Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pavproch » úte úno 17, 2015 19:27

probdělá noc na Teryně (malý maďarský smrad si prostě usmyslel, že spát nebude) byla posledním kapkou, kterou to přeteklo... a proto už (starý až důchodcovsky nevrlý) pavproch bydlí v ta3 pouze ve svém... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 19:32

fps píše:tak tohle byl problém na všech turistických chatách co jsem kdy spal, rámus opilců až do noci, jeden z důvodu proč raději budu spát pod stanem, než na turistických chatách

V civilizovanych zemich ne. V Rakousku ani v Italii jsem to nezazil ani jednou (nespim ovsem na popularnich chatach se snadnym pristupem). Naopak, nekde byva zvykem, ze se ve 22:00 zhasne na cele chate. Tam se proste bere, ze jsou tam lidi kvuli horam a ne zvirata kvuli chlastu. A ze jsou unaveni a rano brzo vstavaji.

pavproch píše:probdělá noc na Teryně (malý maďarský smrad si prostě usmyslel, že spát nebude) byla posledním kapkou, kterou to přeteklo...

Dalsi, co nepouziva ucpavky do usi ;-) Pro mne jsou nutne uplne kdekoliv, minimalne kvuli chrapani, to se stane i na bivaku. A venku zase stekaji jeleni a kamzici ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pavproch » úte úno 17, 2015 19:33

na 1.5litrovou poloplnou PeTku záměrně shazovanou z patrové postele na zeď a podlahu ti špunty do uší nepomůžou...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 19:44

To vis, ze jo, zvlast kdyz spis. Nevzbudi te to.

Spim s nima dlouhe roky, protoze jako kazdy slusny clovek (obvykle) nevstavam pred polednem 8) Nevzbudi mne ani kdyz mi pod oknem jezdi sekacka a nekdy ani kdyz se nejaky magor rozhodne vrtat do zdi. Bez nich byl nemel sanci dopoledne spat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » úte úno 17, 2015 20:20

mike píše:
fps píše:tak tohle byl problém na všech turistických chatách co jsem kdy spal, rámus opilců až do noci, jeden z důvodu proč raději budu spát pod stanem, než na turistických chatách

V civilizovanych zemich ne. V Rakousku ani v Italii jsem to nezazil ani jednou (nespim ovsem na popularnich chatach se snadnym pristupem).

Na GrosserPrielu jsem zažil těžkou noční chlastačku a pak borec brzo nad ránem šuk@al s babou na madračkách na bouldrovce pod naším pokojem a ona neskutečně řvala.
Ale ano, je do celkem snadno dostupné.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 21:46

x
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:29, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 22:23

Verim, ze i v Alpach jsou spatne zkusenosti, ale tipnul bych si, ze pomer mezi dobryma a spatnyma bude opacny ;-) Nakonec, booze to spis potvrzuje, chatar je od toho, aby narusitele usmernil (a ne delal bordel sam jako pod Chlebom...).

Jinak se taky chatam spis vyhybam, ale nekdy je to prece jen praktictejsi reseni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod booze » úte úno 17, 2015 22:39

x
Naposledy upravil booze dne stř dub 3, 2024 20:30, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » úte úno 17, 2015 22:51

booze píše:Letity usmudlany bordylek...

Jo, to je obcas celkem vystizne, ale vetsinou zadna hruza. Horsi byvaji nektere winterraumy a bivaky, zvlast v Italii, nekteri zrejme netusi, ze by pred ochodem meli uklidit :evil: Nezameteno, kamna plna popela... pritom jde o par minut.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » stř úno 18, 2015 8:02

mike píše:Verim, ze i v Alpach jsou spatne zkusenosti, ale tipnul bych si, ze pomer mezi dobryma a spatnyma bude opacny ;-) Nakonec, booze to spis potvrzuje, chatar je od toho, aby narusitele usmernil (a ne delal bordel sam jako pod Chlebom...).
Toz asi zdaleka ne vsude a vzdy. Spal jsem v Rakousech na chate jen asi desetkrat, ale vubec nebylo vyjimecne, ze se v jidelne chlastalo ve velkem az do pulnoci i po nem. A to proto, ze chatar (resp. obsluha) jim nosila (placene) piti o sto sest. Samozrejme, jidelna mela byt otevrena max. do 22:00, potom nocni klid.
Taky nic tak zvlastniho, ze se v matrazenlageru pod strechou (kde je nekolik bocnich mistnosti) je automaticke cidlo na pohyb (nastesti ne smerem na vsechny postele) a pri vetsim pohybu nekoho v zaberu (coz bylo tak 10-12 matraci) se rozsvitily svetla uplne vsude, ne jenom v te casti.
Drevene chaty jsou zazitek samy o sebe. Min do 12-ti se souraji lide z jidelny na pokoj (samozrejme, maloktery ma prichystane spani, to musi az potom a nejlepe za roznuteho svetla :axe:), od 12 do 4 furt nekdo chodi na zachod, od 3-4 se zacina balit a chodit na vystupy. A sebemensi pohyb po chodbe a schodech je poradne slyset vsude, napodobne pohnuti na vrzajicich postelich. Jo, spunty trochu pomahaji, ale kdyz slape nekdo v bagancich po schodech s ruksakem na zadech, tak se otrasa cela chata, vceten "me" postele, coz me osobne takz dost vadi. Atd, atd. Problemu je i v Alpach dost.... A kdyz se na chate zrovna sejde nemecky nebo rakousky duchodcovsky tursiticky oddil (a ci co), ktery chce udelat nekolikadenni prechod, tak je o zabavu fakt postarano. Zlati mali fakani a caparti....
Ale stejne je dobre, ze nektere chaty stoji tam kde stoji :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř úno 18, 2015 17:36

Asi jak kde. Kolikrat jsem spal na chate v Alpach nespocitam; stovka noci to asi nebude, ale desitky urcite. A fakt jsem nocni chlastacku nikdy nezazil. Ale jak jsem psal, vybiram si spis ohlehlejsi chaty, kde neni vystup zadarmo a vyhybam se terminum, kdy je tam nejvic lidi (tj. noc z patku na sobotu a ze soboty na nedeli). I tak jsem ale zazil chaty, kde jsme v matrazenlageru lezeli vedle sebe jako sardinky a lidi spali v jidelne na zemi. Nic moc, ale dalo se. Cidla na pohyb jsem zatim nepotkal, to je vylozena zvrhlost, normalne se v noci pouzivaji celovky. Chrapani, chozeni na zachod a nocni odchody holt ke spani na chatam patri a proto bez ucpavek do usi ani ranu.

Taky dost zalezi na tom, jak kdo situaci vnima. Zrovna mame pekny modelovy priklad. Pro mne byla noc na Chate pod Chlebom celkem v pohode, alpsky standard to nebyl, ale slovensky nadprumer. Wawrik bral to same jako katastrofu. Rekl bych, ze to bylo tim, ze uz predem cekal to nejhorsi a ono se mu to splnilo ;-) Ja jsem necekal celkem nic a byl obcas prijemne prekvapen. Se slovenskyma sluzbama mam prevazne spatne zkusenosti, hlavne mi vadi neochota a okazale davani najevo, jak je clovek, ktery jim dava penize, otravuje. To tady nebylo, obsluha se (k hostum) chovala normalne, coz jsem bral jako prijemny nadstandard. Jidlo bylo dobre, za to by se nemuseli stydet ani v Rakousku. Spani v deviti lidech na malem pokoji zadna slava, ale spolunocneznici byli v pohode a kazdy mel samostatnou postel, takze se dalo. Ze se osazenstvo chaty v noci ozralo a delalo bordel mi diky ucpavkam celkem nevadilo, ale je to naprosto neprofesionalni a bezohledne. Dva zachody (muzi a zeny) a jedno umyvadlo mi pro tak velkou chatu prijde velmi nedostatecne. Celkove jsem byl ale spis spokojen a rozhodne nelituju, ze jsme spali na chate a ne venku. Kdyby bylo potreba, tak tam klidne prespim zas. Samozrejme mimo patecni a sobotni noc, to tam pry bylo pres 100 lidi #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod wawrik » stř úno 18, 2015 17:46

mike píše:Rekl bych, ze to bylo tim, ze uz predem cekal to nejhorsi a ono se mu to splnilo
To predsa nie je pravda. Že v nedeľu bude čurbes do tretej rána a hlavnú úlohu v tom budú hrať chatárky a ich túžba po striptíze, to som naozaj nečakal. Niečo podobné by ma totiž ani nenapadlo.
Naposledy upravil wawrik dne stř úno 18, 2015 17:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř úno 18, 2015 17:48

Myslel jsem obecne ;-) Se ti do toho vubec nechtelo, cekals, ze se nevyspis a ono se to splnilo. Presne duvody uz podstatne nejsou.

Striptyz? Tak to jsem o neco prisel :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř úno 18, 2015 17:52

Tak treba priste :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod wawrik » čtv úno 19, 2015 9:13

Išiel niekto v posledných pár dňoch chodníkom z Vrátnej smerom k hornej stanici lanovky? V akom je stave? Nebude nebezpečný pri chôdzi s deckom v nosiči na chrbte?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Morty » čtv úno 19, 2015 21:01

Vrátna - Velký Kriváň - Chleb - Chata pod chlebom (noc) - Chleb - Poludňový grůň - Chata na Grůni - Vrátna.

Brali byste teď o víkendu sněžnice na tuhle trasu, nebo se to dá "přeběhnout" jen v mačkách?

@wawrik: info můžu dát až v neděli, každopádně jestli se chystáte v sobotu, tak bude asi dost foukat podle hzs.sk... což může být s prckem taky dost nepříjemné. Jinak by mělo být hezky...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » čtv úno 19, 2015 21:07

Jestli od pondelka nesnezilo, jako ze asi ne, a snezit nebude, tak se bez sneznic obejdes. Nevim, jak vypadaji cesty do Vratne, ale predpokladam, ze tam bude vyslapana cesticka (koryto) jako jinde. Na vetsinu cesty by stacily i nesmeky, akorat sestup z Poludnoveho Gruna vypadal trochu neprijemne. Ufoukany tvrdy firn, tam bych asi radej macky. Jinak jsou tam i tyce, jak se tu pred casem resilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » čtv úno 19, 2015 21:23

Nesněžilo tady.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Dundee » úte říj 6, 2015 19:57

Jezdí v zimě kabinová lanovka z Vrátné doliny?
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Příspěvekod terkad » úte říj 6, 2015 21:04

Co by nejezdila, je to lyžařské středisko a zima je pro tu lanovku hlavní sezóna :)
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Dundee » stř říj 7, 2015 20:22

Z předešlého příspěvku jsem si myslel, že nejede, když tam chce jít wawrik s děckem nahoru a ptá se na nebezpečí.

Asi se nadcházející zimu pokusím o jednodenní túru částí hřebene.
Vrátna - Chata na Grůni - Poludňový grůň - Chleb - Snilovské sedlo - Vrátna (lanovkou dolů).
- ještě to zvážím, ale nejspíš bych to šel v tomto směru (vyrazit za tmy a stihnout lanovku na závěr). Vychutnal bych si výstup :t:t a atmosféru začátku dne * .
- předpokládám, že je to stihnutelné v rámci jednoho dne v pohodovém tempu, i když čelovku vezmu určitě sebou, kdyby jsme museli dolů pěšky a za tmy.
- je výstupová trasa bezpečná? Předpokládám, že ano, měla by být označená (viz dřívější příspěvky) a ležet mimo laviny (dle laviny.sk).
- je možné počítat s nouzovým sestupem pod lanovkou (Snilovské s. - Vrátná), je označená a bezpečná?
- Nevíte, zda bude nebudu mít problém, když nechám auto velmi brzo ráno u spodní stanice lanovky? Předpokládám, že ne, ale člověk nikdy neví....ať nenaseru uklizeče sněhu apod.

edit:
jo a k výbavě.
Když si pořidím nějaké agresivní sněžnice jako TSL 438 a k tomu přibalím hůlky, mačky+cepín, tak to možná i využiji ne?...a vítr mne neodfoukne :-)
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod šíp » stř říj 7, 2015 20:28

Fígl je v tom, že malé dítě do lanovky prostě nepatří. Řešilo se to jinde, ale stručně: malé dítě nemá vyvinuté nosní dutiny, takže nedokáže zpracovávat rychlé změny tlaku. Dospělý to má jinak, ten to zvládá, takže vyjet lanovkou o několik set metrů zvládne, dítě nikoliv. To by tam mělo vystoupat pomalou chůzí, klidně na zádech dospělého. Když se ty změny dějí postupně, dítě to ustojí.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř říj 7, 2015 20:41

Rekni to tem, co berou male deti do letadla... Tam je to jeste horsi, obvykle to odpovida vystupu do vysky 2000 - 2400 m za kratkou dobu. Vetsinou rychlosti 60 m/min, ale obcas se najde pitomec, co tam da dvojnasobek. Z toho boli usi i mne (pri klesani), natoz deti, ty vresti, jako by je vrazdili. Nastesti jsem to moc neslysel, jelikoz jsem mel zalehle usi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř říj 7, 2015 20:56

Dundee píše:- předpokládám, že je to stihnutelné v rámci jednoho dne v pohodovém tempu, i když čelovku vezmu určitě sebou, kdyby jsme museli dolů pěšky a za tmy.

Je. Urcite vem.

Dundee píše:- je výstupová trasa bezpečná? Předpokládám, že ano, měla by být označená (viz dřívější příspěvky) a ležet mimo laviny (dle laviny.sk).

Mela by byt. Jen vysvih na Poludnovy Grun je docela strmy a muze tam byt ufoukany firn, takze muze byt narocnejsi.

Dundee píše:- je možné počítat s nouzovým sestupem pod lanovkou (Snilovské s. - Vrátná), je označená a bezpečná?

Je, sestupoval jsem tudy nekolikrat. Znacena neni, ale muzes jit primo po sjezdovce. Takze by mela byt i bezpecna.

Dundee píše:Když si pořidím nějaké agresivní sněžnice jako TSL 438 a k tomu přibalím hůlky, mačky+cepín, tak to možná i využiji ne?...a vítr mne neodfoukne :-)

To je dost overkill :twisted: Nekolikrat jsem tam sel uplne bez vybavy, jen v pohorkach. Je ale dobre mit v batohu aspon nesmeky. Jinak podle podminek, ale bud TSL 438 nebo macky, nedovedu si predstavit, ze bys potreboval oboji (tyhle sneznice tam macky nahradi, ledaze by byl cisty led).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Vachon » stř říj 7, 2015 22:49

S těmahle sněžnicema to dáš v pohodě (a mačky jsou nanic, cepín naopak doporučuju), s jinýma se zabiješ (bude-li hřeben namrzlý) - otestováno na lidech.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Dundee » pon pro 21, 2015 22:11

Uvažuji nad zimní jednodenní túrou ze Štefanové na V. Rozsutec a zpět. Podle informací se tam od 1.3 do 15.6. nesmí. Takže se budu snažit někdy leden-únor. Přímo na Rozsutci jsem nikdy nebyl, pouze jednou na podzim jsme to ve směru z Medzihole otočili kousek pod vrcholem kvůli silnému větru (měl jsem problém udržet balanc na všech čtyřech).

Jak hledám info na netu, tak nabývám dojmu, že tohle už je túra, která je za hranou toho, co mi přijde bezpečné (v zimě). Např. zde je ukázka cestičky, ve kterou bych moc důvěru neměl, pokud je pod ní sráz....bez navázání a zajištění bych měl asi strach, že se to třeba utrhne. Pokud by to nebylo prošláplé, tak bych to asi otočil. Ale je možné, že fotka klame :-)
http://palko1963.rajce.idnes.cz/Mala_Fatra_-_zimni_vystup_na_Velky_Rozsutec_1610m_a_Stoh_1608m#P1080019.jpg
Ale současně mne to láká, tak se pokouším zjistit co nejvíce informací.

Asi bych to šel v tomto směru
Štefanová - Sedlo Vrchpodžiar - a pak severní cestou abych obešel co nejvíc laviny, tj kousek po modré (pod Pálenicou) a pak po zelené (pod Tanečnicou) - Sedlo Medzirozsutce - V. Rozsutec - Medzihole - Štefanová.

1) Je možné tuto trasu považovat za zimní turistickou (je schopen ji zdolat i člověk, který bude mít potřebné vybavení aby neklouzal, ale nemá zkušenosti s čistokrevným horolezením po skále nebo ledu, mám prochozeno pouze několik středních letních ferrat v Dolomitech ) nebo je to běžně náročnější tůra, kam by se měl vypravit jen zkušený lezec, který leze se skupinou a vhodně se jistí, navíc, který to tam dobře zná....takže pokud nemám podobnou zkušenost s lezením ve zmrzlém sněhu po členitém hřebenu, tak to raději pustit z hlavy?

2)Je to stihnutelné za jeden den, nebo je to velké sousto v zimním období? Dokážete odhadnout (třeba jen poměrově), kolik času by měl trvat výstup a sestup?

3)Je moudré to jít v opačném směru (celý okruh),....předpokládám, že sestup bude nebezpečnější a delší.

4)Je výrazně jednodužší výstup na V. Rozsutec z Medzihole jak z Medzirozsutce?

5) Je složité se orientovat po hřebeni Rozsutce když není prošláplá cesta? A je vhodně počítat s jištěním lanem ( i když nevím k čemu bych ho kotvil, když bych lezl jen se svou ženou)

6)Poradíte jaká je běžná potřebná výstroj (sněžnice, cepín, mačky, nesmeky....lano, sedák, helma?) a když bude nejvíce ledovo, stačily by jen nesmeky a cepín, nebo raději nešetřit na váze a vzít mačky i když to bude vypadat v pohodě?
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pickard » pon pro 21, 2015 22:46

No tak jistě tu budou větší specialisti na řečenou oblast, já tam byl asi tak jednou :) Ale Rozsutec si pamatuju a podle mě bude v zimě především velmi různej.

To na obrázku je takhle na pohled krása, tam bych klidně vlezl, to neujede. Teda... párkrát bych do toho prve dupl, ale vypadá to pevný a kompaktní. Na stejným místě to ale může bejt za týden vyfičený na led a to je jinší zábava. Tedy můj názor je takovej, že nikdy nejde říct, jak to tam bude přesně vypadat, protože to může být velmi rozdílný.

Zkušenosti, schopnosti, znalosti a vybavení rozhodují v zimě mnohem víc než v létě o tom, kdy je nutno otočit. Vůli otočit je třeba pokládat za základní součást výzbroje :)

Na to, co s sebou, se budou názory lišit. Uli Steck si vezme trepky a tyčinku. Já si vezmu mačky a pikl. Lano jest kontroverzní. Má smysl jen tehdy, když si k němu vezmu další hejblata (kerý nevim, jestli máš) a někoho, kdo to umí používat (což nevím, zda tvá žena je). Potřeba si myslím spíš nebude, ale může rozhodnout o tom, zda otočíš na nějakým blbým místě. Stačí nutnost přetraverzovat tři metry prudkýho ledu a hned je to bez lana dobrodružství. Každopádně pokud nejste se ženou slušně obeznámeni s technikami jištění, nemá cenu lano brát. Prostě otočíte, když to bude blbý.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2015 22:52

ad 1: ano, kdyz nebudou vylozene spatne podminky.

ad 2: rozhodne ano. Cas neodhadnu, zalezi na snehovych podminkach a kondici. Pomery si muzes spocitat z mapy MF, kde jsou casy. I v zime se da dojit az na Poludnovy Grun a dolu nebo dokonce na Chatu pod Chlebom.

ad 3: klidne, akorat zebriky v Dierach muzou byt zledovatele. Kdyz tudy pujdes zespoda, muzes to otocit, kdyby se ti nelibily, shora by ses ale musel hodne vracet a navic te bude tlacit cas a kratky den.

ad 4: ne, kazdy je jiny. Z jihu je to kratsi, strmejsi a jsou tam retezy, ze severu je to vic pozvolne a orientacne narocnejsi.

ad 5: na severni strane trochu jo. Smer je jasny, ale nemusi byt zrejme, kudy presne jit. Zazil jsem to jednou a zrejme prelezl par skal, ktere jsem nemel, nebylo to ale nic extra narocneho.

ad 6: minimalni vybava jsou nesmeky. Macky a cepin kdyz bude hreben vyfoukany a zledovately, kdyz si nebudes jisty, radej si je vem (pri jednodenni ture je na vaze moc nepoznas). Muzou se hodit pri sestupu na jih, kdyby byl tvrdy ufoukany firn nebo led. Jestli macky, tak rozhodne cepin. Sneznice v Dierach a na Rozsutci spis prekazeji, muzou se ale hodit pri sestupu z Medziholie.

Pockej si na dobre pocasi a podminky a nemel by to byt problem. Koukej i na vitr, na hrebeni nekdy hodne fouka. Stezka obvykle proslapla je a dobre, neni jen po cerstvem snezeni. Vetsinou vypada tak, jako na te fotce, co jsi odkazoval. Tam zdani klame, to misto neni nic hrozneho a mam pocit, ze ujet to nema kam.

Nejsem zadny lezec a sel jsem to nekolikrat sam (a nekolikrat ve dvou) a bez problemu, poprve to bylo uplne bez pripravy. Ty se na to chystas jako na vypravu; jestli si nejsi jisty, tak si predtim projdi v zime jiny okruh, treba Stefanova - Medziholie - Stoh - Poludnovy Grun - Chleb - Snilovske sedlo - Vratna, aby sis vyzkousel podminky a vybavu. Jen bacha, porad po hrebeni, zadne traverzy, ani letni znacene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » pon pro 21, 2015 22:56

Dundee píše:Jak hledám info na netu, tak nabývám dojmu, že tohle už je túra, která je za hranou toho, co mi přijde bezpečné (v zimě). Např. zde je ukázka cestičky, ve kterou bych moc důvěru neměl, pokud je pod ní sráz....bez navázání a zajištění bych měl asi strach, že se to třeba utrhne. Pokud by to nebylo prošláplé, tak bych to asi otočil. Ale je možné, že fotka klame :-)
http://palko1963.rajce.idnes.cz/Mala_Fatra_-_zimni_vystup_na_Velky_Rozsutec_1610m_a_Stoh_1608m#P1080019.jpg
Ale současně mne to láká, tak se pokouším zjistit co nejvíce informací.

Toto, pokud je vyšlapaná stezka je v pohodě, ale mačky jsou potřeba, nesmeky raději ne. A ano, vpravo je poměrně strmý sráz dlouhý cca 250m a více.

Dundee píše:Asi bych to šel v tomto směru
Štefanová - Sedlo Vrchpodžiar - a pak severní cestou abych obešel co nejvíc laviny, tj kousek po modré (pod Pálenicou) a pak po zelené (pod Tanečnicou) - Sedlo Medzirozsutce - V. Rozsutec - Medzihole - Štefanová.


Dundee píše:1) Je možné tuto trasu považovat za zimní turistickou (je schopen ji zdolat i člověk, který bude mít potřebné vybavení aby neklouzal, ale nemá zkušenosti s čistokrevným horolezením po skále nebo ledu, mám prochozeno pouze několik středních letních ferrat v Dolomitech ) nebo je to běžně náročnější tůra, kam by se měl vypravit jen zkušený lezec, který leze se skupinou a vhodně se jistí, navíc, který to tam dobře zná....takže pokud nemám podobnou zkušenost s lezením ve zmrzlém sněhu po členitém hřebenu, tak to raději pustit z hlavy?

Na první zimní turistiku to moc není. Ale to je problém nás co jsme zodpovědní. V zimě tam mačky a cepín považuju za nutnost. Ale pak potkáš vola, který to projde v botách za 20€ z Lídlu a ten ti bude tvrdit, že to bylo naprosto v pohodě a tím naláká a namotivuje další nezodpovědné...

Dundee píše:2)Je to stihnutelné za jeden den, nebo je to velké sousto v zimním období? Dokážete odhadnout (třeba jen poměrově), kolik času by měl trvat výstup a sestup?

Je to naprosto v pohodě stihnutelné za 1 den. Pokud je prošlapaná stopa. Taky se muže stát, že jsou prošlapané Horné diery, ale stopa ze sedla Medzirozsutce nahoru na V.Rozsutec už není šlapaná. Pokud jsi tam nikdy nebyl, tak je lepší obejít V.Rozsute do sedla Medziholie a pak dolu do Štefanové. Podívej se do mapy a čas z mapy si dej krát 1,5. Jednou jsme si sami na sněžnicích (!) šlapali Horné diery a až do s. Medzirozsutce a celý V.Rozsutec z této strany a byl to masakr a náš postup byl cca 1/2 standardního času.

Dundee píše:3)Je moudré to jít v opačném směru (celý okruh),....předpokládám, že sestup bude nebezpečnější a delší.
4)Je výrazně jednodužší výstup na V. Rozsutec z Medzihole jak z Medzirozsutce?

Jednoznačně je potřeba jít H.Diery - Tanečnica - s. Medzirozsutce - V.Rozsutec - s. Medziholie - Štefanová. Výstup takto je sice strmější, ale o to lépe se pak schází do s. Medziholie.
Výstup z Medziholia je snažší fyzicky, ale zase sestup do s. Medzirozsutce je mohem více strmý a hlavně zimní trasa se často odklání od letní trasy. Sám jsem tam takto skoro chcípl a hned druhý den si došel koupit svoje první mačky. :twisted:
Na druhou stranu, jednou jsem tady s Mikem večer sestupoval v zimě za snížené viditelnosti právě do Medziholia a také jsme se museli vracet, bo jsme sešli na boční slepý hřeben.

Dundee píše:5) Je složité se orientovat po hřebeni Rozsutce když není prošláplá cesta? A je vhodně počítat s jištěním lanem ( i když nevím k čemu bych ho kotvil, když bych lezl jen se svou ženou)

Ano, je to relativně složíté. Jak jsem psal výš, pokud bys měl např. v GPS letní trasu, tak je ti často na nic. Stačí trochu větru, který přefouká sníh a vyšláplá stopa je zasypaná. I spodní část výstupové trasy z Medziholia se v zimě chodí jinak než v létě.

Dundee píše:6)Poradíte jaká je běžná potřebná výstroj (sněžnice, cepín, mačky, nesmeky....lano, sedák, helma?) a když bude nejvíce ledovo, stačily by jen nesmeky a cepín, nebo raději nešetřit na váze a vzít mačky i když to bude vypadat v pohodě?

Cepín a mačky ano. Helma ne. Sněžnice podle posledních zpráv podle počasí a předpovědi v čase před výstupem ano. Lano, sedák ne, není se kde jistit a lepší 1 mrtvej než 2 spolu svázaní...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko

cron