Norsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Norsko v zimě

Příspěvekod Lapattinke » pon říj 26, 2009 21:19

Zdravím nadšence cestovatele!
Nevíte někdo, jaké jsou možnosti cestování po Norsku v zimě? Kromě lyžování?
Přemýšlím asi tak o týdenním výletu v únoru.
Díky za odpovědi :-)

sloučeno s podobným vláknem a.
Lapattinke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon říj 26, 2009 21:07

Re: Norsko v zimě

Příspěvekod brhel » stř říj 28, 2009 19:09

Lapattinke píše:Nevíte někdo, jaké jsou možnosti cestování po Norsku v zimě?

Většina hlavních silnic je sjízdná autem, ale když silničáři nestíhají, tak je E6 na některých místech zavřená a z jihu se na sever nebo zpět dostává velmi těžko.

Ale je spousta silnic, co jsou prostě zavřené a nevyhrnují se.

Takže je asi nejspolehlivější letadlo, vlak a Hurtigrutta.

Nebo na co se vlastne ptáš?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko v zimě

Příspěvekod mugli » čtv lis 19, 2009 11:46

Lapattinke píše:Zdravím nadšence cestovatele!
Nevíte někdo, jaké jsou možnosti cestování po Norsku v zimě? Kromě lyžování?
Přemýšlím asi tak o týdenním výletu v únoru.
Díky za odpovědi :-)

sloučeno s podobným vláknem a.


Ahoj, predem si je dobre uvedomit, ze i v Cechach je rozdil jestli jsi v lednu na Sumave nebo treba v Boleslavi. Norsko je oproti CR jeste mnohem rozmanitejsi. Proto se na tu otazku dost spatne odpovida. Pokud planujete vetsi vrhnuti se do prirody, tak bych to minimalne bez sneznic nedelal. I kdyz lyze jsou lyze. Cestovani vyjde nejlepe kombinace letadlo/vlak. Jinak urcite pocitej s dost kratkymi dny. Osobne mi Norsko v zime bez lyzi neprijde jako idealni kombinace.
mugli
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte lis 17, 2009 11:04

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » čtv lis 19, 2009 17:58

tady je asi hodinová inspirace, přechod Femundsmarky na sněžnicích.
Při koukání bacha, poslintala jsem si klávesnici :finga:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod Letec » čtv lis 19, 2009 19:17

Jo, Femundsmarku doporučuji-byli sme tam minulý týden a nádhera. Jen musí kapku vyjít počasí...
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » sob led 16, 2010 22:22

Zdravím, potřeboval bych menší pomoc v identifikaci norských hor dle fotek z jednoho blogu, kde se bohužel o původu fotek nic nepíše, pokud někdo pozná o jakou lokalitu (NP, oblast) se jedná, budu moc rád, předem díky...

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod Verka » sob led 16, 2010 23:35

Ta prvni fotka je z Romsdalu, je to pohled z vyhlidky nad cestou trolu. Zbytek fotek bohuzel nepoznavam.
Verka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 13, 2007 20:05
Bydliště: České Budějovice/Praha

Re: Norsko

Příspěvekod svacko » sob led 16, 2010 23:49

skus tuto sluzbu, mne uz parkrat pomohla ;)
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » ned led 17, 2010 9:52

Verka: Děkuji, teď už dohledávání půjde (snad) samo...

svacko: Taktéž díky, netušil jsem, že takováto služba existuje, ale bohužel pro dané obrázky to nic nenašlo....
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » ned led 17, 2010 20:27

trolí cesta to je, ale ostatní fotky mohou být odkudkoliv.

zkusit napsat autorovi blogu?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod bobrb » úte bře 23, 2010 9:45

Vubec bych se nedivil, kdyby ta posledni fotka byla z udili Valldalen. Je to po ceste od Cesty trolu do Linge
Fotky od Ovstestoyl viz http://bobrb.wz.cz/norsko04/galer/index11.html
bobrb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 21, 2009 14:10
Bydliště: pod Brdy

Re: Norsko

Příspěvekod bobrb » úte bře 23, 2010 9:48

Kam jet po navsteve Lofot? Koukal jsem na NP Rago, ktere se mi podle fotek libi, ale treba NP Ovre Dividal nevypada take spatne...
Budu na miste asi 14 dni a rikal jsem si, ze neco malinko pres tyden by jsme stravili na Lofotach a zbytek v nejakem NP...

A kdy tam jet? V cervnu/cervenci bude jeste dost mokro (ale potecou krasne vodopady) a v srpnu(zari) muze byt lepe, ale vodopady nebudou tak pekne (?)
bobrb
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 21, 2009 14:10
Bydliště: pod Brdy

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » úte bře 23, 2010 10:01

Komáří sezona začíná slunovratem. Proto my razíme na sever v polovině června, abychom se té hrůze vyhnuli. Samozřejmě tundra bude hůře prostupná, ale je to lepší, než se nechat sežrat zaživa.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » ned bře 28, 2010 11:01

Měl bych na místní zkušené skandinávce =) pár dotazů.

Na konci června se chystáme zhruba na dvacet dní (včetně cesty - letecky do Osla) do Norska, rádi bychom stihli Hardangerviddu, Jotunheimen a Femundsmarku. Je to v takovém časovém rozmezí reálné? Nechceme se tolik hnát. Ideálně po příletu do Osla sehnat kartuše a přejet k Hardangervidě, tu přejít z jihu na sever, přejet do Jotunheimu, opět přechod a následně přejezd k Femundsmarce, tu hezky projít a vrátit se do Osla, s tím, že bychom tam rádi měli třebas jedno až dvoudenní rezervu na procházení se po městě a opětovnou aklimatizaci na civilizaci =).
Jedem samozřejmě natěžko, s vlastním stanem a dostatečnými zásobami. Něco už jsem různě po internetu přečetl, ale nejsem si úplně jistý potřebnými časy pro přejití Hardangervidy (jih -> sever) a Jotunheimu (samozřejmě to je dost individuální,m ale alespoň orientačně). Když se někdo podělií o informace, budu mu vděčný. Předem díky.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » sob dub 10, 2010 12:58

Měl bych ještě pár dotazů k Jotunheimu, předem děkuji každému za odpověď.

- Jak s výstupem na Galdhöpiggen? Většinou čtu, že mačky netřeba, neb je ledovec pokrytý sněhem, ale cepín a lano to chce, že tam nějaké ty trhliny jsou. Když už se pokšrábeme nahoru, tak sami - teoreticky tam nějaká cestička prošláplá bude, případně se povezeme za nějakou grupou s vůdcem. Spíš mi jde o to, zda je ten cepín nezbytný a lano plus další vercajk nezbytný.

- Nepřemýšlím jen o Galdhöpiggenu, ale třebas i o Storebjørnu a dalších vrcholech, kde se jde přes ledovec. Nevadí mi sebou vercajk táhnout, ale rád bych měl jistotu, že se využije, abychom to pak zbytečně netahali na hrbu. Pokud tam nějaké to riziko skutečně je (trhliny) tak to je samozřejmý, ale aby to nebylo jako Ararat, který člověk vyběhne bez ničeho "raz dva".

Předem díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod sobb » sob dub 10, 2010 13:09

na vrchol se dá vystoupit i druhou cestou, kde nejdeš přes ledovec, my to šli jako okruh
je to sice nemetodické a možná nenásledováníhodné, nicméně ledovec jsme přecházeli bez lana - přímo po vydusané stezce, cepín a mačky za normálních podmínek netřeba
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko

Příspěvekod Semo » sob dub 10, 2010 13:17

Tutok nieco na iDnesChapem to tak, ze lano nie je nutne v pripade, ze ides po vyslapanej ceste. V pripade hmly (a ta je asi casta) ale mozes cestu stratit a ides ladovcom nablind a vtedy sa uz lano hodi.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » sob dub 10, 2010 13:34

Semo: Dík za odkaz, tyhle informace jsem vesměs četl také no. Ještě to promyslím.

V případě Galdhøpiggen je řešením cesta od chaty Spiterstulen, kterou v podstatě plánujeme, tam je to v pohodě. Ale Galdhøpiggen není jediným zajímavým vrcholem v oblasti a když už tam budeme, rdái bychom toho prošli co nejvíce (času máme dost).

Jestli tu je někdo, kdo tyhle výstupy absolvoval, budu moc rád, když se ozve.

Sobb: Díky moc, nějak jsem Tvůj příspěvěk přehlédl! =) Takovouhle informaci jsem přesně potřeboval.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod sobb » sob dub 10, 2010 15:49

Jarilo píše:Sobb: Díky moc, nějak jsem Tvůj příspěvěk přehlédl! =) Takovouhle informaci jsem přesně potřeboval.
jojo, jsem taková nenápadná :mrgreen:
moje informace se bohužel týkají jen Galdhøpiggen, na ostatní kopce jsme se už nedostali, protože nás vyhnalo počasí :(
pokud půjdete od Spiterstulen nalehko a vyhodnotíte ledovec jako schůdný, tak ten okruh doporučuji, moc pěkná trasa
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » sob dub 10, 2010 18:23

Supr, tak uvidíme, příroda (počasí) to částečně rozhodne za nás =). U toho druhého kopce mám info, že to "glacier equipment" chce, ale nejspíš to bude podobné jako u Galdhøpiggenu - když bude hezky a bude vidět cesta, bude to v pohodě, když ne, smůla =).
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod sobb » sob dub 10, 2010 19:00

Na druhou stranu, Galdhopiggen je opravdu hojně navštěvovaný a proto je tam vydupaná prověřená dálnice, kde se člověk asi bát nemusí. Na ostatní kopce se bude chodit míň a nevíš, jak moc stezce důvěřovat.
A pokud vás lákají ledovce a nechcete se s vybavením tahat zbytečně, tak se mrkněte na Jostedalsbreen, ten je fantastickej. :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » sob dub 10, 2010 19:16

Díky za tip, ale zase že by nás ledovce vysloveně lákaly to ne =). Je to moc hezká (byť ubývající) součást hor, ale přímo glacier hunters nejsme =).
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod Wolfi » sob čer 12, 2010 11:42

Jižním švédskem do jižního norska.

Zdravím všechny příznivce severu,
nepřijde mě vhodné zakládat nové téma tak se zkusím přiživit v tomhle:

letos na přelomu srpna a září vyrážíme do jižního Norska s nějakou tou zastávkou též ve Švédsku. (zaprvé budu řídit sám a i tak to bude záhul a zadruhé chci navštívit NP Store Mosse) máme v plánu se držet letos opravdu jen v jižnějších částech, rádi bychom nějaký ten den strávili na planině Hardangervidda (Zde mám první dotaz: bude pro tuto oblast k užitku kniha Norské hory - I ? , pak chceme kouknout na fjordy v okolí Bergenu. Případně navštívili pár profláknutých turistických míst, např: Prekestolen atd. Zatím v podstatě itinerář trasy plánujeme a vymýšíme kde všude se zastavit. "Úplné hory" moc nepreferujeme rádi máme oblasti podobné např NP Pallas-Yllästunturi ve Finsku atd. Nu a ještě na nějaký ten ledovec bych se též rád kouknul ale to není nezbytné. Dopravovat se budeme vlastním vozem a spát plánujeme pokud možno ve stanu volně mimo kempy. Chaty a kempy využít jen v případě dlouhotrvající nepřízně počasí a potřeby hygieny. Uvítám jakéliv tipy, včetně osvěčených nástupů na Hardangerviddu a pěkného okružního treku na zajímavá místa tamtéž.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » sob čer 12, 2010 11:48

Lepší než Norské hory máš přímoJižní Norsko. Jsou tam detailně popsané trasy, mapky, přístup, náročnost apod.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod Wolfi » ned čer 13, 2010 10:44

šíp: díky za info, někde ji schrastím.

apropo tak mě ještě napadlo, kde v Norsku se dají vidět tuleni. Kromě Špicberků
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Norsko

Příspěvekod Trafikant » úte čer 22, 2010 17:29

Mám prosbu na někoho, kdo disponuje mapou Jotunheimenu v elektronické podobě, případně i v tištěné a chtěl by se ji zbavit.

Našel jsem leda mapy východ a západ (každá z nich zabírá malé území a stojí po čtyřech tovkách), které mi příliš nesedí. Předpokládám, že vystačím i s orientačním plánkem, jelikož neplánujeme žádnou divočinu, ale přesto bych nějakou mapu uvítal.

Kdyby někdo něco měl, až se ozve přes pm, díky moc.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: Norsko

Příspěvekod yippy » pát čer 25, 2010 19:33

šíp píše:tady je asi hodinová inspirace, přechod Femundsmarky na sněžnicích.
Při koukání bacha, poslintala jsem si klávesnici :finga:


:zimnioutdoor: supr, přesně o takovejhle a podobnejch věcech často sním. no snad to nebudou navždy jen sny :D fakt pěknej film....
:musher: :bike: :zimnioutdoor:
Uživatelský avatar
yippy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob pro 12, 2009 11:15

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » sob črc 17, 2010 10:34

Jarilo píše:Mám prosbu na někoho, kdo disponuje mapou Jotunheimenu v elektronické podobě, případně i v tištěné a chtěl by se ji zbavit.
mám mapu jotunheimen východ, od 30.7. do 20.8 potřebuji, pak mohu půjčit.

online mapy jsou zde:
http://ut.no/kart (měřítko asi až 1:50 000, úplně stejné tištěnými mapami)
Uložit snad jedině přes printscreen ...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod šíp » sob črc 17, 2010 10:44

Ty brďo, škoda, že jsi ten odkaz na mapy nedal před naším odjezdem do Norska ](*,)
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » sob črc 17, 2010 18:36

šíp píše:Ty brďo, škoda, že jsi ten odkaz na mapy nedal před naším odjezdem do Norska ](*,)

jsem si toho dřív nevšiml... já jedu do norska až v srpnu :)
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie