Norsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Norsko

Příspěvekod barbarra » stř srp 29, 2012 19:58

Pokud mohu vstouput do vasi diskuse, tak bych chtela dodat, ze nejlevnejsi je to stopem....:) zastavi ti témer vsude a i na trasach , kde jezdi hodne malo aut ti zastavi tak do 30 min. Jinak ted jsem se z Noska vratila, doporucuju NP Reinheim. Duvody:
1) Krásná ruznorodá krajina
2) chaty patri Alesundské sekci DNT chaty jsou otevrene, staci zaplatit v kraji beznym zpusobem (papirovou obalkou nebo prevodem), v chatach je dobre vybaveny proviantlager , kde muzes doplnit potraviny . U chat se da postavit stan a poskytnou ti utociste pro pripad blbyho pocasi. Za stanovani v blizkosti chaty chteji nejaké knedlíky(rozumnej NOKy:)
3) Doporuciji zacit v osade Brostet kousek od Bjorli a skoncit v Billingenu nebo Grotli
4) Reinheim znamena "domov sobu" tak je nadeje, ze je tam potkas
5) Nesnaz se videt co nejvic, ale uzij si to....chaty jsou tam docela blizko sebe, tak to k tomu nebude tolik svadět....
Naposledy upravil barbarra dne stř srp 29, 2012 20:14, celkově upraveno 2
Pesimiste jsou na zabiti, ale optimisté ti uz jsou davno mrtvi...:)
barbarra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: pát říj 5, 2007 21:11
Bydliště: jizne od Brna

Re: Norsko

Příspěvekod barbarra » stř srp 29, 2012 20:06

Jinak počítej s tim, ze tam bude asi uz ted dost prset a bude zima. Pro nory je to celkem bezne pocasi, takze pokud je 10 stupnu a mirne krape, budou ti tvrdit, ze vse je uplne super a pocasi je fajn. My teda ted prileteli, byli jsme v Dovrefjellu (krása) pak v Reinheimenu (úzasné) a v Jotunheimenu (bezva). Pokud bys neco konkretniho chtel vedet, klidne se ptej.
Pesimiste jsou na zabiti, ale optimisté ti uz jsou davno mrtvi...:)
barbarra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: pát říj 5, 2007 21:11
Bydliště: jizne od Brna

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » stř srp 29, 2012 20:21

barbarra píše:Pro nory je to celkem bezne pocasi, takze pokud je 10 stupnu a mirne krape, budou ti tvrdit, ze vse je uplne super a pocasi je fajn.

S tímhle na 100% souhlasím, zažili jsme to letos v červenci na Lofotech. A je to běžné nejen pro Nory, je to takový obecný severský fenomén. Vzpomínám si, jak loni v září jsem v Tampere viděla v docela silném lijáku, jak jde školka na procházku, všichni pláštěnky nebo nepromokavé bundičky, přišli takto na dětské hřiště, část dětí se vozila na mokrých skluzavkách, část dětí si v mokrém písku v gumáčcích plácala bábovčičky. Vše pod dohledem učitelem a všem to přišlo normální. Kdyby tak nepršelo, vyfotila bych si to.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod barbarra » stř srp 29, 2012 20:27

Ac tam byla zima a docela prselo, hned bych jela zas....pred par dny jsem prijela a mam abstinencni priznaky:) Fotky k nahlednuti zde http://barbarrra.rajce.idnes.cz/ a zde http://kubiku.rajce.idnes.cz/Norsko/
Pesimiste jsou na zabiti, ale optimisté ti uz jsou davno mrtvi...:)
barbarra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: pát říj 5, 2007 21:11
Bydliště: jizne od Brna

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » stř srp 29, 2012 20:59

Reinheim je určitě krásný, byl jsem přes údolí v Romsdalu.
Bjørli je želzniční zastávka na nejkrásnější norské trati Dombås - Åndalsnes.
Grotli je silniční křižovatka pod auto-kopcem Dalsniba u Geirangerfjordu. Staví zde bus z Osla nordfjordekspressen.no

Máš nějaký seznam chat, které jsou otevřené - tedy nepotřebuješ klíč DNT?

Já našel jen chatu Pyttbua. Ostatní chaty z mapy mohou být zamčené klíčem DNT, který si mohou půjčit členové DNT. Ale přespání pro nečleny stojí oficiálně 300 Nok a stan 70 Nok.

U chaty Torsbu píší jen, že máš vhodit peníze do kasičky. O klíči nepíší.

U chaty Vakkerstøylen píší, kde je možné si vyzvednout klíč.

A u ostatních chat jsem nic o klíči nevyčetl.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod barbarra » stř srp 29, 2012 21:05

No my spali u Vakkerstoylen, Pytbua, Veltdalshytta. Jinak u Veltdalsht. je u jezera mala chaticka (Fieldfareht.), kde puvodne byli nejaci partizani za druhe svetove, tam se da spat taky, ale my tam jen nahledli, pac moc pohodli to neposkytuje. Vsechny chaty byli otevreny a zamek na dverich ani neni, takze zamknout asi ani nejde. Stejne tak by to melo byt u Danskeht. a Torsbu. Ty by meli byt vsechny otevreny, bez obsluhy a plne vybaveny proviantem. Uplne stejne mám ted cerstvou zkusenost s Dovefjellem-taky bez klice a s proviantem. Byli jsme u Grovudalsht, Reinheimu a Amodalsht.

Cena je opravdu jak pises, pokud jsi do 27 let, tak chteji za prespáni "jen 200" Noků.

Co se tyce cestovani, tak ma jeden háček, jezdí to hodne málo, takze my jezdili nakonec stopem...cekali jsme maximalve 25min a vzdycky nekdo zastavil...

A jeste pridam jednu zkusenost nakonec....pokud chcete na chatatch spat, nebo pobliz stanovat a vyuzitat kuchyni nebo WC,berte s sebou dost drobných, at muzete zaplatit do kasicky presne. Nikdo vám nevratí, co preplatíte, a tezko tam bude nekdo,kdo vam rozmeni....:)
Pesimiste jsou na zabiti, ale optimisté ti uz jsou davno mrtvi...:)
barbarra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: pát říj 5, 2007 21:11
Bydliště: jizne od Brna

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » ned zář 2, 2012 21:50

Trochu odbočím. Pokud se někdo chystá nebo bude chystat na Lofoty, sepsala jsem praktické info ohledně dopravy apod. No a fotky z našeho cykloputování zde.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod apache » stř říj 31, 2012 7:05

Zdravím všechny, příští rok se chystám opět do Norska :t:t , nemáte někdo tipy na zajímavé treky ve středním a jižním Norsku mimo Hardangerviddu a Jotunheim?? Díval jsem se na NP Rondane a Reinheimen. Díky, pěkný den a.
apache
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 26, 2012 7:08

Re: Norsko

Příspěvekod lenny_vej » stř říj 31, 2012 8:45

V Rondane jsem kdysi dávno byla - 2002 Veslemenden a 2005 Rondslottet. Obojí pěkný :-)
Zagoogli a uvidíš, je toho spousta.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod apache » stř říj 31, 2012 9:33

Díky,strýčka google už jsem použil i tady hledal, ale nic podrobnějšího nesehnal, proto zkouším tady. a.
apache
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 26, 2012 7:08

Re: Norsko

Příspěvekod lenny_vej » stř říj 31, 2012 10:00

Veslemeden i Rondslottet byly jen jednodenní výlety. Náročnost se odvíjí podle počasí. Značeno obvyklým červeným "T" na kamenech, ale současný stav neznám.
Všude to bude nádherné, takové, jaké si to uděláš. Máš strach z neznáma, ale i kříšťálovou jistotu, že domov máš všude. Zabloudit nemůžeš, všechno nosíš s sebou, kam dojdeš, tam je tvůj cíl. (M. Nevrlý, Karpatské hry)

http://syrpa.blogspot.com
https://www.instagram.com/liscigulas/
Uživatelský avatar
lenny_vej
nováček
nováček
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte čer 29, 2010 6:40
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod apache » stř říj 31, 2012 10:07

Uvidím, jaká bude nálada, ale chtěl bych něco delšího. Jotunheim se mi líbí, jen kdyby tam nebylo tolik lidí, takže hledám něco ne tak profláklýho... Každopádně díky za info a.
apache
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv črc 26, 2012 7:08

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » úte lis 6, 2012 19:16

Rondane, Jotunheimem, Dovrefjell.

Všechny tři pohoří jsou u sebe a jsou moc pěkné.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod BMAJTZ » pon črc 22, 2013 14:08

Zdravím, rád bych se vydal letos tak na 2 týdny do Norska. Předpoklad je takový, že bychom jeli vlastním autem, někde zaparkovali a potom po svých, případně během pobytu párkrát změnit destinaci. O Norsku a výletech po něm moc nevím i když jsem si načetl pár informací. Zajímal by mě spíše sever, ideálně někde za polárním kruhem. Cestu jsem si představoval přes Polsko, Litvu, Rusko a Finsko (je to vůbec reálné?). Zajímalo by mne zda tohle už někdo zkoušel provozovat a jak to dopadlo? Případně bych byl rád za jakékoli tipy na destinace, jak říkám spíše severněji. Budu rád za jakýkoli postřeh. Celý trip je ve fázi zjišťování informací, doufám, že mě to neodradí nakonec místo změnit.

Případně bych využil třeba leteckou dopravu nicméně co jsem hledal, nic "normálního" tam nelétá.
Uživatelský avatar
BMAJTZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 12, 2010 11:31
Bydliště: Brno, ale často i Třanovice u Českého Těšína.

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » pon črc 22, 2013 19:04

Čau, na sever Norska létá z Prahy s přestupem (v Oslo) www.norwegian.no
Turistická sezona je v Norsku od polovině června do poloviny srpna. Následně už mohou být některé kempy uzavřené.

Pokud jedete autem na dva týdny, počítej s tím, že týden strávíte na cestě tam a zpět.

Praha - Oslo s trajektem mezi německou Rujanou (Sassnitz) a švédským Malmø se dá zvládnout do 24 hodin. Z Osla jsem jel do Bodø, (odkud pluje trajekt na Lofoty) s přespáním den a půl.
Ale skrz Švédsko to je o chlup kratší na km, časově nevím, cestu jsem přes Švédsko nejel.

Nevím, jak ve Švédsku, ale v Norsku končí dálnice necelých 100 km severně za Oslem (ale dost dostavovali, tak je už možná trochu delší) a pak už je rychlost omezena jen na 80 km/h, ale počítej spíš s nižší rychlostí, tam prostě rychle jet nejde. Aspoň je nižší spotřeba.

Ruskem myslíš oblast kolem Kaliningradu nebo kolem Petrohradu (tu je lepší zkrátit trajektem z Estonska přímo do Finska)? A na Rusko asi potřebuješ vízum.

Já bych při dvou týdnech dál než na Lofoty nejezdil.
A být na Lofotech jen týden, je celkem málo. Jsou šíleně krásné, hlavně na podzim!
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod CABi88 » stř črc 24, 2013 9:36

Ahoj za 14 Dní valíme do Norska a mám neskutečný problém se zakoupením jízdenek u norských drah NSB. Rezervační systém je perfektní ale online PayEx platební terminál mi odmítl už všechny 4 karty které jsem měl k dispozici. A ani helpdesk drah ani provozovatel PayEx mi nebyli schopni říci proč.

Nemáte s tím někdo nějakou zkušenost? Potřebuju to zaplatit a rezervovat takhle předem abych ušetřil alespon nějaké prašule u tech severskejch vyžírek \:D/ \:D/
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » stř črc 24, 2013 21:24

To je divné. To, že neberou některý český karty u benzínkových automatů je normální, ale vlak ? ...
Zkus ještě někoho v rodině - různé karty, různé banky ...

Pokud máš nějaký VOIP, tak jim zavolej.
(+47) 23 62 00 00. Press 9 for information in English.
Nebo si nech stránky v norštině a při vyhledávání spojení je vlevo možnost chatu (Chat med oss, 8 -16)

Ale někdo tu přes web jízdenky kupoval ...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod CABi88 » čtv črc 25, 2013 9:29

Otočili jsme různý karty z různych bank a hned je to odmítlo aniž by nějak viditelně systém někde něco ověřoval byla to opravdu sekundová odezva, zkusil jsem i jiný prohlížeč a úplně jiné notebooky a PC ale všude to samé, jop číslo už mám děkuju dneska tam budu muset zavolat a zabookovat to telefonicky a doufat ze me to nechaj zaplatit mezinarodní platbou z banky. Po emailech mi taky nebyli schopni poradit ani oni ani provozovatel online platebního systému :-/
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Norsko

Příspěvekod Hofi » pon zář 2, 2013 8:58

Problém s kartou "vyřešen". Norské železnice pro platbu kartou vyžadují technologii 3Dsecure (potvrzení platby sms). U nás poskytuje jen ČSOB, Poštovní spořitelna a Citibank - nakonec jsme použili ČSOB a vše o.k.
Hofi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 10, 2009 21:45

Re: Norsko

Příspěvekod CABi88 » pon zář 2, 2013 9:48

Gratuluju :D nejspíš s tim neco udelali ... ja zkoušel ČSOB, FIO, Spořku a Equa bank...možna i další..a nešlo to.
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » pon zář 2, 2013 19:03

CABi88 píše:ja zkoušel ČSOB
ale jestli máš starší kartu, tak ta ještě 3D secure nemá.

Ano, v Norsku jsem 3D secure už zaznamenal před 5 lety. Česko je zas sto let za opicema :(

Ale celé je to divné, 3D secure by mělo fungovat i bez SMS. Mělo by to fungovat tak, že když máš, tak potvrzuješ přes SMS, jinal se to má chovat jako běžná platební karta.

Hofi píše:nakonec jsme použili ČSOB a vše o.k.
takže jsi platbu kartou potvrzoval přes sms?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod CABi88 » úte zář 3, 2013 13:40

V celém norsku jsem pak už s kartou neměl problém (dokonce ani u terminálu vlakového) vše fungovalo tak jak má jen proste ten jejich online terminál je debilní a basta! :D

Když platim cokoli tady v čechách online tak mi tam taky lítá 3D secure...tak nevim...me už je to fuk už jsem doma :D
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Norsko

Příspěvekod Hofi » pát zář 6, 2013 7:59

Pokud se registruješ na stránkách norských drah, tak zadáš zkušební platbu (zaplatíš 1 NOK), po uskutečnění transakce už máš pak kartu zaregistrovanou a další potvrzení SMS nepotřebuješ.
Tu platbu 1 NOK prováděl kamarád, který má ČSOB - předpokládám, že potvrzoval sms.

Placení v Norsku už je pak jiná kapitola, měli jsme kartu airbank (mastercard) a naprosto všude bez problémů.
Hofi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon srp 10, 2009 21:45

Re: Norsko

Příspěvekod ZdenekL » čtv bře 13, 2014 13:50

Ahoj, mám dotaz. V nějakým průvodci jsem četl, že v norských vlacích mají senioři nad 67 let 50% slevu. Za rok mi bude 67 tak mi to moc zajímá. Víte někdo o tom něco? Dík za odpověď. Zdeněk
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko

Příspěvekod CABi88 » čtv bře 13, 2014 14:46

Je to tak jak píšeš pokud je cestující starší 67 let může zakoupit lístek s 50% slevou. Žádné jiné požadavky na stránkách NSB nejsou. Zřejmě bude potřeba se prokázat nějakým dokladem při kontrole lístku.
Navíc pokud jsem to dobře pochopil tak u sezdaných párů stačí aby pouze jeden byl starší 67 let a nárok na slevu mají oba.

Je to fajn sleva ty jízdenky jsou jinak děsne drahé, jako všecko tam :D
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Re: Norsko

Příspěvekod pavproch » úte bře 18, 2014 7:24

no tak po přečtení tohodle za sebe zodpovědně prohlašuju, že do tohodle zavšivenýho bretšnajderstánu mně nikdo nikdy nedostane ani párem sobů....

(A ne že mi to smažete, že je to polïtika - není, je to jen vcelku realistický popis naturalizovaného noročecha jak to v norsku funguje :vom: )
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Norsko

Příspěvekod Skipp » úte bře 18, 2014 7:58

Tak to je maras, kdesi jsem četl, že to začíná být podobné i v Německu.

:shock: :vom:
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Norsko

Příspěvekod grco » úte bře 18, 2014 9:09

@pp: Nechapem preco tam kvoli tomu nepojdes? Tyka sa ta to? :) Ked bude nieco podobne vo FR, tak tam prestanes chodit lyzovat? :)

Inak nevravim, ze je tam ten system dobry, ale ja mam deti uprdele :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Norsko

Příspěvekod apuka » úte bře 18, 2014 11:49

grco, prece PP chodi s juniorem a pri jejich cestickach se lehce muze prihodit, ze se setkaji z nekym, komu se bude zdat, ze je dite ponekud spinave :lol: A kdyz se podiva na otce, tak hned po zavolani socialky omdli :finga:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Norsko

Příspěvekod pavproch » úte bře 18, 2014 12:29

asitak nějak... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie