Finsko/Finland/Suomi

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Wolfi » úte črc 19, 2011 7:19

Asi to tak úplně nepatří přímo do tohodle tématu (moderátor jistě když tak přesune) ale myslím že by následující odkaz neměl tundrosexuálům uniknout.

Online reporty na severských listech z expedice kolem rusko finsko norské hranice.
http://www.severskelisty.cz/exped/expe0011.htm

Obrázek
Obrázek

A ještě doplńuji jeden odkaz na další "expedici po Laponsku"

http://www.severskelisty.cz/exped/expe0012.htm
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Jarve » stř lis 2, 2011 13:58

Ahoj.

Tak jsem se k Vám přidala *
Na příští léto plánujeme jet do Finska, konkrétně do Urho Kekkonen NP. Protože jsem cvok, tak už to mám skoro připravené 8-[ Ale je tu jedna věc, se kterou doufám, že mi poradíte. Chceme jít zhruba týdenní přechod parku. Půlka z nás je zvyklá chodit, pro druhou půlku to bude premiérový tremp. Zatím mám najitou cestu Kiilopää - Suomunruoktu - Tuiskukuru - Luirojärvi - Lankojärvi - Kiilopää, která je popsaná na outdoors.fi. Ale tahle cesta je jen na 5 dní a navíc jde mimo mokřadla a kopečky, kam bychom se rádi podívali.

Nešel někdo nějakou takovou trasu?

Pro zajímavost, níže je prozatimní harmonogram.

13.7. Odlet z Prahy 11:35
Přílet do Helsinek 14:45
Helsinki
Odjezd do Rovaniemi 22:30
14.7. Příjezd do Rovaniemi 10:40
Odjezd do Saariselky 11:45
Příjezd do Saariselky 15:20
15.7. Celodenní výlet
16.7. Odjezd na North Cape 15:20
Příjezd na North Cape 22:20
17.7. Odjezd do Saariselky 1:00
Příjezd do Saariselkä 13:50
18.7. Celodenní výlet
19. - 26.7. Přechod parku
27.7. Odjezd do Rovaniemi 8:50
Příjezd do Rovaniemi 12:20
Santova Vesnička
Odjezd do Helsinek 18:05
28.7. Příjezd do Helsinek 6:54
Helsinki
29.7. Odlet do Prahy 9:35/17:35
Přílet do Prahy 10:50/18:45
Jarve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 2, 2011 13:48
Bydliště: Praha

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » stř lis 2, 2011 21:18

Jarve píše:Na příští léto plánujeme jet do Finska, konkrétně do Urho Kekkonen NP. Nešel někdo nějakou takovou trasu?

Astrozzy má za sebou přechod UKK, když tak mu napiš, nechodí sem denně, nemusí si Tvého dotazu všimnout.
Já mám za sebou přechod jiného NP ve Finsku, který je též moc pěkný. Má mokřadla i kopečky :finga:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Jarve » stř lis 2, 2011 21:52

Děkuju, napíšu.
Jinak díky za InterRail pass :rolleyes: Nikdy před tím jsem o tom neslyšela, ale vzhledem k tomu, že je nám všem pod 26let, tak nás ten na 3 dny vyjde na 75€ \:D/
Jarve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 2, 2011 13:48
Bydliště: Praha

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » stř lis 2, 2011 21:54

šíp píše:Jestli Ti to pomůže, tak tady a tady jsem sepsala pár rad k cestování po Finsku. Užij si to tam, hned bych jela O:)
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Jarve » stř lis 2, 2011 22:01

Před chvílí jsem to dočetla, pěkné články :wink: Já už ve Finsku byla - srpen až prosinec 2010 na studijním pobytu. Saariselku právě znám jen v zimě, tak se těšim na úplně jiný zážitek.
Jarve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 2, 2011 13:48
Bydliště: Praha

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » stř lis 2, 2011 22:09

Jarve píše: Odjezd do Helsinek 18:05

Jenže tímto odjezdem se připravíš o den platnosti Interrailu. Pokud bys jela pozdějším vlakem, bude Ti stačit jediný den z karty, takto spotřebuješ zbytečně dva dny.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Jarve » stř lis 2, 2011 22:14

Taky pravda...Uvidim ještě jak to bude přesně časově. Stejně využijeme jen 2dny, tak by to nebylo tak tragický "zbytečně vyplácat" i ten poslední.
Jarve
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř lis 2, 2011 13:48
Bydliště: Praha

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » stř lis 2, 2011 22:20

Ten poslední den si můžete nechat na cestování někam jinam po Finsku, vyplácat ho zbytečně kvůli hodině jízdy by mi bylo líto.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » čtv pro 8, 2011 7:55

Pokud by se někdo chytal na Alandy, tak jsem sepsala pár postřehů a rad. 1, 2, 3.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod brhel » stř led 4, 2012 20:33

Ahoj,

na zhruba kolik korunek přijde turistická dovolená cirka dva týdny ve Finsku s hlavním cílem park Urho Kekkonena. (takže spaní sruby, stan ...) Když nebudu počítat cenu letenky.

Jak dlouho se dá strávit na Alandách? Má smysl i s cestou tam a zpět na to mít dva týdny nebo to je zbytečně moc času? A může se na Alandách spát volně v přírodě nebo jen kempy?

Díky

Začínám kout plány na léto:)
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Astrozzy » čtv led 5, 2012 11:11

UKK ak neratas letenky a poneses stravu tak lacno.
Sli sme Helsinki - Rovaniemi vlakom. Interrail tusim okolo 112 euro, 3 dnovy listok pocas jedneho mesiaca.

Z RVN sme uz stopovali do sarisalke kde sme zacinali.
Zruby a stanovanie pri nich je free takze ziadne naklady.
Potom naklady na pivo :mrgreen: ,ale nebolo to take zle. Nico sme utratli v Tampere a nieco Helsinki. Peniaze scucli hlavne kempy a vseliake turisticke city passy.
Inak pohodicka.
Winter forever - skialp forever
Par fotiek
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » čtv led 5, 2012 17:29

Začnu od konce.
Allemansrätt neboli tradiční severské právo se volně pohybovat a spát je na Alandách omezeno. Je povoleno se volně pohybovat na kole nebo pěšky, ale je nutno se vyhnout soukromým pozemkům, mostům a orné půdě. Oheň nesmí být zakládán bez souhlasu majitele pozemku. Je povoleno stavět stan přes noc i na cizím pozemku, ale se souhlasem majitele. Je dovoleno trhat houby, jahody a květiny pro osobní potřebu, ale už ne rostliny, které jsou chráněny zákonem. Vozidla nesmí opustit silniční síť a nesmí se vjíždět do terénu. Citovala jsem ze švédských stránek, jestli chceš, mohu poslat odkaz. V angličtině jsem nic nenašla.
My byli na Alandách 4 dny a klidně bychom tam další týden strávili. Ale měli jsme kola, což je odlišná situace, pokud tam budeš pěšky a natěžko. Spíše si dovedu představit zkoumat je na kole /buď hvězdicovitě, s návratem na jedno místo, nebo natěžko s postupným přejížděním/.

Co se týká UKK. Orientační jsou následující /ceny 2012/
1.vlak Helsinki-Rovaniemi: využiješ 3denní Interrail v ceně 173€. Je to bez lůžka, to se dokupuje zvlášť, ale pokud jsi mladý a zdravý, cestu absolvuješ i na sedačce. Do Rovaniemi dorazíš ráno, odkud Ti navazují busy do Laponska.
2. pokud bys letěl rovnou až do Rovaniemi, tak dorazíš někdy večer a spojení je až ráno, tedy přespíš v kempu. Noc stojí pro dva ve stanu 22€.
3. na místě si budeš určitě dokupovat plynové kartuše. Cenu fakt neznám :oops:
4. bus do Laponska. Nevím, odkud hodláš vyrážet do parku, UKK má více možností, tak jsem Ti zjistila cenu pro srovnatelný NP Pallas. Pro jednoho jedna cesta 55€.

Už mě nic nenapadá. Ptej se klidně dál, co budu vědět, zodpovím.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod brhel » čtv led 5, 2012 20:42

šíp píše:Ptej se klidně dál.
Děkuji.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » čtv led 5, 2012 20:44

Jinak se sruby se to má takto:
V národních parcích jsou v pravidelných intervalech chaty s volně přístupnou (zdarma, nutný vlastní spacák) částí autiotupa a s oddělenou, uzamykací částí varaustupa, která vyžaduje předchozí rezervaci za poplatek. Pozor, podle finského „pravidla divočiny“ se nejlepší místo na spaní dává tomu, kdo dorazí poslední. V chatách bývá ohniště, kde se dá vařit.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod elubic » ned čer 10, 2012 21:45

Ahoj, chci se zaptat, jak to je s rezervacema ve Finských vlacích? Když nebude rezervace vezmou nás vůbec ??? Další důležitá věc - Jak to je se spojením Norsko - Finsko (jako to funguje a jak často busy jezdí?)
Nějaký tip na vícedenní trek od Oulu jižně? Nejlépe s možností se na začátek dopravit vlakem?

Díky
elubic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 10, 2012 14:54

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » ned čer 10, 2012 21:49

elubic píše:Ahoj, chci se zaptat, jak to je s rezervacema ve Finských vlacích? Když nebude rezervace vezmou nás vůbec ???

Něco málo k cestování vlakem po Finsku mám sepsáno tady. Rezervace kromě povinně místenkových vlaků /SC neboli pendolíno/ není vyžadována. Jen je vhodné být přípraven na to, že Tě cestující s místenkou budou vyhazovat, a to klidně na každé stanici, protože vlaky nebývají označeny tak, jak jsme zvyklí u nás, tj. nad sedadlem, že je místo od-do rezervováno.
Cesta bez místenky je možná jen pokud máš Interrail. Pokud si lístek kupuješ přímo ve stanici, automaticky ho dostáváš i s místenkou, která je již zahrnutá v ceně lístku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod sobb » pon čer 11, 2012 21:18

Pokud se něco nezměnilo, tak ve Finsku jezdí i vlaky, které jsou něco jak naše "couráky" a tam místenkový systém není, jeli jsme tak trasu Oulu - Rovaniemi. Ale jak časté tam tyto vlaky jsou nemám tušení, jinak jsme se přesouvali povětšinou stopem, takže o tomto ví mnohem více šipka :)

Pro výběr nějakého výletu doporučuju navštívit již nejspíš několikrát zmiňovanou stránku outdoors.fi. Záleží na tom, jak moc na jih, zajímavě vypadá třeba Peura Trail.
My cestou z Oulu na jih navštívili NP Seitseminen, kterej byl super, ale to je už pro Tebe možná moc jižně. Každopádně výběr různých tras je ve Finsku opravdu velký :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod elubic » úte čer 12, 2012 20:24

Díky. Takže v podstatě kromě SC = Pendolino by nás do vlaku bez rezervace měli s Intarrailkou vzít (v případě, že bude místo)??? Kolik se tak ve Finsku připlácí za lůžko???
Někde jsem četl a, že i ve vlacích jsou například zpoplatněné WC ???
Trajekt - Je lepší Turku-Stockholm nebo Helsinki-Gdansk ???

Stopování ve Finsku - někdo říká, že je to nesmysl, jiný, že to je dobrý způsob dopravy. Jak to teda je ?
Trasa - Jak by to třeba fungovalo v takové Karélii? Vystoupit na nádraží v podstatě vypadnout mimo město a někde jít? Šlo by to? Prý je Karélie docela ráj pro pěší turistiku.
Ještě se chci zeptat, zda se dají ve Finsku, nebo někde na netu sehnat něco jako turistické mapy tady u nás?
elubic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 10, 2012 14:54

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » úte čer 12, 2012 20:46

elubic píše:Díky. Takže v podstatě kromě SC = Pendolino by nás do vlaku bez rezervace měli s Intarrailkou vzít (v případě, že bude místo)??? Kolik se tak ve Finsku připlácí za lůžko???

Určitě, ale raději si to ještě ověř, to co jsem psala a co mám i na svých stránkách, jsou naše zkušenosti převážně z roku 2009. Pak jsme ve Finsku byli ještě 2x, z toho 1x opět na Interrail a dokupovali jsme lůžko. Jenže při nejlepší vůli si cenu nevybavím, vzpomínky byly překryty jinými zážitky :wink: a 1x bez Interrail, kupovali jsme si lísky přímo v pokladně. Proto vím, že místenky se vydávají přímo k lístku /u vlaků vyšší kvality, tj. IC/. Osobáky a couráky jsou volně.

elubic píše:Někde jsem četl a, že i ve vlacích jsou například zpoplatněné WC ???

Určitě ne, jsou zdarma. Tímto jsem si na 100% jistá *

elubic píše:Trajekt - Je lepší Turku-Stockholm nebo Helsinki-Gdansk ???

Pluli jsme Helsinky-Mariehamn a zpět, což je na půl cesty mezi Finskem a Švédskem. Cenově příznivější mi vycházela společnost Viking-Line, která profituje spíše na levných kajutách a turistech bez kajuty, co penízky utratí za :drinkers: , konkurenční Silja-Line vydělává na kajutách a decentních cestujících. Obě společnosti by měly v létě umožňovat plavbu bez nutnosti zakoupit si kajutu, která je po zbytek roku povinná. Pokud jsi vlastníkem Interrail, cestuješ za polovinu.


elubic píše:Stopování ve Finsku - někdo říká, že je to nesmysl, jiný, že to je dobrý způsob dopravy. Jak to teda je ?

Jak kde, obecně lépe berou tam, kde není dobrá dostupnost dopravy. Je to individuální.

elubic píše:Trasa - Jak by to třeba fungovalo v takové Karélii? Vystoupit na nádraží v podstatě vypadnout mimo město a někde jít? Šlo by to? Prý je Karélie docela ráj pro pěší turistiku.


Karélie nás uchvátila. Doufám, že se tam jednou vrátím.
Jinak přímo za městem jsme už stanovali, dokonce ještě v obytné zóně, prostě nebylo kde jinde hlavu složit. Nebere se to tak, platí tam právo Jokamiehenoikeus, doslova „právo každého lovka“, je starodávný finský kodex, který dává lidem
právo chodit, lyžovat nebo jezdit na kole kdekoliv v lesích i jiných pírodních oblastech, dokonce i
na soukromém pozemku. Táboit lze na jednu noc tém kdekoliv, pokud chceme penocovat na
soukromém pozemku, je nutné schválení majitele. Kempování není dovoleno v mstkých parcích
nebo na plážích.

elubic píše:Ještě se chci zeptat, zda se dají ve Finsku, nebo někde na netu sehnat něco jako turistické mapy tady u nás?

Nějaké mapy jsou na zde, ale jedná se spíše o orientační mapky a náčrtky. Kvalitní mapy koupíš všude u vstupů do národních parků v info centrech, většinou jsou to 1:50 tis. či 1:100tis.. Něco se dá sehnat i u nás, zkus Kiwi.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod sobb » úte čer 12, 2012 21:35

elubic píše:Stopování ve Finsku - někdo říká, že je to nesmysl, jiný, že to je dobrý způsob dopravy. Jak to teda je ?
Nesmysl to samozřejmě není, stop ve Finsku funguje, ale je to i o náhodě a okolnostech. Obecně hodnotím Finsko jako docela dobrou zemi na stopa. Na jednom místě nás dokonce vzali i s běžkama :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod elubic » úte čer 26, 2012 7:07

Ahoj, ještě bych se ráda zeptala, jak to je s trajektem Turku - Stockholm (jestli se musí rezervovat s interrailem a kolik cca stojí?) Nejel jste někdo trajektem Helsinki-Gdaňsk?? Kolik to případně stojí? - Vyplatí se to víc než Turku-Stockholm???
Mohl byste mi někdo doporučit nějaké zajímavosti po cestě z Helsinek do Joensu ?? Nějaký trek atp?
díky
elubic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 10, 2012 14:54

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod elubic » úte čer 26, 2012 7:17

Ještě jeden dotaz - funguje nějaký spojení mezi Joensuu a NP Koli?? A jak moc dobře funguje ??
děkuju
elubic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 10, 2012 14:54

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Idee » úte čer 26, 2012 10:42

Zdravím, doufám, že zapojuji do správného vlákna, jsem tu poprvé, tak mě kdyžtak nekamenujte pěkně prosím ;).
V červenci vyrážíme do Finska na cca. 3 týdny, z toho 2 týdny vlastní cestování a vzhledem k tomu, že je to pro naprostou většinu první "severská" akce, poprosila bych o pár rad.

Hodně hrubý plán cesty je zatím: zahajujeme v Evo campu 29.7.12, pak vlakem do Rovaniemi -> 30.7.12 přesun do Pyhä-Luosto, + trek po trase 35 km (nevím teď jméno trasy, kdyžtak doplním) do 1.8.12 -> 1.8.12 Salla + UKK 5.8.12 ->6.-7.8.12 nár. park Rokua -> Tampere.
Teoreticky by nám to akorát vyšlo na 4-denní InterRail, ovšem tohle údajně neplatí na TrainBusech, který jezdí v Laponsku do vzdálenějších oblastí, máte s tím někdo zkušenost? Bohužel se mi to nějak nedaří dohledat...
Věc druhá, z jiného soudku, část spolutrekujících uvažuje o spaní pod plachtou (spolu se všemi věcmi), máte někdo ponětí nakolik je to reálné/zvládnutelné?
Předem dík.
Idee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte čer 26, 2012 9:51

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » úte čer 26, 2012 15:25

elubic píše:Ahoj, ještě bych se ráda zeptala, jak to je s trajektem Turku - Stockholm (jestli se musí rezervovat s interrailem a kolik cca stojí?) Nejel jste někdo trajektem Helsinki-Gdaňsk?? Kolik to případně stojí? - Vyplatí se to víc než Turku-Stockholm???
Mohl byste mi někdo doporučit nějaké zajímavosti po cestě z Helsinek do Joensu ?? Nějaký trek atp?
díky


Máme vyzkoušený trajekt Helsinki-Mariehamn, což je hodně podobné trajektu Turku-Mariehamn-Stockholm. Cena lístku se odvíjí podle sezóny, ve které jedeš, v létě není vyžadována kajuta, což též sráží cenu výrazně dolů. Operují tu dvě společnosti, Silja-Line a Viking-Line. První svou cenovou politiku staví na dražších lodních lístcích, druhá na tom, že se na trajektu chlastá ve velkém, což jim tak nějak srovná cenu lístku. Na interrail je 50% sleva, ale raději si ověř, zda není nutné mít interrail Global, tj. pro více zemí.
Co se týká zajímavostí na cestě mezi Helsinkami a Joensuu - jde Ti o trek v přírodě, nebo o města?

Idee píše:V červenci vyrážíme do Finska...
Teoreticky by nám to akorát vyšlo na 4-denní InterRail, ovšem tohle údajně neplatí na TrainBusech, který jezdí v Laponsku do vzdálenějších oblastí, máte s tím někdo zkušenost? Bohužel se mi to nějak nedaří dohledat...
Věc druhá, z jiného soudku, část spolutrekujících uvažuje o spaní pod plachtou (spolu se všemi věcmi), máte někdo ponětí nakolik je to reálné/zvládnutelné?
Předem dík.


TrainBus by měl suplovat vlak, tj. vztahuje se na něj Interrail. Jestli máme ale na mysli to stejné,já mluvím o tom, když na stránkách vr.fi /finská železnice/ zadáváš vyhledání spojení, tak Ti to někdy vyplivne ten TrainBus, tj. autobus, jezdící v danou dobu místo vlaku a akceptující vlakové slevy.
Do vzdálenějších oblastí Laponska jezdí normální autobusy a na ty se Interrail nevztahuje.
Co se týká spaní pod plachtou - co by ne, pokud je někdo na to zvyklý a spává tak skoro všude, nevidím důvod, proč by to nešlo v tundře.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod elubic » úte čer 26, 2012 19:41

Určitě interrail (ten Global - po celé evropě) platí i na Trainbusy?? V případě, že chci napříklada do Ruky (NP Oulanka), kde mi VR.FI řeklo, že se jede trainbusem - platí tam interrail??
elubic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 10, 2012 14:54

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » úte čer 26, 2012 20:10

Dívala jsem se na vr.fi na to, co je nyní nazýváno trainbus. Tam opravdu interail, byť Global, neplatí.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Idee » úte čer 26, 2012 21:15

šíp píše:Dívala jsem se na vr.fi na to, co je nyní nazýváno trainbus. Tam opravdu interail, byť Global, neplatí.


Díky. Shodou okolností právě odepsali: "Interrail ticket is unfortunately not valid on the buses in Lapland".
Máte někdo nějaké jiné doporučení na levné cestování zejména teda na severu? Co jsem tak zkoumala tak je to všechno teda fakt extra drahý... Jede nás 7, což je dosti špatný počet na stop.

šíp píše: Co se týká spaní pod plachtou - co by ne, pokud je někdo na to zvyklý a spává tak skoro všude, nevidím důvod, proč by to nešlo v tundře.

Myslela jsem zejména z komářího hlediska, aby je to nesežralo za živa. Druhá věc byla zima a mokro, ale zde pevně doufám v léto. Takže asi fajn.
Idee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte čer 26, 2012 9:51

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod šíp » úte čer 26, 2012 21:19

Komáři jsou opravdu peklo. Začínají slunovratem a končí v druhé půlce srpna. Místy byla jejich populace tak hustá, že nebyla ani vidět obloha.
Klidně se stávalo, že jsme celý den šlapali v moskytiéře.
Do stanu se ty potvory dostaly taky, nejspíše větracími otvory. Kupte si místní repelent. Nejlépe zabíral takový, co připomínal naftu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Idee » sob čer 30, 2012 12:35

šíp píše:
Do stanu se ty potvory dostaly taky, nejspíše větracími otvory. Kupte si místní repelent. Nejlépe zabíral takový, co připomínal naftu.

Díky, sázím tedy na naftu!
Idee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte čer 26, 2012 9:51

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie