Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: tatry

Příspěvekod fps » sob zář 3, 2011 18:39

takže se od od 1.listopadu do 15.června nedá chodit po turistických značkách? je někde mapa kde se dá chodit?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: tatry

Příspěvekod vonkreuz » sob zář 3, 2011 18:50

UTFG :wink: "tanap uzávierka" nebo použij vlastní hlavu.... tanap.org => Informácie
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Tatry

Příspěvekod fps » pon zář 12, 2011 20:34

bývá ve vysokých tatrách poslední týden v října už sníh? jde mi o to zda se dá chodit na celodenní tůru do nejvyšších poloh i bez sněžnic nebo maček?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod time.warp » pon zář 12, 2011 20:41

může a nemusí...o minulém týdnu trošku sněhu napadla a cca od 2300 bylo poněkud "ledovo"
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Re: Tatry

Příspěvekod fps » úte zář 13, 2011 5:05

time.warp píše:může a nemusí...o minulém týdnu trošku sněhu napadla a cca od 2300 bylo poněkud "ledovo"

taky jsem to viděl někde na slovenské televizi, bez maček se asi ve vysokých tatrách nedá pohybovat? co je lepší, mít sněžnice nebo mačky? sněžnice mam (TSL 227), ale mačky bych musel dokoupit?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » úte zář 13, 2011 6:51

momentálně to na mačky v Tatrách ještě není
v neděli na Batizáku (2448m) v teniskách
jinak v zimě (když napadne sníh) bych doporučil spíše mačky než sněžnice protože je to tam skoro všude dost dokopce
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod fps » úte zář 13, 2011 19:24

eimles píše:jinak v zimě (když napadne sníh) bych doporučil spíše mačky než sněžnice protože je to tam skoro všude dost dokopce

ale co když napadne hodně sněhu, v mačkách se člověk propadá stejně jako v botách? a v hlubokým sněhu se nedá skoro vůbec chodit, kdežto se sněžnicemi si chodím skoro jako kdyby žádný sníh nebyl, a to i do kopce, otočím hrazdu pod patu, a je to vyřešený, asi bude muset člověk nosit sebou jak sněžnice, tak mačky, a volit jejich nasazení podle povrch? jak bude led, tak mačky, jak hluboký sníh, tak sněžnice, ale tahat oboje je dost na nic, ale zase se bude chodit v pohodě
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2011 19:45

Jeste hur, kdyz se propadnes v mackach, obcas zajede noha do snehu tak blbe, ze je problem ji vytahnout. Protoze prekazeji predni hroty. Uz se mi stalo, ze jsem si vlastni nohu musel vykopavat cepinem ;-)

No jasne, kdyz se da cekat hluboky snih i led, tak oboji. Kdyz cekas jen snih a obcas vyfoukany firn, tak by to dobre sneznice mely zvladnout. Maji hroty a zuby; k nekterym se daji dokoupit i kovove zubate listy.

Jak tak vidim tve dotazy, tak bych rekl, ze by bylo lepsi jet nejdriv do nejakych lehcich terenu a do Tater v zime az se zkusenostma. Treba Mala Fatra je skvela. Podle podminek se mohou hodit jak sneznice, tak macky a takovy vystup na Velky Rozsutec je dostatecne "vysokohorsky". V zime jsou nejvetsi prusvih laviny a ty zatim nejak neresis. Na Fatre se jim da vyhnout kdyz se budes uzkostlive drzet hrebene (zadne zkratky, jinak to muze byt taky o zivot).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » úte zář 13, 2011 20:50

Problém je kdo to má všechno tahat... Mám TSL 438 což jsou sněžnice i do hor. Zkoušel jsem v nich jít cca 60°. Šlo to, ale rozhodně jsem se necítil tak bezpečně jako v mačkách a i to byla větší makačka. Pokud nechceš chodit nějakou extra pohodu ("roviny") tak narazíš jen na led/firn/vyfoukanou skálu. Sněžnice se hodí jen v dolinách, ale jakmile začneš stoupat tak je to zbytečnost /řeč je o pořádných svazích tam se moc sněhu (prašanu) neudrží...
Tatry mačky a na Fatru (hlavně tu Velkou) určitě sněžnice. No vlastně i v Nízkých Tatrách by si je v zimě asi užil
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2011 21:07

Nedelej si prdel, na 60 stupnu potrebujes macky a dva lezecke cepiny. Na sneznicich by to nedal ani Spiderman. Jeste bych ti mozna veril 40, ale spis to bylo neco pres 30, ze? ;-)

V Tatrach mas i doliny, kde muze byt snehu dost. V Alpach jsem zazil podminky, kdy macky byly na nic a v batohu a sneznice sakra chybely. Proste zalezi na situaci, pausalizovat se neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod fps » úte zář 13, 2011 22:17

mike píše:V zime jsou nejvetsi prusvih laviny a ty zatim nejak neresis.

laviny neřeším, protože tam jedu poslední týden v říjnu, a to na laviny nebude ještě dostatek sněhu? ale asi přes den bude sníh tát, a v noci zmrzne? takže to bude chtít asi mačky? budu muset sledovat těsně před odjezdem počasí, a podle toho si vzít mačky, a když bude hodně sněhu tak i sněžnice?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod fps » úte zář 13, 2011 22:23

TooMooX píše:Problém je kdo to má všechno tahat...

přesně tak, ale pak litovat že nemám sněžnice když budu ve vysokých tatrách pět dní se mi taky nechce, protože jak jistě víš tak v hlubokém sněhu se bez sněžnic nedá chodit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod mike » úte zář 13, 2011 22:27

Kdyz je dost snehu na sneznice, je nejspis i na laviny. Na konci rijna by snad jeste byt nemelo, ale uplne vyloucit se to neda. Ted je predcasne to resit, zeptej se par dni pred odjezdem, treba se tu najde nekdo, kdo bude mit aktualni informace o podminkach. Jinak neni spatne se koukat sem.

V hlubokem snehu se sice bez sneznic chodit da, ale je to silena drina. Mnohem vetsi, nez tahat sneznice zbytecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod fps » úte zář 13, 2011 22:34

mike píše:Jinak neni spatne se koukat sem

díky, skvělé stránky
mike píše:V hlubokem snehu se sice bez sneznic chodit da, ale je to silena drina. Mnohem vetsi, nez tahat sneznice zbytecne.

dobrý postřeh
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » sob zář 17, 2011 20:07

Jse té zimy už asi brzy dočkáme. :( Takhle mi teď omrzl můj "stan" /Starý Smokovec 1025m.n.m/ http://tatry43.xf.cz/autopjp.jpg
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » ned zář 18, 2011 6:53

bys mohl napsat když tam v tom říjnu pojedeš co (jáké trasy) chceš chodit, pak bysme ti možná lépe poradili
ve hlubokém (po pás) sněhu je blbé chodit ve všem (mačky, sněžnice) tu jsou možná lepší skialpy

v říjnu se může stát že bude inverze, takže v popradu sníh a nahoře na tričko
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » ned zář 18, 2011 7:20

chlopi, kura, tatry nejsou hij-maj-laj.... v říjenci (októbri) není standartem sníh - ani v popradě ani na Lomničáku....vyjímky sou samozřejmě možné, ale normální je tak maximálně námraza nebo zbytečky sněhu po prvních zážijových sněženích někde v severních žlabech....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod fps » ned zář 18, 2011 9:26

eimles píše:bys mohl napsat když tam v tom říjnu pojedeš co (jáké trasy) chceš chodit, pak bysme ti možná lépe poradili

jestli to bylo na mě? tak na tury budu mít pět celých dnů, a budu chodit všude co je v dosahu Zamkovského chaty http://www.zamka.sk/, kde budu nocovat, pro mě není problém nachodit denně 40 až 50 km v českých horách za den, v Tatrách jsou větší převýšení a těší trasy, takže ty vzdálenosti budou samo nižší
eimles píše:ve hlubokém (po pás) sněhu je blbé chodit ve všem (mačky, sněžnice) tu jsou možná lepší skialpy

podle mě to je nádherný zážitek chodit se sněžnicemi ve hlubokém sněhu, všude ticho nikde nikdo, to na lyžích nikdy nemůžeš zažít, protože se pohybuješ většinou po lyžařských trasách, s lyžemi se zdaleka nedostaneš všude tam co se sněžnicemi, v českých horách nachodím ve sněžnicích za celí den od 30 do 40 km
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod fps » ned zář 18, 2011 9:28

TooMooX píše:Jse té zimy už asi brzy dočkáme.

to je dobře, aspoň bude v Tatrách méně lidí?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod fps » ned zář 18, 2011 9:37

pavproch píše:chlopi, kura, tatry nejsou hij-maj-laj.... v říjenci (októbri) není standartem sníh - ani v popradě ani na Lomničáku....vyjímky sou samozřejmě možné, ale normální je tak maximálně námraza nebo zbytečky sněhu po prvních zážijových sněženích někde v severních žlabech....

niky jsem ve vysokých Tatrách nebyl, tak proto sem píši ty dotazy, abych byl připraven na všechno, a abych pak nebyl překvapen že nikam nemůžu jít když nemám sněžnice nebo mačky, takže bez sněžnic nebo maček by neměl být problém v říjnu (októbri) chodit všude po vysokých Tatrách na tůry?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » ned zář 18, 2011 9:43

Tam moc lidí není ani teď... Tedy díky tomu že turisté defakto nikam nesměji. Já jsem jediný kdo toto omezení včetně zimní uzávěry schvaluje :P
Vyražím brzy ráno. To potkám jen horolezce a opravdové turisty a večer jsem stejně KO takže ten kousek šourání se po chodníku v davu mi nevadí 8)

40km bych tedy v Tatrách nikdy neušel (možná okolo Tater) Zase okolo 20km má většina túr s výchozím/cílovým bodem z parkoviště (Smokovec - Ľadový štít http://tatry44.xf.cz/data.jpg

Sněžnice nech doma. Čeho se spíše dočkáš je jarní/podzimní počasí = na vrcholcích nějaký sníh. Dole tekoucí voda co v noci pěkně vymrzne a turistické chodníky jsou jedna velká klouzačka. Zase na mačky to není spíš tak na nesmeky :wink:

KDYŽ NENAPÍŠEŠ KAM SE KONKRETNĚ CHYSTAŠ TAK TI NIKDO MOC NEPORADI. Je rozdíl v tom chodit po magistrale a nebo lozit nějaké vrcholy.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod karitapepe » ned zář 18, 2011 9:58

taky jedu v říjnu na týden( 4.10 až 11.10.) do Vysokých,mačky a sněžnice nemám a ani bych je nebral.Určitě vezmu tyčky,nesmeky a návleky.Budu chodit po značených chodnících, a doufám,že tam sníh nebude.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » pon zář 19, 2011 7:55

fps píše:... to na lyžích nikdy nemůžeš zažít, protože se pohybuješ většinou po lyžařských trasách, s lyžemi se zdaleka nedostaneš všude tam co se sněžnicemi...
máš nějaké zkušenosti se skialpama? asi ne co?
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon zář 19, 2011 10:21

@eimles: :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod fps » ned říj 2, 2011 20:35

Mam dotaz k pitné vodě ve Vysokých Tatrách, budu bidle na Zamkovského chatě http://www.zamka.sk/index.php, a od tamtud budu vyrážet na denní tůry, a jelikož na Zamkovského chatě není pitná voda, tak by mě docela zajímalo zda je někde v okolí studánka s pitnou vodou? kupovat denně 1,5l minerálky na chatě by byla asi velká pálka? jak vy řešíte pitnou vodu ve Vysokých Tatrách?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » ned říj 2, 2011 20:36

sanosil DDW
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod eimles » pon říj 3, 2011 8:33

fps píše: ...jak vy řešíte pitnou vodu ve Vysokých Tatrách?


pijeme pivo
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Tatry

Příspěvekod Vladan » pon říj 3, 2011 8:49

@fps Kazdou tatranskou dolinou se vali potok. Za ty roky piti teto vody nebyl nikdy problem. Dokonce me ani nenapadlo uvazovat nad tim jestli neni zavadna.
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Re: Tatry

Příspěvekod chufu » pon říj 3, 2011 8:50

Pijeme vodu z potoků a ples a žádné následky nejsou. Akorát mi začíná něco vyrůstat na zádech :((
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Tatry

Příspěvekod fps » pon říj 3, 2011 15:36

pavproch píše:sanosil DDW

všem díky za rady, ale hlavně za tip na sanosil DDW, to je jasná volba
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko