Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » sob črc 3, 2021 22:28

Jo, cesta na Vychodnou Vysokou je z Polskeho hrebena v podstate jednoduchy chodak, taky si na nej tak spominam. Ale jdes tam celkem casto "po hrane" hrebene k jizni strane a ten svah je docela strmy. Jsem si to, pro jistotu, "overil" u manzelky, ktera ten samy den tam sla prechod ze Zbojnicky a nahoru na vrchol. Ona sice nema strach z vysek, ale syn jej mel jeste donedavna celkem velky, takze jsme si tyto veci naucili vsimat.
A taky vim dobre, ze pokud dojde u nekoho trocha k panice z te vysky, tak potom muze byt i obycejna bezproblemova cesta dolu (i takova jako zpod Polskeho hrebene) pro dotycneho hodne velkym utrpenim :evil:.

Proto to upozorneni, nerad bych nekoho poslal nekam, kde bude mit problemy. Co je dobre je, ze pokud se pujde od Sliezskeho domu, tak pekne videt zdola celou cestu na Polsky hreben a ilidi na tech horsich usecich cesty na vrchol, takze se clovek muze rozhodnout, jestli ze sedla pujde dal, resp muze zkusit a uvidi. A i v sedle je pekne, jsou tam hezke vyhledy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod tejklator » pon srp 2, 2021 8:26

Dobrý den. Za jak dlouho se dá zvládnout tato trasa po tatr.magistrále? Nejsem 60kg atlet :-) ale dálky nachozené máme. A dále, jestli je nutné na Lanovku na Skalnaté pleso se objednávat nějak předem,nebo jestli stačí vystát frontu :-) Děkuji
tejklator
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 2, 2021 8:08

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod apuka » pon srp 2, 2021 8:49

Na lanovku na Skalnate Pleso si klidne koupis listek po vystati fronty (pres internet smer dolu nekoupis, smer nahoru jo).

Ta trasa se pro "prumerneho turistu" da zvladnout za cca 10 hodin. Ale pokud mas zkusenosti jen s dalkovymi pochody v CR, tak nepocitej s tim, ze to bude stejne. Mas na ni skoro 2km prevyseni, je to v skalnatem terenu (chodnik "vselijaky", ne tezky, ale mnohdy celkem neprijemny), musis taky pocitat s hromadou lidi (ne vzdy a vsude se da jednoduse predchazet), atd. Pokud bude celou cestou prazit slunce, tak je ta cesta docela masakr, spise se vsak da predpokladat, ze nekdy na poledne Te chytne bourka, coz tam taky neni nic moc. No a kdybys chtel jit dolu ze Skalnateho lanovkou, tak musis stihat posledni jizdu, tj. 17:10 ze Skalnateho Plesa, coz znamena vyrazit ze Strbskeho jeste pred sedmou rano a to jeste pujde do konce srpna, pozdeji to zacne byt v rozporu s nahradou "Navstevniho radu TANAPu".
Takze zvazit si sve schopnosti musis sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod tejklator » pon srp 2, 2021 10:04

Děkuji za info. Neznám Tatry,říkal jsem si,že když přelezu za 4 dny po hřebenech Krkonoše ,že po tatr.magistrale to bude tak nějak stejné,když nepolezu někam vysoko. Tak uvidím na místě. Ale díky....
tejklator
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 2, 2021 8:08

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod apuka » pon srp 2, 2021 14:56

Abys to nebral tak, ze Te od toho chci odradit...

To melo byt jen upozorneni, ze je to jiny teren, jine podminky nez na nasich kopeckach. Ja jsem to pochopil, ze bys to chtel dat za jeden den - a to je celkem zahul, tech 2000 m prevyseni nahoru je docela znicujici pro toho, kdo na to neni zvykly. Pravda, smerem dolu mas "jen" skoro 1500, coz je prece jen lepsi. Vezmi vsak prevyseni pri prechodu hrebene Krkonos, dej to dokopy s poctem kilometru a vyjde Ti, ze se to moc neda srovnavat. Hlavne kdyz jsi to tam sel 4 dny. Ono se totiz v Tatrach (a vubec ve vysokohorskem terenu kdekoliv) se nemuzou pocitat proslapane kilometry jako zaklad. Urcite tam nepujdes stejnou rychlosti (na km) jako v Krkonosich. Pujdes sice po magistrale, tj. nejlepe upravenych stezkach, ale obcas je ta stezka fakt neprijemna - skalky, sut, kosodrevina, koreny, ....
No a dalsi vec, co (nejenom) Cesi, co prichazeji prvnikrat do vetsich hor podcenuji, je vliv vysky. Kdyz pricestujes odnekud z 200 m nad morem, vylozis si veci a hned prvni den vyslapes do 2000m, tak je to nekdy docela zahul, najednou "nemas co dychat". Hlavne kdyby se Ti povedlo jeste prijit z oblasti vysokeho tlaku do tlakove nize. Krome moznych zdravotnich rizik (ale ty jsou prece jen tady jeste vzacnejsi) se to muze projevit zvysenou unavou a namahavosti.

Ja osobne bych asi nejdrive udelal alespon jeden "akimatizacni" vylet nekde a prespal bych tam, klidne i v podhuri a az potom sel na magistralu. Na druhe strane ale pokud bys chtel zazit neco lepsiho z V. Tater nez hromady lidi ze St. plesa na Popradske, na Sliezskem domu a hlavne na Hrebienku a Skalnatem plese, tak by sis mel naplanovat trocha jinou trasu. Jo, magistrala je taky hezka, ale neni to uplne ono. Vyhledy budes mit spise na Nizke Tatry, snad krome Popradskeho plesa a na Lomnicak. Potrebovalo to zajet nekde "dovnitr", k nektere chate nebo doliny. Jinak to budes mit, jako kdybys presel Krkonose nekde uprostred svahu pod hlavnym hrebenem - urcite pekne, ale prijdes o to nejhezci.

Kdybys opravdu chtel videt neco hezkeho, ale stale bez tezsich technickych mist, tak bych spise radil prechod Z Tatranske Javoriny do Tartanskej Lesnej pres Sedielko (jen si musis davat bacha pri sestupu ze Sedielka v suti) nebo z Lysej Polany pres Polsky hreben na Sliezsky dom a potom dole nekterou cestou (Tady akurat jdes na zacatku par km po lesni ceste, z Polskeho hrebene jeste muzes vyslapat na Vychodnu Vysoku, krasny vyhlidkovy vrchol. U techto prechodu hlavne v prvni pulce budes mit mnohem mene lidi a nezvykle ale krasne pohledy na stity a doliny. Dalsi pekny prechod je z Troch Studniciek pres Koprovou dolinu az na Vysne Koprovske sedlo (pripadne odtud na Koprovsky stit, taky moc hezke vyhledy) a dole do Strbskeho plesa. Taky tam budes mit min lidi, teda az na usek, jak se pripojuje cesta od Rysu az na Strbske pleso.
U prvnich dvou prechodu nemas problem se ani dopravit na vychozi bod, jezdi tam autobus uz zavcasu rano, s Troma studnickami to je horsi, tam se nejspise dostanes jen autem, stopem nebo taxikem. Nebo si muzes jit opacne a prodlouzit az zpet na Strbske Pleso, jenze to mas 10 km a 3 hod navic. A jeste v podvecer v lese, kde se vyskytuje docela dost medvedu, neni to uplne prijemny pocit :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod mike » pon srp 2, 2021 15:50

Jsem si rikal, ze jsem chtel neco sloucit... pozdeji to udelam, tohle je spis do obecneho vlakna o Tatrach.

@apuka: zas mas strasici den? :twisted: Do 2000 m se nikdo aklimatizovat nepotrebuje. I letadle ti snizi tlak na 2400 m a lidi to nepoznaji. No a tahle trasa je fakt na den, ale asi bych radej lezl Priecne sedlo se zavazanyma ocima, nez jit tohle.

@tejklator: tuhle trasu fakt nedoporucuju, nic otravnejsiho snad v Tatrach nenajdes. Magistrala je opruz, je to jako jit po blbe vydlazdene ceste a navic nic moc nevidet. Leda ze by ses chtel odradit od Tater a vyssich hor vubec. Popravde, nevzpominam si, ze bych nekde narazil na neco horsiho a to jsem po magistrale chodil jen relativne kratke useky, abych se dostal na zacatek nejake lepsi trasy. Treba z Hrebientu na Sliezsky dom, ze Skalnateho sedla na zacatek cesty k Teryho chate apod.

To pekne na Tatrach jsou doliny, sedla, vrcholy a prechody pres hreben. Tedy cesty vedouci prevazne kolmo na tvou zamyslenou trasu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod apuka » pon srp 2, 2021 16:46

mike píše:Do 2000 m se nikdo aklimatizovat nepotrebuje.
To vysvetli napr. nekterym biatlonistum/-tkam, co se stezovali, ze Anterselva je prilis vysoko a nemohou tam poradne dychat :wink:

Ted vazne: uz jsem se mnohokrat setkal s idma z Cech a Madarska, kteri pres noc prijeli autem nebo vlakem, brzo rano vystoupili v Poprade, odvezli se do Tater a hned se chopili vybehnout na Krivan/Rysy, ale i Terynu nebo Zbojnicku/Velkou Svistovku/... a uz daleko pred svym nejvyssim bodem ledva dychali, tahali se jako duchodci po sedmdesatce. A to zdravi silni lidi s dobrou kondickou. A duvodem bylo u vsech, ze podcenili vysku a aklimatizaci i ve VT. Nezapomen, Ty i ja jsme ted zvykli chodit kazdy rok do 3000+ (teda pokud to jde) a pobyvat tam delsi dobu, vime, co to s nama udela. Navic pochazis z Valasska, tj. prece jen par set metru vyse nez nekdo v OV, Brne a pod. Ale kdyz nekdo v zivote nebyl vyse nez na Snezce (pokud vubec) a najednou se dostane za nejakych 10-12, nekdy i min hodin (a to realne vetsi cast toho prevyseni udela za 3-3,5 hod.) o skoro 2000 m vyse, to je teda celkem velky rozdil v obsahu kysliku a mnoho lidi to pociti fakt neprijemne.

Ja pochazim z Jizniho Slovenska ze 113 m nad morem a vim, jak vypadali spoluzaci (a castecne i ja), kdyz jsme byli skolnim vyletu v Tatrach a hned prvni den jsem se vyvezli lanovkou na Skalnate pleso, a to je jenom 1600 metru... Stejne tak, jak jsem tu vysku prvni den vzdy citil, kdyz jsem se z domu vybral do Tater a to jeste jen na chaty. Stejne tak jsem zde popisoval, jak dopadla holka odnekud od Zlina, co prijeli z prehrateho slunecneho Zlina uprostred tlakove vyse za par hodin autem do Tater schovaneho do mimoradne silne tlakove nize, kdyz se vybrala na Terynu nebo Zbojnicku (to uz si nepamatuji) - ze ji z te zmeny tlaku pri sestupu sama od sebe (bez narazu, bez smrkani, nebo jine namahy) z niceho nic praskla cevka a krvacela z nosa asi hodinu a pul tak silne, ze vypadalo, ze za kratku dobu vykrvaci. Pred Zamkou uz chteli zavolat HZS, jen si rikali, ze zkusi dojit na Zamku, prece jen je tam ohlasovna. Nastesti bylo to uprostred zimy a tak je napadlo zkusit ji dat na zatylek i nad nos hodne vymrzly snih a ten za par minut krvaceni zastavil. Toto je jeden z moznych, i kdyz mene castych projevu vyskove nemoci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod mike » pon srp 2, 2021 18:47

apuka píše:pres noc prijeli autem nebo vlakem, brzo rano vystoupili v Poprade, odvezli se do Tater a hned se chopili vybehnout na Krivan/Rysy, ale i Terynu nebo Zbojnicku/Velkou Svistovku/... a uz daleko pred svym nejvyssim bodem ledva dychali, tahali se jako duchodci po sedmdesatce.

Tohle je problem, ne vyska. Kdyz je clovek nevyspaly, tak ho samozrejme vystup zrusi. Mam to mnohokrat vyzkousene, kvuli svemu casovemu pasmu a balim pres noc, spim par hodin, pokud vubec a jdu vlak nebo letadlo. Cestou se snazim spat, ale neni to nic moc. Na misto dorazim odpoledne a driv jsem mival ve zvyku jeste par hodin slapat, nekam vylezt a tam prespat. Tak 800 - 1000 hm, nic moc, ale stalo to za houby. Pak jsem radeji zacal prespavat nekde dole, hotel, penzion a druhy den to vypadalo uplne jinak. Nezapomenu, jak jsem jednou dorazil na podzim k veceru pod Karnske Alpy, tma, zima, ubytovani se tezko hledalo, byl jsem uplne vyrizeny. Spal jsem 12 hodin jak zabity, po snidani vzal 15+ kilovy batoh a naprosto v pohode vyslapal 4 hodiny non-stop az na italske hranice. Sedlo ma okolo 2500 m. Takhle kdyby mi to slapalo vzdycky... proste jsem se na to skvele vyspal.

apuka píše:Toto je jeden z moznych, i kdyz mene castych projevu vyskove nemoci.

Si vzpominam na jednoho spoluzaka na zakladce. Ten zrejme mel vyskovou nemoc kazdou chvili. Ve 400 m nad morem :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod apuka » úte srp 3, 2021 10:09

mike píše:Si vzpominam na jednoho spoluzaka na zakladce. Ten zrejme mel vyskovou nemoc kazdou chvili. Ve 400 m nad morem
Aha, pan je vysoce znaly odbornik na projevy vyskove nemoci :rolleyes: :twisted:.
Jeden nejmenovany moderator vyhlasuje, ze jeden nejmenovany clovek na OF si letmo koukne do neceho na internetu a trousi "moudrosti" o vecech, o kterych nic nevi, zatimco on se nekterym vecem musel venovat do velke hloubky...
Takze predtim nez takovou hloupost vytropis, mel by ses podivat trocha vice do hloubky na projevy vysek na organizmus...

NTB, ta holka nikdy na samovolne krvaceni z nosa netrpela, ta prihoda byla probirana na jednom kurzu i s clovekem, co se horskou medicinou zabyva a taky pritakal, ze to s velkou pravdepodobnosti bylo zpusobene zmenou vysky. A jeste jednou opakuji, byla to dost extremni situace, protoze se do toho promitl obrovsky rozdil v tllaku (prepoctenem na hladinu more) z vychoziho mista (Zlin - celkem extremna tlakova vys) a "ciloveho prostoru" (Vysoke Tatry - celkem extremna tlakova niz). Coz ve vysledku zpusobilo vyrazne zvetseni rozdilu nez za stejnych podminek - posunul "rozdil" jeste o peknych par set metru vysky (za normalnich okolnosti). Samozrejme, vyznam "extremni" se musi brat na vyskyt v nasich koncinach, hodnoty, co se vyskytnou celkem vyjimecne, v jakemsi "meteorologickem" vyznamu.
mike píše:Tohle je problem, ne vyska.
Ne, ja jsem myslel lidi, kteri nebyli cestovanim nijak nadmerne unaveni, se vyspali v aute, vlaku, nekdy prijeli v luzkovem vagonu. Navic se tamjedna hlavne o problemy s dychanim (nedostatkem "vzduchu"), coz unava nezpusobuje

Napriklad ja, kdyz jsem na horach, rozhodne spim mene, vstavam casto driv, spat casto pujdu pozdeji, pres den se unavim vice - ale ani za cele dva tydny se to nikdy neprojevuje horsim dychanim, i kdyz jsem unaveny uz rano jak prase. Zato dobre vyspaly, plny elanu obcas prvni den-dva mam co delat, abych udychal i jednoduche cesticky v relativne nizsich vyskach. Letos i vloni to bylo dokonce uz i ve VT pod 2000m, ne to jeste v Alpach nad 2500 - proste jsem skoro rok nebyl v takovych vyskach, jen Lysa (1323m), max. pozdeji jednou v MF na Krivani (1709m) - a to si telo jednoduse nestihlo zvyknout.

Ja tyto projevy prece jen znam, vim, jak se to snazit "prekonat", jak se s tim vyporadat. Ale neznaly clovek to nezna a nevi, muze ho to neprijemne prekvapit - a asi sam dobre vis, ze nejhorsi, co muzes delat, je to snazit se "silou" prekonat, premahat sve telo vice a vice, abys udrzel svoji rychlost a vykonnost. To skonci vetsinou pruserem, pokud to trva delsi dobu, tj. nekolik hodin. A taky sam dobre vis, ze tady absolutne nezalezi na stavu fyzickeho vytrenovani tela.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Štrbské pleso - Tatranská Lomnica

Příspěvekod mike » úte srp 3, 2021 16:38

apuka píše:Ne, ja jsem myslel lidi, kteri nebyli cestovanim nijak nadmerne unaveni, se vyspali v aute, vlaku, nekdy prijeli v luzkovem vagonu.

Vsak ja taky, takhle se proste clovek dobre nevyspi. Vyzkouseno vsechno vcetne luzkoveho vagonu prave do Tater.

No, uz jsme toho napsali dost a je to spis mimo puvodni dotaz, takze bych nechal na tejklatorovi, at si udela obrazek sam. Vlakno jsem sloucil, jak jsem avizoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod tejklator » stř srp 4, 2021 7:34

všem děkuji...jak jsem psal,budu v Tatrách poprvé a chtěl jsem vidět Štrbské a Popradské pleso,tam jeden den spíme a pak se musím nějak dostat do Tatranské Lomnice,(vlak nebo nohy)kde budeme více dnů a vyrážet Zelené pleso a td...nějaký tip co je start a cíl Tatranská Lomnice (mimo Zeleného plesa a Teryho chaty ,tam se chystáme)..napadla mě třeba Belianská jeskyně
tejklator
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon srp 2, 2021 8:08

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » stř srp 4, 2021 7:48

Belianskou jeskyni doporučuju spojit s výletem na chatu Plesnivec, je to tam moc hezké (teda bylo, před kůroffcem).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » stř srp 4, 2021 9:19

Jen upresnim pavprocha - on myslel Beliansku Jeskyni, ne Beliansku chatu...

A ano, vylet na Biele pleso a odtud na chatu Plesnivec a Beliansku jeskyni je pekny. Mozna lepsi opacnym smerem, uz jen kvuli casu prohlidky, potom uz se da dojit zpet klidne az do Lomnice (pokud mate vice dnu, tak spise pres Matliare). Da se o neco (ale pekny usek) prodlouzit po cervene z Bieleho Plesa na Zelene Pleso a az odtud do Lomnice.

Pokud chces jednodenni pesi vylety primo z Lomnice, tak jako dalsi vylety bych doporucoval na Jahnaci Stit - to je jeden z nejlepsich vyhledovych mist ve VT. Uzijes si i ten vysokohorsky teren. Na druhej strane je to prece jen narocnejsi. Ale i kdybys to nekde v te doline otocil, stale to bude stat za to. Taky je tam velka pravdepodobnost, ze narazite na stado kamziku.
Dalsi, delsi ale pekny vylet "do hloubky" Tater by mohl byt se odvest "elektrickou" do Tatranskej Lesne (dojdes po chodniku pro pesi i pesky, ale ztratis hodinu), odtud po zlute podel Studeneho potoka k vodopadum a odtud bud na Zbojnicku nebo na Teryho chatu, stejnou cestou zpet bud po Rainerku a po modre primo do Lomnice nebo po Zamkovskeho chatu a odtud po magistrale na Sklanate pleaso a dolu (pokud nelitujes penize, lanovkou, jinak slapes dolu prakticky sjezdovkami). U tech chat muzete zkusit se jeste projit kousek dal smerem do udoli, pokud chcete, ale sedla jsou to uz je "jiny level" (reteze, skaly nebo Sedielko je dost protivna sut).

Kdybys chtel vyzkouset nejvyssi usek magistraly a pekny vysokohorsky sesup, muzes si dat z Lomnice Skalnate Pleso pres Malou Svistovku (modra) a dale pres Velkou Svistovku na Biele pleso a zpet do Lomnice. Ale na Velke Svistovce urcite bude hodne lidi (asi podobne u cesty na Terynku a Zbojnicku).

S busem je jeste mozne udelat jeste kombinaci s necim - ze Zdiaru Kopske sedlo Monkovou dolinou a Zadne Medodoly do/z Tatranske Javoriny.

Obavam se, ze toto jsou skoro vsechny rozumne moznosti z Lomnice a na vychod od ni. Kdyz nepocitam lakavou moznost se vybrat busem do Lyse Polany, prejit pesky pres hranice na Palynu Balcziansku a odtud se vybrat do Polske casti tater - Morske oko (miliony lidi po asfaltce, ale potom se to dal ztrati), pres Dolinu Roztoky na Dolinu Piecui Stawow Polskych a tam si udelat podle mapy nejaky vylet - jen bacha na nastupove cesty a samotnou Orliu Piercz, tam ne, to je opravdu tezka cesta. Jen se musi pocitat, ze vstup do polskeho narodniho parku se plati, da se to udelat i pres internet nebo v hotovosti (ve zlotych nebo je ukecas i na Eura, jen ne moc vyhodne) na miste.

Co jse TI popisoval, jsou, myslim, vsechno cesty zvladnutelne. Nekde je to pres slozitejsi teren (Jahnaci stit) nebo neprijemny sutovy sestup (Velka Svistovka), ale chodi to mnoho nezkusenych lidi, velke problemy tamnecekam. Samozrejme, za dobrych podminek...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » stř srp 4, 2021 9:43

Opraveno, zkrat v mojí hlavě, no. Díky za upřesnění.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod mike » sob říj 2, 2021 18:36

Horská služba v Tatrách zachránila 99letého staříka. Na túry jezdí od války

Super v 99 jeste tahle chodit po horach. Panovi fandim, snad to nebude nic vazneho a ve 100 letech vyleze na Rysy :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » ned pro 5, 2021 23:44

Nešel někdo spojku z Malé na Velkou Svišťovku? Je to mapa s vrstvou lesních cest a chodníků. Na mapách.cz není což nevěsti nic dobrého :((
Jde mi o rychlý nástup na Svišťovku a tudy by to bylo od Biele vody nejsnadnější.
Asi půjde o potok s kosovkou. Což teď s navalenym sněhem asi bude neprostupné :-k

Obrázek
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon pro 6, 2021 9:02

Před několik lety sem se pokoušel přesně tundyma z Malé směr Velká svišťovka a od prvního metru od modré značky nahoru to byl boj skrz vzrostlou kosoffku (= esli tam vůbec někdy byl chodník, tak už nebyl/zarostl), po pár minutách sem to vzdal.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon pro 6, 2021 11:32

Neco podobneho jsem mu chtel napsat uz vcera. Ze by mohl dopadnout asi jako Ukrajinec v Batizovske doline, co si chtel zkratit cestu pres kosodrevinu:
...boli záchranári vysadení na Tatranskej magistrále v najbližšom možnom mieste. Po približne troch hodinách predierania sa v kosodrevine sa záchranárom podarilo dostať sa k 31 – ročnému turistovi. Následne svetelnou navigáciou od kolegov sa spoločne dostali na chodník do Vyšných Hágov.

Hlaseni prislo "odpoledne", akce byla ukoncena v jedenact v noci...

Takova kosodrevina vyrostlq pekne nad hlavu je fakt previt. Udelas deset metru a uz vubez netusis, kterym smerem se vratit. V Jesenikach jsem chteli najit jeden vrchol, asi 10-15 m od stezky v kosodrevine. Kurna, trvalo to asi 15 minut, kym jsme to vzdali. Jednotlive stromky se musely obchazet jednou z leva, potom z prava, obcas z vrchu nebo zespodu. Vybrali jsme se zpet po ceste jak jsme sli tam - (alespon jsme si to mysleli) a vysli jsme na stezku teda o nejakych 20m jinde nez jsme sesli. A to ta kosovka byla vysoka ani ne po ramena... Bylo stesti, ze jsme se nad ni mohli alespon trochu orientovat "vyhledem". Jinak bychom bloudili asi mnohem dele. V Tatrach nebo Alpach ve vysoke kosovce by me to ani nenapadlo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pon pro 6, 2021 15:03

Diky no přesně to jsem čekal :-k No je jasné, že i TANAPtácí jezdí lanem. Akorát by jim tudy lezli turisti tak to nená význam prořezávat.
Uvidím třeba to pujde opodál po Huncovskem potoku. Chci dát hřebinek na Kežmarak. Sjezdovka na Skalnač mě moc neláká. Tak hledám alternativní nastupovku na Svištovku.

Na špatné počasí se chci projít Zlomisky. Vylezt do Lučného sedla a přes Tupou zpět. Dolu to vzít tím serpentinovým chodníkem z Ostrvy. (za Ihlou mimo značku) Ten používají skialpinisti tak snad tan se řeže. Už je to pár let co jsem tudy šel. Naposled jsem tudy stopoval ve sněhu medvědici s malým. Nepřijemné, ale vracej se takovej kus :P
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod pavproch » pon pro 6, 2021 18:50

Já tam byl v létě, po tom neúspěšném průstupu z Malé na Velkou sem šel po travičkách (sem tam šutr) kolem tohodle potoka (ve skutečnosti tam nic neteklo, ale na mapě je to potok).
ta3.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon pro 6, 2021 19:01

Ja bych jeste upozornil, ze pokud by napadlo neco "nedobreho" snehu, tak by se kolem toho potoka v "prurezu" mohl vetrem sbirat. A je tam jedna pomerne vyrazna lavinova draha.
Ale netusim, jaky je aktualni stav snehu a uz vubec ne, jak bude, kolik a jakeho pripadne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pon pro 6, 2021 22:49

To bude ten Huncovsky potok.

Obrázek

Na Mapach.cz je to i lokalita "bez zeleného bordelu"

Lavinové to nebude. To nemá potenciál - vrstevnice. Spíš hrozí pasti na mamuty. Tj hezké zasněžené šutraky a pak je to časově nadéle nez po značce.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon pro 6, 2021 23:01

Normalne proti takovym cestam necestam nic nemam, naopak, ale v aktualnich podminkach bych si to spis odpustil. Mokro, snih, zafoukane diry... Kdyz jsem jeste jezdival do Tater a chtel si usetrit cestu a cas, tak jsem normalne vyjel lanovkou na Skalnate pleso. Nemam ale tuseni, jestli ted jezdi :) Jinak bych teda sel radej po te sjezdovce, vsak jde jen o to dostat se nahoru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pon pro 6, 2021 23:13

Ani nevím. Ale i tak lano jede pozdě, je drahý a jen pro občany prvé kategorie.

Sněhu je momentálně okolo 25cm prašan. Více nakydalo nejspíš v Nízkých. Meteostanice HZS nejsou pro veřejnost tak nezbejva než věřit texťáku https://www.hzs.sk/pocasie-na-horach/ nebo 4x4 pixely webkam na holiday :roll:

Te sjezdovce se každý nelyžař vyhne. My chodili na Skalnač raději od Hrebienku. Ono zo časově bylo snad ještě méně (ofiko časy v mapě). V zimě to zabije, ale ten traverz Lomnického hrbů. Ta značka je tam fest zavátá vhodná jen pro skialpaky.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » pon pro 6, 2021 23:32

AlexBeck píše:Lavinové to nebude. To nemá potenciál - vrstevnice.
Ja bych nesazel na vrstevnice ale radeji podival na lavinove mapy :twisted::
2021-12-06 23_24_46-Clipboard.jpg
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod mike » pon pro 6, 2021 23:33

25 cm prasanu je dost. Zvlast kdyz fouka, zafouka se to vsechno do roviny a v kamenitem terenu se kazdou chvili propadnes do nejake diry. Je to strasne pomale a namahave. Zazil jsem to a neni o co stat. Jestli ten potok neni chraneny, tak tam klidne muze byt po pas snehu.

Taky jsem obcas sel od Hrebienku, ale lanovka je rychlejsi ;-) Ti nevim, kdyz neni zadna dobra moznost, tak to odlozim, nez bude. Pockej, az prasan zfirnovati a pak muzes hezky na sneznicich nebo skialpech ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » pon pro 6, 2021 23:49

Tak je to v lavinové dráze,ale pri lavinové situaci 1 mě spíš trefí meteorit :D

Průchodnost se dá zjistit po pár stovkách metrů. Kdy je cesty zpět... Kezmarak je ve fázi plánu když bude náhodou slušně.
Jak bude hnusně jdu se placatit do Zlomisk a na Tupou. Tam můžou padat i trakaře :-)
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

Re: Tatry

Příspěvekod Kuba Turek » pon pro 6, 2021 23:59

Je to blbost. Projít se to nedá. Zvláště ne teď, dokud ještě sníh nedrží.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Tatry

Příspěvekod apuka » úte pro 7, 2021 8:30

AlexBeck píše:Tak je to v lavinové dráze,ale pri lavinové situaci 1 mě spíš trefí meteorit
Aha, pan je taky lavinovy expert... :evil: ](*,) ](*,) ](*,)
Jak psal mike a i ja predtim, je to prurva v kosodrevine, kdyz zafoukal vitr (a ten foukal), tak se tam s vysokou pravdepodobnosti zadrzi snih odfoukany z jinych mist. Muze jej tam byt navato opravdu dost. Konec koncu to pise i slovenske Stredisko lavinovej prevencie:
[quote]Lavinová situácia: Vo všetkých pohoriach Slovenska platí malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z päťdielnej stupnice. Nového snehu nie je veľa, no je vetrom previaty na záveterné miesta, do žľabov, múld, pod skalné steny a pod sedlá, kde je uložený vo forme snehových dosiek a vankúšov. Jeho výška je miestami aj viac ako pol metra. Pri väčšom zaťažení je možné v týchto strmých miestach uvoľniť lavínu menších rozmerov[/quote]I kdyby se neuvolnila lavina, se budes prepadavat, zase jak napsal mike. Navic se Ti muze stat, ze pod snehem bude potok, mozna ne moc zamrzly.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Tatry

Příspěvekod AlexBeck » úte pro 7, 2021 15:38

Nedramatizuj... Tohle není Červený žlab a navíc při jedinčce. Nižší stupeň se v zimě nevyhlašuje :P
Stejně má kydat tak to vypadá jen na Tupou.
Uživatelský avatar
AlexBeck
účastník
účastník
 
Příspěvky: 281
Registrován: úte črc 30, 2013 11:45

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko