Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Slav3k » pon zář 4, 2017 8:51

Zdravím,

chci se zeptat, je tu někdo znalý, kdo by nám poradil, jestli je dobrý nápad jet v září do Joutenheimu na treky po horách? Bude tam asi pořád kolem nuly (v noci tak -6), je to ještě pořád bez maček v pohodě?

Dále budeme mít asi celých 13 dnů na Norsko, pokud se tam vydáme - doporučíte ještě nějakou další destinaci k návštěvě krom Jotunheimenu?

Díky
Uživatelský avatar
Slav3k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 11, 2014 16:26

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Slav3k » pon zář 4, 2017 9:08

Ještě jsem se mrknul na nějakou dlouhodobou předpověď. Udávají docela nepříjemné pršení skoro nonstop. Je to tam takhle obvyklé? jestli změnit plány kvuli tomu nebo ne ...
Přílohy
Výstřižek2.JPG
pršení nonstop?
Uživatelský avatar
Slav3k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 11, 2014 16:26

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Podzemnik » pon zář 4, 2017 9:08

Slav3k píše:Bude tam asi pořád kolem nuly (v noci tak -6), je to ještě pořád bez maček v pohodě?


No tak záleží, kam chcete jít, ve vyšších partiích je sníh pořád - viz aktuální fotky na https://www.instagram.com/explore/tags/jotunheimen/

V září tam můžete mít s klidem slunečno (viz můj tripák kolem Osla v září https://norska-vetes.blogspot.se/2012/09/24-25-den.html), ale i sníh i vnižších partíich (viz tripák z počátku října jižně od Trondheimu https://norska-vetes.blogspot.se/2012/1 ... dheim.html).

Když budete dobře připraveni, bude to boží :) Osobně kdybych si mohl vybrat, jedu v září / červnu - krajina mi přijde tak nějak magicky zajímavější
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Slav3k » pon zář 4, 2017 9:30

Ty jo teď jsi mě namotivoval a trochu uklidnil. :) no uvažujeme, že to prostě hecneme a půjdem do toho i když hrozí srážky zima a nepohoda. Hlavně aby se daly ty treky zdolat bezpečně, nepohodlí přežiju.

Moc díky za rady a odkaz na instáč! to je super sonda do toho jak to tam vypadá.
Uživatelský avatar
Slav3k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 11, 2014 16:26

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Podzemnik » pon zář 4, 2017 11:23

Yeah já používám vždycky Instragram. Účet sice nemám, ale díky populární selfie kultuře mám vždycky aktuální zpravodajství z každýho koutu planety. Lepší, jak webkamery

Btw já jsem teďka ve Švédsku, cca 150 km severně od Stockholmu. Prší tu cca co druhý den, ale když svítí slunce, normálně chodím v tričku a kraťasech. Nejsou tu ale kolem hory, takže tam to může a bude drsnější. S tím se ale už počítá, že

Být váma, naplánoval bych si více tras, abyste mohli v případě vytrvalého deště někam utéct. Taky by se hodily po cestě nějaký DNT chaty, ať se můžete v případě potřeby osušit. V sobotu jsem zmokl jak pes, ale v neděli stačilo 2 hodiny parnýho slunce a byl jsem zase v suchu :) A proč teda zrovna do Norska? Jestli chcete jít prostě na trek a mít hezky, tak si zajeďte někam na jih, ne? :) Že člověk ve Skandinávii zmokne to už je taková spíš jako jistota, než risk, spíš jde o to jak moc, resp. jak moc dobře bude na to připravenej výbavou a psychicky
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Slav3k » pon zář 4, 2017 13:37

Podzemnik píše:A proč teda zrovna do Norska? Jestli chcete jít prostě na trek a mít hezky, tak si zajeďte někam na jih, ne? :) Že člověk ve Skandinávii zmokne to už je taková spíš jako jistota, než risk, spíš jde o to jak moc, resp. jak moc dobře bude na to připravenej výbavou a psychicky


To je velmi dobrý postřeh. Kalkulujeme i s jinýma destinacema (jižníma), jen to Norsko nás láká přírodou, horami, navíc je pro nás snadno dostupné letecky (katowice, vroclav).

Teď ještě zvažujeme jinou alternativu (Norskou) - jet na jihozápad, kde jak nám bylo řečeno by mělo být mírnější klima díky moři. Jen tady to nemám tak načtené, nevím vůbec co tam je mimo trolltungu.

Ty "DNT chaty" to si musím pogooglit. Už jsme slyšeli o jakýchsi chatách, co jsou pro členy klubu a taky že jsou i nějaké úplně free chaty pro každého. Je to ono?
Uživatelský avatar
Slav3k
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř čer 11, 2014 16:26

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod Podzemnik » pon zář 4, 2017 13:59

Slav3k píše:Ty "DNT chaty" to si musím pogooglit. Už jsme slyšeli o jakýchsi chatách, co jsou pro členy klubu a taky že jsou i nějaké úplně free chaty pro každého. Je to ono?


Tak jest.

Na jihozápadě určitě mírnější klima je kvůli Golfskému proudu. Na druhou stranu takový Bergen na fjordech je snad nejdeštivější destinace v Norsku...

Lety tam jsou určitě levný, to jo. V rámci Norska jsou pak levný i vlaky, když je člověk zabookuje pár měsíců dopředu
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

Re: Norsko - Jotunheimen září - dobrý nápad?

Příspěvekod maky79 » pon zář 4, 2017 19:15

Já byl v září na Galdhøpiggenu celej den chcalo a od půlky kopce sněžilo. A na hoře mlha a viditelnost na pár metrů . Druhá akce ten samej scénář na Glittertind tam jsem to dokonce otočil pár metrů před koncem mlha jaká jde zažít snad jenom v Norsku. Na oba kopce jsem šel ze spiterstulen to můžu doporučit .Za mě září blbá doba ale ted třeba po sobě dva slunečné vykendy.
maky79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: sob lis 8, 2008 16:57


Zpět na Skandinávie