Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod GAVSON » sob led 3, 2009 17:32

Ahoj, vím že se to tu v různých vláknech už probíralo odděleně, ale byl bych rád, kdyby to tu bylo sepsáno dohromady. Plánujeme, na konci února, začátku března zimní přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích. Proto bych uvítal veškeré informace především týkající se
trasy(zda je lepší jít spíš směr od Strečna, nebo od Terchové), dále do jaké míry je vhodná tato trasa http://hiking.sk/hk/ar/796/solo_prechod ... fatry.html
možnosti přespání (plánovaně v sedle Medziholie - bývalá chata pod Rozsutcom a dál chata Pod chlebom - ceníky)
vybavení - zda jsou nutné mačky, případně cepín(výstup na Rozsutce) či zda postačí sněžnic
voda kde nejlépe nabrat
časové rozloženíodkud kam se dá při průměrném tempu dojít
díky za všechny tyto a další podnětné info
GAVSON
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 5, 2008 10:47

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod ZbynekN » sob led 3, 2009 17:36

Malá metodická poznámka: Když mačky, tak cepín. Když letíš dolu, tak jak zastavíš? :iceaxe:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Boyda_08 » sob led 3, 2009 18:03

Voda - pekny pramen je v sedle Medziholie (par desitek metru od rozcesti, tusim ze je tam k tomu sipka). Stejne tak v sedle Medziholie kousek od pramene je super placek na stan.

Dalsi vhodny pramen je tusim na ceste mezi V. a M. Krivanem. Myslim, ze Rozsutce (alespon Velky) je pro zimni obdobi oficialne uzavreni, kazdopadne macky a cepin bych asi doporucil. V zime jsem tam vsak nebyl.

Casove rozlozeni je dost individualni, jen pro obraz my jsme sli z sedla Medziholie za jeden den do Strecna pres Krivane oba, a to jsme se celkem flakali, a V.Krivan jsme si dali 2x (dole u rozcesti jsme potkali zname, tak sme to s nema vyslapli jeste jednou..). To bylo ovsem v lete a bez sneznic, takze to je jina situace..
Uživatelský avatar
Boyda_08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte črc 15, 2008 8:57

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pavproch » sob led 3, 2009 18:27

V únoru se na Rozsutce nesmí!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » sob led 3, 2009 18:36

Hoj a vítej na OFku *
V podstatě je zcela na Tobě, z které strany půjdeš.
Dříve bývala pod Rozsutci vždy přes zimu značka o zimní uzavírce, nevím, jak je to letos. Ale myslím, že platí uzavírka do konce června. [-X :(( Pokud by jsi chtěl jít na Rozsutce, tak se cepíny a mačky hodí, jestli budeš stoupat/sestupovat na/z Rozsutců ať už od Osady pod M.Rozsutcem nebo Dieramy nebo z Medziholie, vždycky je využiješ. Na M.Rozsutec to teďkonc musí být dosti zajímavé lezení. Z obou stran je celkem drsná eroze a v létě jsou tam řetězy, takže v zimě to budou takové 50 stupňové výšvihy s nutností maček. Počítej s tím, že na V. Rozsutec je z obou stran jiná výstupová cesta v zimě a v létě, minulej rok sem na to skoro doplatil, páč sem na to zapomněl ](*,) V části Suchý-Bublen a dál na M.Kriváň mačky rozhodně využiješ, jde se pořád do/z kopce a přelézá se z jedné strany hřebenu na druhý.
Prameny jsou v Medziholie dva - na obou stranách sedla, ale jeden vytélá ze sběrné nádrže, takže bude asi zamzlý a ten druhý vytéká ze stráně, tkaže asi také zamrznutý. Tedy na prameny nespoléhat a vzít více paliva na rozpouštění. Pramen za V. Krivánem ve směru k M. Kriváni je po prave ruce, kdy se musí sejit asi tak 8-10 minut v létě z hřebene po myslím žluté stezce. Je to jeden z nejkvalitnějších pramenů na M. Fatře, aspon co se chuti týká, ale také vytéká ze skály, tedy bych se bál, že bude zamrznutý.
Bivakovat se nesmí [-X , ale dá se. V Medzirozsutcovem sedle přímo u přístřešku, v Medziholie to samé, nebo na dlouhé "plošině" ve 2/3 Stohu, na M.Kriváni je vybudovaná taková kamenná ohrádka, kde se dá bivakovat, případně absolutně luxusní je spaní na Starhradě (starý Strečňanský hrad), ať pro příchod nebo odchod v tomhle směru. Pokud by jsi chtěl traverzovat Stoh (myslím, že po žluté), tak ta je na zimu uzavřena, páč je to jen letní cesta.
Noc na Chatě pod Chlebem stávala 170Sk v posteli aj s povlečením a 70Sk na povale (půdě) na matracích ve vlastním spacáku, ale na půdu se pouštělo/muselo až se zaplnila kapacita postelí. Pod Chlebom dobře a plnohodnotně vaří.
Chata pod Suchým má myslím vyšší ceny a vaření není tak horké.

Jinak se připojuji a tvrdím, že buď cepín a nic nebo mačky a cepín, hůlky a mačky jsou o život, o samotných hůlkách ani nemluvě!!! Skoro sem se tahle před 10 mesícema zrakvil na V. Rozsutci.

Eto vsjo, keby dačo, tak se klidně ptej... *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod GAVSON » sob led 3, 2009 22:58

s tím cepínem je to jasné, dík za zdůraznění. Někde se tu psalo že na Rozsutce se může i v zimě tak jsem právě přesně nevěděl jak to tedy je. A co se týče bivaku, tak jsem četl že v tebou zmíněných místech je to snad i povolené. Ale zatím moc díky za info, doufám že budou přibývat :)
GAVSON
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 5, 2008 10:47

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Boyda_08 » sob led 3, 2009 23:54

Povolene to neni, ale napr. v Medziholie je to vicemene tolerovane. Ikdyz my kdyz jsme se rano probrali a vylezli ze stanu tak jsme na protejsim kopci uvideli terenak, takze jsme dostali celkem bobky ze jsou to oficirove. Coz sem tak slysel, tak na Slovensku nejsou vubec prijemny.:)
Uživatelský avatar
Boyda_08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 83
Registrován: úte črc 15, 2008 8:57

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Semo » ned led 4, 2009 0:37

Pred 5 dnami sme presli MF so (nie na) sneznicami. Sneznice boli zbytocne, cepin a lopata taktiez. Lopata bola brana ako nudzovy stan - nebolo treba. Sneznice som asi 2x nasadil na nohu, ale len preto, ze maju podlozku pod patu, takze sa lepsie stupalo na Krivane. Rozhodne neboli nutne a usetrene 2kg by ma potesili viac. Sneznice mali iba ceske vypravy (zijem v Prahe, takze som mal tiez). Macky na hrebeni su tiez zbytocne. Snehu bolo dost, ale bol tvrdy a vdaka davom na hrebeni bola suvisla tvrda stopa.

Na Velky Rozsutec bol trafic znacny. Bolo mi vysvetelne, ze bez maciek iba s tyckami a cepinom tam urcite nechcem ist, tak som nesiel. Raz sa tam vratim s mackami a dam vrchol v zime.

Dolne a Nove diery boli s batohmi na tom skle, co tam bolo hodne zaujimave, ale s tyckami sa ako-tak dalo. Aspon nesmeky by som uvital, ale prezili sme.

Chata pod Chlebom 170Sk za postel s vlastnym spacakom. Chata pod Suchym +- rovnako. Radsej rezervovat dopredu. Vodu sme naberali iba na tychto dvoch chatach. Ak potiahnes v termoske horucu vodu, tak z nej vyrobis dvojnasobok pitnej, takze hmotnostny zisk.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pripluv » ned led 4, 2009 20:14

voda = sníh
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon led 5, 2009 20:39

Na MF jsem byl 29.12. a 3.1. Poprve jsem sel z Bieleho potoka pres oba Rozsutce, Stoh na Poludnovy Grun a pak dolu, podruhe ze Strecna na Suchy a po hrebeni az do Snilovskeho sedla a pak dolu. Poprve nebyly potreba macky ani cepin, jen nesmeky se mi hodily do kopce, aby to neklouzalo. Ale posledni usek na Maly Rozsutec jsem lezl skoro po ctyrech. Podruhe byl povrch znatelne tvrdsi, vyfoukany na firn. V nekterych mistech bych se za macky a cepin vubec nezlobil. Sneznice potreba nebyly, ale v druhem pripade byla obcas ta trocha noveho snehu nafoukana do pulmetrovych zaveji.

Jinymi slovy, macky a cepin bych priste vzal, i kdybych je nemel vytahnout z batohu. Nebo aspon ty nesmeky, kdyz uz nic. Kazdopadne, chce to jit celou dobu po hrebeni. Netraverzovat ani v mistech, kde jsou letni znacky (laviny). Jinak to chce slusne zimni vybaveni; podruhe bylo -15 a vitr a docela bych ocenil kuklu, kterou jsem nemel. Dva Buff-like satky to zvladly, ale tak tak. Velice se taky hodila litrova termoska s horkym cajem, kterou normalne nenosim. A troje rukavice.

Jo a taky bych doporucil neco pod zadek na sjizdeni svahu, ale nevim jeste presne, co. Zalozim na to nove vlakno :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon led 5, 2009 20:41

BTW, mam pocit, ze Rozsutce jsou uzavrene jen od 1.4. do 30.6. Nebo se pletu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pavproch » pon led 5, 2009 20:44

já bych řek 1.11-15. nebo 30.6
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon led 5, 2009 21:01

1.3 az 15.6. Prece bych neporusil nejaky zakon nebo dokonce vyhlasku :twisted:

Viz VYHLÁŠKA Krajského úradu životného prostredia v Žiline č. 9/2005 z 1. decembra 2005 o Návštevnom poriadku Národného parku Malá Fatra a jeho ochranného pásma:

Trasa je v úseku Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie od 1. marca do 15. júna pre návštevníkov uzatvorená.

To by snad mohlo byt jeste platne. Kdo vi, dost blbe se to hleda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Semo » pon led 5, 2009 22:20

pripluv píše:voda = sníh


No hej, ale tahat bombu, varic, esus a zapocitat straveny cas, tak radsej z chaty na chatu potiahnem termosku.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pavproch » pon led 5, 2009 22:25

_mike_ píše:1.3 az 15.6. Prece bych neporusil nejaky zakon nebo dokonce vyhlasku :twisted:

Viz VYHLÁŠKA Krajského úradu životného prostredia v Žiline č. 9/2005 z 1. decembra 2005 o Návštevnom poriadku Národného parku Malá Fatra a jeho ochranného pásma:

Trasa je v úseku Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie od 1. marca do 15. júna pre návštevníkov uzatvorená.

To by snad mohlo byt jeste platne. Kdo vi, dost blbe se to hleda.


jo asi máš pravdu.... v plným textu zmíněné vyhlášky (ke stažení na www.sopsr.sk) je to takle napsáno.... ale sem si téměř jistej, že na cedulích (medziholie i medzirozsutce) je napsáno 1.11. -15(nebo 30.)6. Teda možná bylo, okolo tý cedule sem naposled šel na podzim 2007....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » pon led 5, 2009 22:29

Mám pocit :(( , že minulou zimu tam ty cedule nebyly, páč si vzpomínám, že se mi dálo divný, kde jsou, když tam dřív bývaly...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod time.warp » pon led 5, 2009 22:30

byl jsem teď pátek, sobota, neděle.Diery bez maček nemyslitelné, jinak byl celý hřeben relativně schůdný.Na Rozsutec se normálně chodí jsou tam štráse jak prase.A jinak se asi docela dost hodí kompas, při změně počasí.V pátek jsem přes dvě hodiny hledal chatu pod chlebom jelikož byla viditelnost cca 1.5 metru s čelovkou po setmění.Chůze po tyčích byla neproveditelná při hledání další tyče se již nešlo vrátit, ani po vlastních stopách *
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon led 5, 2009 22:35

pavproch píše:jo asi máš pravdu.... v plným textu zmíněné vyhlášky (ke stažení na http://www.sopsr.sk) je to takle napsáno.... ale sem si téměř jistej, že na cedulích (medziholie i medzirozsutce) je napsáno 1.11. -15(nebo 30.)6. Teda možná bylo, okolo tý cedule sem naposled šel na podzim 2007....

Vloni na jare tam uz bylo 1.3. Ted jsem si cedule vubec nevsiml a to jsem byl v sedle Mezdiholie dvakrat. Asi ji nekdo ukradl :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon led 5, 2009 22:36

time.warp píše:A jinak se asi docela dost hodí kompas, při změně počasí.

Nebo se kouknout na predpoved pocasi ;-) Mne stacila sobota, kdy bylo cely den krasne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod pripluv » úte led 6, 2009 7:36

Semo píše:
pripluv píše:voda = sníh

No hej, ale tahat bombu, varic, esus a zapocitat straveny cas, tak radsej z chaty na chatu potiahnem termosku.

predokladal jsem, ze kdyz budes spat venku, tak toto stejne mit budes...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Eric » stř led 21, 2009 10:47

Bol som 17.1. na V. Rozsutci a dieramio dolu. Na Rozsutec v zime bbez maciek a cakana urcite nie, isiel tak za nnami jeden poliak a uz uz sme skoro organizovali zachrannu akciu. Je to loteria. Dole dierami je vela ladu, dokonca aj na chodniku, takze sa ide po cistom skle, takisto by som bez maciek neabsolvoval. Okrem toho je paradne zliezanie niektorych ladov vedla rebrika :))
Co sa tyka uzavierky, tabule zmizli, plati od marca do juna kvoli hniezdeniu vtakov.
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod GAVSON » čtv úno 12, 2009 19:38

bylo tu napsáno že dierami dolů to s mačkami jde. A co nahoru?jde se normálně od hotelu Diery po modré přes dolné diery, horné diery a tesnou rizňu do sedla Medzirozsutce? Jde mi o to že plán je jít tudy nahoru a přes Starohrad do Strečna dolů tak do jaké míry je to reálné. Termín je začátek března
GAVSON
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 5, 2008 10:47

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod tuso » čtv úno 12, 2009 20:57

GAVSON píše:bylo tu napsáno že dierami dolů to s mačkami jde. A co nahoru?jde se normálně od hotelu Diery po modré přes dolné diery, horné diery a tesnou rizňu do sedla Medzirozsutce? Jde mi o to že plán je jít tudy nahoru a přes Starohrad do Strečna dolů tak do jaké míry je to reálné. Termín je začátek března


Když to jde s mačkama dolů, tak to jde i nahoru.Ale osobně bych vzal lano. Tak 30m.Jen pro sichr.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » čtv úno 12, 2009 21:10

tuso píše:Když to jde s mačkama dolů, tak to jde i nahoru.Ale osobně bych vzal lano. Tak 30m.Jen pro sichr.

Tak. A obvykle to jde nahoru lip :)

Hornymi dierami jsem sel v listopadu, kdyz byl prvni snih a ty kovove lavky hnusne klouzaly. Ale i tak si nepamatuju na nic, co by se nedalo s dobryma nesmekama. Ale mozna se pletu, sel jsem to jen jednou.

Spis bude mozna trochu problem do stihnout do Strecna do tmy :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod GAVSON » čtv úno 12, 2009 22:34

za jak dlouho je reálný přejít v neděli z chaty Pod chlebom do strečna na vlak?že píšeš za tmy
GAVSON
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 5, 2008 10:47

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » čtv úno 12, 2009 22:43

To by melo byt v pohode i na snehu. Bez snehu nejakych 5 - 6 hodin ciste chuze. Myslel jsem cele v kuse od hotely Diery do Strecna :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod GAVSON » čtv úno 12, 2009 22:50

ne to ne, počítal jsem na sněhu 7-8h
GAVSON
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 5, 2008 10:47

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » čtv úno 12, 2009 23:03

Melo by to jit ale znas to, je snih a snih. Sel jsem to v prosinci opacne a Strecno - Snilovske sedlo 6:20 cisteho casu. Vetsina hrebene byla ufoukana, takze se slo celkem dobre. Kdyby se clovek kazdym krokem boril po kolena, tak klidne dvojnasobek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod GAVSON » čtv úno 12, 2009 23:08

no uvidíme z žiliny nám jede bus v 16:45 tak to snad stihnem :lol:
GAVSON
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř lis 5, 2008 10:47

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod zbuddy » pát úno 13, 2009 8:45

_mike_ píše:Melo by to jit ale znas to, je snih a snih. Sel jsem to v prosinci opacne a Strecno - Snilovske sedlo 6:20 cisteho casu.
=D> A hrubého? :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Další

Zpět na Slovensko