Finsko/Finland/Suomi

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Finsko/Finland/Suomi

Příspěvekod sobb » úte lis 20, 2007 10:07

Hoj, tož se zdá, že plán který jsme si dali na průběh příští pětiletky –vejlet do Finska - budeme nečekaně plnit na výbornou, a vydáme se tam zjara příštího roku…. To je to budovatelské nadšení …. :mrgreen: :ú

Takže uvítám jakékoliv info a zkušenosti co se týče vhodného vybavení, dopravy a míst které „musíme“ vidět.

Doprava: Letenky směr tam už máme (air berlin), a pokud neseženem něco za dobrou cenu zpátky, tak asi emigrujem do Finska 8) …. uvítám tedy každý dobrý tip na levné lety Finsko – Vídeň.
Též by mě zajímalo, jestli se dá po Finsku jezdit hromadnou dopravou za levnější peníz. Dálkové spoje jsou šíleně drahé (cesta z Helsinek do Oulu by nás stála stejně jako let Víděň – Helsinky :(( ), existuje nějaká alternativa v podobě místních spojů, vlaků „couráků“ apod.? Tak trochu už počítám s tím, že z Helsinek do Oulu asi stopem pojedeme (máme pár dní času a aspoň poznáme Finsko blíže), ale dál na sever už pojedeme s lyžema a to by šlo stopem asi dost blbě … i když u Finů člověk nikdy neví …:lol:

Kam se kouknout: kde se nejlépe na chvíli zastavit mezi Helsinkami a Oulu?
Kterou oblast byste doporučili v Laponsku na běžkách? Zatím mám vytipovaný Pallas, ale nechám si poradit.

Takže pokud někdo něco víte, sem s tím
dík
*
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod šíp » úte lis 20, 2007 11:21

jj taky mě to zajímá-Finsko mám zařazené na plán r. 2009
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » úte lis 20, 2007 11:48

zkus kouknout na air baltic. s prestupem v rize do vidne...a litaj i primo do oulu, takze ikdyz by to bylo o neco mlo drazsi, tak usetris za tamni dopravu. popripade pockat na nejaky akcni ceny ryanaira vzit tampere - milan/frankfurt/stansted/dublin - bratislava/brno podle toho co bude vyhodny
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » úte lis 20, 2007 12:53

Hafi píše:zkus kouknout na air baltic. s prestupem v rize do vidne...a litaj i primo do oulu, takze ikdyz by to bylo o neco mlo drazsi, tak usetris za tamni dopravu. popripade pockat na nejaky akcni ceny ryanaira vzit tampere - milan/frankfurt/stansted/dublin - bratislava/brno podle toho co bude vyhodny

jj, dik, tyhle oba mám v merku a sleduji, kdyby se něco výhodného objevilo :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sobb » pát lis 30, 2007 12:47

nikdo nic? :(( žádné postřehy, nápady či přátelské rady? Finsko ne-eee? :(
*
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod šíp » ned pro 2, 2007 20:18

sobb píše:nikdo nic? :(( žádné postřehy, nápady či přátelské rady? Finsko ne-eee? :(
*


Finsko joooo. ale máme to v dlouhodobém plánu - 2009
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » ned pro 2, 2007 20:24

Ja tam taky planuju jet... Jenze zatim o tom nic moc nevim, protoze je to vlemi dlouhodobe...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » pon pro 3, 2007 10:09

šíp, Vilík: to ste mi teda poradili ... :twisted: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod šíp » pon pro 3, 2007 10:46

abys neřekla-seznam cestopisů FInsko
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » pon pro 3, 2007 10:55

šíp píše:abys neřekla-seznam cestopisů FInsko

děkuju, tak už teda mlčím :wink: ... jsem jen tak myslela, jestli někdo tady z fóra se nesvěří ... :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Lukas ... » pon pro 3, 2007 14:50

Ve Finsku jsem par mesicu pobyl a je to fakt nadherna zeme. Tak postarano o tulaky jako tam nemaji nikde. V kazdem narodnim parku jsou volne pristupne sruby s topenim, zasobou dreva, kadibudkama, ... a za den jich clovek potka tak 2 - 3 se spanim proste neni problem a stan bych tam vubec netahal. Cesty paradne znacene. U vstupu do parku jsou info centra s mapama zdarma. Sam mam doma mapy snad vsech vetsich narodnich parku. Sruby obycejne stoji na nadhernych mistech a ty luxusnejsi maji i saunu. Komfort je nejlepe citit v zime, ktera nas tam chytla uz v rijnu :-D

Z narodnich parku bych urcite doporucil Palas a Oulanku (prvni hory - na Finsky zpusob, druhe kolem řeky s vodopady a krasnou prirodou).

Cestovani je po Finsku pekelne drahe a hlavne strasne na dlouho. Jedina sance na levnejsi cestovani je studentska 50% sleva, poud jste na finske skole (to jsme meli my:-) Jinak z jihu na sever je to paradoxne nejlevnejsi letecky (rani spoj helsinky - rovaniemi). Vlakem je to v pohode, ale i rychliky jsou dost drahe. Busem se taky da, ale o moc levnejsi to tusim nebylo.

Na stopa tam lidi nejsou moc zvykli. Domorodci nas od nej primo zrazovali. Vzdalenosti jsou silene velke, tak jsme to ani nezkouseli.

Dobre se taky nachystat na slusne palky za jidlo a zapomenout na "normalni" chleba :-D

PS. Meli super webovky se vsemi parky, trasami, sruby, info, fotky, ... ale adresu si uz nepamatuju ... musel bych to pohledat
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod sobb » pon pro 3, 2007 20:18

Lukas ...:dík za info, .. tu stránku s národními parky asi znám, tak nemusíš hledat

Ještě bych měla pár dotazů (znáš to podej prst a ... :lol: ) ... S kterou společností ten let vyjde levně? našla jsem jen Blue 1, a Oulu - Helsinky bylo nejlevnější za 77 eur (vlak 63, bus skoro stejně). Cestu tam stopem zkusíme, bo máme čas, ale zpátky bychom radši letěli ... Mimochodem, znáš i tu oblast nad Helsinkama směrem k Oulu? Kam tam na skok nakouknout?

Na běžky chceme vyrazit co nejvíc na sever, takže asi vyhraje ten doporučovaný Pallas, jen jsem ještě uvažovala o oblasti u Inari ... :(( ... ale to má zatím času dost, momentálně řeším hlavně dopravu
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod šíp » pon pro 3, 2007 20:55

sobb píše:Lukas ...:dík za info, .. tu stránku s národními parky asi znám, tak nemusíš hledat



hele tak nekřečkuj a napiš to sem,jo?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » pon pro 3, 2007 20:59

šíp píše:hele tak nekřečkuj a napiš to sem,jo?

:mrgreen: :mrgreen:
tož jó teda, jedna z těch stránek co mám je tady, ostatní mám založený na jiným počítači :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Lukas ... » úte pro 4, 2007 8:44

sobb píše:Lukas ...:Ještě bych měla pár dotazů (znáš to podej prst a ... :lol: ) ... S kterou společností ten let vyjde levně? našla jsem jen Blue 1, a Oulu - Helsinky bylo nejlevnější za 77 eur (vlak 63, bus skoro stejně). Cestu tam stopem zkusíme, bo máme čas, ale zpátky bychom radši letěli ... Mimochodem, znáš i tu oblast nad Helsinkama směrem k Oulu? Kam tam na skok nakouknout?


K těm letenkám ti přesně poradit nedokážu, sami jsme jezdili vlakem a busem (s 50% slevou to bylo nejlevnejsi) ... v Rovaniemi jsem potkali holky z Helsink a ty leteli ranim spojem. Cesta Helsinky - Rovaniemi byla levnejsi letecky ... je to poradna streka. Oulu - Rovaniemi je za rohem, to se nevyplati letet. Navic to neni moc po ceste ani do Pallasu ani na Oulanku (existuji lepsi spoje) My se tam sice stavovali jako nefalsovani zkazeni turisti, ale nic moc tam k videni nebylo ... teda krom pekneho muzea laponska. Ten santuv areal je docela smutna podivana. Jinak Oulu je v celku pekne mesto, Finska mesta jsou takova studena, pro nasince hodne odcizena, ale to uvidis sama. Sice jsme par hezkych videli (př. Helsinky, Vassa), ale je fakt ze to je hodne otazka vkusu.

Cast stredniho Finska v celku znam ... bydlel jsem v Seinajoki, ale na cesty jsem vyrazeli vyhradne na daleky sever. Stred finska jsou nekonecne placate lesy + sem tam jezero. Sice je i tato krajina kouzelna, ale doporucit ti nejake konkretni misto nedokazu. Zajimavejsi je snad jezernaty vychod, ale tam jsem taky jen pred lety projizdel. Jinak pocitej, ze z vlaku uvidis akorat borovici, břízu, borovici, břízu, borovici, borovici, břízu, břízu, jezero, borovici, břízu, borovici, břízu, borovici, borovici, břízu, břízu ... :-)
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod sobb » úte pro 4, 2007 10:12

Lukas ... : S tou studentskou kartičkou se to fakt vyplatí, mám nějáké kontakty na študáky, kteří tam letos jsou (a vrací se koncem roku), tak by třeba půjčili (údajně platí celý školní rok, akorát nevím, jestli jako studenti vypadáme :roll: ). Netušíš náhodou, zda tam jsou nějáké podobné slevy i pro učitele?

Jezerní plošina mě hodně láká, přemyšlím, že bysme to objeli tamtudy. Já vím, je to placka, ale popis a fotky silniček vedoucích po šíjích mezi jezery ... vypadá to moc lákavě. Taky mám pár tipů na vyhlídková místa, odkud se na krajinu dá kapánek nahlédnout :ú

... a ta kombinace borovic, bříz a jezer ... no, koukat do zelenýho je zdravý :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Lukas ... » úte pro 4, 2007 14:42

sobb: fakt netuším, jestli je sleva i pro učitele. Ale jestli tam máš nejaké kamarády, tak se ti můžou poptat. Finaci byli vždy velmi ochotní a rádi se vším poradili.

PS. Koukani do zeleneho je opravdu bajecne, jen cestou ve vlaku trochu uspava, hlavne kdyz trva 10 hodin :-D
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2007 9:00

Lukas ... : ve Finsku sice osobně neznám nikoho, ale zdá se že slevové kartičky snad budou ... :D
... a díky za info :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2007 21:56

ještě dotazík: tušíte někdo, zda se ve Finsku dá v pohodě sehnat plynová bomba se šroubovacím závitem? ... chjo, to jsou ty starosti při cestování "par avion" :roll:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Lukas ... » pon pro 10, 2007 7:46

sobb píše:[... mám nějáké kontakty na študáky, kteří tam letos jsou ...


Myslel jsem poptat se těch študáků ...

sobb: to nevim, ale v parcích jsem vařič nepotřebovali. Na řadě srubů je plynový vařič (dvouplotýnka), někdy i s nádobím. A kde nebyl, jsme vařili na těch kamnech co se v nich topí (ale to je trochu na dýl).
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2007 9:35

S "ubytováním" ve srubech na severu sice počítám, ale přece jen ... člověk nikdy neví (co vyvede za kravinu :twisted: ) ... ten vařič bych ráda měla s sebou ... stejně jako stan.
Už jen proto, že z Helsinek pojedeme pár dní směrem nahoru a to stejné cestou zpět ...


Jo, a včera jsme vyměkli a koupili i letenky zpět (docela levně, ale jen do Frankfurtu :roll: ), tak nééé abyste mi sem začali posílat odkazy, na nějáké super ceny! :twisted: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod ivanamichalkova » stř led 9, 2008 16:48

Ve Finsku jsem byla před třemi lety..Bomby se tam daly sehnat určitě Coleman (v té době jsem vařič ještě neměla, tak jsem si říkala, že si musím koupit Coleman) :). Měli je v každém sportu. Jinak pokud byste chtěli spát v kempech, určitě se vyplatí karta...myslím, že se jmenuje Scandinavien camping card. Tenkrát stála asi 6 euro a sleva na to byla hodně velká. Doprava je tam šíleně drahá a obejít se to nijak nedá. Na 50% slevu uznávali kartu Euro 26, kterou si u nás mohli koupit i nestudenti do 26 let (ale už také nevím, jak je to teď).
Jsem v kontaktu se jednou finkou přes mail, tak pokud bys měla nějaký specifický dotaz, můžu se zkusit zeptat... :wink:
ivanamichalkova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 27, 2007 19:25
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Příspěvekod packy » stř led 9, 2008 16:59

My byli ve Finsku loni v lete. Nastesti jsme tam jeli autem - protoze si nedokazu predstavit nejak rozumne cestovat pres stredni finsko.
Oblast je to nezajimava (coz potvrdili sami Finove) a navic strasne obydlena. Jak se rika, ze je ve Finsku tisice jezer, tak s ohledem k finske populaci a k tomu, ze kazda rodina ma 3 chaty u jezera je tam uplne prechatovano a meli jsme problem vubec nekde rozumne prespat.
Jeli jsme proto non-stop primo az na sever, kde se da prespavat pekne v narodnich parcich (jak uz tady bylo napsano).
Tak zaverem, jestli muzu doporucit - letet do Helsinek, prohlidnout to tam, zajimava mista na jihu a pak se dal divat az na severu - tzn. letadlem nahoru.
Preji hodne uspechu.
P.
Geomatika for ever ...
Uživatelský avatar
packy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 406
Registrován: úte kvě 9, 2006 22:22
Bydliště: Krušné hory

Příspěvekod sobb » čtv led 10, 2008 8:45

ivanamichalkova píše:Bomby se tam daly sehnat určitě Coleman ....
dík, nevšimla sis náhodou, zda tam měli ty Colemany i se šroubovacím závěrem?

ivanamichalkova píše:Doprava je tam šíleně drahá a obejít se to nijak nedá. Na 50% slevu uznávali kartu Euro 26, kterou si u nás mohli koupit i nestudenti do 26 let ...
s těmi 26 je to horší :roll: :mrgreen: , nicméně mám přislíbenu k půjčení onu místní studentskou kartu, tak to snad vyjde ... a část zkusíme i stopem (prostě nám to nedá :) )


packy: také děkuji, v rámci poznání Finska (aspoň kapánek) a vstřebání atmosféry, jsme se rozhodli cestovat po zemi ... s tím, že si v oblasti jezerní plošiny vytipujeme nějákou rezervaci nebo zajímavé místo, kam se podíváme, a to samé cestou zpět - kolem pobřeží.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod šíp » čtv led 10, 2008 20:30

sobb píše:Jo, a včera jsme vyměkli a koupili i letenky zpět (docela levně, ale jen do Frankfurtu :roll: ), tak nééé abyste mi sem začali posílat odkazy, na nějáké super ceny! :twisted: :twisted:


na kolik tě ty letenky vyšly? máme to totiž v předběžném plánu na rok 2009
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » čtv led 10, 2008 20:48

V podstatě žádná sláva, ale není to až tak zlý. Konečné rozhodnutí padlo příliš pozdě, ale dřív to nešlo. Let tam je pro jednoho Vídeň - Helsinky (air berlin) za cca 70euro, zpátky Tampere - Frankfurt (Ryan) za cca 40euro, zbytek něják dostopujem/dojedem dle situace. kdybychom to koupili dřív, tak to mohlo být téměř za polovic. Dobré ceny se ještě dají vychytat u Air Baltic - ti lítají i víc na sever (Oulu)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod šíp » čtv led 10, 2008 20:54

sobb píše:V podstatě žádná sláva, ale není to až tak zlý. Konečné rozhodnutí padlo příliš pozdě, ale dřív to nešlo. Let tam je pro jednoho Vídeň - Helsinky (air berlin) za cca 70euro, zpátky Tampere - Frankfurt (Ryan) za cca 40euro, zbytek něják dostopujem/dojedem dle situace. kdybychom to koupili dřív, tak to mohlo být téměř za polovic. Dobré ceny se ještě dají vychytat u Air Baltic - ti lítají i víc na sever (Oulu)


jj díky,znamenám si
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » čtv bře 6, 2008 17:05

Přípluv: nevšim jsi si někde náááhodou, jestli se tam dají sehnat ty bomby se šroubovacím závěrem?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » čtv bře 6, 2008 17:23

sobb: nevšiml, páč jsem po tom nikde nehleděl. Ale asi ano, vybavení do přírody měli i v supermarketech hnedle za jídlem.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » čtv bře 6, 2008 17:52

Přípluv píše:sobb: nevšiml, páč jsem po tom nikde nehleděl. Ale asi ano, vybavení do přírody měli i v supermarketech hnedle za jídlem.

fajn, dík, tak budu doufat, že maj .... :)

... na mě vůbec nemyslíš :smt022 :mrgreen: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Skandinávie