Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » stř srp 19, 2009 20:24

Přátelé, vypadá to, že po cca 15 letech se opět vydám na přechod komplet hřebene z Bielej Skaly až do Koprovskej doliny ..... tentokrát s Jr......

Vím, že se tam spát nesmí, ale bez noclehu hřeben jaxi nelze - dyž jsem kdysi (snad 8 pokusů z toho jen 1x v zimě a 1x v léte kompletně úspěšné, jinak nás vždy sfouklo/spláchlo) přecházel hřeben, spávali jsme první noc:
a) v Lúčnem sedle
b) u Jamnických ples
a další podle podmínek někde za Bystrou nebo v Czarwenych wierchach nebo dokonce až v Koprovské dol.

Dotaz ohledně aktuálního stavu "ubytování" a jiných nelegálností:
- jak moc v současnosti tanapáci na hřebenu "prudí" ohledně spaní a taky ohledně neznačené cesty mezi Kamenistým sedlem a Temniakem?
- funguje/existuje ještě salaš pod Klinom? (Když jsem asi před měsícem čuměl do Račkovej doliny z Bystré, zdálo se mi že letošní extra laviny salaš "neustála"
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » pát srp 21, 2009 12:33

neřikejte, že nikdo nic.... #-o
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod amigo » pát srp 21, 2009 12:36

samo že nic, je to přeci zakázané! a každý člen OF ctí vyhlášku a tanap chová v srdci svém :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Aldo » pát srp 21, 2009 12:38

amigo píše:samo že nic, je to přeci zakázané! a každý člen OF ctí vyhlášku a tanap chová v srdci svém :mrgreen:

=D> :roll:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Aldo » pát srp 21, 2009 12:40

Sem něgde slyšel že salaš v Račkové spláchla lavina.
Šak normálně zalehni na hřebenu ni.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod imro » pát srp 21, 2009 13:23

Ahojte, salaš po Klinom stojí, aspoň teda poslednú nedeľu stál, a pri pohľade z blízka nevyzeral poškodený lavínou. Tá, čo lámala stromy, padla cca 200 metrov nižšie. Ako je to so zatekaním/prefúkaním vo vnútri salaša, to neviem, nespal som v ňom, ale zrejme to bude podobné ako v posledných rokoch (info tu a v diskusii pod článkom).

So strážcami moc neporadím, ešte som skúsenosť nemal. Každopádne vždy, keď som bol v Pyšnom sedle, pár ľudí stúpalo smerom na Veľkú Kamenistú a zrejme pokračovalo ďalej.
imro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát srp 21, 2009 12:56

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » pát srp 21, 2009 19:46

@imro: thx
@Aldo: šak to tak taky zamejšlim.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod kailas » sob srp 22, 2009 20:34

hola, tak toto téma mě taky zajímá, zítra vyrážíme tím směrem... :-({|= . na rohace.cz je toho dost napsanýho, vesměs ale nic pozitivní,chce to asi dávat hodně velkýho bacha..
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod kailas » pon zář 7, 2009 20:19

vrátili sme se minulé tejden odtama * , no zelení mužíčci se vyskytovali (byla docela pagoda, tak proč se večer před spaním a ráno po probuzení neprojít.. :mrgreen: ), je třeba si ale dát opravdu pozor a nebýt v nesprávnou dobu na nesprávných místech.. :-# když si člověk dá trochu prácu s nalezením vhodnýho místa, dá se...ale je to votrava :toimonster: ...a i když sou to pěkný hory, příště a teď už jen Alpy.. *.
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » sob zář 26, 2009 19:20

tak nakonec to nebude celej hřeben, bo z třídenního víkendu máme s Jr. enem jedenapůldenní opuščák ... zítra ráno razíme k Lipťáku a pak sa uvidí.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » pon zář 28, 2009 16:48

Tak tedy melduju návrat v OuKeji z naprosto dokonalého výletu do roháčů.... nocleh na Salatínu (vím, nesmí se to... :ú bordel sme tam nedělali) v posteli "s nebesy", žádný konflikt ani s medvěďom ani se zeleným.... krásný pičaso, výhledy, turistika, romantika.... aaaaoooocchhhhhhh... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod kailas » úte zář 29, 2009 19:38

gratuluju pavproch =D> * . znám taky jednoho co strávil několik nocí na Tvuj zpusob, absolutně jasná obloha, božský klid...nezná(m) prý lepší hotel na světě :rolleyes: :mrgreen: :lol: . mimochodem kolik činí případná taxa za přenocování takovéto??myslím, že takovej nocleh tohoto typu je k nezaplacení :-({|= :D * .
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Pavel-tm » pát úno 10, 2012 13:00

Zkusím toto téma trochu oživit:
Asi letos už kamarády nepřemluvím na albánské či makedonské hory, tak zvažuju zas po 18 letech návrat na Slovensko. A když Slovensko, tak Roháče + Západní + Vysoké Tatry.
Můj hlavní dotaz směřuje k tomu, jak moc prudí v Roháčích ochranáři a na kolik momentálně vyjde přespání v NP při odchycení.
Plán (většinu toho jsem šel v r. 1994 ;-)):
1. Busem z Liptákova k hájovně pod Bielou skalou - Sivý vrch - nocleh (stany nebo širák) v horních partiích Bobrovecké dol.)
2. pak - Brestová - Salatín -Baníkov - Ostrý Roháč - Volovec (tady by se sice hodilo spaní u Jamnických ples, ale tam se pravděpodobnost vyhmátnutí zelenýma mužíčkama blíží k 100% :-(( ) - na noc se zašít někam za Rákoň, tam by snad nikdo prudit nemusel
3. dál po hranici na Pyšné nebo Tomanovské sedlo, tam další spaní
4. pak po hranici přes Czierwoné vrchy po bývalé zelené značce pod Svinicu (tam jsme kdysi spali nahoře v doline Kamennej Tichej)
5. další den by odsud mohla jít nalehko Orla Perč (tu bych moc rád, i když zatím nevím, jestli se na ní odsud dostanem)
6. přes Koprovské sedlo k Hincovým plesům atd.

Dotaz k někomu s čerstvějšími zkušenostmi: kolikrát z těch 5 navrhovaných noclehů načerno to vypadá na pokutu? Jak velké ty pokuty jsou?

P.S.: nerad bych se pouštěl do filozofických debat, zda spát nebo nespat v horách na hřebenech, když se to oficiálně nesmí. Nikdo mi stejně nevysvětlí, proč to v Západních Tatrách nejde udělat stejně jako v Nízkých, kde jsou povolená místa k táboření, což bych v NAPANTu respektoval. Ale v Západních Tatrách není na výběr, bohužel. Možná změnit vedení NP ;-)
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » pát úno 10, 2012 13:37

ref
Pavel-tm píše:Zkusím toto téma trochu oživit:
Asi letos už kamarády nepřemluvím na albánské či makedonské hory, tak zvažuju zas po 18 letech návrat na Slovensko. A když Slovensko, tak Roháče + Západní + Vysoké Tatry.
Můj hlavní dotaz směřuje k tomu, jak moc prudí v Roháčích ochranáři a na kolik momentálně vyjde přespání v NP při odchycení.
Plán (většinu toho jsem šel v r. 1994 ;-)):
1. Busem z Liptákova k hájovně pod Bielou skalou - Sivý vrch - nocleh (stany nebo širák) v horních partiích Bobrovecké dol.) - těsně pod sedlem parichvost ta dolina je skoro vodorovná a teče tam potok (čistý) - bacha ale ne huňáče, je jich tam jak much...
2. pak - Brestová - Salatín -Baníkov - Ostrý Roháč - Volovec (tady by se sice hodilo spaní u Jamnických ples, ale tam se pravděpodobnost vyhmátnutí zelenýma mužíčkama blíží k 100% :-(( ) - na noc se zašít někam za Rákoň, tam by snad nikdo prudit nemusel - imho mám pocit, že loni/předloni povolili u jamnických plies oficiální jednonocové tábořiště
3. dál po hranici na Pyšné nebo Tomanovské sedlo, tam další spaní u bystrých plies sem kdysi spal a bylo to fajn
4. pak po hranici přes Czierwoné vrchy po bývalé zelené značce pod Svinicu (tam jsme kdysi spali nahoře v doline Kamennej Tichej) ref Koprovská níže
5. další den by odsud mohla jít nalehko Orla Perč (tu bych moc rád, i když zatím nevím, jestli se na ní odsud dostanem) neznám, nebyl sem
6. přes Koprovské sedlo k Hincovým plesům atd. (v závěru koprovské - napravo od tur značky sou asi tři bivaky pod velkýma šutrama
Dotaz k někomu s čerstvějšími zkušenostmi: kolikrát z těch 5 navrhovaných noclehů načerno to vypadá na pokutu? Jak velké ty pokuty jsou?

P.S.: nerad bych se pouštěl do filozofických debat, zda spát nebo nespat v horách na hřebenech, když se to oficiálně nesmí. Nikdo mi stejně nevysvětlí, proč to v Západních Tatrách nejde udělat stejně jako v Nízkých, kde jsou povolená místa k táboření, což bych v NAPANTu respektoval. Ale v Západních Tatrách není na výběr, bohužel. Možná změnit vedení NP ;-)


a přidám zkušenost s polskýma pohraničníkama pod Kasprákem - cca 15-20 let zpět: samopal, střelba ostrýma do vzduchu, legitimace, po zjištění, že sme češi nás nechali pokračovat na SK po zrušeném tur chodníku do tiché/koprovské (bývalá myslím modrá značka)

btw, biela skala - koprovská na podzim (bez sněhu), na těžko¨, se dvěma nocleha sa dá úplně v klidu (pokud už máš něco nachozeno)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Pavel-tm » pát úno 10, 2012 15:06

:-)) s polským pohraničníkem mám téměř identický 18 let starý zážitek - běžel za náma se samopalem z Kasprowa vrchu asi kilometr, akorát na nás teda jen mířil a legitimoval nás, ale naštěstí nestřílel :-( Taky nás pak nechal jít na SK po zrušené zelené ke Koprovské dolině.
Ta Jamnická plesa by mě dooost zajímala - zkusím se po tom popídit. Díky. Jinak skoro na všech výše uvedených místech jsem před těmi cca 18 lety spal :-)
Pavel-tm
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: pát bře 12, 2010 7:03

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » pát úno 10, 2012 20:40

ufffff, už sem to našel.... ale byl to boj...

Podľa súčasného návštevného poriadku v parku nie sú vyhradené miesta pre stanovanie a bivakovanie. V praxi sa toto ustanovenie často viac alebo menej úspešne obchádza. Po novom by sa mal bivak zaviesť ako súčasť horolezeckých túr, ak trvanie presahuje viac ako 1 deň, a taktiež ako súčasť turistického prechodu hrebeňa Západných Tatier. Podmienkou je, že pre nocovanie sa v letných podmienakch nesmie používať stan. Opakované bivakovanie sa bude považovať za zakázané táborenie.
Kvôli prechodu hrebeňovky Západných Tatier by sa malo zriadiť oficiálne bivakovacie miesto pri hornom Jamnickom plese, ak sa KST zaviaže časovo neobmedzenou zmluvou so Správou TANAPu a s urbárom Jamníka a Kokavy na znášaní odpadkov a čistenia okolia dva krát ročne.



celé tu

imho se domnívám, že nový návštěvný poriadok tanapu stále ještě nebyl schválen, ale rád si to nechám potvrdit/vyvrátit od zde přítomných bratov...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Creobroter » pon bře 26, 2012 13:48

Ahojte, neviete ako to momentalne vyzera v rohačoch?
sneh, teplota, laviny?
Nevědomost je blažená
Uživatelský avatar
Creobroter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned čer 6, 2010 19:04
Bydliště: Topoľčany

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Chasi » úte bře 27, 2012 9:17

Já jsem byl o víkendu ve Žiarské dolině. V údolí je sněhu dost. Vrchy jsou vyfoukané a slunko tomu dává zabrat. Jižní svahy se dost trhají. Co jsem si všiml, tak záhrab jsem potkal v Žiarskem sedle a na Baranci.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod wawrik » čtv kvě 17, 2012 11:54

Cez víkend chcem skočiť na Baranec a Plačlivé. Ako to tam teraz vyzerá, nebol tam niekto? Tu z BA mám pocit, že všade musia kvitnúť čerešne a dá sa ísť v plavkách :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 17, 2012 11:59

aktuální teplota na Lomničáku je mínus devět a vítr 24m/s a nárazy 31m/s.... plavky jaxfiňa.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod ktx » stř čer 20, 2012 12:31

Bol niekto v poslednom tyzdni na hrebeni Rohacov? Zmizol uz sneh aspon po turistickej znacke?
Diky za info...
Uživatelský avatar
ktx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: pon kvě 12, 2008 16:21

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod jurabike » čtv čer 21, 2012 13:46

v neděli sem byl na Baranci,Plačlivém..parádní výhled na Rozsutce Vysoké Tatry,krása azuro :)
lidí bylo asi tak 10 na celém hřebení...sníh je už skoro pryč..

https://picasaweb.google.com/108601557133737871679/20120617NaBaranecRohace
Uživatelský avatar
jurabike
nováček
nováček
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř čer 20, 2012 17:52
Bydliště: Prostějov

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod rocky » pon zář 3, 2012 16:21

Ahoj,
narazil jsem porůznu na info o dvou senících v Tiché dolině, kde by se možná dalo přespat.
K prvnímu jsem našel toto:
Přátelé, v Tiché dolině je perfektní seník. Jen ho najít...Je někde v první polovině asfaltky, zhruba tak ve třetině. Pozná se to tak, že po levé straně končí les v palouk a napoví vám i posed, pokud ho uvidíte... V těch místech se prodrat doleva křovím a překročit potok (je tam i lávka) ale cely to samozrejme ze silnice není vidět. Jak jste za potokem, tak stojíte přímo pod posedem a dejte se dál směr palouk po pěšině, odměna vás nemine.... :o) Poslal bych i fotku, je fakt luxusní i s patrem :o) A je docela daleko od cesty, takže ne asi moc navštěvovanej tzn. že ho asi vubec nzamykaji...


Druhý má být někde pod Hlinou, tzn. nejspíš objekt na N 49.188295° E 19.896323°.

Víte k tomu někdo něco bližšího, jestli je to použitelný/zamčený ? A nemáte přibližné souřadnice toho prvního seníku ?

Díky.


EDIT: Jo a ještě ke spaní v Polsku. Našel jsem jen že "bivakování je zakázáno mimo místa k tomu určená". Jsou taková místa vůbec v TPN? A jak moc to polští ochranáři hrotí?
rocky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon zář 3, 2012 16:09

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod Juriss » úte kvě 4, 2021 13:46

Zdravím, chtěl bych to tu trošku zase oživit. Nemá někdo v poslední době zkušenosti s bivakováním na hřebeni? Četl jsem, že snad se má nějak upravit návštevní řád TANAPu, ale nikde jeho znění nemůžu najít. Jak to teda je? Hlídají to zelení mužíci hodně? :D
Juriss
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 9, 2020 18:23

Re: Hřeben Roháčů/Záp. Tater - nocování (aktuální info)

Příspěvekod apuka » úte kvě 4, 2021 15:37

Juriss píše:snad se má nějak upravit návštevní řád TANAPu, ale nikde jeho znění nemůžu najít
Vzhledem k tomu, ze uz par let neexistuje "Navstevny poriadok TANAPu", tak zadne jeho zneni najit ani nemuzes :wink:

Jen pozor - toto neznamena, ze muzes jit kam chces a delat, co chces. Je vyhlaska, co to omezuje, resp. vyjmenovava "vyhrazena mista", obcas jeste prisneji nez puvodny NP TANAPu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34


Zpět na Slovensko