Kungsleden Švédsko - komáři a počasí, stanování?

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kungsleden Švédsko - komáři a počasí, stanování?

Příspěvekod tkoubsky » stř kvě 26, 2021 10:17

Ahoj!

V létě (červenec/srpen) se chystám na legendární Kungsleden trek v severním Švédsku. Určitě už tam spousta lidí byla.

Zajímá mě základní info, hlavně jak se dají zvládat komáři.

    - Jsou komáři všude, nebo jenom v sekcích kolem jezer? Jaké části vybrat, abych komáry redukoval? (Znám Indii a Malajsii, kde to nakonec s Predátorem bylo dost v pohodě. Ale nezažil jsem komáří peklo v Evropě, viz např. britské ostrovy, napak jižní Norsko bylo oproti očekávání taky v pohodě)
    - Prší hodně? (Znám jižní Norsko - pokud je to podobné, tak v pohodě.)
    - Které sekce je nejlepší vybrat z hlediska hezká krajina VS málo lidí? (vim že jedu v hlavní sezóně, netřeba připomínat =/ )
    - Je stanování bez problémů? Pochopil jsem, že to není tak free jako v Norsku, ale stále bez problémů.
    - Další tipy a triky? Třeba jak se dobře dopravit z Kiruny a do Kiruny? Co vzít s sebou? Radíte radši začít v odlehlých oblastech a skončit tam kde jsou chaty, nebo naopak?

Díky!
tkoubsky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv led 28, 2010 10:27

Re: Kungsleden Švédsko - komáři a počasí, stanování?

Příspěvekod aniko » stř kvě 26, 2021 11:15

Ahoj,
spoj se s uživatelem šíp ..... mají zkušenosti ze Skandinávií i treky v oblasti za polárním kruhem. Sepsali i cestopis z treku.
Koukni i na jejich stránky: sileni-sobi.estranky.cz
aniko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: čtv kvě 28, 2009 6:37
Bydliště: ČR

Re: Kungsleden Švédsko - komáři a počasí, stanování?

Příspěvekod sobb » stř kvě 26, 2021 11:36

O Kungsleden jsou tu informace v různých švédských vláknech, zkus se tam podívat (použij vyhledávání). O severní části toho dost napsala místní moderátorka šíp, rady má i na svých stránkách, ale i jinde po netu je toho spousta.

Já Kungsleden nešla, ale v celé oblasti kudy prochází jsme se vloni v létě a na podzim nějakou dobu pohybovali, tak pár postřehů:

- Komáři jsou všude a je jich hodně :twisted: Červenec/srpen je na ně nejideálnější období, osobně bych vyrazila později, ale to už zase člověk musí počítat se zimou a ve vyšších polohách i sněhem.

- Pršet může dost, ale tohle holt závisí na proudění větru, nepřijde mi, že by se z toho dalo udělat nějaké pravidlo.

- Zdaleka nejvíc lidí budeš potkávat v nejsevernějším úseku mezi Abiskem a Nikkaluoktou. Ale i tam se dá částečně jít mimo hlavní trasu, kde je pak údajně lidí o dost méně.

- Stanování je bez problémů, omezeno je v NP Abisko a v okolí chat (respektive tam je zpoplatněno výměnou za využití zázemí), možná jsou i jiná menší lokální omezení.
V případě, že bys chtěl využívat chaty, tak zkontroluj aktuální omezení a pravidla. Vloni byla povinná rezervace.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28


Zpět na Skandinávie