Cesta hrdinov SNP

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 23, 2020 8:44

Etheric píše:Jsi s největší pravděpodobností jedinej člověk na světě, kterej používá UL lopatku a nosí konzervy :D
Nic ve zlým, já jen že to tak nedává vůbec žádnej smysl

Protože kvůli pár konzervám a toaletnímu papíru nechci tahat vojenskou polní lopatku byť třeba skládací. Měl jsem nějakou menší turistickou plastovou skládací, ale ta byla použitelná leda tak na písečnou pláž. Pak jsem objevil tu UL, která má ostřejší hrany, je špičatější a jdou s ní dělat díry i v tvrdší zemi. Ty konzervy nenosím vždy. S penězi to mám že: peníze jsou a peníze nejsou. A když nejsou, tak z konzervy za 50Kč/ks, ke které přikousnu knackerbot se najím do syta a nemusím kupovat dehydrovanou stravu za 200Kč/ks. Navíc, když jsem jel třeba na Ukrajinu, tak jídlo si kupuji až tam. Je to ještě levnější než tady a netahám se s tím cestou tam.

apuka píše:Ty fakt popisujes mozne setkani s medveden na Ceste Hrdinov SNP jako nejvetsi horor.

No, taky mě to napadlo, když jsem si to po sobě přečetl, že někdo může nabít dojmu, že tam běhám ověšený granáty s vytřeštěnýma očima a preventivně do každé houštiny házím oštěpy. A několikrát jsem psal, že se tu bavím o tom menším procentu případů, kdy dojde ke střetu, zatímco ve většině případů se medvěd člověku vyhne.
Je fakt, že já se při tom popisu možných střetů s medvědem nedržím pouze SNP. Ze SNP jsem prošel jen část, která mě zajímala a na medvěda a ani na stopy po něm jsem nenarazil. Pouze se domnívám, že v jednom případě byl asi blízko.Když jsem vyšel brzo ráno a v lese plném houštin jsem před sebou slyšel, jak ze směru mé chůze, jde něco těžkého pomalým krokem bokem do houštin (bylo slyšet praskání a prodírání), kde se to po chvíli zastavilo a bylo ticho. Mohl to být ten případ, kdy o vás medvěd předem ví a jen se uklidí stranou a v podstátě o něm nevíte. Ale i to mohlo být něco jiného. Ohledně medvědů jsem teoretik, takže o jejich chování vím jen z toho, co jsem si kde "nastudoval". Nejčastější jsou dva přístupy: Medvěd je neškodný měďá, kterého nemá smysl řešit a druhý přístup třeba ten granátometčík. Pravda asi bude někde uprostřed. Z toho, co jsem slyšel a četl, tak to, že tě medvěd přijde prozkoumat, není fantasmagorie. Tou dálkou ale také nemyslím druhý hřeben hory, ze kterého za tebou medvěd poběží nebo půjde obhlédnout blíž, ale myslel jsem tím dálku, kdy má člověk nějaký čas na reakci. Třeba sto metrů. Prý hodně záleží na povaze medvěda, jeho náladě a zdravotním stavu. Dál to nemá smysl rozebírat.
Na prevenci se soustředím. V zalesněném místě, kde jsou medvědi už nevycházím brzy ráno za úsvitu nebo před úsvitem, ale až třeba kolem deváté. Snídám před odchodem. Během cesty v nepřehledném terénu o sobě dávám vědět. Zpívám si písničku https://www.youtube.com/watch?v=-xrCFGZaw-I :-), pískám si, klackem klepu do stromu, do křoví, atd. Z cest scházím jen výjimečně, třeba pro vodu. Rolničku už nepoužívám, protože to neustále cinkání by můj trek zakončilo hospitalizací na psychiatrii. Navíc mi zvuk té americké rolničky, která je u nás dostupná, silně připomíná zvuk zvonků, které se na horách dávají na krk ovcím a kravám. Takže jsem měl i značné pochyby, jestli spíš nedávám do prostoru informaci, že tudy jde hospodářské zvíře. Na batohu mám dostupnou bundu, kterou mohu případně roztáhnout za zády nad hlavou (jak se doporučuje dát při setkání s medvědem ruce nad hlavu, aby člověk působil větším dojmem, nedíval se mu do očí, pomalu couval pryč a klidným hlasem mluvil) Večeři si dávám dřív než obvykle, třeba kolem páté a pak ještě třeba do sedmé nebo do osmé jdu. Nespím tam, kde jím. Jídlo odnesu daleko od místa spánku na strom a na opačnou stranu odnesu od místa spánku batoh, který zabalím do pláštěnky na batohy. V místě, kde spím, mám jen věci pro přespání. A s nastávajícím večerem se na sebe snažím zbytečně neupozorňovat (zvuky, baterka, atd)
Ty spreje beru jako součást výbavy, když jede člověk do specifického prostředí. Stejně jako si do zimních hor nevezmu letní spacák,abych ušetřil váhu. Navíc počítám s určitou inteligencí, takže zde nerozepisuji, že ty spreje se mohou obrátit proti tobě a jejich nevýhodách. Předpokládám, že to většinu lidí napadne. A ano, záleží na povaze medvěda. Některého to odradí, jiného ještě víc rozzuří. Ale asi je lepší čelit rozzuřenému oslepenému medvědu než rozzuřenému medvědu. Navíc ten pepřový sprej se uvádí jako jedna z mála spolehlivých věcí, která útok dokáže zastavit a odrazit. Když na to má člověk čas. Jdou pořídit i pěnové pepřově spreje, které jsou větru odolnější, mají delší dosah, ale člověk s nimi musí víc mířit.

P.S. Proč vás OF server při psaní delšího slohu odhlásí!? Teď už jsem byl vyškolený z dřívějšího zmizení (takže kopíruji) delšího příspěvku, který mi tím kompletně zmizel a musel jsem to psát znovu :evil:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod apuka » sob kvě 23, 2020 10:04

Dromedaro píše:V zalesněném místě, kde jsou medvědi
S timto Te asi potesim. Jediny divoky medved, ktereho jsem kdy videl, bezel v Nizkych Tatrach nekde v okoli Jasne (jeste zdaleka ne tak zastavane) po holych ubocich, od hrebene smerem do udoli.
Taky si vzpominam, jak Polaci jednou na Ziarske chate popisovali, jak sli nekam na hreben, dozravaly boruvky, tak si tam sedli a nacpavali se. A potom se otocili a vsimli, ze par metru od nich klidne dela naprosto to same velky medved. Pry ho po nejaky dobe, co uz se nazrali dost, pekne pozdravili (neodpovedel jim :-)) a sli klidne dal svoji cestou. Meda nic, zral dal. (predavam, jak jsem dostal, ale toho medu tam potvrdilo vice lidi).
Taky ve VT jsem videl video, jak byl meda na Ladovych stitech (teren az UIAA3 ve smeru, kde byly stopy).

Takze bacha, klidne i nekde na hrebeni Te muze prekvapit setkani, obzvlaste ve vyhrate kosodrevine se jim dobre spi :wink:.

Jeste jedna rada - i kdyby se medved k Tobe otocil, zdal se Ti vyhruzny (stoji na zadnich a rve), tak Te v prvni rade chce zastrasit, abys mu dal pokoj. On neni blby, vyvaruje se boje, protoze vi, ze mu taky hrozi nebezpeci a zraneni. Takze i nablizko takove vyhrozovani jeste neni priznakem primeho utoku. Spise naopak, tehdy je (uz nejvyssi) cas se mu klidne prihovorit a vycouvat. Kalhoty muzes vyprat i pozdeji... :wink:
Ono ukazovat mu, ze jsi vetsi si nejsem jisty ze ma smysl, Dospely meda kdyz se postavi, je docela vysoky.
Aby nedoslo k situaci, ze tam budes stat Ty a vedle meda, Ty zvednes ruce - meda zvedne ruce, Ty zvednes vys - meda taky, zvednes jeste vys - meda taky. Proste bude si tam takto tancit, zvedavy meda se bude snazit napodobovat, co delas Ty (a pritom premyslet, co ten vul tam dela?) :-). Az ho to prestane bavit, spusti se a necha te tak (nebo do Tebe strci, ze "ja to umim i dopredu" :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Tomas » sob kvě 23, 2020 10:34

Já mědvěda kdysi potkal přesně tady. Na hřebeni, pár metrů od červený, kde žádnej les není.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod FrantaKrajta » sob kvě 23, 2020 10:45

Dromedaro píše:Rolničku už nepoužívám, protože to neustále cinkání by můj trek zakončilo hospitalizací na psychiatrii.

K těm rolničkám a sprejům, opravdu to funguje! Tady to máš černé na bílém přímo z USA :D Neangličtinářům jsem přeložil:
Správci národního parku doporučují turistům, aby dávali pozor na medvědy a dodržovali následující opatření.
Noste na baťohu zavěšené rolničky, které dělají při chůzi hluk. Medvěd vás uslyší už z dálky, nebude vylekán vaším nenadálým příchodem a nezaútočí.
Noste protimedvědí pepřový sprej a v případě útoku medvěda ho použijte, sprej podráždí medvědův citlivý čich a medvěd uteče!
Také je dobrý nápad koukat po čerstvých medvědích lejnech, poznáte tak, zda jsou v oblasti medvědi a jací.
Návštěvníci by proto měli znát, jak jednoduše rozeznat lejno medvěda černého a medvěda grizzlyho:
Lejna medvěda černého jsou menší, často obsahují nestrávené zbytky borůvek, listí, případně i chlupů.
Lejna medvěda grizzlyho jsou větší, často obsahují rolničky a jsou cítit po pepři.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Etheric » sob kvě 23, 2020 14:41

O divokejch medvědech jsem se bavil s týpkem, kterej jezdí "na divoko", vyloženě do míst, kam lze jen s povolením, který dostaneš pouze za určitejch podmínek...
Takže čistá voda dostupná všude, jen to žrádlo musí nést všechno na hrbu kvůli vysídlenosti oblasti, na celý tři týdny, což je kurevskýho žrádla.. Odpad nemá žádnej téměř, lyo jídlo do petek se širokým hrdlem a rehydratovat v ešusu, ušetří to neskutečně bordelu na takový cestě
Říkal, že medvědi to je jak prasata... Že to prostě bere jako přirozenou, vpodstatě téměř neškodnou součást krajiny, kde se zrovna vyskytuje, že ho ty zvířata berou stejně, prostě živočich kterej prochází...
Ovšem ti medvědi poblíž ofiko cest, nedejbože nocovišť, to je prej něco úplně jinýho..
..... Bude to stejně kus od kusu, záleží jestli má hlad, blbě se vyspal,... Každopádně medvěda bysem chtěl vidět pouze ve formě flákoty na grilu :tonqe: O setkání se živým nestojím, nemusím jako zažít úplně všechno...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod oodoow » úte kvě 26, 2020 10:28

Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod mike » úte kvě 26, 2020 16:43

:? nastesti jezdim na druhou stranu Dolomit a tohle je ta oblast, kde byl popsan vyskyt, jak kdysi posilal apuka. Ale stejne nepotesilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 28, 2020 13:51

K tomu zalesněnému prostředí. Měl jsem tím na mysli, že je tam věší pravděpodobnost jej potkat nečekaně z blízka. Nedělám si iluze, že by na holých kopcích nebyli. Jen je tam asi člověk spatří předem na větší vzdálenost. Do vysokého borůvčí nelezu, trhám jen z cest. Někdy je však borůvčí tak nízké, že by to musel být pidi medvěd, aby tam spal, aniž by ho člověk viděl. Také ty popěvky a cinkátka jsou údajně k ničemu na spícího medvěda. Toho neprobudí. Takže i když si zpíváte a cinkáte, může se stát, že se z ničeho nic ocitnete v těsné blízkosti medvěda, který se z leknutí na vás vyřítí z křoví. Ano, dokud na vás medvěd neběží, má člověk zůstat v klidu. I to stoupnutí na ty zadní je údajně projev toho, že si vás medvěd prohlíží seshora, koho, že to vlastně potkal a vyhodnocuje vás. Ano, medvěd se prý střetům vyhýbá, protože riskuje zranění. Nedělám si iluze, že bych s malým pepřákem vyšel jako vítěz, kdyby se na mě medvěd rozhodl zaútočit, ale může to útok výrazně zkrátit nebo jej odradit od pokračování. Což zvyšuje šance, že to člověk přežije bez devastujících zranění.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod kaspartoman » ned črc 19, 2020 16:18

Byl jsem štěstím bez sebe, že jsem našel tady na fóru téma o SNP. O SNP jsem se ale nedozvěděl vůbec nic. Škoda.
Chystám se na trail (+Poloniny) příští týden, tak si o něm můžeme za měsíc pokecat, když bude někdo chtít :))

Má někdo tušení, jaká je situace s vodou? Možná lidi znalí Tater, Fater, Rájů, Krasů, atd... Věřím, že Babiš zajistil déšť i pro svoji domovinu, tak věřím v plné studně.
kaspartoman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř kvě 27, 2015 10:12

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 20, 2020 7:16

kaspartoman
uzij si to a budu se tesit na poznatky.

ja.jen vim, ze sme brali vodu "u vodojemnu" za haburskym raselijistem a u stefaniova tunelu v pohode i v roce 2016 kdy tolik vody zezhora nebylo, zbytek nevim. u vodojemu to nebylo ze studny ale z praminku o kousek pod studnou, z ni se nabrat nedalo, byla voda moc dole pod hranou otvoru

ji ak super web byval cestasnp.sk pak.chvili nejel.a ted nevim
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 21, 2021 13:58

Mawenzi píše: u vodojemu to nebylo ze studny ale z praminku o kousek pod studnou, z ni se nabrat nedalo, byla voda moc dole pod hranou otvoru

V té studni u vodojemu teče z trubky vody relativně dost (2019/léto). Ano, ta trubka tam je hodně pod hranou, dál od vstupu, ale lze tam vlézt, k té trubce dojít a vodu si v klidu načepovat. Jen ty mrtvé krysy na dně studni nepůsobily zrovna vábně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Cesta hrdinov SNP

Příspěvekod milarepa » čtv led 21, 2021 19:55

Tomas píše:Já mědvěda kdysi potkal přesně tady. Na hřebeni, pár metrů od červený, kde žádnej les není.


já ho v těch místech potkal také, jen kousek vedle, v Sedle Bublen, kde jsem jednou bivakoval a někdy kolem půlnoci na mně začal řvát z kosodřeviny, tak jsem na něho řval též, svítil na něho baterkou a mával spacákem, jakože jsem "velký"....byla to sranda, a nejlepší bylo, když už jsem tam měl večer rozdělaný bivak a četl si před spaním, šel kolem nějaký polák a ptal se mně, jestli se nebojím medvědů, říkal jsem mu, velmi přesvědčivě, že takhle vysoko medvědi nejsou :D

jinak s medvědy jsem se setkal ještě několikrát, ale tohle bylo takové správné "face to face", takových 10 metrů jsme od sebe byli a řvali po sobě :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Předchozí

Zpět na Slovensko