Nízké Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod apuka » ned lis 16, 2014 16:28

Pokud ujdes on LM nahoru, tak "nejkritictejsi" mista asi budou cela Demanovska dolina uz od autokempu (tam se vyskytuji casto!) a Sinej/Demanovskej Poludnice az po Jasnou, cesticky po kopcich na obe strany kolem jeskyn a hodne nedobry pocit ma clovek pri ceste za soumraku na (resp. z) Dumbiera dolu po udoli. Ale to, ze se tam vidi stopy jeste neznamena, ze je clovek taky uvidi (stopy v zime najdes napr. i ve VT na Ladovych stitech - na Youtube je video) a ted jeste najdou potravu docela snadno i jinde (napr. kolem chat v Jasne). Jina vec je v zime za snehu, kdyz se potrava shani blbe a kdyz se maco probudi a je hladovy, tak je dost nevrly...
Byt Tebou ale bych dodrzel navstevy rad a nocoval na vyhrazenych mistech (utolne, chaty) - bude to bezpecnejsi a mozna i levnejsi (pokuty :wink: ).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » ned lis 16, 2014 17:14

- Demänovskou dolinou určitě nepůjdu, nahoru asi půjdu Jánskou dolinou - dolinou Štiavnica - Ďumbier - Chopok - Poľana - Skalka - Ďurková - Veľká Chochuľa - a dolů, trasu ještě nemám určenou
- já mam svůj návštěvní řád kterým se řídím cca 30 let všude, a problém jsem ještě nikdy neměl, tedy za komunistů jich pár bylo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mvaldo » ned lis 16, 2014 19:14

kedy budes v NT? ja chcem ist na Dumbier a Chopok :)
Uživatelský avatar
mvaldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2135
Registrován: ned bře 8, 2009 19:14

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » pon lis 17, 2014 14:43

- asi od rána 28.11., do večera 2.12.
- předpověď počasí vypadá stála dost dobře, pouze zítra víc nasněží, a pak trochu přituhne, jsem zvědav komu vyjde předpověď toho množství sněhu co zítra napadne, norové předpovídají 8 mm http://www.yr.no/place/Slovakia/Other/% ... /long.html, a meteoblue.com dokonce 28 mm https://www.meteoblue.com/en/slovakia/w ... 54/14-days
- podle web kamer to stále vypadá na podzim http://www.holidayinfo.sk/sk/Kamery/, až je to neuvěřitelné
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mike » pon lis 17, 2014 16:03

Co je na tom neuveritelneho? Vzdyt je podzim. Zima zacina zimnim slunovratem a ten je az za mesic. Nenech se rozhodit nadrzenymi skialpinisty ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » pon lis 17, 2014 16:31

když nepočítám loňský rok, tak v NT v nejvyšších partiích bývala v tomto terminu vždy už zima
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod komin » pon lis 24, 2014 13:37

"The worst day of climbing is better than the best day in the office"
komin
účastník
účastník
 
Příspěvky: 275
Registrován: stř říj 2, 2013 7:15

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » pon lis 24, 2014 18:10

moc pěkný, a taky pěkná inverze, místy je nahoře nafoukáno 15cm, takž na chození paráda, na lyže to ještě dlouho nedobude http://www.jasna.sk/hory-a-dovolenka/webkamery/
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » čtv lis 27, 2014 10:17

tak norové a meteoblue se v předpovědí počasí pro Nízké Tatry praktický úplně schoduji, a to jak v teplotách, tak i v oblačnosti nebo větru, obě předpovědi sleduji cca celí rok, a jejich předpověď počasí byla vždy rozdílná, někdy i dost značně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » čtv pro 4, 2014 18:55

- tak mam za sebou pětidenní chození po NT na těžko, medvěda jsem naštěstí nepotkal, jenom jednou jsem asi vyděl staré medvědí lejno, přeci jenom už v NT panuje zima
- první tři dny nádherné počasí, a jak udávali cca 15 cm sněhu v nejvýších partiích sedělo, i když místy bylo nafoukáno i cca 30 cm, v pondělí přišla změna, a od cca 11 h začalo sněžit, sněžilo až do úterka cca 16 h, a to i v nízkých polohách, i v Liptovskom Mikuláši bylo krásně bílo, napadlo cca 10 cm nového sněhu, tedy celkově tam může být až 25 cm, místy nafoukáno až cca 40 cm, takže na chození bez sněžnic už to bylo na hraně, bylo tam několik zledovatělých míst, bez nesmeků by to bylo o hubu, hlavně po modré značce v části pod Ďumbierem od jihu, po červené na východ ze sedla Javorie - Pred Bystrou, po zelené na sever Svidovské sedlo - pod Ohništem, po červené na sever Smrekovica - Jánská dolina
- nakonec jsem šel trasu LM - Pavčina Lehota - Vysoká - Magurka - Městská Hora - Chabenec - Kotliská - Príslop - nad Štefánikovou chatou - Ďumbier - Krúpova hola - Prašivá - Tanečnica - sedlo Javorie - Pred Bystrou - Svidovské sedlo - Ohnište - Slemä - Brtkovica - Smrekovica - Liptovský Ján - Závažná Poruba - LM http://www.mapy.cz/turisticka?mereni-vz ... uKhgZEQ5nx, některé části byli náročnější hlavně díky namrzlému povrchu, schovaným kamenů a větvím ve sněhu, a nebo taky díky velkému množství popadaných stromům, ale nic extrémního to nebylo, termín i trasu jsem zvolil dobře, medvědi už asi doopravdy spaly, a za pět dní jsem potkal jenom pár turistu okolo Chabenece a Ďumbiera, takže moc pěkný výlet který rozhodně doporučuji
P.S. v tomto ročním období po téhle trase nebyla pitná voda žádný problém (ani jednou jsem nepoužil vodní filtr), všude jí bylo plno, akorát úplný hřeben je bez vody
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod apuka » čtv pro 4, 2014 22:05

fps píše:...medvěda jsem naštěstí nepotkal, jenom jednou jsem asi vyděl staré medvědí lejno, přeci jenom už v NT panuje zima... některé části byli náročnější hlavně díky namrzlému povrchu, schovaným kamenů a větvím ve sněhu, a nebo taky díky velkému množství popadaných stromům, ale nic extrémního to nebylo, termín i trasu jsem zvolil dobře, medvědi už asi doopravdy spaly
Ted uz te mohu strasit - bud si jisty, ze vetsina medvedu jeste skoro jiste nespala 8) . Jeste se dalo najit dost jidla. Jinak jsi se sice vyhnul Demanovske doline, kde je snad nejvice medvedu, ale podle mne i Tvoje trasa vedla nekolikrat oblastmi, kde medvedu je docela dost - oni obcas chodi i DO Pavcine Lehoty, ke Srdicku, atd. Ale zase nemusi sezrat kazdeho turistu a Ty jsi sel natezko, tj. byl si zdanlive vetsi, nez jsi ve skutecnosti.
Ale hlavni je, ze se Ti tam libilo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » pát pro 5, 2014 15:35

určitě všichni medvědí nespali, ale jak jsem psal, neviděl jsem žádné jejich stopy ve sněhu, a ten je v NT už všude, taky jsem neviděl žádné značkovací stromy, a vyděl jsem pouze jedno staré lejno, jinak nic, a tím jak chodím sám, tak si všeho okolo sebe o hodně více všímám, a moc toho co se okolo mě děje, nebo je nepřehlédnu, to třeba v ZT nebo VT jsem těch známek po medvědech vyděl o dost víc, a to i v únoru kdy jsem byl v ZT
apuka píše:a Ty jsi sel natezko, tj. byl si zdanlive vetsi, nez jsi ve skutecnosti.

tak o tomhle jsem taky slyšel, že je to může od kontaktu z člověkem odradit? a to mam ještě skoro 2m
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod chufu » pát pro 5, 2014 19:51

ta čeština mě řeže do očí ](*,)
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod apuka » pon pro 15, 2014 7:57

Neda mi, abych si do fps nerypnul :-). Byla u nas tchyne (je z Demanove) a rikala, ze ted nedavno videli nekde v NT (presne misto si nepamatovala) nejakych 10 medvedu na jednom miste. Takze jeste rozhodne nespi vsechny. Toto vypada, ze nekde nasli nejake zradlo ve velkem mnozstvi, mozna uhynula zvirata (jak ve Velke Fatre) a nemusi si delat konkurenci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » pon pro 15, 2014 14:51

to neberu jako rýpnutí, ale jako zajímavou informaci, po návratu jsem totiž vyděl na STV rozhovor z někým který jich taky výděl hejno někde okolo Demänovskej doliny, tohle je ale oblast kterou bych nikdy nešel, a to nejenom kvůli medvědů, jak jsem to tady taky psal
Naposledy upravil fps dne úte pro 16, 2014 11:18, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » pon pro 15, 2014 15:06

@fps: ve slově žádná předpona vy-/vý- není, takže viděl :roll:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » ned bře 1, 2015 19:54

Ahoj, neví někdo jak to aktuálně vypadá v Nízkých Tatrách na hřebeni? Je to na mačky/sněžnice/dá se bez? Diks. :-)
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Ado » ned bře 1, 2015 20:52

Ahoj, minulý víkend to v Nízkých Tatrách bylo na obé. Při nástupu od chaty Magurka jsme v horní části užili sněžnice. Dalo by se tam ale jít i bez nich. Hřeben byl vyfoukaný, ale sněžnice jsme i tak na chvíli použili (když už jsme je táhli s sebou...). Od Chopku až někam hodně daleko za Štefáničku to potom bylo na mačky. Za Čertovicí směrem na Ramžu to bylo jednoznačně na sněžnice, bez nich by to tam bylo mrzuté (z Ramži jsme šli dolinou na sever, takže dál nepovím, ale asi to nebude příliš rozdílné). Jinak řečeno, západní část hřebene na mačky a východ na sněžnice. Pokud ale vím, tak má v nejbližší době napadat nový sníh, čili těžko říct :)
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » ned bře 1, 2015 21:57

Hmmm, takovou nějakou odpověď jsem víceméně čekala. Cesta byla suchá, místy mokrá. Nicméně i tak děkuji :-D

Btw. chceme jít tuto trasu http://1url.cz/AgJX , vyrazíme v pátek už celkem pozdě večer na Kamennou chatu, v sobotu se přesuneme na Štefánikovu chatu a v neděli dáme východovku a seběhneme k autu + cesta domů (+5h). Je tam nějaká zacházka která by stála za to pokud by byl čas? Nedaří se nám tam nic rozumného už vymyslet. Nebo nám to bude stačit? Jo a jsme teda zdatné turistitky :-)
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2015 0:32

ita píše:Jo a jsme teda zdatné turistitky :-)

ita píše:...dá se bez?

:-k nahore bez? Neni na to jeste trochu zima? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » pon bře 2, 2015 14:55

Miku, ty máš tedy asociace :twisted: :lol:
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mike » pon bře 2, 2015 16:08

Asi se blizi jaro 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » úte bře 3, 2015 21:44

Nevíte, zda je v blízkosti Chopoku nějaká útulná?
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » úte bře 3, 2015 22:02

2hod před Chopkem je Ďurková, 2hod za Chopkem je Štéfanikova chata pod Ďumiberom. Tak nějak to bylo daleko.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » úte bře 3, 2015 22:16

Šlo mi o nějakou boudu na přespání a blízko Chopoku, ne chatu a 2h cesty v létě. Ale i tak díky za reakci :-)
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » úte bře 3, 2015 22:18

Jo, pravda, v zimě to bude jednou tolik :D 2h je blízko, ne? :twisted:
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » úte bře 3, 2015 22:21

Tak dá se, ale blíž by mi nevadilo. Přece jen vstávat ve 2 nebo ve 4 na východ slunce je rozdíl *
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod axi12 » úte bře 3, 2015 22:23

Tak to budeš muset hledat asi pod Chopkem a nebo za mastný prachy přímo na Chopku. Jinak tam nic blíž nebylo, co si pamatuju.
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » úte bře 3, 2015 22:25

No my jsme původně chtěli spát na chatě, ale mají plno... ](*,)
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod AldaCZ » pon lis 16, 2015 13:05

Zdarec,

je tu někdo, kdo to šel z Donoval do Telgártu za 5 dní (nebo snad i za míň? :-) ) v zimě? Chceme to jít o Vánocích.

Dík.

Alda.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko