Faerské ostrovy

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Faerské ostrovy

Příspěvekod axi12 » pon pro 28, 2015 10:02

Ahoj!

Máte někdo zkušenost s tímto malým seskupením ostrovů mezi Islandem, Británii a Norskem? Prej " tři sta dní v roce prší nebo sněží a letní průměrná teplota se pohybuje kolem 11 °C..." Ale to jen na okraj, zní to docela lákavě.

Spíš by mě zajímalo, jak jste řešili dopravu - letadlem (přes Kodaň asi)? trajektem (z Dánska - Hirtshals nebo Hanstholm asi)? Jak dlouho jste tam byli? Tipuji, že jestli někdo byl, tak jen pár dní, když projížděl trajektem na Island... pokud tam někdo cestoval vyloženě na Faery, tak super, těším se na report!
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod Lipon » úte srp 30, 2022 21:44

trochu vymetem pavučiny :mrgreen:

pár obrázků z výletu pro inspiraci

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod Riokai » čtv bře 16, 2023 16:48

Lipon píše:trochu vymetem pavučiny :mrgreen:


Hele v červnu se na Faery chystáme, můžu pár dotazů? :)
Riokai
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát led 20, 2023 10:24

Faerské ostrovy

Příspěvekod Lipon » čtv bře 16, 2023 22:44

Rovnou se ptej.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod Riokai » ned bře 19, 2023 12:22

Jednak mě zajímá, jak je to tam s lihem. Respektive vím, že na Faerech je omezený prodej alkoholu, ale zajímá mě, jestli třeba na letišti jde sehnat tekutý líh do lihového vařiče?

Taky jak je to s placenými treky? Někde se píše že většina treků respektivě těch cest vede přes soukromé pozemky, kde jsou branky a kde je potřeba zaplatit poplatek. Hledal jsem traily podle "whatson.fo" a tam to popsané ale není.

Díky. :)
Riokai
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát led 20, 2023 10:24

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod ntz » ned bře 19, 2023 12:38

kua, tam jsem taky nebyl .. a mam to delsi dobu v hledacku .. spis bych se jeste ja za sebe zeptal, jak je to tam se stanovanim .. (predpokladejme, ze nemam gugl)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2021
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod Lipon » pon bře 20, 2023 9:22

ani s lihem ani se stanováním nepomůžu, měli jsme ubytování s kuchyňkou a přesouvali se na fotolokace autama
letiště je dost malinký, prodávaj hlavně upomínkový předměty (což neznamená, že by líh neměli, ale nehledal jsem)

soukromé pozemky tam jsou, u známějších treků s výběrčí budkou, jinde je u branky kasička
některý místní jsou už trochu alergický na turisty, když sejdou z cesty, maj pocit, že z turismu nic nemaj, akorát pošlapaný pozemky - osobní zkušenost
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod ntz » pon bře 20, 2023 14:06

@Lipon ... bavil jsem se s jednim kamosem, co byl na FO uz asi 10x (z cehoz tam 2x vedl workshop a byl tam treba mesic v kuse) a on mi FO celkem rozmlouval na dobu kratsi nez 3 tydny .. Teda minimalne pro fotografa .. Rikal, ze v sezone tam je fakt mraky (fotografickejch) lidi, pocasi je zhruba 1:5 (tzn 5 dni na prd a jeden den priznive), takze se stava, ze kdyz tam jedes na tejden na placenej workshop (a nebo fotoexpedici), tak v 80% odjizdis zklamanej, ze proste nebyly podminky (proto je tam lepsi jet treba na 3 tydny a trpelive cekat, jestli v tech 3 tydnech budes mit treba 3-4 dny, kdy to za to bude stat) ..

akorat on asi nejak specialne netrekuje, takze jsem s nim neresil zadne chozeni po vyletech.. kdyz si to ale srovnam 1+1 dohromady, tak mi to vychazi - ma to vubec cenu jet dobrovolne trekovat na 1-2 tydny na FO ??? Stoji to vubec za to, pokud nedelas nejakej test nejakeho vybaveni ?

Kdyz treba tady srovnam (moje oblibena stranka) statistiky Skotsko, Norsko a FO, tak ty statistiky ohledne oblacnosti a deste jsou na FO fakt strasne (mozna jedine krom toho kvetna)

https://weatherspark.com/y/36473/Averag ... Year-Round
https://weatherspark.com/y/68746/Averag ... Year-Round
https://weatherspark.com/y/150227/Avera ... Year-Round

takze z toho ultimatne vychazi fakt jen ten kveten ... a ten kveten na tech FO zase smrdi nejvetsim navalem turistu .. ty FO jsou fakt asi strasne proflakly ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2021
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod Lipon » pon bře 20, 2023 21:10

je to jako všude - můžeš tam být klidně půl roku a postupně odchytáš lokace a počasí

ad počasí - mění se snad každou hodinu nebo dvě, takže nějak plánovat cestu podle sezóny je trochu bláhové, halt je to souostroví v Atlantiku
já tam třeba poprvý viděl jak vítr otočil vodopád nahoru :shock: nebo takový příboj jako výše, přitom půl dne předtím bylo moře jak Lipno

tak třeba ta panoramatická fotka jezera na útesu výše - jde se hodinu pěšinou (říkají tomu trek), celou dobu pršelo, chvíli drobný deštík, chvíli chcanec, jak jsme došli na místo, tak se to protrhlo asi na čtyřicet minut, bez bracketingu a skládání by to nešlo nafotit ani na FF s velkým dynamickým rozsahem (vlevo jasné slunce, vpravo tmavé mraky)

pak jsme taky třeba jeli 2 hodiny přes ostrovy a tunely k trajektu, abychom se dostali na další ostrov s parádním majákem na hřebenu, trajekt byl obsazený a na ostrově byla vidět mlha jak mlíko až k hladině, čekat na další trajekt nemělo smysl + jel za dlouho a nestíhali bychom dojít k majáku, zpět a stihnout poslední večerní trajekt zpátky

hezké počasí víc hodin jsme vlastně měli jen první večer při příjezdu, do západu slunce asi ve 23,20

přejezdy jsou časově náročný, sice vzdušnou čarou nevelké vzdálenosti, ale musí se objíždět přes úžiny anebo tunely pod mořem, případně pak trajekty

takže jestli máš měsíc nebo dva volna a dost prostředků, určitě se vyplatí tak být a čekat na počasí, být připravený okamžitě vyrazit, když půldenní nebo denní předpověď bude vypadat nadějně (Windy se docela osvědčilo)
pokud tě to živí, tak budiž, budou to nutný náklady

pokud jde o trekování, nejsem si jistý, jestli bych to chtěl 14 dní - se štěstím může být pár dní hezky, ale jinak to bude dost vlhké - zažil jsem to v Irsku, že nám velkou část přechodu Wicklow Mountains pravidelně pršelo a postupně navlhlo snad všechno
pokud to máš jako koníčka, fotíš co počasí dovolí

ten vodopád a moře na extra dlouhý čas je vyfocený v 15 minutovém okně, kdy v podstatě nepršelo - čekali jsme asi 20 min v autě, když nejvíc lilo, v lehkém dešti jsme šli po skále na místo a na chvíli se to pak rozfoukalo



je tam docela draho, o něco míň, než na Islandu, ale i tak dost
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4906
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Faerské ostrovy

Příspěvekod Riokai » úte bře 21, 2023 8:43

Díky za vhled.
Já moc fotit neumím, takže mým primárním cílem není tam jet za krásnýma fotkama. Chci poznat tu přírodu a zemi s tím, co k tomu patří, a s proměnlivých počasím každou hodinu počítám a nevadí mi to. Je jasný, že to co máme naplánované, tak půlka z toho nakonec nebude taková, jak si to ideálně představuju (taky chceme jít například na ten maják, kde je dost pravděpodobné, že nakonec uvidíme kulové), ale to prostě beru jako součást zážitku. Dostal jsem chuť si takhle alespoň částečně protrekovat různé severské země a na Faery jsem pokukoval už dlouho. Takže to je moje motivace tam jet. Třeba si pak řeknu, že to za to nestálo, ale jednak, když to člověk nezkusí, tak to nezjistí, a druhak si nemyslím, že se to stane. :)
Riokai
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát led 20, 2023 10:24


Zpět na Skandinávie