Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod booze » stř dub 12, 2017 19:04

Pekne fotky. :smt023
Jednou v cervnu odpoledne nas chytla takova lavina na chodniku pod Terrinou asi to slo az z Lomnicaku. Nastesti dojezd "sracek" lehce chytl jen jednoho ze skupiny. Rychleji jsem do kopce v zivote nebezel. Fuj
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tatry

Příspěvekod wawrik » stř dub 12, 2017 19:08

Keď sme pri Roháčoch a Žiarskej... Nevie niekto, čo za developerský zámer sa tam deje? Háj popri Smrečianke (potok) je vyrúbaný od Vitálišoviec až po Smrečany, v ústí Žiarskej doliny je to takisto pekne vykosené, a v stúpaní po žltej smerom na Baranec sa toho urbári už vôbec neboja...

Vraj sa tam majú robiť nejaké nové lyžiarske svahy, cyklochodníky a stavať nové cesty. Nemá niekto podrobnosti? Nedopadne to rovnako ako v Jasnej? Že z ničoho nič zmizne les na dvoch celých kopcoch a podobne :vom:
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Tatry

Příspěvekod booze » stř dub 12, 2017 19:14

Melo tam byt golfove centrum
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv dub 13, 2017 9:00

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2017 17:41

V minulem tydnu se zmenily podminky v Tatrach, minimalne v Zapadnich. Cesta na Barnec a zpet po zlute z usti doliny v sobotu (15.4.), pro srovnani s fotkami wawricka o tyden drive.

Skoro presne srovnavaci fotka z Holeho vrchu:
Baranec3.JPG

Pohled kousek zpod vrcholu na stezku:
Baranec2.JPG

Pohled po dosazeni kosodreviny:
Baranec4.JPG

Omlouvam se, ale fotil jsem, kdyz se najednou trochu neco ukazalo, jinak jsem videl max. 50m. Teplota byla celou dobu pod nulou, od Holeho vrchu mirni vetrik, vys uz docela ostry a studeny.

Snehove pole zacaly byt od cca 250-300 vysk. metru pod Holym vrchem v pomeru 2m snih:10m beze snehu az po plne na snehu cca 150-100 v. m pod Holym vrchem. Snih byl celou dobu vsude dobre sfirnovately az skoro zledovately, ale dobre (by) se po nem slapalo i bez macek/nesmeku celou dobu. Za predpokladu, ze nemate Asolo Granite, ktere zacinaji klouzat, kdyz vidi sneh na 10 m od sebe :twisted:. Ja jsem macky nasadil cca 80 v. metru pod Holym vrchem a dal jsem si je dole az kdyz uz snih uplne zmizl ze stezky, kousek nad Starou stavkou.

Nahoru od busu 3:45 hodiny, na vrcholu v 12:40, ale posledny skoro kilometr jsem stoupal ?rychlosti" pod 1 km/s, jak mi neslo. Nevidel jsem, jak daleko to jeste je a parkrat jsem to uz chtel otocit. Dolu jsem se vybral v 12:50, abych urcite stihl posl. (rozumny) bus z dediny v pul pate. Kupodivu, dosel jsem na zastavku v dolina, stal tam bus, kt. jel za dve hodiny, dorazil jsem tam za necele dve hodky :shock: ...
Od tehdy kazdym dnem hur a hur chodim, jak me boli kazdy sval :-)
Naposledy upravil apuka dne úte dub 18, 2017 18:18, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2017 17:50

Opravil jsem odkazy na prilohy, doufam, ze jsou ve spravnem poradi. Jak jsi tam dokazal dostat ty neexistujici je mi zahadou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2017 18:19

Diky miku, stejne to nepomohlo, opravil jsem si to sam. Jsem sikovny :-). Za kacku Ti prozradim, jak jsem to udelal :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte dub 18, 2017 18:22

Jak nepomohlo? Vzdyt je to ted stejne, jako po me uprave :D Ze tys nedal refresh a koukal na svou puvodni verzi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2017 18:52

:(( To je zvlastni, mne se to ukazovalo blbe, i kdyz jsem do toho vlezl nanovo s aktualizaci. Ze by mi blbla cache ve Firefoxu?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte dub 18, 2017 19:57

Jo, jeste jsem nestihl dopsat, ze v noci na nedeli taky neco nasnezilo, viditelne bylo mnohem vice bilo a od nizsi vysky. A odtehdy snezi kazdy den.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Cepín v létě?

Příspěvekod Scifoun » pon kvě 22, 2017 14:54

Mám možná hloupý dotaz, ale nedá mi to.
Ve druhé polovině června, až otevřou zavřené cesty, se chystám do Vysokých Tater. Během dvou týdnů mám v plánu projít většinu legálních značených cest ve východní části Tater, tedy ne Západní Tatry, ne Polsko (kromě vrcholu Rysů), ne horolezectví. Jaká je šance, že potkám sníh na prudkém svahu, kde je kam spadnou a dá se tam zabít? Může se hodit cepín? V červnu? Nebo je to totální overkill?
Na Slovensku jsem byl mockrát, ale nejvýše na Ďumbieru. Ve Vysokých Tatrách jsem ještě nebyl. Ani jinde jsem nebyl v tak vysokých horách tak brzy zjara. Byl jsem třeba na Triglavu, ale v srpnu, což bylo bez problému. O dva měsíce dříve to ale asi vypadá jinak, letos na konci dubna v Tatrách nasněžilo dost.
Jaká místa jsou alespoň teoreticky problémová? Příčné sedlo?
Chodit v létě 150 kilometrů s cepínem na zádech a být terčem posměchu mi v zásadě nedělá potíže, pokud mně pak umožní překonat pět metrů na "blbým místě kde je to o hubu" aniž bych nezdravě riskoval nebo se musel otočit. Příroda je samozřejmě vždycky silnější, za každou cenu všude projít nechci, ... ale rád bych.
Nesmeky mám, ty si pro sichr vezmu. Hůlky používám jen v zimě třeba na sněžnice, v létě mi vadí, ty si nevezmu. Cepín nemám, musel bych si ho koupit (ale to nevadí, časem ho asi využiju jindy a jinde). Nikdy jsem ho však nepoužíval, neumím s ním, jen jsem si něco teoreticky přečetl. Mačky nemám ani nemám v plánu si je teď pořizovat, ty přijdou jako totální overkill i mně, dám si však poradit.
Nemusíte se omezit jen na odpověď na konkrétní otázku o konkrétním termínu v konkrétním pohoří. I obecněji mě zajímá problematika používání zimních pomůcek při letní turistice. Nemyslím přímo ledovce, to je něco jiného. Prostě normální léto, kdy na 99 procentech cesty se zelená travička, nebo aspoň lišejníčky, ptáčci zpívají, sluníčko svítí, idylka ... ale někde na zastíněném místě, kam toho hodně nafoukalo/napadalo, pořád něco je ... a není to na rovině.
Scifoun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř led 6, 2016 18:41

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon kvě 22, 2017 15:05

šance je 100% - ještě v červenci bývá priečne, sedielko i prielom pod sněhem
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod pickard » pon kvě 22, 2017 15:37

Pokud jde o tu obecnější otázku - to strašně záleží na výšce a na tom, co je to za hory a co je to za cestu, nelze to zobecnit. Kdybych to přecejen zobecnit měl, tak by řekl "ve vyšších horách je využití sněhového vybavení i v létě běžné". Různé stinné kuloáry rády drží sníh do podzima či celoročně, některé pády jsou potenciálně velmi debilní.
Přistupuje k tomu i fakt, že pokud někdo to vybavení má, tak si ho prostě vezme, i když by to asi prošel i bez něj. Například normálka na Hochfeiler, což je už docela vysoký kopec - 3.500m - jde v létě absolvovat v teniskách, pokud člověk probrodí ten závěrečnej hřebínek. Přesto bych se nikomu "nesmál", kdyby měl na báglu pikl. Zažil jsem v červnu místa na Korsice kolem 2.000m, který nešly bez zimního vybavení bezpečně projít.

Takže průvodce + webkamery + chatár + zkušenosti z netu + zkušenosti vlastní.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2017 18:24

Konkretne v Tatrach jak pise pp. Zacatkem cervence jsem tam opakovane zazil snih na vsech trech mistech. V cervenci to neni az takovy problem, protoze je ve snehu vyslapana cesticka nebo schody, ale i tak bylo nekdy Sedielko celkem o hubu a jedna holka tam spadla, nastesti kousek nad suti, takze se nestihla rozjet a skoncilo to jen odreninama. Chodili jsme to bez vybavy, ale dneska bych si minimalne nesmeky vzal.

V cervnu to muze byt horsi, jestli cesticky jeste nebudou, tak Sedielko bez macek (a samozrejme cepinu) nepujde a Priecne sedlo bude zaviset na tom, jestli se pres snih dokazes dostat k retezum. Prielom si uz moc nevybavuju, tam byvala cesticka nejlepsi, takze to problem nebyl nikdy, ale bez ni by mohl.

No a jinak obecne... s cepinem musis hlavne umet brzdit a chce to mit dobre nacviceno, abys nad tim nemusel premyslet a zvladly to reflexy. Pri padu jde o vteriny, zrychleni je zvlast na firnu velke (30 stupnovy svah 0.5 g tj. asi 5 m/s^2). Pred pulrokem jsem si to vyzkousel prakticky bez cepinu a akcelerace je fakt neuveritelna, v podstate volny pad po naklonene rovine. Zazitek, ktery rozhodne nemuzu doporucit, ani nasledny vylet vrtulnikem to nekompenzuje ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cepín v létě?

Příspěvekod Kuba Turek » pon kvě 22, 2017 19:22

Jedna věc, kterou si hodně lidí neuvědomuje: Můžeš mít samotný cepín (a hodně Ti pomůže), můžeš mít nesmeky nebo mačky + cepín (a pomohou Ti ještě víc), ale nikdy bys neměl mít jen mačky nebo nesmeky.

Důvod je prostý: Když upadneš s cepínem v ruce, můžeš se ještě zachránit a zabrzdit. Když se Ti to stane jen v mačkách, je s Tebou ámen.

To se samozřejmě týká strmého terénu, kde musíš používat ruce (lezeš, přidržuješ se, zasekáváš cepín apod.) , např. Priečného sedla. Na chození v zimě po zledovatělých turistických cestách jsou samozřejmě samotné nesmeky OK.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2017 20:42

:smt023 (ja to tu obcas pisu).

Nemusi jit ale ani o lezecky teren, kde se pouzivaji ruce, na tvrdem firnu staci chodecky teren. V prosinci jsem spadnul na 30 stupnovem svahu. Mel jsem jen nesmeky a misto cepinu jsem pouzil ruku (reflexivne diky nacvicenemu brzdeni), coz nevydrzela kost v malicku, ale otocilo mne to hlavou nahoru a skoro urcite zachranilo. Narazena zebra obcas citim jeste ted, trefit ty sutry hlavou, tak game over. Mit cepin, tak jsem stal hned nebo na par metrech, mit macky bez cepinu, tak jsem sice asi nespadnul, ale kdyby nahodou jo, tak bych to asi neprezil (sutry po ceste, dojezd k balvanum). Spravne by samozrejme byly macky i cepin, holt jsem spatne odladnul situaci.

Nohama jsem se samozrejme snazil brzdil taky a nesmeky nevadily, na to nemaji dost dlouhe hroty. Ale mozna jak ktere, moje jsou jen pod botou spicka boty, kterou clovek obvykle brzdi, je volna.

Proto nechapu lidi, co chodi v mackach s hulkama po ledovcich. I na tech plossich se obcas nejaky svah najde a casto konci v trhline. Myslim, ze na tvrdem firnu clovek v mackach bez cepinu nezastavi ani na 15 stupnovem svahu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon čer 5, 2017 7:34

Troska aktualizace z vikendu.
Sedlo Prielom od Zamrznutej dolinky - bez cepinu, bez macek (a bez zkusenosti) hotova katastrofa. Jedna souvisla vrstva sneho. Z dalky je tam videt mnoho stop, ale poruzne, ne jednu cestu vyslaplou.
A kdyby nekoho napadlo si vyslapnout na Baranie sedlo od Terynky (na te strane netusim, jak to vypada), ze sejde dolu k Zelenemu plesu, tak at pocita s tim, ze kdyz si v sedle sedne na zadek a spusti se, zastavi se az maly kousek nad chatou.

Snehu je v zaverech dolin jeste docela dost. Ja jsem byl na Polskem hrebeni od Slezskeh domu. Slo to, byly asi ctyri snhove pole, tri v pohode na traverz, bez nebezpeci, posledni cca 50 m primo nahoru, kde uz to bylo horsi - stopy byly, dalo se to (ja jsem sel s nesmeky, vetsina bez), ale i kdyz na to nejakou dobu prazilo opravdu silne slunce, na povrchu bylo takove hezke kluzke mydlo, zadne umeni pri zmensene pozornosti na tom uklouznout. Zamrzla dolinka jeste skoro cela zasnezena, tam ten snih vypadal pevnejsi.
Co je ale dost nabeh na pruser, ze nektere snehove pole se roztapeji od spodku, na jednom (snih silny na kraji cca 1,5m) byla na kraji od skaly vice nez pulmetrova dira nekolik metru na sirku a az kam bylo videt (>1,5m] pod snih. Takze se muze stat, ze nekde uprostred se pod nekym najednou propadne a on do spadne pod snih jako do A-ckove trhliny.

Kazdopadne to vypada ze na zacatku letni sezony budou mit zachranari v sedlech dost zasahu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod karitapepe » čtv čer 15, 2017 9:02

karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv čer 15, 2017 11:09

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod scott » čtv čer 22, 2017 21:20

Aktuálne foto z dnešnej túry cez Priečne sedlo

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
scott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 15, 2016 19:36

Re: Tatry

Příspěvekod darkmen32 » sob čer 24, 2017 22:57

Ahoj, chtěl bych se zeptat na doporučené treky v tomto období. Viděl jsem fotky jak to vypadá se sněhem a s přítelkyní jedu do Vysokých Tater 1.7.Díval jsem se na předpověď a mělo by i pršet, takže sníh by měl jit dolů rychleji. Do Tater jsem jezdil převážně v srpnu a cca 13 let jsem tam nebyl.Mám zkušenosti s horami v Gruzií,Norsku,Rumunsku atd. Dají se zvladnout Rysy bez zimního vybavení(teplejší oblečení je samozřejmost)? Díky za pomoc

Případně kde jsou problémové partie se sněhem touto dobou.Jdu procist celou předchozí diskuzi.
darkmen32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 20, 2011 20:00

Re: Tatry

Příspěvekod remy77 » ned čer 25, 2017 14:43

darkmen32
Moze sa stat, ze na par miestach bude este na chodnikoch sneh (vid to priecne sedlo), ale ak pre istotu vezmes nesmeky, tak vsetky tur. chodniky prejdes. Dnes som sa z VT vratil a je tam teplo ako prasa :vom:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Tatry

Příspěvekod darkmen32 » úte čer 27, 2017 8:51

díky moc za aktuální info. Takže by to mělo být cajk :t:t
darkmen32
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned lis 20, 2011 20:00

Re: Tatry

Příspěvekod scott » stř črc 26, 2017 19:08

http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/187 ... ych-stitov

Košičan vybehol za vyše 27 hodín na osem tatranských štítov

Posledný, Jahňací štít, mu odopreli zdravotné problémy.
scott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 15, 2016 19:36

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » ned črc 30, 2017 14:13

Neni to uplne jen o Tatrach, ale mozna pro nekoho zajimave poctenicko o HZS.
Jsem si taky spomenul, ze nekdy se v nejakem topicu doporucovalo chlapkovi zkusit zachranarskou praci, nemohu to najit, ale tady se da trochu inspirovat, co jsou za podminky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod fps » ned črc 30, 2017 19:16

"Ísť na hory v teniskách z telocvične znamená koledovať si o úraz"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod honza83 » pát srp 11, 2017 10:39

Nezkoušel jít letos někdo z Jalovecké doliny přes Parichvost na Baníkov? Na webu horské píšou, že je chodník z technických příčin uzavřený, ale jinde jsem zase četl, že jsou pouze dost poškozené mosty, ale projít se to dá...
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Tatry

Příspěvekod honza83 » ned zář 3, 2017 12:29

Potřetí jsem šel na Kôprovský štít a potřetí nic moc počasí - poprvé mě vyhnala průtrř mračen už z Vyšného Kôprovského sedla, podruhé kroupy v Hlinské dolině, na vrcholu bez deště i bylo něco hodně málo vidět, ovšem při sestupu ještě nad sedlem začalo lít. A včera sice nepršelo, ale z vrcholu byly výhledy veskrze nulové, mlha, zima, vítr. Jako bonus ještě už zpod Triganu šel slyšet nějaký koncert na Štrbském Plese.
Zlaté Západní Tatry, kde je vyjma Roháčů a Klinu v podstatě jen pár lidí, ticho a klid.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » úte zář 5, 2017 14:39

Zdravím, v pátek jsem se poprvé vydal na Gerlach přes Velický žlab a dolů Batizovským. Celkem mě zarazila exponovanost Batizovské próby, kdy vlastně jen v kolmé části zůstalo cca 15 kramlí a snad na dvou krátkých nevýznamných úsecích kousek řetězu. Rád bych zkusil výstup přes tatarkovu ferratu a závěrem martinky. Ovšem přemýšlím nad takovou hříšnou věcí jako sestup zpět do Tetmajerova sedla a sestup do Batizovské doliny tudy, zejména kvůli množství lidí na normálce. Otázky tedy zní, dá se do sedla rozumně slanit? Případně není z Batizovského žlabu nějaký rozumný traverz do Tetmajerova sedla? Četl jsem, že daný žlab není těžky na sestup, jen se při neopatrnosti dost sype.
Moudra o ochraně přirody a nelegálnosti trasy mě asi nezajímají...
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » úte zář 5, 2017 14:49

Někde tady bylo spešl vlákno o Martince na Gerlach.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko