Velká Fatra-Kralova studna

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod skule » čtv bře 13, 2008 15:33

čau lidi, chystáme se na velikonoce přejít Velkou Fatru.Nevíte někdo jestli je v provozu Horský hotel Kráĺova studňa? Volal jsem tam, ale nikdo to nebere.
Dále by mě zajímalo, jestli jsou mezi Suchým vrchem a Ploskou přístupné nějaké salaše-chata Pod Buryšovom je totiž už prý úplně plná...Dopředu díky za případné informace! Skule
skule
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 13, 2008 15:02

Příspěvekod papun » čtv bře 13, 2008 15:44

Kralova studna je v tezke rekonstrukci, ale my sme tam nedavno spali. Zkus tam poslat textovku.

Jinak co se tyka salasu. Nemam mapu, ale na mape jich najdes pozehnane. Konkretne nedaleko Borisova asi 300 m po modre znacce je pekna salas, ale neni v mape, ale kdyz se optas na Borisove urcite ti reknou presne.

Tece tam i potok kde naberes vodu.
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Rujir » čtv bře 13, 2008 16:16

Tak prave v tej oblasti je asi najviac obyvatelnych salasov na Slovensku. :mrgreen: Smerom od Sucheho - Salas pod Suchym (ake originalne), legendarna turisticka utulna Mandolina a v okoli Ploskej su minimalne dva velmi oblubene salase. Len rataj s tym, ze aj tieto pribytky nebudu na Velku noc prave prazdne. :wink:

Blizsie info o vsetkych najdes na Hiking.sk
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » čtv bře 13, 2008 17:05

Kdyby ses napřed podíval, zda tady není už náhodou vlákno téměř identického názvu... Někteří by Tě za to pochválili :mrgreen:
Viz vlákna:
Kráľova studňa - Veľká Fatra
Velká Fatra - Kralova studna

A nahoře v tématu visí souhrn vláken týkajících se Fater :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » čtv bře 13, 2008 17:18

Rujir píše:Tak prave v tej oblasti je asi najviac obyvatelnych salasov na Slovensku. .... Blizsie info o vsetkych najdes na Hiking.sk

Anebo podle odkázku ve vlákně Boudy a salaše v Evropě :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod skule » čtv bře 13, 2008 17:51

Tomík píše:Kdyby ses napřed podíval, zda tady není už náhodou vlákno téměř identického názvu... Někteří by Tě za to pochválili :mrgreen:
Viz vlákna:
Kráľova studňa - Veľká Fatra
Velká Fatra - Kralova studna

A nahoře v tématu visí souhrn vláken týkajících se Fater :twisted:


Příště budu už vědět-se omlouvám! :(
skule
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 13, 2008 15:02

Příspěvekod Tomík » čtv bře 13, 2008 18:20

@skule: v pohodě :wink:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Velká Fatra na sněžnicích

Příspěvekod Boulderman » stř pro 23, 2009 17:23

Zdravím, rád bych vyrazil na sněžnice na Velkou Fatru, ale váhm, zda jít hřeben přes Klak nebo přes Rakytov. Na netu jsou různorodé názory, na velké fatře jsem ještě nebyl, a tak se ptám. Který z hřebenů je atraktivnější pro sněžnice? A který je náročnější?

Tůru bych rád ukončil v Donovalech ebo v Harmanci, napište mi prosím svoje postřehy a rady. Vím, že tu téma už bylo řešeno, ale moc moudrý jsem z toho nebyl. Navíc tam nebyly informace, co by se mi hodily. Přes Klak je to prý náročnější, ale podle mapy se mi zdá atraktivnější přechod rakytova...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Velká Fatra na sněžnicích

Příspěvekod RUMcajs » stř pro 23, 2009 19:02

Boulderman: Letosni zimu na sneznice zapomen. Je tam tak malo snehu ze by jsi v nich akorat zakopaval o kameny a klacky.
Vysku snehu si klidne zjisti na www.laviny.sk
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Velká Fatra na sněžnicích

Příspěvekod Ježo » stř pro 23, 2009 19:09

Uvidíme (řekl slepý). :) Zima ještě nekončí.

Co se týče těch dvou hřebenů, tak "klasičtější" je ten přes Rakytov. Jednak je, imho, dostupnější, druhak (hlavně) jsou z něj lepší výhledy. Přece jen, přes ten Kľak se jde pořád na úrovni lesa a není tam moc vyhlídkových bodů jako je třeba Šiprúň nebo Rakytov. Ale nevím, třeba jsou to jen moje kartografické předsudky.

Každopádně myslím, že kvůli tomuto dotazu netřeba zakládat nové vlákno. O:)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Velká Fatra na sněžnicích

Příspěvekod Boulderman » stř pro 23, 2009 23:09

No jasně, výhledy vypadají podle mapy lépe z rakytova a spol. Jinde jsem však četl, že tudy lze projet i na běžkách, zatímco pes Klak, že jsou sněžnice nutností. Mě by spíš lákal ten Klak, Rakytov si nechám na jaro nebo na léto s přítelkyní a prckem.

Jinak věřím, že ještě něco napadne, dělám v odvětví, které je na sněhu závislé!!! :prayer:

sloučeno a.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Lenka » úte úno 2, 2010 21:17

Ahoj ve VF jsem nikdy nebyla, tak to chci teď napravit a řeším dilema skialpy vs. běžky. Co myslíte, že bude vhodnější? Díky
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod michail » úte úno 2, 2010 21:48

skialp/snežnice
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Indy » úte úno 2, 2010 21:55

bezky jsou sebevrazda, v pocetnjsi skupine asistovana sebevrazda.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Mařena » úte úno 2, 2010 22:07

Indy píše:bezky jsou sebevrazda, v pocetnjsi skupine asistovana sebevrazda.

Z čeho tak soudíš? viz třeba tady
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Indy » úte úno 2, 2010 22:22

no ten clanek me obavy skoro potvrzuje...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Mařena » stř úno 3, 2010 8:45

Vono je tam těch článků o Velký Fatře víc, tenhle a ještě tento jsou asi názornější v tom, že to jde i na běžkách. :wink:
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Indy » stř úno 3, 2010 8:56

kdyz jsem jeste chodil na skolu jezdili jsme tam pravidelne.

v te dobe jsem aj bezkoval ale nikdy me nenapadlo si je tam vzit.

nedelali jsme hrebenovku vzdy jen jeji cast.

jak to vidim dnes, skialpy jsou to pravy naradi.

asi to pude i na bezkach ale tam kde to znam bych do toho nesel.

nejsem ale elitni bezkar, jsem dneska podprumer. jo a taky jsem nikdy nemel bc bezky s kovovyma hranama.

proste zkuste to a uvidite.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Jaro Flídr » stř úno 3, 2010 9:04

Ono záleží na tom, čo chceš podnikať. Klasická hrebeňovka Kráľova studňa-Ružomberok na bežkách nemá chybu. Na chodenie dolina-hrebeň sú isto lepšie skialpy. Na hrebeň cez Kľak zase snežnice. Hlavný hrebeň medzi Krížnou a Ploskou za zlej vyditeľnosti neodporúčam bez dobrej znalosti terénu, napriek tyčovému značeniu sa tam dá dobre zablúdiť.
Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.(J.A.Komenský)
Jaro Flídr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv bře 27, 2008 0:21
Bydliště: Kalná nad Hronom

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Boulderman » stř úno 3, 2010 10:42

Přes Klak je to lepší na sněžnicích? Mně tato část připadá zalesněnější. Na Velké Fatře jsem ještě nebyl, tak nedokážu posoudit, ale chci se tam brzy vypravit...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Rujir » stř úno 3, 2010 11:28

Boulderman píše:Přes Klak je to lepší na sněžnicích? Mně tato část připadá zalesněnější. Na Velké Fatře jsem ještě nebyl, tak nedokážu posoudit, ale chci se tam brzy vypravit...


Skor by som povedal, ze cez Klak to inak ani nejde. Tam vazne nie je teren na lyze. Inak rataj s tym, ze vacsina trasy vedie lesom, lesom a lesom...
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod skipi » stř úno 3, 2010 20:42

skús klik na www.hiking.sk je tam vo fóre viac o salašoch ,útulniach a ubytku vo V.F.
Naučili sme sa vzduchom lietať ako vtáky, naučili sme sa vo vode plávať ako ryby, je načase naučiť sa žiť na zemi ako ľudia!
skipi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 21, 2010 18:37
Bydliště: Skalica

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Boulderman » čtv úno 4, 2010 8:08

Rujir píše:
Boulderman píše:Přes Klak je to lepší na sněžnicích? Mně tato část připadá zalesněnější. Na Velké Fatře jsem ještě nebyl, tak nedokážu posoudit, ale chci se tam brzy vypravit...


Skor by som povedal, ze cez Klak to inak ani nejde. Tam vazne nie je teren na lyze. Inak rataj s tym, ze vacsina trasy vedie lesom, lesom a lesom...


A přes čierny kameň jo? Mně to připadá skalnatější spíš ten východ. Ale fakt nevím...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod michail » čtv úno 4, 2010 8:24

Čierny kameň sa celý traverzuje lesom, je to dosť rozbité a občas aj popadané stromy a pod. a na lyže to tam fakt nie je, na tento úsek budú určite lepšie snežnice. Ostatné miesta vpohode aj na lyžiach.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Boulderman » čtv úno 4, 2010 9:09

A která část je hezčí? já bych chtěl na sněžnice :t:t
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod michail » čtv úno 4, 2010 9:32

Staré Hory - Ružomberok. (alebo opačne)
Sú tam krajšie výhľady do okolia, nejde sa toľko lesom. A nie je to ani extra náročné na stúpanie a klesanie.
Keď potrebuješ tak sa to dá zvládnuť s prespaním na chatách (Smrekovica, Ch.pod Borišovom) a nemusíš ťahať zimný spacák, stan/ždárák a varenie.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Lenka » čtv úno 4, 2010 11:49

Jaro Flídr píše:Ono záleží na tom, čo chceš podnikať. Klasická hrebeňovka Kráľova studňa-Ružomberok na bežkách nemá chybu. Na chodenie dolina-hrebeň sú isto lepšie skialpy. Na hrebeň cez Kľak zase snežnice. Hlavný hrebeň medzi Krížnou a Ploskou za zlej vyditeľnosti neodporúčam bez dobrej znalosti terénu, napriek tyčovému značeniu sa tam dá dobre zablúdiť.

Díky. trasu zatím nevím (ale tipuju klas. hřebenovku) - jen mi bylo nabídnuto, jestli se nechcu přidat na přechod VF, s tím, že většina skupiny to chce jít na běžkách. Mně ale spíš lákají skialpy, už jen proto, že v případě prudkých sjezdů se na běžkách necítím úplně dobře...No, zjistím, kudy to přesně plánujou a uvidím __II
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod michail » čtv úno 4, 2010 12:36

tak to si myslím že pochod na bežkách a skialpoch bude viacmenej rovnocený čo sa týka rýchlosti, nevidel by som problém v tom sa k takejto skupine pridať. Naviac si užiješ aspoň niektoré zjazdy (aj keď s plným batohom... :( )
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Velká Fatra-Kralova studna

Příspěvekod Lenka » pát úno 5, 2010 23:21

michail píše:tak to si myslím že pochod na bežkách a skialpoch bude viacmenej rovnocený čo sa týka rýchlosti...
Super, přesně to jsem potřebovala slyšet :)
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno


Zpět na Slovensko