Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod papaya » ned bře 1, 2015 16:43

Zdravím všechny cestovatele!

Chtěli bychom v létě s přítelkyní vyrazit do Norska, a to na cca 14 dnů. Měl bych pár dotazů, jelikož jsem v Norsku nikdy nebyl, rád bych na ně dostal odpovědi od zkušených.

1) OBLAST: Rád bych viděl pravý sever, Lofoty, Vesterály apod. Zároveň bych rád viděl i dlouhé fjordy, Bergen, Domov obrů apod. Je mi jasné, že se to za 14 dní nedá stihnout, proto bych raději upřednostnil na naši první cestu určitou oblast, ale o to důkladněji. Doporučili by jste spíše jižní Norsko?

2) DOPRAVA: Máme možnost jet vlastním autem (z Ostravy), stejně tak můžeme cestovat i vlakem, můžeme však i letět a půjčit si auto na místě, v tomhle ohledu mě ani tak nezajímají finance, jako praktičnost. Cestovat po Norsku vlakem může být krásné, ale asi poměrně nepraktické, vzhledem k tomu, že bychom vše museli odtáhnout na hrbu.
Volili by jste spíše půjčení auta až v Norsku - např. v Oslo + letecky do Osla, nebo jet už z ČR vlastním autem?

Děkuji za odpovědi a přeji hezký den!
papaya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 8, 2014 0:56

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod pacocz » ned bře 1, 2015 17:47

Ahoj. Norsko osobně neznám, ale také plánuji.
Jinak, pokud hledáš lokalitu, zkus si na netu najít seznam národních parků a pak už jen koukej na obrázky, videa, co tě zaujme :)
"Nevěřte na zázraky, spoléhejte na ně."
(Honza Kopka)
pacocz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv lis 28, 2013 22:53

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod pepino89 » ned bře 1, 2015 18:11

Kolega z práce s kamarády Norsko projížděli půjčeným autem. Nedávno mi ukazoval i rozpočet, přesně si to nepamatuji, ale i s PHM a různými silničními poplatky to vyšlo na hlavu okolo 15 000,-. Byli tří, najeli cca 2500,- km. Auto si půjčovali od http://www.sixt.cz/.
Kdyby to bylo moc jednoduché, dělali by to všichni...
Uživatelský avatar
pepino89
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř dub 30, 2014 13:22
Bydliště: Plzeň

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod papaya » ned bře 1, 2015 19:47

Nemůžu se vůbec rozhodnout.. Norsko je tak velké a tak krásné, že je to na jeden trek těžká volba.. :-k
papaya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 8, 2014 0:56

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod radik » ned bře 1, 2015 20:36

Ahoj,
pokud se nemůžete rozhodnout a je vám jedno, jestli poletíte a pak si půjčíte auto, tak u mě by to vyhrály Lofoty .... je to takové instantní Norsko, od všeho na menší ploše. :lol: Letět se dá do Bodo, nebo Evenes, dál se pak dá i lodí, nebo autobusy. ........ Jinak vlaky se moc nehodí, nemají zas tak hustou síť a pokud nemáš jízdenky dopředu, je to dost drahé. Výhoda auta z domova je v tom, že si můžeš vzít větší zásoby, v Norsku je poněkud draho. A máš pravdu, je to úžasná země.
Uživatelský avatar
radik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon čer 20, 2011 21:15

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod papaya » ned bře 1, 2015 22:08

No popravdě mě napadlo třeba i půjčit auto v Oslo, projet to na sever na Lofoty a vrátit auto třeba v Bodo. Vlastní auto je super, ale mám takový pocit, že by to se všemi dálničními známkami, mýtným apod. stálo docela ranec. Nevím no, fakt mám dilema :-) Na druhou stranu by mě docela lákalo to vzít z Ostravy třeba přes jižní Švédsko směr Oslo. Tam to může být taky krásné. Ale to bychom za ty dva týdny moc z Norska nestihli..
papaya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 8, 2014 0:56

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod ondrejkout » pon bře 2, 2015 14:28

Mohu-li si dovolit poradit, tak auto netřeba a za ušetřené peníze si prodloužit tam pobyt. Sbalit se nalehko plnou polní a jídlo kupovat tam. Letět do Bergenu (furt za hubičku) a pokračovat nahoru.

Doporučuji prošmějdit po svých oblasti (ideálně na každou týden):

- Jotunheimen (Galdhøpiggen, Kyrkja, ...)
- Møre og Romsdal (fjelly, Dalsnibba, Trollstigen, Geirangerfjord)
- Lofoty (s těmi i případně park Abisko hned vedle)

Byl jsem tam dvakrát a v červnu jedu potřetí...

PS: A hele co vyšlo zrovna na Pohoře...
http://www.pohora.cz/treky-tury/20141-r ... i-vyhledy/
Naposledy upravil ondrejkout dne pon bře 2, 2015 14:37, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: NORSKO - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod radik » pon bře 2, 2015 14:32

Asi tak: 14 dní je na celé Norsko, pokud chcete jih i sever dost málo času, ty vzdálenosti jsou tam o něčem jiném než u nás .... 300km je tam vedle, u nás pomalu celá republika .... takže pokud nechcete jen jezdit, ale i se někde podívat, nedá se to. Navíc tam nejsou prakticky dálnice /jen okolo Osla/ a jezdí se pomaleji ... 90 km/h nebo méně. Doporučuji fakt rozhodnout se a vybrat jen něco jih/sever.
Lofoty
Hardargervidda
Bergen
popř. i ta profláknutá zlatá cesta severu, když jedete poprvé

Nějaké info o cestování autem je tady:
http://www.kratke.estranky.cz/
Uživatelský avatar
radik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon čer 20, 2011 21:15

Re: Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod papaya » pon bře 2, 2015 19:45

Díky moc za reakce!
S tím letem přímo do Bergenu mě to vůbec nenapadlo, je to určitě lepší varianta, než letět do Osla.

Každopádně asi upřednostníme oblast právě kolem Bergenu. Díval jsem se a v té oblasti je spousta NP. A poměrně mě zaujal NP Hallingskarvet, kromě jiných samozřejmě :-) Co vy na něj? Nějaké zkušenosti?
papaya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 8, 2014 0:56

Re: Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod papaya » úte bře 3, 2015 20:00

Dnes mě ještě napadlo - dají se třeba v Hardangerviddě dělat i kratší - půldenní/celodenní treky? Nebo je to prostě spíš na krosnu na zádech a jít třeba tři dny?
papaya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon pro 8, 2014 0:56

Re: Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod radik » stř bře 4, 2015 14:42

Ahoj,
jde to samozřejmě .... pokud pojdete vlakem ... Finse (je to její okraj, je tam turistická chata, kde se můžete ubytovat), dá se jít k ledovci, kus po Rallarvegen, kombinovat třeba 1 cestu vlakem, půjčit si kolo (půjčovna hned na nádraží, možno půjčit a vrátit na další stanici) a část jet na něm, zpět třeba zase vlakem .... .....
Autem vede přes Hardargerviddu silnice č. 7 a z ní se dá jít na obě strany a vracet se na zákldnu ke stanu, nebo chatě (třeba Dyranut), možná i kombinovat s busem, stopem ..... stačí kouknout na mapu.
Uživatelský avatar
radik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon čer 20, 2011 21:15

Re: Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod ZdenekL » stř bře 4, 2015 18:01

Já se chystám v červenci na 14 dní. Chci jet do Osla se student agenci a pak vlakem do Bergenu. Vystoupil bych ve Voos a šel pěšky nebo stopem na sever k fjordům jako k Aurlandu. Pak nazpátek k vlaku a do Bergenu. Z Bergenu někam na severozápad? Nevim. Mám koupenou zpáteční letenku s Wizeirem do Katowic a pak vlakem domu. Mělo by to být nízkonákladový a taky dobrodružný, možná až moc. Co o tom soudíte? Spát budu pod širákem.
ZdenekL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon zář 17, 2012 14:52

Re: Norsko - vhodná oblast a způsob dopravy

Příspěvekod PetraHem » stř kvě 27, 2015 18:10

Ahoj, loni jsme projeli s partou 6 lidí střed Norska, včetně Jotunheimu, Bergenu, bylo to super. Jeli jsme s cestovkou -reklama na cestovku smazána- mikrobusem, jenom nás 6 a průvodce. doporučuji, vyšlo to levněji nž bychom si půjčovali auto a průvodce byl bezva.
PetraHem
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 27, 2015 17:58


Zpět na Skandinávie