Rysy - náročnost (se psem)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Astrozzy » úte zář 2, 2008 20:59

Dag píše:Já nejsem tatromilec, já jsem přímo tatrofil! :-) Mám rád Slováky a slovensky jsem kdysi uměl plynně.
Ale bohužel, pomalu ale jistě odpadá to poslední, tedy to že je to levnější. Zbytečný buzerace, někdy hodně divný chování... a Alpy jsou z Čech blíž.

Bol som teraz v piatok na Rysoch. Vaclavak bol hovno. Stretli sa vsetky moznosti ako slusne pocasie, statne sviatky a dovolenky a vysledok bol hotova katastrofa. V nedelu som rychlo dal vodopad skok na otocku a stretol pani v baletkach v ruke 2 igelitky s pecivom a kabelku zlatej farby co sa isla pozret hore.
brrrrrr :?
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Příspěvekod zbuddy » úte zář 2, 2008 21:28

_mike_ píše:
Dag píše:Ale bohužel, pomalu ale jistě odpadá to poslední, tedy to že je to levnější. Zbytečný buzerace, někdy hodně divný chování... a Alpy jsou z Čech blíž.
Uz odpadlo. S Eurem za 28 to bylo tak nastejno a dneska je pod 25. A to ani neuvazuju pomer cena vykon.
Az prejde Slovensko na Euro, tak to bude videt na prvni pohled.

Asi něco jako srovnání pobytu Jugoška (ať je to Slovinsko, Chorvatsko či Montenegro) a zbytek Středozemí.
Nebo např. bruslení v ČR a v cizině; kdo jednou okusí, tomu je noční jízda Prahou či Brnem, Ladronka natož Olympia málo :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Rujir » úte zář 2, 2008 21:31

Astrozzy píše:Bol som teraz v piatok na Rysoch. Vaclavak bol hovno. Stretli sa vsetky moznosti ako slusne pocasie, statne sviatky a dovolenky a vysledok bol hotova katastrofa. V nedelu som rychlo dal vodopad skok na otocku a stretol pani v baletkach v ruke 2 igelitky s pecivom a kabelku zlatej farby co sa isla pozret hore.
brrrrrr :?


Cez SLOVENSKE statne sviatky treba chodit kam? No kam? No predsa do CIECH!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: My sme boli na splave Vltavy a bolo to super. Malo ludi a uchadzajuce pocasie. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod -ant- » stř zář 3, 2008 9:51

Astrozzy píše:Bol som teraz v piatok na Rysoch. Vaclavak bol hovno. Stretli sa vsetky moznosti ako slusne pocasie, statne sviatky a dovolenky a vysledok bol hotova katastrofa. V nedelu som rychlo dal vodopad skok na otocku a stretol pani v baletkach v ruke 2 igelitky s pecivom a kabelku zlatej farby co sa isla pozret hore.
brrrrrr :?


Ach táák, tak pro to byly Tatry tak narvaný teď o víkendu, jsem si říkal, že to snad ani není možný, když jsem ty davy předcházel či potkával. V pátek Kriváň, v sobotu Predné solisko a Koprovsky štít. Masakr :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2008 20:09

zbuddy píše:Asi něco jako srovnání pobytu Jugoška (ať je to Slovinsko, Chorvatsko či Montenegro) a zbytek Středozemí.

Jo, to sedi. Taky pekna ceska tradice, ktera cim dal vic ztraci opodstatneni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod Tomáš T. » stř zář 3, 2008 20:27

_mike_ píše:Rysy jsou opravdu lehka vysokohorska tura. Nedavno tam byl muj kamos, ktery opravdu neni zadny horal. Stredni vek, aspon dvacet kilo nadvaha a o kondici se snad ani neda mluvit. Kdyz jsem se ho ptal, tak jedine mirne problemy mel na zaverecnem hrebinku, protoze na skale byl pisek a necitil se uplne stabilne. Na retezech problem nemel, ty mohou byt potreba snad jen kdyz je mokro nebo snih. Bylo to pro nej hodne dlouhe a hodne do kopce, takze to docela trvalo. Chodi tatranske tury za dvojnasobek casu uvedenych na ukazatelich.

Pro mne to pred lety bylo lehke a svym zpusobem otrava, hlavne v dolni casti. Nemam rad vydlazdene cesty a nejakou dobu jsem si pripadal jako na magistrale, kterou uprimne nesnasim. Nahore to bylo lepsi, jen tech lidi na vrcholu. Z Polske strany by to mohlo byt zajimavejsi, ale davy mne odradily.

Jinak z povolenych tatranskych vrcholu jsem mival nejradeji Jahnaci stit. Krasne prostredi, malo lidi a celkem zajimava cesta, kde se pri trose dobre vule da i zabloudit ;-)


Jahňačí štít je fajný. Kdysi jsem ho šel z Popradského plesa přes Velkou Svišťovku na Brnčalku a potom zpátky klasikou do Taranské Lomnice. Na těch asfaltových chodníčcích před Lomnicí mě už ale docela slušně pálily šlapky :-) Je tam božský klid.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomáš T. » stř zář 3, 2008 20:31

Skimpy píše:Minuly tyden sme chtěli vyrazit na Rysy, ale když jsme spatřili ty davy co tam šly ze Štrbského Plesa změnili jsme plán, navíc moc se nám nechtělo jít hore i dole po stejne cestě. Je to tam prý jako na Václaváku. Nejsem schopen odhadnout obtížnost, ale místo toho jsme vyrazili na tůru přes Malou studenou dolinu do Velké studené doliny celkové převýšení je tam o cca 100m větší než když se jde na Rysy, před Příčným sedlem se leze po řetězech.

Je tady někdo kdo by mohl srovnat obtížnost těchto dvou tůr??


Priečne sedlo je bez debat těžší. Těžší je i Prielom s pokračováním na Východnou Vysokou a dále Polským hřebenem na Slezský. Těžší je i tůra na Jahňačí štít, hlavně tedy, co se kondice a orientace při sestupu týče :-)
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mike » stř zář 3, 2008 20:33

Tomáš T. píše:Jahňačí štít je fajný. Kdysi jsem ho šel z Popradského plesa přes Velkou Svišťovku na Brnčalku a potom zpátky klasikou do Taranské Lomnice. Na těch asfaltových chodníčcích před Lomnicí mě už ale docela slušně pálily šlapky :-) Je tam božský klid.

Z Popradskeho plesa? Pres Ostrvu a po magistrale? Teda, ne ze by to neslo, ale k tomu by mne nedonutili ani zhavym zelezem. Nejpozdeji na Hrebienku bych se z magistraly zblaznil. Ze ty myslis ze Skalnateho plesa?

Chodival jsem to primo z Lomnice, nekdy jsem se svezl lanovkou na Start.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod Tomáš T. » stř zář 3, 2008 20:38

Dag píše:To že se řetězu při pádu dá těžko udržet, to je empiricky ověřený fakt. Na ručkování dolů, nahorů, na to se hodí.
Já jsem v Tatrách byl hodně často, lezl jsem do těch II-III bez lana (ono to stejně jistit nejde, to by člověk nestihl) takže díky téhle průpravě holt terén někde mezi chodeckým a I. není problém. To není zásluha, to ja výsledek těch dní prožitých lezením, nic zajímavýho. Ale pak se to špatně posuzuje.
Scházet v protisměru smí jen horolezci navracející se z tůry, tam se předpokládá, že se vyhnou turistům.
Za špatných podmínek tahle cesta může být obtížná pro každého, jednou jsme jí šli v zimě, kdy to bylo pokrytý ledem a na tom prašan a bylo to docela zajímavý (nebylo vidět kam šlapeme a tak jsme dávali nohy a cepíny po hmatu. :-))
Takové cesty většinou bývají venku dělané jako feráty, kde ovšem to lanko není na držení, ale na jištění v sedáku (horolezeckém úvazku).
Za nějakých ledových podmínek může být o držku i cesta na Chatu pod Rysy.
Jinak asi nejtvrdší cesta pro turisty v Tatrách je hřebenovka Roháčů.


Jakákoli sestupovka po lezení v Tatrách je výrazně těžší než ty jejich řetězové tůry :-) Jinak s tou hřebenovkou Roháčů souhlasím + hřebenovka Orla Perč v polských Vysokých Tarách :-)
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomáš T. » stř zář 3, 2008 20:43

_mike_ píše:
Tomáš T. píše:Jahňačí štít je fajný. Kdysi jsem ho šel z Popradského plesa přes Velkou Svišťovku na Brnčalku a potom zpátky klasikou do Taranské Lomnice. Na těch asfaltových chodníčcích před Lomnicí mě už ale docela slušně pálily šlapky :-) Je tam božský klid.

Z Popradskeho plesa? Pres Ostrvu a po magistrale? Teda, ne ze by to neslo, ale k tomu by mne nedonutili ani zhavym zelezem. Nejpozdeji na Hrebienku bych se z magistraly zblaznil. Ze ty myslis ze Skalnateho plesa?

Chodival jsem to primo z Lomnice, nekdy jsem se svezl lanovkou na Start.


Blbost. Pardon.. ze Skalnatého plesa.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

náročnost - Rysy

Příspěvekod TimTaylor » čtv zář 11, 2008 17:43

tak jsem taky (konečně) uspěšně vylezl na Rysy a podle mě nejde o příliš náročnou tůru. Pokud je hezké počasí a máte kvalitní boty (většina trasy vede kamenitým terénem) tak je to jen dlouhej výlet do sakra kopce. Nemám žádnou extra fyzičku, ale od Štrbského plesa nahoru na vrchol mi to trvalo asi 4 až 5h, a to včetně přestávky na jídlo a čaj na Chatě pod Rysy, taky jsem cestou dost fotil (takže jsem se zastavoval). Dole bylo 28 stupnu, nahoře 4 stupně a silnej vítr:-). Zvládali to i 50ti letí pupkatí strýcové nebo děti kolem 10ti let. Jen s tím psem nevim nevim, ta poslední cca 1/3 trasy je místy docela prudká, osobně bych tam svého psa nevzal, byl by to chudák a nést ho taky nechci..

Jen mě překvapilo, kolik lidí tam v normální všední den dopoledne bylo (davy), ale naštěstí jsme si přivstali a tak jsme ty davy potkávaly až při cestě dolů. Jinak krásná tůra s nádherným výhledem z vrcholu, mňam mňam, podle mě to zvládne normální zdravý člověk bez problému. :mrgreen:
Uživatelský avatar
TimTaylor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 551
Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
Bydliště: Pardubický kraj

Příspěvekod Dag » čtv zář 11, 2008 18:23

Jakákoli sestupovka po lezení v Tatrách je výrazně těžší než ty jejich řetězové tůry Ono se to leckdy kryje. :wink: Ale v zásadě ano. I lehká sestupuvka bývá I spáš II. Z Ostrýho ne nejlehčí III. Navíc to bývá orientačně náročný.
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod Dag » čtv zář 11, 2008 18:24

Sestupovka a je nejlehčí! Já fakt už neumím psát, ani to po sobě číst. :((
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Příspěvekod mike » čtv zář 11, 2008 18:49

Dag píše:Já fakt už neumím psát, ani to po sobě číst. :((

Sve prispevky muzes editovat :) Tlacitko Upravit. Taky vetsinou vidim chyby az po odeslani i kdybych to predtim cetl petkrat...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Příspěvekod Dag » čtv zář 11, 2008 19:10

Mike. Dík za upozornění. Já jsem odchovanec obyčejného html a tyhlety vymoženosti stále přehlížím. Což při té slepotě mozku... :-)
Dag
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 15, 2008 23:49
Bydliště: U Jana Puše doma

Re: Rysy - náročnost

Příspěvekod Chasi » pon úno 2, 2009 9:16

Máte nějaké zkušenosti s výstupem na Rysy v zimě?

Uvítám i aktuální info o stavu sněhu atd.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Rysy - náročnost

Příspěvekod pavproch » pon úno 2, 2009 9:27

dyž je dost sněhu, tak se dá celé (nahoru i dolu) na lyžích.... myslím tedy cestu od popradského skrz mengusovskou a okolo chaty v sedla váha.... akorát úplně nahoře - na hřebínku k vrcholu a na řetězech pod chatou to je na těch lyžích krapet exponované....

a bacha! v sedle váhy a nad ním bývá (směrem do ťažké doliny) obrovská převěj! je třeba se držet dost vlevo....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Rysy - náročnost

Příspěvekod vonkreuz » pon úno 2, 2009 9:47

@ Chasi - Zkus si stáhnout video ICE TEA - ledový čaj z Rysů, tam je přibližně vidět, kolik tam bývá sněhu :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Rysy - náročnost

Příspěvekod Chasi » pon úno 2, 2009 10:09

vonkreuz píše:@ Chasi - Zkus si stáhnout video ICE TEA - ledový čaj z Rysů, tam je přibližně vidět, kolik tam bývá sněhu :-k


jj díky, tohle už jsem viděl...
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Rysy - náročnost

Příspěvekod vonkreuz » stř čer 15, 2011 19:23

Tak jsme byli v pondělí na Rysoch.
Sněhové pole (položený krátký traverz) bylo kousek nad Hincovy plesy, jedno pod chatou (pěkně do kopečka a dolu sjezd na patách :twisted: ) a potom dvě sněhová pole nad chatou (pozvolný traverz od chaty do sedla Váhy.

Měli jsme sebou hafana středního vrůstu a můj osobní názor je ten, že s tím neměl problémy. Na jednom místě jsme pomohli nahoru a pak zase dolu. Určitě měl menší problémy než jedna česká dvojice. :twisted:

Jinak chata je opláštěná. Vnitřek je spíše spartánský, ale něco výzdoby tam už je. Protože jsem tam předtím nikdy nebyl, tak pro srovníní je současný vnitřní prostor veliký zhruba jako na chatě pod Chlebom, ale více prosvětlený ze dvou stran.

Ceník:
Kapustnica lahodná s 4 půl krajíci chleba 1,5€ (kapusta, klobása, hřiby)
Párky s chlebem a horčicí - 2€ (neměli jsme, tak nevím jak chutnají)
Pivo plechovka Zubr - 2€
Čaj slazený a lahodný (cca 500-750ml) - 1€
Spaní - 10€ (50% sleva pro KST, James, ČHS)
Spaní s raňajkami - 14€ (50% sleva pro KST, James, ČHS)
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Rysy - náročnost (se psem)

Příspěvekod TooMooX » pát čer 24, 2011 10:03

Sněhové pole (položený krátký traverz) bylo kousek nad Hincovy plesy,


Spíše Žabie plesa ne ?

Info z 22.6: dvě sněhová pole. Obě už jen v řádu desítek metrů. Jedno kousek pod chatou v prudší pasáží (jde v pohodě sejít), druhé nad chatou při cestě do sedla Vaha. Tam je udusaný chodníček. Hlavně dolů turisti v teniskách bruslili a létali po zadku :D
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Předchozí

Zpět na Slovensko