Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pát zář 29, 2017 9:16

@zonn: Pokud pujdes ted pres prodlouzeny vikend, muzes mit zajimave podminky.... nekde snih (na Gerlachu to vypadalo spise jen v zlabech), namraza skoro jiste cely den, kde nesviti slunce (na Slavkovaku v jednu byl snih zmrzly na kost v kazdem stinu, i kdyz tam pul-na pul prazilo slunce a bylo pod mrakem; mimo stin jen malo meknul), mlha/v mraku...

@time.warp: Hele, vis Ty vubec o tom, ze vetsina Tvych poslednich prispevku byla primo o vecech zakonem zakazanych? A vis o tom, ze toto taky pred zakonem neni uplne koser a pokud by nekdo po tom sel (neboj, ja to urcite nebudu), mohl bys tim pekne zadelat na problem nejenom pro sebe, ale i provozovateli OF a celemu foru??? A Tve vyjadreni, ze takove veci te nezajimaji na tom vubec nic nemeni, spise naopak.
Takze, prosim, radeji drz tyto drze vykriky o "spamovani" vlakne v sobe, dobre? Pokud o tom chces dal psat, tak pis, ale bez tech priblblych poznamkach o jinych.

A jen tak mimochodem, ta "spamova" poznamka o "Sevrenem hrdlu na Gerlachu" tam byla kvuli tomu, ze cely pribeh filmu zacal skoro stejne, jako psal zoon. A ten film by mel byt "povinnou cetbou" kazdeho cloveka (a obzvlaste z Cech), ktery se na Gerlach vydava podobnym zpusobem, na radu a s vedenim kamarada. A hlavne dokoukat az do konce i na sebehodnoceni. A to proto, ze podobnych pripadu je nejenom na Gerlachu docela dost, nektere skonci dobre, nektere bohuzel, hur. Jen tu odvahu to pustit do sveta i se sebekritickym pohledem na vlastni hloupost a nezodpovednost, coz je prevelice vzacne, obzvlastne tady v CZ (ale i SK).
Proto ten "spam" byl mozna jeden z nejvice "on-topic" v tomto vlaknu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát zář 29, 2017 20:42

apuka píše:@time.warp: Hele, vis Ty vubec o tom, ze vetsina Tvych poslednich prispevku byla primo o vecech zakonem zakazanych? A vis o tom, ze toto taky pred zakonem neni uplne koser a pokud by nekdo po tom sel (neboj, ja to urcite nebudu), mohl bys tim pekne zadelat na problem nejenom pro sebe, ale i provozovateli OF a celemu foru???

A kdyz se o tom dozvi Evropska komise, tak i cele Ceske republice :roll: Nejsem pravnik, ale IMO zase prehanis a siris FUD. To co pises by mozna platilo pro trestne ciny (a jeste asi ne vsechny), ale rec byla maximalne o prestupcich. Doufam, ze to mistni pravnici uvedou na pravou miru.

Co se spamu tyce, tak slo spis o tohle. Radobyvtipny prispevek mimo tema aktualni diskuse a kdyz nepadnul na urodnou pudu, tak misto, abys sklapnul, zacnes to rozmazavat :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » sob zář 30, 2017 15:42

Jasne, ze jsem prehanel, k tomu nepotrebujes zadneho pravnika....

Ale s tym "spamem" ja bych to nerozvadel, ale kdyz nekdo nedokaze pochopit rozdil mezi tazaci a oznamovaci vetou...
No a ze jsem nemusel byt uplne mimo, tak je dukaz tady. Jen doufam, ze to nebyl zonn. A hlavne, ze to dobre dopadlo a meli tolik rozumu, ze volali HZS jeste predtim nez se neco stalo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Tatry

Příspěvekod Lipon » ned říj 1, 2017 12:29

K čemu právníka? To, že apuka zřejmě ve své rozjetosti hází hrozby jak kozí bobky, je evidentní.
Přesně podle hesla kdo lže, ten krade, kdo krade může i zabít,a tak šup s ním pod gilotinu, než někomu něco udělá.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Tatry

Příspěvekod remy77 » ned říj 8, 2017 20:52

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon říj 9, 2017 6:59

Kdyby nekdo neco, ty holky jsou plne OK z hlediska ochranaru i HZS (az na to zakazane spani dole), ze se to zmrvi se stane, ale co z jejich popisu nejvice popisuje (a potvrzuje), o cem byla rec vys je toto:
Švihalo to až ke Gerlachovské věžičce, kde nás překvapila čtveřice v protisměru. Zalekli se lezečtějšího místa, a protože neměli vlastní jištění ani moc zkušeností, dali se radši na ústup. Jejich nenavázaný sestup po zledovatělých policích nás trochu děsil, tak jsme radši počkali, až přejdou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod MilanL » pon říj 16, 2017 19:40

Ahoj, nechodím tak často a tak většinou jezdíme ''jen'' po ČR, rád bych ale uskutečnil nějaký pěkný turistický výlet, klidně zrovna do Tater, záleží na domluvě. Po kopečcích chodím rád, jen mé okolí to tak moc netáhne.. Kdybyste se chtěl někdo k naší skupince přidat tak můžete tady https://mevyo.com/event/9379-vychazka-do-hor ... je tam mnohem snadnější domluva, než tady po diskuzích, tak kdyby se někomu chtělo, budeme se těšit.
MilanL
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob říj 14, 2017 13:50

Re: Tatry

Příspěvekod mike » čtv kvě 3, 2018 16:05

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod Grent » pon črc 2, 2018 12:12

Ahojte, mame v plane v blizkej dobe nocny vystup na Krivan.Samotny nocny pohyb v horach problemom nebude len nemame moc skusenosti ake mozme cakat pocasie v noci a tomu prispsobit oblecenie, resp. z nas co idu sme v takychto horach v noci este neboli nikto. Preto tipujem ze na vrchole v noci moze byt okolo 0stupnov? .. Aktualne planujem, dlhe nohavice, teple tricko, na to mozno mikina prip. ina druha vrstva a SS bunda. prip. dlhe nohavice vymenit za kratke a dokupit este nejake navleky alebo podkolienky.
Za kazdu radu budem vdacny :)
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon črc 2, 2018 12:34

Ehm, "v blizkej dobe" je co? Podle pocasi muze byt klidne i dost pod nulou, vichrice, mrholeni/dest/snih ale i +15, 100% vlhkost a budes se potit i jen v trenkach - dnes Ti nikdo nedokaze rict, jak tam bude za par dnu, ne to pripadne zapar tydnu. Jo jeste je dobre vedet, ze se to muze klidne za par desitek minut zmenit (v extremu) z hezkeho tepleho pocasi na fujavici a pod nulou i zpet.

A muzete mit problem se strazci, protoze nocni turistika je v chranenych oblastech SR striktne zakazana a pokutovana. Plus dalsim problemem mohou byt zvirata - obzvlaste v tech mistech dost namnozeni medvedi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Grent » pon črc 2, 2018 14:14

To znamená pravdepodobne tento vikend, ak vyjde pocasie. Ak budú dopredu hlásiť dážď alebo inak zle pocasie tak to posúvame na inokedy.
Problémov s ochranármi sme si vedomí no k tak chceme iste o do toho.
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon črc 2, 2018 17:41

Jen mírné varování/upozornění: Pokud se něco nezměnilo (nepředpokládám), tak pohyb po Tanapu býval omezen/zakázán od soumraku do rozednění. Sice se na to dost dlabe/dlabalo, ale nějakého zeleného pošuka může napadnout to jít kuntrolovat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » pon črc 2, 2018 18:32

Když jezdím do Tater přes cestu slobody, bývá už ráno kolem čtvrté parkoviště na Trech studničkách fest zaplněné a lidi se trousí na Kriváň. Obecně většinou na delší tůry vycházím ještě před rozedněním a zelené jsem ještě ani nepotkal. Přitom si myslím, že na vstupu do každé doliny by mohli rýžovat jak nenažraná prasata...
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod Grent » pon črc 2, 2018 20:11

Ako som pisal vyššie, zákazu sme si vedomí, na jednej strane mu rozumieme na druhej strane je to trosku hlúposť, sme viacmenej schopní a rozumní turisti aj ked nemáme ziadne james ani ini preukaz co by nas kvalifikoval.
Ale rad by som bol keby sa vrátime k mojej otázke
Grent
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon led 4, 2016 11:52

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » pon črc 2, 2018 20:25

Ja nosím kraťasy a na těle vlněné triko a tenčí vlněnou mikinu. Člověk se zahřeje chůzí. V batohu pak goráčovou bundu a náhradní suché triko, rukavice a čepici. Takto to má více méně celou letní sezónu, čili červenec září. Nejsem žádný špekulant abych zohldňoval kde jaký detail ve vývoji počasí. Takto mi to stačí od cca -5 do + 30.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » pon črc 2, 2018 20:26

A pochopitelně jsem zapomněl na paclitove kalhoty.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod fps » úte črc 3, 2018 18:32

tobě stačí -5°C na horách jen kraťasy? to se mi ňák nezdá, každoročně skonči na horách několik živou protože měli nedostatečné vybavení jako míváš ty, měl si doposavad štěstí na to že se ti rychle nezhoršilo počasí vyhlo, ale to nebude trvat věčně, když foukne při -5°C ledoví vítr, tak může být pocitová teplo v pohodě i -15°C, a když se ve špatném počasí nebudeš moc pohybovat, tak to co míváš sebou ti nebude stačit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte črc 3, 2018 19:19

@fps: to mas marne, mnoho lidi se Ti akurat vysmeje. Pochopi, az to jednou zaziji - teda pokud preziji. Na mista jako Krivan bych na noc rozhodne bral neco na poradne zatepleni i kdybych se tam chtel jen otocit a nikde nestat. Nikdy nevis, co se stane - a zrovna na useku pod vrcholem (ale nejenom tam) se Ti stane velice lehce, ze spatne stoupis, uklouznes, zakopnes, ... A to i za bileho dne. Uprostred noci prijde mrholeni, zacne foukat 20m/s (aby mi nekdo nerekl, ze prehanim, i kdyz tam klidne fouka i vic). No a v tomto pripade Te uz pohyb nezahreje. Kdyz nemas zatepleni, Ti pomuze uz jenom alufolie a volani na HZS.
Pokud nekdo namita, ze strasim - ano, 99,9% lidi to nepostihne. Pripraveny bys ale mel byt i (vlastne hlavne) na to 0,1%, obzvlaste v soucasne nejiste meteosituace.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » stř črc 4, 2018 1:43

Pise, ze ma Paclite kalhoty, ty proti vetru pomuzou. Jinak ale lidi, co chodi po horach v kratasech, nechapu. Nejlepsi jsou ti, co maji kratasy a nahore flisku a jeste membranovku :roll:

Pred lety jsem sestupoval neplanovane skoro celou noc se zlomenym kotnikem. Nahoru jsem sel pres den jen v tricku, na vrcholovem hrebeni (ve 3400) jsem pridal vetrovku, jelikoz foukalo a z druhe strany sla mlha. Normalne bych byl dole pred vecerem a v tricku, takhle mne chytla tma v pulce sestupu. Mel jsem na sobe vsechno, co jsem mel v batohu. Silnejsi tricko s dlouhym, merino s dlouhym na spani a pres to membranovku (poceni pri rychlosti kilometr za 3 hodiny nehrozilo ;-)) a pod ni mozna i vetrovku. K tomu rukavice a satek a bylo to tak akorat. Kalhoty samozrejme dlouhe. Bylo to v cervenci pri krasnem letnim pocasi. Ve dne mohlo byt klidne 25 ve 2500 m, v noci tesne nad nulou a foukalo. Sel jsem nahoru nalehko, vetsinu veci jsem nechal dole, ale vyse zminene mam s sebou v horach vzdycky. Tenkrat se to fakt vyplatilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » stř črc 4, 2018 6:55

Nemám sebemenší důvod se ospravedlňovat, zejména ne teoretikům, jako je apuka. Jasně uvádím, že je to oblečení pro letní Tatry. Pochopitelně to neznamená, že bych si stejné oblečení vzal za předpokladu celodenního deště. To bych asi na nějaký kopec do Tater ani nejel.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » stř črc 4, 2018 6:59

Jinak ke štěstí, myslím, že za posledních 10 let, co mám v průměru tak 6-8 tripů v Tatrách přes léto jsem zažil kde co.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř črc 4, 2018 9:00

Ja si taky nemyslim, ze by ses mel komukoliv "ospravedlnovat", ja jsem to nenapsal kvuli Tobe ale kvuli tazateli...

Jinak je zajimave, ze reagujes (a to jeste uplne blbe :wink:) na prispevek "teoretika" (ktery ma mozna mnohem vice praktickych zkusenosti v Tatrach i Alpach, tj. ve VHT nez Ty), ale ani si nevsimas potvrzeni toho, co jsem psal od jednoho z nejvetsich "praktiku" VHT na foru, i kdyz ne zrovna Vysokych Tater. To totiz prsne potvrzuje, co jsem psal (a to jsem psal fps, ne Tobe).

Kazdopadne pro tazatele: nenech se zblbnout frajerama, kterim je vsude teplo. Jemu mozna postaci za kazdych okolnosti, co psal, ale ani on ani my nezname Tebe a Tvuj organizmus, nevime, jakou mas termoregulaci. Ale kazdopadne tam chces jit v noci, kdy moc teplo nebude (i za hezkeho denniho pocasi muze teplota nahore klesnout k nule a s nejakym vetrem pocitat musis), takze si vem prodysne dlouhe kalhoty, nahore podle sveho zpusobu oblekani tak, abys zvladnul i tyto teploty (tak, abys nepocital, ze se zahrejes chuzi). K tomu radeji membranovku (moznost deste), vetrovku (pokud nenosis SS bundu - moznost silneho vetru) a pribal si pro jistotu bud flisku nebo lehkou zateplovaci bundu (primaloftka - pro pripad silnejsiho pocitoveho ochlazeni, zastaveni a i zraneni), cepici. Toto moc nevazi a muze se hodit.
Jo, nezabudni na vodu - po ceste ji vis nemas kde brat. Cesta vede v kamenistem terenu, na ktery kdyz cele dny sviti slunce, tak se to pekne prehreje a vysusi - toto je jeden z duvodu, proc se Ti bude pravdepodobne zdat, ze bude hodne velky rozdil v teplotach na zacatku a pozdeji. Zpocatku tam bude pekne horko, jak jsou kameny jeste zahrate a hreji vzduch zespodu, pozdeji se ochladi a Ty zacnes citit skutecnou teplotu vzduchu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » stř črc 4, 2018 10:21

apuka píše:Jinak je zajimave, ze reagujes (a to jeste uplne blbe ) na prispevek "teoretika" (ktery ma mozna mnohem vice praktickych zkusenosti v Tatrach i Alpach, tj. ve VHT nez Ty), ale ani si nevsimas potvrzeni toho, co jsem psal od jednoho z nejvetsich "praktiku" VHT na foru, i kdyz ne zrovna Vysokych Tater. To totiz prsne potvrzuje, co jsem psal (a to jsem psal fps, ne Tobe).


Reagoval jsem na tebe.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pát črc 13, 2018 7:09

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pát črc 13, 2018 7:19

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 19, 2018 13:30

Po intenzivních deštích posledních dní se zvedla hladina některých potoku a toku v Tatrách a podhuří. Byly zničeny nebo poškozeny mosty a turistické chodníky. Proto jsou nékteré chodníky, chaty a doliny nepřístupné a uzavřené.
https://hiking.sk/hk/ar/5251/poskodene_ ... f=tit&rn=1
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Tatry

Příspěvekod Will » čtv črc 19, 2018 18:39

Carpe diem!
Will
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned pro 27, 2015 19:41

Vysoké Tatry - Baranie rohy a další

Příspěvekod tmnz » pon črc 30, 2018 15:54

Ahoj,

s přítelkyní se chystáme na takový malinký přechod ve Vysokých Tatrách (Málá + Velká Studená dolina), já už mám spoustu jednoduchých vrcholů prochozených, ona je úplným nováčkem.

Chtěl bych jí ukázat Tatry jako takové a zároveň ji dostat na některý z jednoduše přístupných vrcholů. Trasu mám zatím namyšlenou cca takto:

Hrebienok -> Teryna -> Baranie Rohy -> noc na Teryně (pokud bude místo) -> Priečné sedlo -> (možná Široká veža) -> Zbojnická chata -> odpolední až večerní návrat na Hrebienok. A nebo strávit oba dny v Malé Studené a druhý den se vydat na tůru na Malý Ladový štít.

Moje hlavní otázka se týká přístupnosti. V minulosti jsem já i parta se kterou jsme Tatry navštěvovali měli ČHS kartičky a nic jsme neřešili (nebo alespoň já, protože jsem nikdy nebyl organizátor :D ). Tak jsem je tedy zařídil i teď. Po přečtení podmínek mě ale dost překvapilo, že bychom na vrcholech jako jsou Baranie rohy nebo Široká veža neměli vlastně vůbec co pohledávat (pokud nechceme lézt UIAA 3 a více, což nechceme, máme v úmyslu využít ty nejlehčí choďáky). Tak mě zajímá, jak moc se toto kontroluje a jak moc jsou na tyto podmínky ochranáři důslední (u členů ČHS)?

Pokud není dobré riskovat návštěvu "zakázaných" vrcholů, co dalšího byste nám prosím doporučili na dva dny? Mě napadla Východná Vysoká s přechodem přes Polský hřeben a Prielom do Velké Studené doliny (případná noc na Zbojandě), popřípadě pak Slavkovský štít (u Slavkovského je problém v tom, že jsem na něj ještě nelezl a nevím jak bych z toho udělal dvoudenní tůru).

Děkuji za všechny informace. :)
tmnz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 30, 2018 15:12

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon črc 30, 2018 16:19

Slouceno. Nezakladej prosim zbytecna vlakna.

Kdyz si tohle projdes, asi nejlip odzadu, tak zjistis, ze tohle tema uz se docela diskutovalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké Tatry - Baranie rohy a další

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 30, 2018 16:29

Reálně je to tak, že když jdeš ve dvou, neděláš bordel a nepůjdeš na Gerlach, nikdo tě na 99 % kontrolovat nebude.

Pár poznámek: 1) Na Téryně bude téměř jistě plno. Zavolej si tam předem a zarezervuj si místo. 2) Ta nesmyslnost 2+ UIAA a těžší stále teoreticky platí podle návštěvního řádu. 3) Doporučuju se vykašlat na Širokou věžu - jednak tam bude moc lidí a jednak to tam není z této strany moc hezké. 4) Místo Malého Ledového doporučuji Velký Ledový štít. Je to daleko hezčí túra. Na přijištění Ledového koně Ti stačí 20 m lana, 3 smyčky a 3 karabiny. Tady je průvodčík: http://www.horydoly.cz/horolezci/ledovy ... hvili.html 5) Jednou jsme taky takovou vyhlídkovou túru udělali a bylo to samozřejmě také nelegální, kdyby Ti to posloužilo jako inspirace: http://www.horydoly.cz/horolezci/lehce- ... tater.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko