Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod mitau » pát črc 31, 2020 10:18

Podle me je to taky ze Slovenske strany - rekl bych, ze dole je videt Zabie pleso Mengusovske, ale moc jsem to nezkoumal. Ty zebriky tam byly na hrane pruchodnosti behem normalniho leta, takze letosnim frontam klidne docela verim.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pát črc 31, 2020 11:07

Videt, ze mike tam uz opravdu davno nebyl. Jo, je to ze slovenske strany, kus pod retezy a "novymi" zeleznymi stupy/schody nebo jak to nazvat. (Od te instalace novych prvku jsem tam uz nebyl, ani mne to pres leto netahne.) Na miste, kde je roztrouseno mnoho lidi po okoli (tj. nestoji "ve fronte") je neco jako "Fruhstuckplatz", odpocinkove misto. Lidi tam nabiraji dech pred nastupem na retezy nebo vydychavaji to nebezpeci, pres ktere se museli dostat dolu :lol:...

Pokud dobre vim (ja jsem tam nebyl), na polske strane je cesta o dost jina, tam neni nikde tak velke ploche misto. Coz ale vubec neznamena, ze velka cast tech lidi nemuze byt z Polska. Oni si docela oblibili prechod a navrat busem, nemusi tolik slapat k autu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pát črc 31, 2020 11:20

Ty jo, fuckt děsběs. Dík za odkazy. Takže na tůůůristiku tam pojedu až v zářijci, až budou smradi ve škole a lidi fpráci. Doufám. A taky doufám, že to do té doby korona zase nezavře.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pát črc 31, 2020 12:26

Tak v prostred zari uz mozna budes mit otevrenou Javorovou dolinu na Sedielko - pro Tebe idealni trasa, ne? A tam tech lidi moc nepotkas, max az od chaty dolu, ale tam taky kdyz pujdes (alespon od Zamky) nosicskym chodnickem a od Rainerky podel potoka a dal pesky "domu", tak to bude jen kousek s lidma (pokud TI nevadi ta hodinka kolem silnice). Navic i tam budou hlavne pres vikend.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Pierre111 » pát črc 31, 2020 12:41

A není už to otevřené ? Mám za to, že loni se na mapy.cz u této trasy psalo chodník uzavřen a ted to tam nevidím.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pát črc 31, 2020 13:45

Vystrahy HZS píše:Výstrahy ku dňu 31. 07. 2020
Vysoké Tatry

Za Bilíkovou chatou je strhnutá časť chodníka. Uzavretý je modro značený turistický chodník, ktorý vedie Zadnými Meďodolmi až do Kopského sedla, aj zeleno značený chodník Javorová dolina v úseku Podmuráň až Sedielko.

Oficialne to je kvuli nebezpeci padani poskozenych stromu (neoficialne se Lesy TANAPu snazi udelat spatne jmeno Sprave TANAPu ](*,); skutecnost je asi slozita).

Nevim jestli vloni byl uzavreny a proc, letos se uzavrel jen tesne pred zacatkem sezony.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Dromedaro » pát črc 31, 2020 16:22

Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4345
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát črc 31, 2020 19:45

apuka píše:Videt, ze mike tam uz opravdu davno nebyl. Jo, je to ze slovenske strany, kus pod retezy a "novymi" zeleznymi stupy/schody nebo jak to nazvat.

Schvalne jsem se kouknul. 15 let :)

Jasne, mate pravdu, zmatl mne nejaky text o Polsku a ze to video bylo od Polaka. A taky si nevzpominam na zadne zebriky, kde by se to mohlo takhle zasekat (ty budou asi nove). Vzpominam si, ze tam nejake retezy byly. Kousek a lehke, normalne jsem to presel. Na Rysech jsem byl jen jednou, uz tenkrat bylo na vrcholu tak 20 lidi, coz mne znechutilo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 27, 2020 9:03

Jen pro zajimavost - Zmena vysek vrcholu v Tatrach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Bobesh » sob srp 29, 2020 12:52

Javorovou dolinou sem normálně loni v září prošel, to už byla opravená.
Uživatelský avatar
Bobesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: sob zář 24, 2011 12:44
Bydliště: Boskovicko

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon srp 31, 2020 9:23

Ted to ale neni uzavrene kvuli mostikum, ale kvuli popadanym stromum po vychrici a nebezpeci padu dalsich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon srp 31, 2020 15:33

apuka píše:Jen pro zajimavost - Zmena vysek vrcholu v Tatrach.

Najväčšiu odchýlku namerali pri vrchu Malá Litvorová veža. Výška tu klesla v porovnaní s predošlými údajmi o 127 metrov. Naopak, Prostredný Lomnický hrb je o 103 metrov vyšší.

:shock: sila. Cekal bych maximalni chyby o rad mensi. Tohle prece musel videt libovolny turista s vyskomerem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon srp 31, 2020 16:22

Mne by docela zajimalo, jak to je s ostatnimi Lomnickymi hrby. Jsou tam, myslim tri (nebo az ctyri???). To vsechny jsou najednou o sto m vyssi? Ze to nikomu neprislo divne, ze jsou kousek od Lomnicaku a ze jsou ty rozdily vysek nejake zvlastni? 100m rozdilu na celkovych cca 650 m dela docela dost. Obzvlaste kdyz je tam mezi tim o 200 m vyssi Lomnicke sedlo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon srp 31, 2020 17:47

Tady je kousek Hlaváčkovy mapy vrcholků a sedel v ta3 s původně uváděnýma výškama.

hrb.jpg


Čuměl sem na to z různých stran mockrát a nikdy mě netrklo, že je tam některý z nich o 100metrů jinak....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » ned říj 25, 2020 17:56

Ty woe, sem chytil absťák ... ale ne po sněhu, nýbrž po ta3. Před chvílí sem šel okolo telky a zrovna tam končila Jastrabia veža (film) s panoramatama z vršku Jastrabky... oach, já bych .... :climb:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon říj 26, 2020 9:21

Vsak az pujdes nekam polemlesemloukou, tak si vyjdes na hreben a muzes se alespon pohledem pokochat (zacinaji inverze). I z hrebene Radhoste jsou videt.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon říj 26, 2020 10:19

Ten absťák byl na tatranské lezení - sem fčera přišel k telce zrovna v okamžiku kdy ftym filmu zatloukali skobu a ta přitem přenádherně "zpívala".... chybí mi ten feeling šáhnout si na tatranskou žulu a (místo skobování - moderna, ni?) založit frenda..... [-o<
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28275
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon říj 26, 2020 10:25

Ehm, jinak co Ti brani se na tu tatranskou zulu vybrat? Akurat musis ted zapomenout na sovji chatrc v N. Lesne. Ale z polske strany (zatim) muzes - jen si musis nasadit rousku, az kolem nekoho pujdes.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod strudla » sob úno 6, 2021 17:46

Ahojte.
Rád by som sa opýtal, aké máte skúsenosti s počasím a návšťevnosťou posledný Augustový týždeň v Tatroch kto ste tam bol posledné dva|tri roky.
Predpokladám, že riadne spŕchnuť môže aj zrazu a riadno, predsa len sú to hory. No toto obdobie by mohlo byť už trošku solídnejšie na predpoveď a turistiku, či? Dlhšie som tam nebol.
Plánujeme s kamošmi trip, od Ždiaru do Štrbského plesa, prespanie na vysokohorských chatách. No, a tu sa tiež spýtam, aké máte prespávacie skúsenosti s chatami?
Ideme cca takto. https://mapy.hiking.sk/?hpid=Eywx8 (Zbojnícka je len prechod na mape aby dobre vytvorilo mapu)
strudla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob úno 6, 2021 10:24

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » sob úno 6, 2021 18:52

Tak v prvom rade by som zatial nic moc neplanoval, situace muze byt jeste "vselijaka"...
Co se tyce pocasi, tak jeste pred 20-ti lety se rikavalo, ze konec srpna, zacatek zari je v Tatrach nejstabilnejsi - a vetsinou to taky tak bylo. Bohuzel posledni leta je to jinak, pocasi je stejne nevyzpytatelne jako v cervenci. Byva stale jeste teplo a z toho odpoledni bourky, ale taky muze byt cely den proprseny. Ale klidne taky muze nasnezit (hlavne ve vyssich polohach) i par desitek centaku snehu - on se casem roztopi, ale muze udelat z pohodoveho vyletu docela peknou "zabavu". Samozrejme, taky muzes mit stesti na tyden krasneho staleho pocasi...

Navstevnost jeste stale bude letni prazdninova - lidi hodne a vsude. Jak na Slovensku zavedli jeste i rekreacni poukazky, tak jeste vice. Samozrejme, pokud to dovoli Covid.

Osobne bych spise sel takovy trek o par tydnu pozdeji, az zacatkem zari. Ale jeste stale bude lidi dost (ale minnnez na konci srpna) a pocasi asi taky buhvi jake. Jen kazdym dnem se delka dne zkracuje, coz neni idealni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod strudla » ned úno 7, 2021 8:58

Jasné, uvidíme čo Koroňa a Matovič.. no mne dali na tento týždeň celozávodnú dovolenku ako keby vedeli čo bude.. :) tak som sa opýtal dvoch kamošov a už máme chaty rezervované.

Nízke Tatry by som rád v tom Septembri ak by to vyšlo.
strudla
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob úno 6, 2021 10:24

Re: Tatry

Příspěvekod pbelan » ned čer 13, 2021 9:48

Zdravím,
nějaké tipy na výstup ve vysokých tatrách pro člověka, který má menší strach z výšek? Loni na Kriváni jakž takž, tak něco podobného? Díky :)
pbelan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 13, 2021 9:01

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » ned čer 13, 2021 13:16

V podstate cokoliv, kam vede znacka - Rysy (jen tam bude spousta lidi hlavne z Polska, z tohoto hlediska lepsi jit za horsiho pocasi), Vychodna Vysoka, Koprovsky Stit, Jahnaci stit, Slavkovsky stit, sedla....

Je nezapominej, ted a jeste nejakou dobu to neni uplne jednoduche, bez macek a cepinu ani nahodou, viz aktualni situaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Etheric » ned čer 13, 2021 13:21

Tvl tam je sněhu...
Za jakej konec se cepín drží? :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » ned čer 13, 2021 19:55

Podle toho, co s nim chces delat... Kdyz chces zabit medveda nebo chrapajiciho nocleznika je nejlepsi drzet "za topurko", kdyz ho potom chces vykuchat, tak za hlavu :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod pbelan » pon čer 14, 2021 8:56

Díky za tipy, plánujeme jet v polovině září :-)
pbelan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 13, 2021 9:01

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon čer 14, 2021 11:08

Jeste bych k tomu dodal.
Jsem pochopil, ze jsi psal "vystup", ze bys chtel nekam na vrchol. Proto jsem Ti tam dal vsechny po znackach pristupne (krome Predneho Soliska, bo tam asi bude vice lidi z lanovky, i kdyz se vystup ze Strbskeho se celkem da, ale neni to uplne klasicky VHT vystup). Napodobne i sedla.

Co se tyce "vysek", tak vetsinou tam nebudes mit zadne useky, kde primo prechazis "hrebenem ostrym jak ziletka", ale, samozrejme, muze se naskytnout nejaky kratky usek, kde budes mit vyhled na jedne strane do nejakeho zlebu pod sebou. Da se to zvladnout tak, ze se budes koukat pred sebe, resp. pod nohy a ne do hloubky. Ale nejakym usekum traverzu v mirne strmejsim svahu se nevyhnes - a tady je potom otazkou, na co a jak funguje "maly stranch z vysek". Ani na jedne ceste to neni nic hrozneho, asi jako bys stal na delsi a sirsi sjezdovce.
A pohledu strachu z vysek muze byt nejvetsi problem, kdybys sel na Rysy a zacal koukat na polskou stranu, na plesa hluboko pod sebou, tam to muze nekomu byt hodne neprijemne. Ale to je jenom vyhled z vrcholu pokud se pujdes kouknout bliz (coz predpokladam kvuli mnozstvi Polaku se TI chtit nebude), tudyma nepujdes.

Jeste by Ti mohlo byt trochu neprijemne jit nektere useky na Slavkovsky stit, ale tam se taky docela dobre da jit dal "od kraje", aby ta hloubka netahla.

U tech sedel si musis rozmyslet, jak jsi na tom i s retezama a suti. Napriklad Priecne sedlo a Prielom mohou byt technicky obtiznejsi a k tomu jeste zlaby, pres ktere jdes nahoru nebo dolu, jsou strme a jdes primo v nich (pomoci retezu). Tam se zvyknou obcas zaseknout lide i se strachem z vysek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » ned čer 27, 2021 20:32

Kdyby se nekdo chystal ted do VT, tak pres sedla je to docela no houby. Sli jsme dneska Priecne, nahoru se n nastup jde naprimo vedle snehoveho pole (zakryva cestu, vyslapane to neni, predtim kousek pres snih. Horsi je to dolu na druhe strane, tam je hnusna sut, co se sune - a potom velka cast cesty az na Zbojnicku je po snehu.

Na Sedielko se slape od odbocky na Priecne po snehu az nahoru.

Prielom - skoro od Zbojnicky po snehu, cely zlab je plny snehu, rikali lidi, ze bez macek a cepinu radeji ne, je to hodne nebezpecne - jeden z nich i v mackach a s cepinem uklouzl a mel co delat, aby zastavil.

Hodne ples je jeste plne zamrzlych, i nektere hned u Terynky a Zbojnicky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » sob črc 3, 2021 17:11

apuka píše:V podstate cokoliv, kam vede znacka - Rysy (jen tam bude spousta lidi hlavne z Polska, z tohoto hlediska lepsi jit za horsiho pocasi), Vychodna Vysoka, Koprovsky Stit, Jahnaci stit, Slavkovsky stit, sedla
K tomu strachu z vysek - ted, po pondelnim posezeni pod Gulatym kopcem (pod Polskym hrebenem) bych radeji vyradil z tech vrcholu Vychodnu Vysokou. Ja jsem tam uz davneji nebyl, tak jsem si to presne nepamatoval, ale zdola bylo dobre videt (lidi na hrebeni), ze obcas mas vedle sebe neprijemny strmy svah a navic bude neprijemny i konec vystupu do Polskeho hrebene - i kdyz ted se tam kvuli snehovemu poli chodilo primo skalnato-sutovym polem, normalne se to trochu obchazi.

A ze sedel bych se u Sedielka zkusil zjistit, jaka je aktualni situace - ted tam bylo opravdu hodne snehu, i normalne tam v lete byvaji zbytkove snehove pole, mozna letos jich bude vice, navic to je urcite nejsutovitejsi sedlo, jde se tam serpentinami v suti po jakz-takz upravenem "chodniku" (ale kdo vi jaky bude jejho stav, proto jsem psal, ze je dobre se informovat). Ja osobne bych to radeji slapal smerem nahoru nez dolu, jenze potom se musi par hodin slapat na druhou stranu a netusim, jestli tam neni Javorova dolina zavrena, u Zamky i Teryny byly cedule, ze je nepruchodna - to ale tam mohlo klidne zustat od lonska. Navic ten chodnik ze severu je pry (ja jsem se tam jeste nedostal) krasny hlavne tim, jak se blizis ke stitum a slapes k nim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » sob črc 3, 2021 20:55

Zdalky vypadaji tyhle veci uplne jinak. Nekdy podstatne hur, nez jsou doopravdy, nekdy naopak. Co si matne pamatuju, tak mi Vychodna Vysoka prisla jako chodak uz v dobe, kdy jsem mel minimum zkusenosti a strach z vysek.

Sedielko je lepsi jit ze severu uz jen z praktickych duvodu. Rano se da do Javoriny v pohode dostat busem, odpoledne a vecer uz zpatky nic nejezdilo, aspon co jsem tam byval. Takze by byl problem dostat se zpatky. Plus to, co pises, nejdriv se jde dlouho skoro po rovine a pak se postupne stoupa nahoru a je to docela pekne, opacne by to asi bylo umorne. Sestup na jih je ale mozna nejhorsi z toho, co znacene stezky v Tatrach nabizeji. Zvlast kdyz je tam snih, jakoze ted asi bude, muze to byt docela o hubu. Je to sice jen kousek, ale staci. Zacatecnikum a lidem, co se neciti jiste, bych to nedoporucoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko