Norsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Norsko

Příspěvekod forest » čtv úno 4, 2016 19:48

Ahoj všem,

na jaře plánuju navštívit Norsko. Bylo by to na přibližně 10 dní, lowcost, spaní a vaření venku...
Cenově mi nejlépe vychází Jižní Norsko, letecky do Osla nebo Bergenu. Odtud vlakem/busem do nějaké atraktivní přírodní lokality - rád si nechám doporučit, ideálně nějaký okruh. Nabízí se Hardangervidda.

Budu vděčný za jakékoliv rady, jak za těch 10 dní navštívit co nejvíce zajímavých míst (to je blbě řečeno, ale víte jak to myslím :) ) Je lepší letět do Bergenu nebo Osla a odtud pokračovat?

Zatím jsem nesehnal parťáka, takže kdyby to někoho lákalo a rád by se podílel na této výpravě, budu jen rád :) Jináč budu muset jet sólo.
Děkuju moc.
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod ptrupek » pát úno 5, 2016 7:33

Ahoj,

s jiznim Norskem neporadim, ale my byli loni vice na sever. Jen si davej bacha, ze treba letiste v Oslu je celkem daleko od mesta, takze si k nakladum pripocti jeste tohle. Leteli jsme do Trondheimu (letenky jsou jeste porad levne) a od tama stopem viz http://nacestach.trupek.cz/stopem-po-strednim-norsku/. Busy/vlaky jsou v Norsku docela drahe, vyplati se kupovat s predstihem.
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: Norsko

Příspěvekod Simi » pát úno 5, 2016 7:41

Jen si dej bacha na to, ze na jare bude na Hardangervidde asi jeste dost snehu. Nemalo ho tam vidis i uprostred leta.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Norsko

Příspěvekod forest » úte úno 9, 2016 18:24

Děkuji za odpovědi. O tom letišti vím, létá to i do TORP, což nechci. Zkusím vše naplánovat abych ideálně začal v Oslu, odtud se dopravil a prošel Hardangervidda a dostal se do Bergenu. Máte někdo zkušenosti s touto trasou? Popřípadě, jaké místo v okolí stojí za návštěvu.
Všeobecná pravidla a doporučení o cestování bez kolegů znám, ale platí tady něco navíc? Čeho bych se měl obávat?
Jak je to tady se signálem?

Jinak počítám se sněhem, blatem a vlhkem. Terén tak na max 25 km denně.
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » úte úno 9, 2016 22:01

Signál by tam měl být.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod terezaslovensko » stř úno 10, 2016 8:32

na Hardangervidde signal je, ale nam napr. uz hore na kopcoch vypadaval. Ked sa budes drzat nizsie, malo by to byt v pohode.
ak sa chystas z Osla do Bergenu tak by som sa zastavila na Trolltunge, neolutujes :) akurat tam je sezona tak od maja najskor, na jar by som tam asi neliezla. a velmi zalezi od pocasia.
terezaslovensko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: úte srp 28, 2012 10:31

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » stř úno 10, 2016 20:54

hlavně na jaře mohou být ještě některé silnice v horách nebo jejich úseky ještě v zimní uzavírce
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod forest » stř bře 9, 2016 18:52

Tak jsem to přehodnotil a vydám se s kolegou až koncem května, přelom červen. To už by snad mohlo být schůdné. Předpokládaná trasa zůstává stejná. Přílet do Osla, odtud doprava asi vlakem k Hardangenviddě (zatím jsem neřešil kam přesně - odkud začít pěší tůru, kdyby měl někdo doporučení, budu rád). V plánu máme Trolltungu, nějakou trasu na 7 dní Viddou, pak je plán otevřený. Snad stihneme navštívit Bergen. Má někdo další zajímavé tipy?
Šťastnou cestu všem, ať už jdete kamkoliv.
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod forest » úte kvě 24, 2016 20:28

Hezký večer všem,
dnes jsme koupili letenky do Bergenu, příští středu letíme.
Mám týden na naplánování trasy. Rozpočet na cestu chceme držet nízko, ale s nějakým vlakem či trajektem počítáme. Z Bergenu zkusíme stopovat směr Hardangerviddu a Trolltungu, potom snad směrovat dolů na Stavanger, odkud klidně trajektem zpět do Bergenu.
Máme na to 12 dní, napadá někoho, co zajímavého navštívit v okolí?
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod forest » čtv srp 4, 2016 18:38

Ahoj všem,
tak jsme zpět z norské divočiny a bylo to neskutečný!
Konečně jsem dopsal první část povídání se spoustou fotek, takže kdo nechce být zadupán trollem, nechť si uvaří kakao a pustí se do čtení:
http://www.jsemforest.cz/tydenicek2016-22

norsko3_upravena.jpg
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod slezacekm » čtv srp 4, 2016 19:07

jdi do haje s takovym clankem :) uplne mam chut jit zabalit a vyjet. pred rokem jsme byli taky a na spouste mist jako vy. pokracovali jsme pak jeste na Galdhopiggen a Atlntskou cestu. moc pekne fotky!
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Norsko

Příspěvekod forest » čtv srp 4, 2016 19:47

:D My taky ještě pokračovali 10 dní, ale k tomu ještě nemám dopsaný deník. Pak vložím i sem ;)
Jak já bych se tam vrátil...
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod forest » čtv zář 1, 2016 17:21

Přátelé,
dopsal jsem pokračování naší dobrodružné cesty po Norsku.
Přes 350 fotek a dlouhé povídání, vám snad dostatečně živě přiblíží, jaké neuvěřitelné věci se nám děly a jak krásně jsme se měli.
http://www.jsemforest.cz/tydenicek2016-23

Potkali jsme tolik milých lidí a zážitků máme do konce života :)
Přeji příjemné čtení a podívanou a budu rád za každý komentář.

[url]První část cesty najdete zde http://www.jsemforest.cz/tydenicek2016-22[/url]
Přílohy
setkani_norsko_upravena.jpg
norsko2_upravena.jpg
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Norsko

Příspěvekod Skorpion » stř lis 16, 2016 19:36

Ahoj. V marci chcem spravit tyzdnovy cyklo-touring na Lofotach (cca 65-80km/den). Toto leto som spravil Steinkjer - Bodo, takze nejaku predstavu mam. Ale predsalen bude pocasie ine. Preto sa chcem spytat ako to je s pocasim v tomto obdobi, resp. na co specificke sa pripravit.
Uživatelský avatar
Skorpion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: sob lis 13, 2010 9:09
Bydliště: asi ano, pockaj, pozriem

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » stř lis 16, 2016 20:00

V březnu? to tam asi ještě bude sníh, nebo ne?

Nejkrásnější je tam podle mne babí léto.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod Skorpion » stř lis 16, 2016 21:19

predpokladam, ze cesty budu zjazdne. Z toho strach nemam. Ludia tam nejak ziju a pohybuju sa. Je tam v podstate jedna hlavna a po nej chcem ist (s mensou odbockou). Zhodou okolnosti je tam robeny aj Street View nejak z aprila par rokov dozadu a bolo to bez snehu - vacsinou trava. Takze vidim to tak 50-50.
Uživatelský avatar
Skorpion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: sob lis 13, 2010 9:09
Bydliště: asi ano, pockaj, pozriem

Re: Norsko

Příspěvekod Timberland » ned pro 11, 2016 21:59

Dobrý den všem. Jsem tu nový, a rád bych se Vás zkušených zeptal na radu. Chtěl bych se v zimě podívat na Nordcapp. Rád bych jel v lednu 2017 autem z ČR. Můžete mi prosím poradit, zda se dá cesta zvládnout v pohodě běžným autem (octavia) na normálních zimních pneumatikách? Nějaké tipy a rady na co si dát pozor? Chápu že v létě nebo na jaře je to lepší, ale já bych prostě chtěl zkusit zimu se vším všudy... Chci jet cestu přes Pobaltí a zpátky Švédskem přes Německo. Mnohokrát vám předem děkuji za rady a tipy.
Timberland
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned pro 11, 2016 21:53

Re: Norsko

Příspěvekod brhel » ned pro 11, 2016 23:03

Timberland píše:Chtěl bych se v zimě podívat na Nordcapp.

Dobrá zpráva je, že je Nordkapp v zimě otevřený: http://www.visitnordkapp.net/en/opening-hours

Silnice na Nordkapp se na zimu zavírá, ale pokud to počasí umožňuje je přes zimu průjezdná v koloně http://www.visitnordkapp.net/en/a-winte ... o-nordkapp

Řetězy asi budou nutnost, v Norsku používají i pneu s hřeby, ale za průjezd s nimi některými městy se musí extra platit
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko

Příspěvekod Timberland » pon pro 12, 2016 8:26

Děkuji za info, jinak cesta tam přes ostatní země bude "v pohodě" ? Nejhorší je fakt až ten závěr? Díval jsem se někde na počasí na Nordcappu v lednu a teplotně to není až taková hrůza , minulý rok to bylo téměř nonstop (den/noc) kolem minus 3-5 stupňů... Pocitovka bude asi nižší.
Naposledy upravil mike dne úte pro 13, 2016 22:36, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci :-/
Timberland
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned pro 11, 2016 21:53

Re: Norsko

Příspěvekod ZdenekL » stř lis 15, 2017 13:28

Ahoj, chystám se příští rok červenec srpen na 14 ti denní vandr v okolí Trondheimu. Letecky a pak vlak,bus,pěšky? Dáte mi někdo nějaké typy. Prosím. Zdeněk
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko

Příspěvekod pavproch » čtv lis 30, 2017 20:14

pavproch píše:Jen další potvrzení toho, co sem tu už psal: v tomhle norským banánistánu mě opravdu nikdo nikdy neuvidí!


JJ, neska ve zprávách na čt: 60 let/stovky policií ututlaných/neřešených případů sexuálního zneužití.....vedle takto pokryteckého státu je i ten náš kocourkov rajskou zahradou. Takže vlastně ať žije bureš! :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Norsko

Příspěvekod pavproch » ned úno 18, 2018 20:39

pavproch píše:
pavproch píše:Jen další potvrzení toho, co sem tu už psal: v tomhle norským banánistánu mě opravdu nikdo nikdy neuvidí!


JJ, neska ve zprávách na čt: 60 let/stovky policií ututlaných/neřešených případů sexuálního zneužití.....vedle takto pokryteckého státu je i ten náš kocourkov rajskou zahradou. Takže vlastně ať žije bureš! :mrgreen:


A další příklad norském zmrdistánu

Tam mě opravdu NIKDO NIKDY neuvidí. Ufff, to sem se zase nasrál.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Norsko

Příspěvekod ajdam » čtv črc 19, 2018 12:31

Zdravím

Chystám se v srpnu na 6 dní do Norska. (Přilétáme v úterý ráno do Tromso, v neděli večer frčíme zpět. Měli byste tip na nějaký pěkný trek v blízkosti Tromso, abych pokud možno nemusel moc cestovat autobusem. Jedu se ženou, takže to nemusí být nic extrémního, spokojím se s pěknou přírodou, fjordy atlantikem, nějakým tím kopcem atd :-)

Případně, je někde k mání mapa trusitických cest v okolí?

Díky
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Norsko

Příspěvekod sobb » úte srp 14, 2018 22:37

možná už pozdě ...

Nevím, jak daleko bereš jako "v blízkosti", ale nepříliš vzdálené a přitom nádherné jsou Lyngenské Alpy na východě anebo dopravně o něco vzdálenější Senja na jihozápadě. Ale pěkný kopce jsou i přímo nad Tromso, takže na tak krátkou dobu asi opravdu není nutné nikam přejíždět.

Dobré mapy jsou přímo norské online mapy, odkaz tu na ně nejspíš už někde bude.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko - norské mapy udržovaných crosscountry stop

Příspěvekod JoseD » ned led 13, 2019 17:21

ahoj, neexistuje nějaká zimní mapa Norska s doporučenými běžko-croscountry cestami? ..něco jako https://en.mapy.cz/zimni, resp tohle norské PDF, Market ski routes 2018 ale více interaktivní..?

EDIT:
tak asi mám. https://www.ut.no/kart/, povolit "Vinterløyper".

..a další (nezimní) mapy jsou tu:
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Norsko

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 26, 2022 19:59

Čau, táta jede s kamarády na týden obytňákem do Norsko. Jelikož jsou v prvé řadě alkoholici, ve druhé škrti, řeší jak tam dostat dostatek piva. Došli k tomu, že vyjde levněji koupit ho v CZ a tam proclít dovoz. Našel jsem nějakou norskou celní aplikaci, kde se zdá, že je to možný zaplatit online kartou, ale
1) dle popisu píšou, že má projít na vstupu přes zelený průchod, tedy nic k proclení, a že zaplacené platí jen 2 hodiny. Alle jelikož je v Schengenu, tak tam hádám žádný celník na hranicích nebude, tedy spíše hrozí nějaká namátková kontrola ve vnitrozemí...tj. pak budou mít 4 propadlý potvrzení, který nejsou asi ani na jméno.
2) jsou všichni elektronicky nešikovní, když tam přijedou a budou to chtít proclít na místě, je to řešitelný?
Dík
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Norsko

Příspěvekod sobb » čtv kvě 26, 2022 22:29

A to jim na ten týden fakt nestačí povolený limit?
Jinak mě překvapuje, že jim to vyšlo s proclením levněji, kdysi jsem se na to dívala a bylo to naopak. Navíc ochutnávka některých místních piv stála vždycky za to, nejsou špatný. Ale to je samozřejmě jen na nich.

S ostatním bohužel neporadím, my vždycky jeli tak, abychom byli zhruba v limitu. A jo, stavěli nás na hranicích docela často, i nám jednou nebo dvakrát lehce prolízali auto (když viděli ten bordel a smrádek, tak interiér rychle vzdali, ale chtěli otevřít i rakev). Jak při vstupu, tak při odjezdu, to zas hledali ryby :D

Takže pokud budou chtít proclít na místě, tak jet asi přes nějaký přechod, kde je stálá hlídka, tedy nejet po naprosté vedlejšce, nebo si ještě lépe zjistit nejbližší celnice na trase (ne přímo na hranici).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 26, 2022 23:40

No, tebe jsem vnitřně favorizoval, že bys mohla mít nastudováno :-)
Chápu z tvé reakce správně, že ačkoli jde se Švédskem intra-Schengen hranici, tak tam kontroly běžně jsou?

Množství-taky jsem se ptal a dozvěděl jsem se výpočet 6 piv /os/den, tj. 3 basy/10 dní. Cenu piva v obchodě prý našel nekde 44 NOK, clo vycházelo asi 10 NOK/pullitr. Odpustil jsem si další komentáře a jal se zjišťovat, jak se aspoň vyhnou pokutě za nelegální dovoz.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Norsko

Příspěvekod sobb » pát kvě 27, 2022 0:36

Správně jsi tipl alkoholiky na cestách, co? :wink:

Jo, kontroly na hranicích jsou, ale nejsem si jistá, zda je to úplně běžné všude. Na severu na hlavních tazích ano, na hranicích se Švédskem i Finskem. Nevím, jak je to na jihu, mám pocit, že i tam jsem celnici viděla. Na jihu ale jezdíme většinou Švédskem, takže tam to blíže prozkoumané nemám.
Ale počítám, že trasu mají naplánovanou, tak se můžou podívat, zda tam celnice je. Případně si najít nejbližší celnici a tam proclít. Předpokládám, že na toll.no by to mělo být dohledatelné.

Co jsme byli v Norsku naposledy, tak pivo bylo kolem 20 - 30 kr - nejlevnější nebo v akci (která je na nějakou značku vždycky), ale pořád silné a většinou dobré. Navíc s krásnýma plechovkama, jsme si některé dovezli i domů do poličky :) Ale bylo to před covidem a válkou, takže i tam mohly jít ceny nahoru. Je nutno kupovat v supermarketu, ne v alkoshopu (Vinmonopolet). S tím, že v supermarketu se prodává pivo do tuším 4,7. Pro silnější už je nutno jít do toho Vinmonopolet.

Jinak ale bohužel moc neporadím, když jsme překračovali norské hranice, tak vždy po nějakém delším pobytu ve Finsku nebo Švédsku, takže naše mohutné zásoby už byly značně prořídlé. Jen jednou jsme se museli o pár dní dýl zdržet ve Finsku, abychom pár litříků rozmrazili a vypili, a limit tak skoro nepřekročili :) A jo, zrovna tehdy nás v Kilpisjärvi stavěli a alkohol je zajímal. První dotaz tedy byl, jestli jsme Estonci (asi si v kameře blbě přečetli MPZ), proti čemuž jsme se ohradili a pak už jsme v podstatě celkem příjemně pokecali :) Ale stejně byli s tím alkoholem neodbytní, i když jsme se to na první pokus snažili uhrát s tím, že nekouříme :mrgreen:

Ty jo, teď se koukám na limity a oni od letoška neumožňují vyměnit tabák za pivo nebo víno, takže limit je ještě nižší :? To od nich není pěkné, zrovna letos chceme jet víceméně nejdřív do Norska, asi budeme muset trochu změnit trasu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Norsko

Příspěvekod apuka » pát kvě 27, 2022 7:19

sobb píše:jet asi přes nějaký přechod, kde je stálá hlídka, tedy nejet po naprosté vedlejšce, nebo si ještě lépe zjistit nejbližší celnice na trase (ne přímo na hranici)
Hm, vim o par pripadu, kdy se neco prevazelo (v nakladni doprave) a ridic potreboval potvrzeni z norske celnice. Jel na jihu pres nejvetsi hranicni tah do Svedska. Celnice na hranicich sice budovu ma, ale nenasel tam nikoho. Musel se vracet a hledat, kde by nejakou funkcni nasel - a nepovedlo se, nikde nikdo nepracoval. Bylo to pres pracovni den, pres den...

Ale to jsou informace par let stare, mozna se uz "zlepsili". Je treba se ale pripravit i na takovou moznost - a v tom pripade, pokud najdou provozni dobu celnice na strankach, cos linkovala a nikdo tam neni, tak to normalne na videu zdokumentovat pro pripad zastaveni a kontroly. Pro jistotu jako dukaz, ze se snazili dostat predpisum a chteli proclit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie

cron