Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod fps » čtv říj 6, 2011 11:19

Dokážete někdo odhadnou za jak dlouho se dá ujít trasa ze Starého Smokovce po modré na Slavkovský štít, a ze Slavkovského štítu k Zamkovského chatě, a zkratkou pod Slavkovskou vyhlídkou na Hrebienok podel lyžařského vleku, dá se to zvládnou za den? je to sice jenom 16 km ale převýšení je 1400 m, v českých horách bych to ušel za 4 až 5 h, ale ve Vysokých Tarách?
Přílohy
2.jpg
2.jpg (25.24 KiB) Zobrazeno 6624 krát
1.jpg
1.jpg (117.68 KiB) Zobrazeno 6624 krát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod kaarkull » čtv říj 6, 2011 11:49

~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Tatry

Příspěvekod chufu » čtv říj 6, 2011 11:53

Za den to zvládneš. Ale chce to nevyspávat a vyrazit tak v 7:00
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Tatry

Příspěvekod zonn » čtv říj 6, 2011 11:56

Dle průvodce ze Smokovce na Slavkovský štít po modré a zpět 9-10 hodin.....
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Tatry

Příspěvekod petrdv » čtv říj 6, 2011 12:45

Ahoj.
už jsem kdesi uváděl, jak vypočítat čas tůry v horách. Mě to velmi dobře vychází, včetně potřebných odpočinků, foto,...
Tůra má dvě složky - délku a výšku, a takyvýstup a sestup.
Nejprve výstup: počítej 5 km za hod., tj. cca1,5 hod.
převýšení 400 m za hod., t.j. 3,5 hod.
Nyní menší složku vydělíš dvěma, a přičteš k větší, tedy 3,5+ 0,75. Na Slavkovským tedy budeš asi za 4-4,5 hod od začátku tůry.
Nyní sestup: délka 8 km, tj. cca 1,5-2 hod. (máš v profilu trasy i nějké stoupání, tak radši vyšší údaj).
převýšení do cca 1300 m.n.m.--t.j. sestup 1100výškových metrů. Při sestupu počítej 800 m za hod., tedy asi 1,5 hod.
Opět vyděl menší složku dvěma: zde to je výškový údaj: 1,5/2 ´= 0,75 hod. A sečti: 0,75+ 2= cca 3 hod.
Zkrátka a dobře, v případě rezervy by jsi to měl do 8 hodin v pohodě zvládnout, včetně sem tam posezení, odpočinků. Záleží ale na Tvé zdatnosti. Pokud je vás ale skupina, počítej časy delší.
Přeju zdar a dej vědět, jak Ti to vyšlo.
Jak lsem již uvedl, mně to vychází perfektne na delší (celodenní) tůry. Na kratších jsem většinou rychlejší.
Jo a taky počasí může dost ovlivnit dobu výstupu, na to nezapomínej!!!
Osobně bych doporučoval budíček v 6 a na tůru vyrazit v 7 hod. Na vrcholu budeš kolem 11 hod, to se akorát mění počasí, tak třeba budeš mít i štěstí na nějaké výhledy :)
petrdv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 17, 2011 20:15
Bydliště: Vysočina

Re: Tatry

Příspěvekod chufu » čtv říj 6, 2011 12:57

Neblázni. Stačí se podívat do mapy na časový údaj. A ten je v případě V. Tater s časovou rezervou. Většina lze ujít mnohem rychleji (normální chůzí). V Česku netřeba řešit: km 10-15min.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Tatry

Příspěvekod chufu » čtv říj 6, 2011 13:00

petrdv píše:Zkrátka a dobře, v případě rezervy by jsi to měl do 8 hodin v pohodě zvládnout, včetně sem tam posezení, odpočinků.


Tímhle si nejsem zrovna jistý.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » čtv říj 6, 2011 13:21

9:40 dle mapy http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/#pos=49.16394P20.20587P15 To by měl průměrný turista zvládnout.Po 5hod do kopce to pak bude pořád jen dolů. Z Hrebienku na Zamkovského je to už malé převýšení. Jak rychle to zvládneš to záleží na tobě. I kdyby jsi to šel extra pomalu tak max 11h. To jse ještě dá i teď zvládnout za světla.

Můj poslední výlet (Pyšňak-Lomničák) měl 21km/2500 m převýšení a svou pomalou chůzi jsem to ušel za 13 hod. To nebylo stále po turistickém chodníku jako na Slavkáč.
http://tatry45.xf.cz/data2.JPG
http://tatry45.xf.cz/map2.jpg
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » čtv říj 6, 2011 13:51

@toomoox: 2500m pozitivního převýšení????

smokovec-pyšný přes malou studenou = max 1600 m
pyšný-lomničák po hřebenu = maximálně 200 m převýšení
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » čtv říj 6, 2011 13:59

Taky mi to přišlo hodně :D Bral jsem ten údaj Celkové stoupání... Vygenerované z GPX na http://utrack.crempa.net/
Dle GPX vraženého do mapy cykloserveru je to
Celková délka: 20.203 km
Nastoupaných m. cca: 1980 (zpět 1980)

:( všude píšou taky něco jiného
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod petrdv » čtv říj 6, 2011 14:29

Taky se mi to stoupání 2500 m nezdá.
Kde bys na hřebenu Pyšný-Lomnický nabral cca 850 m stoupání ???
Realně bych to odhadoval na těch 1900-2000 m, ale nemám před sebou dobrou mapu.
petrdv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 17, 2011 20:15
Bydliště: Vysočina

Re: Tatry

Příspěvekod petrdv » čtv říj 6, 2011 18:21

mimo jiné Tatry nejsou v Česku.
Tatry nejsou jako Krkonoše :)
petrdv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 17, 2011 20:15
Bydliště: Vysočina

Re: Tatry

Příspěvekod fps » pát říj 7, 2011 13:40

všem moc díky, jenom pro doplnění, fyzičku bych řekl že nemam špatnou, čtrnáct let třikrát týdně posilovna, cvičení celého těla, od základky skoro každý týden tramping, a v současnosti každý víkend 40 až 50 km turistika po českých horách, přijedu vlakem do Starého Smokovce v 9:56h, budu mít asi desetikiloví bágl, budu se samo řídit podle počasí, když bude dobré počasí, tak půjdu až tam kam dorazím, ale abych stačil dojít do Zamkovského chaty před setměním, i když od Hrebiemku by se asi dalo jít i s čelovkou, to už asi není tak těžký terén? podle http://hiking.sk/hk/li/sluzby-hikeplanner.html zhrnutie trasy: 16.4 km, hore 1770 m, dole 1315 m, doba 7:46h
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » pát říj 7, 2011 13:58

:D Tak to si nejspíš užiješ prvního sněhu... http://www.shmu.sk/sk/?page=1163 10 čísel a i přes den pod nulou (Skalnaté pleso) Horší ta 80% oblačnost :( To už raději ať je opravdová zima a ty nádherný inverze plné *
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2011 17:16

TooMooX píše:Taky mi to přišlo hodně :D Bral jsem ten údaj Celkové stoupání... Vygenerované z GPX na http://utrack.crempa.net/
Dle GPX vraženého do mapy cykloserveru je to
Celková délka: 20.203 km
Nastoupaných m. cca: 1980 (zpět 1980)

:( všude píšou taky něco jiného

Jestli nemas GPS s barometrickym vyskomerem, tak dostanes takovehle nemyslna hausnumera. U GPS totiz vyska lita nahoru a dolu a chyba se kumuluje. Da se castecne eliminovat vyhlazovanim, coz uTrack nejspis neumi. Zkus misto toho TrekView a nechej nastaveno prumerovani na 120 sekund. Porad to neni uplne presne, ale vysledek je mnohem bliz realite.

Pro predstavu jsem se kouknul na jeden svuj log:
uTrack: celkove stoupani 5198m ( :shock:)
TrekView/120 sec: 1698m
Suunto X6 s barometrickym vyskomerem: 952m

Spravne je samozrejme ten posledni udaj. Vybral jsem schvalne trochu extremni pripad z Ceskosaskeho Svycarska, kde ma GPS v roklich spatny signal (ale porad dost dobry, aby udrzela horizontalni polohu) a vyska lita vic, nez obvykle. Ve volnem terenu jsou odchylky mensi, ale nevyhlazena GPS je porad uplne mimo. Priklad ve stejnem poradi: 2765/1222/1105. Takze na cisla z uTracku zapomen. 2500m prevyseni je uz fakt poradna tura, ze ktere by ses vzpamatovaval aspon tyden. Navic v Tatrach se snad ani neda za den udelat, na to jsou moc male.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » pát říj 7, 2011 17:48

Nj to bude ono :(( Já měl za to že výšku to dopočítává až podle pozice na mapovém podkladu. Teď koukám, že se to loguje přímo do GPX záznamu <ele>1027.0</ele> V mapách cykloserver.cz jsou ty data asi vyhlazená, že se blíží realitě.
Pro mě nejsou tyhle data podstatné. Spokojím se nadále i s řešením - levný Samsung xcover 271 + Trekkbudy Za málo peněz hóóódně muziky =D> :D
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2011 18:00

Tak, jde to ze zaznamu (z mapy by to slo leda z vektorove). Zalezi na tom, k cemu ti ty logy jsou. Pro mne je v horach nastoupana vyska nejpodstatnejsi udaj, vzdalenost nema moc smysl. Nejpodstatnejsi i z hlediska planovani, protoze casem dokazes docela dobre odhladnout, kolik dokazes stoupat podle typu terenu a zateze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: tatry

Příspěvekod Kuba Turek » pát říj 7, 2011 18:16

chufu píše:Nejméně lidí by mělo být logicky mimosezónu. Tudíž teď, a proto dnes jedu :D Jinak, jak řekl TooMoox, nejlepší je vyrazit nejpozději v 7:OO ráno. Někteří to ovšem zvládnou i po :drinkers:


Já to teda mám obráceně. Vyjdu třeba v 9 nebo 10 h, škrábu se po skalách do odpoledne a k večeru už v dolinách není ani noha. Nejmíň lidí je v noci, když prší. To ale potřebuju s sebou baterku, silnou vůli a odhazuji strach oed medvědy. Co bych ale nedal za pohled na západ slunce z nějakého štítu :-)
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » pát říj 7, 2011 18:17

No pro mě má význam jen navigování podle bodu. Škoda že jsem nestihl v létě zlogovat více výstupu :( Bo v zimě jsem nahranej... Žádné náznaky chodníku, žádní mužíci. No třeba zbude alespoň čas na ty sněžnice a ťapkání se po Nizkých Tatrách/Velké Fatře
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: tatry

Příspěvekod TooMooX » pát říj 7, 2011 18:22

Kuba Turek píše:škrábu se po skalách do odpoledne a k večeru už v dolinách není ani noha. Nejmíň lidí je v noci, když prší. To ale potřebuju s sebou baterku, silnou vůli a odhazuji strach oed medvědy. Co bych ale nedal za pohled na západ slunce z nějakého štítu :-)


Toho si užijeme víc než dost v "zimě" Jinak máš pravdu adrenalin jak kráva (pro nás nepřipravené/nováčky/nevybavené) být za zapadajícího slunce teprve na vrcholku a k autu 5 hodin v pěkné kose :P http://tatry10.xf.cz/index_3.html
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2011 18:51

Si casem zvyknes ;-) Chce to dobrou celovku, nahradni baterky a jsi v pohode. Sestupy za tmy maji sve kouzlo (i kdyz vetsinou kouzlo nechteneho :twisted:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » pát říj 7, 2011 19:14

Jako třeba tuhle ? http://is.gd/rgb94Q :D :P Svítí fakt nekompromisně za ty prachy. Horší je dílenské zpracování...

Nějaké zkušenosti už mám.. i když většinou raději startuji za tmy a sleduji svítání. V zimě je to stejně i praktické kvůli ranním přechodu dolin po firnu. Já jsem si jen vzpoměl na mé začátky. Dobývání Západních Tater... SOLO/bez lana/cepínu/maček/slušnějšího oblečení/GPSky-aniž bych znal terén/zkušenosti s VHT... Jsem to prostě z časových důvodu říznul dolu do Jamnické doliny. Se štěstím se nezabil na skálách nebo neutrhl větší lavinu. Dole za zakřičel bolestí nad omrzlýma rukama, které nahrazovali cepín. Probil se kilákem husté kleče boříc se navíc sněhem. Všude plné stop i medvědích !!! Potom celou Jamnickou dolinou až do Pribyliny, Esperanto při nějakých -20°C U auta 5 minut rozepínal zip bundy abych vytáhl klíče a dalších 5 minut se trefoval do zámku :D Jak se říká co tě nezabije to tě posílí :P
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pát říj 7, 2011 19:23

@toomoox: tak to ma byť.... :mrgreen:

tuhle fázi si musíme přežít fšici.... to sťastnější z nás to i přežijou.... :mrgreen:

btw, chlope, začínáš se mi líbit, takže zpětně se omlouvám za mé prvotní silně odmítavé reakce vůči tvé osobě a tvým aktivitám.... :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2011 19:28

@TooMooX: jj, stesti zacatecnika, to znam :twisted: Jak pise pp, tim si musi projit kazdy (magor :twisted:).

Celovka je asi fuk, jen musi dobre svitit a hlavne byt spolehliva. Ja si v pohode vystacim s Fenixem HL20, jen se doma nesmi zapomenout nahradni baterka #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pát říj 7, 2011 19:31

jo, to se mi u tikky stát nemůže, že by došla baterka.... za asi 10let nabo jak ji mám dlůho sem tam minulý týden strkal myslím čtvrté baterky.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2011 19:37

Jasne, a jak postupne slabne, tak ses adaptoval na nocni videni, to uz jsme tu resili :twisted: Kdybych chtel takove placebo sviceni, tak si Fenixe prepnu na nejmensi vykon a pak mi taky na jednu baterku vydrzi roky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod TooMooX » pát říj 7, 2011 19:39

pavproch píše:takže zpětně se omlouvám za mé prvotní silně odmítavé reakce vůči tvé osobě a tvým aktivitám.... :prayer:


Já jsem jen rád, že jste mě usměrnili s mojim "horolezectvím" =D> Donutili mě pročíst nějaké ty metodiky.Není to tak jednoduché jak to vypadá... Kdoví jestli by při mě opět stálo štěstí.
Teď už mám z horolezectví respekt a lano jen jako záchranu :wink:

MIKE:
Svíti fakt festovně a vydrží asi déle než Já jít v noci :P Co se týče spolehlivosti tak tím bych si při té ceně jistej už nebyl. Tak nosím v batohu ještě "tužku" http://is.gd/M8I3gU ta není svítivostí na tom o moc hůře...
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2011 20:00

TooMooX píše:Kdoví jestli by při mě opět stálo štěstí.

Fajn ze si to uvedomujes. Nestalo a budes ho potrebovat v jinych, obtiznejsich situacich. Tohle uz je trochu esoterie, ale mam zato, ze stesti neni nevycerpatelne, neni dobre jim plytvat a uz vubec se na nej nesmis spolehat. Kdyz se budes chovat rozumne a s respektem k horam, budes ho mit, az ho zas jednou budes necekane potrebovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49409
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod fps » ned říj 9, 2011 10:56

Vyrážím 22.10. na pět dní, tak jak to vidíte s tou nutnosti mít mačky? budu chodit z 90% po turistických chodnících, jsou k tomu potřeba mačky?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Tatry

Příspěvekod vonkreuz » ned říj 9, 2011 11:07

Teď, skoro 14dní předem, je těžko dělat nějaké závěry a doporučení.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko