní. A jelikož tito muži věří, že za znásilnění je zodpovědná žena, ženy se musí tomuto v multikulturní společnosti přizpůsobit.”


Ještě se tu najde někdo, kdo by dobrovolně to tak zkurwené země cestoval?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Norsko

Příspěvekod mike » pát led 15, 2016 21:50

V kazde zemi se najdou kkti libovolneho pohlavi ;-) Mels dat odkaz na fotku, se ji to mluvi, kdyz by po ni sel akorat nekrofil :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Norsko

Příspěvekod dejff » sob led 16, 2016 14:45

pavproch píše:Ještě se tu najde někdo, kdo by dobrovolně to tak zkurwené země cestoval?


Ano, já klidně a opakovaně.

A co se týče té věty, tak to chce hledat trochu na internetu, kde zjistíš, že tak doktorka tuhle větu nikdy neřekla. Ten článek vyšel uř v roce 2001 v jednom norském bulváru.
Tu doktorku dokonce kritizovali a vinili z rasismu, protože kritizoval štědrý norský sociální systém, díky kterému přistěhovalci nemuseli pracovat.
dejff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pon zář 7, 2015 19:57

Příspěvekod brhel » sob led 16, 2016 20:32

A já tam rok žil.

Ale teď bych se tam bál, že by mi sebrali dítě. Většina mých vět končí: "nebo ti mám plácnout přes zadek?"
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod grco » ned led 17, 2016 19:31

@pavproch: http://www.novinky.cz/domaci/392061-barnevernet-po-cesku-matce-sebrali-deti-proto-ze-ji-za-blazna-oznacila-kartarka.html

pavproch píše:Ještě se tu najde někdo, kdo by dobrovolně to tak zkurwené země cestoval?


:D heheheh
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie