přechod hor s dítětem

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

přechod hor s dítětem

Příspěvekod Viiki » pát bře 24, 2017 21:25

Ahoj,
jsem tu nová a úplně dobře se zatím neorientuju, tak mě prosím případně odkažte, pokud tu toto téma už je (nenašla jsem).
Chtěli bychom se synem koncem léta, případně na podzim, na přechod nějakých slovenských hor. Synátor chodí na první stupeň ZŠ, je poměrně zdatný chodec (loni 20+ km za den v českých horách a na konci ještě potřeboval závodit v běhu do kopce), ven spolu jezdíme odmala, je zvyklý spát ve stanu i pod širákem. V báglu si nosí spacák, karimatku, rezervní oblečení + malou láhev s pitím a nějakou tu sladkárnu. Ostatní nesu já.
Chtěli bychom dle synkových slov něco „jako opravdický veliký hory a aby tam byl aspoň jeden medvěd“. Já bych si medvěda zblízka ráda odpustila. Ideálně nad pásmem lesa s možností sestupu v případě blbého počasí, spaní na chatách či ve stanu, případně legální bivak.
Výbavu mám myslím docela dobře poladěnou, zkušenosti s horami na Slovači několikrát VT, Roháče. Roháče s takhle malým dítětem nee, ve VT jsme měli vždy štěstí na fajn počasí, tudíž lidí jak na Václaváku.
Díky za tipy, rady, názory.
Viiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 24, 2017 21:20

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod mike » sob bře 25, 2017 0:46

Na kolik dni ma byt prechod? Krivanska Mala Fatra je na 2 - 3 dny a po ceste jsou dve chaty. Pro maleho kluka to opravdicky hory budou a medvedu je tam vic nez jeden ;-) Na delsi prechod se da pridat Lucanska cast, ale tam uz se jde z casti lesem a chaty na spani nejsou.

Musi to byt nutne Slovensko? V Rakousku by mozna byl vetsi vyber a nejsou tam medvedi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod vonkreuz » sob bře 25, 2017 8:17

Kriváňská M.Fatra je s děckem na 3-4 dny. Dojet do Žiliny. Pokud autem, tak nechat auto ve městě. Vlakem/busem do Strečna/Nezbudskej lúčky, vyjít na ch.p.Suchým. Druhý den přechod pulky hřebene na ch.p.Chlebom. 3. den kdyby toho měl plné kecky, tak sjezd dolu kabinovou lanovkou do Vrátna-Výťah a busem zpět do Žiliny. Pokud vládne, tak pokračování po hřebeni směrem na Stoh. Plně na Stoh nemusíte jit. Lze sejít z hřebene na Poludňovom Grúni a dolu do Štefanové na bus. Nebo si tam předem domluvit spaní v penzionu. A další den dat za odměnu Janošikové diery...

Na Lučanskej časti M.Fatry nejsou chaty s obsluhou. Jsou tam útulny a je to více v pásmu lesa a cesta moc ne pásmem nevede... Útulna pod Klakom a znova postavená Grand hotel Partyzán (má stránku na FB). Scénář přechodu podobný. Zo Žiliny busom do Fačkovského sedla. Výstup na Klak. Trochu se vrátit a spaní na útulně. Je srubová a je tam pramen. 2. den přechod na Gr.Htl.Prtz. Cestou lze utéct vždy do leva na Rájec, ale doliny jsou to dlouhé. Pokud spite na Gr.Htl.Prtz, tak 3. den výstup na Martinské hole a pokračovat na Minčol a zde sestup do Višnového po tur. značce nebo pokrčovat dál po hřebeni (aspoň kousek popojit a pak se vrátit, jsou tam nechaná myslim 2 děla z 2.sv.v.) a sejít ve Strečně/Nezbudskej lúčke na bus/vlak.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod apuka » sob bře 25, 2017 18:11

@Viki: Mne se taky zda Krivanska Mala fatra idealni, napr. jak napsal vonkreuz. Ale jeste bych decko trochu otestoval, jak zvlada ne delku trasy ale prevyseni a dlouhe slapani do kopce a jeste vice z kopce. Protoze v MF bude mit nejvetsi zahul mozna ne na hrebemi a ne delky dennich tras, ale vyslapani krpalu na zacatku a potom dolu na konci. Vem do uvahy, ze je to dobrych 1000m prevyseni obcas po dobrych svazich. A co muze byt nejhorsi (pro nej), az vyjde nahoru, nemus moc citit nohy, ale po vyspani druhy den rano muze mit fakt problem. Navic smerem dolu (napr. ze Stohu az do Stefanove, kdybyste vynechali Diry) je to pro mlade kolena i fyzicky znicujici. Takze je dobre na to trochu trenovat.
Nevim odkud jsi, ale mozna by prislo vhod udelat si vylet na jeden den do Vratne a bud zkusit se vyvest lanovkou a prejit kus hrebene bud po Poludnovy grun a dolu pres Chatu pod Grunom do Vratne nebo az pres Stoh a do Stefanove abys zjistila, co to s nim udela. (Nebo jako navnadu ze Stefanove pres Horne Diery a Tesnou Riznu az do Mezirozsutcu a potom napr. na Maly Rozsutec a dolu do BIeleho Potoku a zpet do Stefanove pres Diery na Podziar a dolu do Stefanove. To by alespon mel vyhled na velkou cast "hor" a mohl by vedet, jestli mu to "staci". Jen bych se obaval, ze potom budes muset pridat do itineraru i Velky Rozsutec :-)).

A jeste jedna pripominka pro pripad, ze byste se rozhodli pro Lucanskou Fatru a Klak. Radeji nechodte po destich, hlavne ne z Fackovskeho sedla. V MF obecne byva hodne blata jeste dlouho po destich, s tim muzes najisto pocitat, ale ta cesta na Klak je nekdy opravdu boj s bahnem, coz (resp ty dusledky) maminky u decek obecne nevidi moc rady :-).

Pokud to nemusi byt hrebenovka, pro dite zaujimavy "prechod by mohla byt" (alespon cast) Tatranske magistraly:
1. den: Zdiar - Monkova dolina - Biele Pleso - Chata u Zeleneho Plesa
2. den: Chata u Zeleneho Plesa - Velka Svistovka - Skalnate Pleso - Hrebienok
(vlozeny den: Teryho nebo Zbojnicka chata nebo Slavkovsky stit - velke prevyseni a dlouhe! - podle sil a schopnosti prcka)
3. den: Hrebienok - Sliezsky dom - Ostrva - Popradske Pleso
(vlozeny den: Velke Hincovo Pleso, pripadne az Koprovsky stit - vetsi prevyseni! - a zpet)
4. den Popradske Pleso - Strbske Pleso - Solisko (mozno lanovkou) - Predne Solisko - Furkotska dolina - Strbske Pleso

Tady se da hodne kombinovat a menit denni etapy, je tam i dost "unikovych cest". Jen mozna bude trocha problem s ubytovanim, bude to treba vsechno dopredu. Na druhe strane by se trasy daly nakombinovat i s ubytovanim nekde dole i na jednom miste s vyuzitim mistni dopravy, pripadne i lanovek a chozenim nalehko. Ale pres sezonu a za dobreho pocasi bude na vetsine trasy dost lidi - ale to v Male Fatre. Proste, je to taky moznost. I ten medved by se tam dal najit - pro Tebe prijemne by mohlo byt, kdyby to byly jenom stopy po pritomnosti :-)

@mike: S tema medvedama, ze v Rakouskych Alpach nejsou, bych si nebyl stopro jisty. ALe to jsme se uz o tom bavili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod Hafi » sob bře 25, 2017 20:34

Mě přijde nejlogičtější Velká Fatra. V severní části je sice problém s legálním spaním, ale před pár lety jsem s bandou dětí ve věku od 11 let šel Ružomberok - Smrekovica (legální noc ve stanu na kraji NP) - bivakovací místo Chyžky jižně od Ploské (případně chata pod Borišovom) - Velký Lysec - Dulice. Alternativně jde jít od Ploské přes Ostredok (jde tam legálně spát pod Královou Holou, případně už mimo NP).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod apuka » sob bře 25, 2017 21:17

Bacha na to, ze ted jsou zakony ponekud jine a na Slovensku spat ve volne prirode mimo NP pravdepodobne nebude legalni. Nepamatuji si uz presne, ale zda se mi, ze po zmene zakona (pred ne moc davnou dobou) uz ani jen tak do lesa kdekoliv nesmis vstoupit, ne to jeste spat. To by ale mohl nekdo presneji popsat (pripadne klidne i vyvratit), kdo to tam zna legislativne lip nez ja.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod Hafi » sob bře 25, 2017 22:16

Na VF jsou každopádně ta bivakovací místa, tedy tam to legální je.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod mike » sob bře 25, 2017 22:39

vonkreuz píše:Pokud vládne, tak pokračování po hřebeni směrem na Stoh. Plně na Stoh nemusíte jit.

Myslis traverz po zlute? Ten jsem zkusil jednou z opacne strany a bylo to tak hnusne, ze jsem se prvnim prusekem vydrapal zpatky na hreben (po ctyrech :)). Blbe udelana blativa stezka, ktera furt ujizdela do strany a nedalo se rozumne jit. Navic je ze Stohu pekny vyhled na Rozsutec.

Z toho, co Viiki pise, bych rekl, ze maly nebude mit se Stohem problem. Rozsutec bych zvazil na miste, ten se da v pohode obejit po modre nebo se da sejit rovnou do Stefanove. Rozhodne ale nelezt na Rozsutec, kdyby hrozila bourka, pritahuje blesky.

@Hafi: MF ma vyhodu v tom, ze je tam v lete spousta moznosti uteku do doliny. Takze se da trasa prizpusobit situaci.

@apuka: nechci nic slyset o medvedech v Alpach [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod oodoow » sob bře 25, 2017 23:06

Jo, ten traverz Stohu je dobrej úlet, ona celá Malá Fatra je po deštích celkem klouzavá, ale nesmeky to řeší.
mike píše:V Rakousku by mozna byl vetsi vyber a nejsou tam medvedi

Ehmm...:twisted:
Obrázek
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod mike » sob bře 25, 2017 23:17

:smt070

Co ma to logo vyjadrovat? Web, ze ktereho pochazi, je nejaka divna firma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod oodoow » sob bře 25, 2017 23:32

To je logo přírodního parku Ötscher, přesně takové cedule uvidíš v Lackenhof, když tam na parkovišti pod horama vylezeš z auta. Jsem si na to vzpomněl, když jsem tu viděl napsané, jak v Rakousku medvědi nejsou. :-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod mike » sob bře 25, 2017 23:39

Logo prece neznamena, ze jsou tam medvedi. Zrovna tady bych je fakt necekal, museli by ze Slovenska pres Viden ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod oodoow » ned bře 26, 2017 0:41

Tak, že ty bys je nečekal, je důvod, proč jsem reagoval. :wink: A určitě je hodně pravděpodobný, že si dali do znaku medvěda, i když tam nežije. To je jako kdyby si Beskydy daly do znaku klokana nebo krokodýla. :-)
Jinak ale o medvědech se píše i v tom odkazu na wiki.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod vonkreuz » ned bře 26, 2017 6:19

@ Mike - ne, myslel jsem tím, že kdyby toho mel mladej za předchozí 2 dny už dost, tak nemusí dokončovat na silu hřeben, ale mohou sejít dolu z Poludňáku. Ten traverz je nepříjemný, věčně blátivý a nedoporučil bych ho nikomu.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod dudy » ned bře 26, 2017 6:58

A jestli neumřeli, tak tam žijí dodnes.
:mrgreen:

http://www.tyden.cz/rubriky/veda/v-rako ... 75227.html
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod dudy » ned bře 26, 2017 7:00

oodoow píše:...A určitě je hodně pravděpodobný, že si dali do znaku medvěda, i když tam nežije. To je jako kdyby si Beskydy daly do znaku klokana nebo krokodýla...


No my máme taky ve znaku, dokonce státním, lva a žijou tady?

:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod remy77 » ned bře 26, 2017 15:56

Viki:
Jednoznacne Velka Fatra. Z Vysnych Revuc na Kriznu a potom po hrebeni. Spat sa da prvu noc na salasi pod suchym, v utulni Mandolina alebo v chajde v sedle Kysky (tam sa da aj legalne spat v stane). Druhy den po Smrekovicu (dalsie legalne stanovanie).Treti den do Ruzomberka a autobusom po auto do Vysnych Revuc. Spoje su super. VF je holnata, cize skoro cely cas vyhlady na MF, VT, NT a v pripade zleho pocasiasa da na viacerych miestach zbehnut dolu do doliny na vychodnu stranu k autobusu. Odporucam si kupit syr hore od bacov..
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod Viiki » ned bře 26, 2017 22:04

Díky všem za odpovědi a inspiraci, strávila jsem teď příjemnou půlhodinu s hikerplannerem. Nejspíš se budeme rozhodovat mezi Velkou Fatrou a kriváňskou Malou Fatrou.

@mike: Asi to musí být Slovensko, na Alpy nemám auto a hlavně, noční cesta žlutým vlakem z Popradu je dost velký hit (teď tedy pojedeme přes den a ne z Popradu, ale i tak to je zásadní kritérium volby, no). Dík za varování před traverzem Stohu.
@vonkreuz: Tip na Janošikove diery za odměnu je fajn. A ta dvě děla z 2. světové, to si píšu! To bude radosti.
@apuka: Cvičný výjezd na MF není od věci. Je pravda, že řešit synova kolena po sestupech mě nenapadlo, ač jsem si je v pubertálních ventilacích přebytků energie sama dost počochnila…hm. Bahno mi nevadí, pokud neteče vrchem do bot, je to čistá špína, buď se to odrolí nebo vypere, synek mě za to miluje :)
Kus tatranské magistrály jsme už přešli, jen já jsem ve VT byla víckrát a chtěla bych něco nového.
@hafi, remy77: též díky za tipy na Velkou Fatru. Taky by se nám líbila.

A ještě jeden dotaz - soudím, že mi odpověděli samí chlapi, nevím sice, jestli máte všichni děti, ale pokud ano, nebojíte se o ně nebo nebáli jste se o ně, když byli malí a lezli po řetězech nebo nějakou lehkou skalku? Pro mě to je mnohem větší problém než pro kluka (tj. dívat se na něho), on je opatrný a šikovný, ale já nervózní :oops: . Tak trochu nevím, co s tím (jasně, tak tam nemáme jezdit, to už jsem slyšela), zatím se snažím exponovanějším úsekům vyhýbat (takž např. Malý / Velký Rozsutec asi).
Viiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát bře 24, 2017 21:20

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod remy77 » ned bře 26, 2017 22:48

Viki:
Ak mas moznost so synom vybehnut niekde na umelu stenu, tak to nie je odveci. Da sa tam nachytat koordinacia, ktora pomaha na nejakych pripadnych retazovych alebo "lezeckych" pasazach.
Inak Rozsutec je v pohode. Ak niekto nema rozum,tak zhuci aj ako dospelak. No ak si ho naucis neplasit sa a pocuvat co mu hovoris, prejde toho dost :)
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod vonkreuz » ned bře 26, 2017 22:49

Z tobě odpovídajících členů tam byl s děckama tipuji tak Apuka nebo Dudy. Díry jsou v pohodě. Minulý rok je výrazně zprůchodnili i pro městské lidi nebo děcka - dřevěné chodníky, zvednutí stezky nad úroveň potoka, lepší/méně strmé žebříky. Minulý rok jsme Spodné a Nové diety prošli s šesti letou a tři a půl letým a pak i osmiletým a nebyl problém.

Velký Rozsutec je schizofrenní pro turistiku s malým děckem. Když projdeš Diery nahoru a vylezeš na V.Rozsutec z Medzorozsutcového sedla, tak chceš samozřejmě sejít druhou stranou... jenže sestup je tam hodně strmý, kamenitý a zvětralý. Takže je vhodné vrátit se stejnou cestou. Ale scházet Dierama v sezoně je nepříjemné či spíše nemožné kvůli velkému množství lidí v protisměru. Takže musíš V.Rozsutec obejít traverzem do Medziholia a pak sejít do Štefanové. A když vylezeš z Medziholia, tak do Medzirozsutce v pohodě, ale dolu Dierama na houby, jak jsem psal. Proto traverz okolo V.Rozs. a do Medziholia a stejnou nudnou cestou dolu. Proto bych V.Rozsutec radši vynechal.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod ratel » pon bře 27, 2017 8:02

Prošli jsme s dětma v podobnem věku ( možná i mladší ) třeba i vychodni cast NT ( 3 dny z Čertovice do Vernaru,spali jsme na Priehybe a pod KR.Holou na Smrečinslém sedle ). V peknem pocasi pohoda.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem


Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod dudy » pon bře 27, 2017 8:24

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP


Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod vonkreuz » pon bře 27, 2017 10:22

OT - nevím jak je to, Wawriku, s podobnými archiváliemi u vás ve městě... Ale cestou do Tater se mužeš zastavit také v Trenčíně. Auto necháš u Lidlu na Soblahovské a pujdeš pešo do města a hned po 100m na levo je také dělo, protože cinter na pravo je částečně vojenský (vyšší část). Plus na vjezdu do Vrútok, auto necháš napravo u Agipu a přes tu hlavní nejfrekventovanější silnici je také dělo na podstavci... Obě jsou vidět na google maps.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod wawrik » pon bře 27, 2017 10:29

Jo, ale to je v meste. Ono nejde ani tak o delo, ako čokoľvek, po čom môže liezť, skúmať to a je to niekde v prdeli v prírode :-) Čojaviem bagre, lode, lietadlá, traktory atď...

Ale dík za tipy, tie Vrútky sú po ceste, tak sa šarkan vybehá.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod apuka » pon bře 27, 2017 11:00

Viiki píše:nebojíte se o ně nebo nebáli jste se o ně, když byli malí a lezli po řetězech nebo nějakou lehkou skalku? Pro mě to je mnohem větší problém než pro kluka (tj. dívat se na něho), on je opatrný a šikovný, ale já nervózní :oops: . Tak trochu nevím, co s tím
My jsme byli s malym na Malem Rozsutci, kdyz mel asi tak 3 roky a neco malo, ale problem tam nedelaly retezy ale asi 3-4 metrova skalka asi uprostred svahu, pres kterou je treba prelezt, aby ses dostala na cestu na vrchol. Prvnikrat jsme se tam s malym nejak delali starosti a ani na nekolik pokusu jsme to nedali a vratili se. Za tyden jsem tam byli znovu, zase jsme se vybrali na MR, cestou jsme se s malym zakecali a najednou jsme byli na vrcholu. Ani nevime, jak jsme pres tu skalku presli :-). Cesta dolu z druhe strany uz bylo srandovni "klouzani" po "sterku" drzic se za retez. Teda az na tech par dospelych volu, kteri zacali to same delat ve vetsim, ale v case kdy jsme byli jen v pulce svahu, takze celou druhou pulku na nas hazely sutry a ani v nejmensim jim to nevadilo.
Ty decka s tim lezenim a retezi (alespon v MF urcite) problem mit nebudou, zase oni maji uplne jiny pohyb, jine teziste a - i kdyz se to nekdy nezda - jeste maji instinkty. Casto prelezou mnohem tezsi useky nez dospeli a jeste s mnohem mensi namahou. Proste malemu ver a jen davej pozor, abys mu pomohl, kdyz bude treba. Jak se uz psalo, kdo to dela "bez rozumu, tak zhuci aj ako dospelak". Nejlepsi je mu vysvetlit principy chovani, co a jak ma delat, na co ma davat pozor. A jeste hlidat, aby na te casti reteze nebyl nikdo jiny nez on a pripadne Ty, protoze zasadu jednoho cloveka na jednem useku reteze dodrzuje malokdo :evil: a to treseni retezi pro to decko muze byt velky problem.

Velky Rozsutec by taky nemel byt problem. A kdybyste dosli pres Velky Rosutec na Medzirozsutce a pres Diry nechteli dolu, tak to vemte pres Maly Rozsutec a dolu do Bieleho Potoka. Pokud nemas auto, muze Ti to byt jedno, dostanes se i z Bieleho Potoka, resp. muzes ten kousek do Terchove dojit i pesky
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod mike » pon bře 27, 2017 16:32

vonkreuz píše:Velký Rozsutec je schizofrenní pro turistiku s malým děckem. Když projdeš Diery nahoru a vylezeš na V.Rozsutec z Medzorozsutcového sedla, tak chceš samozřejmě sejít druhou stranou... jenže sestup je tam hodně strmý, kamenitý a zvětralý.

Tak. Kdyz s deckem na vrchol, tak z druhe strany, ze sedla Medziholie. Za sucha by to melo jit, jsou tam sice nejake retezy, ale nahoru se jde dobre. Sestup druhou stranou je v pohode.

Jenom zopakuju, v zadnem pripade tam nechodit, kdyby hrozila bourka. Kopec pritahuje blesky a uz tam byli nejaci mrtvi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49383
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod honza83 » pon bře 27, 2017 18:54

S menším dítětem je asi ideální Lúčanská Malá Fatra, případně Velká Fatra. V Lúčanské MF se dá spát ve dvou útulnách - ta pod Klakem je v trošku horším stavu, Horná lúka luxus. Na víkend a něco je to ideální - první den odpoledne dojít na útulnu pod Klakem (z Fačkovského sedla lehce přes 2 hodiny), druhý den je náročnější a třetí den je vyjma stoupání zpod Horné lúky na Veterné spíše z kopce a pohoda. Výhledů je tam dost - první den Reváň, případně Klak, druhý den Klak, Rovná skala, Ostrá skala, Skalky, Hnilická Kýčera, za ní se jde víceméně pořád lesem až na Hornou lúku, třetí den je les jen kousek pod Hornou lúkou a pak až po Minčol jsou neustále výhledy, navíc tam jsou doslova lány borůvek. Pokud by byl na něj druhý den moc dlouhý (něco přes 7 hodin chůze), tak se přespává ještě v sedle pod Hnilickou Kýčerou - to stoupání na ní je sice relativně krátké, ale hodně strmé. Medvědů je tam více než dost, slyšel jsem tam i vlky.
Pro menší dítě jsou pak v pohodě i prakticky celé Nízké Tatry (jsou tam útulny, případně chaty - docela předražená Kamenná chata na Chopku a Štefánička pod Ďumbierom), Velká Fatra je taky ok, tam se dá spát v bývalých salaších/útulnách - jedna je hned nad Blatnickou dolinou pod Smrekovem, další jsou pak na hřebeni zhruba mezi Ostredkem a Ploskou, pak je útulna Limba pod Rakytovem a na Smrekovici vojenská zotavovna (horský hotel je zavřený a na prodej), případně se tam dá už spát venku - je to mimo národní park.
Nižší hory s ještě více medvědy je pak celé Slovenské rudohorie - hodně pěkná je Muráňská planina, kde je útulna na Nižné Klakové (pěkná velká louka) a útulna Burda, z Muráňské planiny se pak dá rovnou pokračovat na nejvyšší vrchol celého Slovennského rudohoří Stolicu a kolem pramene Hronu do Telgártu a odtamtud dál na východní část Nízkých Tater. Při troše snahy se tam dají udělat okruhy na nějakých 5-7 dní se stejným výchozím a cílovým místem.
honza83
účastník
účastník
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon srp 24, 2015 17:39

Re: přechod hor s dítětem

Příspěvekod brhel » pon bře 27, 2017 18:56

A nebylo by jednoduší se ubytovat na Chatě na Grúni a dělat hvězdicovitě výlety po okolí na lehko? http://www.chatanagruni.sk
A třeba příští rok a nebo třeba za měsíc dát přechod Strečno - Suchý - Chleb - Vratna?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Další

Zpět na Slovensko

cron