Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon črc 30, 2018 17:46

Souhlas s legalitou / nelegalitou a (případnou) kuntrolou.

Když Ľadový, tak z Malé studené přes Koňa, se sestupem do Sedielka, jak píše KT.

Já si myslím, že Široká veža je pěkná - ale od Sedielka se sestupem k Priečnemu. (Ale ještě hezčí je z Velké Studené, zleva po žebru, myslím, že je to Motykova cesta asi za IV nebo V, pár dýlek nádherného lezení v pevné skále na sluníčku. Prostě ideál na podzim. Já to kdysik lezl, bylo to boooží, podzim, slunko, těplo.... akoráth sestup v lezečkách po (z jedné strany zasněženém a zledovatělém) žebru do Priečneho v lezečkách byl poněkud adrenalinovým zážitkem).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod tmnz » pon črc 30, 2018 18:07

Omlouvám se za založení nového vlákna, souhlasím, bylo to zbytečné :).

Takže co se týče vstupu na zakázané vrcholy, tak se řídit heslem "risk je zisk" :D , beru na vědomí..

Co se týče trasy, nejsme žádní velcí lezci, proto se chci vyhnout nějakým složitým cestám. A nejspíš jsem moc velký srab na to, jít na Ladový štít bez předchozích zkušeností. Napoprvé bych tam určitě sám a bez zkušeností jít nechtěl (i když bych měl cestu pečlivě nastudovanou). Proto jsem volil tyto, dle vás o něco méně zajímavé vrcholy, protože už jsem na nich několikrát byl.

Pokud by byla Teryna plná, z čehož mám také strach, myslíte, že může být pro nováčka zajímavý i okruh Hrebienok -> Teryna -> Priečné -> Zbojanda a zpět do Smokovca? (aby to nebrala jen jako úmorné šlapání po cestičkách #-o ). Ve Smokovci se někde na jednu noc ubytovat a druhý den vyrazit autem ke Štrbskému plesu a odtud vyběhnout na Kriváň nebo Koprovský štít a zpět? Mě osobně by to bavilo, protože mám Tatry rád, ale je to asi dost subjektivní :D .

@KT - díky za odkazy na články, určitě si to pročtu :)
tmnz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 30, 2018 15:12

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon črc 30, 2018 19:10

Ten okruh přes priečne sem kdysik taky absolvoval - po pár dnech lezení sme vyhlásili restday, ale ňa sa nechtělo jen sedět na teryně na zadnici.... taxem si to obešel jen tak v teniskách a tričku a .... byl podzim, těplo, všední den, málo lidu na tur.značkách, mně se to líbilo.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » pon črc 30, 2018 19:35

Já bych doporučil Bradavici přes Granátovou lávku. Po cestě lze vystoupit na Bradavici přes Zvodnou lávku, což by mělo být za III, ale nahoru se dá i jednodušeji. Dále se poměrně schůdně dá pokračovat pod hřebenem až na Východní Vysokou, Polský Hřeben a Prielom na Zbojničku. Myslím, že je to moc hezká celodenní tůra.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 30, 2018 22:29

time.warp píše:Já bych doporučil Bradavici přes Granátovou lávku.


Promiň, ale Granátovou lávku bych pro tatranské nováčky vynechal. Blbě se hledá už jenom nástup a pak furt přemejšlíš, kde správně uhnout na Bradavici.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 30, 2018 22:33

tmnz píše: okruh Hrebienok -> Teryna -> Priečné -> Zbojanda

Ono se to chodí přesně obráceně :-) Jednak je to hezčí a příjemnější a jednak ještě nedávnou bývalo Priečné sedlo pouze jednosměrné, aby se davy nepozabíjely mezi sebou.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon črc 30, 2018 22:51

Dokud bylo Priecne sedlo jednosmerne, tak se to chodilo jen takhle. Protoze smer byl zespoda (od Teryny) nahoru a pak dolu na Zbojandu. Sis to prevratil, ne? ;-)

@tmnz: okruh je OK, jen to muze byt pro novacka trochu dlouhe, zvlast usek Priecne sedlo - Zbojanda je delsi, nez se ze sedla zda. Ale rozhodne to patri k lepsim turam v Tatrach.

tmnz píše:druhý den vyrazit autem ke Štrbskému plesu a odtud vyběhnout na Kriváň nebo Koprovský štít a zpět

Elektrickou a na Koprovsky stit. To je docela zajimava a clenita tura a od odbocky na Rysy uz by nemely byt davy. Kdyby to uz neslapalo, tak se da skoncit u Hincovych ples, ty samy o sobe stoji za to. Krivan je proti tomu dost jednotvarny vystup, porad stoupas ubocim, do ktereho prazi slunce, aktualne bych tam teda jit nechtel.

Na Krivani jsem byl jednou a nemel jsem potrebu to nikdy opakovat. Na Koprovsky stit jsem chodil opakovane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » úte črc 31, 2018 7:24

Jojojo, správně! Byl to můj omyl s tím směrem :-( Správně je samozřejmě Hrebienok - Téryna - Priečné - Zbojanda - Hrebienok.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte črc 31, 2018 7:59

Hele, ted odhlednu od (ne)legality a kontrolovani - ale kdyz pise ze "nejsme zadni velci lezci, proto se chci vyhnout nejakym slozitym cestam" a ze si na Ladovy stiti si bez predchozich zkusenosti netroufne, proc mu radite lezecke cesty??? Kurna, to fakt kazdy, kdo po horach horolezi si mysli, ze kazdy musi levou zadni zvladat tereny II, III, IV? Potom se fakt neni co divit, proc HZS musi casto vozit dolu totalne znicene ceske turisty z pro jejich schopnosti naprosto nevhodneho terenu ](*,) (viz napr. mnou uz spominane stejne hodnoceni za 2 pro tury a) prechod Palkovskymi hurkami a b) Gerlach po Martinovce na pohore, vid Kubo Turek?).

@tmnz: Ja bych se primlouval za Priecne od Zbojnicky k Teryne, i kdyz jsem to sel jen opacne jeste, kdyz to bylo jednosmerne. Ale vzdy mi prisla cesta z Teryny smerem dolu mnohem prijemnejsi nez ze Zbojnicky (na kolena, slapky).
A Taky bych doporucoval misto Krivane radeji Koprovsky stit a pouziti elektricky misto auto na Strbske. Nebo jeste je moznost Vychodna Vysoka pres Slezsky dum - tam se ze Smokovce dostanete i pesky, jen bacha, ze ted nemuzete po prime zlute stezce ale pres magistralu (je tam zkratka ze Smokovce k odbocce na Slavkovsky stit), coz je ponekud skoda.
Slavkovak je taky pekny, jen je tam za slunecneho a tepleho pocasi dost neprijemne, ze az na uplny zacatek slapes prakticky stale na slunci a to mnoho hodin.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » úte črc 31, 2018 13:57

Myslím, že jsme všichni zdejší diskutéři vycházeli z prvního dotazu. Na Baraní rohy vede normálka 2 UIAA, a tomu odpovídají myslím i všechna naše doporučení.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte črc 31, 2018 14:37

Kubo, ja jsem myslel ani ne tak Tebe, ale ten prechod pres Granatovou Lavku, cos sam psal, ze neni moc vhodne pro zacatecnika (a povzdych PP nad uslym mladim za "IV nebo V".
Tebe jsem primo spomenul kvuli nesmyslnemu hodnoceni obtiznosti v Katalogu Treku na "Tve" Pohore (k uvedenemu jeste dalsi priklad, obtiznost "Mirne narocne" je stejne u Martinky a prechodu Magistraly a napr. Cesta hrdinov SNPO nebo Rysy a Ostrva jsou vedene jako "Narocne", stejne jako prechod hlavniho hrebene MS Beskyd :roll:). S tim bys fakt mel neco delat, at se nemicha bezna turistika a horolezeni (vim, ze to nehodnotis Ty, ale...).
Kuba Turek píše:Ta nesmyslnost 2+ UIAA a těžší stále teoreticky platí podle návštěvního řádu
Jen technicka: Prakticky plati "Zoznam vyhradenych miest v TANAPu" (nekde tady je na to odkaz) a tam je napsané přímo, ze horolezci smi mimo znacky pouze na turu obtiznosti III a vyssi a jeste musi mit "adekvatnu vystroj umoznujucu uskotocnit horolezecku turu s III a vyssim stupnom obtiaznosti", plus prukazku. Takze zadne II+, ale III a vic. Coz je jedna z mala zmien oproti byvalemu Navstevnimu radu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » úte črc 31, 2018 15:28

Pane nejchytřejší apuko, nevyjadřuj se k věcem, o který víš úplné hovno. Nástup na Granátovou lávku se dá krásně odpozorovat od Slezanu. A pozor, je to choďák. :t:t
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » úte črc 31, 2018 15:38

Tazatel evidentně ví, náč se ptá, tak proč mu neodpovědět dle horolezecké obtížnosti. To, že ty vyžaduješ, aby se horolezectví I. a II. stupně, nenazývalo turistikou je jen tvůj soukromý boj, tak přestaň kopak kolem sebe a dožadovat se své pravdy. Počti si v návštěvním pořadku a ostatní nech dělat co je baví.

Apuko, ty máš evidentě moc smutný život, že buď musíš řesit vybavení svého syna nebo poučovat lidi o návštěvním pořadku, který je všeobecně známy. A pokud ho někdo nezná, což bude minimální procento, je to jen jejich boj.
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod mike » stř srp 1, 2018 0:59

Vim, ze je horko, ale tohle snad neni nutne. Puvodni dotaz byl i na pravidla, a tak se dalo cekat, ze se apuka ozve. Jde jen o diskusi, nema (nastesti) zadnou moznost komukoliv znemoznit delat to, co ho bavi. Nesouhlasim s tim, ze navstevny poriadok je vseobecne znamy, naopak si myslim, ze vetsina lidi ho nastudovany nema a navic se zrejme obcas meni.

apuka píše:Kubo, ... Tebe jsem primo spomenul kvuli nesmyslnemu hodnoceni obtiznosti v Katalogu Treku na "Tve" Pohore

Co ma Kuba spolecneho s Pohorou? Mozna mi neco zasadniho uniklo, ale myslel jsem, ze provozuje jen vlastni outdoorovy bulvar.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř srp 1, 2018 7:15

mike píše:Co ma Kuba spolecneho s Pohorou? Mozna mi neco zasadniho uniklo, ale myslel jsem, ze provozuje jen vlastni outdoorovy bulvar.
:toimonster: :toimonster: :toimonster:
Kubo, omlouvam se Ti. Mne se ten cesky "outdoorovy bulvar" (ale ja to nemyslim nijak hanebne, proste ty weby s touto tematikou) nejak splyva do jednoho pytle, tak jsem Te automaticky spojis s Pohoroou misto HoryDoly...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » stř srp 1, 2018 9:47

Nojono. To je naše chyba, že někomu splýváme s Pohorou. Budeme muset přitvrdit. :toimonster:
Díky za upřesnění, jak je to s tou trojkou. Myslím, že je v tom ovšem poněkud bordel. Návštěvní řád platí nebo neplatí, případně platí ten předchozí, nebo možná už i ten inovovaný a hlavně se už desítky let chystá nový. :axe:
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř srp 1, 2018 12:05

Bordel v tom ma hlavne web Spravy TANAPu (a par podobnych, souvisicich s TANAPem), protoze tvrdosijne ma uvedeny navstevny rad, ktery fakt neplati. Ten platny "Zoznam vyhradenych miest v TANAPu", ktery jej nahrazuje je pomerne slozite vyhledatelny na webu, kdyz neznas presny nazev. Nevim o tom, ze by nekde na jakychkoliv strankach TANAPu byl uvedeny link. Neni tam moc zmen, ale nektere jsou docela necekane, krome uvedeneho ale napriklad i "klasicka" zimna uzavera Slavkovaku (tj. nejenom v case snehove pokryvky, jak tomu bylo predtim, ale celou dobu 1.11- 15.6.
Mimochodem, kdyz navstevnik Tater zajde do nejakeho infocentra a zepta se na to, vetsinou se mu dostane dost zmatecnych odpovedi, protoze zamestnanci nejsou taky dostatecne informovani, dokonce se obcas stane, ze stale netusi, ze Navstevni rad neexistuje... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » stř srp 1, 2018 14:42

Kuba Turek píše:Budeme muset přitvrdit.

Jj, to je presne to, co potrebujete :lol:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod tmnz » čtv srp 2, 2018 8:51

Nakonec to provedeme legální cestou :D. Vybral jsem tedy ten okruh a půjdeme ho ze strany Velké Studené doliny a vyměnil jsem dle rady Apuky a Mika Kriváň za Koprovský štít, z fotek ta cesta vypadá suprově.

Jinak já znám své limity, takže bych si na nějaké lezecké cesty netroufl, i tak je ale super mít různé tipy na těžší cesty. Třeba je jednou budu schopen zvládnout 8) .

Ještě bych se chtěl zeptat na dvě věci:
Jaký web je nejlepší na zjištování různých uzávěrek v Tatrách?
Kde sledujete vývoj počasí před tůrou, já většinou chodím na yr.no, ale třeba znáte pro Tatry nějaké přesnější předpovědi.

Díky všem! :)
tmnz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon črc 30, 2018 15:12

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 2, 2018 9:11

Na aktualni uzaverky mas nejlepsi stranku Horske Zachranni sluzby, hned uvodni strana. Mas tam i ocekavane pocasi podle vysky (samozrejme jen ikonkove, hodne zakladni) a pod tim vystrahy k danemu dni - tam jsou uvedene i uzaverky. Samozrejme, krome "beznych", napr. zimnich uzaverek, ty tam nejsou.
Jen bacha - mas tam vsechno vzdy pouze na aktualni den, takze je to ponekud blbe na planovani dopredu.
Muze se hodit i stranka o podminkach, sice vice v zime nez v lete, ale obcas se v komentari objevi uzitecne upozorneni na nejaky problem. A na zjisteni aktualniho stavu v nekterych castech se taky hodi (taky vice v zime) jejich odkaz na meteostanice HZS, kde mas u vetsiny meteostanic i kameru (klik na ikonu kamery) a grafy nekterych namerenych meteorologickych velicin.
Na vyvoj pocasi je tezke neco radit, protoze kazda stranka je lepsi nekdy a v jistych podminkach, jina zase jindy a v jinych, proste jako vsude. Ale muzes srovnat jeste i meteoblue (a tam maji i multimodel, kde jsou trendy podle ruznych mat. modelu) ale i web SHMU, hlavne Produkty - Meteorologia - Modely Aladin (spise do 3 dnu)/Model ECMWF/System INCA, atd. K tomu ale obcas musis mit nejake zaklady, neni to pro naprosteho amatera bez znalosti.
No a stejne nejvice se musis naucit vnimat vyvoj v miste, kde jsi sam... (Trochu prehnane: synovi vzdy rano rikavam, kdyz studuje na x webech jake je pocasi, kde jsme, ze jemu to trva 10 min, ze zjistil, ze je aktualni pocasi takove a makove /a jeste casto s chybami/, ja jsem se kouknul z okna a vedel presne :lol:).

Edit: Jeste je dobre se nekdy podivat i na stranky TOPRu (polska horska sluzba), oni maji casto presnejsi predpovedi na severni stranu Tater.
Jeste docela dobre (nejenom v Tatrach, jeste vice jinde ve svete) vypada Mountain Forecast.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 2, 2018 9:41

Omlouvam se, ze jeste zareaguje na snusky od time.warp, ale jedna vec je v jeho odpovedi teda opravdu nebezpecna, je to o tom samem, co jsem psal o hodnoceni obtiznosti stezek na Pohore.

Kdyz se nekdo pta na doporuceni na cesty pro skupinu lidi, kde je nekolik pochodilo uz i tezsi useky (rekneme UIAA II), nekdo je v tezsim terenu naprosto zacatecnik, tak kazdy, kdo radi by mel mit alespon elementarni soudnost a odpovednost a neposilat ty lidi do pro ne evidentniho nebezpeci ublizeni na zdravi i smrti. Jednym ze zakladnych pravidel by snad melo byt, ze slozitost tury pro skupinu lidi se musi VZDY odvijet od schopnosti nejslabsiho/nejmene zkuseneho cloveka. Vsechno, co je nad tim, zavani pruserem.

Tak proto "mu neodpovědět dle horolezecké obtížnosti".

Ano, mozna se po/na prvni ture ukaze, ze vsichni jsou bez problemu schopni zvladnout teren, tak se dalsi tura muze udelat na (rozumne!) vyssim levelu. Ale i obycejny chodak (Granatova Lavka) muze byt pro cloveka, ktery v podobnem terenu v zivote nebyl i smrtelne nebezpecna. To neni to same jako (i slozitejsi) chodak nekde v Beskydech nebo Krkonosich. Nekoho tam muzes vzit, az zjistis, ze vsechny ty nastrahy, co tam jsou zvladne - anebo ze to zvladne s pomoci Tveho zabezpeceni (jisteni, lano), coz ale nebyl plan tazatele a nikdo z nas ani netusi, jak je toho schopen. Jedna vec je umet lezt a druha umet zabezpecit nekoho, kdo je na nizsi urovni na nelezeckem useku.

Toto vsechno se uci guidi, horsti pruvodci, atd. - a neni to vubec o horolezeckych schopnostech. A Ti taky v momente, kdyz vidi, ze dotycny to nezvladne ani s jejich pomoci, se otoci nebo jdou jinam (krome par hlavne zapadnych guidu, kteri maji zalozenou zivnost na tom, ze klienta musi vytahnout, kam chce za kazdou cenu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry jak na mapy.cz poznat obtížnost turistivké trasy?

Příspěvekod DavidFM » čtv srp 2, 2018 10:01

Zdravím plánuji výlet do Vysokých Tater nejspíše ze Zakopaného. Trasu si plánuji na mapy.cz Naplánoval jsem si tuto. https://mapy.cz/s/2UpKY Jenže když jsem mapu přepnul do 3D pohledu tak jsem se zděsil jaký je to v 3 průchozím bodu stoupák. Mám pocit že to je trasa hodná zkušeného horolezce s lany a vším tím okolo. Takže můj dotaz zní jak poznat že trasa kterou si na mapách naplánuji je zvládnutelná bez horolezeckého vybavení běžným turistou?
DavidFM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 10, 2014 15:57

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 2, 2018 10:56

Promin, nechci Te nijak strasit, ale cela trasa je na V. Tatry docela jednoducha, az prave na ten vystup do sedla Zawrat a castecne i cesty ze Zawratu na Svinicu a kousek pod. Tam je to VHT teren. Pokud ale nemas moc zkusenosti s Tatrami, dal sis dobre sousto, hlavne co se tyce celkoveho prevyseni :-). Proste o nejsou ceske kopecky. Na druhe strane to neni zadna horolezecka cesta, jen klasicke VHT, nepotrebujes k tomu zadne "lano a vse toho kolem", to by Ti tam dost zavazelo. Jen to nemusi byt jednoduche.

Jinak mozna je lepsi pouzivat na planovani v techto oblastech mapy.hiking.sk misto mapy.cz. Maji lepsi odhad casu, ale zda se mi (nejenom na Tve ceste), ze celkove prevyseni pocitaji obe stranky blbe.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod DavidFM » čtv srp 2, 2018 11:41

Díky za info. Je pravda že s Tatrami zkušenosti nemám. A mé turistické dovednosti se rovnají 10x za rok výšlapu na Lysou Horu https://mapy.cz/s/2Urlh .Ty mapy mapy.hiking.sk jsou fajn a píšou když jsou na trase (reťaze, rebríky, stúpačky, kramle...). To převýšení na mapy.cz je vážně asi dost navýšené.
Je tedy možné že v těch mapách jsou i cesty na kterých je třeba horolezecké vybavení? Nebo je vždy třeba maximálně dobrá fyzička?
DavidFM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 10, 2014 15:57

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 2, 2018 14:23

Pokud na tech mapach (myslim hiking.sk i mapy.cz) vidis znacky, tak to jsou turisticke stezky, tj. zadne horolezecke vybaveni tam nepotrebujes. Jen bacha, neni to jen o fyzicce. Jen priklad: mame v praci vymakaneho mladeho kluka, chodi denne do fitka a posilovny i ruzne sportovat indoor. Ma dobrou kondici, vydrz - absolvoval bez problemu i Spartana. Ale sam rika, ze na Beskydskou sedmicku nepujde ani nahodou, protoze uz kdyz jde na Lysou, za chvili ho to stoupani premuze. Nastesti to o sebe sam vi.
Proste pocitej s tim, ze ve VT budes mit zancne obtiznejsi teren nez na Lysou, prevyseni bude vetsi a casto v nekterych (i delsich) usecich nesrovnatelne strmejsi. Pridej k tomu vyssi nadmorskou vysku (bude se Ti hur dychat a vice odchazet sily), v zabezpecenych usecich (na Tve trase vystup do sedla Zawrat, dale na Svinicu a jeste kus dal smer Kasprov vrch) budes potrebovat jiny pohyb (skaly, vetsi kroky i do stran, obcas pouzit ruce, stezka muze byt po sikme skale a muze klouzat at uz z vlhkosti nebo suti/prachu, obcas dolu pujdes pomaleji nez nahoru, atd., atd.). Navic musis pocitat v lete za dobreho pocasi s velkou pravdepodobnosti bourek z tepla a to uz kolem poledne nebo brzo po nem. Nemusi prijit, ale za normalnich okolnosti v pocasi jako ted prijde. No a planovat bys mel tak, abys v tom case nebyl nekde na hrebenech.
Hlavne neudelej typickou ceskou zacatecnickou chybu: nepocitej trasu v kilometrech, ty nehrajou (skoro) zadnou roli. Ber do uvahu cas, obzvlast ten, ktery je na hikingu. Nejlepe si vyzkousej nekdy kratsi a mirne slozity usek a srovnej svuj cas se znackou, aby sis mohl nastavit vlastni korekci casu a tu pouzivej.
Jo, jako zacatecnikovi bych TI doporucil rozhodne se vyhnout stezce Orlia Pierc (cely hreben od sedla Zawrat smer Kozi Wierch az po Krzyzne), ta je opravdu pro zkusenejsi a mohl by Te velice neprijemne prekvapit (na nekterych mistech se tam nekteri nepripraveni lide doslova po...delaji) ale uz se k tomu pocita i smer ze sedla na Svinicu; navic zrovna obe sestupove/vystupove cesty na/z sedla Zawrat patri mezi nejnarocnejsi a technicky dost slozite a na Lyse na ne pohyb nenatrenujes.
Ja bych na Tvem miste modifikoval Tvou trasu tak, ze bych od Czarnego stawu Gasienicowieho sel na Przelez Karb (slusny vysvyh, ale technicky jednoduchy) a odtud na Svinicke sedlo a Kapruv vrch. Kdybys moc chtel na kopec, tak muzes ze sedla zkusit pridat Svinicu (uz je to narocnejsie, ve skalach a mirne zabezpecene, ale jeste s opatrnosti to da i zacatecnik), zpet do sedla a dal. Svinica je krasny vrchol a jsou tam hezke vyhledy. Nebo misto Svinice zkusit z Karbu na Koscielec a zpet, tam to zabezpecene neni, ale podle mne je to technicky narocnejsi, trochu i velice lehke "lezeni". Vyhled je na Svinicu, hreben Orly stezky a dolinu kdes byl a kde budes ale nemohu posoudit, kdyz jsme tam byli, byl jsem rad, ze vidim na 10 m :-).

Jeste jedno doporuceni: pokud bys mel dva dny, doporucuji jeden den "obetovat" Cervenym vrchum. Stoji za to a na rozdil od Tve cesty je to teren mnohem blizsi Beskydum (az na vrchol Giewontu). Vystup a/nebo sestup bych delal pres Kondracka Przelez s vystupem na Giewont (ale uz jen pri naznaku moznosti bourky odtud utikej pryc, kdyz nekde v okoli udre blesk, bude to tam; uz dost lidi tam zabil!). Tam sice bude moc lidi, ale je to hezke. Cely hreben CV se da zvladnout za jeden den, je to dost narocne hlavne kdyz pere slunce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » čtv srp 2, 2018 15:00

tmnz píše:Vybral jsem tedy ten okruh a půjdeme ho ze strany Velké Studené doliny...

Doporuceni bylo opacne :) Takhle budes Priecne sedlo slezat dolu, nahoru je to lepsi.

tmnz píše:Kde sledujete vývoj počasí před tůrou, já většinou chodím na yr.no, ale třeba znáte pro Tatry nějaké přesnější předpovědi.

yr.no je posledni, na co bych se koukal ;-) SHMU, meteoblue, mozna neco polskeho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » čtv srp 2, 2018 17:32

SHMU, předpověď pro Vys.Tatry

Většinou se trefí. Jednou se dokonce trefili na minutu - sem za pět dvanáct vylezl na Vysokou a ve dvanáct sa to posralo, přičemž v předpovědi měli zrovna napsáno "popoludní ošklivo"
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28312
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod DavidFM » čtv srp 2, 2018 20:22

apuka píše:Pokud na tech mapach (myslim hiking.sk i mapy.cz) vidis znacky, tak to jsou turisticke stezky, tj. zadne horolezecke vybaveni tam nepotrebujes.


Díky za všechny rady. Zawrat úplně vypouštím z hlavy. Tam bych se jen zbytečně trápil. Na hiking.sk dokonce píšou že úsek mezi Svinica a Zawrat je kvůli sesuvu uzavřený.
Půjdu tedy tu trasu jak si ji navrhl ty https://mapy.hiking.sk/?hpid=g1TJd
i když ten čas 9 a půl hodiny vypadá hrůzostrašně. Cerveny Vrch vypadá pěkně ale dva dny po sebe si dávat výšlap no spíše ne a neděli bych si nechal pro Krakow. Když tak bych ho dal zase někdy jindy.
DavidFM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 10, 2014 15:57

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 2, 2018 21:13

Vidis, to jsem si se Svinici ani nevsiml, ale je to spise na TOPRu nez na hikingu. Tam taky pisou, ze byl poniceny jeden z chodniku na Murowaniec a Halu Gasenicowu a nefunguje kuchyn ani toalety na chate Murowaniec, takze si radeji priprav mapu, abys mohl v pripade potreby upravit trasu podle situace.
Jo, 9,5 hod je tam docela dost... Pripadne si vykombinuj neco kratsiho. Normalne se tam taky jezdi na Kasprow Vierch lanovkou, je to sice par penez a hlavne opruz ve fronte u pokladny a naladovani (je dobre tam prijit rano jeste pred otevrenim), ale dost casu a ne uplne zazivneho slapani se usetri.

Jeste muzes udelat trochu orezanou verzi: Na Murowaniec - Czarny staw, tam se jen podivas na pleso, nemusis jej z pulky obejit a pokrracovat dal na Karb - Zeliony Staw - Svinicke sedlo - Kasprow Vierch a odtud po zelene dole. To je jenom 8 hod (a zvladnout se to bez vetsich prestavek da i za trochu min) a (podle hikingu) 1412m prevyseni. V tomto pripade o vyhledy neprijdes (pokud budou, samozrejme) a jediny kratky vice strmy usek je na Karb, kde pisou 45 min, my jsme to ze synem vyleteli za cca 25 min ve stavu, kdy mne bylo dost blbe po predchozim celem dnu (asi 9 hodin) na slunci v Cervenych vrsich a ledva mi to slapalo. Jen jsme se nikde nohlizeli, az nahore. Jinak jsou to takove slusnejsi tatranske stezky, nic moc strmeho - jen neznam zelenou z K. Vrchu.

Pocitej ale opravdu s tim, ze stezky mohou byt kdekoliv v Tatrach ponekud poskozene destem - pruchodne, ale diry a nanosy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » čtv srp 2, 2018 21:18

pavproch píše:Jednou se dokonce trefili na minutu - sem za pět dvanáct vylezl na Vysokou a ve dvanáct sa to posralo, přičemž v předpovědi měli zrovna napsáno "popoludní ošklivo"
Takze nemas pravdu, netrefili... Ve dvanact je to "na poludnie", ne "popoludnie", to je az po dvanacte... :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16590
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko