Finsko/Finland/Suomi

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod sobb » sob čer 30, 2012 21:23

nebo zkus stan s dobrou moskytiérou, tam se nedostanou ani muchničky, natožpak komáři :wink: ... a ty co se dostanou spolu s váma musíte před spaním vyvraždit :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Wolfi » pon črc 2, 2012 9:09

Nám se osvědčil na likvidaci komárů nalítlých do stanu repelent (+ insekticid) od biolitu. Taková ta vrčící krabička na dvě tužkovky s výměnou náplní. Zapneš po postavení stanu, a nemusíš pořád řešit moskytiéru, no a večer po zalezení do stanu a zapnutí moskytiéry to po nějaké době vypneš a krásně se vychrníš bez ataků všelikého hmyzu.

tady tohle je ono:
Obrázek
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Idee » sob črc 14, 2012 16:00

sobb píše:nebo zkus stan s dobrou moskytiérou, tam se nedostanou ani muchničky, natožpak komáři :wink: ... a ty co se dostanou spolu s váma musíte před spaním vyvraždit :twisted:

Vraždy to je naše. Jop, stan by měl být dobrý.
Wolfi píše:Nám se osvědčil na likvidaci komárů nalítlých do stanu repelent (+ insekticid) od biolitu.

Tyjo, dík! Ani jsem nevěděla, že něco takového existuje.

Ještě mě napadá, máme tam v plánu jet na vodu, jakou byste volili obuv? Já normálně v Čechách jezdím v sandálech, ale tady si tím nejsem úplně jistá, nedokážu odhadnout ty teploty.
Idee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte čer 26, 2012 9:51

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod brhel » pon bře 25, 2013 19:21

Praha - Helsinky
nově (?) létají Norové: http://www.norwegian.com/uk
jednosměrná letenka od 45 eur včetně všech poplatků
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Rever » čtv črc 4, 2013 9:45

Sháním informace o národních parcích kolem městečka Ivalo. Posledních 14 dní v srpnu tam razíme letecky a měl bych několik dotazů na lidi, kteří tam někdy v nedávné době byli:

1) Chtěli bychom navštívit parky Urho Kekkosen a Lemmenjoen – máme na to 14 dní. Jak je to s dopravou z Ivala? Jezdí tam nějaké autobusy? Jak často?
2) Doporučujete nějaký kemp v Ivalu? (na první a poslední den naší výpravy – kvůli aklimatizaci :-)
3) Stojí za to navštívit i něco jiného?
4) Má někdo nějaké mapy? (odkazy, případně naskenované)

Při letu tam máme ještě asi 12 hodin času v Helsinkách. Chtěl bych se tedy zeptat, jak se lze nejlevněji dostat do centra? Předpokládám, že na letišti mají nějakou úschovnu zavazadel. Má s tím někdo nějaké zkušenosti? Všem děkuji předem za odpovědi a případné další poznámky.
Rever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř bře 9, 2011 14:41

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod Rever » pon zář 16, 2013 15:31

Tak jsme se před 14 dny vrátili z Finska. Pokud by někoho zajímali odpovědi na můj předchozí dotaz a další postřehy z cesty:

Z letiště do centra Helsink jezdí přímý autobus, který stojí 6,30 Eur. Levnější varianta je bus č. 615, který končí v centru u hlavního vlakového nádraží a stojí 4,50 Eur. Po půlnoci jezdí z centra na letiště spíše autobus č. 620, ten je však již dražší - 6 Eur.

Návštěva Helsink z pátku na sobotu je zážitek. Tolik lidí naprosto namol jsem snad nikde jinde ve světě neviděl. Říká se chlastá jako Dán, ale lepší by bylo chlastá jako Fin. Jinak s opilci jsou spojeny i další jevy - všude v centru nachcáno a nablito. Každopádně opilci nebyli nebezpeční, maximálně tak sobě. Nechci vyvolávat flame - jenom píšu co jsem viděl na vlastní oči. Proti alkoholu nic nemám, osobně nepovažuji vypití 10 piv (za 5 hodin) za nějakou opilost, nesmí se to však míchat s tvrdým, pak ty rána stojí za to :vom:

Z letiště v Ivalu prakticky do centra autobusy nejezdí. Dá se jet taxíkem, ale to může být dosti drahé - je to cca 10km. Směrem k centru (po 6km) je docela pěkný kemp Ivalo River Camping. Doporučuji jako základnu. Ceny cca. 5 Eur na osobu a den. Autobus z Ivala do Tankavaary (náš výchozí bod do národního parku Urho Kekkosen) jezdí párkrát denně (v sobotu a v neděli je to slabší) a stojí asi 12 Eur, na časy se to chce poptat v turistických informacích v Ivalu (v sobotu a v neděli mají zavřeno).

Chtěli jsme jet také do národního parku Lemmenjoki, ale tam jezdí autobus z Inari jenom jednou týdně (červenec-srpen). Nevadí, pojedeme tam jindy :) Pobyli jsme tedy v okolí Inari - návštěva také stojí za to, viz moje galerie: http://itakura.ite.tul.cz/rever/.

Celkově musím říct, že příroda za polárním kruhem je skutečně nádherná, jenom bych prosil, pokud tam někdo z vás pojede, tak se chovejte jako lidi. V okolí odpočívadel a přírodních tábořišť jsme viděli dost poházených odpadků, často české provenience.

Ceny jídla cca dosti podobné jako u nás. V Ivalu je dosti velký supermarket. V Inari 2 větší sámošky. Pivo o něco dražší. Slyšeli jsme, že dobré pivo je Lapin Kulta, ale podstatně lepší je Karhu (medvěd) III (4,6% alkoholu) cena 0,33L do 1 Eura, 0,5L už může stát i 2,5 Eur, volba je tedy jasná. Pivo v hospodě většinou kolem 5 Eur. V Helsinkách o poznání více, např. v hospodě Vltava vedle hlavního nádraží stála Plzeň bratru za 7,8 Eur.
Rever
nováček
nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř bře 9, 2011 14:41

Re: Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod sobb » úte pro 10, 2019 20:26

Zajímavej článek k výročí Zimní války. Úžasný dobový fotky a taky neznámé detaily (alespoň pro mě)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Skandinávie