Východokarpatská magistrála

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » pát srp 12, 2022 13:04

Zdarec, chystám se na konci srpna na pochod od dukelského průsmyku k haranicím s Ukrajinou po hřebenovce. Máte někdo čerstvou zkušenost? Hlavně jak je to s dostupností vody, kde je jaká použitelná studánka. Jestli se v Balnici dá sehnat nějaké jídlo. Díky
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod apuka » pát srp 12, 2022 14:18

Nemam s tou oblasti zadne zkusenosti, ale vubec si nejsem jisty, jestli je to ted nejlepsi napad. Kdyz odmyslim problemy trochu vice na Vychod, tak na vych. Slovensku je letos extremne velke sucho, takove, ze uplne vyschly (neni v nich opravdu zadna voda) nektere reky. Pravda, nejvice probirane to je na jihovychode, ale sucho je i na Severu a to prakticky minimalne od Liptova az po hranice. Bych to opravdu nepodcenoval, sucho, co je u nas je jen slaby odvar, tam vetsinou dest nedosel, kdyz v CR prechazeli destove fronty.

Coz pro Tebe muze znamenat, ze je sice fajn, kdyz Ti daji lidi tipy na prameny, pripadne jine zdroje vody, ale je docela velka pravdepodobnost, ze si z nich moc vody nenaberes.

Tiez sleduj, jestli nebude v platnosti nejaky zakaz vstupu do lesa v tech oblastech - toto se meni.

Nejlepe bys udelal, kdyby ses obratil s dotazem na aktualni stav na informacni centrum NP Poloniny.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » sob srp 13, 2022 8:47

v balnici byvala chata se spanim kde se varilo, dokoupit nic moc neslo, asi spis sladkosti, ale najist se tam dalo
https://www.balnica.pl/index.php

studnaky nereknu, mam stav z roku 2016 a tam urcite hyla voda u vodojemu a u toho mostu zeleznicniho, + pod ruskym sedlem je vesnice a tam byval penzion takovej domackej, zase jidlo se dokoupit nedalo ale najest se tam dalo domluvit, i pivko bylo, nenapadnej takovej sedej asi 3 patrovek domek v zahrade... roztoki gorne. zkus zagooglit ja su na telefonu jestli penzionek funguje
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » úte srp 16, 2022 15:16

Díky, zapíšu si to do mapy a budu doufat, tak 4 litry určitě potáhnu s sebou ve vaku. Pak napíšu, jak to dopadlo. A co medvědi, vlci atd. Jak to tam vypadá v tomhle směru?
Naposledy upravil mike dne úte srp 16, 2022 20:23, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » úte srp 16, 2022 15:17

apuka píše:Coz pro Tebe muze znamenat, ze je sice fajn, kdyz Ti daji lidi tipy na prameny, pripadne jine zdroje vody, ale je docela velka pravdepodobnost, ze si z nich moc vody nenaberes.
...
Nejlepe bys udelal, kdyby ses obratil s dotazem na aktualni stav na informacni centrum NP Poloniny.

Jo, tak vodu potáhnu s sebou, tak snad se aspoň 1x denně zadaří najít zdroj vody na doplnění. Na ten NP napíšu.
Naposledy upravil mike dne úte srp 16, 2022 20:24, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 16, 2022 16:04

kdy vyrazis?
2016 problem s medvedy nebyl, i kdyz ja sla takto https://mapy.cz/s/kobevegevu, s vlky uz vubec. samozrejme jestli aktualne je situace horsi, to nevim. dodrzovaly jsme s kamoskou vse, kamarad nikoli a stejne nas zadnej neprepadl.

ze zapisku vidim, ze v roce 2016 na te trase byla voda na techto mistech
https://mapy.cz/s/dohosasoka

1) vodojem byla skruz kdy byla voda tak 1,5m pod okrajem, nabirali jsme z potoka tak 100 metru pod zkruzi
2) studanka u zeleznicniho mostu byla od rozcestniku dobre znacena, vydatna
3) na ruskym sedle byli dve, prvni uplne vyschla, druha s primhourenejma ocima prutok sel, ale...

vodu jinak dostanes v balnici (veceri, snidani, maji tam sprchu a takovy hodne postelovy pokoje, takze v pohode i nocleh) a v tech roztokach, pokud jdes po hranici, tak by za pivko a teply jidlo ta mala zachazka stala. (roztogi gorne tady https://www.cichadolina.info/).

jinak si pamatuju ze treba pramen laborca https://mapy.cz/s/lulerapeme bylo proste bahniste ze kteryho voda nabrat nesla a i nektery dalsi studanky byli leda v mape, nebo jsme hodne z cesty nezachazeli, bohuzel sem si zaznacila jen ty, kde voda urcite tenkrat byla
Přílohy
of-P6062016_roztoki_gorne.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » úte srp 16, 2022 17:55

Vyrážíme s kamoskou v nedeli. Diky za velmi cenné info. Vše si poznačím. Kolik jsi tahala litru vody s sebou cca na den?
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 16, 2022 18:22

nosila jsem 3l, ale nemela jsem moc jidla na vareni... mela jsem 2x 1.5l petku, byl pro nas blbej prvni a druhej den, kdy jsme spali kousek od pramene laborce a ze tam nikde nebyla voda nas spis dost zaskocilo, bylo i dost teplo, tak sme uz u vodojemu byli dost ziznivy. Pak uz to bylo OK, protoze jsme nabrali u vodojemu a mostu a pak uz byla balnica, pak rusky sedlo, kde voda taky byla a pak jak jsme odbocili z hranice do Smreku a sli jsme pres poloniny (ty jsou mimochodem uzasny) tak tam uz problem s vodou nebyl, protoze jsme nabrali dost ve smreku, kde jsme spali a dalsi noc jsme byli na chate bacowka pod malou rawkou, takze to sme uz vodu neresili, protoze byl vzdy zdroj.

trochu vam zavidim ten usek dal po hranici, protoze ho neznam a nevim, jaky tam muzou byt vyhledy a docela by me lakalo se tam jet zase podivat, ale slysela jsem, ze covidovy roky z toho udelaly vaclavak a ze na ruskym sedle bylo tolik lidi, ze naplnili jak utulnu celou, tak rozhlednu a jeste spali dalsi uz jen pod vlastnima strechama... a my tam nepotkavali skoro vubec nikoho... (krom polonin, tak byla pulka polska).

Doufam, ze pak napises, jaky to bylo. Uzijte si to!
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 16, 2022 18:32

jinak na ruskym sedle se omlouvam, spletla sem si ty dve studanky, ta prvni trochu sla a ta druha, pramen cirochy, byla uplne nepouzitelna a podle fotek z map te prvni studance pristavely i domecek, tak snad porad potece
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 16, 2022 19:46

Já tam byl 2019 a šel jsem opačným směrem, tedy od Nové Sedlice přes Kremenec (opačným směrem by se mi to jít nechtělo a ty, které jsem potkával v protisměru, že to šli celé, nevypadali nadšeně :) ) Pod Kremencem, teče řeka, kde vody teklo dost.

Studánka na Kremenci - voda tekla dostatečně
Studánka v Sedle pod Čierťažou - voda tekla dostatečně
Studánka v Ruském sedlo - vody tekla dostatečně
Balnica - v té osadě s ubytováním (co zmiňuje Mawenzi) mě nechali zdarma nabrat vodu z jejich studně na zahradě
Vodojem - tam teklo z trubky dost vody, ale ta trubka byla v jakési hlubší a široké betonové jámě na kraji lesa u pole, kam jsem musel vlézt, protože jinak se k ní člověk nedostane a na zemi tam bylo pár mrtvých potkanů. Vodu jsem pil a nic mi nebylo. Já jsem vysoký, takže jsem neměl problém vylézt z té jámy zpět. Nevím, jak někdo menšího vzrůstu, jestli by to pro něj nebyl problém.

Ty studánky nebo prameny, které jsou po cestě na mapě, ty už si nevybavuji, ale vím, že jich tam bylo dost bez vody. Já si nesl i šest litrů vody v batohu. Ale to bylo z toho důvodu, že jsem před tím četl nějaké zážitky od jiných lidí a ti zmiňovali, že hodně pramenů bylo vyschlých a dva dny třeba žádnou vodu nenašli. Já té vody na treku za den vypiju dost (klidně čtyři litry plus něco málo na jídlo), navíc pokud jsou vedra (která tam tehdy byla), takže představa, že tam zůstanu někde bez vody pro mě byla horší, než táhnout tu vodu na zádech.
A jak tedy bylo i v těch článcích, tak já jsem také asi dva dny nenarazil na vodu a jednou jsem bral i vodu z kaluží po vydatných deštích. Ale já zase měl dost času, takže jsem to pojal volněji a nikam nespěchal.Jeden den jsem tam strávil i v lesích, že jsem nešel. Takže to je s tou vodou něco jiného, než když si to člověk naplánuje třeba na čtyři dny, že jde od rána do večera.

Ale ta možnost, že tam bude problém s vodou, tam je a to co píše Apuka, není úplně od věci. Zvlášť jestli tam jsou teď nějaká větší vedra. Mně stačily ty, které jsem tam zažil já a to mi tam ještě dvakrát opravdu vydatně zapršelo a zabouřilo, což je také jiná situace ohledně těch pramenů.

V článcích o Poloninách jsem se dočetl, že je tam tolik medvědů, že je skoro nemožné je nepotkat. Plus mě na začátku cesty dost varovali místní před medvědama, že jich je tam hodně a že to není bezpečné tam sám v lesích přespávat. Nakonec jsem ale naštěstí žádného nepotkal nebo o tom nevím. Všude se píše a všichni mluví o medvědech, ale žije tam i Los evropský a to je také nebezpečné zvíře, na které je potřeba dát si pozor. Já tam jednoho potkal, když jsem si na polské straně na okraji lesa nabíral vodu z potoka. Nedaleko ode mě vyběhl z houštin los, kterého jsem vyrušil a pelášil pryč.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » čtv srp 18, 2022 11:42

Díky všem za odpovědi, tak jsem se taky nakonec rozhodl, že to půjdeme ve směru Sedlica - Dukelský průsmyk, sice je tam to úvodní vystoupání na hřebenovku, ale pak se to spíše svažuje. Myslíte, že by se dalo spat první noc nekde nahoře na Wielke Rawce? Mám to naplánovaný denně cca 20 km a 1000m převýšení, batoh do 20 kg, snad to pujde, ještě nemám úplně představu, chodím s baglem teprve tuto sezonu. Signál tam nahoře na hřebeni asi moc nebude, co. Mám pro jistotu mapy.
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 18, 2022 11:53

nahore na hrebeni by byt mohl na 70% ale pocitej uk/pl a uk neni unie...

na velke rawce by spat asi slo, je to celkem rovnej vrchol, na druhou stranu nevim jak to je v NP a jak se na to divaj polaci.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » úte srp 30, 2022 15:04

Tak máme odšlapáno. Nová Sedlica - Dukliansky priesmyk za 7 dní. Krásný pochod člověkem nedotčenou přírodou, hustými bukovými lesy a poloninami. Nejtěžší byl první den, přesun veřejnou dopravou do Sedlice v 16 hod odpoledne a pak rychlý výstup nahoru na Kremenec a pak ještě na Rawku a rozdělávání stanu potmě a za větru. Ale zvládli jsme a ty výhledy druhý den ráno za svítání, to bylo nepopsatelné. Pak cesta přes Poloniny po hranici na západ přes louky plné modrých hořců a zdravé bukové lesy plné ostružin. Cesta hodně náročná na neustálá klesání a stoupání, ale odměnou byly pohledy do údolí a na hřebeně Karpat. Spaní kde se dal rozožit stan, na cestách, v lesích, pod turistickými ukazateli. Pohyb lidí úplně minimální. Co se týká zvířat, všude medvědí trus a po dešti stopy, ale vidět je nikde nebylo. Jsou zde velmi plachá a jakýkoli hluk nebo lidský pach je odežene. Voda byla velmi vzácná.
Studánka na Kremenci - obě studánky úplně vyschlé :(
Studánka v Sedle pod Čierťažou - malinký čůrek měl cenu zlata
Studánka v Ruském sedlo - voda tekla dostatečně
Balnica - v sezoně se dá koupit zboží v obchůdku a různé dobroty na stáncích u vlaku
Lupkovský průsmyk - asi nejvydatnější studánka, dá se v ní i umýt
Vodojem - voda tekla dostatečně, ale musí se vlézt do šachty
Dukelský průsmyk - je v sezoně otevřený obchůdek kousek níž pod přechodem

Putování to asi není pro každého, člověk musí mít s sebou vše co potřebuje, včetně vody minimálně na den. Obchody, ubytovny, hotely pochopitelně žádné. Útulna na Ruském sedle a na Čiertazskem sedle pěkné sruby, ostatní útulny na polské straně v dezolátním stavu v podobě boudy pro psa :) Náročnost i co se týká převýšení a terénu je značná, ale kdo chce jít původní krajinou, neposkvrněnou přírodou, je to správná volba.
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 30, 2022 15:46

Jsem si všiml až teď, že jsi pak ještě psal. Já to měl podobně s tím příjezdem a pak rychlým výstupem na Kremenec, kam jsem přišel za šera. Ten výstup s 22Kg batohem stál za to... Já jsem cestou neprozíravě stavil na boudě správců parku, jestli tam neprodávají pohlednice. Už měli chvíli po zavíračce, ale i přes jejich přísné pohledy a řeč, mi tam dali zadarmo několik pohlednic a dali mi na ně i razítka, protože se jim nechtělo otvírat kasu. Ještě před tím se mě ale hned ptali, kam jdu a kde tam hodlám spát, protože vidí spacák a karimatku. Naštěstí jsem si z hlavy pamatoval název nejbližšího srubu pro přespání, tak mi řekli, že to je dobře, že hodlám dojít až tam, protože všude jinde je spaní zakázáno. Pak jsem spal na Kremenci.

Ty Poloniny mi zase tak panenské nepřišly. Blíže k ukrajinským hranicím dost lidí, cesty rozježděné od traktorů, pohraniční hlídky na čtyřkolkách, občas lesní dělníci se stroji a hlukem motorovek. Si panenskou a neposkvrněnou přírodu představuji trochu jinak. Ty místní lesy mi zase tak unikátní taky nepřišly, úplně stejný a zdivočelý, kam slunce neprosvítí, máme u nás na dědině za barákem. Medvědí trus ani stopy jsem nikde nepotkal. A výhledů tam zase taky moc není, vzhledem k tomu, jak je to zalesněné. Ze začátku cesty od Kremence teda jo, ale pak jsou zřídkakdy. Ty psí boudy byly pro přespání nejlepší, ty mě bavily. Na poloninách je hodně dobrá ta noční obloha, když je jasno. Pak je tam taky zvláštní to absolutní ticho v noci. Že tam není slyšet vůbec nic. U nás v lesích je třeba slyšet v noci, jak furt něco šramotí nebo srnky, jak békají, ale tam je fakt až hmatatelné ticho. To neustálé klesání a stoupání, to mi také dávalo zabrat. Kdyby jste šli opačnou stranu, jak jste měli původně v plánu, tak byste to měli ještě horší.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 30, 2022 17:13

thaavi
tak spokojenost, to je dobre. pristresek na ciertazskym sedle si nepamatuju, musim okouknout mapy, pamatuju takovou strisku s lavickama kam by fucelo a mozna prselo...

jinak ja na ten tyden tam vzpminam dost rada, nejak extra narocny mi to neprislo ale mi chodili tak 20 denne a taky ten poslesni usek sme sli smrek - kremenec pres poloniny. ale sesupy teda slusny.

hod nejakou fotku, jestli mas.

dromedaro
my krome polonin skoro nepotkali ani nohu taky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Dromedaro » úte srp 30, 2022 17:32

Za těmi Poloninami už jsem to měl také tak. Za tím vláčkem, který tam přivážel desítky Poláků se selfie tyčemi už byl klid. Jinak jsem to měl, že třeba dopoledne jsem potkal hodně lidí a pak odpoledne nikoho a naopak. Ale já tam byl uprostřed léta, kdy byly prázdniny. Termín to nebyl nejvhodnější, ale jindy jsem nemohl a čekat na další rok se mi nechtělo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » stř srp 31, 2022 10:20

Dromedaro píše:Ty Poloniny mi zase tak panenské nepřišly. Blíže k ukrajinským hranicím dost lidí, cesty rozježděné od traktorů, pohraniční hlídky na čtyřkolkách, občas lesní dělníci se stroji a hlukem motorovek. Si panenskou a neposkvrněnou přírodu představuji trochu jinak.

My jsme za celou dobu nepotkali ani jednoho správce nebo vojáka nebo policistu na hranicích, úplně bez kontroly, občas tam stopy od lesní techniky vidět byly, ale žádný traktor nebo lesní dělníky jsme nepotkali, někde v dálce se občas pila ozvala. Na noci jsem se těšil, ale bývalo zataženo a nastával tam pravidelně zvláštní úkaz. Narozdíl od Česka, kde se na noc vítr uklidňuje, tam se pravidelně po západu slunce rozfoukalo a to dost výrazně. Zajímavé. Byl jsem rád, že jsme šli tímto směrem, trochu lepší skrz převýšení, i když ten první den to byl masakr, ale to jsme měli ještě hodně sil.
Naposledy upravil mike dne stř srp 31, 2022 20:01, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » stř srp 31, 2022 10:42

Mawenzi píše:pristresek na ciertazskym sedle si nepamatuju, musim okouknout mapy, pamatuju takovou strisku s lavickama kam by fucelo a mozna prselo...

Ty slovenský utulny vypadaly celkem nově, možná tam jsou jen pár let. Na Ruským sedle a na Čiertazskym. Ty kopce po tom úvodním stoupání na ahřeben nebyly nějak táhlý, ale dost prudký stojky a pořád nahoru dolů. Za celej den se to nasčítalo, tak kolem 1000 m převýšení denně, ale dalo se.
Naposledy upravil mike dne stř srp 31, 2022 19:59, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 31, 2022 10:56

ty prudky padaky si pamatuju taky, kamoska se psem dost upela, protoze ho mela na uvaze na sedaku, ja su rada ze sme nemeli bahno po desti...

ta na ruskym sedle utulna byla cerven 2016 uplne nova, cerstve dostavena, rozhledna tam nebyla, tak tu druhou asi dostaveli pozdeji.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » stř srp 31, 2022 11:00

FB_IMG_1661766070744.jpg
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 31, 2022 11:24

thaavi
beru zpet, spletla sem si sedla:D podle mapy v ciertazskym sedle tam pristresek byl uz tenkrat ale nevim v jakem stavu, kamard o tom sedle asi hodne mluvil a me se to spletlo, prootze to kdysi sel po hranici a proto sme sli jinak.

adhernej vyhled!
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 15:10

Ta cesta na Kremenec než se došlo k řece, tak ta byla úplně rozježděná od lesní techniky. Ale úplně. Bylo to tam jako na tankodromu. Pak to bylo ještě místy rozježděné od traktoru blíže k Dukle. Blízko těm ukrajinským hranicím jsem potkával pohraničníky na čtyřkolkách nebo je slyšel jezdit v dálce. Pak dál od hranic už jsem je neviděl. Místní říkali, že pohraničníci dostali nějaké dotace od unie, tak tam teď "řádí". V těchto časech bych čekal, že tam budou hlídkovat daleko více.
Mně tam zase vítr v noci nefoukal. Oblohu jsem měl úplně jasnou také asi jen dva tři dny. Ale ta mléčná dráha stála za to. Ale obloha posetá hvězdami a v celé své kráse je viditelná až někdy okolo půlnoci.

Ale jo, je to tam pěkné a na poměry střední Evropy je ta oblast "divočejší".
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » stř srp 31, 2022 18:00

Hodně se mi to tam líbilo - charakter té krajiny i minimum civilizace. Máte někdo tip na něco podobného na pár dní v Česku nebo na Slovensku?
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod Dromedaro » stř srp 31, 2022 18:59

Velká Fatra, trasa z Ľubochňa po červené po hřebenu ke Kráľova Studňa. Tam ty zalesněné území jsem šel úplně sám, aniž bych někoho za celou dobu potkal. Jak však člověk vyjde na ty holé kopce, tak už začíná potkávat turisty tím více, čím blíže je tomu Hotelu v Kralově Studni. Lesy tam nejsou jako na Poloninách, ale je to tam také takové divoké a náročné. Pro mě aspoň bylo. Je to tam zarostlé, polomy přes cesty přes které se musí člověk proplétat, cesty ve skalách také zarostlé, že se tam člověk prodírá. Já ještě neměl lehkou výbavu, takže jsem se tam trápil s těžkou krosnou. Taky jsem tam poprvé v životě asi byl blízko medvěda ve volné přírodě, ale nejsem si jistý, jen si to myslím, že my za svítání sešel z cesty v hustém zarostlém kopci a počkal až přejdu. Měl jsem rolničku a ještě dělal trochu hluk zpěvem a dřevěnou holí a přede mnou jsem slyšel, jak něco velkého a těžkého jde z cesty pomalým krokem bokem do křoví, praskání větví, šelest křoví atd a kus od cesty se to zastavilo a bylo ticho. Prý jich je tam dost. Mně se tam líbilo víc než na Poloninách, super výhledy. Jde se tam dobře dostat z Brna (myslím, že ten vlak jel do Brna i přes Prahu). Přímým spojem vlakem přes noc do Ružomberok a ráno odsud navazoval spoj do Ľubochňa, aniž jsem musel dlouho čekat.

Pak je tu kdyžtak vlákno České a Slovenské hory - zápisník z cest, tak se můžeš inspirovat tam.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod mike » stř srp 31, 2022 20:02

@thaavi: zkracuj prosim citace. Viz me editace vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod ntz » čtv zář 1, 2022 9:36

to bude krasna trasa .. s vodou a s mistem na spani bych si fakt nelamal hlavu .. bohuzel uz presne nevim, co jsme sli (nebyl tenkrat internet s mapama jako ted :D defakto), ale pred 20ti+ lety jsme jeden rok udelali epic trail slovensko / ukrajina, dalsi rok Rumunskou cast (te stejne karpatske trasy) .. jsou to jedny z mejch nejlepsich zazitku .. (sel jsem to tenkrat s Gemmou na zadech, normalni rolovaci penovou karimamou, asi 3-kilovym syntetickym spacakem co zabiral pulku batohu a bez stanu, jen s celtou 2x2 metry, do ktery jsem se v pripade deste nebo mrholeni zabalil i se spacakem ) .. tohle je fakt uzasny misto ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Východokarpatská magistrála

Příspěvekod thaavi » čtv zář 1, 2022 11:39

Dromedaro píše:Velká Fatra, trasa z Ľubochňa po červené po hřebenu ke Kráľova Studňa. Tam ty zalesněné území jsem šel úplně sám, aniž bych někoho za celou dobu potkal. Jak však člověk vyjde na ty holé kopce, tak už začíná potk


Dík, kouknu na to.
thaavi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát srp 12, 2022 13:01


Zpět na Slovensko