Nízké Tatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 14, 2016 16:54

nemam zkusenosti ani s mackama, ani sneznicema - to by nebyl nej napad.

treba rijen je jak? byva uz snih? nemam s vyssima polohama nez v cr zkusenost tak aby to nebyl horor zazitek
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod grco » čtv led 14, 2016 16:56

Tak ako to snad zalezi co tam chces ist robit, nie? :) Ak chces ist lyzovat, tak August nebude vhodny podla mna :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ita » čtv led 14, 2016 17:40

Tak v říjnu co byl, bys ani sněžnice ani mačky nepotřebovala :-) Jaký bude ten následující, kdo ví, ale úplně nereálný to není.
... a neuvěřitelné se stalo skutkem.
Uživatelský avatar
ita
účastník
účastník
 
Příspěvky: 739
Registrován: ned črc 7, 2013 18:32
Bydliště: nízký jeseník

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod remy77 » čtv led 14, 2016 19:36

MawenzI:
Pockaj do nejakeho aprila aby nebolo hore vela snehu a smelo mozes ist kedykolvek, az pokym na zimu nenasnezi. Teren jednoduchy, neexponovany, spis vzdy pod strechou.. Nemas sa coho bat.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 14, 2016 20:24

myslela sem peskobus ne tu hrebeno ku.

remy dik, tak nejak v to doufam, ze v tech "letnich" mesicich by to mel byt fajn prodlouzenej vikend
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod grco » čtv led 14, 2016 20:28

Jo, tak to oktober uz moze snezit, nie moc, ale moze na vrcholoch, ked je blby den :) september je istotka a relativne stabilne pocasie, zaciatok septembra je najlepsi vsade :) alebo z opacnej strany maj, april by som asi moc nehrotil, byva hnusne casto, ale keby bola dobra predpoved na vikend tak asi by to slo...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » úte úno 9, 2016 12:20

Vojta55 píše:Je to asi trochu OF, ale nevíte jak je to teď na hřebenu? Na laviny.sk píší 60cm, ale spíš mě zajímá jak moc a kde je to zmrzlý...

jelikož se chystám od 15.2. do 19.2. na těžko projít východní část NT, tak to sleduji, moc sněhu tam zatím není, webkamery Kamenná chata, Chopok Západ, Jasná Luková, víc ho je jenom nahoře, je tam 40 cm po nafoukaných 85 cm, ale dneska a zítra má napadnou hodně sněhu Kráľova hoľa, takže to vypadá na sněžnice
Naposledy upravil fps dne stř úno 10, 2016 14:28, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod [b2e] » úte úno 9, 2016 16:13

Zrovna jsem hodinu zkoumal různé zdroje, abych dal dohromady nějakou aktualizaci pro partu, se kterou jedem na sněžnice na prodloužený víkend.
Tak to překopíruju i sem.
Minulý týden byly Nízké Tatry s půl metrem sněhu na hranici oblevy a nový sníh nepřipadal, kopce tedy pořádně přemrzly. Přichází však větší sněhová nadílka - tento týden má do čtvrtka vydatně nasněžit. Už včera připadlo cca 10 cm nového sněhu a dnes sněžení pokračuje, na sz/s/sv/v svazích byla dnes hlášena lavinová dvojka nad 1500 m. Zítra a pozítří mají dle předpovědi přijít větší přívaly sněhu se silným větrem od jihu, sněžení má poté v menší míře pokračovat do pátku. Ve středu nebo čtvrtek může být vyhlášena trojka, ale nejspíš dlouho nevydrží. Naše trasy se pohybují mimo lavinové svahy, ale přesto je dost pravděpodobné, že původní okružní trasu vzdáme a vydáme se jen na Ďumbier, Chopok a zpátky. Nejen, abychom se vyhnuli pár exponovaným místům na modré značce v jižním svahu, ale i kvůli tomu, že v hlubokém sněhu je pohyb náročný a nemuseli bychom tůru včas stihnout. Uvidíme na místě. Na pátek a sobotu se vítr trochu uklidní, v neděli už by zas mohlo víc foukat. Každopádně počítejte před den s teplotou okolo -4 až -7 °C se slabým větrem, čili pocitovka může být -10 °C i méně. V sobotu ráno by to chtělo z chaty vyrážet včas.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » stř úno 10, 2016 10:29

jojo, "napadlo nám cez 10 cm nového prašanu", a stále padá, a má padat až do zítřka, takže toho přibude ještě o dost víc, a už je 2 až 3 stupeň, "Predpokladaný stupeň na nasledujúci deň: 3 - zvýšené", na těchto stránkách je skutečné měření sněhového profilu na evropských horách EAWS SnoProfiler
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod [b2e] » stř úno 10, 2016 10:45

Uz ji tam mame - trojka odpoledne nad 1600 m. Snad se to cele do patku uklidi.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » stř úno 10, 2016 10:59

když to bude stále prašan, a bude vítr, tak by to měl z hřebenů vítr uklidit do údolí, ale to pak bude "Zvlášť problematické sú vysokohorské žľaby a muldy, kde je na tvrdom podklade nafúkané väčšie množstvo nového snehu.", se to chce nezalesněným údolím vyhnout, tam bude naváto hodně sněhu, a na tvrdém podkladu, to bude asi dost hrozil lavinami, jsem zvědav co potom přívalu sněhu naměří, naštěstí jedu až v pondělí v noci, tak doufám že do té doby sníh sesedne, a spojí se
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod [b2e] » stř úno 10, 2016 11:23

Ja vedu vetsi skupinu lidi patek-nedele na sneznicich. Oklestil jsem kvuli podminkam sobotni trasu na Stefanicka-Dumbier-Chopok a zpet, protoze se trochu bojim vyslapnout do traverzu... takze chci zustat pouze na hrebeni a stoupat/klesat po hrbetech. Sestup rovnez po hrebeni smerem na Certovici. Tam nema teoreticky lavina jak spadnout (lavinove mapy jsem videl). Ale stejne jsem z toho trochu nesvuj.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » stř úno 10, 2016 15:58

bubu rád když tady do pondělí večer napíšeš jak tom tam se sněhem vypadá, i když já půjdu východní část Liptovská Teplička - Kráľova hoľa - Zadná hoľa - Veľký bok - Kráľova Lehota
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod fps » ned úno 21, 2016 15:11

- Takže na hoře je plno sněhu, cca 1 m, od cca 1100 m n. m. jsem nasazoval i sundaval sněžnice, jelikož i nahoře bylo i v noci nad nulou, krom první moci, tak byl sníh mokry a těžký.
- Bylo snad nejhorší zimní počasí co jsem kdy na těžko zažil, tedy podle ročního obdoby. První den a noc to ještě šlo, den cca 0°C, noc cca -3°C, druhý den ráno ještě bylo pod nulou, a budilo mně slunce, bylo polojasnou. Ale dopoledne se začalo zatahovat, oteplovat, mrholit, padla mlha, začal tát sníh na stromech, takže to bylo jako v lijáku, obzvlášť když víc fouklo, nemít komplet membránu, tak jsem do několika minut promočen. Nahoře ještě k tomu začalo dost foukat, takže počasí pěkná hrůza. Třetí den to samé, jen bylo o něco méně mlhy a méně foukalo, ale od cca 17h začalo pěkně pršet (naštěstí jsem akorát postavil stan), pršelo do druhého dne 17h. Po 17h když jsem už přicházel k vlakové zastávce Východná začalo místo deště sněžit, když jsem odjížděl v 22:36h z Liptovského Mikuláša, tak bylo pěkně bilo.
- Část nad sedlem Záturňa - pod Kráľovou hoľou jsem šel cca 2h, celá tato část je pokrytá zasněženou kosodřevinou, takže jsem se propadal po kolena, párkrát až po pás, značená cesta nikde. V části Bártková - Ždiarské sedlo jsou zasněžené popadané stromy, ale tato část byla prošlá, takže bylo vyděl kde se dotyčný hluboko propadal, pak jsem ho potkal na útulni Andrejcova.
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod remy77 » ned úno 21, 2016 17:47

Snehu muselo byt dost.
Na zapadnej strane hrebena v sobotu padlo par lavin.
Dve v okoli Chopku, 3 juznej strane Dumbiera a jedna v okoli Kotlisk. Madarski turisti sa z nej vyhrabali sami.
A to bol vyhlaseny 2. st.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod scinkk » ned úno 21, 2016 20:00

@fps: ja se stale tesim na tu porovnavacku MSR a TSL sneznic :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod CABi88 » pon čer 27, 2016 11:47

Ahoj, neví někdo jak je to s parkováním auta v tatrách? Mám v plánu tam tentokrát jet autem a nechat ho někde v Telgártu (nebo Šumiac) přejít hřeben a pak se pro něj vlakem/busem vrátit.

Někdo nějaké zkušenosti - tipy kde mohu bezproblémově takhle 5-6 dní parkovat? Dík
Uživatelský avatar
CABi88
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: čtv úno 16, 2012 10:14

Nizke Tatry - studanky, spani

Příspěvekod ptrupek » čtv čer 30, 2016 9:22

Ahoj,

na prodlouzeny vikend se chystame prejit Nizke Tatry z Donoval. Na netu jsem nasel nejake prameny, ale nevim, v jakem jsou dnes stavu (hiadelske s., zamostskej, durkovej, chopok za penize, stefanicka, ramza, homolka, kolesarova, priehyba, priehybka, andrejcova, zubrovka pod k. holou).
Je bivakovani nekde jinde nez na oficialnich mistech velky problem? Nebo kdyz vecer vytahnem spacaky a rano se sbalime, tak to bude ok?

Diky
ptrupek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát úno 5, 2016 7:29

Re: Nizke Tatry - studanky, spani

Příspěvekod fps » pát črc 1, 2016 18:33

- když koukneš na http://www.mapy.cz, tak tady vodní zdroje celkem sedí, akorát musíš počítat s tím že v létě bude méně vody, obzvlášť nahoře, takže je lepší si vybírat větší vodní zdroje v údolích
- když zalezeš někam mimo cesty, a budeš se chovat tak jak v přírodě máš, tak bivakování není nikde problém
Naposledy upravil fps dne pát črc 1, 2016 21:01, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod mike » pát črc 1, 2016 18:38

Zapomnel jsem to predtim sloucit, tak ted. Zbytecne zalozenych temat zacina byt nejak moc :?

@fps: na hore obvykle nebyva voda nikde ;-) Nahore obcas jo :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ungi84 » pát črc 8, 2016 12:19

Zdravím O:)

šli jsme přechod Nízkejch teď o svátkách a byla to paráda.

Vlakem z Pardubic do Popradu (RegioJet za 375 v lehátkovým voze). V Popradu jsme se museli teda 3hod zabavit, páč první bus do Telgártu, odkud jsme vycházeli, jel až před 9hod.

No a z Telgártu na Kralovu holu (byli jsme zde poprvé, takže jsme měli strach z toho převýšení, ale za mě v pohodě :-.. ) a na Andrejcovou. Na Andrejcový byl mladej chatar a absolutní paráda. Málo lidí, studený pivo, voda a dokonce udělal i polévku a ráno snídani :D Časová náročnost - v 10hod z Telgártu a na Andrejcový asi o půl 5 a to jsme si dělali hóóódně pauziček :)

Druhej den jsme šli až do Čertovice (cca 28km). Vycházeli jsme asi po 8hod a na Čertovici jsme byli kolem 20hod. Jinak vodu po cestě jsme potkali na Priehybě a na Ramže. Jinak na Čertovici nám říkali, a jeden frajer nám to i potvrdil, že mezi Vyšnou Bocou, Čertovicí a Bačúským sedlem má brloh méďa. My jsme ho nepotkali, ale v noci bych se tam raději nezdržoval.

Třetí den, jelikož počasí nebyla žádná hitparáda, a taky protože pár lidí bylo trochu utahanejch :) jsme šli jen na Štefáničku. Tady jsme měli ubytko dopředu zamluvený (21E). Doporučuju si ubytko zamluvit, páč na místě v létě 100pro neuspějete, takže jedině pod stan. Voda zde je venku :)

Další den jsme chtěli na Ďurkovou, ale když jsme se dozvěděli co tam je nebo bylo lidí (90-100 lidí), jsme pod Chabencem zamířili už do údolí na Magurky a do Liptovský Osady.

Z Ružomberku pak zpět do PCE opět RegioJetem za 280 :)

Přechod paráda, teď v létě je to na pytel s počasím. Ráno paráda, ale k odpolednu se z veder tvoří bouřky a deště. V květnu 2016 jsem šel s kámošem z Donoval na Čertovici a počasí bylo parádní a lidi vůbec žádný.
Teď jsme defakto začali potkávat lidi až od Čertovice, nebo spíš pod Chopkem.
ungi84
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 25, 2009 20:46

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod forest » sob črc 9, 2016 14:48

Zdravíčko, pokud by někoho zajímalo povídání a spousta fotek z dubnové cesty přes Nizké Tatry, tak si počtěte na mém blogu:
15. týdeníček
16. týdeníček

DSC_0316-1.jpg

DSC_0256-1.jpg
Uživatelský avatar
forest
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pon kvě 18, 2015 21:13
Bydliště: Brno

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Manyyas » úte srp 30, 2016 15:13

Zdravím, zítra začínám přechod NT z Donoval do Telgártu, chci se zeptat jaký je reálný čas trasy Donovaly-Ďurkova chata, nevím jestli zůstat v Hiadelském sedle, protože kdybych první den došel až do Ďurkovej, další dny by trasa byla tak akorát. Jenomže nevím, jestli bych to do te Ďurkovej stihnul-o půl 10 budu v Ružomberoku a z tama asi stopem (Mapy.cz ukazují přes 10 hodin). Díky.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod remy77 » úte srp 30, 2016 19:22

Zhruba 9 h chodze. Zalezi ako si na tom kondicne. Da sa aj skor, ale aj tych 10 je realnych. Do Hiadelskeho 2,5 (da sa za 2), cca 2 hodky stupanie hore na Chochulu a potom to uz ide sviznejsie, cca 4 h po Durkovu.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod scinkk » úte srp 30, 2016 19:23

Hm hadam ze jsme to mohli tech 10 jit, bohuzel jsem si jaste nedelal zaznamy a kondice tenkrat byla horsi, takze sjem toho mel celkem plny kecky :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod krumpy » úte led 31, 2017 13:56

Ahoj, poradíte mi někdo zda je v zimě schůdná cesta z Liptovské Lúžne po žluté nahoru na hřeben ?
Díky.
krumpy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 31, 2017 12:20

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Zdu » čtv zář 21, 2017 9:28

Ahoj. Nebyli jste prosím někdo tohle léto na útulnách Andrejcová a Ramža? Jak vypadá jejich aktuální stav, dá se tam vevnitř přespat? :-)
Zdu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 5, 2014 15:52

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod Morty » stř úno 16, 2022 11:10

ahojte, hledám doporučení na skialp tůry okolo Útulny pod Chabencom.

Jedeme na 3 dny (poslední únorový víkend). Auto v Jasenie. Takže prakticky hledám tip na tůru na prostřední den. Rádi bychom se vyhnuli extrémním sjezdům. Lavinové riziko zvážíme podle aktuální situace, ale vlastně bych byl rád i za doporučení tůry s minimálním lavinovým rizikem pro případ, že přes noc nakydá 40cm jak se nám stalo naposled na Velké Fatře ;-).

Nějaké tipy mám podle mapy, ale chci se vyhnout nepříjemnostem skrz popadané stromy nebo že se zadrbeme v kosodřevině ;-).

dík moc.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod ntz » stř bře 30, 2022 15:08

Ahoj,

mam jednu otazku ... nevite prosim, jak je to s moznosti kempovani na tyhle trase (gpx soubor) kdybychom to sli thru-hike ?

Predpokladam, ze tam bude v sezone mega lidi, takze to planujeme na zacatek cervna ..

diky a zdar
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Nízké Tatry

Příspěvekod apuka » stř bře 30, 2022 15:40

ntz píše:jak je to s moznosti kempovani na tyhle trase
Hm, obavam se, ze kempu po te trase moc nebude. Ale asi jsi myslel spise prespani. Na to mas oficialne par mist. kde je povolene prespat, vzdy pouze na jednu noc.
Ktere jsou na Tve trase si uz musis najit sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko