Norsko - trek, stop a prace

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Norsko - trek, stop a prace

Příspěvekod MrCooper » úte črc 3, 2007 10:17

Ahoj vsem,

prohledal jsem outdoorforum, nasel odkazy na mapy, zkusenosti z Norska a mel bych jeste par dotazu, zejmena na ty, co uz v Norsku byli. Kdybyste si nasli chvilku a podelili se se mnou o sve zkusenosti, budu velmi rad.

Planuju se svoji slecnou vyrazit v srpnu na mesic do Norska - autobusem primo z Prahy do Norska. S tim souvisi prvni dotaz:
1) mate nekdo hint nebo zkusenost, jak se co nejrychleji vymotat z toho mesta nekam na venkov, kde bychom mohli spat pod stanem? Prijedeme asi v osm vecer a napadlo nas leda naskocit na prvni bus, ktery pojede do nejake dediny..
Chceme si udelat nejaky pekny trek, co nejvice chodit, cetl jsem, ze vlakove presuny jsou pomerne dost drahe.
2) doporucite nam nejakou peknou destinaci cca do 200km od Osla, kde se necha tyden - dva chodit, spat pod stanem (pripadne v tech turistickych chatach jak zde nekdo na foru psal), neco pekneho videt?
3) mate zkusenosti s praci v Norsku? Slysel jsem od trech lidi, ze tam byli, dosli do nejake dediny,zeptali se mistniho sedlaka jestli nechce nastipat drevo, natrit barak nebo s necim pomoct a ono to vetsinou vychazi... Pracoval jste nekdo v Norsku timto zpusobem? Cetl jsem nejake deniky na netu a vypada to docela jednoduse :) Chteli bychom se obcas nekde takhle zdrzet a pak zase razit o kus dal...
4) meli byste jeste nejake dalsi dulezite rady, ktere by nam mohly usetrit nedorozumeni, zklamani nebo dokonce problemy s mistnimi serify? Cetl jsem na netu o dovozu alkoholu, kilo sladkosti (ach jo :) atd., ale jestli neni neco na co si dat extra pozor.

Predem moc diky za kazdou radu.
Mike
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

Re: Norsko - trek, stop a prace

Příspěvekod Letec » úte črc 3, 2007 10:44

MrCooper píše:...Planuju se svoji slecnou vyrazit v srpnu na mesic do Norska - autobusem primo z Prahy do Norska. S tim souvisi prvni dotaz:
1) mate nekdo hint nebo zkusenost, jak se co nejrychleji vymotat z toho mesta nekam na venkov, kde bychom mohli spat pod stanem? Prijedeme asi v osm vecer a napadlo nas leda naskocit na prvni bus, ktery pojede do nejake dediny..
Chceme si udelat nejaky pekny trek, co nejvice chodit, cetl jsem, ze vlakove presuny jsou pomerne dost drahe...

Jeďte tam ted a nemusíte nějakou noc vůbec řešit,bude jen šero.
Né, Oslo je hodne roztahaný mesto,malé centrum, pak začínají vilky. Ale možná by šlo dojet na kraj "metrem", treba by to za Holmenkolenem šlo. Jeden listek stal pred 4ma rokama 20 norů.

BTW: nejen vlakové přesuny jsou celkem drahé, všechno je tam drahé. Tak 3x dražší než u nás.
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod šíp » úte črc 3, 2007 17:50

oslo je taková větší dědina, v pohodě dojdeš přp.dojedeš metrem úpůlně nakonec. na trek doporučiji náhorní plošinu Hardangerviddu, nadchla mě tak že se tam hodlám jednou vrátit.
v celém Norsku platí právo volného stanování, když dodržíš dvě podmínky: minim 150m od nejbližšího stavení, a nesmí to býd na obbělávané půdě.
taky nás strašili ohledně alkoholu-ale nikdo nás neprohlížel. popravdě řečeno jediní celníci co po nás chtěli pasy byli Češi.
všechno je tam šílene drahé, ceny tak 5x vyšší než u nás.
jo a jendo upozornění mám! hotovost,hotovost,hotovost. nám skoro nikde nebrali karty. a to jsme měli 2 typy.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Norsko - trek, stop a prace

Příspěvekod brhel » úte črc 3, 2007 20:57

Letec píše:Jeďte tam ted a nemusíte nějakou noc vůbec řešit,

NE! Teď tu furt leje. Teda, chčije a chčije a chčije. Doslova. Už tři týdny v kuse.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Norsko - trek, stop a prace

Příspěvekod brhel » úte črc 3, 2007 21:16

MrCooper píše:1) mate nekdo hint nebo zkusenost, jak se co nejrychleji vymotat z toho mesta nekam na venkov, kde bychom mohli spat pod stanem? Prijedeme asi v osm vecer a napadlo nas leda naskocit na prvni bus, ktery pojede do nejake dediny.

Pobliz centra na jihovychod je Ekebercamping. http://www.ekebergcamping.no/

Ale stačí dojet fakt na konečnou metra nebo šaliny a utábořit se. Přemejšlím, kde je to nejlepší, kde jsou záchody i voda. Možná před vlakovým nádražím (z busáku přejít po mostě na Oslo Setralstasjon) vedle věže Trafikanten (východ na Karl Johan Gata) je nějaké pítko. Ale nejsem si jistý.

Takže z busáku/vlakáče vlezete do metra T-ban, ale předtím si projděte Karl Johan Gatu, když nebude pršet...

Metrem http://www.t-bane.no/ http://www.trafikanten.no dojeďte linkou 3? na konečnou Sogvan. Přes parkoviště k jezeru. Jsou tu slušný kadibudky, často i s papírem. Možná tu je někde i nějaké pítko s vodou, nevím. Musíte tábořit min 150 metrů od pláže / domů a nesmíte rozdělat oheň.

Metro - lístek přestupní platný jednu hodinu z automatu (Enkelbilet), prodejny 7Eleven, Narvesen stojí 22 NOK. FlexiKarta na 8 jízd 160 NOK, lístek u řidiče tramvaje/busu 30 NOK.

Vlastně byste se mohli i ukázet u mě na hostelu, ale hostel je v oblasti jezer na pitnou vodu (jezero Meridalen), takže se tu víceméně nesmí tábořit. No i když, ty cedulky jsou jen kolem jezera :-) V lese je místa dost, ale o pěkný loučce nevím, podívám se po nějaké.

Jinak MHD jezdí do půlnoci, i kousíček dýl.

Kupte si už doma přes net na www.nsb.no vlakovou jízdenku s cenou MINIPRIS 199 nebo 299 kamkoliv v Norsku, na většinu spojů. Je to na konkrétní spoj, koupě minimálně den předem, ale to riskujete, že bude vyprodáno. Ale nemusí být. Tak mi to vysvětlili na nádraží. Tím vlakem do Finse a odtuď okolo ledovce na Hardangervidu.

Práce, asi by to tak šlo, jak píšete. Obvyklá taxa je 100 Noků na hoďku.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod brhel » úte črc 3, 2007 21:17

Ceny Všecko tu je 3,5 krát dražší než u nás.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Letec » stř črc 4, 2007 7:38

brhel píše:Ceny Všecko tu je 3,5 krát dražší než u nás.

No, jak co. Třeba chleba jsme párkrát sehnali za 5 NOK. To je levnější než u nás. A byl i celkem dobrej...
Ale třeba jogurty-jesli si dobře pamatuju, tak 1 stál 12 NOK :shock:
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Příspěvekod sx02 » stř črc 4, 2007 8:42

Letec píše:
brhel píše:Ceny Všecko tu je 3,5 krát dražší než u nás.

No, jak co. Třeba chleba jsme párkrát sehnali za 5 NOK. To je levnější než u nás. A byl i celkem dobrej...
Ale třeba jogurty-jesli si dobře pamatuju, tak 1 stál 12 NOK :shock:

Jenom to upresnim- v norsku maji sileny mnozstvi chlebu s tim ze vpodstate jeden jedinej je cenove prijatelnej - nejaky kn** Brød ktery stoji vetsinou 6-9 nok vsechny ostatni jsou priserne drahy. (a taky je nastesti dost podobnej klasickymu ceskymu)
Jogurty se tam nevyplati kupovat az na jediny - klasicky pullitrovky vetsinou stojej kolem 10nok - coz je sice vic nez u nas ale je to prijatelny. Ona tam totiz vyrabi jogurty prakticky jedina firma - statni Tine takze vyber moc neni ale tenhle chutna jako klasicka Yogobela a da se jist.

Na tehle dvou vecech jsme tam byli zivi skoro tri tydny a bez problemu. Jediny co tam stoji opravdu stejne jak u nas (empiricky overeno po celem jiznim a strednim norsku) je Snickerska ;-)

//Jo a marmelady maji uzasny a cenove docela lidsky. (ca 50-60kc)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod šíp » stř črc 4, 2007 8:45

na chleba jsme si měli smůlu,jednak byl drahý a jednak byl SLADKÝ. fakt. byl to hnus jeden fialový :roll:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod sx02 » stř črc 4, 2007 8:49

šíp píše:na chleba jsme si měli smůlu,jednak byl drahý a jednak byl SLADKÝ. fakt. byl to hnus jeden fialový :roll:

On totiz ten jeden druh nebyl vzdycky k sehnani protoze (prekvapive) byl dost rychle pryc. Takovy ty jejich fitness chleby za 25Nok tam vetsinou zustavaly az do vecera (proc asi :mrgreen: )
Jinak nam ale v 90% pripadu rekli ze ho mivaji ale ze je uz pryc.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod Schnappi » stř črc 4, 2007 9:11

sx02 píše:v norsku maji sileny mnozstvi chlebu... Jogurty se tam nevyplati kupovat az na jediny - klasicky pullitrovky... Na tehle dvou vecech jsme tam byli zivi skoro tri tydny a bez problemu.

Tak to se divím, tři týdny na chlebu a jogurtu by mi dost zahýbaly střevama :D
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Příspěvekod šíp » stř črc 4, 2007 9:18

Schnappi píše:
sx02 píše:v norsku maji sileny mnozstvi chlebu... Jogurty se tam nevyplati kupovat az na jediny - klasicky pullitrovky... Na tehle dvou vecech jsme tam byli zivi skoro tri tydny a bez problemu.

Tak to se divím, tři týdny na chlebu a jogurtu by mi dost zahýbaly střevama :D


já bych měla děsněj absták po mase
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Klíma » stř črc 4, 2007 9:21

šíp píše:
Schnappi píše:
sx02 píše:v norsku maji sileny mnozstvi chlebu... Jogurty se tam nevyplati kupovat az na jediny - klasicky pullitrovky... Na tehle dvou vecech jsme tam byli zivi skoro tri tydny a bez problemu.

Tak to se divím, tři týdny na chlebu a jogurtu by mi dost zahýbaly střevama :D


já bych měla děsněj absták po mase

ja po pivu :mrgreen:
Uživatelský avatar
Klíma
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1661
Registrován: čtv črc 13, 2006 12:58
Bydliště: Podhůří Železných hor :-)

Příspěvekod sx02 » stř črc 4, 2007 9:51

šíp píše:
Schnappi píše:
sx02 píše:v norsku maji sileny mnozstvi chlebu... Jogurty se tam nevyplati kupovat az na jediny - klasicky pullitrovky... Na tehle dvou vecech jsme tam byli zivi skoro tri tydny a bez problemu.

Tak to se divím, tři týdny na chlebu a jogurtu by mi dost zahýbaly střevama :D


já bych měla děsněj absták po mase

No ne samo ze jsme meli z domova Majky a nejakou vysocinu, ale za tech 23 dni jsem snedl okolo 7kil jogurtu. A navic takhle levnej je jen jeden a vyrabi se ve dvou druzich takze jsem fakt lesni smes pak nemohl dlouhou dobu citit.

Pivo jsme si taky nejaky vezli, ale spis pak slivovici (a ta bodla) a vodku na pripadne "barterove" platby. (nakonec jsme ji dovezli celou zpet)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod brhel » pon črc 9, 2007 16:57

tak Ekebergcamping je 15 km vychodne od centra Osla

na jezere Sogvann jsou zachodky, nekdo tu i taboril, ale kohoutek s vodou zadny
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod MrCooper » čtv črc 12, 2007 8:58

Ahoj,
moc diky vsem za rady a cenne informace. Chystame se vyrazit tak za dva az tri tydny a uz se desne tesime.
Kdyby me jeste neco napadlo, zkusim se s vami poradit.
Mejte se,
Mike
MrCooper
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: pon zář 18, 2006 15:13

jídlo v norsku

Příspěvekod george1 » pon črc 16, 2007 12:51

Můj kamarád byl v Norsku v roce 2005 měsíc a moc si pochvaloval jak je tam levně. Měl ale po návratu asi týden průjem a pak to z něj vylezlo. Kupoval banány - ty prý docela šly a koupil si měsíční rybářský lístek a láhev oleje. Ty banány kupoval tvrdé a opékal je taky. Asi po třech nedělích ho viděli nějací starší manželé vařit na parkovišti a tak ho vzali na jídlo. Výsledek byl, že se okamžitě po jídle poblil. Jinak ryby a banány už nejí 2 roky.
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: jídlo v norsku

Příspěvekod wertigo » pon črc 16, 2007 13:14

george píše:Můj kamarád byl v Norsku v roce 2005 měsíc a moc si pochvaloval jak je tam levně. Měl ale po návratu asi týden průjem a pak to z něj vylezlo. Kupoval banány - ty prý docela šly a koupil si měsíční rybářský lístek a láhev oleje. Ty banány kupoval tvrdé a opékal je taky. Asi po třech nedělích ho viděli nějací starší manželé vařit na parkovišti a tak ho vzali na jídlo. Výsledek byl, že se okamžitě po jídle poblil. Jinak ryby a banány už nejí 2 roky.


super story, konecne me neco v tomhle tropickem pondeli rozesmalo...
wertigo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 401
Registrován: pon lis 28, 2005 14:48

Re: jídlo v norsku

Příspěvekod brhel » pon črc 16, 2007 18:34

wertigo píše:
george píše:Můj kamarád byl v Norsku v roce 2005 měsíc a moc si pochvaloval jak je tam levně. Měl ale po návratu asi týden průjem a pak to z něj vylezlo. Kupoval banány - ty prý docela šly a koupil si měsíční rybářský lístek a láhev oleje. Ty banány kupoval tvrdé a opékal je taky. Asi po třech nedělích ho viděli nějací starší manželé vařit na parkovišti a tak ho vzali na jídlo. Výsledek byl, že se okamžitě po jídle poblil. Jinak ryby a banány už nejí 2 roky.


super story, konecne me neco v tomhle tropickem pondeli rozesmalo...


jj, banány teď stojí asi 4 NOK kilo, jahody 20 za vaničku
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod mishus » čtv dub 24, 2008 20:09

Staré informace obnovím... :D

Před 2 týdny jsme se vrátili z toulání se po Norsku.
1.den Oslo - kemp je na konečné stanici metra Songsvann, příjemné bydlení u zamrzlého jezera, terén mírně podmočený, ale vodní postel hned první den... :P
Stále jsme ale na stejných cenách...chleba 7 NOK, džus je levnější než voda(EuroShopper) za 10 NOK, saláty ke chlebům za 4-12 NOK, pivo 20-30 NOK...atd.
Doprava nej s SA: tam a zpět za 1550kč
Doprava Oslo-Bergen: 299NOK vláčkem, převýšení z 0 na 1000 m.o.h. a zase dolů...zážitek, doporučuji!( i když to trvalo 6 hodin)
Bergen-Oslo: 299NOK letadlem(40min) - letiště 60km od Oslo! (jezdí busy - 100 NOK/cesta)

Dotazy rád zodpovím... :wink:
mishus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned lis 11, 2007 10:21

Příspěvekod brhel » čtv dub 24, 2008 21:44

mishus píše:kemp je na konečné stanici metra Songsvann
Tady a kemp? :(( Spis jen "friluftsliv" Tj. na brehu jezera je zakazano kempovat, ale cca 100 metru od nej uz muzes. A je tam zdroj pitny vody? Tu jsem tam nikde nevidel.

Jinak tohle pisou na webu lonely planet

For those who prefer wild camping can take T-bane line 1 to Frognerseteren at the edge of Nordmarka or line 5 to Sognsvann. You can't camp at Sognsvann itself, but walk a kilometre or two into the woods and you'll find plenty of natural camp sites where you can pitch a tent for free.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod mishus » pát dub 25, 2008 6:33

That's right. To jsem nepodotknul, sorry. Nejdřív je jedno jezero, které projdeš okolo(kolem kadibudek)stále za nosem(po cestě další dvě odpočívadla s lavičkami), tam je předěl. Mezi jezery je cosi jako splav, kde přetéká voda z jednoho jezera do druhého...tam jsme brali vodu, opakovaně(bez nejmenších problémů, i když se strachem). Poté pokračuješ nějakých 300-400m kolem a tam už místo pro upíchnutí najdeš. Přímo u jezera bylo i ohniště s hrncem. Na protější straně jezera jsme viděli další lidi, extrémisti pod širákem a dva stany, průzkumníci hlásili zdroj vody i na této straně...(jinak metro stojí 20NOK)
mishus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned lis 11, 2007 10:21

Příspěvekod mishus » pát dub 25, 2008 6:36

Potkali jsme tam českého studenta. Jméno si nepamatuji, ale bylo to stopro v Oslo. Nebyls to ty? :lol: Bylo nás šest :)
mishus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned lis 11, 2007 10:21

Příspěvekod brhel » pon dub 28, 2008 19:50

nebyl jsem to já, já tab budu až zas od konce června. jsem býl spíš zvědavej, protože jsem tam nikde pitnou vodu nenašel a jezero je jezero
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod hasty » pon dub 28, 2008 22:06

zapojim sa aj ja pitna voda (umyvadlo vedla automatu na flase) je v Kiwi 5min od jazera pri predposlednej zastavke metra Kringsja myslim ze sa vola.
Ak nieste tam kde chcete byt, nieste nikde
Uživatelský avatar
hasty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 170
Registrován: sob led 26, 2008 21:45
Bydliště: Praha/Presov

Příspěvekod Ales137 » pon čer 9, 2008 13:04

Zdravice ... Jsem ted slysel ze v Norsku se da docela vydelat na prodeji alkoholu domorodcum. Kamos co tam byl v 97, rikal ze mu po vodce rvali ruce :o)))) nevíte jak je to ted ? jestli uz schengen nepronikl tam se vsemi svymi vychytavkami :o))
Ales137
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte kvě 20, 2008 16:38
Bydliště: Jablunkov(Beskydy)

Příspěvekod djx1 » pon čer 9, 2008 13:20

A netusi nekdo, jak je to tam s tou praci?
Jsem ted uz skoro dva roky v UK a docela mi to leze na makovicku a tak premyslim, ze bych zmenil zemi. A musim priznat, ze dost casto premyslim o Norsku.
Neexistuje nejaky portal? Nejaky "norsky" gumtree.com?
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod brhel » pon čer 9, 2008 15:43

djx1 píše:A netusi nekdo, jak je to tam s tou praci?

zkus portal Eures, www.adecco.no , www.nav.no

ale bez znalosti norštiny spíš asi jen sezóní práce v turismu nebo nedostatkové profese - řidiči busů, atd...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod djx1 » pon čer 9, 2008 15:47

Eures zkousim porad...nic. A to tam hledam praci v oboru (CAD/CAM) a nic:-)
Adecco...jo, tam nam toho naslibovali. V unoru tam meli nejaky program do Norska...nic:-) Jen chteli, at se zaregistrujem. Pan, co to mel na starosti se moc nestaral.
Nav.no...jdu se podivat:-)))

Nejlepsi by pro nas bylo neco v hospitality. Tady v UK do hotelu, penzionu berou snad jen cizince. Ale ja bych se nebranil ani nejake poradne praci v oboru:-) No uvidim. Dik za info:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod brhel » pon čer 9, 2008 20:35

ono už je asi na norsko do hotelu ted pozde, sezona zacina na prelomu kvetna a cervna a konci tak nejak na prelomu srpna a zari.

to norsky www.adecco.no prohledej poradne, myslim, ze jsem tam ty hotely videl. a zaregistruj se primo tam.

a nebo kontaktuj primo eures poradce v Oslu.


... ach jo, me tohle ceka asi v lednu...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Další

Zpět na Skandinávie